2015 MHSAA LP Regional 19-3 @ Gaylord

back to results

Oct. 31, 2015

2015 MHSAA LP Regional 19-3 @ Gaylord
Gaylord, MI
Provided by Michiana Timing


Varsity Girls 5003 Meter Run D3
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Holly Bullough 12 Traverse City St. Fr 17:15.40 1
2 Katelyn Duffing 9 Traverse City St. Fr 18:20.26 2
3 Emmalyne Tarsa 11 Traverse City St. Fr 18:46.73 3
4 Joyana Tarsa 10 Traverse City St. Fr 19:05.68 4
5 Logan Luckett 12 Elk Rapids 19:37.86 5
6 Michelle Bollini 10 Charlevoix 19:44.49 6
7 Bethany McNair 10 Kingsley 19:49.01 7
8 Olivia Brian 11 Benzie Central 20:03.98 8
9 Lucy Karpukhno 10 Benzie Central 20:05.27 9
10 Mary Claire Smeltzer 10 Benzie Central 20:07.66 10
11 Isabel Hess 11 Charlevoix 20:10.22 11
12 Sierra Pallin 9 Benzie Central 20:19.31 12
13 Stephanie Schaub 12 Benzie Central 20:28.29 13
14 Gabrielle Harger 11 Oscoda 20:41.01
15 Lauren Bramer 10 Traverse City St. Fr 20:51.64 14
16 Emily Jackson 12 Grayling 20:59.21 15
17 Abbey Clasen 12 Benzie Central 20:59.81 16
18 Kaitlin Schwenke 9 Charlevoix 21:04.21 17
19 Annie Stokes 11 Boyne City 21:04.52 18
20 Ashley Nye 12 Benzie Central 21:09.44 19
21 Emma Fifarek 11 Traverse City St. Fr 21:12.92 20
22 Emily Sterling 9 Boyne City 21:13.28 21
23 Christine Scerbak 9 Traverse City St. Fr 21:16.04 22
24 Brianna Byard 11 Tawas City 21:16.38 23
25 Alex Bacarella 11 Tawas City 21:26.96 24
26 Katelyn Hillier 9 Kingsley 21:51.12 25
27 Elana Harrand 11 Kingsley 21:52.34 26
28 Josie Durecki 11 Kingsley 21:55.95 27
29 Veronica Sosa 11 Boyne City 21:58.21 28
30 Kelsie Bies 10 Kingsley 22:02.27 29
31 Katie Mousseau 11 Charlevoix 22:10.26 30
32 Madison Warneck 11 Roscommon 22:20.41 31
33 Morgan Thomas 10 Roscommon 22:29.88 32
34 Emalee Kolevar 10 Standish Sterling 22:32.41
35 Molly Leslie 11 Grayling 22:34.40 33
36 Mari McLure 9 Lake City 22:43.07 34
37 Hannah Solomon 9 Charlevoix 22:53.01 35
38 Jordyn Katterman 10 Tawas City 22:59.39 36
39 Grace Bogart 10 Kingsley 22:59.79 37
40 Kelsey Engstrom 12 Charlevoix 23:06.76 38
41 Megan Oppermann 11 Grayling 23:16.48 39
42 Payton Johns 9 Kingsley 23:17.33 40
43 Kaitlyn Jones 10 Lake City 23:29.08 41
44 Lukila Witthoeft 11 Charlevoix 23:30.48 42
45 Annika Bergquist 10 Boyne City 23:34.47 43
46 Alyssa Henry 10 Tawas City 23:42.04 44
47 Sydney Major 10 Roscommon 23:54.34 45
48 Sarah Dibbet 11 Roscommon 24:05.29 46
49 Mikala Wooten 12 Roscommon 24:07.03 47
50 Eleri Giem 9 Boyne City 24:07.92 48
51 Maleah Wooten 10 Roscommon 24:09.78 49
