MHSAA LP REGION 30-4

back to results

Oct. 27, 2007

MHSAA LP REGION 30-4
FISH CREEK SPORTSMEN CLUB
Provided by Playmakers.com


Div 4 Reg 30 Boys

MEN'S 5K Run


SCORES
1. Hesperia 46 6. Big Rapids Crossroads Academy 152
2. Grand Rapids Covenant Christian 67 7. Hudsonville Freedom Baptist 152
3. North Muskegon 116 8. Holton 195
4. Hart 130 9. Ravenna 216
5. Northpointe Christian 146 10. White Cloud 226


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Josiah Snellink (12) Hudsonville Freedom Baptist 16:49.8 1
2. Dakota Cooper (11) Hesperia 17:05.3 2
3. Duane Wilson (12) Holton 17:06.6 3
4. Blake Deboer (11) Grand Rapids Covenant Christian 17:13.0 4
5. Kyle Tait (09) Big Rapids Crossroads Academy 17:14.8 5
6. Ben Kamps (12) North Muskegon 17:16.1 6
7. B.j. Whelan (12) Hesperia 17:20.9 7
8. Corey Dumonte (12) Hart 17:24.4 8
9. Noah Haverdink (09) Hudsonville Freedom Baptist 17:26.5 9
10. Jordan Slate (12) Hesperia 17:29.7 10
11. Brandon Billings (12) Hesperia 17:37.1 11
12. Dan Langerak (11) Grand Rapids Covenant Christian 17:40.9 12
13. Zach Start (10) Grand Rapids Covenant Christian 17:44.1 13
14. Ryan O'keefe (09) North Muskegon 17:46.4 14
15. Tony Kalsbeek (11) Grand Rapids Covenant Christian 17:50.9 15
16. Matt Peacock (09) Hesperia 17:59.1 16
17. Jared Carrier (12) Hart 18:01.7 17
18. Jordan Bates (09) Hesperia 18:05.7 P
19. David Nadjkovic (10) Hesperia 18:06.3 P
20. John Fockler (10) White Cloud 18:06.6 20
21. Brant Fortune (11) Ravenna 18:07.9 21
22. Aaron Mabry (12) Big Rapids Crossroads Academy 18:09.9 22
23. Matthew Gritters (12) Grand Rapids Covenant Christian 18:13.9 23
24. Matt Belk (11) Northpointe Christian 18:20.0 24
25. Taylor Muller (12) Northpointe Christian 18:21.1 25
26. Joey Hausler (9) Northpointe Christian 18:22.6 26
27. Cody Shepardson (11) Wyoming Lee 18:26.4 -
28. Joe Potter (09) North Muskegon 18:30.4 27
29. Kyle Darcy (12) North Muskegon 18:31.7 28
30. Zack Taylor (9) White Cloud 18:39.0 29
31. Matt DeBoer (11) Grand Rapids Covenant Christian 18:43.1 P
32. Jonathon Studer (10) Hart 18:44.2 31
33. Joshua Wehr (10) Holton 18:48.3 32
34. Keith Gritters (10) Grand Rapids Covenant Christian 18:55.0 P
35. Dan Devinney (10) Northpointe Christian 18:59.1 34
36. Cameron Mcculley (12) Hart 19:01.8 35
37. John Wierenga (09) Hudsonville Freedom Baptist 19:02.7 36
38. Blake Diephouse (12) Northpointe Christian 19:06.9 37
39. Alex Manion (12) Northpointe Christian 19:11.6 P
40. Ben Moul (12) Hart 19:14.9 39
41. James Kellogg (11) Big Rapids Crossroads Academy 19:22.4 40
42. Adam Huisingh (11) North Muskegon 19:24.4 41
43. Justin Blake (12) Big Rapids Crossroads Academy 19:25.1 42
44. Aaron Tait (09) Big Rapids Crossroads Academy 19:26.5 43
45. Grant Smith (11) Ravenna 19:48.5 44
46. Kevin Ashley (10) Ravenna 19:50.5 45
47. Jacob Pasikowski (10) Northpointe Christian 19:52.6 P
48. Dominic Davis (10) Holton 19:53.4 47
49. Jon Szwarc (10) Hart 19:57.7 P
50. Kyle Vanderlaan (10) Hart 19:59.2 P
51. Trevor Koopman (09) Hudsonville Freedom Baptist 20:04.5 50
52. Brandon Darcy (11) Ravenna 20:06.7 51
53. Alex Rohr (10) Holton 20:16.0 52
54. Eaghan Davis (10) North Muskegon 20:25.5 P
55. Scot Jenkins (12) White Cloud 20:38.5 54
56. Danny Brueck (10) Ravenna 20:39.7 55
57. Russell. Rockwell (12) Hudsonville Freedom Baptist 20:41.8 56
58. Jesse Mozden (09) Big Rapids Crossroads Academy 20:42.5 P
59. Brandon Sinner (9) West Michigan Lutheran High School 20:43.2 -
60. Nick Warner (11) Ravenna 20:43.4 P
61. Tyler Mohr (11) Ravenna 20:58.1 P
62. Ty Reid (11) White Cloud 21:18.8 60
63. Zac Patterson (12) Holton 21:26.5 61
64. Cody Bates (09) Holton 21:45.4 P
65. Robert Dixon (11) White Cloud 21:47.6 63
66. Travis Schoonmaker (12) White Cloud 21:49.4 P
67. Nate Bell (11) Big Rapids Crossroads Academy 22:04.7 P
68. Greg Greiner (10) West Michigan Lutheran High School 22:44.5 -
69. Chaz Sadenwater (9) Walkerville 22:56.1 -
70. Andrew Malenfant (12) Holton 22:59.6 P
71. Kyu suk Jang (9) West Michigan Lutheran High School 24:59.9 -
72. Chris Chavez (12) Wyoming Lee 25:12.1 -
73. Matt Plyler (10) North Muskegon 26:46.5 P
74. Sund duck Chun (9) West Michigan Lutheran High School 27:08.0 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Hesperia Dakota Cooper (11) 2 17:05 2
B.j. Whelan (12) 7 17:20 7
Jordan Slate (12) 10 17:29 10
Brandon Billings (12) 11 17:37 11
Matt Peacock (09) 16 17:59 16
Jordan Bates (09) 18 18:05
David Nadjkovic (10) 19 18:06

