2015 Dart for Art

back to results

Jul. 13, 2015

2015 Dart for Art
Ann Arbor, MI
Provided by Race Timing Services


Ann Arbor Mile - Dart for Art Open
Age Group Results
July 13, 2015
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Scott Lieberman 19 1 4:37.1 4:37/M

Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Goodrich Ann Arbor MI 30 40 5:42.9 5:42/M

Male 10 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Katic Fenton MI 10 59 6:13.3 6:13/M
2 Gabriel Severn Williamsport PA 10 66 6:21.2 6:21/M
3 Christopher Van Lent Ann Arbor MI 10 99 6:53.0 6:53/M
4 Vaughn Meyer 10 118 7:13.9 7:13/M
5 Jack Robichaud Ann Arbor MI 8 159 7:58.3 7:58/M
6 Theo Sacks-Thomas Ann Arbor MI 7 173 8:13.9 8:13/M
7 Gabe Sanborn Ann Arbor MI 8 174 8:14.4 8:14/M
8 Elliott Varnum Ann Arbor MI 10 182 8:31.8 8:31/M
9 James Milanovich Ann Arbor MI 7 195 8:48.2 8:48/M
10 Oliver Berger Ann Arbor MI 8 196 8:50.0 8:50/M
11 Amon Nagase Ann Arbor MI 8 199 8:52.1 8:52/M
12 Jake Perry 8 210 9:04.8 9:04/M
13 Milo Spieth Ann Arbor MI 10 212 9:06.5 9:06/M
14 Bryce Hotaling Ann Arbor MI 8 214 9:07.1 9:07/M
15 Michael Emley 6 227 9:25.5 9:25/M
16 Collin Potter Adrian MI 7 234 9:46.3 9:46/M
17 Michael Duckworth Saline MI 4 242 10:02.7 10:02/M
18 Milo Varnum Ann Arbor MI 7 250 10:17.8 10:17/M
19 Theodore Reich 9 254 10:27.4 10:27/M
20 Alex King 4 267 11:03.9 11:03/M
21 Hayata Nagase Ann Arbor MI 6 273 11:06.9 11:06/M
22 Oliver Morgan 7 276 11:22.1 11:22/M
23 Elijah Berkley Ann Arbor MI 6 279 11:40.2 11:40/M
24 Dakota Hodges Howell MI 6 284 12:22.4 12:22/M
25 Jacob Morgan 4 311 15:24.1 15:24/M
26 Maxim Baker Ann Arbor MI 8 312 15:26.0 15:26/M
27 Kinje Mann Ann Arbor MI 8 313 15:27.9 15:27/M

Female 10 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kate Krugh 9 122 7:18.3 7:18/M
2 Harper Cash Ann Arbor MI 7 156 7:53.3 7:53/M
3 Quinn Hilla Dexter MI 10 163 8:02.9 8:02/M
4 Lydia Duckworth Saline MI 9 164 8:04.6 8:04/M
5 Elayna Dimet Brighton MI 8 180 8:29.1 8:29/M
6 Emma Perry 10 200 8:53.9 8:53/M
7 Tia Barnes Ann Arbor MI 9 206 9:01.4 9:01/M
8 Sabrina Varick Ann Arbor MI 7 248 10:13.3 10:13/M
9 Isabel Potter Adrian MI 5 251 10:20.0 10:20/M
10 Audrey Duckworth Saline MI 6 260 10:41.8 10:41/M
11 Chloe Barnes Ann Arbor MI 8 266 11:00.9 11:00/M
12 Mary Cate Baker Ann Arbor MI 6 270 11:06.5 11:06/M
13 Julia McGee Pinckney MI 10 275 11:19.9 11:19/M
14 Claudia Robichaud Ann Arbor MI 5 292 13:03.9 13:03/M