52 Samantha Blust 12 Tawas City 24:14.62 50
53 Rebecca Daniels 9 Standish Sterling 24:43.24
54 Hattie Holzhous 9 Lake City 24:46.87 51
55 Cailey Wagner 11 Elk Rapids 24:58.12 52
56 Lauren Peterson 11 Elk Rapids 25:06.56 53
57 Kara Sheehan 9 Grayling 25:19.72 54
58 Alysse Whittet 11 Boyne City 25:25.23 55
59 Sydney McGraw 11 Grand Traverse Acade 25:26.73
60 Kaitlynn Peabody 10 Houghton Lake 25:31.40
61 Bailee Drogowski 11 Elk Rapids 25:32.54 56
62 Molly Day 9 Boyne City 25:54.18 57
63 Chritina Frye 10 Lake City 25:55.34 58
64 Charli Peterson 10 Roscommon 26:00.87 59
65 Julia Ocklopcic 12 Grayling 26:22.80 60
66 Sarah Vick 10 Houghton Lake 26:36.57
67 Kaylee Coy 11 Elk Rapids 26:45.56 61
68 Kaya Preston 10 Grayling 26:48.70 62
69 Meagan Williams 9 Kalkaska 26:57.72
70 Fernanda Sepulveda 12 Houghton Lake 27:41.79
71 Kim Johnson 11 Lake City 27:45.89 63
72 Rieke Lauszus 12 Lake City 27:53.20 64
73 Keely Olin 11 Grand Traverse Acade 28:40.74
74 Teresa Wheeler 9 Standish Sterling 28:43.56
75 Ashley Stout 12 Grayling 28:55.71 65
76 Elizabeth Ashton 12 Lake City 29:07.19 66
77 Anastasia Barrett 9 Standish Sterling 29:39.19
78 Jessica Hardy 10 Grand Traverse Acade 30:12.11
79 Kristin Boetefuer 10 Kalkaska 33:26.77
80 Jaime Potter 9 Kalkaska 33:37.79




Varsity Girls 5003 Meter Run D3 Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Traverse City St. Fr 24 1 2 3 4 14 20 22
1 Holly Bullough 17:15.40
2 Katelyn Duffing 18:20.26
3 Emmalyne Tarsa 18:46.73
4 Joyana Tarsa 19:05.68
14 Lauren Bramer 20:51.64
20 Emma Fifarek 21:12.92 *
22 Christine Scerbak 21:16.04 *
Total Time: 1:34:20 Average: 18:51.95 1-5 Split: 3:37
2 Benzie Central 52 8 9 10 12 13 16 19
8 Olivia Brian 20:03.98
9 Lucy Karpukhno 20:05.27
10 Mary Claire Smeltzer 20:07.66
12 Sierra Pallin 20:19.31
13 Stephanie Schaub 20:28.29
16 Abbey Clasen 20:59.81 *
19 Ashley Nye 21:09.44 *
Total Time: 1:41:05 Average: 20:12.91 1-5 Split: 25
3 Charlevoix 99 6 11 17 30 35 38 42
6 Michelle Bollini 19:44.49
11 Isabel Hess 20:10.22
17 Kaitlin Schwenke 21:04.21
30 Katie Mousseau 22:10.26
35 Hannah Solomon 22:53.01
38 Kelsey Engstrom 23:06.76 *
42 Lukila Witthoeft 23:30.48 *
Total Time: 1:46:03 Average: 21:12.44 1-5 Split: 3:09
4 Kingsley 114 7 25 26 27 29 37 40
7 Bethany McNair 19:49.01
25 Katelyn Hillier 21:51.12
26 Elana Harrand 21:52.34
27 Josie Durecki 21:55.95
29 Kelsie Bies 22:02.27
37 Grace Bogart 22:59.79 *
40 Payton Johns 23:17.33 *
Total Time: 1:47:31 Average: 21:30.14 1-5 Split: 2:14