Hesperia ** TEAM TOTAL ** 1:27:30 46

2. Grand Rapids Covenant Christian Blake Deboer (11) 4 17:13 4
Dan Langerak (11) 12 17:40 12
Zach Start (10) 13 17:44 13
Tony Kalsbeek (11) 15 17:50 15
Matthew Gritters (12) 23 18:13 23
Matt DeBoer (11) 31 18:43
Keith Gritters (10) 34 18:55

Grand Rapids Covenant Christian ** TEAM TOTAL ** 1:28:40 67

3. North Muskegon Ben Kamps (12) 6 17:16 6
Ryan O'keefe (09) 14 17:46 14
Joe Potter (09) 28 18:30 27
Kyle Darcy (12) 29 18:31 28
Adam Huisingh (11) 42 19:24 41
Eaghan Davis (10) 54 20:25
Matt Plyler (10) 73 26:46

North Muskegon ** TEAM TOTAL ** 1:31:27 116

4. Hart Corey Dumonte (12) 8 17:24 8
Jared Carrier (12) 17 18:01 17
Jonathon Studer (10) 32 18:44 31
Cameron Mcculley (12) 36 19:01 35
Ben Moul (12) 40 19:14 39
Jon Szwarc (10) 49 19:57
Kyle Vanderlaan (10) 50 19:59

Hart ** TEAM TOTAL ** 1:32:24 130

5. Northpointe Christian Matt Belk (11) 24 18:20 24
Taylor Muller (12) 25 18:21 25
Joey Hausler (9) 26 18:22 26
Dan Devinney (10) 35 18:59 34
Blake Diephouse (12) 38 19:06 37
Alex Manion (12) 39 19:11
Jacob Pasikowski (10) 47 19:52

Northpointe Christian ** TEAM TOTAL ** 1:33:08 146

6. Big Rapids Crossroads Academy Kyle Tait (09) 5 17:14 5
Aaron Mabry (12) 22 18:09 22
James Kellogg (11) 41 19:22 40
Justin Blake (12) 43 19:25 42
Aaron Tait (09) 44 19:26 43
Jesse Mozden (09) 58 20:42
Nate Bell (11) 67 22:04

Big Rapids Crossroads Academy ** TEAM TOTAL ** 1:33:36 152

7. Hudsonville Freedom Baptist Josiah Snellink (12) 1 16:49 1
Noah Haverdink (09) 9 17:26 9
John Wierenga (09) 37 19:02 36
Trevor Koopman (09) 51 20:04 50
Russell. Rockwell (12) 57 20:41 56

Hudsonville Freedom Baptist ** TEAM TOTAL ** 1:34:02 152

8. Holton Duane Wilson (12) 3 17:06 3
Joshua Wehr (10) 33 18:48 32
Dominic Davis (10) 48 19:53 47
Alex Rohr (10) 53 20:16 52
Zac Patterson (12) 63 21:26 61
Cody Bates (09) 64 21:45
Andrew Malenfant (12) 70 22:59

