2015 MHSAA LP Regional 13-2 @ Portage Central

back to results

Oct. 31, 2015

2015 MHSAA LP Regional 13-2 @ Portage Central
Portage, MI
Provided by MHSAA


Region 13-2 Varsity Girls 5000 Meter Run
===================================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------------------------
1 Megan Aalberts 11 Otsego 18:51.00 1
2 Sophia Hirzel 11 Otsego 19:07.10 2
3 Erica Drobny 11 Otsego 19:20.40 3
4 Makenzie Wank 9 Richland Gull Lake 19:25.40 4
5 Sydney Kubiak 9 Otsego 19:27.80 5
6 Lindsey Carlson 12 Charlotte 19:33.40 6
7 Tannah Adgate 12 Middleville Thornapple-Kellogg 19:36.50 7
8 Mya Veen 10 Plainwell 19:42.70 8
9 Gracie Verhage 10 Otsego 19:50.80 9
10 Lily Fell 12 Richland Gull Lake 19:57.80 10
11 Madison Secord 12 Otsego 20:02.40 11
12 Katie Theis 11 Otsego 20:04.20 12
13 Abbey Ufkes 12 Marshall 20:05.00 13
14 Olivia Lamberg 12 Middleville Thornapple-Kellogg 20:06.90 14
15 Rachel Schoepke 11 Marshall 20:09.90 15
16 Claire Halpin 11 Richland Gull Lake 20:16.10 16
17 Lauren Lutz 10 Middleville Thornapple-Kellogg 20:16.80 17
18 Ella Kaufman 10 Plainwell 20:22.80 18
19 Rachael Gorton 11 Middleville Thornapple-Kellogg 20:29.40 19
20 Mallorie Haaksma 9 Battle Creek Pennfield 20:29.90 20
21 Maddie Salvato 10 Richland Gull Lake 20:32.60 21
22 Zoe Antel 9 Wayland Union 20:34.10 22
23 Alli Joy Matison 10 Middleville Thornapple-Kellogg 20:35.10 23
24 Danielle Stewart 9 Battle Creek Harper Creek 20:43.60 24
25 Kayleigh Collins 11 Hastings 20:44.30 25
26 Payton Sidebotham 9 Wayland Union 20:45.20 26
27 Layna Steele 11 Vicksburg 20:45.40 27
28 Allegra Baird 11 Battle Creek Harper Creek 20:46.00 28
29 Hannah Berning 11 Battle Creek Harper Creek 20:46.90 29
30 Emma Berning 10 Battle Creek Harper Creek 20:47.00 30
31 Morgan Blinn 12 Richland Gull Lake 20:49.50 31
32 Ali Chioda 12 Vicksburg 20:52.60 32
33 Victoria Thamann 12 Vicksburg 20:54.10 33
34 Hillie Tellevik 12 Marshall 20:54.70 34
35 Katherine Weinbrecht 11 Hastings 20:56.40 35
36 Meagan Schoepke 9 Marshall 20:58.60 36
37 Sarah Possett 9 Middleville Thornapple-Kellogg 21:07.20 37
38 Allison Collins 9 Hastings 21:08.00 38
39 Anne-Marie Wright 11 Eaton Rapids 21:10.90 39
40 Maddi Orler 10 Eaton Rapids 21:13.60 40
41 Abby St. John 9 Marshall 21:17.50 41
42 Ava Klein 9 Marshall 21:19.50 42
43 Kiley Hilton 11 Middleville Thornapple-Kellogg 21:32.30 43
44 Mackenzie Vogt 12 Parma Western 21:34.70 44
45 Emily Isenhoff 11 Wayland Union 21:39.80 45
46 Kadie Alpers 11 Richland Gull Lake 21:41.20 46
47 Sydney Pattok 9 Hastings 21:41.30 47
48 Caroline Jones 9 Charlotte 21:42.90 48
49 Lydia Anuszkiewicz 9 Jackson Northwest 21:48.90 49
50 Elise Bliss 9 Eaton Rapids 21:50.50 50
51 Julianna Adams 9 Battle Creek Harper Creek 21:52.70 51