5 Boyne City 158 18 21 28 43 48 55 57
18 Annie Stokes 21:04.52
21 Emily Sterling 21:13.28
28 Veronica Sosa 21:58.21
43 Annika Bergquist 23:34.47
48 Eleri Giem 24:07.92
55 Alysse Whittet 25:25.23 *
57 Molly Day 25:54.18 *
Total Time: 1:51:59 Average: 22:23.68 1-5 Split: 3:04
6 Tawas City 177 23 24 36 44 50 - -
23 Brianna Byard 21:16.38
24 Alex Bacarella 21:26.96
36 Jordyn Katterman 22:59.39
44 Alyssa Henry 23:42.04
50 Samantha Blust 24:14.62
Total Time: 1:53:40 Average: 22:43.88 1-5 Split: 2:59
7 Roscommon 201 31 32 45 46 47 49 59
31 Madison Warneck 22:20.41
32 Morgan Thomas 22:29.88
45 Sydney Major 23:54.34
46 Sarah Dibbet 24:05.29
47 Mikala Wooten 24:07.03
49 Maleah Wooten 24:09.78 *
59 Charli Peterson 26:00.87 *
Total Time: 1:56:57 Average: 23:23.39 1-5 Split: 1:47
8 Grayling 201 15 33 39 54 60 62 65
15 Emily Jackson 20:59.21
33 Molly Leslie 22:34.40
39 Megan Oppermann 23:16.48
54 Kara Sheehan 25:19.72
60 Julia Ocklopcic 26:22.80
62 Kaya Preston 26:48.70 *
65 Ashley Stout 28:55.71 *
Total Time: 1:58:33 Average: 23:42.53 1-5 Split: 5:24
9 Elk Rapids 227 5 52 53 56 61 - -
5 Logan Luckett 19:37.86
52 Cailey Wagner 24:58.12
53 Lauren Peterson 25:06.56
56 Bailee Drogowski 25:32.54
61 Kaylee Coy 26:45.56
Total Time: 2:02:01 Average: 24:24.13 1-5 Split: 7:08
10 Lake City 247 34 41 51 58 63 64 66
34 Mari McLure 22:43.07
41 Kaitlyn Jones 23:29.08
51 Hattie Holzhous 24:46.87
58 Chritina Frye 25:55.34
63 Kim Johnson 27:45.89
64 Rieke Lauszus 27:53.20 *
66 Elizabeth Ashton 29:07.19 *
Total Time: 2:04:41 Average: 24:56.05 1-5 Split: 5:03




Varsity Boys 5003 Meter Run D3
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Brayden Huddleston 11 Benzie Central 16:04.31 1
2 Jake Williams 12 Benzie Central 16:44.72 2
3 Nick Meddaugh 11 Traverse City St. Fr 16:49.90 3
4 Jeffery Crouch 11 Benzie Central 16:59.60 4
5 Noah Robotham 12 Benzie Central 17:03.48 5
6 David Ritter 11 Charlevoix 17:18.62 6
7 Noah Carson 11 Charlevoix 17:23.40 7
8 Jonathan Pischner 12 Charlevoix 17:26.45 8
9 Denny Arquette 11 Standish Sterling 17:26.98 9
10 Montgomery Finch 12 Elk Rapids 17:27.31 10
11 Jack Montgomery 12 Oscoda 17:32.25 11
12 Robert Torgusen 12 Tawas City 17:39.42 12
13 Bailey Romo 12 Standish Sterling 17:39.81 13
14 Bailey Schalk 11 Standish Sterling 17:40.43 14
15 Jason Potts 12 Standish Sterling 17:40.69 15
16 Hayden Bretzke 11 Benzie Central 17:49.16 16
17 Clifton Maginity 9 Boyne City 17:59.75 17
18 Dominic Santina 12 Boyne City 18:00.81 18
