MHSAA LP 6-1 Regionals

back to results

Oct. 27, 2007

MHSAA LP 6-1 Regionals
WHITMORE LAKE, MI
Provided by MHSAA
10/27/07 MEN'S CROSS COUNTRY

L.P. DIV. 1 REG. 06 AT WHITMORE LAKE 10/27/07

Men's Regional No. 06 - Division 01

MEN'S 5K RUN (Team Results) -- Pinckney 66; Detroit Catholic Central 96; Northville 96; Novi 115; South Lyon 124; Brighton 140; Bloomfield Hills Brother Rice 147; Walled Lake Western 202; Royal Oak 210; Berkley 252; Farmington 268; Birmingham Groves 322; North Farmington 394.

MEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. Mike Katsefaras, Pinckney, 15:51.0; 2. Michael Murphy, Bloomfield Hills Brother Rice, 16:00.0; 3. Matt Neely, Brighton, 16:00.2; 4. Alex Toloff, Detroit Catholic Central, 16:07.0; 5. Joseph Banyai, Royal Oak, 16:12.6; 6. Josh Partridge, Brighton, 16:13.7; 7. Erik Ringo, South Lyon, 16:14.6; 8. Joshua Lumley, Novi, 16:15.4; 9. Jon Zurek, Northville, 16:18.9; 10. Jake Hohl, Pinckney, 16:23.3; 11. Chris Schnaible, Walled Lake Western, 16:23.5; 12. Alex Townsend, Farmington, 16:25.0; 13. Matt Brunner, Pinckney, 16:25.2; 14. Aaron Croad, Novi, 16:27.3; 15. Brent Showerman, South Lyon, 16:28.2; 16. Erik Peterson, Northville, 16:28.8; 17. Chris Lotz, Pinckney, 16:32.0; 18. Robert Swain, South Lyon, 16:32.5; 19. Jack Dalton, Northville, 16:33.0; 20. Nick Kolbow, Northville, 16:33.4; 21. Zachary Oleski, Detroit Catholic Central, 16:36.7; 22. John-Paul Zebrowski, Detroit Catholic Central, 16:37.0; 23. Austin Zebrowski, Detroit Catholic Central, 16:40.9; 24. Samuel Carter, Birmingham Groves, 16:44.5; 25. Tanner Pesonen, Pinckney, 16:46.4; 26. Kevan Williams, Southfield Lathrup, 16:48.2; 27. Scott Hoffman, Detroit Catholic Central, 16:52.8; 28. Sean Clifford, Bloomfield Hills Brother Rice, 16:57.1; 29. Lukas Barnes, Novi, 16:58.8; 30. Zaven Shrikian, Berkley, 16:59.1; 31. Michael Dompierre, Detroit Catholic Central, 16:59.7; 32. Thomas Butler, Novi, 17:03.0; 33. Frank Griffiths, Northville, 17:03.9; 34. Curtis Washington, Brighton, 17:04.3; 35. Mike Blasczcyk, Novi, 17:04.9; 36. Chris Rourke, Bloomfield Hills Brother Rice, 17:06.0; 37. Josh Zang, Berkley, 17:14.2; 38. Myles McKenzie, South Lyon, 17:15.3; 39. Kousei Yajima, Walled Lake Western, 17:15.9; 40. Sam Ellis, Bloomfield Hills Brother Rice, 17:17.5; 41. Robert Mengel, Detroit Catholic Central, 17:18.9; 42. Nitin Jacob, Northville, 17:20.8; 43. John Childers, Brighton, 17:23.4; 44. Theo Kempf, Royal Oak, 17:23.7; 45. Brendan Tamm, Bloomfield Hills Brother Rice, 17:24.2; 46. Jacob Carless, Novi, 17:26.1; 47. Brian Cheadle, Walled Lake Western, 17:28.8; 48. Blake Yard, South Lyon, 17:30.8; 49. Jake Myers, Northville, 17:31.8; 50. Ryan Beck, Royal Oak, 17:36.5.