52 Asha Ritchie 12 Marshall 21:54.00 52
53 Maddie Humphreys 9 Parma Western 22:11.50 53
54 Therese Thamann 10 Vicksburg 22:12.40 54
55 Emma Hubbard 9 Parma Western 22:18.00 55
56 Maisie Baker 12 Charlotte 22:18.60 56
57 Rebecca Maynard 12 Parma Western 22:27.80 57
58 Lauren Devisser 10 Plainwell 22:32.90 58
59 Jackie Rosecrants 10 Parma Western 22:39.10 59
60 Helen Foldenauer 11 Richland Gull Lake 22:39.60 60
61 Haven Born 11 Plainwell 22:45.50 61
62 Maggie Whitney 10 Wayland Union 22:49.80 62
63 Rachel Vogt 9 Parma Western 22:50.10 63
64 Allegra Ward 12 Jackson Northwest 22:57.90 64
65 Katie Reed 12 Vicksburg 23:01.60 65
66 Libby Jensen 9 Hastings 23:05.90 66
67 Maddie Solmes 11 Hastings 23:07.30 67
68 Mickala Kohtz 12 Wayland Union 23:07.60 68
69 Savanna Gregory 9 Battle Creek Pennfield 23:10.90 69
70 Kaitlyn Paul 10 Wayland Union 23:11.30 70
71 Reagan Dishaw 12 Battle Creek Harper Creek 23:12.30 71
72 Ally Goeman 12 Charlotte 23:16.20 72
73 Hannah Richburg 10 Eaton Rapids 23:17.20 73
74 Rebecca Ruimveld 10 Plainwell 23:18.50 74
75 Angie Loriso 10 Vicksburg 23:19.20 75
76 Erin Prieskorn 9 Eaton Rapids 23:24.80 76
77 Shaylee Smith 12 Battle Creek Pennfield 23:29.00 77
78 Lexy Campbell 9 Battle Creek Harper Creek 23:32.50 78
79 Emily Westers 11 Hastings 23:34.90 79
80 Sydney Potter 9 Charlotte 23:36.00 80
81 Sydney James 10 Plainwell 23:40.00 81
82 Kasmyn Vanmaanen 11 Vicksburg 23:40.80 82
83 Samantha Good 10 Eaton Rapids 23:46.30 83
84 Hannah Vanderstelt 11 Charlotte 23:51.60 84
85 Torey Fischer 11 Battle Creek Pennfield 23:56.30 85
86 Davita Mater 11 Lake Odessa Lakewood 23:58.70 86
87 Jade Mergen-Henry 10 Plainwell 24:03.40 87
88 Allie Rooks 9 Lake Odessa Lakewood 24:13.40 88
89 Ashley Morales 11 Battle Creek Pennfield 24:14.20 89
90 Karen Carroll 12 Parma Western 24:17.30 90
91 Aaron Keitzman 11 Lake Odessa Lakewood 24:33.20 91
92 Hannah Selby 9 Lake Odessa Lakewood 24:34.00 92
93 Seirra Smith 9 Lake Odessa Lakewood 24:39.90 93
94 Lindsey Hawthorne 10 Battle Creek Pennfield 24:41.10 94
95 Maddie Swope 12 Jackson Northwest 25:01.10 95
96 Chelsea Reichel 10 Battle Creek Pennfield 25:15.80 96
97 Ashley Rouse 9 Eaton Rapids 25:22.70 97
98 Tessa Gauthier 12 Jackson Northwest 25:37.10 98
99 Jenna Sorenson 10 Jackson Northwest 26:05.60 99
100 Wilma Labor 11 Charlotte 26:12.90 100
101 Mallory West 11 Jackson Northwest 26:15.00 101
102 Liz Hicks 11 Jackson Northwest 26:49.30 102
103 Kayla McWhorter 12 Lake Odessa Lakewood 27:33.70 103
104 Mackenzy Kasper 12 Wayland Union 27:43.50 104
105 Kennedy Geiger 11 Lake Odessa Lakewood 28:02.90 105




Region 13-2 Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
===================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================================