19 Jonas Berenkowski 10 Oscoda 18:04.04 19
20 Luke Buday 11 Charlevoix 18:04.47 20
21 Joseph Carey 10 Traverse City St. Fr 18:05.16 21
22 Ryan Erskine 12 Charlevoix 18:15.64 22
23 Victor Casler 12 Traverse City St. Fr 18:28.38 23
24 Pedro Roman 9 Benzie Central 18:29.69 24
25 Jonah Hunt 9 Benzie Central 18:38.31 25
26 Mason Kaniszewski 10 Tawas City 18:39.09 26
27 Simon Schaub 11 Grand Traverse Acade 18:42.80 27
28 Christian Artress 10 Grayling 18:46.67 28
29 Grant Gabalis 9 Roscommon 18:50.43 29
30 Joaquin Gonzalez 9 Traverse City St. Fr 18:51.24 30
31 Tyrus Zenner 11 Kingsley 19:05.96
32 Ryan Shriver 10 Lake City 19:06.99 31
33 Jerry Dunham 12 Traverse City St. Fr 19:11.20 32
34 Jakob Carrier 10 Grayling 19:13.48 33
35 Ben Peterson 10 Charlevoix 19:18.18 34
36 Doug Ferguson 10 Tawas City 19:20.88 35
37 Anthony Christian 9 Standish Sterling 19:23.59 36
38 Levi Smith 12 Roscommon 19:26.84 37
39 Dylan Gilbert 11 Elk Rapids 19:34.11 38
40 Jonathan Wednieski 9 Kalkaska 19:36.24 39
41 Blake Romo 10 Standish Sterling 19:37.01 40
42 Hunter Habasco 11 Boyne City 19:38.46 41
43 Kendall Tomczak 9 Grayling 19:39.70 42
44 Jared Alton 9 Grand Traverse Acade 19:40.13 43
45 Raymond Wright 12 Tawas City 19:41.22 44
46 Phillip Molitor 12 Lake City 19:41.99 45
47 Guy Woods 9 Traverse City St. Fr 19:43.30 46
48 Nick Schiavo 10 Standish Sterling 19:49.29 47
49 Jurek Hegemann 12 Grand Traverse Acade 19:52.65 48
50 Riley Minier 10 Boyne City 19:56.07 49
51 Josiah Starr 11 Elk Rapids 19:57.71 50
52 David Johnson 9 Houghton Lake 19:59.38 51
53 John Larkin 10 Lake City 20:00.16 52
54 Cameron Reynolds 12 Tawas City 20:04.00 53
55 Gabriel Lentz 11 Tawas City 20:05.42 54
56 Andrew Hopkins 10 Grayling 20:07.15 55
57 Cameron Shea 11 Lake City 20:16.35 56
58 Max Crowe 11 Elk Rapids 20:18.59 57
59 Christian Turner 11 Grand Traverse Acade 20:19.52 58
60 Josh Clees 12 Charlevoix 20:19.83 59
61 Matt Franklin 12 Grand Traverse Acade 20:20.13 60
62 Hunter Tyrrell 10 Houghton Lake 20:23.44 61
63 Corey Allen 9 Houghton Lake 20:24.36 62
64 Aaron Kjeldgaard 9 Traverse City St. Fr 20:27.85 63
65 Chanler Turnbull 10 Boyne City 20:28.36 64
66 Brandon Hahn 11 Roscommon 20:29.71 65
67 Chris Black 10 Roscommon 20:33.23 66
68 Chase Fitch 10 Kalkaska 20:34.19 67
69 Brian Creighton 10 Kalkaska 20:49.94 68
70 Nolan Linderman 12 Lake City 20:53.21 69
71 Trey Moffitt 10 Grayling 20:55.80 70
72 Nicolas Aracinepo 12 Lake City 21:01.08 71
73 clayton Friend 9 Elk Rapids 21:05.36 72