15 Mia Girard 2 295 13:26.2 13:26/M
16 Isabella King 2 298 13:28.5 13:28/M
17 Simone Dalton 7 302 13:54.4 13:54/M
18 Ellen Kuchinski Ann Arbor MI 7 303 13:54.6 13:54/M
19 Lauren Kidman 5 308 14:14.1 14:14/M
20 Anna Straka Ann Arbor MI 4 309 14:23.0 14:23/M

Male 11 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Zac Williston Ann Arbor MI 14 7 4:58.8 4:58/M
2 Christopher Chuparkoff Ann Arbor MI 13 37 5:39.7 5:39/M
3 Benjamin Duckworth Saline MI 11 90 6:43.9 6:43/M
4 Otaro Nagase Ann Arbor MI 11 126 7:21.6 7:21/M
5 Thomas Brantmeyer Ann Arbor MI 14 129 7:25.7 7:25/M
6 Jaeson Hotaling Ann Arbor MI 12 246 10:08.5 10:08/M

Female 11 to 14

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Lydia Valtadoros Ann Arbor MI 13 71 6:23.5 6:23/M
2 Carina Sanborn Ann Arbor MI 13 75 6:28.5 6:28/M
3 Jordan Starkey 13 92 6:44.9 6:44/M
4 Hannah Parrish Ann Arbor MI 14 96 6:46.6 6:46/M
5 Lexi Howard Whitmore Lake MI 13 117 7:13.9 7:13/M
6 Suzanne Chuparkoff Ann Arbor MI 13 138 7:39.1 7:39/M
7 Gretchen Parrish Ann Arbor MI 12 140 7:40.2 7:40/M
8 Hailey Steel Coldwater MI 14 151 7:48.5 7:48/M
9 Belle Howard Whitmore Lake MI 12 176 8:23.4 8:23/M
10 Melanie Valtadoros Ann Arbor MI 11 179 8:28.9 8:28/M
11 Laurel Schmidt Saline MI 14 181 8:30.9 8:30/M
12 Isabelle Potts 13 300 13:49.5 13:49/M
13 Sara McGee 13 301 13:52.0 13:52/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sam Junge Cardiff CA 18 2 4:48.1 4:48/M
2 Anthony Giannobile Ann Arbor MI 15 5 4:52.3 4:52/M
3 Max Shpilband 19 12 5:06.2 5:06/M
4 Marc Lopez Dexter MI 16 18 5:20.5 5:20/M
5 Kobi Eichner Ann Arbor MI 16 21 5:23.6 5:23/M
6 Nicholas Hoffman Chelsea MI 18 32 5:36.1 5:36/M
7 Austin Pallo Dexter MI 19 54 6:02.1 6:02/M
8 Christian Hoban Lafayette Hill PA 18 158 7:57.6 7:57/M
9 Patrick McManus Canton MI 15 192 8:40.2 8:40/M
10 Sam Works Ann Arbor MI 17 319 18:46.4 18:46/M
11 Kaiya Wolff 17 320 18:47.2 18:47/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Grace Lopez Dexter MI 15 104 7:01.7 7:01/M
2 Sully Brow Saline MI 17 225 9:18.9 9:18/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paul Chandler Saline MI 20 4 4:50.9 4:50/M
2 Kevin Glime Riverview MI 21 6 4:57.9 4:57/M
3 Nicholis Dubois 26 8 4:58.9 4:58/M
4 Austin Zebrowski Brighton MI 22 10 5:04.9 5:04/M
5 Craig Ringbloom Monroe MI 28 16 5:16.2 5:16/M
6 John Hardy Ann Arbor MI 23 23 5:23.9 5:23/M
7 Kristian Wosik Bloomfield Hills MI 21 25 5:26.0 5:26/M
