2015 New Year's Resolution Run

back to results

Dec. 31, 2015

2015 New Year's Resolution Run
Flint, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



New Years' Resolution Run
Age Group Results
December 31, 2015
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5k Walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shelly Huber 56 6 35:43.3 11:29/M

Female masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Peggy Soth 71 8 36:35.4 11:46/M

Female 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Fultz Holly MI 19 9 37:10.2 11:57/M
2 Alana Fultz Holly MI 17 17 40:23.1 12:59/M
3 Hannah Hardimon Linden MI 19 43 45:57.2 14:46/M
4 Chloe Koskinen Birch Run MI 5 56 47:14.3 15:11/M
5 Lexie Dennis Swartz Creek MI 14 114 55:48.6 17:57/M
6 Elizabeth Huggler Otisville MI 11 126 56:14.6 18:05/M
7 Amy Callahan Rochester MI 17 135 58:41.7 18:52/M
8 Alexis Redman Ortonville MI 11 151 1:01:35.5 19:48/M
9 Sophia Redman Ortonville MI 3 158 1:05:01.4 20:54/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sylvan Edwards Walled Lake MI 23 50 46:48.8 15:03/M
2 Jacky Pavkovich Flushing MI 22 62 48:42.5 15:40/M
3 Melissa Anderson Saginaw MI 27 100 53:30.6 17:12/M
4 Nicole Burgess Oxford MI 29 102 54:15.7 17:27/M
5 Kathleen Lewis Otisville MI 25 112 55:36.1 17:53/M
6 Alex Soo 28 139 58:57.2 18:57/M
7 Devin O'Neil Midland MI 22 143 59:57.5 19:17/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Aprill Payionk Holly MI 33 20 40:33.5 13:02/M
2 Jessica Ortiz Ann Arbor MI 31 27 41:56.3 13:29/M
3 Laura Randle Fenton MI 34 34 43:29.8 13:59/M
4 Jessica Schuster 33 69 49:15.1 15:50/M
5 Jennifer Clark Grand Blanc MI 33 99 52:55.3 17:01/M
6 Shannon O'Neil Midland MI 33 115 55:50.9 17:57/M
7 Crystal Anderson Saginaw MI 31 129 57:07.7 18:22/M
8 Jennifer Tucker Corunna MI 33 136 58:50.8 18:55/M
9 Meagan Brown Burton MI 34 146 1:00:21.9 19:24/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Beth Curran Grand Ledge MI 36 30 42:31.9 13:40/M
2 Joleen Diehl Swartz Creek MI 39 36 44:32.1 14:19/M
3 Lisa Warren 36 47 46:41.3 15:01/M
4 Kambra Miller 36 68 49:14.2 15:50/M
5 Kimberly Brandimore Saginaw MI 38 70 49:29.7 15:55/M
6 Danielle Day La Mare Grand Blanc MI 38 79 49:52.5 16:02/M
7 Stacy Koskinen Birch Run MI 38 88 51:10.2 16:27/M
8 Chris Melski Birch Run MI 39 107 54:53.9 17:39/M
9 Julie Huggler Otisville MI 36 125 56:14.4 18:05/M
10 Leigh Coburn Holly MI 37 142 59:37.5 19:10/M
11 Kelly Redman Ortonville MI 36 159 1:05:12.4 20:58/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Spencer Holly MI 42 24 41:51.3 13:27/M
2 Laura Hughes Flint MI 40 31 42:58.0 13:49/M
3 Bermicia Parks Flint MI 44 45 46:20.5 14:54/M
4 Julie Reed Midland MI 43 72 49:33.2 15:56/M
5 Shannon Blasy Midland MI 43 73 49:33.6 15:56/M
6 Joann Allen Swartz Creek MI 41 76 49:46.9 16:00/M
7 Nicole Cassavoy 44 81 50:01.5 16:05/M
8 Rebecca Rosales-Guevara Saginaw MI 44 85 50:18.0 16:10/M
9 Jennifer Duggan Waterford MI 42 90 51:18.5 16:30/M
10 Amy Willingham Mount Morris MI 41 93 51:46.8 16:39/M
11 Alissa Dolliver Mount Morris MI 40 94 51:47.3 16:39/M
12 Christy Schulze Linden MI 41 96 52:11.9 16:47/M
13 Sheryl Czerwinski Lapeer MI 43 110 55:12.2 17:45/M
14 Robyn Williams Pontiac MI 42 131 58:12.1 18:43/M
15 Colleen King Waterford MI 41 133 58:12.3 18:43/M
16 Melissa Daunt 41 148 1:00:22.7 19:25/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Keller Flint MI 49 11 39:39.6 12:45/M
2 Pamela Stuart Detroit MI 47 22 41:21.3 13:18/M
3 Christine Jarvis Metamora MI 49 35 43:58.8 14:08/M
4 Deborah Riley Burton MI 45 37 44:36.6 14:20/M
5 Tracy Schmidt Fenton MI 45 40 45:43.0 14:42/M
6 Adrienne Hardimon Linden MI 48 42 45:57.1 14:46/M
7 Marie James Goodrich MI 48 44 46:00.7 14:47/M
8 Lisa James 45 57 47:18.6 15:13/M
9 Heather Dostie Fenton MI 46 91 51:18.7 16:30/M
10 Rachel Allen 47 97 52:37.9 16:55/M
11 Deanna Dennis Swartz Creek MI 48 113 55:48.2 17:57/M
12 Becky Smith Grand Blanc MI 48 117 55:52.7 17:58/M
13 Jaina Brooks Flint MI 48 118 55:54.4 17:58/M
14 Robin Gates Clarkston MI 45 132 58:12.3 18:43/M
15 Rebecca Colbert Holly MI 45 150 1:00:50.7 19:34/M
16 April Wheaton Lapeer MI 48 154 1:02:36.7 20:08/M
17 Donna Thorpe Flushing MI 45 155 1:02:38.7 20:08/M
18 Cathy Laube 45 156 1:02:39.9 20:09/M
19 Susan Danks Burton MI 48 160 1:06:24.4 21:21/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Lee Clio MI 53 25 41:53.0 13:28/M
2 Darla Pembroke Bay City MI 54 51 47:05.0 15:08/M
3 Nanette Hall 53 53 47:12.9 15:11/M
4 Chris Jarrell 54 54 47:13.3 15:11/M
5 Julianna Garcia 53 58 47:18.8 15:13/M
6 Candy Van Sickle 50 67 49:11.7 15:49/M
7 Abbie Gebhart 50 78 49:51.2 16:02/M
8 Stephahie Delgado Flint MI 54 138 58:52.8 18:56/M
9 Paula Jenkinson Burton MI 51 153 1:01:45.5 19:51/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Binns Linden MI 57 21 41:10.9 13:14/M
2 Beverlu Keely 59 23 41:41.1 13:24/M
3 Tammy Dudley 55 65 49:00.3 15:45/M
4 Sherry Straus Swartz Creek MI 55 122 55:57.3 17:59/M
5 Deanna Wilson Holly MI 57 128 56:34.2 18:11/M
6 Melody Callahan Rochester MI 55 134 58:41.1 18:52/M
7 Diane Pitts Burton MI 57 147 1:00:22.0 19:25/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Diane Jerichow 63 15 40:03.7 12:53/M
2 Kathy Lopez Bay City MI 63 59 48:19.3 15:32/M
3 Carol Arends 63 86 50:40.4 16:17/M
4 Karen Powers Grand Blanc MI 60 87 50:41.4 16:18/M
5 Kristine Church 62 120 55:55.8 17:59/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jill Jirikovic Davison MI 65 26 41:54.8 13:28/M
2 Margo Hebert Milford MI 67 39 45:21.3 14:35/M
3 Evelyn Lukes 66 119 55:54.7 17:58/M
4 Lynn Hampton 68 121 55:56.4 17:59/M
5 Marilyn O'Neil Midland MI 66 145 1:00:15.0 19:22/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kendra Metcalf 70 28 42:22.2 13:37/M
2 Rachel Argue 70 29 42:25.6 13:38/M
3 Karen Scanlon Brighton MI 74 92 51:35.5 16:35/M
4 Gayle Mertz Flint MI 70 161 1:06:48.6 21:29/M