1 Otsego 20 1 2 3 5 9 11 12
1 Megan Aalberts 18:51.00
2 Sophia Hirzel 19:07.10
3 Erica Drobny 19:20.40
5 Sydney Kubiak 19:27.80
9 Gracie Verhage 19:50.80
11 Madison Secord 20:02.40 *
12 Katie Theis 20:04.20 *
Total Time: 1:36:38 Average: 19:19.42 1-5 Split: 1:00
2 Middleville Thornapple-Kellogg 80 7 14 17 19 23 37 43
7 Tannah Adgate 19:36.50
14 Olivia Lamberg 20:06.90
17 Lauren Lutz 20:16.80
19 Rachael Gorton 20:29.40
23 Alli Joy Matison 20:35.10
37 Sarah Possett 21:07.20 *
43 Kiley Hilton 21:32.30 *
Total Time: 1:41:05 Average: 20:12.94 1-5 Split: 59
3 Richland Gull Lake 82 4 10 16 21 31 46 60
4 Makenzie Wank 19:25.40
10 Lily Fell 19:57.80
16 Claire Halpin 20:16.10
21 Maddie Salvato 20:32.60
31 Morgan Blinn 20:49.50
46 Kadie Alpers 21:41.20 *
60 Helen Foldenauer 22:39.60 *
Total Time: 1:41:02 Average: 20:12.28 1-5 Split: 1:25
4 Marshall 139 13 15 34 36 41 42 52
13 Abbey Ufkes 20:05.00
15 Rachel Schoepke 20:09.90
34 Hillie Tellevik 20:54.70
36 Meagan Schoepke 20:58.60
41 Abby St. John 21:17.50
42 Ava Klein 21:19.50 *
52 Asha Ritchie 21:54.00 *
Total Time: 1:43:26 Average: 20:41.14 1-5 Split: 1:13
5 Battle Creek Harper Creek 162 24 28 29 30 51 71 78
24 Danielle Stewart 20:43.60
28 Allegra Baird 20:46.00
29 Hannah Berning 20:46.90
30 Emma Berning 20:47.00
51 Julianna Adams 21:52.70
71 Reagan Dishaw 23:12.30 *
78 Lexy Campbell 23:32.50 *
Total Time: 1:44:57 Average: 20:59.24 1-5 Split: 1:10
6 Hastings 211 25 35 38 47 66 67 79
25 Kayleigh Collins 20:44.30
35 Katherine Weinbrecht 20:56.40
38 Allison Collins 21:08.00
47 Sydney Pattok 21:41.30
66 Libby Jensen 23:05.90
67 Maddie Solmes 23:07.30 *
79 Emily Westers 23:34.90 *
Total Time: 1:47:36 Average: 21:31.18 1-5 Split: 2:22
7 Vicksburg 211 27 32 33 54 65 75 82
27 Layna Steele 20:45.40
32 Ali Chioda 20:52.60
33 Victoria Thamann 20:54.10
54 Therese Thamann 22:12.40
65 Katie Reed 23:01.60
75 Angie Loriso 23:19.20 *
82 Kasmyn Vanmaanen 23:40.80 *
Total Time: 1:47:47 Average: 21:33.22 1-5 Split: 2:17
8 Plainwell 219 8 18 58 61 74 81 87
8 Mya Veen 19:42.70
18 Ella Kaufman 20:22.80
58 Lauren Devisser 22:32.90
61 Haven Born 22:45.50
74 Rebecca Ruimveld 23:18.50
81 Sydney James 23:40.00 *
87 Jade Mergen-Henry 24:03.40 *
Total Time: 1:48:43 Average: 21:44.48 1-5 Split: 3:36
9 Wayland Union 223 22 26 45 62 68 70 104
22 Zoe Antel 20:34.10
26 Payton Sidebotham 20:45.20
45 Emily Isenhoff 21:39.80
62 Maggie Whitney 22:49.80
68 Mickala Kohtz 23:07.60
70 Kaitlyn Paul 23:11.30 *
104 Mackenzy Kasper 27:43.50 *
Total Time: 1:48:57 Average: 21:47.30 1-5 Split: 2:34
10 Charlotte 262 6 48 56 72 80 84 100
6 Lindsey Carlson 19:33.40
48 Caroline Jones 21:42.90
56 Maisie Baker 22:18.60
72 Ally Goeman 23:16.20
80 Sydney Potter 23:36.00
84 Hannah Vanderstelt 23:51.60 *