8 Ryan Wise Westland MI 21 29 5:28.3 5:28/M
9 Patrick Zabawa Warren MI 28 34 5:36.4 5:36/M
10 John Mehall Fraser MI 22 43 5:45.4 5:45/M
11 Scott Geverink Ann Arbor MI 24 58 6:10.5 6:10/M
12 Nathan Dalasinski 29 73 6:26.4 6:26/M
13 Sean Klein Canton MI 25 80 6:31.3 6:31/M
14 Tyler Grimshaw Ann Arbor MI 21 88 6:40.9 6:40/M
15 Michael Hoffman Ann Arbor MI 22 94 6:46.2 6:46/M
16 Mario Tomei Livonia MI 21 121 7:16.2 7:16/M
17 Ricardo Sondakh Ann Arbor MI 25 143 7:41.7 7:41/M
18 Murtuza Boxwala Farmington Hills MI 26 186 8:36.0 8:36/M
19 Joshua Kuntz Jackson MI 27 202 8:56.8 8:56/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Gabriella Ring Oak Park MI 22 62 6:17.4 6:17/M
2 Natacha Bohin Ann Arbor MI 24 64 6:18.1 6:18/M
3 Madeline Young West Bloomfield MI 23 81 6:31.5 6:31/M
4 Lydia Lyons Mattawan MI 21 83 6:35.1 6:35/M
5 Lauren Highleyman Ann Arbor MI 25 85 6:38.4 6:38/M
6 Kari Alsager Ypsilanti MI 27 89 6:43.6 6:43/M
7 Tia Longo East Lansing MI 23 91 6:44.6 6:44/M
8 Rebeca Villegas Ann Arbor MI 22 103 6:58.9 6:58/M
9 Samantha Stryker Ypsilanti MI 24 108 7:06.1 7:06/M
10 Sarah Carlisle Ann Arbor MI 26 112 7:10.4 7:10/M
11 Sarah Dean Ann Arbor MI 27 141 7:40.5 7:40/M
12 Lauren Sheridan Ann Arbor MI 29 147 7:44.3 7:44/M
13 Celia Haven Ann Arbor MI 27 149 7:46.7 7:46/M
14 Mollie Bodin Claar Ann Arbor MI 29 150 7:47.7 7:47/M
15 Lauren Schwarz Ann Arbor MI 28 153 7:48.9 7:48/M
16 Cammie Coffey Ann Arbor MI 27 178 8:27.8 8:27/M
17 Mary Plunket 23 185 8:35.2 8:35/M
18 Kimberly Conn 25 187 8:36.3 8:36/M
19 Erin McCamish Flagstaff AZ 29 190 8:37.7 8:37/M
20 Jackie Barlow Farmington Hills MI 29 198 8:51.8 8:51/M
21 Summer Terrill Westland MI 21 204 8:58.0 8:58/M
22 Louise Taylor Walled Lake MI 27 258 10:41.0 10:41/M
23 Lauren Buchko Wyandotte MI 20 264 10:58.4 10:58/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mitchell Gerczak Ann Arbor MI 33 3 4:50.6 4:50/M
2 Jay Connors Northville MI 38 11 5:05.4 5:05/M
3 Hamshivraj Dhamrat Saline MI 37 13 5:09.4 5:09/M
4 Shaun Jordan Howell MI 33 14 5:11.7 5:11/M
5 Kyle Rosander Ann Arbor MI 33 17 5:19.5 5:19/M
6 Christopher Ridgard Ann Arbor MI 32 19 5:21.6 5:21/M
7 Hayato Shimizu Ann Arbor MI 32 26 5:26.1 5:26/M
8 Ryan Flynn Ann Arbor MI 33 30 5:31.3 5:31/M
9 Matthew Esper Northville MI 30 31 5:33.7 5:33/M
10 Douglas Cash Ann Arbor MI 39 33 5:36.2 5:36/M
11 Adam Mazel Ann Arbor MI 38 38 5:40.0 5:40/M
