2015 MHSAA LP Regional 35-4 @ Deckerville

back to results

Oct. 31, 2015

2015 MHSAA LP Regional 35-4 @ Deckerville
Harbor Beach, MI
Provided by MHSAA


MHSAA Regional 35-4 at Deckerville - 10/31/2015 8:00:37 PM
Wagener County Park, Harbor Beach, MI

Varsity Girls 5000 Meter Run
================================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------------------
1 Tessa Fornari 12 Waterford Our Lady of the Lakes 18:27.27 1
2 Olivia Hankey 10 Waterford Our Lady of the Lakes 19:17.67 2
3 Haili Gusa 9 Ubly 19:30.05 3
4 Kylee Colesa 10 Deckerville 19:57.37 4
5 Janelle White 10 Ubly 20:19.41 5
6 Izzy Brusilow 9 Grosse Pte. Woods U. Liggett 20:29.27 6
7 Megan Nichols 11 Auburn Hills Oakland Christian 20:42.38
8 Catherine Sanford 10 Deckerville 20:44.22 7
9 Whitley Blake 9 Brown City 21:00.42
10 Madelyn Smalley 10 Ubly 21:06.63 8
11 Annelies Ondersma 10 Grosse Pte. Woods U. Liggett 21:11.39 9
12 Adrianne Brown 10 Kimball Landmark 21:31.41 10
13 Molly Lombard 10 Marine City Cardinal Mooney 21:33.14 11
14 Savannah Goddeeris 9 Brown City 21:34.92
15 Julia Slusher 11 Mayville 21:44.09 12
16 Madison Jerome 12 Grosse Pte. Woods U. Liggett 21:57.16 13
17 Jade Delong 11 Kingston 22:16.96
18 Maddie Wu 11 Grosse Pte. Woods U. Liggett 22:17.77 14
19 Emma Hembrough 10 Ubly 22:21.74 15
20 Sabrina Schumacher 9 Ubly 22:23.74 16
21 Kari Romkema 10 Waterford Our Lady of the Lakes 22:26.79 17
22 Marisa Morton 11 Unionville-Sebewaing 22:29.12 18
23 Jaime Ureel 9 Kimball Landmark 22:30.91 19
24 Josie Ware 10 Waterford Our Lady of the Lakes 22:51.13 20
25 Shannon Particka 12 Ubly 22:56.87 21
26 Adriana Mirabelli 11 Marine City Cardinal Mooney 23:14.24 22
27 Carley Haldane 9 Owendale-Gagetown 23:17.43
28 Christina Berels 9 Marine City Cardinal Mooney 23:17.87 23
29 Amanda Miner 10 Waterford Our Lady of the Lakes 23:24.74 24
30 Jessica Nichols 11 Auburn Hills Oakland Christian 23:35.32
31 Alyssa Vida 10 Genesee 23:38.45
32 Olivia Louis 11 Unionville-Sebewaing 23:43.10 25
33 Lyndee Bailey 10 Mayville 23:57.53 26
34 Mila Filipof 9 Grosse Pte. Woods U. Liggett 24:10.49 27
35 Sydney Miller 9 Auburn Hills Oakland Christian 24:23.25
36 Michelle Lee 12 Auburn Hills Oakland Christian 24:27.46
37 Julia Zehetmair 12 Grosse Pte. Woods U. Liggett 24:46.26 28
38 Emily Inbody 11 Deckerville 24:56.48 29
39 Carly Messina 12 Kimball Landmark 25:01.47 30
40 Erin Parlow 10 Marine City Cardinal Mooney 25:17.66 31
41 Sarah Galbenski 11 Grosse Pte. Woods U. Liggett 25:37.04 32
42 Catherine Folts 12 Bentley Senior 25:41.80
43 Megan Fritz 9 Owendale-Gagetown 26:10.12
44 Hannah Gorkowski 10 North Huron 26:12.92
45 Camryn Kolar 10 Unionville-Sebewaing 26:22.83 33
46 Josie Brown 12 Deckerville 26:37.08 34
47 Laura Lindsay 12 Brown City 26:57.34
48 Panisara Boonyakam 11 Brown City 26:59.07
49 Laci Richard 10 Mayville 27:02.80 35
50 Kendra Ureel 12 Deckerville 27:07.13 36
51 Olivia Goodfellow 10 Mayville 27:09.72 37
52 Amanda Margolis 9 Birmingham Roeper 27:11.17
53 Korie Knechtel 10 Waterford Our Lady of the Lakes 27:15.57 38
54 Alexis Kilburn 9 Unionville-Sebewaing 27:28.30 39
55 Kaylin Cady 10 Harbor Beach 27:28.90
56 Paige DeJohn 9 Kimball Landmark 27:55.94 40
57 Katie Hahn 9 Unionville-Sebewaing 28:00.54 41
58 Charlotte Schulz 10 Deckerville 28:14.32 42
59 Katie Berels 12 Marine City Cardinal Mooney 28:46.69 43
60 Sierra Bezinque 10 Genesee 29:16.68
61 Miranda Zaremba 12 Mayville 29:53.79 44
62 Rachael Schmitt 10 Harbor Beach 30:15.21
63 Emily Knox 10 Kimball Landmark 31:12.44 45
64 Brooke Funke 11 Marine City Cardinal Mooney 31:16.61 46
65 Mckenzie Harrison 11 Unionville-Sebewaing 34:05.95 47
66 Melanie Wells 11 Birmingham Roeper 34:25.17



Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores
================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
================================================================================
1 Ubly 47 3 5 8 15 16 21 -
3 Haili Gusa 19:30.05
5 Janelle White 20:19.41
8 Madelyn Smalley 21:06.63
15 Emma Hembrough 22:21.74
16 Sabrina Schumacher 22:23.74
21 Shannon Particka 22:56.87 *
Total Time: 1:45:42 Average: 21:08.32 1-5 Split: 2:54
2 Waterford Our Lady of the Lakes 64 1 2 17 20 24 38 -
1 Tessa Fornari 18:27.27
2 Olivia Hankey 19:17.67
17 Kari Romkema 22:26.79
20 Josie Ware 22:51.13
24 Amanda Miner 23:24.74
38 Korie Knechtel 27:15.57 *
Total Time: 1:46:28 Average: 21:17.52 1-5 Split: 4:58
3 Grosse Pte. Woods U. Liggett 69 6 9 13 14 27 28 32
6 Izzy Brusilow 20:29.27
9 Annelies Ondersma 21:11.39
13 Madison Jerome 21:57.16
14 Maddie Wu 22:17.77
27 Mila Filipof 24:10.49
28 Julia Zehetmair 24:46.26 *
32 Sarah Galbenski 25:37.04 *
Total Time: 1:50:07 Average: 22:01.22 1-5 Split: 3:42
4 Deckerville 110 4 7 29 34 36 42 -
4 Kylee Colesa 19:57.37
7 Catherine Sanford 20:44.22
29 Emily Inbody 24:56.48
34 Josie Brown 26:37.08
36 Kendra Ureel 27:07.13
42 Charlotte Schulz 28:14.32 *
Total Time: 1:59:23 Average: 23:52.46 1-5 Split: 7:10
5 Marine City Cardinal Mooney 130 11 22 23 31 43 46 -
11 Molly Lombard 21:33.14
22 Adriana Mirabelli 23:14.24
23 Christina Berels 23:17.87
31 Erin Parlow 25:17.66
43 Katie Berels 28:46.69
46 Brooke Funke 31:16.61 *
Total Time: 2:02:10 Average: 24:25.92 1-5 Split: 7:14
6 Kimball Landmark 144 10 19 30 40 45 - -
10 Adrianne Brown 21:31.41
19 Jaime Ureel 22:30.91
30 Carly Messina 25:01.47
40 Paige DeJohn 27:55.94
45 Emily Knox 31:12.44
Total Time: 2:08:13 Average: 25:38.44 1-5 Split: 9:42
7 Mayville 154 12 26 35 37 44 - -
12 Julia Slusher 21:44.09
26 Lyndee Bailey 23:57.53
35 Laci Richard 27:02.80
37 Olivia Goodfellow 27:09.72
44 Miranda Zaremba 29:53.79
Total Time: 2:09:48 Average: 25:57.59 1-5 Split: 8:10
8 Unionville-Sebewaing 156 18 25 33 39 41 47 -
18 Marisa Morton 22:29.12
25 Olivia Louis 23:43.10
33 Camryn Kolar 26:22.83
39 Alexis Kilburn 27:28.30
41 Katie Hahn 28:00.54
47 Mckenzie Harrison 34:05.95 *
Total Time: 2:08:04 Average: 25:36.78 1-5 Split: 5:32