Female 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Madonna Aubrey 76 75 49:43.3 15:59/M

Female 80 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Glenadine Culver 80 130 57:19.0 18:26/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick Huber 59 1 29:56.0 9:37/M

Male masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Johnny Olsey Clio MI 62 2 33:06.9 10:39/M

Male 19 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Trevor Keller Flint MI 15 12 39:39.8 12:45/M
2 Seth Edwards Walled Lake MI 17 46 46:41.0 15:01/M
3 Brock Horton Saginaw MI 11 71 49:30.0 15:55/M
4 Connor Cassavoy 11 82 50:01.8 16:05/M
5 Masen Koskinen Birch Run MI 8 89 51:15.2 16:29/M
6 Jake Melski Birch Run MI 8 108 54:55.0 17:39/M
7 Grant Melski Birch Run MI 8 109 54:56.4 17:40/M
8 Jonathan Huggler Otisville MI 9 124 56:12.5 18:04/M
9 Cory Clark Midland MI 15 157 1:03:09.8 20:18/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Evin Papuga White Lake MI 20 13 39:51.6 12:49/M
2 Zack Diehl White Lake MI 20 32 43:02.5 13:50/M
3 Gregor Regreterson 26 48 46:42.5 15:01/M
4 Patrick Jenkinson Otisville MI 24 111 55:36.0 17:53/M
5 Derrick Wolbert 27 141 58:58.8 18:58/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Craig Wilson Bay City MI 32 52 47:06.8 15:09/M
2 Brian Tucker Corunna MI 34 137 58:51.3 18:55/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ed Melski Birch Run MI 39 74 49:41.5 15:59/M
2 Scott Allen Swartz Creek MI 37 77 49:47.8 16:00/M
3 Sean O'Neil Midland MI 38 116 55:51.3 17:57/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Justin Davis Fenton MI 42 5 35:36.6 11:27/M
2 Sean Blasius North Branch MI 44 18 40:31.9 13:02/M
3 Scott Koskinen Birch Run MI 40 55 47:13.9 15:11/M
4 Dan Lair Grand Blanc MI 41 80 49:52.6 16:02/M
5 James A Guevara Saginaw MI 44 84 50:17.2 16:10/M
6 Stephan Schulze Linden MI 41 95 52:10.4 16:46/M
7 Dan Warren 42 127 56:24.9 18:08/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carmi Edwards Walled Lake MI 48 49 46:47.3 15:03/M
2 Tom Adams Flushing MI 46 63 48:44.3 15:40/M
3 Jon Colbert Holly MI 45 149 1:00:49.9 19:33/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Benjamin Swartz Creek MI 51 10 39:34.9 12:43/M
2 Tom Carr Lapeer MI 51 16 40:11.7 12:55/M
3 Jim Allen 50 33 43:08.8 13:52/M
4 Pete Gebhart Flint MI 53 83 50:08.8 16:07/M
5 Joe Gilmouz Grand Blanc MI 52 106 54:21.8 17:29/M
6 Ronald Jenkinson Burton MI 53 152 1:01:45.3 19:51/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paul Wright Burton MI 59 7 35:44.3 11:29/M
2 David Andrews 59 41 45:44.6 14:42/M
3 Gary Graton Oxnard CA 58 64 48:49.0 15:42/M
4 John Baca 55 66 49:11.6 15:49/M
5 David Collette Oxford MI 55 103 54:17.2 17:27/M
6 Charles Lawcock Grand Blanc MI 57 104 54:18.9 17:28/M
7 Paul Straus Swartz Creek MI 57 123 55:58.3 18:00/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Pieper 64 4 35:34.3 11:26/M
2 Philip Pitkin 64 60 48:23.7 15:33/M
3 John Wenzel Lapeer MI 61 61 48:25.2 15:34/M
4 Mike Nunham 60 98 52:54.1 17:01/M
5 William Knorr 60 101 54:04.5 17:23/M
6 Steve Williams Clarkston MI 61 105 54:20.8 17:28/M
7 Dennis O'Neil Midland MI 64 144 1:00:05.6 19:19/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Thurston 67 19 40:32.0 13:02/M
2 Gary Chrisholm Otisville MI 69 38 44:46.8 14:24/M
3 Dennis Wolbert 68 140 58:58.0 18:58/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Harris Howell MI 70 3 35:25.6 11:23/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Wesley Shumpert Flint MI 75 14 39:53.0 12:49/M