12 Michael Edison Ann Arbor MI 37 39 5:42.7 5:42/M
13 Eric Bursch Ann Arbor MI 37 41 5:43.0 5:43/M
14 Jeff Plotzke Novi MI 31 47 5:52.5 5:52/M
15 Benjamin Nabozny Whitmore Lake MI 31 49 5:56.0 5:56/M
16 Ralf Mielke Ypsilanti MI 39 60 6:17.2 6:17/M
17 Matt Schofield 33 72 6:24.3 6:24/M
18 Bob Caldwell Saline MI 34 76 6:29.6 6:29/M
19 Tyler Leitow Ann Arbor MI 30 98 6:51.3 6:51/M
20 Domenic Dimassa Howell MI 32 111 7:09.2 7:09/M
21 Justin Nichols Ann Arbor MI 34 132 7:28.4 7:28/M
22 John Martin 33 188 8:36.9 8:36/M
23 Eric Potter Adrian MI 36 253 10:22.1 10:22/M
24 Matt Blank Ypsilanti MI 36 263 10:52.0 10:52/M
25 Alex Baker Ann Arbor MI 38 274 11:11.4 11:11/M
26 Todd Morgan 37 277 11:22.7 11:22/M
27 Raymond Dalton 37 304 13:56.0 13:56/M
28 Matthew Kidman Milan MI 37 307 14:13.1 14:13/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Brakora Hamburg MI 33 61 6:17.3 6:17/M
2 Lauren Ludlam Livonia MI 32 67 6:21.4 6:21/M
3 Camillle King 37 78 6:30.1 6:30/M
4 Molly Weber Lansing MI 32 109 7:06.4 7:06/M
5 Angela Bruski Ann Arbor MI 32 116 7:13.4 7:13/M
6 Chelsea Ransom Ann Arbor MI 31 119 7:14.9 7:14/M
7 Erin Mang Ann Arbor MI 31 120 7:15.5 7:15/M
8 Andrea Plevek Ann Arbor MI 33 128 7:25.3 7:25/M
9 Michelle Bemis Southgate MI 36 131 7:28.2 7:28/M
10 Heather Love Ann Arbor MI 33 133 7:31.3 7:31/M
11 Jessica Taylor Allen Park MI 34 134 7:32.9 7:32/M
12 Jessica Crandell Jackson MI 32 139 7:40.0 7:40/M
13 Lindsey Kelley Ann Arbor MI 37 142 7:41.1 7:41/M
14 Katrina Dimassa Howell MI 35 144 7:42.3 7:42/M
15 Magan Wasilewski Wyandotte MI 31 161 8:01.9 8:01/M
16 Katelyn Zasuwa Brighton MI 33 162 8:02.3 8:02/M
17 Amanda Nichols Ann Arbor MI 33 168 8:07.9 8:07/M
18 Lisa Heys Ann Arbor MI 35 183 8:34.1 8:34/M
19 Katherine Fultz Ann Arbor MI 30 189 8:37.4 8:37/M
20 Beth McGee Pinckney MI 36 208 9:02.3 9:02/M
21 Tatiana Anthony Ann Arbor MI 37 209 9:04.7 9:04/M
22 Sarah Shahid Canton MI 34 243 10:03.2 10:03/M
23 Jolene Duckworth Saline MI 32 244 10:03.6 10:03/M
24 Deedee Varick Ann Arbor MI 37 247 10:12.7 10:12/M
25 Audrey Paul Ann Arbor MI 31 259 10:41.1 10:41/M
26 Courtney Oliver Ann Arbor MI 31 261 10:42.8 10:42/M
27 Kristin Baker Ann Arbor MI 38 271 11:06.8 11:06/M
28 Angie Berkley Ann Arbor MI 37 278 11:38.7 11:38/M
29 Anouck Girard 39 296 13:27.4 13:27/M
30 Kristie Hodges Howell MI 34 297 13:28.0 13:28/M
31 Casey Miller Ann Arbor MI 35 306 14:10.8 14:10/M
32 Christina Carmichael 34 315 15:33.8 15:33/M
