2015 Jon Logan Memorial Sprint Triathlon & Open Water Swim

back to results

Jul. 26, 2015

2015 Jon Logan Memorial Sprint Triathlon & Open Water Swim
Novi, MI
Provided by Gault Race Mgt.


JON LOGAN MEMORIAL TRI & OWS
ISLAND LAKE OF NOVI
SUNDAY, JULY 26, 2015
TRIATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 127 Brian Francis Ann Arbor 48 3 12:26 0:20 1 27:27 25.1 0:25 3 20:51 6:19 1:01:27

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 16 Hannah Smith Dexter 28 1 13:21 0:30 1 31:52 21.7 0:31 4 24:07 7:19 1:10:20

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 114 Roman Krzyzanowski Plymouth 44 4 15:11 0:38 2 28:52 23.9 0:32 1 19:40 5:58 1:04:51

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 42 Rachel Jones Novi 45 1 16:27 0:26 5 34:17 20.1 0:33 4 24:16 7:22 1:15:57

MALE AGE GROUP 1 - 14
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 1 - 14
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 2 Emily Jones Novi 14 1 17:41 0:28 1 36:01 19.2 0:34 2 27:59 8:29 1:22:41
2 1 Miranda Meyers South Lyon 13 2 18:47 1:21 2 43:29 15.9 0:38 1 26:54 8:09 1:31:07

MALE AGE GROUP 15 - 16
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 79 Devin Rocha Howell 15 1 14:02 1:06 2 37:53 18.2 0:38 2 25:29 7:44 1:19:06
2 207 Garrett Schreck Grosse Pointe 15 2 16:50 1:42 1 37:27 18.4 0:50 1 24:24 7:24 1:21:11
3 78 Johnhenry Jahshan Northville 15 3 22:02 1:17 3 40:18 17.1 0:41 3 27:38 8:23 1:31:53
4 80 Owen Fisher Rochester Hills 15 4 32:05 3:36 4 56:52 12.1 0:57 4 35:44 10:50 2:09:12


FEMALE AGE GROUP 15 - 16
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 17 - 19
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 82 Steven Hanna Northville 19 2 12:24 1:00 1 30:56 22.3 0:31 1 21:51 6:38 1:06:40
2 83 Tanner Vincent Novi 19 1 12:20 1:16 3 35:25 19.5 0:53 3 25:36 7:46 1:15:28
3 215 Paul Domanico 19 3 18:08 1:00 2 33:28 20.6 0:44 2 22:35 6:51 1:15:52
4 208 Adam Schreck Grosse Pointe Sh 17 4 18:20 1:46 4 37:34 18.4 1:02 4 31:52 9:40 1:30:31

FEMALE AGE GROUP 17 - 19
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 87 Travis Vincent Grand Rapids 22 1 12:34 1:20 2 37:29 18.4 1:14 2 27:55 8:28 1:20:31
2 84 Conor Boran Novi 21 2 20:02 1:04 1 36:58 18.7 1:19 3 29:14 8:52 1:28:35
3 286 Justin Hart Dexter 22 5 23:59 1:58 4 40:02 17.2 0:49 1 27:24 8:19 1:34:09
4 88 Robby Kim Ann Arbor 23 3 20:26 1:26 3 38:10 18.1 0:55 5 36:19 11:01 1:37:14
5 85 John Steudle South Lyon 21 4 23:17 2:52 5 42:16 16.3 1:59 4 35:18 10:42 1:45:40

FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 4 Bernadette Stetz Ann Arbor 21 4 20:57 1:18 2 41:57 16.4 0:46 1 27:19 8:17 1:32:15
2 7 Vanessa Schade Ann Arbor 22 1 18:04 1:52 3 42:44 16.1 0:35 3 33:14 10:05 1:36:27
3 3 Isabella Lackner Bloomfield Hills 20 2 19:04 2:15 4 49:31 13.9 0:48 2 28:20 8:36 1:39:57
4 5 Mollie Kurasik Livonia 22 3 19:56 1:10 1 39:51 17.3 1:01 4 39:17 11:55 1:41:12


MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 89 Zach Johnson Dearborn 25 2 18:53 0:43 2 34:09 20.2 0:36 1 22:14 6:45 1:16:32
2 90 Ian Bratcher Ann Arbor 25 1 16:18 1:18 1 33:15 20.8 1:42 3 25:30 7:44 1:18:01
3 93 Sinsar Hsie Ann Arbor 27 7 25:32 1:25 4 35:04 19.7 1:03 2 25:12 7:38 1:28:14
4 92 Doug McEwan Royal Oak 27 5 23:37 1:35 5 39:25 17.5 0:26 5 26:41 8:05 1:31:41
5 94 Kevin Lankford Howell 27 3 22:42 1:36 3 34:18 20.1 1:44 6 31:29 9:33 1:31:46
6 91 Kyle Beaudrie Carleton 26 8 26:28 2:21 6 45:29 15.2 1:21 7 36:49 11:10 1:52:25
7 95 Justin Thorne Sterling Heights 29 4 23:19 2:24 8 59:07 11.7 2:46 4 26:32 8:03 1:54:06
8 222 Lev Rubel Farmington 26 6 25:20 5:32 7 55:21 12.5 1:02 8 52:02 15:47 2:19:15

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 15 Nicole Lorenz Plymouth 28 3 18:21 1:06 1 32:15 21.4 0:58 1 23:30 7:08 1:16:08
2 18 Claire Glass Brighton 29 2 17:44 1:12 3 37:12 18.5 1:13 2 28:16 8:34 1:25:34
3 14 Melissa Burns Dearborn 28 5 20:29 0:59 2 36:31 18.9 0:51 5 34:26 10:26 1:33:12
4 17 Dana Wadsworth Grand Blanc 29 1 16:07 1:57 6 47:32 14.5 1:01 4 32:40 9:54 1:39:14
5 11 Julie Findling Novi 26 4 18:27 2:07 4 40:55 16.9 1:32 6 38:20 11:37 1:41:19
6 9 Catherine Distelrath Commerce Township 25 8 25:12 1:57 5 42:28 16.2 1:11 3 32:38 9:54 1:43:24
7 10 Rachel Ziegler Troy 26 6 22:44 2:53 7 50:49 13.6 1:24 8 42:06 12:46 1:59:54
8 12 Kelsey Bailey Livonia 27 7 24:23 3:09 9 51:54 13.3 1:56 7 40:09 12:10 2:01:29
9 13 Ashley Schwartz West Bloomfield 27 9 28:10 2:19 8 51:53 13.3 0:52 9 52:01 15:46 2:15:13

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 97 Chad Mahakian Farmington Hills 30 1 14:27 0:37 1 31:04 22.2 0:29 1 22:11 6:44 1:08:46
2 100 Brandon Langston Northville 32 2 14:30 0:48 3 34:31 20.0 0:34 2 23:56 7:16 1:14:17
3 86 Anthony Delegato Clinton Township 34 3 19:09 0:50 2 32:55 21.0 0:54 3 24:52 7:32 1:18:38
4 220 Matthew Gray 32 4 19:50 1:04 4 35:20 19.5 1:38 4 26:47 8:07 1:24:37
5 217 Terrell Anderson 33 5 35:34 3:08 5 36:24 19.0 1:18 5 27:23 8:18 1:43:45

FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 19 Kate Mercado Westland 31 1 26:15 1:26 1 45:16 15.2 1:59 1 35:15 10:41 1:50:09


MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 99 Ryan Decook Washington 35 1 13:17 0:20 1 27:28 25.1 0:28 2 21:37 6:33 1:03:08
2 221 Eyad Abu-Isa Northville 35 3 17:09 0:46 3 30:28 22.6 0:42 1 20:47 6:18 1:09:49
3 102 Bruce Mayrand Walled Lake 36 2 17:02 0:37 2 29:34 23.3 0:45 3 22:21 6:47 1:10:17
4 104 Christopher House Belleville 37 4 21:34 1:34 4 34:41 19.9 0:51 4 25:02 7:36 1:23:41
5 101 Jason Barton Novi 36 5 22:31 1:01 5 35:22 19.5 1:06 6 32:06 9:44 1:32:04
6 103 Jeffrey Haskin Chicago 37 6 41:22 1:25 6 36:58 18.7 1:35 5 32:03 9:43 1:53:21

