2015 Step by Step 5K

back to results

Oct. 3, 2015

2015 Step by Step 5K
Royal Oak, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Step By Step Run & Walk
Age Group Results
October 10, 2015
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

5K
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carla Hotts 46 2 17:53.8 5:45/M

Female 6 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Catherine Murray 9 89 29:54.0 9:37/M
2 Tess Tillman 8 116 33:52.5 10:53/M
3 Leah Singler 9 125 36:40.0 11:47/M
4 Paloma Blower 9 126 36:40.2 11:47/M
5 Abigail Adams 8 130 38:27.9 12:22/M
6 Anna Brush 9 135 39:50.8 12:48/M

Female 10 to 13

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Groth 13 50 25:57.6 8:21/M
2 Carmen Carpenter 13 55 26:11.8 8:25/M
3 Lucy Breda 13 81 29:23.7 9:27/M
4 Abigail Ryan 11 95 31:16.6 10:03/M
5 Clara Losey 11 96 31:16.9 10:03/M
6 Lily Hotts 12 104 32:28.8 10:26/M
7 Elizabeth Kemp 12 107 32:32.8 10:28/M
8 Bridget Murray 11 112 32:50.1 10:33/M

Female 14 to 18

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carolyn Luddy 14 16 21:39.4 6:58/M
2 Halie Robinson 15 45 25:46.0 8:17/M
3 Clara Lichtenberg 17 46 25:46.1 8:17/M
4 Rose Rzepecki 14 52 26:08.9 8:24/M
5 Mia Ciarlone 14 61 27:02.2 8:42/M
6 Gabrielle Schmidt 18 67 27:54.7 8:58/M
7 Janet Dotson 15 71 28:29.6 9:10/M
8 Alex Lawlis 17 76 29:00.3 9:19/M
9 Grace Murray 14 88 29:53.6 9:37/M
10 Sam Lawlis 15 101 32:02.6 10:18/M
11 Martina De Leon 15 115 33:30.9 10:46/M
12 Maria Schudt 14 118 34:10.1 10:59/M
13 Emma Beaudoin 16 142 44:57.7 14:27/M

Female 19 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Genevieve Schmidt 21 54 26:10.3 8:25/M
2 Constance Farlow 25 58 26:35.6 8:33/M
3 Megan Riherd 28 110 32:46.0 10:32/M
4 Dana Sanker 28 114 33:29.5 10:46/M
5 Jennifer Kramer Novi MI 29 132 38:29.5 12:22/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nikol Strother Los Alamos NM 35 8 19:28.3 6:16/M
2 Stefanie Ryan 34 11 21:19.5 6:51/M
3 Megan Warzecha 32 15 21:36.9 6:57/M
4 Leesa Sesta 36 63 27:18.3 8:47/M
5 Adele Jorissen 33 66 27:49.2 8:57/M
6 Julie Farhat 34 77 29:07.4 9:22/M
7 Andrea Anderson 33 78 29:08.1 9:22/M
8 Megan Holt Brighton MI 34 82 29:27.0 9:28/M
9 Jessica Pietrzak 30 83 29:27.7 9:28/M
10 Katie Rosevear 36 91 30:00.4 9:39/M
11 Diana Pierscinski 31 93 30:54.3 9:56/M
12 Natalie Simpsen 33 102 32:09.8 10:20/M
13 Jennifer Losey 39 109 32:46.0 10:32/M
14 Katie Tillman 38 117 33:56.3 10:55/M
15 Danielle Momany 34 134 38:49.4 12:29/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Christine Buchanan 43 47 25:46.3 8:17/M
2 Mary Murray 43 75 28:56.3 9:18/M
3 Caprice McGrail 41 80 29:22.8 9:27/M
4 Margarette Doetsch 48 92 30:32.2 9:49/M
5 Michelle Carpenter 47 97 31:26.0 10:06/M
6 Debra Golda 48 99 31:43.7 10:12/M
7 Reese Scripture 49 103 32:20.4 10:24/M
8 Amy Piazzon 46 105 32:30.2 10:27/M
9 Jamie Laidlaw 49 123 35:16.7 11:20/M
10 Dianne Colby 48 124 35:53.1 11:32/M
11 Susan Schudt 46 127 36:59.7 11:54/M
12 Heather Adams 42 131 38:28.1 12:22/M
13 Kathryn Fok 41 139 41:58.5 13:30/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Perkins Clawson MI 51 60 26:57.9 8:40/M
2 Debbie Wood 51 79 29:14.5 9:24/M
3 Margaret Schmidt 51 94 31:00.5 9:58/M
4 Maureen Pickard Troy MI 58 98 31:28.0 10:07/M
5 Jeanne Vanegmond 56 121 34:48.0 11:11/M
6 Anne Kuzma 54 129 38:08.8 12:16/M
7 Tammi Morris Rochester MI 57 133 38:45.9 12:28/M
8 Lori Horton 51 138 40:47.4 13:07/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matt Vanegmond 24 1 17:20.5 5:34/M