8K Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Dutcher Flint MI 23 12 31:25.9 6:19/M

Female masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Venezlano Fenton MI 51 15 31:28.7 6:19/M

Female 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Emma Lane Fenton MI 17 23 33:00.1 6:38/M
2 Madelyn Harville Goodrich MI 17 126 44:40.6 8:58/M
3 Amanda Close Waterford MI 18 131 44:52.8 9:01/M
4 Bailey Curtis Flushing MI 16 176 47:44.5 9:35/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Rau Grand Blanc MI 24 122 44:36.6 8:57/M
2 Alissa Whitlock Winfield IL 24 141 45:16.5 9:05/M
3 Aimee Jackson Jackson Waterford MI 22 199 48:59.2 9:50/M
4 Julie Cole Davisburg MI 21 202 49:08.8 9:52/M
5 Danielle Deloney 24 238 52:16.9 10:30/M
6 Hannah Slupka Lapeer MI 20 241 52:43.6 10:35/M
7 Maureen Kerr North Royalton OH 23 277 56:28.9 11:20/M
8 Erin Jenkinson Burton MI 23 279 56:29.8 11:21/M
9 Samantha Palmer 24 343 1:05:52.8 13:14/M
10 Liz Palmer 24 344 1:05:53.6 13:14/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Youngs Spring Arbor MI 25 51 38:17.5 7:41/M
2 Whitney Weidmayer Owosso MI 25 87 42:34.4 8:33/M
3 Katrina Foss Brighton MI 26 132 44:54.6 9:01/M
4 Alyssa Jackson Waterford MI 25 158 46:16.1 9:17/M
5 Breanna Barnett Bay City MI 27 161 46:50.5 9:24/M
6 Rachel Desimpelare Columbiaville MI 25 194 48:42.4 9:47/M
7 Lauren Barella Fenton MI 26 224 51:50.2 10:24/M
8 Michelle Alexander Waterford MI 29 280 56:33.2 11:21/M
9 Stephanie Straus Swartz Creek MI 25 305 59:43.7 11:59/M
10 Kristin Kalakay Roseville MI 27 307 1:00:07.0 12:04/M
11 Gabriela Rosales East Lansing MI 25 319 1:01:04.9 12:16/M
12 Kate Ferguson Flint MI 26 323 1:02:00.5 12:27/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Aimee Chlebnik 31 40 37:04.5 7:27/M
2 Cassie Williams Caro MI 30 44 37:33.3 7:32/M
3 Chelsea Byrnes Oxford MI 30 80 42:04.1 8:27/M
4 Rebecca Knox Alexandria VA 33 137 45:11.2 9:04/M
5 Erin O'Mara 31 139 45:13.7 9:05/M
6 Erika Gunnell Saint Johns MI 34 152 45:59.4 9:14/M
7 Nica Nordross Lansing MI 33 170 47:20.2 9:30/M
8 Andrea Alvarez Clio MI 33 190 48:31.7 9:45/M
9 Heather McKinney White Lake MI 33 220 51:25.5 10:19/M
10 Jean Block Columbiaville MI 33 253 54:21.3 10:55/M
11 Bonnie Brown Ortonville MI 31 296 58:37.8 11:46/M
12 Jennifer O'Connor Oxford MI 34 315 1:00:19.7 12:07/M
13 Rachel Workman Davison MI 31 361 1:14:46.8 15:01/M
14 Katie Stefaniak Bay City MI 33 363 1:15:27.6 15:09/M
15 Jennifer Osborne Clio MI 33 364 1:16:48.5 15:25/M
16 Laura Gibson 31 366 1:17:34.5 15:35/M
17 Katherine Ellison Hemlock MI 34 367 1:17:36.2 15:35/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Lasceski Saginaw MI 37 33 36:10.0 7:16/M
2 Serenity Brain Walled Lake MI 39 64 39:54.6 8:01/M
3 Bonnie Handfield-Jones Cottam ON 38 107 43:53.7 8:49/M
4 Jenni Wolghast Swartz Creek MI 36 147 45:45.8 9:11/M
5 Jodi Arnst Grand Blanc MI 37 159 46:47.6 9:24/M
6 Christine Westendorf Freeland MI 37 160 46:49.7 9:24/M
7 Missy Bard Grand Blanc MI 36 165 46:53.2 9:25/M
8 Janet Tweddle Clarkston MI 35 171 47:20.4 9:30/M
9 Michelle Falardeau Clio MI 37 188 48:30.3 9:44/M
10 Kristy Crosby Grand Blanc MI 38 192 48:39.6 9:46/M
11 Julie Couzens Imlay City MI 37 205 49:20.8 9:54/M
12 Veronica Voakes Madison Heights MI 39 230 51:59.4 10:26/M
13 Jennifer Bluhm Flint MI 36 233 52:06.5 10:28/M
14 Brandy Wambold Lapeer MI 37 235 52:13.3 10:29/M
15 Nicole Allard Flushing MI 37 281 56:35.8 11:22/M
16 Amy Rygwelski Holly MI 36 285 57:06.9 11:28/M
17 Christy Aue Flushing MI 39 288 57:38.8 11:34/M
18 Katie Youmans-Elchler Flushing MI 39 332 1:05:14.0 13:06/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Fink Freeland MI 44 58 38:59.2 7:50/M
2 Allison Emmerling 44 91 42:47.0 8:35/M
3 Michelle Mein Clio MI 43 94 43:05.1 8:39/M
4 Jennifer Zielinski Essexville MI 43 100 43:34.1 8:45/M
5 Kelly Craine Davison MI 40 109 43:59.0 8:50/M
6 Juliette Thiel 43 117 44:22.0 8:55/M
7 Jamie Swett Metamora MI 43 149 45:48.8 9:12/M
8 Jennifer Brody Grand Blanc MI 41 150 45:51.3 9:12/M
9 Kristi Ulicki-Skrocki Saginaw MI 41 168 47:14.7 9:29/M
10 Charity Tomcala 41 193 48:40.9 9:46/M
11 Karen Allmen Holly MI 41 196 48:51.6 9:49/M
12 Heather McGivern Clarkston MI 42 197 48:56.2 9:50/M
13 Shelly Bowman Clifford MI 44 213 49:52.5 10:01/M
14 Kimberly Kerns Flushing MI 41 221 51:27.2 10:20/M
15 Mary Ann Johnston Holly MI 43 226 51:52.3 10:25/M
16 Becky Smith Lennon MI 42 229 51:55.1 10:26/M
17 Francie Reno 40 240 52:41.4 10:35/M
18 Shiloh Levander 40 243 52:45.8 10:36/M
19 Dawn Milmine Clarkston MI 41 244 52:54.1 10:37/M
20 Lorelei Smith Flint MI 43 266 55:12.4 11:05/M
21 Amanda Bastuk Grand Blanc MI 41 274 55:57.8 11:14/M
22 Amy Kennedy Byron MI 42 291 57:53.7 11:37/M
23 Janell Jagger Swartz Creek MI 42 306 59:44.6 12:00/M
24 Serina Gondersen Fairhaven MA 40 321 1:01:25.5 12:20/M
25 Kelli Van Sickle 44 322 1:01:59.7 12:27/M
26 Christy White Flushing MI 43 324 1:02:49.1 12:37/M
27 Nicolette Fazio Grand Blanc MI 41 333 1:05:14.3 13:06/M