Holton ** TEAM TOTAL ** 1:37:29 195

9. Ravenna Brant Fortune (11) 21 18:07 21
Grant Smith (11) 45 19:48 44
Kevin Ashley (10) 46 19:50 45
Brandon Darcy (11) 52 20:06 51
Danny Brueck (10) 56 20:39 55
Nick Warner (11) 60 20:43
Tyler Mohr (11) 61 20:58

Ravenna ** TEAM TOTAL ** 1:38:30 216

10. White Cloud John Fockler (10) 20 18:06 20
Zack Taylor (9) 30 18:39 29
Scot Jenkins (12) 55 20:38 54
Ty Reid (11) 62 21:18 60
Robert Dixon (11) 65 21:47 63
Travis Schoonmaker (12) 66 21:49

White Cloud ** TEAM TOTAL ** 1:40:28 226

11. Walkerville Chaz Sadenwater (9) 69 22:56

Walkerville ** TEAM TOTAL ** 22:56

12. West Michigan Lutheran High School Brandon Sinner (9) 59 20:43
Greg Greiner (10) 68 22:44
Kyu suk Jang (9) 71 24:59
Sund duck Chun (9) 74 27:08

West Michigan Lutheran High School ** TEAM TOTAL ** 1:35:34

13. Wyoming Lee Cody Shepardson (11) 27 18:26
Chris Chavez (12) 72 25:12

Wyoming Lee ** TEAM TOTAL ** 43:38



Div 4 Reg 30 Girls

WOMEN'S 5K Run


SCORES
1. Northpointe Christian 30 4. Ravenna 102
2. Hesperia 72 5. Hart 112
3. White Cloud 92 6. North Muskegon 126


FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Lindsay Neal (09) North Muskegon 18:46.6 1
2. Grace Campbell (10) Northpointe Christian 19:48.7 2
3. Kassie Graves (11) White Cloud 19:56.1 3
4. Karlyn Sikma (12) Northpointe Christian 20:00.4 4
5. Anna Duckworth (10) Northpointe Christian 20:10.7 5
6. Felicia Peacock (11) Hesperia 20:17.1 6
7. Abigail Chanski (10) Hudsonville Freedom Baptist 20:42.1 -
8. Rachel Thorne (12) Big Rapids Crossroads Academy 21:18.3 -
9. Savannah Chartrand (10) Ravenna 21:19.1 7
10. Renae Koole (10) Grand Rapids Covenant Christian 21:20.2 -
11. Renae Rau (10) Grand Rapids Covenant Christian 21:27.1 -
12. Emily Allen (9) Ravenna 21:38.4 8
13. Emilee Belk (9) Northpointe Christian 21:41.7 9
14. Amanda Roels (11) Northpointe Christian 21:42.5 10
15. Alysha Silverthorn (12) White Cloud 21:50.3 11
16. Kristie Sikma (9) Northpointe Christian 21:54.3 P
17. Erin Kole (11) Northpointe Christian 21:56.3 P
18. Anneke Vermulen (09) North Muskegon 22:10.8 14
19. Sannie Anderson (11) Hesperia 22:25.3 15
20. Nina Ohrling (10) Hesperia 22:26.4 16
21. Dana Rumsey (12) Hesperia 22:27.5 17
22. Petra Coronado (11) Hesperia 22:29.2 18
23. Katelyn Michalko (12) Hart 22:38.7 19
24. Sarah Mcculley (10) Hart 22:45.4 20
25. Jade Mcgowen (11) White Cloud 22:54.2 21
26. Priscilla Gutierrez (10) Hart 22:55.7 22
27. Emmaline Woodward (09) Hesperia 22:57.4 P
28. Sandy Leung (10) Wyoming Lee 23:02.7 -
29. Jordan Mcgowen (11) White Cloud 23:24.0 24
30. Allison Tubbs (10) Hart 23:31.1 25
31. Jacqueline Gutierrez (09) Hart 23:52.0 26
32. Cami Sorensen (11) Hesperia 24:05.7 P
33. Monica Koole (11) Grand Rapids Covenant Christian 24:09.1 -
34. Hillary Nienhouse (12) Ravenna 24:25.2 28
35. Ashley Morrison (12) Ravenna 24:26.9 29
36. Erika Schipper (11) Grand Rapids Covenant Christian 24:32.0 -
37. Kailey Hansen (9) Ravenna 24:35.2 30
38. Andrea Bray (11) Hart 24:45.8 P
39. Sabryna Davis (10) Hart 24:46.5 P
40. Sindle Kuhns (12) White Cloud 24:54.0 33
41. Jessica Buiter (11) Hudsonville Freedom Baptist 25:17.6 -
42. Emily Antor (10) Ravenna 25:23.5 P
43. Becky Cunningham (12) Ravenna 25:37.9 P
44. Lauren Munroe (12) North Muskegon 25:58.2 36
45. Leah Field (12) Hudsonville Freedom Baptist 26:17.9 -
46. Moriah Moore (12) Wyoming Lee 26:24.3 -
47. Morgan Woodbury (12) North Muskegon 27:18.0 37
48. Amy Szatkowski (12) North Muskegon 27:28.7 38
49. Linnea Bonin (10) North Muskegon 27:41.6 P
50. Angelica Perez (10) Wyoming Lee 29:05.8 -
51. Sarah Dayal (10) Hudsonville Freedom Baptist 29:28.4 -
52. Jessica Church (12) Walkerville 33:50.7 -
53. Kayleigh Babinski (10) West Michigan Lutheran High School 33:51.2 -
54. Jen Steffes (10) West Michigan Lutheran High School 33:59.3 -
55. Liana Zuniga (12) Wyoming Lee 35:13.3 -

TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. Northpointe Christian Grace Campbell (10) 2 19:48 2
Karlyn Sikma (12) 4 20:00 4
Anna Duckworth (10) 5 20:10 5
Emilee Belk (9) 13 21:41 9
Amanda Roels (11) 14 21:42 10
Kristie Sikma (9) 16 21:54
Erin Kole (11) 17 21:56

Northpointe Christian ** TEAM TOTAL ** 1:43:21 30

2. Hesperia Felicia Peacock (11) 6 20:17 6
Sannie Anderson (11) 19 22:25 15
Nina Ohrling (10) 20 22:26 16
Dana Rumsey (12) 21 22:27 17
Petra Coronado (11) 22 22:29 18
Emmaline Woodward (09) 27 22:57
Cami Sorensen (11) 32 24:05

Hesperia ** TEAM TOTAL ** 1:50:04 72

3. White Cloud Kassie Graves (11) 3 19:56 3
Alysha Silverthorn (12) 15 21:50 11
Jade Mcgowen (11) 25 22:54 21
Jordan Mcgowen (11) 29 23:24 24
Sindle Kuhns (12) 40 24:54 33

White Cloud ** TEAM TOTAL ** 1:52:58 92

4. Ravenna Savannah Chartrand (10) 9 21:19 7
Emily Allen (9) 12 21:38 8
Hillary Nienhouse (12) 34 24:25 28
Ashley Morrison (12) 35 24:26 29
Kailey Hansen (9) 37 24:35 30
Emily Antor (10) 42 25:23
Becky Cunningham (12) 43 25:37

Ravenna ** TEAM TOTAL ** 1:56:23 102

5. Hart Katelyn Michalko (12) 23 22:38 19
Sarah Mcculley (10) 24 22:45 20
Priscilla Gutierrez (10) 26 22:55 22
Allison Tubbs (10) 30 23:31 25
Jacqueline Gutierrez (09 31 23:52 26
Andrea Bray (11) 38 24:45
Sabryna Davis (10) 39 24:46

Hart ** TEAM TOTAL ** 1:55:41 112

6. North Muskegon Lindsay Neal (09) 1 18:46 1
Anneke Vermulen (09) 18 22:10 14
Lauren Munroe (12) 44 25:58 36
Morgan Woodbury (12) 47 27:18 37
Amy Szatkowski (12) 48 27:28 38
Linnea Bonin (10) 49 27:41

North Muskegon ** TEAM TOTAL ** 2:01:40 126

7. Big Rapids Crossroads Academy Rachel Thorne (12) 8 21:18

Big Rapids Crossroads Academy ** TEAM TOTAL ** 21:18

8. Grand Rapids Covenant Christian Renae Koole (10) 10 21:20
Renae Rau (10) 11 21:27
Monica Koole (11) 33 24:09
Erika Schipper (11) 36 24:32

Grand Rapids Covenant Christian ** TEAM TOTAL ** 1:31:28

Walkerville Jessica Church (12) 52 33:50

Walkerville ** TEAM TOTAL ** 33:50

Hudsonville Freedom Baptist Abigail Chanski (10) 7 20:42
Jessica Buiter (11) 41 25:17
Leah Field (12) 45 26:17
Sarah Dayal (10) 51 29:28

Hudsonville Freedom Baptist ** TEAM TOTAL ** 1:41:44

West Michigan Lutheran High School Kayleigh Babinski (10) 53 33:51
Jen Steffes (10) 54 33:59

West Michigan Lutheran High School ** TEAM TOTAL ** 1:07:50

Wyoming Lee Sandy Leung (10) 28 23:02
Moriah Moore (12) 46 26:24
Angelica Perez (10) 50 29:05
Liana Zuniga (12) 55 35:13

Wyoming Lee ** TEAM TOTAL ** 1:53:44