Male 6 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shane Bontrager 9 49 25:50.1 8:18/M
2 Liam Zawinsky 8 51 26:05.2 8:23/M
3 Oliver Poyhonen 7 119 34:16.5 11:01/M

Male 10 to 13

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Joseph Bontrager 11 12 21:31.1 6:55/M
2 Jonah Cerone 11 23 22:45.3 7:19/M
3 Ben Abell 11 26 23:20.5 7:30/M
4 Cooper Drouillard 13 39 25:22.2 8:09/M
5 Nathan Brown 11 42 25:42.9 8:16/M
6 Riley Bell 11 56 26:13.9 8:26/M
7 Jack Laidlaw 11 59 26:47.5 8:37/M
8 Aidan Laidlaw 12 68 28:09.2 9:03/M
9 Liam Flynn 11 122 35:06.7 11:17/M

Male 14 to 18

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Ryan 14 4 18:50.6 6:03/M
2 Conor Ohara 18 5 19:14.8 6:11/M
3 Brendan Bontrager 14 9 21:09.5 6:48/M
4 Alexander Sobeck 15 17 21:49.7 7:01/M
5 Jonas Padilla 15 18 21:51.8 7:02/M
6 Ian Gappy 16 19 21:58.8 7:04/M
7 Matthew Abell 17 21 22:32.3 7:15/M
8 Joshua Ilkka 14 24 22:53.0 7:21/M
9 Casper Padilla 16 27 23:24.1 7:31/M
10 Peter Trout 16 34 24:13.6 7:47/M
11 Tom Peaslee 17 36 24:30.3 7:53/M
12 Nick Schudt 18 40 25:32.5 8:13/M
13 Luke Cerone 14 43 25:44.8 8:16/M
14 Owen Groth 14 44 25:45.0 8:17/M
15 Ethan Burt 14 48 25:48.9 8:18/M
16 Hakjun Lee 14 72 28:34.3 9:11/M
17 Patrick Trout 14 86 29:38.0 9:32/M
18 Muyan Li 16 141 44:30.0 14:19/M

Male 19 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Adam Heinzen Farmington MI 29 28 23:38.9 7:36/M
2 Mark Riherd 28 111 32:46.7 10:32/M
3 Kevin Sanker 29 113 33:29.5 10:46/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Zack Bolton 30 3 18:34.4 5:58/M
2 Jeffrey Roggenbuck 39 6 19:21.5 6:13/M
3 Jason Warzecha 35 10 21:10.5 6:48/M
4 Patrick Gonyeau 30 20 22:28.0 7:13/M
5 Christopher Sesta 37 29 23:47.0 7:39/M
6 Philip Sobeck 38 32 23:56.0 7:42/M
7 Brian Whitton 38 41 25:40.5 8:15/M
8 Erik Strang 34 57 26:29.5 8:31/M
9 Ryan Rosevear 36 90 29:59.9 9:38/M
10 Stephen Sequin 35 108 32:44.9 10:32/M
11 Erik Poyhonen 39 120 34:16.9 11:01/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brennan Ryan 46 7 19:24.7 6:14/M
2 Matt Hotts 47 13 21:32.5 6:55/M
3 Matthew Hawtin 43 14 21:33.8 6:56/M
4 David Arce 49 22 22:39.5 7:17/M
5 Raymond Colby 49 25 23:17.4 7:29/M
6 Matthew Mutschler 42 31 23:54.6 7:41/M
7 Dan Donlin Clawson MI 48 33 23:56.6 7:42/M
8 Jim Lampertius 48 35 24:25.7 7:51/M
9 Curt Laidlaw 45 37 24:37.7 7:55/M
10 James Padilla 45 38 24:39.9 7:56/M
11 Hans Gappy 45 53 26:09.9 8:25/M
12 Casey Krukowski 40 62 27:10.8 8:44/M
13 George Bouras 43 65 27:46.7 8:56/M
14 Brian Fineran Royal Oak MI 44 69 28:28.7 9:09/M
15 Christopher Buchanan 45 74 28:50.7 9:16/M
16 Patrick Kruse 45 87 29:50.9 9:36/M
17 Harry Kemp 40 106 32:32.7 10:28/M
18 Kevin Fok 40 128 37:30.8 12:03/M
19 Matt Brush 41 136 39:52.4 12:49/M
20 Steve Gum 42 137 40:13.0 12:56/M
21 Dave Paisley 42 140 42:18.1 13:36/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Duane Stewart Royal Oak MI 57 30 23:51.6 7:40/M
2 Kevin Carr 50 64 27:39.0 8:53/M
3 Michael Matuszewski 59 70 28:29.5 9:10/M
4 Jim Zittel Waterford MI 52 73 28:47.1 9:15/M
5 John Ilkka 51 84 29:29.8 9:29/M
6 Brian Peaslee 51 85 29:30.4 9:29/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tim Klinkhamer Pleasant Ridge MI 69 100 31:49.3 10:14/M