100 Wilma Labor 26:12.90 *
Total Time: 1:50:28 Average: 22:05.42 1-5 Split: 4:03
11 Parma Western 268 44 53 55 57 59 63 90
44 Mackenzie Vogt 21:34.70
53 Maddie Humphreys 22:11.50
55 Emma Hubbard 22:18.00
57 Rebecca Maynard 22:27.80
59 Jackie Rosecrants 22:39.10
63 Rachel Vogt 22:50.10 *
90 Karen Carroll 24:17.30 *
Total Time: 1:51:12 Average: 22:14.22 1-5 Split: 1:05
12 Eaton Rapids 278 39 40 50 73 76 83 97
39 Anne-Marie Wright 21:10.90
40 Maddi Orler 21:13.60
50 Elise Bliss 21:50.50
73 Hannah Richburg 23:17.20
76 Erin Prieskorn 23:24.80
83 Samantha Good 23:46.30 *
97 Ashley Rouse 25:22.70 *
Total Time: 1:50:57 Average: 22:11.40 1-5 Split: 2:14
13 Battle Creek Pennfield 340 20 69 77 85 89 94 96
20 Mallorie Haaksma 20:29.90
69 Savanna Gregory 23:10.90
77 Shaylee Smith 23:29.00
85 Torey Fischer 23:56.30
89 Ashley Morales 24:14.20
94 Lindsey Hawthorne 24:41.10 *
96 Chelsea Reichel 25:15.80 *
Total Time: 1:55:21 Average: 23:04.06 1-5 Split: 3:45
14 Jackson Northwest 405 49 64 95 98 99 101 102
49 Lydia Anuszkiewicz 21:48.90
64 Allegra Ward 22:57.90
95 Maddie Swope 25:01.10
98 Tessa Gauthier 25:37.10
99 Jenna Sorenson 26:05.60
101 Mallory West 26:15.00 *
102 Liz Hicks 26:49.30 *
Total Time: 2:01:31 Average: 24:18.12 1-5 Split: 4:17
15 Lake Odessa Lakewood 450 86 88 91 92 93 103 105
86 Davita Mater 23:58.70
88 Allie Rooks 24:13.40
91 Aaron Keitzman 24:33.20
92 Hannah Selby 24:34.00
93 Seirra Smith 24:39.90
103 Kayla McWhorter 27:33.70 *
105 Kennedy Geiger 28:02.90 *
Total Time: 2:02:00 Average: 24:23.84 1-5 Split: 42



Region 13-2 Varsity Boys 5000 Meter Run
===================================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------------------------
1 Joey Dawson 12 Richland Gull Lake 16:20.00 1
2 Jacob Inosencio 12 Parma Western 16:28.80 2
3 Alex Comerford 9 Otsego 16:37.10 3
4 Jacob Starr 12 Otsego 16:39.10 4
5 Will Finch 10 Otsego 16:39.30 5
6 Lake Buseth 11 Parma Western 16:44.50 6
7 Perry Carter 12 Wayland Union 16:46.90 7
8 Taylor Rouse 11 Eaton Rapids 16:50.90 8
9 Erik Walter 11 Middleville Thornapple-Kellogg 16:57.90 9
10 Luke Noah 11 Middleville Thornapple-Kellogg 16:58.00 10
11 Tyler Robertson 11 Parma Western 17:05.40 11
12 Brody Benward 12 Eaton Rapids 17:05.50 12
13 Jack Millmier 11 Richland Gull Lake 17:06.30 13
14 Kyle Strong 10 Vicksburg 17:07.90 14
15 Jonathan Zuiderveen 11 Wayland Union 17:08.30 15
16 Jacob Lyons 11 Richland Gull Lake 17:09.80 16
17 Lucas Hamilton 12 Richland Gull Lake 17:12.20 17
18 Sam Johnson 11 Hastings 17:15.70 18
19 Sammy Moran 11 Otsego 17:19.10 19
20 Austin Lovett 11 Richland Gull Lake 17:21.80 20
21 Tommy Shaw 10 Battle Creek Harper Creek 17:22.80 21
22 Josiah Ottolini 12 Parma Western 17:24.40 22
