2015 Hogsback Trail Run

back to results

Nov. 8, 2015

2015 Hogsback Trail Run
Elba, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.



Hogsback Trail Run
Age Group Results
November 08, 2015
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Hogsback
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Angela Kasten Davison MI 29 12 39:56.1 7:59/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Liz Hendershott Ortonville MI 50 30 48:57.1 9:47/M

Female 17 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jazmin Steele Beaverton MI 17 65 1:09:21.8 13:52/M
2 Amber Breault Beaverton MI 16 66 1:09:31.1 13:54/M
3 Donnajean Eschenbacher Beaverton MI 16 69 1:09:54.7 13:59/M
4 Bethany Breault Beaverton MI 16 70 1:10:01.7 14:00/M

Female 18 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Heather Crist Burton MI 24 48 56:18.0 11:16/M
2 Noelle Divozzo Sterling Heights MI 23 49 56:28.7 11:18/M
3 Erica Henderson Lapeer MI 24 58 1:04:46.0 12:57/M
4 Valarie Steele Beaverton MI 20 61 1:07:03.7 13:25/M
5 Michelle Eschenbacher Beaverton MI 18 67 1:09:39.8 13:56/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Quellmalz Lapeer MI 32 24 47:08.3 9:26/M
2 Megan Hendrick Cedar MI 30 46 53:13.4 10:39/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Pearl Moore Lapeer MI 43 51 56:40.5 11:20/M
2 Laura Burnett Davison MI 43 52 57:09.3 11:26/M
3 Julie Van Brocklin Columbiaville MI 43 72 1:13:06.7 14:37/M
4 Kim Breault Beaverton MI 44 76 1:31:27.5 18:17/M
5 Terri Steele Beaverton MI 44 77 1:34:01.0 18:48/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carol Stephens Lapeer MI 46 43 52:26.4 10:29/M
2 Dawn Chatman Lapeer MI 46 47 54:07.3 10:49/M
3 Kathy Spatafora Harrison Township MI 49 54 59:48.5 11:58/M
4 Suzanne Hollyer Walled Lake MI 47 57 1:03:49.5 12:46/M
5 Marci Colyer Flint MI 47 68 1:09:52.6 13:58/M
6 Angela Rhode Otisville MI 47 74 1:19:51.8 15:58/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shelia Allen Davison MI 52 42 52:14.2 10:27/M
2 Cheryl Pierson Otisville MI 51 55 1:00:56.1 12:11/M
3 Cheryl Kile Lapeer MI 50 60 1:05:45.2 13:09/M
4 Shari Ellis Flushing MI 50 75 1:19:56.1 15:59/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jill Moore Mount Morris MI 58 50 56:34.9 11:19/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Ferguson West Bloomfield MI 16 1 30:23.7 6:05/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Chip Hutchins North Branch MI 45 4 36:32.0 7:18/M

Male 17 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Parker Hayes Beaverton MI 15 2 30:31.0 6:06/M
2 Elijah Hayes Beaverton MI 13 3 36:27.8 7:17/M
3 Jack Eck Linden MI 17 5 37:03.2 7:25/M
4 Trevor Hall Linden MI 17 6 37:06.2 7:25/M
5 Gabe Hutchins North Branch MI 12 7 37:35.1 7:31/M
6 Logan Graves Beaverton MI 17 8 37:46.8 7:33/M
7 Brandon Sproule Linden MI 17 9 38:06.0 7:37/M
8 Isaac Steele Beaverton MI 14 11 39:34.8 7:55/M
9 Ethan Myers Davison MI 17 40 51:55.2 10:23/M
10 Zildjian Van Brocklin Columbiaville MI 17 53 59:34.5 11:55/M
11 Grady Zoltowski Lake Orion MI 9 64 1:09:04.0 13:49/M

Male 18 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Colin Dressler Armada MI 19 10 38:45.0 7:45/M
2 Zachary Hendrick Columbiaville MI 20 15 40:24.4 8:05/M
3 Greg Massaro Beaverton MI 19 32 49:27.7 9:53/M
4 Austin Dings Beaverton MI 21 35 50:01.3 10:00/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 William Oard Beaverton MI 29 27 47:53.6 9:35/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Bartman Flint MI 37 18 41:29.2 8:18/M
2 Michelle (jacob Cloutier Lake Orion MI 38 62 1:08:47.5 13:45/M
3 Matt Zoltowski Lake Orion MI 38 63 1:08:55.3 13:47/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tom Hayes Beaverton MI 43 17 40:57.0 8:11/M
2 Chip Hatter Clio MI 41 21 43:20.9 8:40/M
3 Erik Stock Columbus OH 42 38 50:57.8 10:11/M
4 Patrick Myers Davison MI 44 41 51:59.7 10:24/M
5 Chad Van Brocklin Columbiaville MI 40 71 1:13:05.7 14:37/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Toby Steele Beaverton MI 45 13 40:08.0 8:02/M
2 Steven Rhode Otisville MI 46 14 40:11.8 8:02/M
3 Chuck Hall Swartz Creek MI 48 16 40:54.8 8:11/M
4 Bret Forfar North Branch MI 46 20 41:46.8 8:21/M
5 Chris Sweney Lapeer MI 49 25 47:20.8 9:28/M
6 Stephen Dressler Armada MI 46 28 48:28.3 9:42/M
7 Kirk Phipps Millington MI 47 31 48:57.4 9:47/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Craig Mulhinch Troy MI 53 19 41:38.5 8:20/M
2 John Kile Lapeer MI 52 22 45:33.7 9:07/M
3 Mark Suyama Attica MI 52 23 46:59.3 9:24/M
4 Joe Fournier Clinton Township MI 50 26 47:41.3 9:32/M
5 Tom Heath Montrose MI 50 36 50:32.6 10:06/M
6 James Pierson Otisville MI 52 56 1:00:57.1 12:11/M
7 Anthony Ellis Flushing MI 51 73 1:19:37.4 15:55/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ron Nachtigal Linden MI 55 29 48:44.7 9:45/M
2 Ken Hartwig Ortonville MI 55 33 49:40.0 9:56/M
3 Tony Mattar Troy MI 56 34 49:57.2 9:59/M
4 Doug Pontious Walled Lake MI 56 37 50:46.0 10:09/M
5 Andrew Griffin Flint MI 57 45 52:51.5 10:34/M

Male 60 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Uncle Ron Carmean Ortonville MI 61 39 51:40.9 10:20/M
2 Gene Sawdon Croswell MI 63 44 52:33.7 10:31/M
3 Doug Britchett Lapeer MI 64 59 1:04:46.7 12:57/M

Piglet
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Myers Davison MI 45 2 28:44.6 14:22/M
2 Samantha Massaro Beaverton MI 14 3 29:45.2 14:53/M
3 Tammy Bukoski Millington MI 48 4 29:51.6 14:56/M
4 Lacie Bitters Fostoria MI 10 6 30:35.6 15:18/M
5 Wendy Bradley Fostoria MI 42 7 30:50.9 15:25/M

Female 99 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Allison Zoltowski Lake Orion MI 7 8 38:22.1 19:11/M
2 Kristin Zoltowski Lake Orion MI 38 9 38:22.8 19:11/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Leyton Hutchins North Branch MI 9 1 16:02.6 8:01/M
2 Douglas Bitters Fostoria MI 32 5 30:27.8 15:14/M