MHSAA LP 4-29 Regionals

back to results

Oct. 28, 2007

MHSAA LP 4-29 Regionals
BENZIE CENTRAL, MI
Provided by MHSAA
10/27/07 MEN'S CROSS COUNTRY

MHSAA REGION 4-29 AT BENZIE CENTRAL 10/27/07

Benzie Central Regional 4-29

MEN'S MEN DIVISION 4-29 (Team Results) -- Bear Lake 64; Traverse City St. Francis 87; Suttons Bay 98; Manton 99; Mason County Eastern 101; McBain 115; Buckley 160; Marion 192; Lake City 207.

MEN'S MEN DIVISION 4-29 (Individuals) -- 1. Ben Wynsma, Suttons Bay, 16:53.5; 2. Brandon Westmaas, McBain, 17:09.5; 3. Chuck Schoedel, Bear Lake, 17:16.3; 4. Alex Primeau, Traverse City St. Francis, 17:22.2; 5. James Alpers, Traverse City St. Francis, 17:26.9; 6. Matt Brettschneider, Manton, 17:33.7; 7. Randy Sterk, McBain, 17:34.9; 8. Josh Fairbrother, Lake City, 17:41.6; 9. Jacob Cuthbert, Manton, 17:43.1; 10. Jordan Maxi, Bear Lake, 17:45.4; 11. Stephen Knizacky, Mason County Eastern, 17:47.4; 12. Mike Stickney, Mason County Eastern, 17:51.7; 13. Philip Spitzer, Buckley, 17:56.9; 14. Jaron Llewllyn, Bear Lake, 18:00.3; 15. Juan Reyes, Suttons Bay, 18:06.7; 16. John Lee, Maple City Glen Lake, 18:06.8; 17. Danny Brown, Bear Lake, 18:24.0; 18. Jake Porter, Manton, 18:26.0; 19. Ricky Woods, Traverse City St. Francis, 18:29.4; 20. Matt Sabo, McBain, 18:35.1; 21. Chase Palmer, Suttons Bay, 18:40.9; 22. Justin Zupin, Bear Lake, 18:45.2; 23. Ryan Pienta, Bear Lake, 18:45.5; 24. Michael Keim, Maple City Glen Lake, 18:46.4; 25. Cory Jolly, Mason County Eastern, 18:48.4; 26. Jacob Argersinger, Marion, 18:53.7; 27. Nathan Martin, Mason County Eastern, 18:55.4; 28. Kevin Kane, Traverse City St. Francis, 18:55.8; 29. Sawyer Lawler, Suttons Bay, 18:56.1; 30. Kyle Sosenko, Manton, 18:56.5; 31. Andrew Fox, Buckley, 18:59.2; 32. Darin Anthony, Mason County Eastern, 19:05.6; 33. Eddie Bollman, Marion, 19:08.6; 34. Mike Meekhof, McBain, 19:15.7; 35. Tommy Willis, Frankfort, 19:17.4; 36. Jeff Martinchek, Mason County Eastern, 19:18.5; 37. Danny Nolan-bliss, Traverse City St. Francis, 19:22.8; 38. Travis Smith, Suttons Bay, 19:23.6; 39. Joshua Ledford, Buckley, 19:26.1; 40. Weston Brooks, Bear Lake, 19:26.8; 41. Tom Pritz, Suttons Bay, 19:36.2; 42. Ryan Bredahl, Manton, 19:37.7; 43. Tom Calley, Buckley, 19:39.7; 44. Ben Lafferty, Lake City, 19:49.9; 45. Tyler Svec, Buckley, 19:51.2; 46. Crayton Valkner, Manton, 19:59.7; 47. Mike Dewey, Marion, 20:09.5; 48. Chris Dykgraaf, Marion, 20:10.4; 49. Bryce Spitzer, Buckley, 20:10.8; 50. Blase Masserant, Traverse City St. Francis, 20:12.5.

51. Jesse Gilson, Marion, 20:14.6; 52. Adam Sargent, TC Grand Traverse Academy, 20:18.3; 53. Zack Narovich, Lake City, 20:48.4; 54. Nathan Ashby, Marion, 20:53.3; 55. Jordan. Ely, Mason County Eastern, 20:55.5; 56. Jake Offill, Traverse City St. Francis, 20:57.2; 57. Bryan Mcginess, Lake City, 21:01.5; 58. Thomas Keesler, Mesick, 21:02.8; 59. Nathanial Schenk, TC Grand Traverse Academy, 21:05.8; 60. Chase Lovell, Manton, 21:07.7; 61. Matt Brown, McBain, 21:10.8; 62. Cameron Ramer, Lake City, 21:12.0; 63. Marco Brambini, Suttons Bay, 21:14.2; 64. Tony Weinke, Maple City Glen Lake, 21:17.2; 65. Brian Morris, Lake City, 21:17.5; 66. Mike Reese, TC Grand Traverse Academy, 21:21.4; 67. Landon Griffith, Lake City, 21:47.6; 68. Jon Coleman, McBain, 21:57.0; 69. Vincen Mentel, McBain, 22:00.9; 70. Matt Smalley, Frankfort, 22:21.3; 71. Danny Kornelis, Maple City Glen Lake, 23:09.5.