1.5 Mile
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mary Tracy 11 2 11:24.9 7:36/M

Female 5 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ella Lamb 5 31 15:29.8 10:19/M
2 Rowan Armstrong 5 49 19:09.3 12:46/M
3 Avery Wood 5 65 25:02.8 16:41/M
4 Samantha Singler 5 66 26:53.9 17:55/M

Female 6 to 7

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lily Robinson 7 35 15:42.6 10:28/M
2 Lily Cavataio 7 37 17:08.8 11:25/M
3 Gracie Malkowski 7 42 18:14.7 12:09/M
4 Simone Carcamo 7 43 18:24.2 12:16/M
5 Emilia Bas 6 45 18:42.5 12:28/M
6 Kathleen Colby 7 50 19:15.8 12:50/M
7 Lenora Stagner 6 55 20:18.1 13:32/M
8 Olivia Brook 7 56 20:24.8 13:36/M
9 Madeleine Malkowski 6 59 22:46.8 15:11/M
10 Julia Rogers 7 61 23:55.5 15:57/M
11 Elizabeth Adams 6 64 24:59.1 16:39/M

Female 8 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kiera Tracy 9 14 13:50.1 9:13/M
2 Margaret Murphy 8 16 14:03.2 9:22/M
3 Annaliese Losey 9 17 14:04.3 9:23/M
4 Rose Losey 9 19 14:32.2 9:41/M
5 Courtney Buchanan 9 24 14:51.3 9:54/M
6 Mia Lynch 9 29 15:21.3 10:14/M
7 Allie Redden 8 38 17:09.2 11:26/M
8 Cecilia Carcamo 9 46 18:48.9 12:32/M
9 Elizabeth Beaudoin Berkley MI 8 53 19:46.6 13:11/M
10 Eleanor Brook 8 54 20:16.5 13:31/M
11 Mieke Deraad 8 62 23:56.2 15:57/M

Female 10 to 11

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mya Minjares 11 15 14:00.9 9:20/M
2 Zoe Mutschler 10 21 14:33.3 9:42/M
3 Julia Brown Grand Blanc MI 10 23 14:39.0 9:46/M
4 Katherine Kemp 11 25 14:56.5 9:57/M
5 Ana Lampertius 10 27 15:11.6 10:07/M
6 Genevieve Rogers 11 44 18:24.9 12:16/M
7 Lana Galeano 10 52 19:31.5 13:01/M
8 Abigail Sobeck 10 58 22:24.3 14:56/M
9 Ava Gappy 11 68 33:02.8 22:01/M
10 Emily Sobeck 11 69 33:02.8 22:01/M

Female 12 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Sobeck 99 6 12:23.3 8:15/M
2 Sasha Galeano 12 22 14:36.7 9:44/M
3 Caroline Colby 13 48 19:08.1 12:45/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Lapham 11 1 10:59.0 7:19/M

Male 5 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Soma 5 30 15:29.5 10:19/M
2 Christian Coletta 5 36 16:33.4 11:02/M
3 Luke Robinson 4 39 17:10.1 11:27/M
4 Jack Paisley 4 47 18:58.6 12:39/M
5 Ethan Wielgat 5 51 19:15.9 12:50/M
6 Xavier Kryzaniwskyj 4 57 22:06.7 14:44/M
7 Max Beeckman 5 60 23:05.0 15:23/M

Male 6 to 7

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michael Bowker 7 8 12:59.0 8:39/M
2 Mitchell Sobeck 7 10 13:18.5 8:52/M
3 Zander Kryzaniwskyj 6 13 13:41.9 9:07/M
4 Connor Wielgat 7 26 15:04.4 10:03/M
5 Elijah Lamb 7 33 15:32.8 10:21/M
6 Griffin Robinson 6 67 31:00.1 20:40/M
7 Max Samoray 7 70 36:19.6 24:13/M

Male 8 to 9

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Abenezer Cerone 8 9 13:03.5 8:42/M
2 Luc Samoray 9 12 13:39.6 9:06/M
3 Sam Robinson 9 18 14:28.1 9:39/M
4 Anthony Sobeck 9 28 15:16.6 10:11/M
5 Caesar John Soma 8 32 15:31.1 10:21/M
6 Joseph Kemp 8 34 15:35.9 10:23/M
7 Rex Cormier 9 40 17:32.4 11:41/M
8 Quinn Armstrong 8 41 18:03.5 12:02/M

Male 10 to 11

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Beck Peaslee 11 3 11:37.1 7:45/M
2 Peter Murphy 11 4 12:15.8 8:10/M
3 Collin Buchanan 10 5 12:21.2 8:14/M
4 Declan Tulley 10 7 12:38.5 8:25/M
5 Joseph Mio 11 20 14:32.5 9:41/M
6 Tannner Orvis 10 71 42:18.2 28:12/M

Male 12 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carter Buchanan 12 11 13:19.8 8:53/M
2 Noah Gappy 13 63 23:58.7 15:59/M