23 Tyler Leroy 12 Plainwell 17:25.40 23
24 Devon Funk 10 Battle Creek Harper Creek 17:25.60 24
25 Alex Beauchamp 12 Hastings 17:28.20 25
26 Jared Holmer 10 Charlotte 17:33.40 26
27 Elijah Balli-Solis 11 Marshall 17:37.90 27
28 Cam Brylowski 12 Otsego 17:40.70 28
29 Christian Kalisz 12 Marshall 17:42.50 29
30 Joe Gaikema 12 Middleville Thornapple-Kellogg 17:42.90 30
31 Jake Schmitt 12 Richland Gull Lake 17:43.40 31
32 Chris Bell 12 Marshall 17:46.70 32
33 Devon Walsh 12 Jackson Northwest 17:48.30 33
34 Jontaj Wallace 12 Marshall 17:51.50 34
35 Jack Widman 11 Plainwell 17:52.80 35
36 Brendan Edgington 11 Plainwell 17:53.00 36
37 Nick Simonds 12 Battle Creek Pennfield 17:53.70 37
38 Nolan Rowland 11 Richland Gull Lake 17:54.00 38
39 Collin Eager 10 Vicksburg 17:54.30 39
40 Caleb Pletcher 9 Wayland Union 17:55.40 40
41 Drew Haller 11 Battle Creek Harper Creek 17:56.60 41
42 Owen Glass 12 Wayland Union 17:58.10 42
43 Tristan Kellar 11 Parma Western 17:58.50 43
44 Tyler Lewis 12 Vicksburg 18:03.40 44
45 Matthew Vannette 11 Middleville Thornapple-Kellogg 18:03.70 45
46 Benji Isaacson 12 Battle Creek Harper Creek 18:06.30 46
47 Drew Vanwagner 10 Battle Creek Harper Creek 18:08.00 47
48 Charles Surratt 11 Hastings 18:09.80 48
49 Spencer Irvine 11 Middleville Thornapple-Kellogg 18:10.20 49
50 Nathan Strouse 10 Hastings 18:10.50 50
51 Brett Carlisle 9 Marshall 18:11.60 51
52 Ben Gleeson 10 Eaton Rapids 18:12.40 52
53 Chase Cushman 11 Plainwell 18:16.70 53
54 Drayson Beyer 12 Middleville Thornapple-Kellogg 18:19.00 54
55 Nick Boston 11 Charlotte 18:22.00 55
56 Taelor Ernissee 9 Parma Western 18:23.20 56
57 Kyle Tharp 11 Battle Creek Pennfield 18:24.60 57
58 Kyle Makarewicz 12 Middleville Thornapple-Kellogg 18:25.20 58
59 Blake Roodvoets 11 Eaton Rapids 18:25.70 59
60 Calvin Smith 11 Marshall 18:26.20 60
61 Derek Huffman 11 Wayland Union 18:27.40 61
62 Jacob Goodrich 11 Otsego 18:28.30 62
63 Brandon Kane 11 Charlotte 18:29.20 63
64 Collin Patrick 9 Parma Western 18:29.50 64
65 Nick Yoakam 11 Vicksburg 18:30.80 65
66 Andrew Hansen-Mcclellan 11 Lake Odessa Lakewood 18:33.80 66
67 Zachary Fenwick 12 Vicksburg 18:36.10 67
68 Jaden Costa 11 Battle Creek Harper Creek 18:46.30 68
69 Jacob Hopson 9 Plainwell 18:46.60 69
70 James Thurman 12 Charlotte 18:47.70 70
71 Morgan Tolles 12 Hastings 18:48.60 71
72 Nick Richards 11 Vicksburg 18:51.70 72
73 Joey Dodge 11 Jackson Northwest 18:52.30 73
74 Tyler Collins 10 Jackson Northwest 18:52.31 74
75 Nolen Bornamann 10 Battle Creek Pennfield 18:52.70 75
76 Mathieu Norcross 10 Eaton Rapids 18:54.10 76
77 Jacob Klimp 10 Vicksburg 18:56.30 77
78 Preston Baker 10 Charlotte 18:57.60 78
79 O'Shea Swinton 12 Marshall 18:57.90 79
80 Ethan Killips 10 Wayland Union 18:58.40 80