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 106 Lori Snyder Farmington Hills 39 3 18:20 0:57 1 32:24 21.3 0:46 1 24:36 7:28 1:17:00
2 27 Erika Myers Canton 39 1 15:38 1:13 2 34:03 20.3 0:47 2 25:53 7:51 1:17:32
3 204 Mandy Hatfield Northville 36 2 16:08 1:17 3 35:26 19.5 1:09 3 26:19 7:59 1:20:18
4 21 Nicole Thompson Northville 35 4 21:07 0:53 4 36:57 18.7 0:58 5 28:44 8:43 1:28:37
5 25 Carla Wardin Saint Johns 38 5 22:56 2:18 8 44:40 15.4 0:36 4 26:34 8:03 1:37:01
6 23 Ramya Panchangam Novi 38 8 30:10 2:47 6 41:16 16.7 1:44 6 35:22 10:43 1:51:16
7 22 Kathreen Lowe Canton 36 6 28:11 3:56 5 40:50 16.9 1:44 7 39:18 11:55 1:53:57
8 24 Sabrina Redman Wixom 38 7 28:35 3:47 7 43:58 15.7 2:01 8 51:12 15:31 2:09:31

MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 211 Brantley Natter Brighton 41 3 16:59 0:27 1 30:56 22.3 0:50 1 23:19 7:04 1:12:29
2 107 Ken Holman South Lyon 40 2 16:00 0:48 5 33:48 20.4 0:45 3 24:26 7:24 1:15:45
3 111 Brian Adams Novi 42 1 14:14 1:18 2 31:21 22.0 0:46 6 28:24 8:37 1:16:00
4 218 Warren Samberg Ann Arbor 42 6 17:40 0:32 3 33:23 20.7 0:40 2 24:04 7:18 1:16:18
5 115 Joseph Gajda Northville 44 9 20:12 0:55 4 33:42 20.5 0:44 4 25:01 7:35 1:20:32
6 110 Gustavo Da Cruz Novi 41 4 17:05 1:10 8 38:32 17.9 1:01 5 27:55 8:28 1:25:41
7 108 Brian McCasey Belleville 40 8 19:49 2:08 6 35:47 19.3 1:01 7 28:25 8:37 1:27:07
8 113 John Campbell Grosse Pointe Woo 43 5 17:29 2:16 7 36:12 19.1 1:38 10 33:31 10:10 1:31:04
9 116 Anthony Rencher Southfield 44 10 20:38 3:25 9 38:44 17.8 1:43 8 30:07 9:08 1:34:34
10 112 Michael Maxey Novi 43 7 19:31 2:54 10 42:09 16.4 1:35 11 37:26 11:21 1:43:33
11 109 Colin Ritter Orion 41 11 26:23 2:08 11 43:21 15.9 1:52 9 30:54 9:22 1:44:36


FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 32 Heather Lewandowski Chesterfield 41 1 17:57 1:02 3 35:27 19.5 1:06 1 22:51 6:56 1:18:21
2 36 Amy Skitzki Livonia 42 2 18:18 1:00 5 35:39 19.4 0:44 2 24:12 7:20 1:19:52
3 33 Sumiko Campbell Grosse Pointe Woo 41 3 18:42 1:33 4 35:28 19.5 1:47 3 26:15 7:58 1:23:43
4 35 Alisa Stager Milan 41 4 18:53 1:12 2 34:33 20.0 1:02 4 28:59 8:47 1:24:38
5 41 Pam Webert Livonia 44 6 21:04 1:04 1 32:47 21.0 0:48 7 30:42 9:19 1:26:23
6 40 Cynthia Kern Northville 43 5 19:48 0:57 8 39:03 17.7 1:00 8 32:04 9:43 1:32:50
7 38 Kristen Gajda Northville 43 8 23:19 0:49 6 37:20 18.5 1:08 6 30:38 9:17 1:33:13
8 31 Elaine Jeffries Birmginham 40 9 24:10 3:23 10 40:45 16.9 2:01 5 30:01 9:06 1:40:19
9 34 Rebecca McCabe Novi 41 10 24:32 1:16 9 40:10 17.2 1:51 9 34:51 10:34 1:42:38
10 29 Clara Hwang Novi 40 7 21:42 1:32 12 42:45 16.1 0:25 11 40:03 12:09 1:46:25
11 28 Cheryl Machovec Dehn Farmington Hills 40 11 27:16 1:31 7 37:53 18.2 1:44 12 40:44 12:21 1:49:07
12 39 Laura Demeulemeester Bloomfield Hills 43 12 33:56 2:59 11 42:16 16.3 2:42 10 38:48 11:46 2:00:39

MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 219 Eric Fernando 47 1 13:02 0:31 1 28:34 24.2 0:31 1 23:12 7:02 1:05:47
2 126 Ken Booth Birmingham 48 4 18:59 0:44 2 31:42 21.8 0:49 3 25:14 7:39 1:17:26
3 118 Kevin Lampi Novi 45 7 20:09 1:10 3 33:23 20.7 1:02 2 24:50 7:32 1:20:33
4 129 Craig Lindberg Canton 49 2 17:47 0:49 6 36:18 19.0 0:53 5 28:31 8:39 1:24:15
5 117 Gregory Zeisler West Bloomfield 45 9 20:20 0:59 4 34:33 20.0 0:48 10 30:23 9:13 1:27:01
6 119 Brian Ward Canton 45 6 20:04 1:52 7 36:20 19.0 0:36 9 30:22 9:13 1:29:11
7 122 Howard Nathan Farmington Hills 46 13 22:59 1:39 5 35:10 19.6 1:03 6 28:53 8:46 1:29:42
8 125 David Ooms Canton 47 10 21:02 1:25 8 36:49 18.7 1:11 8 30:05 9:07 1:30:30
9 124 Donald Johnson Detroit 46 8 20:18 1:23 15 41:05 16.8 0:58 4 28:25 8:37 1:32:07
10 123 Mark Prondzinski Wolverine Lake 46 3 18:22 2:07 10 37:56 18.2 2:33 12 36:04 10:56 1:36:59
11 213 James Mitchell Northville 46 15 24:55 1:26 12 39:05 17.7 2:28 7 29:44 9:01 1:37:36
12 120 Robert Whitty Saint Clair Shore 45 11 21:36 1:52 13 39:45 17.4 1:36 11 33:16 10:05 1:38:02
13 128 John Szews South Lyon 49 12 22:54 0:36 9 37:08 18.6 1:19 13 36:13 10:59 1:38:07
14 130 Michael Mettler Northville 49 5 19:58 2:24 14 40:32 17.0 1:27 14 36:44 11:08 1:41:02
15 121 John Jahshan Northville 46 14 23:37 1:36 11 37:56 18.2 0:58 15 38:29 11:40 1:42:33


FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 43 Lauralyn Taylor Canton 45 1 17:49 1:05 2 35:00 19.7 1:20 2 27:19 8:17 1:22:30
2 44 Amy Christena Livonia 45 5 20:00 0:53 1 33:06 20.8 0:46 5 29:22 8:54 1:24:05
3 50 Therese Novell Novi 47 6 20:22 0:51 3 35:03 19.7 1:05 3 27:26 8:19 1:24:45
4 51 Erika Thompson Northville 47 3 18:41 1:31 5 36:18 19.0 1:23 4 28:56 8:46 1:26:47
5 49 Jennifer Smith Novi 46 9 23:32 1:19 7 39:41 17.4 1:03 1 22:41 6:53 1:28:15
6 46 Stacey Runke Troy 46 2 18:07 2:03 6 36:49 18.7 1:57 6 31:15 9:29 1:30:09
7 54 Elizabeth Schafer Livonia 49 4 19:13 1:00 4 36:15 19.0 1:46 7 32:03 9:43 1:30:14
8 245 Michelle Trainor Novi 46 7 21:06 2:20 10 44:33 15.5 2:02 8 34:10 10:21 1:44:09
9 47 Roberta Routt Brighton 46 8 22:33 1:05 9 42:13 16.3 1:04 9 37:19 11:19 1:44:12
10 53 Jackie Giusti South Lyon 49 10 32:03 2:31 8 41:27 16.6 2:02 11 50:50 15:25 2:08:51
11 52 Dawn King Southfield 49 11 35:19 2:11 11 1:14:37 9.2 1:32 10 45:15 13:43 2:38:52

MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 216 Louis Probst Ann Arbor 50 1 14:06 0:36 1 30:15 22.8 0:57 2 23:02 6:59 1:08:55
2 136 Mike Lupini Milford 52 2 18:09 0:43 2 30:21 22.7 0:37 1 22:47 6:55 1:12:35
3 135 Steven Jones Novi 52 3 18:35 0:28 3 30:54 22.3 0:31 3 24:13 7:21 1:14:38
4 132 Colm Boran Novi 50 7 23:02 1:02 4 32:09 21.5 1:05 4 24:43 7:30 1:21:58
5 134 Daniel Limer Brighton 52 4 20:53 1:09 5 35:57 19.2 1:20 8 30:38 9:17 1:29:56
6 131 Jeff Miller Beverly Hills 50 6 22:20 2:29 8 39:25 17.5 1:20 7 29:27 8:56 1:34:59
7 142 Daniel Desmond Berkley 54 8 24:01 4:03 9 39:27 17.5 1:19 5 27:08 8:14 1:35:55
8 138 Joseph Prince Novi 53 5 21:01 1:47 6 38:32 17.9 1:17 9 34:06 10:20 1:36:41
9 139 Tony Derose Clarkston 53 9 27:03 2:17 7 38:55 17.7 1:31 10 34:46 10:32 1:44:31
10 141 William Desmond Southfield 54 11 33:30 3:04 10 39:42 17.4 1:20 6 27:18 8:17 1:44:51
11 137 Kirk Steudle South Lyon 52 10 29:32 3:56 11 41:35 16.6 2:46 11 36:13 10:59 1:54:02


FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 60 Geraldine Lupini Milford 52 13 24:13 0:34 1 32:39 21.1 0:33 1 24:43 7:30 1:22:40
2 63 Jacalen Garris Ann Arbor 52 3 18:03 0:46 2 33:25 20.6 0:52 6 32:10 9:45 1:25:13
3 59 Nancy Mc Kay New Baltimore 51 1 17:28 1:06 4 35:39 19.4 1:01 4 30:29 9:15 1:25:41
4 58 Linda Boran Novi 50 6 20:19 1:17 7 38:07 18.1 1:25 2 26:58 8:11 1:28:03
5 55 Maria (mia) Byrne Plymouth 50 5 20:19 1:07 3 34:29 20.0 1:40 5 31:01 9:24 1:28:33
6 67 Sandy Logan Northville 53 8 22:19 1:33 5 38:00 18.2 1:22 3 28:31 8:39 1:31:42
7 65 Sue Wojciechowski New Baltimore 53 2 17:54 0:56 8 38:56 17.7 1:26 11 38:03 11:32 1:37:13
8 62 Lonnie Holmquist Canton 52 10 22:52 1:05 6 38:01 18.1 1:28 8 34:44 10:32 1:38:08
9 69 Gina Franciosi South Lyon 54 9 22:22 1:42 10 40:55 16.9 0:54 7 34:09 10:21 1:40:01
10 70 Theresa Sheridan Lansing 54 7 20:25 1:17 9 39:18 17.6 1:49 10 37:20 11:19 1:40:07
11 66 Paula Page Brighton 53 11 22:56 1:18 11 41:14 16.7 1:23 9 35:38 10:48 1:42:28
12 61 Carol Ames Novi 52 4 19:07 2:10 12 46:21 14.9 0:47 13 42:03 12:45 1:50:25
13 64 Sharon Stetz Ann Arbor 52 12 23:04 3:43 13 49:30 13.9 0:58 14 43:10 13:05 2:00:22
14 210 Gloria Zunker Dewitt 51 14 31:13 2:35 14 54:34 12.6 1:35 12 39:54 12:06 2:09:49