28 Michelle Crouch Flushing MI 44 334 1:05:15.2 13:06/M
29 Karen Green Garden City MI 40 351 1:07:07.2 13:29/M
30 Shannon Baker Burton MI 43 356 1:09:26.2 13:57/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kellie Redmond Bethesda MD 46 20 32:21.4 6:30/M
2 Radka Todorova Okemos MI 49 75 41:19.9 8:18/M
3 Christa Rozin Saginaw MI 49 77 41:48.7 8:24/M
4 Laura Meyer Oxford MI 45 81 42:05.6 8:27/M
5 Audrey Paupert Dryden MI 46 106 43:48.9 8:48/M
6 Jocelyn Brumwell Grand Blanc MI 48 108 43:54.7 8:49/M
7 Cindy Weisenberger Chesaning MI 48 113 44:17.2 8:54/M
8 Debra Bennethum Rochester MI 49 169 47:14.8 9:29/M
9 Susan Siragusa Rochester MI 48 179 47:49.3 9:36/M
10 Holly West Columbiaville MI 46 183 48:00.4 9:38/M
11 Patty Ostrander Vassar MI 48 184 48:00.8 9:38/M
12 Jennifer Tews 47 185 48:20.1 9:42/M
13 Kathy Edwards 47 222 51:39.9 10:22/M
14 Colleen Vogler Oxford MI 49 223 51:40.4 10:22/M
15 Lisa Sleight Vassar MI 45 234 52:07.6 10:28/M
16 Kristen Deloney 49 237 52:16.7 10:30/M
17 Lisa Williams Lapeer MI 46 242 52:43.6 10:35/M
18 Tamitha Taylor Flint MI 48 249 53:35.5 10:46/M
19 Michelle Woycik Lapeer MI 45 252 54:21.3 10:55/M
20 Missy Coulter Oxford MI 45 256 54:42.9 10:59/M
21 Kate Bailey Flushing MI 48 264 55:08.8 11:04/M
22 Mary Heron Grand Blanc MI 49 265 55:11.5 11:05/M
23 Lisa Mausolf Oxford MI 45 268 55:35.7 11:10/M
24 Sharon Koenig Oakland MI 49 269 55:36.5 11:10/M
25 Nancy Kerr Grand Blanc MI 49 278 56:29.0 11:21/M
26 Mary Monette Grand Blanc MI 46 282 56:38.9 11:22/M
27 Annette Fechik 46 287 57:38.5 11:34/M
28 Amy Rosen Farmington MI 45 292 57:59.6 11:39/M
29 Janet McDuffey Lansing MI 47 293 58:09.2 11:41/M
30 Dawn Crump Auburn Hills MI 45 295 58:37.1 11:46/M
31 Carol McConkey Holly MI 49 310 1:00:14.4 12:06/M
32 Jacki Pedini Waterford MI 47 313 1:00:16.4 12:06/M
33 Susana Escamilla Lapeer MI 47 314 1:00:19.7 12:07/M
34 Kim Stockemer Davison MI 47 337 1:05:26.3 13:08/M
35 Suzette Andres 46 348 1:06:06.5 13:16/M
36 Lora Flint Flushing MI 49 349 1:06:11.0 13:17/M
37 Shannon Fry Davison MI 49 353 1:08:19.3 13:43/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathleen McGowan Fenton MI 51 36 36:26.1 7:19/M
2 Meg Gleason Rochester MI 50 57 38:51.2 7:48/M
3 Karen Downs Flint MI 54 86 42:31.1 8:32/M
4 Kathy Ferguson Oxford MI 50 88 42:37.1 8:33/M
5 Kimberly Dodge Bay City MI 51 95 43:08.6 8:40/M
6 Patricia Johnson Saginaw MI 54 98 43:13.6 8:41/M
7 Kathy Elsworth Grand Blanc MI 51 123 44:36.8 8:57/M
8 Brenda Bonomo 50 124 44:38.2 8:58/M
9 Robin Hoeffel 51 130 44:52.6 9:01/M
10 Kimberly Turner 50 138 45:13.6 9:05/M
11 Dianne Seymour Linden MI 52 162 46:52.2 9:25/M
12 Brenda Firestine Royal Oak MI 50 186 48:24.5 9:43/M
13 Sharon Cole Davisburg MI 53 201 49:07.3 9:52/M
14 Deborah Wilcox Flint MI 54 217 50:37.5 10:10/M
15 Debra Mason Dryden MI 53 218 51:17.4 10:18/M
16 Becky Benjamin Genesee MI 50 219 51:24.6 10:19/M
17 Jackie Fultz Holly MI 50 227 51:53.0 10:25/M
18 Joanne Gondert Troy MI 51 231 51:59.6 10:26/M
19 Bridget Edwards Flint MI 54 247 53:26.7 10:44/M
20 Rikilynn Layher Frankenmuth MI 50 248 53:34.2 10:45/M
21 Stacey Robosan Brighton MI 51 251 54:03.5 10:51/M
22 Kimberly Donnelly Oxford MI 53 254 54:27.3 10:56/M
23 Lanean Adams 50 261 54:58.2 11:02/M
24 Carole Muraske Linden MI 52 272 55:45.2 11:12/M
25 Denn Brown Linden MI 53 273 55:45.3 11:12/M
26 Stacey Webber Davison MI 50 275 56:02.0 11:15/M
27 Jacqueline Brown Washington MI 50 290 57:50.3 11:37/M
28 Carol Halligan Grand Blanc MI 52 298 59:05.6 11:52/M
29 Mary Delgado Davison MI 52 300 59:08.5 11:52/M
30 Dianna Frankfurth Waterford MI 51 308 1:00:10.9 12:05/M
31 Samantha Fackler Vassar MI 54 309 1:00:11.1 12:05/M
32 Lori Cool Flint MI 54 325 1:04:03.9 12:52/M
33 Theresa Lewis Otisville MI 50 335 1:05:22.0 13:08/M
34 Sue Crabill 52 339 1:05:32.6 13:10/M
35 Sherry Bowman 51 346 1:05:55.4 13:14/M
36 Mary Grunow Swartz Creek MI 53 350 1:07:06.8 13:28/M
37 Michelle Moore Lansing MI 51 355 1:09:25.7 13:56/M
38 Nickie Bateson Novi MI 52 357 1:10:43.4 14:12/M
39 Janet Simmer Lake Orion MI 51 358 1:12:49.1 14:37/M
40 Mary Miller Flint MI 53 365 1:17:05.9 15:29/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Susanne Kleff Okemos MI 55 50 38:17.1 7:41/M
2 Trudy Tabor Flint MI 57 97 43:13.2 8:41/M
3 Susie Lixey Oxford MI 57 103 43:42.3 8:47/M
4 Evann Graton Clio MI 58 121 44:27.4 8:56/M
5 Linda Koleda Metamora MI 58 155 46:04.7 9:15/M
6 Jill Moore 58 198 48:58.8 9:50/M
7 Connie Nunham 58 232 52:03.0 10:27/M
8 Sue Farrington 56 245 53:15.0 10:42/M
9 Patricia Ledwick 55 286 57:35.5 11:34/M
10 Elizabeth Cady 58 289 57:41.0 11:35/M
11 Christina Bacon Vassar MI 57 312 1:00:16.3 12:06/M
12 Suzanne Saxton Flint MI 55 327 1:04:37.0 12:59/M
13 Cindy Huff North Branch MI 57 330 1:05:02.1 13:04/M
14 Linda Skelton North Branch MI 58 331 1:05:02.3 13:04/M
15 Pam Nelson 56 336 1:05:25.8 13:08/M
16 Nancy Dodds 57 342 1:05:52.7 13:14/M
17 Ann Baca 55 354 1:08:47.6 13:49/M