74 Logan Hacker 10 Houghton Lake 21:06.52 73
75 Wyatt Porter 11 Kingsley 21:07.28
76 Connor Allen 9 Houghton Lake 21:07.83 74
77 Richie Tarkowski 11 Grand Traverse Acade 21:13.66 75
78 Wes Abbas 12 Elk Rapids 21:13.92 76
79 Braden Weber 10 Grand Traverse Acade 21:18.11 77
80 Evan Korthase 10 Boyne City 21:22.33 78
81 Yuhe Chen 11 Houghton Lake 21:23.04 79
82 Wyatt Fritz 10 Lake City 21:33.03 80
83 henry Brown 9 Elk Rapids 21:38.95 81
84 Reese Shastal 11 Oscoda 21:43.55 82
85 Nathan Dingman 10 Kalkaska 21:48.27 83
86 Tyler Tudor 12 Oscoda 21:52.44 84
87 David White 9 Roscommon 22:30.79 85
88 Wyatt Melvin 9 Boyne City 22:42.00 86
89 John Rudolph 9 Oscoda 22:42.91 87
90 Justin Janisse 9 Roscommon 22:46.40 88
91 Jordan Gunning 11 Kalkaska 22:59.44 89
92 Austin Schultz 9 Houghton Lake 23:25.20 90
93 Francis Kurth 12 Grayling 24:00.41 91
94 Chad Hickman 9 Kalkaska 24:11.55 92
95 Kollin Caldwell 10 Tawas City 24:15.51 93
96 Jean Church 10 Oscoda 25:05.08 94
97 Jacob Frazier 12 Kingsley 25:06.19
98 Rowdy Vyverberg 10 Kalkaska 28:18.78 95




Varsity Boys 5003 Meter Run D3 Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Benzie Central 28 1 2 4 5 16 24 25
1 Brayden Huddleston 16:04.31
2 Jake Williams 16:44.72
4 Jeffery Crouch 16:59.60
5 Noah Robotham 17:03.48
16 Hayden Bretzke 17:49.16
24 Pedro Roman 18:29.69 *
25 Jonah Hunt 18:38.31 *
Total Time: 1:24:42 Average: 16:56.26 1-5 Split: 1:45
2 Charlevoix 63 6 7 8 20 22 34 59
6 David Ritter 17:18.62
7 Noah Carson 17:23.40
8 Jonathan Pischner 17:26.45
20 Luke Buday 18:04.47
22 Ryan Erskine 18:15.64
34 Ben Peterson 19:18.18 *
59 Josh Clees 20:19.83 *
Total Time: 1:28:29 Average: 17:41.72 1-5 Split: 58
3 Standish Sterling 87 9 13 14 15 36 40 47
9 Denny Arquette 17:26.98
13 Bailey Romo 17:39.81
14 Bailey Schalk 17:40.43
15 Jason Potts 17:40.69
36 Anthony Christian 19:23.59
40 Blake Romo 19:37.01 *
47 Nick Schiavo 19:49.29 *
Total Time: 1:29:52 Average: 17:58.30 1-5 Split: 1:57
4 Traverse City St. Fr 109 3 21 23 30 32 46 63
3 Nick Meddaughx 16:49.90
21 Joseph Carey 18:05.16
23 Victor Casler 18:28.38
30 Joaquin Gonzalez 18:51.24
32 Jerry Dunham 19:11.20
46 Guy Woods 19:43.30 *
63 Aaron Kjeldgaard 20:27.85 *
Total Time: 1:31:26 Average: 18:17.18 1-5 Split: 2:22
5 Tawas City 170 12 26 35 44 53 54 93
12 Robert Torgusen 17:39.42
26 Mason Kaniszewski 18:39.09
35 Doug Ferguson 19:20.88
44 Raymond Wright 19:41.22
53 Cameron Reynolds 20:04.00
54 Gabriel Lentz 20:05.42 *
93 Kollin Caldwell 24:15.51 *