Varsity Boys 5000 Meter Run
================================================================================
Name Yr Team Time Pts
--------------------------------------------------------------------------------
1 Alex Grifka 10 Ubly 16:46.42 1
2 Nathan Gilbert 12 Ubly 17:18.80 2
3 Brady Kaufman 11 Brown City 17:19.97 3
4 Ben Perry 10 Marine City Cardinal Mooney 17:20.79 4
5 Stephen Barker 10 Deckerville 17:43.40 5
6 Nicholas Swanson 10 Ubly 17:47.42 6
7 Nick Brusilow 11 Grosse Pte. Woods U. Liggett 18:08.15 7
8 Mitchel Smith 11 Harbor Beach 18:09.69 8
9 Paul Rayment 10 Harbor Beach 18:14.73 9
10 Michael Nievierowski 11 Genesee 18:15.94 10
11 Aric Hobson 9 Kingston 18:18.62
12 Noah Camaj 9 Auburn Hills Oakland Christian 18:19.02 11
13 Cameron Koch 12 Kimball Landmark 18:21.19
14 Tyler March 10 Genesee 18:23.80 12
15 Devin Reyes 11 Auburn Hills Oakland Christian 18:26.27 13
16 Gage Lopez 12 Unionville-Sebewaing 18:27.67 14
17 Jonathan Wright 12 Ubly 18:28.94 15
18 Nathan Topolewski 11 Waterford Our Lady of the Lakes 18:29.56
19 Michael Ellis 10 Grosse Pte. Woods U. Liggett 18:29.83 16
20 Anthony Galea 12 Grosse Pte. Woods U. Liggett 18:42.32 17
21 Jacob Eldred 12 Mayville 18:43.77
22 Logan Yost 12 Genesee 18:48.96 18
23 Billy Kopicki 9 Grosse Pte. Woods U. Liggett 19:03.82 19
24 Aaron Hund 12 Ubly 19:12.34 20
25 Matthew Leone 12 Macomb Christian 19:22.23
26 Carl Davis Young 11 Auburn Hills Oakland Christian 19:27.67 21
27 Alex Johnson 10 Grosse Pte. Woods U. Liggett 19:30.39 22
28 Riley Gottschalk 10 Auburn Hills Oakland Christian 19:32.61 23
29 Evan Franzel 10 Ubly 19:40.87 24
30 Blake Schumacher 12 Ubly 19:41.61 25
31 Andrew Loner 10 Grosse Pte. Woods U. Liggett 19:44.56 26
32 Austin Gennrich 10 Unionville-Sebewaing 19:46.33 27
33 Johnathon Ridley 11 Deckerville 19:48.74 28
34 Caleb Emlet 12 Macomb Christian 19:54.44
35 Trevor Phelps 11 Bentley Senior 20:04.55
36 Nicholas Kilburn 11 Unionville-Sebewaing 20:06.82 29
37 Lucas Asher 9 Deckerville 20:10.33 30
38 Griffin Emerick 9 Harbor Beach 20:13.10 31
39 Jeremy Wells 9 Deckerville 20:15.80 32
40 Eric Marshall 11 Marine City Cardinal Mooney 20:16.88 33
41 James Heron 12 Genesee 20:18.83 34
42 Brendon Kociba 11 Harbor Beach 20:22.87 35
43 Luke Schulte 10 Marine City Cardinal Mooney 20:33.51 36
44 Zachary Bernhardt 12 Marine City Cardinal Mooney 20:36.03 37
45 Brian Hobson 9 Kingston 20:42.68
46 Noah McCallum 11 Waterford Our Lady of the Lakes 20:50.93
47 Andrew Tummonds 10 Marine City Cardinal Mooney 20:55.97 38
48 Ben Zaleski 10 North Huron 20:59.09
49 Luke Wood 11 Auburn Hills Oakland Christian 20:59.47 39
50 Nicholas Cucchi 11 Marine City Cardinal Mooney 21:00.31 40
51 Ethan Brown 12 Kimball Landmark 21:07.80
52 Christopher Hamilton 12 Macomb Christian 21:25.60
53 Tate Kuelling 10 Grosse Pte. Woods U. Liggett 21:31.50 41
54 Daniel Lanfear 10 Harbor Beach 21:33.54 42
55 Jackson Powell 10 Genesee 21:40.49 43
56 Logan Childers 10 Brown City 21:48.98 44
57 Andrew Weidman 12 Kingston 21:55.63
58 Jacob Bezinque 12 Genesee 22:00.81 45
59 Christopher Smith 10 Genesee 22:19.09 46
60 Jake Powers 11 Unionville-Sebewaing 22:24.34 47
61 Stephen Billings 12 Macomb Christian 22:37.38
62 Jack Bobo 10 Auburn Hills Oakland Christian 22:45.86 48
63 Richie Barker 9 Deckerville 23:02.45 49
64 Jeremy Armstead 11 Brown City 23:05.11 50
65 Travis Amador 12 Brown City 23:24.31 51
66 Phillip Miller 11 Brown City 23:29.30 52
67 Wilson Lombard 9 Marine City Cardinal Mooney 23:47.79 53
68 Clifton Blanding 11 Bentley Senior 24:10.41
69 Evan Shell 10 Auburn Hills Oakland Christian 24:11.77 54
70 Igor Mattise 11 Waterford Our Lady of the Lakes 24:13.74
71 Matt O'berry 9 Unionville-Sebewaing 24:48.59 55
72 Jonathon Borja 11 Birmingham Roeper 25:28.43
73 Cody Fenner 11 Brown City 25:35.14 56
74 Xavier Thomas 10 Birmingham Roeper 28:08.98



Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores
================================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
================================================================================
1 Ubly 44 1 2 6 15 20 24 25
1 Alex Grifka 16:46.42
2 Nathan Gilbert 17:18.80
6 Nicholas Swanson 17:47.42
15 Jonathan Wright 18:28.94
20 Aaron Hund 19:12.34
24 Evan Franzel 19:40.87 *
25 Blake Schumacher 19:41.61 *
Total Time: 1:29:34 Average: 17:54.79 1-5 Split: 2:26
2 Grosse Pte. Woods U. Liggett 81 7 16 17 19 22 26 41
7 Nick Brusilow 18:08.15
16 Michael Ellis 18:29.83
17 Anthony Galea 18:42.32
19 Billy Kopicki 19:03.82
22 Alex Johnson 19:30.39
26 Andrew Loner 19:44.56 *
41 Tate Kuelling 21:31.50 *
Total Time: 1:33:55 Average: 18:46.91 1-5 Split: 1:23
3 Auburn Hills Oakland Christian 107 11 13 21 23 39 48 54
11 Noah Camaj 18:19.02
13 Devin Reyes 18:26.27
21 Carl Davis Young 19:27.67
23 Riley Gottschalk 19:32.61
39 Luke Wood 20:59.47
48 Jack Bobo 22:45.86 *
54 Evan Shell 24:11.77 *
Total Time: 1:36:46 Average: 19:21.01 1-5 Split: 2:41
4 Genesee 117 10 12 18 34 43 45 46
10 Michael Nievierowski 18:15.94
12 Tyler March 18:23.80
18 Logan Yost 18:48.96
34 James Heron 20:18.83
43 Jackson Powell 21:40.49
45 Jacob Bezinque 22:00.81 *
46 Christopher Smith 22:19.09 *
Total Time: 1:37:29 Average: 19:29.61 1-5 Split: 3:25
5 Harbor Beach 125 8 9 31 35 42 - -
8 Mitchel Smith 18:09.69
9 Paul Rayment 18:14.73
31 Griffin Emerick 20:13.10
35 Brendon Kociba 20:22.87
42 Daniel Lanfear 21:33.54
Total Time: 1:38:34 Average: 19:42.79 1-5 Split: 3:24
6 Deckerville 144 5 28 30 32 49 - -
5 Stephen Barker 17:43.40
28 Johnathon Ridley 19:48.74
30 Lucas Asher 20:10.33
32 Jeremy Wells 20:15.80
49 Richie Barker 23:02.45
Total Time: 1:41:01 Average: 20:12.15 1-5 Split: 5:20
7 Marine City Cardinal Mooney 148 4 33 36 37 38 40 53
4 Ben Perry 17:20.79
33 Eric Marshall 20:16.88
36 Luke Schulte 20:33.51
37 Zachary Bernhardt 20:36.03
38 Andrew Tummonds 20:55.97
40 Nicholas Cucchi 21:00.31 *
53 Wilson Lombard 23:47.79 *
Total Time: 1:39:44 Average: 19:56.64 1-5 Split: 3:36
8 Unionville-Sebewaing 172 14 27 29 47 55 - -
14 Gage Lopez 18:27.67
27 Austin Gennrich 19:46.33
29 Nicholas Kilburn 20:06.82
47 Jake Powers 22:24.34
55 Matt O'berry 24:48.59
Total Time: 1:45:34 Average: 21:06.75 1-5 Split: 6:21
9 Brown City 200 3 44 50 51 52 56 -
3 Brady Kaufman 17:19.97
44 Logan Childers 21:48.98
50 Jeremy Armstead 23:05.11
51 Travis Amador 23:24.31
52 Phillip Miller 23:29.30
56 Cody Fenner 25:35.14 *
Total Time: 1:49:08 Average: 21:49.54 1-5 Split: 6:10