51. Robert Kulie, South Lyon, 17:38.1; 52. Connor Jessup, Bloomfield Hills Brother Rice, 17:39.3; 53. Kevin Whinnery, Farmington, 17:39.7; 54. Mark Mehringer, Walled Lake Western, 17:44.0; 55. Jon Rhodes, Walled Lake Western, 17:45.7; 56. Elbert Lilly, Royal Oak, 17:46.3; 57. Neil Smith, Brighton, 17:47.8; 58. Chris Copacia, Berkley, 17:49.9; 59. Nicholas Yocum, Royal Oak, 17:51.8; 60. Jordan Schaefer, South Lyon, 17:53.9; 61. Max Paul, Royal Oak, 17:55.0; 62. Cody Larsen, Farmington, 17:57.7; 63. Michael Lahner, Pinckney, 18:01.7; 64. Adam Sadler, Birmingham Groves, 18:04.9; 65. Danny Lyons, Berkley, 18:12.6; 66. Rob Williams, Farmington, 18:16.8; 67. Mike Napieraj, Berkley, 18:18.8; 68. Andrew Schwartz, Berkley, 18:33.6; 69. Jake Knaggs, Royal Oak, 18:34.4; 70. Jordan Lutren, Walled Lake Western, 18:34.8; 71. Tyler Washburn, Brighton, 18:35.2; 72. Josh Jacobs, Walled Lake Western, 18:35.5; 73. Matthew Muccioli, North Farmington, 18:37.3; 74. Matt Kravutske, Bloomfield Hills Brother Rice, 18:38.7; 75. Matt Hartwell, Brighton, 18:42.6; 76. Stephen Gatowski, Birmingham Groves, 18:43.6; 77. Alex Trimmer, North Farmington, 18:44.5; 78. Alex Langensiepen, Birmingham Groves, 18:46.4; 79. Matt Boucher, Farmington, 18:47.6; 80. Austin St. George, North Farmington, 18:48.0; 81. John Hermiz, Berkley, 18:51.9; 82. Dan Egner, Novi, 18:59.2; 83. Scott Balsis, North Farmington, 19:03.8; 84. Christopher MacDonald, Birmingham Groves, 19:05.1; 85. Erik Rikkonen, Farmington, 19:09.9; 86. Tyler Kus, North Farmington, 19:23.2; 87. Anthony Foster, Southfield Lathrup, 19:28.2; 88. David Kowalsky, Birmingham Groves, 19:41.4; 89. Manuel Fielder, Farmington, 19:49.4; 90. Neal Prahbu, North Farmington, 20:11.0; 91. Michael Robbe, Birmingham Groves, 20:15.9; 92. Alex Tobar, North Farmington, 20:19.8; 93. Leonardo Defoe, Southfield Lathrup, 20:56.7; 94. Evan Buchanan, Southfield, 21:21.0; 95. Dejuan Calloway, Southfield Lathrup, 21:41.9; 96. Tevin Cooks, Southfield, 23:29.3.

10/27/07 WOMEN'S CROSS COUNTRY

L.P. DIV. 1 REG. 06 AT WHITMORE LAKE 10/27/07

Women's Regional No. 06 - Division 01

WOMEN'S 5K RUN (Team Results) -- Brighton 36; Pinckney 59; Walled Lake Western 95; Northville 96; Novi 97; Birmingham Groves 165; Farmington 186; Farmington Hills Mercy 241; South Lyon 257; Berkley 276; North Farmington 289; Royal Oak 387.