81 Bryce Alfred 9 Jackson Northwest 19:00.10 81
82 Clayton Jones 10 Charlotte 19:03.50 82
83 Caleb Wright 10 Eaton Rapids 19:07.10 83
84 Grant Patrick 12 Lake Odessa Lakewood 19:22.30 84
85 Kyle Liggett 9 Battle Creek Pennfield 19:34.90 85
86 Landen Merren 10 Wayland Union 19:36.10 86
87 Keagan Burns 9 Battle Creek Pennfield 19:40.70 87
88 Jon Nash 9 Hastings 19:42.00 88
89 Luke Lathrup 9 Eaton Rapids 19:43.30 89
90 Andrew Hopson 12 Plainwell 19:51.70 90
91 Daniel Hopson 9 Plainwell 19:56.20 91
92 Nico Grillo 9 Battle Creek Harper Creek 19:58.30 92
93 Jesse Waldron 12 Lake Odessa Lakewood 20:03.30 93
94 Quentin Bortz 11 Battle Creek Pennfield 20:11.40 94
95 Jordan Bustance 10 Lake Odessa Lakewood 20:12.70 95
96 Tyler McDiarmid 12 Lake Odessa Lakewood 20:22.10 96
97 Andrew Mathews 10 Lake Odessa Lakewood 20:29.30 97
98 Nick Surratt 12 Hastings 20:33.10 98
99 Tyler Dodge 11 Jackson Northwest 20:41.30 99
100 Timothy Sweet 10 Lake Odessa Lakewood 20:50.20 100
101 Michael Negus 9 Jackson Northwest 20:56.10 101
102 Finn Grinold 11 Charlotte 20:58.30 102
103 Todd Moody 11 Jackson Northwest 22:33.80 103





Region 13-2 Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
===================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
===================================================================================
1 Otsego 59 3 4 5 19 28 62 -
3 Alex Comerford 16:37.10
4 Jacob Starr 16:39.10
5 Will Finch 16:39.30
19 Sammy Moran 17:19.10
28 Cam Brylowski 17:40.70
62 Jacob Goodrich 18:28.30 *
Total Time: 1:24:56 Average: 16:59.06 1-5 Split: 1:04
2 Richland Gull Lake 67 1 13 16 17 20 31 38
1 Joey Dawson 16:20.00
13 Jack Millmier 17:06.30
16 Jacob Lyons 17:09.80
17 Lucas Hamilton 17:12.20
20 Austin Lovett 17:21.80
31 Jake Schmitt 17:43.40 *
38 Nolan Rowland 17:54.00 *
Total Time: 1:25:11 Average: 17:02.02 1-5 Split: 1:02
3 Parma Western 84 2 6 11 22 43 56 64
2 Jacob Inosencio 16:28.80
6 Lake Buseth 16:44.50
11 Tyler Robertson 17:05.40
22 Josiah Ottolini 17:24.40
43 Tristan Kellar 17:58.50
56 Taelor Ernissee 18:23.20 *
64 Collin Patrick 18:29.50 *
Total Time: 1:25:42 Average: 17:08.32 1-5 Split: 1:30
4 Middleville Thornapple-Kellogg 143 9 10 30 45 49 54 58
9 Erik Walter 16:57.90
10 Luke Noah 16:58.00
30 Joe Gaikema 17:42.90
45 Matthew Vannette 18:03.70
49 Spencer Irvine 18:10.20
54 Drayson Beyer 18:19.00 *
58 Kyle Makarewicz 18:25.20 *
Total Time: 1:27:53 Average: 17:34.54 1-5 Split: 1:13
5 Wayland Union 165 7 15 40 42 61 80 86
7 Perry Carter 16:46.90
15 Jonathan Zuiderveen 17:08.30
40 Caleb Pletcher 17:55.40
42 Owen Glass 17:58.10
61 Derek Huffman 18:27.40
80 Ethan Killips 18:58.40 *
86 Landen Merren 19:36.10 *
Total Time: 1:28:17 Average: 17:39.22 1-5 Split: 1:41
6 Marshall 173 27 29 32 34 51 60 79