33 Ann Putvin Ann Arbor MI 39 322 18:47.3 18:47/M
34 Melissa Cash Ann Arbor MI 37 323 20:17.8 20:17/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 David Caine Ypsilanit MI 41 9 5:04.2 5:04/M
2 Yoshiki Ishikawa Ann Arbor MI 41 15 5:11.9 5:11/M
3 Nessan Kerrigan Livonia MI 40 20 5:22.4 5:22/M
4 Eric Larsen Fenton MI 44 22 5:23.9 5:23/M
5 Leonardo Brito 45 28 5:27.3 5:27/M
6 Hiroyuki Shiomi Ann Arbor MI 43 36 5:38.6 5:38/M
7 Tassos Valtadoros Ann Arbor MI 49 44 5:47.7 5:47/M
8 Warren Samberg Ann Arbor MI 42 45 5:48.1 5:48/M
9 Brian Harreld Dexter MI 47 46 5:51.5 5:51/M
10 Jon Cioffi Ann Arbor MI 48 48 5:55.1 5:55/M
11 John Spieth Ann Arbor MI 45 50 5:56.3 5:56/M
12 Chris Wiederhold Petersburg MI 46 51 5:59.2 5:59/M
13 Ted Stilber Dexter MI 46 55 6:02.3 6:02/M
14 John Fox 49 57 6:10.3 6:10/M
15 Joel Vanhaaften Ann Arbor MI 40 70 6:22.1 6:22/M
16 Jeff Janowick East Lansing MI 45 74 6:26.8 6:26/M
17 Mark Leone Dexter MI 43 77 6:29.7 6:29/M
18 Sam Brow Saline MI 49 79 6:31.2 6:31/M
19 Claude Thomas II Lansing MI 47 82 6:31.8 6:31/M
20 Steve Moorman Dexter MI 49 95 6:46.5 6:46/M
21 Jordan Lubetkin Ann Arbor MI 43 105 7:01.9 7:01/M
22 David Howard Whitmore Lake MI 42 155 7:52.0 7:52/M
23 Dane Perry 41 169 8:09.7 8:09/M
24 Brian Smith Ann Arbor MI 41 171 8:12.6 8:12/M
25 Ken Varnum Ann Arbor MI 47 175 8:19.1 8:19/M
26 Joerg Berger Ann Arbor MI 44 197 8:50.2 8:50/M
27 John Biskner Ann Arbor MI 42 205 8:58.4 8:58/M
28 Bob Steel Coldwater MI 40 207 9:01.6 9:01/M
29 Robert Barnes Ann Arbor MI 45 211 9:05.1 9:05/M
30 Casey Cox Dexter MI 41 217 9:09.8 9:09/M
31 John Emley 43 228 9:25.8 9:25/M
32 Jae Hotaling Ann Arbor MI 44 230 9:31.9 9:31/M
33 Rj Grimshaw Ann Arbor MI 46 239 9:55.2 9:55/M
34 Bill Horvath II Sylvania OH 45 256 10:30.0 10:30/M
35 Hiroyoshi Nagase Ann Arbor MI 41 272 11:06.8 11:06/M
36 Robert Streeter Ann Arbor MI 42 283 12:22.2 12:22/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Forsyth Ann Arbor MI 42 84 6:35.8 6:35/M
2 Jennifer Fike Ann Arbor MI 47 93 6:45.0 6:45/M
3 Kyra Fleming Ann Arbor MI 48 106 7:02.6 7:02/M
4 Denise Dashner Temperance MI 45 114 7:12.4 7:12/M
5 Laura McCurren Dexter MI 45 115 7:12.8 7:12/M
6 Rachel Krugh 41 124 7:18.6 7:18/M
7 Wendy Eckman Wolverine Lake MI 48 125 7:18.9 7:18/M
8 Elizabeth Remke Ann Arbor MI 44 136 7:35.6 7:35/M
9 Jennifer Taylor Grass Lake MI 46 137 7:36.7 7:36/M
10 Susie Paisley Ann Arbor MI 47 146 7:44.0 7:44/M