Female 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Martha Childs Troy MI 61 157 46:06.2 9:15/M
2 Dona Derossett Otisville MI 63 172 47:23.6 9:31/M
3 Susan Scharrer Clio MI 60 236 52:16.1 10:30/M
4 Ann Chlebnik 62 271 55:38.8 11:10/M
5 Colleen Richard Ortonville MI 64 303 59:36.4 11:58/M
6 Claudia Tuori Howell MI 63 311 1:00:15.6 12:06/M
7 Jo Royer Flint MI 64 338 1:05:26.7 13:08/M
8 Martha Hosmer-Arion 60 345 1:05:54.0 13:14/M
9 Lorietta Small Flint MI 61 352 1:07:27.1 13:33/M

Female 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Janeen Dvorak Corunna MI 65 182 48:00.2 9:38/M
2 Pam Provost Sandusky MI 66 203 49:14.0 9:53/M
3 Deanna Gillespie 68 326 1:04:36.7 12:58/M
4 Velma Williams 67 340 1:05:40.9 13:11/M
5 Carol Fechik 68 371 1:18:47.7 15:49/M

Female 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jane Frasier 70 301 59:32.2 11:57/M
2 Dagnija Schmidt 74 368 1:18:05.0 15:41/M

Female 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cathy Detman 77 302 59:32.4 11:57/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bennett Pvudhomme Flint MI 26 1 27:08.1 5:27/M

Male masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Eric Greem Pontiac MI 47 7 29:45.5 5:58/M

Male 12 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Stuart Frankenmuth MI 10 206 49:22.5 9:55/M

Male 13 to 15

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steven Van Camp Swartz Creek MI 15 30 35:01.5 7:02/M
2 Carter Owens Fenton MI 14 43 37:32.6 7:32/M
3 Hayden Emmerling 14 59 39:02.7 7:50/M
4 Forrest Emmerling 14 78 41:52.6 8:24/M
5 Seth Suyama Attica MI 13 317 1:00:21.1 12:07/M

