2015 Milford Memories Run

back to results

Aug. 9, 2015

2015 Milford Memories Run
Milford, MI
Provided by Everal Race Management


Milford Memories Run

5k Run

Age Group Results

August 09, 2015

Results Provided by Everal Race Management

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Katie Salyers Highland MI 184 31 15 21:24 6:54/M
2 Clare Bridgewater Commerce MI 90 13 17 21:45 7:01/M
3 Sophia Huszti Milford MI 464 13 29 23:39 7:38/M


Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Seeds Waterford ONT 474 46 1 17:21 5:36/M
2 Jamie Labrose Whitmore Lake MI 233 42 2 17:53 5:46/M
3 George Drallos Commerce Twp. Mi M 114 14 3 17:57 5:47/M


Female 10 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hailey Dollaway Milford MI 113 10 73 28:00 9:02/M
2 Caydence Watkins Highland MI 206 10 80 29:00 9:21/M


Male 10 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Gurski Commerce Township 481 10 35 24:07 7:47/M
2 Parker Crane Milford MI 102 6 143 35:54 11:35/M
3 Damien Guss Holly MI 129 6 158 41:49 13:29/M
4 Ari Snider Commerce Township 480 7 161 45:22 14:38/M
5 Zander Snider Commerce Township 482 9 163 45:29 14:40/M
6 Tyler Hannert Milford MI 222 8 180 1:04:40 20:52/M


Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shantal Servello Highland MI 188 12 41 24:35 7:56/M
2 Caterina Servello Highland MI 187 11 43 24:41 7:58/M
3 Lauren Garbovits White Lake MI 116 13 45 25:07 8:06/M
4 Emma Foster Milford MI 459 13 97 30:36 9:52/M
5 Lily Beasley Milford MI 243 12 115 32:24 10:27/M
6 Sarah Long West Bloomfield MI 154 12 120 32:54 10:37/M
7 Kira Greene White Lake MI 128 12 173 55:20 17:51/M


Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Meyer White Lake MI 164 14 11 21:04 6:48/M
2 Sam Lochkos Commerce Township 153 12 16 21:39 6:59/M
3 Austin Boughton White Lake MI 84 13 24 22:41 7:19/M
4 Kazuma Bowring Milford MI 88 12 25 23:04 7:26/M
5 Austin Conley Commerce Township 462 13 27 23:12 7:29/M
6 Atticus Gondoly Milford MI 130 11 47 25:25 8:12/M
7 Jack Hannert Milford MI 221 11 67 27:43 8:56/M
8 Easton Williams Milford MI 210 11 68 27:46 8:57/M
9 Trevor Altman Linden MI 73 12 72 27:58 9:01/M
10 Jack Foster Commerce Township 112 12 74 28:02 9:03/M
11 Alec Waldman Milford MI 203 11 76 28:42 9:15/M
12 Lucas Theriault Milford MI 192 11 79 28:53 9:19/M
13 Nolan Carlsen Milford MI 95 11 101 31:04 10:01/M
14 Noah Amico Brighton MI 75 11 177 1:04:04 20:40/M
15 Elijah Amico Brighton MI 74 14 181 1:09:10 22:19/M


Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Long West Bloomfield MI 155 15 147 36:09 11:40/M
2 Rachel Glover White Lake MI 126 18 160 43:16 13:57/M
3 Paige Newman White Lake MI 168 16 169 48:59 15:48/M


Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Broman White Lake MI 89 16 4 18:43 6:02/M
2 Jick Hawees Milford MI 132 17 14 21:16 6:52/M
3 Justin Royle Milford MI 246 19 20 22:24 7:14/M
4 Jacob Sikma Highland MI 483 15 28 23:35 7:36/M


Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Riley Milford MI 225 20 36 24:07 7:47/M
2 Sarah Reid Wixom MI 177 22 83 29:10 9:25/M
3 Sam Moesta Howell MI 245 21 123 33:14 10:43/M
4 Ashley Wykowski Ferndale MI 208 27 124 33:17 10:44/M
5 Caitlin Erickson Milford MI 111 28 137 35:15 11:22/M
6 Anna Albulov Livonia MI 70 28 144 35:56 11:35/M
7 Allison Lehr Swartz Creek MI 146 29 146 35:58 11:36/M
8 Jamie Rose Kramer Easton MD 142 24 153 38:17 12:21/M
9 Katie Buelow Novi MI 91 29 156 40:00 12:54/M
10 Dana Daquano Canton MI 105 26 164 46:09 14:53/M
11 Jennifer Dunn Westland MI 110 27 165 46:10 14:54/M
12 Justin Teel W. Bloomfield MI 193 25 175 55:44 17:59/M


Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steven Leonard Milford MI 151 28 5 19:00 6:08/M
2 Jon Immel 230 29 9 20:20 6:34/M
3 Kyle Krukowski Royal Oak MI 144 28 19 21:57 7:05/M
4 Takahiro Kawakami Wixom MI 239 28 31 23:46 7:40/M
5 Brandon Mallari Milford MI 160 24 46 25:10 8:07/M
6 Aaron Idirate Fenton MI 215 26 48 25:28 8:13/M
7 Zachary Sikma Highland MI 484 21 54 26:26 8:32/M
8 Zachary Bojanowski Brooklyn MI 82 27 131 34:33 11:09/M


Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brittany Stedman Keego Harbor MI 185 30 33 23:57 7:44/M
2 Jodi Suzio Milford MI 190 35 37 24:18 7:50/M
3 Jennifer Gibson Gold Canyon AZ 120 36 53 26:20 8:30/M
4 Nicole Barclay Commerce Twp MI 79 33 57 26:36 8:35/M
5 Kelly Poirier South Lyon MI 175 39 59 26:40 8:36/M
6 Stephanie Cremonte Bluffton SC 234 30 75 28:05 9:04/M
7 Katie Bell Milford MI 80 39 87 29:43 9:35/M
8 Amanda McAlear Milford MI 161 39 95 30:17 9:46/M
9 Tiffany Parks Milford MI 171 33 99 30:43 9:55/M
10 Erica Bryant Milford MI 92 34 103 31:09 10:03/M
11 Jennifer Stevens Hartland MI 191 38 135 35:00 11:17/M
12 Jill Crane Milford MI 101 39 142 35:53 11:35/M
13 Sarah Bur Ann Arbor MI 94 32 145 35:56 11:35/M
14 Jessica Tomlinson Ferndale MI 196 32 157 40:44 13:08/M
15 Erin Gossett White Lake MI 131 32 168 48:42 15:43/M


Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Rutherford Milford MI 178 34 6 19:49 6:24/M
2 Devon Kennedy Milford MI 137 39 7 19:53 6:25/M
3 Justin Girard Milford MI 123 31 8 20:15 6:32/M
4 Ben Malecki Hartland MI 485 31 10 20:55 6:45/M
5 Dan Hurst Milford MI 231 31 21 22:25 7:14/M
6 Jason Rutherford Rochester Hills MI 179 32 34 23:59 7:44/M
7 Mike Williams Milford MI 209 38 42 24:40 7:57/M
8 Robert Lehrer Plymouth MI 150 38 52 26:04 8:25/M
9 Jon Pino White Lake MI 174 36 63 27:09 8:45/M
10 Doug Watkins Milford MI 205 36 81 29:01 9:22/M
11 Emily Thiel Highland Township 195 36 105 31:16 10:05/M
12 Sreekanth Saseendran Novi MI 490 32 106 31:21 10:07/M
13 Nicholas Costa Plymouth MI 100 34 130 34:28 11:07/M
14 Jeffrey Worosz Milford MI 213 30 138 35:16 11:23/M
15 Eric Brevik White Lake MI 87 37 167 48:41 15:42/M
16 Scott Largent West Bloomfield MI 227 31 172 53:37 17:18/M


Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Meyer White Lake MI 163 47 39 24:21 7:51/M
2 Lisa Garbovits White Lake MI 117 49 40 24:31 7:55/M
3 Cheryl Hawes Milford MI 133 49 66 27:42 8:56/M
4 Wendy Koebel Commerce Twp MI 141 41 71 27:55 9:00/M
5 Aimee Verellen White Lake MI 199 40 92 30:08 9:43/M
6 Nicole Frank Milford MI 488 48 93 30:11 9:44/M
7 Debby Cummings White Lake MI 98 48 96 30:33 9:51/M
8 Melissa Bodmer Milford MI 240 45 104 31:11 10:04/M
9 Kathryn Copeland Commerce Township 218 49 108 31:40 10:13/M
10 Amy Wilson Milford MI 212 40 109 31:49 10:16/M
11 Karyn Rea Highland MI 224 46 112 31:55 10:18/M
12 Kelley Kettenbeil Milford MI 139 47 113 32:00 10:19/M
13 Niccole Godin Commerce MI 124 40 114 32:14 10:24/M
14 Shelley Altman Linden MI 71 40 116 32:25 10:27/M
15 Becky Carlsen Milford MI 93 42 118 32:32 10:30/M
16 Adrienne Sparks Harvard MA 220 45 119 32:40 10:32/M
17 Carolyn Lorenz Commerce Township 158 41 126 33:43 10:53/M
18 Amy Gearns South Lyon MI 477 42 127 33:48 10:54/M
19 Anne Marie Perry Highland MI 172 44 132 34:46 11:13/M
20 Amy Rzeppa White Lake MI 182 43 133 34:48 11:14/M
21 Terri Szydlowski Dexter MI 242 45 136 35:00 11:17/M
22 Heather Glover White Lake MI 125 49 141 35:47 11:33/M
23 Lisa Long West Bloomfield MI 156 47 148 36:10 11:40/M
24 Jacqueline Thompson Waterford MI 197 40 155 38:25 12:24/M
25 Rita Lauer Holly MI 147 46 159 41:50 13:30/M
26 Tracey Welsh Commerce MI 202 49 162 45:29 14:40/M
27 Rivet Amico Brighton MI 76 46 179 1:04:20 20:45/M


Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Murray Milford MI 162 42 18 21:54 7:04/M
2 Brian Servello Highland MI 186 44 26 23:06 7:27/M
3 Jason Ryska Milford MI 180 44 32 23:53 7:42/M
4 Paul Theriault Milford MI 194 40 44 24:46 7:59/M
5 Fred Hannert Milford MI 223 45 49 25:43 8:18/M
6 Scott Waldman Milford MI 204 42 51 25:57 8:22/M
7 Kevin Richman Milford MI 942 45 55 26:32 8:34/M
8 Brooks Boughton White Lake MI 85 40 56 26:35 8:35/M
9 Mark Chaloult Milford MI 97 45 65 27:37 8:55/M
10 Ken Kettenbeil Milford MI 140 46 69 27:52 8:59/M
11 Robert Hunt Milford MI 136 48 77 28:46 9:17/M
12 Keith Verellen White Lake MI 201 42 82 29:05 9:23/M
13 Jim Van Dam Milford MI 473 44 85 29:34 9:32/M
14 Steve Altman Linden MI 72 41 89 29:49 9:37/M
15 John Sparks Harvard MA 219 48 90 29:57 9:40/M
16 Robert Amico Brighton MI 77 45 98 30:39 9:53/M
17 Adam Wilson Milford MI 211 42 100 30:56 9:59/M
18 Eric Broman White Lake MI 247 43 111 31:52 10:17/M
19 Mark Wilbert Commerce Twp MI 207 47 117 32:26 10:28/M
20 Anthony Gaisser Milford MI 115 45 152 37:46 12:11/M
21 Dave Greene White Lake MI 127 44 174 55:22 17:52/M
22 John Coleman Plymouth MI 495 48 178 1:04:18 20:45/M


Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Kramer Novi MI 143 56 78 28:50 9:18/M
2 Anita Baertson Commerce MI 78 58 91 29:58 9:40/M
3 Nancy Hoepf Valparaiso IN 135 59 122 33:11 10:42/M
4 Sandy Furtney Brighton MI 478 54 125 33:40 10:52/M
5 Renee' Youngs Highland MI 216 50 139 35:27 11:26/M
6 Janet Smith Milford MI 189 56 150 37:26 12:05/M
7 Elayne Peters Milford MI 170 52 154 38:18 12:21/M
8 Dorothy Cornell W. Bloomfield MI 99 53 176 55:45 17:59/M


Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Huszti Milford MI 465 51 12 21:10 6:50/M
2 Paul Clover White Lake MI 96 50 13 21:13 6:51/M
3 Richard Garbovits White Lake MI 118 50 22 22:28 7:15/M
4 Steven Dollaway Milford MI 107 55 38 24:18 7:50/M
5 David Reid Commerce Twp. MI 176 58 50 25:47 8:19/M
6 Doug Pontiolis Walled Lake MI 467 56 61 26:52 8:40/M
7 Bruce Aittama Highland MI 69 55 62 27:03 8:44/M
8 Tom Lilley Okemos MI 149 56 64 27:20 8:49/M
9 Jim Nordin Milford MI 169 56 86 29:37 9:33/M
10 Steve Wright Wolverine Lake MI 468 52 88 29:45 9:36/M
11 James Scott South Lyon MI 181 56 102 31:05 10:02/M
12 Robert Long West Bloomfield MI 157 54 121 32:54 10:37/M
13 Kevin Bell South Lyon MI 81 58 129 34:08 11:01/M
14 Robert J Kersten White Lake MI 138 51 134 34:59 11:17/M
15 Joseph Youngs Highland MI 214 55 140 35:28 11:26/M
16 Daniel Beeker Milford MI 479 59 171 51:54 16:45/M


Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Meyer White Lake MI 165 69 149 36:20 11:43/M
2 Margaret Loula White Lake MI 152 61 166 48:41 15:42/M


Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Cryderman Milford MI 103 69 23 22:34 7:17/M
2 Pete Salas White Lake MI 183 60 30 23:45 7:40/M
3 Julian Baroky West Bloomfield MI 472 63 58 26:36 8:35/M
4 Chuck Steward Bloomfield Hills M 487 65 60 26:46 8:38/M
5 Chris Hoepf Valparaiso IN 134 61 70 27:52 8:59/M
6 Chris Kurowski Highland MI 145 65 84 29:10 9:25/M
7 Gil Martinez Highland MI 159 63 107 31:39 10:13/M
8 Joseph Gawle Okemos MI 122 66 110 31:50 10:16/M
9 Leonard Tomaszewski Milford MI 198 63 128 33:54 10:56/M
10 Steven Lepsetz West Bloomfield MI 244 65 151 37:44 12:10/M


Female 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Mleczek Northville MI 166 71 170 49:06 15:50/M


Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Duffy Milford MI 109 70 94 30:13 9:45/M







Milford Memories Run

10k Run

Age Group Results

August 09, 2015

Results Provided by Everal Race Management

Female Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Broyles Milford MI 10 37 4 39:59 6:27/M
2 Amber Dermyre Canton MI 18 25 5 40:18 6:30/M
3 Sara Hipple Milford MI 39 38 9 44:22 7:09/M


Male Overall Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Gapp Highland MI 33 19 1 38:28 6:12/M
2 Daniel Rothschild Royal Oak MI 494 29 2 38:32 6:13/M
3 Grant Hawes Milford MI 35 19 3 39:24 6:21/M


No age provided
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Cerulli Troy MI 463 0 82 1:08:28 11:03/M


Male 10 & under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lucas Karbel Commerce Twp MI 42 9 38 54:35 8:48/M


Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Max Brow Milford MI 9 14 11 45:05 7:16/M
2 Joseph Antrim Milford MI 4 12 57 58:36 9:27/M
3 Marko Vucelic Wixom MI 491 13 69 1:01:50 9:58/M


Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Forgacs Wixom MI 27 19 18 47:46 7:42/M


Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brielle Prisk Highland MI 53 20 24 48:56 7:54/M
2 Whitney Rupp Milford MI 62 26 42 55:50 9:00/M
3 Bethany Ehardt Milford MI 20 21 46 56:39 9:08/M
4 Samantha Lindberg Milford MI 1 21 54 58:10 9:23/M
5 Gabrielle Gehringer Milford MI 226 24 59 59:04 9:32/M
6 Chelsea Stewart Howell MI 492 28 60 59:24 9:35/M
7 Samantha Brooks Milford MI 8 25 90 1:20:59 13:04/M


Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Larsen Charlevoix MI 475 22 21 48:23 7:48/M
2 Greg Ratliff White Lake MI 250 28 32 52:32 8:28/M
3 Joshua Gomez Brighton MI 493 27 35 53:43 8:40/M
4 Nathan Buelow Novi MI 11 29 61 59:42 9:38/M
5 Sean Coyle 232 25 72 1:02:52 10:08/M


Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mackenzie Contesti Commerce Twp MI 15 36 23 48:31 7:50/M
2 Brenna Karbel Commerce Twp MI 41 35 39 54:37 8:49/M
3 Renee Pieti New Hudson MI 52 39 48 56:52 9:10/M
4 Christy Wright Chesterfield MI 68 36 52 58:01 9:21/M
5 Chasity Falls Highland MI 22 35 64 1:00:31 9:46/M
6 Jennifer Osterman Waterford MI 49 37 67 1:01:26 9:55/M
7 Rebecca Flack Commerce Twp MI 30 36 73 1:03:25 10:14/M
8 Kelly Ferencz Brighton MI 461 39 77 1:05:29 10:34/M
9 Beth Blanchard Commerce Township 249 39 78 1:07:03 10:49/M
10 Danielle Howard Grand Blanc MI 37 30 83 1:08:54 11:07/M
11 Stephanie Raymond Livonia MI 56 32 87 1:10:58 11:27/M


Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Rukstelo White Lake MI 55 33 12 45:28 7:20/M
2 Jason Furr Howell MI 248 33 15 45:54 7:24/M
3 Jay Laws Milford MI 44 38 34 52:48 8:31/M
4 Benjamin Wright Chesterfield MI 67 39 53 58:02 9:22/M
5 Jeff Jarrell Walled Lake MI 45 35 55 58:15 9:24/M
6 Jason Snider Commerce MI 60 39 58 58:49 9:29/M
7 Dan Duvall Highland MI 17 30 63 1:00:31 9:46/M
8 Jason Stevens Hartland MI 61 37 75 1:04:30 10:24/M
9 Greg Howard Grand Blanc MI 38 32 84 1:08:55 11:07/M
10 Daniel Raymond Livonia MI 54 35 86 1:10:56 11:26/M


Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shari Berry South Lyon MI 7 45 17 46:14 7:27/M
2 Elaine Hodder Brighton MI 489 44 27 50:56 8:13/M
3 Jennifer Newman White Lake MI 47 46 29 51:43 8:20/M
4 Dawn Forgacs Wixom MI 26 49 31 52:31 8:28/M
5 Kathleen Reuter Commerce Township 237 43 37 54:06 8:44/M
6 Mary Ehardt Milford MI 24 49 40 54:54 8:51/M
7 Barbara Theriault Milford MI 64 46 47 56:50 9:10/M
8 Kim Russell Highland MI 57 47 62 59:47 9:39/M
9 Tara Bosley Howell MI 460 40 76 1:05:29 10:34/M
10 Erin Feichtner Davisburg MI 23 40 88 1:20:37 13:00/M
11 Wendy Greene White Lake MI 31 44 89 1:20:38 13:00/M


Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Chang Highland MI 466 41 8 43:46 7:04/M
2 John Kosidlo White Lake MI 476 45 16 46:10 7:27/M
3 Jesse Widmayer Milford MI 66 42 19 48:03 7:45/M
4 Nat Evans Milford MI 21 45 33 52:47 8:31/M
5 Jeff Emrich White Lake MI 238 47 36 54:05 8:43/M
6 David Hochrein Dexter MI 43 45 41 55:37 8:58/M
7 Erik Fix Livonia MI 28 42 45 56:23 9:06/M
8 Ed Piatek Hartland MI 217 48 51 57:48 9:19/M


Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Deren White Lake MI 241 56 10 44:53 7:14/M
2 Krys Brish Milford MI 236 51 13 45:36 7:21/M
3 Heidi Drallos Commerce Twp MI 19 52 14 45:51 7:24/M
4 Jillian Peck Highland MI 50 51 44 56:02 9:02/M
5 Lisa Love West Bloomfield MI 46 51 49 57:15 9:14/M
6 Kris Ehlke Clarkston MI 25 51 50 57:27 9:16/M
7 Lori Verbrugge Milford MI 200 50 66 1:01:03 9:51/M
8 Denise Costanzo Milford MI 16 51 74 1:03:51 10:18/M
9 Wanda Yenkel Commerce Township 229 54 79 1:07:04 10:49/M


Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Greg Janicki West Bloomfield MI 235 50 7 42:36 6:52/M
2 Charles Smith Milford MI 59 58 20 48:09 7:46/M
3 Brion Waara Milford MI 65 56 22 48:24 7:48/M
4 Dave Verbrugge Milford MI 63 54 25 49:22 7:58/M
5 Joe Slenzak Commerce Township 58 54 26 50:41 8:10/M
6 Don Kalie Milford MI 40 52 28 51:11 8:15/M
7 Paul Nordstrom West Bloomfield MI 48 52 30 52:12 8:25/M
8 Chris Bussa South Lyon MI 12 50 43 56:01 9:02/M
9 Bruce Berndt Farmington Hills M 6 56 56 58:30 9:26/M
10 Patrick Gilbert White Lake MI 29 50 65 1:00:32 9:46/M
11 Mark Houy Commerce MI 228 56 68 1:01:37 9:56/M
12 Jim Zittel Waterford MI 486 52 70 1:02:40 10:06/M
13 Ken Baertson Commerce Twp MI 2 59 71 1:02:46 10:07/M


Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leonard Constantine Chesterfield MI 14 62 80 1:07:26 10:53/M
2 Tim Klinkhamer Birmingham MI 51 69 81 1:08:11 11:00/M


Male 70 & up
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Goodhue Milford MI 34 73 6 42:22 6:50/M
2 Mike Cherry Grosse Pointe MI 13 72 85 1:10:13 11:20/M




Milford, MI
Provided by Everal Race Management