WOMEN'S 5K RUN (Individuals) -- 1. Kristen Emmorey, Brighton, 18:38.6; 2. Lindsay Clark, Walled Lake Western, 18:59.6; 3. Elle Robinson, Novi, 19:05.1; 4. Amanda Halonen, Brighton, 19:06.6; 5. Erika Jensen, Pinckney, 19:12.7; 6. Jessica Wines, Pinckney, 19:13.0; 7. Nora Kiilunen, Brighton, 19:19.7; 8. Amanda Curtis, Brighton, 19:23.4; 9. Kayla Boyes, Pinckney, 19:23.6; 10. Ana Trivax, Walled Lake Western, 19:26.6; 11. Brooke McMahan, Novi, 19:26.9; 12. Elizabeth Koltonow, Birmingham Groves, 19:27.1; 13. Rachael Wessel, Walled Lake Western, 19:30.7; 14. Jenny Murphy, Northville, 19:46.2; 15. Anna Hardenbergh, Northville, 19:47.8; 16. Ellory Green, Brighton, 19:56.1; 17. Stephanie Hamel, Northville, 19:56.8; 18. Jamie Wick, Pinckney, 19:57.8; 19. Laura Sabourin, Birmingham Groves, 20:06.3; 20. Alyssa Murray, Novi, 20:06.7; 21. Mia Wolterink, Pinckney, 20:07.4; 22. Lindsay Hagan, Northville, 20:08.6; 23. Paige McGahan, Brighton, 20:15.6; 24. Taylor Hoover, Novi, 20:20.7; 25. Katie Williams, Farmington, 20:22.7; 26. Lindsay Doherty, Walled Lake Western, 20:23.2; 27. Rebecca Rose, Pinckney, 20:24.3; 28. Kristen Stutrud, Northville, 20:27.5; 29. Karina Puskorius, Northville, 20:28.3; 30. Becky Reynolds, Northville, 20:28.8; 31. Jennifer Martin, Farmington Hills Mercy, 20:30.2; 32. Kristina Rikkonen, Farmington, 20:36.5; 33. Emily Noyes, South Lyon, 20:39.0; 34. Jane Brewer, Farmington, 20:47.4; 35. Katie Grassa, Berkley, 20:48.2; 36. Emily MacDonald, Birmingham Groves, 20:53.4; 37. Sarah Kiilunen, Brighton, 20:54.9; 38. Colleen Moran, Birmingham Groves, 20:56.9; 39. Lainey Sekuloski, Novi, 20:57.9; 40. Sydney Behrmann, Berkley, 20:59.2; 41. Rebecca Holt, Novi, 21:01.6; 42. Angie Pridmore, South Lyon, 21:03.2; 43. Emily Hall, Novi, 21:10.1; 44. Kelsey Young, Walled Lake Western, 21:11.1; 45. Erin Whinnery, Farmington, 21:13.3; 46. Karina Nordstrom, Farmington Hills Mercy, 21:17.2; 47. Amy Yu, North Farmington, 21:28.0; 48. Camille Akemann, Pinckney, 21:34.5; 49. Mary Bridget Welch, Farmington Hills Mercy, 21:37.6; 50. Kathleen McGowan, Farmington, 21:47.9.

51. Amy Froese, Farmington, 21:49.9; 52. Lydia Macklin-Camel, Farmington, 21:50.6; 53. Ashley Glenn, South Lyon, 21:51.9; 54. Lauren Parr, Farmington Hills Mercy, 21:54.4; 55. Keara Campbell-Fox, Berkley, 21:57.4; 56. Brittany Goodwillie, South Lyon, 22:02.5; 57. Jenna Garber, North Farmington, 22:04.6; 58. Lila Brickner, Walled Lake Western, 22:10.0; 59. Vicki Yu, North Farmington, 22:10.8; 60. Natacha Bohin, Birmingham Groves, 22:12.6; 61. Katie Clark, Farmington Hills Mercy, 22:19.4; 62. Elainie Huston, North Farmington, 22:25.3; 63. Kelsey McGill, Farmington Hills Mercy, 22:29.9; 64. Andrea Dube, North Farmington, 22:31.2; 65. Eve Vanderford, Birmingham Groves, 22:34.5; 66. Annie Walton, Walled Lake Western, 22:40.1; 67. Quinn Golinski, Birmingham Groves, 22:43.1; 68. Rachel Lubin, North Farmington, 22:52.8; 69. Jennifer Richardson, Royal Oak, 23:08.3; 70. Christina Charles, North Farmington, 23:08.8; 71. Liz Moses, Berkley, 23:38.0; 72. Katie Conely, Farmington Hills Mercy, 23:48.2; 73. Nicole Everett, South Lyon, 23:56.7; 74. Kelly Irwin, South Lyon, 24:06.4; 75. Claire Sinai, Berkley, 24:15.2; 76. Connie Farlow, Berkley, 24:16.0; 77. Erika Blankenship, South Lyon, 24:38.5; 78. Maya Matsuzawa, Royal Oak, 25:02.6; 79. Rebecca Villerot, Royal Oak, 25:38.3; 80. Maria Smith, Royal Oak, 25:38.7; 81. Emily Huening, Royal Oak, 26:05.3; 82. Hannah Barron, Berkley, 26:35.6; 83. Hailey Landis, Royal Oak, 26:39.4; 84. Diamond Taylor, Southfield, 29:00.0; 85. Tiara Maxwell, Southfield, 30:00.0.

WHITMORE LAKE, MI
Provided by MHSAA