Male 16 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Owen Smith Flint MI 19 2 28:32.9 5:44/M
2 Jeremiah Jean Sterling Heights MI 18 3 28:37.1 5:45/M
3 Zechariah Jean Sterling Heights MI 18 5 29:03.3 5:50/M
4 Kyle Schwieman Flushing MI 16 17 31:37.4 6:21/M
5 Jacob Peralta Fostoria MI 18 34 36:18.8 7:17/M
6 Steven Wedel Grand Blanc MI 17 52 38:36.2 7:45/M
7 Sean Firestine Royal Oak MI 17 146 45:34.2 9:09/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 James Emmanuel Nsien III Grand Blanc MI 24 32 35:59.2 7:14/M
2 Josh Short Burton MI 20 39 36:34.8 7:21/M
3 Joseph Kerr North Royalton OH 23 49 38:05.9 7:39/M
4 Brian Gebhart 21 89 42:44.1 8:35/M
5 Matthew Kiracofe Sterling Heights MI 22 270 55:37.0 11:10/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nick Lynch Bay City MI 25 6 29:22.0 5:54/M
2 Joey Orozco Saginaw MI 25 16 31:36.4 6:21/M
3 Matthew Piper Fenton MI 28 68 40:39.5 8:10/M
4 Chris Brigolin Lake Orion MI 26 90 42:46.6 8:35/M
5 Antonio Romano Lapeer MI 28 104 43:46.3 8:47/M
6 Aaron Whitlock Otisville MI 25 140 45:16.5 9:05/M
7 Corey Ross Owosso MI 25 195 48:44.7 9:47/M
8 Tom Correll Fenton MI 28 225 51:50.3 10:24/M
9 Christopher Jones Flint MI 28 294 58:24.0 11:44/M
10 Jason Jarrett Swartz Creek MI 26 304 59:43.1 11:59/M
11 Garrett Deloney 26 318 1:01:00.6 12:15/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Williams Caro MI 31 13 31:26.0 6:19/M
2 Rick Straughen Rochester MI 34 19 32:16.3 6:29/M
3 Ryan Miller Holly Springs NC 34 29 34:45.1 6:59/M
4 Brian Marcath Vassar MI 30 72 41:02.2 8:14/M
5 Ryan Francis Swartz Creek MI 30 125 44:38.6 8:58/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shane Logan Clarkston MI 37 4 28:40.0 5:45/M
2 Sizzle Szeszulski Midland MI 39 8 30:17.9 6:05/M
3 Jarrod Miller Flint MI 38 45 37:48.2 7:35/M
4 William Redman Ortonville MI 37 71 40:53.7 8:13/M
5 Matthew Bartman Flint MI 37 73 41:03.7 8:15/M
6 Chad Westendorf Auburn MI 39 79 41:54.8 8:25/M
7 Thomas Czinder 35 145 45:24.2 9:07/M
8 Scott Eickholt Flushing MI 38 163 46:52.8 9:25/M
9 Chris Roney Flushing MI 36 250 53:53.6 10:49/M
10 Jason Stefaniak Bay City MI 35 260 54:57.7 11:02/M
11 Brent Hughes Flint MI 35 262 55:02.4 11:03/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lee Bauer Saginaw MI 44 9 30:24.8 6:06/M
2 David Manges Flushing MI 44 11 30:56.4 6:13/M
3 Joe Lasceski Saginaw MI 41 18 31:53.2 6:24/M
4 Chris Gilstad Midland MI 42 42 37:16.1 7:29/M
5 Joe Mize Saginaw MI 42 60 39:12.2 7:52/M
6 Erich Thiel 43 61 39:18.8 7:53/M
7 Scott Lacey Cottam ON 44 63 39:42.6 7:58/M
8 Michael Skaggs Grand Blanc MI 44 69 40:40.8 8:10/M
9 Colin Consiglio Goodrich MI 44 99 43:18.7 8:42/M
10 Rob Bennett Flint MI 44 153 45:59.5 9:14/M
11 Lee Parks Flint MI 42 191 48:39.1 9:46/M
12 Erich Smith Lennon MI 44 228 51:54.7 10:25/M
13 David Lee Oxford MI 42 258 54:43.5 10:59/M
14 Scott Edmonds Grand Blanc MI 42 284 56:57.5 11:26/M
15 Jason Klein Grand Blanc MI 40 341 1:05:41.7 13:11/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Harville Goodrich MI 46 10 30:51.4 6:12/M
2 Corey Baker Dimondale MI 46 37 36:29.2 7:20/M
3 John Krist 49 38 36:32.8 7:20/M
4 Michael Van Camp Swartz Creek MI 49 48 37:50.8 7:36/M
5 Rich Marr Davison MI 45 54 38:40.6 7:46/M
6 Steve Petrik Lapeer MI 49 56 38:46.6 7:47/M