10/27/07 WOMEN'S CROSS COUNTRY

MHSAA REGION 4-29 AT BENZIE CENTRAL 10/27/07

Benzie Central Regional 4-29

WOMEN'S WOMEN DIVISION 4-29 Manton 48; Bear Lake 88; Maple City Glen Lake 96; Mason County Eastern 97; Traverse City St. Francis 100; Lake Leelanau St. Mary 125; Lake City 174; McBain 195; Mesick 216.

WOMEN'S WOMEN DIVISION 4-29 1. Amber Therrien, Maple City Glen Lake, 19:24.0; 2. Stephanie Ingraham, Manton, 20:07.5; 3. Nadine Gilmer, Maple City Glen Lake, 20:23.8; 4. Erica Knizacky, Mason County Eastern, 20:30.0; 5. Morgan Mccardel, Traverse City St. Francis, 20:43.7; 6. Rachel Rosekrans, Lake City, 20:47.4; 7. Joanna Tarbell, TC Grand Traverse Academy, 20:58.2; 8. Emily Ritsema, TC Christian, 20:58.7; 9. Brenna Miller, Bear Lake, 21:01.8; 10. Ali Schuetze, TC Grand Traverse Academy, 21:03.9; 11. Breanna Korson, Lake Leelanau St. Mary, 21:04.4; 12. Kim Devore, Manton, 21:04.7; 13. Katy Olsen, Traverse City St. Francis, 21:07.6; 14. Kaitlyn Raymer, Manton, 21:22.4; 15. Meg Stall, Manton, 21:24.4; 16. Bonnie Ricord, Maple City Glen Lake, 21:28.6; 17. Sonny Jenkins, Manton, 21:36.8; 18. Alyssa Korson, Lake Leelanau St. Mary, 21:38.7; 19. Cassie Kramer, Frankfort, 21:42.6; 20. Elizabeth Adams, Suttons Bay, 21:43.4; 21. Chelsea Lehrbass, Mason County Eastern, 21:51.6; 22. Cassandra Buffum, Suttons Bay, 21:56.8; 23. Shelby Sidor, Bear Lake, 21:59.2; 24. Mary Raetz, TC Christian, 21:59.5; 25. Amanda Send, TC Christian, 22:02.0; 26. Tobi Schoedel, Bear Lake, 22:03.3; 27. Jennifer Spinner, Mason County Eastern, 22:10.8; 28. Kada Knizacky, Mason County Eastern, 22:15.9; 29. Taylor Hagen, Bear Lake, 22:17.0; 30. Horning Stephanie, TC Grand Traverse Academy, 22:23.9; 31. Giselle Gomez, Manton, 22:26.5; 32. Lydia Jundt, Traverse City St. Francis, 22:36.8; 33. Krisitn Carpenter, Lake City, 22:41.2; 34. Katie Alkire, Bear Lake, 22:44.8; 35. Cassie Dietrich, Mesick, 22:46.9; 36. Monica Randall, McBain, 22:49.0; 37. Anelisa Bailey, Mesick, 22:49.3; 38. Katlyn Westmaas, McBain, 22:50.8; 39. Kelly Zelinski, Traverse City St. Francis, 22:51.8; 40. Elizabeth Schoedel, Bear Lake, 22:52.2; 41. Leah Coggon, Traverse City St. Francis, 22:54.1; 42. Laura Keller, Lake Leelanau St. Mary, 23:18.3; 43. Allison Korson, Lake Leelanau St. Mary, 23:30.5; 44. Kayla Kermode, Lake Leelanau St. Mary, 23:39.8; 45. Anna Veverica, Bear Lake, 23:45.4; 46. Codi Yeager, Maple City Glen Lake, 23:52.7; 47. Leanne Machiniak, Mason County Eastern, 23:56.6; 48. Liz Baller, Manton, 24:05.3; 49. Kylie Allard, Lake City, 24:09.2; 50. Taylor Nefcy, Traverse City St. Francis, 24:22.1.

51. Holly Thompson, TC Grand Traverse Academy, 24:33.9; 52. Alicia Glazier, Maple City Glen Lake, 24:43.8; 53. Susan Herman, Lake Leelanau St. Mary, 24:52.4; 54. Nichole Kolean, Mason County Eastern, 24:55.0; 55. Linnea Nelson, McBain, 25:06.4; 56. Lizzy Freed, Suttons Bay, 25:09.1; 57. Sarah Wimmler, McBain, 25:13.7; 58. Candance Reed, Lake City, 25:16.2; 59. Emily Zuiderveen, McBain, 25:23.0; 60. Felicia Davenport, Mesick, 25:25.7; 61. Katy Jenkins, Traverse City St. Francis, 25:33.8; 62. Hannah Roelfsema, McBain, 25:53.5; 63. Rachel Westmaas, McBain, 25:58.1; 64. Maura Niemisto, Maple City Glen Lake, 26:08.3; 65. Abigail Clark, Maple City Glen Lake, 26:14.9; 66. Emily Raetz, TC Christian, 26:21.9; 67. Rachael Farrell, Suttons Bay, 26:27.2; 68. Kelsey Baron, Mesick, 26:33.5; 69. Emily Boss, Lake Leelanau St. Mary, 27:02.1; 70. Hillary Hunt, Lake City, 28:15.1; 71. Deb Haggerty, Mesick, 30:38.9; 72. Claire Richard, Mesick, 30:39.3; 73. Diane Courtaugis, Mesick, 36:03.0.

BENZIE CENTRAL, MI
Provided by MHSAA