27 Elijah Balli-Solis 17:37.90
29 Christian Kalisz 17:42.50
32 Chris Bell 17:46.70
34 Jontaj Wallace 17:51.50
51 Brett Carlisle 18:11.60
60 Calvin Smith 18:26.20 *
79 O'Shea Swinton 18:57.90 *
Total Time: 1:29:11 Average: 17:50.04 1-5 Split: 34
7 Battle Creek Harper Creek 179 21 24 41 46 47 68 92
21 Tommy Shaw 17:22.80
24 Devon Funk 17:25.60
41 Drew Haller 17:56.60
46 Benji Isaacson 18:06.30
47 Drew Vanwagner 18:08.00
68 Jaden Costa 18:46.30 *
92 Nico Grillo 19:58.30 *
Total Time: 1:29:00 Average: 17:47.86 1-5 Split: 46
8 Eaton Rapids 207 8 12 52 59 76 83 89
8 Taylor Rouse 16:50.90
12 Brody Benward 17:05.50
52 Ben Gleeson 18:12.40
59 Blake Roodvoets 18:25.70
76 Mathieu Norcross 18:54.10
83 Caleb Wright 19:07.10 *
89 Luke Lathrup 19:43.30 *
Total Time: 1:29:29 Average: 17:53.72 1-5 Split: 2:04
9 Hastings 212 18 25 48 50 71 88 98
18 Sam Johnson 17:15.70
25 Alex Beauchamp 17:28.20
48 Charles Surratt 18:09.80
50 Nathan Strouse 18:10.50
71 Morgan Tolles 18:48.60
88 Jon Nash 19:42.00 *
98 Nick Surratt 20:33.10 *
Total Time: 1:29:53 Average: 17:58.56 1-5 Split: 1:33
10 Plainwell 216 23 35 36 53 69 90 91
23 Tyler Leroy 17:25.40
35 Jack Widman 17:52.80
36 Brendan Edgington 17:53.00
53 Chase Cushman 18:16.70
69 Jacob Hopson 18:46.60
90 Andrew Hopson 19:51.70 *
91 Daniel Hopson 19:56.20 *
Total Time: 1:30:15 Average: 18:02.90 1-5 Split: 1:22
11 Vicksburg 229 14 39 44 65 67 72 77
14 Kyle Strong 17:07.90
39 Collin Eager 17:54.30
44 Tyler Lewis 18:03.40
65 Nick Yoakam 18:30.80
67 Zachary Fenwick 18:36.10
72 Nick Richards 18:51.70 *
77 Jacob Klimp 18:56.30 *
Total Time: 1:30:13 Average: 18:02.50 1-5 Split: 1:29
12 Charlotte 292 26 55 63 70 78 82 102
26 Jared Holmer 17:33.40
55 Nick Boston 18:22.00
63 Brandon Kane 18:29.20
70 James Thurman 18:47.70
78 Preston Baker 18:57.60
82 Clayton Jones 19:03.50 *
102 Finn Grinold 20:58.30 *
Total Time: 1:32:10 Average: 18:25.98 1-5 Split: 1:25
13 Battle Creek Pennfield 341 37 57 75 85 87 94 -
37 Nick Simonds 17:53.70
57 Kyle Tharp 18:24.60
75 Nolen Bornamann 18:52.70
85 Kyle Liggett 19:34.90
87 Keagan Burns 19:40.70
94 Quentin Bortz 20:11.40 *
Total Time: 1:34:27 Average: 18:53.32 1-5 Split: 1:47
14 Jackson Northwest 360 33 73 74 81 99 101 103
33 Devon Walsh 17:48.30
73 Joey Dodge 18:52.30
74 Tyler Collins 18:52.31
81 Bryce Alfred 19:00.10
99 Tyler Dodge 20:41.30
101 Michael Negus 20:56.10 *
103 Todd Moody 22:33.80 *
Total Time: 1:35:15 Average: 19:02.87 1-5 Split: 2:53
15 Lake Odessa Lakewood 434 66 84 93 95 96 97 100
66 Andrew Hansen-Mcclellan 18:33.80
84 Grant Patrick 19:22.30
93 Jesse Waldron 20:03.30
95 Jordan Bustance 20:12.70
96 Tyler McDiarmid 20:22.10
97 Andrew Mathews 20:29.30 *
100 Timothy Sweet 20:50.20 *
Total Time: 1:38:35 Average: 19:42.84 1-5 Split: 1:49