7 John Miehm Swartz Creek MI 46 62 39:37.8 7:57/M
8 Olaf Schmidt Fenton MI 47 66 40:09.6 8:04/M
9 Gary Waters Saginaw MI 46 67 40:26.2 8:07/M
10 Douglas Brody Grand Blanc MI 45 82 42:11.1 8:28/M
11 Ken Campbell Caro MI 49 83 42:12.1 8:28/M
12 Ken Hecht Holly MI 46 84 42:21.3 8:30/M
13 Bernie Eng Saginaw MI 49 93 42:52.0 8:36/M
14 John Pendell Flint MI 48 102 43:37.4 8:46/M
15 Everett Centerwall III Flint MI 48 134 45:06.7 9:03/M
16 Mike O'Connor Waterford MI 45 135 45:07.2 9:04/M
17 Patrick Wooley Grand Blanc MI 49 144 45:22.1 9:07/M
18 James Emmerling 45 151 45:55.3 9:13/M
19 Bob Cotton Deford MI 47 154 46:01.7 9:14/M
20 Richard Koenig Oakland MI 48 180 47:49.5 9:36/M
21 Terry McGivern Clarkston MI 47 200 49:02.7 9:51/M
22 Paul Streby Flint MI 49 209 49:33.0 9:57/M
23 Dwayne Hawk North Branch MI 46 212 49:51.3 10:01/M
24 John Siragusa Rochester MI 48 246 53:25.2 10:44/M
25 Darren Klein Holly MI 48 267 55:12.8 11:05/M
26 Nathan Shue 48 276 56:25.2 11:20/M
27 David Brooks Lapeer MI 47 283 56:45.5 11:24/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paul Hufdemberge Redford MI 51 14 31:26.1 6:19/M
2 Don Saville Leonard MI 54 22 32:54.0 6:36/M
3 Tony Ketchmark Davison MI 53 25 33:03.9 6:38/M
4 Michael Stolnicki Auburn Hills MI 51 28 34:34.4 6:56/M
5 Bill Kahn Grand Blanc MI 53 31 35:09.4 7:03/M
6 Tim Seeley Davison MI 50 41 37:05.6 7:27/M
7 Thomas Griffin Clio MI 51 47 37:49.1 7:36/M
8 Wayne Haney Lapeer MI 51 53 38:37.2 7:45/M
9 Raymond Bonomo 51 55 38:43.6 7:46/M
10 Bryan Crump Auburn Hills MI 51 92 42:48.2 8:36/M
11 Kevin McClellan Lake Orion MI 54 101 43:34.7 8:45/M
12 Robert Vogt Grand Blanc MI 52 111 44:13.1 8:53/M
13 Tim Nyman Grand Blanc MI 53 112 44:13.3 8:53/M
14 Bryon Matthews Grand Blanc MI 51 114 44:17.5 8:54/M
15 Terry Redmond Bethesda MD 50 116 44:20.2 8:54/M
16 Anthony Ellis Flushing MI 51 143 45:22.0 9:07/M
17 Eric Dobrusin Bloomfield Hills MI 52 148 45:47.8 9:12/M
18 Kenneth Debois Mount Morris MI 50 156 46:05.1 9:15/M
19 Dwayne Firestine Royal Oak MI 50 187 48:25.0 9:43/M
20 Jeffrey Lewis Otisville MI 50 189 48:30.8 9:44/M
21 James Ortiz Brighton MI 51 207 49:28.6 9:56/M
22 George Baker Flushing MI 54 211 49:44.5 9:59/M
23 Michael Stuart Frankenmuth MI 54 215 50:10.3 10:04/M
24 Alan Wood 51 299 59:06.6 11:52/M
25 Mark Suyama Attica MI 52 316 1:00:20.1 12:07/M
26 Ted Valley Flint MI 53 347 1:06:02.4 13:16/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lennie Brousseau Byron MI 58 21 32:40.1 6:34/M
2 Dave Wolbert Flint MI 56 24 33:02.5 6:38/M
3 Dan Brcic Lennon MI 55 26 33:53.5 6:48/M
4 Terry Wittock Flushing MI 55 35 36:22.0 7:18/M
5 John Herbolsheimer Bay City MI 56 46 37:49.0 7:36/M
6 David Johnson Freeland MI 58 74 41:09.8 8:16/M
7 Larry Martin Flushing MI 58 110 44:08.0 8:52/M
8 Dan Tabor Flint MI 57 118 44:23.4 8:55/M
9 Joe Terranova 57 120 44:26.5 8:55/M
10 Tim Pendell Linden MI 55 127 44:42.9 8:59/M
11 Andrew Griffin 57 129 44:48.8 9:00/M
12 Wade Batey Flint MI 57 136 45:09.6 9:04/M
13 Mike Brouillet Otisville MI 57 142 45:18.0 9:06/M
14 Ken Arble Linden MI 59 164 46:53.0 9:25/M
15 William Slumka Saginaw MI 58 166 46:55.0 9:25/M
16 Thomas Delgado Flint MI 58 173 47:28.5 9:32/M
17 Matthew Koch Vassar MI 55 210 49:38.9 9:58/M
18 Doug Bateson Novi MI 55 216 50:12.9 10:05/M
19 Maurice Denson 56 359 1:12:58.1 14:39/M

