2015 Week 1 HS XC Rankings from MichiganCrossCountry.com

2015 Week 1 HS XC Rankings from MichiganCrossCountry.com

PORTAGE, Mich, September 17, 2015 – Attached is the 2015 week one
MichiganCrossCountry.com Prep Ranking. The rankings are released weekly
during the high school season. We rank the top fifteen teams and
honorable mention requires a minimum number of votes.

The criteria utilized for ranking by the panel is projected finish at
the MHSAA Lower Peninsula Finals scheduled for November 7, 2015 at
Michigan International Speedway in Brookyln, MI or at the MHSAA Upper
Peninsula Finals scheduled for October 24, 2015 at Marquette, MI.

Week of September 14, 2015
MichiganCrossCountry.com Prep Ranking
Lower Peninsula Rankings
LP Girls D1
1 Northville
2 Birmingham-Seaholm
3 Traverse City Central
4 Saline
5 Brighton
6 Ann Arbor-Pioneer
7 Hudsonville
8 Grosse Pointe South
9 Highland-Milford
10 Canton-Salem
11 Rockford
12 Midland-HH Dow
13 Battle Creek-Lakeview
14 Grand Rapids-Forest Hills Central
15 Grandville
HM Clarkston
HM Holland-West Ottawa
HM Portage Central
HM Waterford Mott
HM Rochester-Adams
HM Livonia-Churchill
HM Sterling Heights-Utica Stevenson
HM Wyandotte-Roosevelt
LP Boys D1
1 Rockford
2 Northville
3 Novi
4 Saline
5 Portage Central
6 Auburn-Bay City Western
7 Saginaw-Heritage
8 Rochester-Adams
9 Traverse City Central
10 Monroe
11 Traverse City West
12 Novi-Detroit Catholic Central (BXC only)
13 White Lake-Lakeland
14 Pinckney
15 Lake Orion
HM Midland
HM Grosse Pointe North
HM Highland-Milford
HM Hartland
HM Alpena
HM East Lansing
HM Grandville
HM Temperance-Bedford
HM Oxford
LP Girls D2
1 Grand Rapids-Christian
2 Otsego
3 East Grand Rapids
4 Cadillac
5 St Joseph
6 Grand Rapids-South Christian
7T Gaylord
7T Linden
9 Richland-Gull Lake
10 Chelsea
11 DeWitt
12 Middleville-Thornapple Kellogg
13 Warren Regina (GXC only)
14 St Johns
15 Whitehall
HM Goodrich
HM Cedar Springs
HM Ada-Forest Hills Eastern
HM Zeeland West
LP Boys D2
1 Grand Rapids-Christian
2 Clio
3 St Clair
4 Fremont
5 East Grand Rapids
6 Parma-Western
7 Otsego
8 Richland-Gull Lake
9 St Johns
10 Corunna
11 Spring Lake
12 Linden
13 Williamston
14 Coldwater
15 St Joseph
HM Orchard Lake-St Mary Preparatory (BXC only)
HM Cadillac
HM Pontiac-Notre Dame Preparatory School
HM Chelsea
HM Yale
LP Girls D3
1 Traverse City-St Francis
2 Ithaca
3 Benzonia-Benzie Central
4 Shepherd
5 Hart
6 Clare
7 Holland-Black River
8 Lansing Catholic
9 Pewamo-Westphalia
10 Leslie
11 Hanover-Horton
12 Grandville-Calvin Christian
13 St Louis
14 Scottville-Mason County Central
15 Kingsley Area
HM Olivet
HM Bath
HM Jackson-Lumen Christi
HM Quincy
LP Boys D3
1 Benzonia-Benzie Central
2 Shepherd
3 Lansing Catholic
4 Hanover-Horton
5 Bridgman
6 Holland-Black River
7 Clare
8 Grand Rapids-Covenant Christian
9 Stockbridge
10 Pewamo-Westphalia
11 Hemlock
12 Grandville-Calvin Christian
13 Erie-Mason
14 Caro
15 Scottville-Mason County Central
HM Hesperia Community
HM Watervliet
HM Bath
LP Girls D4
1 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy
2 Saugatuck
3 Mt Pleasant-Beal City
4 Kalamazoo-Hackett Catholic Prep
5 Hudson Area
6 Waterford-Our Lady Of The Lakes
7 Harbor Springs
8 Battle Creek-St Philip Catholic Central
9 New Lothrop
10 Fowler
11 Ubly
12 Frankfort
13 Bear Lake
14 Manton
15 Pittsford
HM Blanchard-Montabella
HM Breckenridge
HM Hillsdale Academy
HM Concord
LP Boys D4
1 Saugatuck
2 Bear Lake
3 Evart
4 Hudson Area
5 Harbor Springs
6 Concord
7 Mt Pleasant-Sacred Heart Academy
8 Lansing Christian
9T Mendon
9T Mt Pleasant-Beal City
11 Kalamazoo-Hackett Catholic Prep
12 Potterville
13 Ubly
14 Fowler
15 Kalamazoo Christian
HM Sand Creek
HM Manton
HM Custer-Mason County Eastern
HM Canton-Plymouth Christian Academy
HM Hillsdale Academy
Upper Peninsula Rankings
UP Girls D1
1 Marquette
2 Sault Ste Marie – Sault Area
3 Calumet
4 Negaunee
5 Gladstone
UP Boys D1
1 Negaunee
2 Marquette
3 Sault Ste Marie – Sault Area
4 Escanaba
5 Kingsford
UP Girls D2
1 Ishmpeming
2 Hancock
3 St Ignace – LaSalle
4 Norway
5 Ironwood – Luther L Wright
UP Boys D2
1 Ishpeming
2 Powers – North Central
3 Hancock
4 Ironwood – Luther L Wright
5t L’Anse
5t St Ignace – LaSalle
5t Hancock
UP Girls D3
1 Chassell
2 Munising
3 Stephenson
4 Newberry
5 Dollar Bay
UP Boys D3
1 Chassell
2 Munising
3 Rapid River
4 Stephenson
5 Cedarville

Comments