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 149 George Reynolds Pinckney 59 3 20:30 0:31 1 32:30 21.2 0:44 1 26:03 7:54 1:20:16
2 147 Doug Cannell West Bloomfield 58 1 18:13 1:40 2 32:50 21.0 0:47 5 28:36 8:40 1:22:05
3 214 Lennie Brousseau Byron 58 2 19:12 1:15 4 35:28 19.5 0:28 2 26:18 7:59 1:22:39
4 150 Gary Larson Livonia 59 4 20:48 1:26 3 35:27 19.5 0:58 3 26:38 8:05 1:25:16
5 145 John Alexander Plymouth 57 7 24:28 2:07 5 35:35 19.4 1:11 4 27:00 8:11 1:30:19
6 144 Dennis Graham Canton 57 5 22:20 0:40 7 40:06 17.2 0:49 6 30:33 9:16 1:34:27
7 143 Ted Hou Commerce 57 6 24:19 1:05 6 36:19 19.0 1:02 7 34:45 10:32 1:37:27
8 151 Jay Guttman Novi 59 8 27:59 2:43 8 40:49 16.9 1:55 8 35:39 10:48 1:49:02
9 146 Dan Logan Westunity 57 9 29:34 1:19 9 42:06 16.4 1:17 9 40:08 12:10 1:54:22
10 206 Howard Hammes Trenton 57 10 37:30 8:20 10 47:32 14.5 2:48 10 55:24 16:48 2:31:31

FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 72 Rose Lerner Northville 56 1 22:06 2:34 1 40:10 17.2 2:17 2 36:57 11:12 1:44:02
2 73 Christine Lysaght Northville 58 2 23:48 1:48 3 45:34 15.1 0:36 1 35:56 10:54 1:47:41
3 71 Jacqueline Roehl Farmington Hills 56 3 28:58 1:18 2 45:21 15.2 2:51 3 46:51 14:12 2:05:16


MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 152 Ronald Rich Farmington Hills 60 1 18:07 1:30 1 34:24 20.1 1:01 1 25:23 7:42 1:20:23
2 212 Donald Elder Northville 60 2 19:56 1:11 2 35:14 19.6 1:00 3 26:52 8:09 1:24:10
3 153 Scott Griffin Southfield 61 5 23:21 2:13 3 36:24 19.0 1:05 2 26:49 8:08 1:29:49
4 158 Kevin Collins Novi 64 4 22:42 2:03 4 39:11 17.6 1:57 4 28:50 8:45 1:34:42
5 156 Bruce McCullen Ann Arbor 64 6 23:59 2:55 6 42:14 16.3 1:27 6 37:42 11:26 1:48:15
6 155 Thomas Balch West Bloomfield 64 3 22:25 1:35 7 43:40 15.8 1:19 7 40:43 12:21 1:49:39
7 154 Timothy Hall Novi 62 7 32:15 2:39 5 40:16 17.1 2:35 5 33:16 10:05 1:51:00

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 75 Linda Shearing Brighton 63 1 24:27 1:23 1 47:04 14.7 1:17 1 37:13 11:17 1:51:22

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 160 Ian Shearing Brighton 66 1 23:58 1:54 1 35:55 19.2 8:26 1 37:11 11:16 1:47:22

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 76 Cecilia Brzys South Lyon 66 1 23:47 1:14 1 36:31 18.9 1:16 1 31:47 9:38 1:34:32
2 77 Janet Simpson Whitmore Lake 68 2 41:18 4:36 2 59:22 11.6 1:46 2 49:18 14:57 2:36:17

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 75 - 99
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 161 Bob Ranta South Lyon 83 1 29:01 4:08 1 43:07 16.0 3:12 1 45:15 13:43 2:04:41


FEMALE AGE GROUP 75 - 99
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 80 - 84
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 161 Bob Ranta South Lyon 83 1 29:01 4:08 1 43:07 16.0 3:12 1 45:15 13:43 2:04:41

FEMALE AGE GROUP 80 - 84
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 85 - 89
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 85 - 89
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

ATHENA AGE GROUP 1 - 39
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 163 Lana Krolikowski Ann Arbor 35 1 24:50 2:59 1 45:18 15.2 2:16 1 56:27 17:07 2:11:48

ATHENA AGE GROUP 40 - 99
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 164 Paula Ziegler Troy 57 1 32:41 4:34 1 58:15 11.8 1:53 1 1:16:19 23:08 2:53:40

CLYDESDALE AGE GROUP 1 - 39
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 165 Ryan Zengerle Novi 37 1 15:09 1:24 1 35:38 19.4 1:30 1 26:37 8:04 1:20:16
2 166 David Brock Novi 37 2 21:52 1:28 2 36:18 19.0 1:41 2 35:56 10:54 1:37:12


CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99
Place No. Name City Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 167 Steve Burstall Farmington Hills 49 1 22:01 2:08 1 36:38 18.8 1:41 5 39:07 11:52 1:41:32
2 170 John Mooney Ferndale 53 2 22:09 2:26 4 42:21 16.3 2:08 1 36:35 11:05 1:45:36
3 168 Andrew Berger Dearborn 51 3 25:52 3:03 3 42:11 16.4 2:45 3 38:49 11:46 1:52:39
4 205 Roger Verbeveren South Lyon 42 6 36:51 1:27 2 41:54 16.5 1:43 2 37:17 11:18 1:59:11
5 171 Richard Franczak Commerce Twp 58 5 34:06 3:03 6 58:22 11.8 0:48 4 38:55 11:48 2:15:11
6 173 David Legg Saginaw 63 4 29:09 4:00 5 44:18 15.6 4:38 6 54:46 16:36 2:16:50

MALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 203 Desiman 1 13:23 0:31 1 47:59 14.4 0:20 1 27:01 8:12 1:29:12 1:29:12
Nitin Kinra
Armaan Patel
Akhil Aurora

FEMALE RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 201 Team Logan 1 23:43 0:43 1 47:16 14.6 0:25 1 38:34 11:42 1:50:40 1:50:40
Nicole Marken
Amanda Roy
Amy Waterson

MIXED RELAY TEAMS
Place No. Teamname Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ============================== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 202 Plante Moran 1 14:14 0:32 1 42:01 16.4 0:19 1 26:44 8:07 1:23:48 1:23:48
John Dwyer
Matt Carlson
Rachel Keller
2 200 Kabodian 2 22:45 0:42 2 47:17 14.6 0:29 2 35:52 10:52 1:47:03 1:47:03
Ariana Kabodian
Armen Kabodian
Margaux Kabodian




JON LOGAN MEMORIAL TRI & OWS
ISLAND LAKE OF NOVI
SUNDAY, JULY 26, 2015
OPEN SWIM RESULTS


MALE OVERALL WINNER
Place No. Name City Age Openswm
===== ===== =========================== ================= === =======
1 318 Eric Stier Troy 36 39:40


FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name City Age Openswm
===== ===== =========================== ================= === =======
1 308 Lou Ann Dixon Ann Arbor 48 37:19


MALE 1 - 39 DIVISION
Place No. Name City Age Openswm
===== ===== =========================== ================= === =======


FEMALE 1 - 39 DIVISION
Place No. Name City Age Openswm
===== ===== =========================== ================= === =======
1 302 Jennifer Ostrowski Northville 15 38:52
2 303 Alicia Crank Sterling Heights 29 53:41
3 304 Kimberly Bennett Canton 34 57:40
4 301 Gretchen Fancher Belleville 14 57:44


MALE 40 - 90 DIVISION
Place No. Name City Age Openswm
===== ===== =========================== ================= === =======
1 323 Craig Chappell Farmington Hills 53 42:47
2 327 Kurt Kovach Highlands 56 44:54
3 320 Erik Huysken Royal Oak 40 54:05
4 322 Tom Chaney Plymouth 51 57:20
5 328 James Deren White Lake 61 1:10:44
6 326 Robin Spaulding Livonia 55 1:13:14
7 324 Frank Gall St Clair Shores 53 1:14:12



FEMALE 40 - 90 DIVISION
Place No. Name City Age Openswm
===== ===== =========================== ================= === =======
1 313 Erin Gall St Clair Shores 53 44:09
2 310 Ellen Bruce Novi 48 48:22
3 306 Katie Grab Canton 42 52:25
4 305 Arianne Faunt Westland 41 52:47
5 311 Colleen Hoffman Canton 50 57:45
6 309 Kristin Hoy Farmington Hills 48 58:07
7 316 Marilyn Bradford Highland 58 58:19
8 400 Vicki Rondeau 40 1:02:38
9 315 Ann Ray Westland 57 1:02:49
10 312 Carol Morrissey Westland 52 1:03:05
11 314 Veronica Jackson Lansing 56 1:26:07