Male 60 to 64

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick Duhaime Holly MI 61 27 33:57.2 6:49/M
2 Tony Chevalier Memphis MI 63 70 40:51.5 8:12/M
3 Robin Pearce Milford MI 62 115 44:18.6 8:54/M
4 Frank Johnson 63 133 44:59.3 9:02/M
5 Edward Slumka Saginaw MI 62 167 46:55.4 9:25/M
6 Lonnie Rich Clio MI 62 174 47:38.0 9:34/M
7 Mike Esterline Vassar MI 61 181 47:58.4 9:38/M
8 Mark Dyek Bancroft MI 60 208 49:31.2 9:57/M
9 Vern Delbridge Linden MI 63 214 49:57.9 10:02/M
10 Dianne Thiel Harris Fenton MI 61 263 55:02.8 11:03/M
11 John Baron Fenton MI 64 297 59:02.9 11:51/M
12 Jeff Pixley Ypsilanti MI 63 362 1:15:26.6 15:09/M
13 John Tuori Howell MI 63 369 1:18:16.4 15:43/M

Male 65 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mark Cryderman Milford MI 69 65 39:55.2 8:01/M
2 Charles Johnston Grand Blanc MI 66 76 41:43.9 8:23/M
3 Bill Sparling Smiths Creek MI 65 85 42:30.6 8:32/M
4 Michael Curtis 66 105 43:48.0 8:48/M
5 John Hebert Milford MI 69 175 47:38.6 9:34/M
6 Ronald Readman Fenton MI 66 204 49:19.5 9:54/M
7 Larry Derossett Otisville MI 65 257 54:43.2 10:59/M

Male 70 to 74

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tom Wascha Burton MI 72 96 43:12.2 8:40/M
2 Jerry Mittman 71 178 47:48.8 9:36/M
3 James L Braunreiter Livonia MI 74 239 52:17.9 10:30/M
4 Leonard Blocl 73 255 54:30.0 10:57/M
5 Conrad Scharrer Clio MI 71 259 54:44.7 10:59/M
6 Gilbert Schmidt 73 320 1:01:15.3 12:18/M
7 John Hayes Williamston MI 71 328 1:04:57.6 13:03/M
8 Mark Sebald 73 370 1:18:29.7 15:46/M

Male 75 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bill Keller 75 119 44:26.4 8:55/M
2 George Gawthrop 76 128 44:48.0 9:00/M
3 Richard Wallen Flushing MI 76 177 47:46.1 9:36/M
4 Waldo Bronson 75 360 1:12:58.4 14:39/M

Male 80 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Stanley Maksymick 80 329 1:05:01.4 13:03/M
2 Marvin Stevenson Rochester MI 81 372 1:19:52.6 16:02/M