Total Time: 1:35:25 Average: 19:04.93 1-5 Split: 2:25
6 Boyne City 189 17 18 41 49 64 78 86
17 Clifton Maginity 17:59.75
18 Dominic Santina 18:00.81
41 Hunter Habasco 19:38.46
49 Riley Minier 19:56.07
64 Chanler Turnbull 20:28.36
78 Evan Korthase 21:22.33 *
86 Wyatt Melvin 22:42.00 *
Total Time: 1:36:04 Average: 19:12.69 1-5 Split: 2:29
7 Elk Rapids 227 10 38 50 57 72 76 81
10 Montgomery Finch 17:27.31
38 Dylan Gilbert 19:34.11
50 Josiah Starr 19:57.71
57 Max Crowe 20:18.59
72 clayton Friend 21:05.36
76 Wes Abbas 21:13.92 *
81 henry Brown 21:38.95 *
Total Time: 1:38:24 Average: 19:40.62 1-5 Split: 3:39
8 Grayling 228 28 33 42 55 70 91 -
28 Christian Artress 18:46.67
33 Jakob Carrier 19:13.48
42 Kendall Tomczak 19:39.70
55 Andrew Hopkins 20:07.15
70 Trey Moffitt 20:55.80
91 Francis Kurth 24:00.41 *
Total Time: 1:38:43 Average: 19:44.56 1-5 Split: 2:10
9 Grand Traverse Acade 236 27 43 48 58 60 75 77
27 Simon Schaub 18:42.80
43 Jared Alton 19:40.13
48 Jurek Hegemann 19:52.65
58 Christian Turner 20:19.52
60 Matt Franklin 20:20.13
75 Richie Tarkowski 21:13.66 *
77 Braden Weber 21:18.11 *
Total Time: 1:38:56 Average: 19:47.05 1-5 Split: 1:38
10 Lake City 253 31 45 52 56 69 71 80
31 Ryan Shriver 19:06.99
45 Phillip Molitor 19:41.99
52 John Larkin 20:00.16
56 Cameron Shea 20:16.35
69 Nolan Linderman 20:53.21
71 Nicolas Aracinepo 21:01.08 *
80 Wyatt Fritz 21:33.03 *
Total Time: 1:39:59 Average: 19:59.74 1-5 Split: 1:47
11 Roscommon 282 29 37 65 66 85 88 -
29 Grant Gabalis 18:50.43
37 Levi Smith 19:26.84
65 Brandon Hahn 20:29.71
66 Chris Black 20:33.23
85 David White 22:30.79
88 Justin Janisse 22:46.40 *
Total Time: 1:41:51 Average: 20:22.20 1-5 Split: 3:41
12 Oscoda 283 11 19 82 84 87 94 -
11 Jack Montgomery 17:32.25
19 Jonas Berenkowski 18:04.04
82 Reese Shastal 21:43.55
84 Tyler Tudor 21:52.44
87 John Rudolph 22:42.91
94 Jean Church 25:05.08 *
Total Time: 1:41:56 Average: 20:23.04 1-5 Split: 5:11
13 Houghton Lake 321 51 61 62 73 74 79 90
51 David Johnson 19:59.38
61 Hunter Tyrrell 20:23.44
62 Corey Allen 20:24.36
73 Logan Hacker 21:06.52
74 Connor Allen 21:07.83
79 Yuhe Chen 21:23.04 *
90 Austin Schultz 23:25.20 *
Total Time: 1:43:02 Average: 20:36.31 1-5 Split: 1:09
14 Kalkaska 346 39 67 68 83 89 92 95
39 Jonathan Wednieski 19:36.24
67 Chase Fitch 20:34.19
68 Brian Creighton 20:49.94
83 Nathan Dingman 21:48.27
89 Jordan Gunning 22:59.44
92 Chad Hickman 24:11.55 *
95 Rowdy Vyverberg 28:18.78 *
Total Time: 1:45:49 Average: 21:09.62 1-5 Split: 3:24