11 Karen Phelps Saline MI 46 148 7:45.3 7:45/M
12 Lisbeth Harcourt Saline MI 43 152 7:48.7 7:48/M
13 Sharon Ortisi Pittsfield Twp MI 45 154 7:50.5 7:50/M
14 Jennifer Sage 40 157 7:55.8 7:55/M
15 Melissa Schoeter 47 165 8:06.5 8:06/M
16 Kimberly Thomas Ann Arbor MI 43 172 8:13.2 8:13/M
17 Ayako Nagase Ann Arbor MI 41 177 8:24.3 8:24/M
18 Amy Milanovich Ann Arbor MI 46 191 8:39.5 8:39/M
19 Heidi Haite Ann Arbor MI 46 194 8:46.6 8:46/M
20 Laura Shiltz Ann Arbor MI 43 201 8:55.7 8:55/M
21 Mary Ann Grimshaw Ann Arbor MI 48 213 9:06.8 9:06/M
22 Lyn De Groot Ypsilanti MI 41 216 9:09.3 9:09/M
23 Holly Laclair-Bogedain Milan MI 40 221 9:13.9 9:13/M
24 Stacey Melcher Ypsilanti MI 44 222 9:13.9 9:13/M
25 Ana Hotaling Chelsea MI 49 224 9:18.3 9:18/M
26 Jennifer Howard Whitmore Lake MI 44 226 9:20.6 9:20/M
27 Linda Ansara Dexter MI 46 235 9:48.3 9:48/M
28 Alison Battersby Ann Arbor MI 48 237 9:52.6 9:52/M
29 Julie Parrish Ann Arbor MI 45 238 9:54.4 9:54/M
30 Denise Strube 41 245 10:08.3 10:08/M
31 Nieka Apell Ann Arbor MI 44 255 10:27.4 10:27/M
32 Monica Reich Ann Arbor MI 40 257 10:37.5 10:37/M
33 Serena Barnes Ann Arbor MI 46 265 10:59.8 10:59/M
34 Robyn Schmidt Saline MI 42 268 11:04.3 11:04/M
35 Christine Ketz Pinckney MI 44 286 12:35.2 12:35/M
36 Sherry Streeter Ann Arbor MI 43 287 12:38.8 12:38/M
37 Angie Nagy Pinckney MI 49 288 12:43.0 12:43/M
38 Kristal Johnson Livonia MI 42 290 12:53.5 12:53/M
39 Tammy Smith Detroit MI 46 291 12:55.1 12:55/M
40 Emily Botica Ypsilanti MI 40 321 18:47.2 18:47/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Furey Ann Arbor MI 56 24 5:25.0 5:25/M
2 Kevin Gilmore Hartland MI 52 27 5:26.9 5:26/M
3 Michael Young Orchard Lake MI 58 35 5:37.1 5:37/M
4 Lester Wyborny Ann Arbor MI 57 56 6:06.8 6:06/M
5 Paul Darling Ann Arbor MI 52 63 6:17.9 6:17/M
6 Tom Conzelmann Saline MI 53 65 6:18.5 6:18/M
7 George Reynolds Pinckney MI 58 68 6:21.6 6:21/M
8 Ivan Dzombak Pinckney MI 54 87 6:40.7 6:40/M
9 Joel Hofman Whitmore Lake MI 52 101 6:55.3 6:55/M
10 Glenn Harris Ann Arbor MI 56 110 7:08.3 7:08/M
11 Domingo Valadez Temperance MI 56 127 7:24.7 7:24/M
12 Martin Murray Beverly Hills MI 50 130 7:26.1 7:26/M
13 Jeff Hook Ann Arbor MI 56 160 7:59.3 7:59/M
14 Rich Sheridan Ann Arbor MI 57 193 8:41.7 8:41/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Hibler Ann Arbor MI 59 102 6:58.9 6:58/M
2 Carmen Green-Lee Ann Arbor MI 50 107 7:03.0 7:03/M
3 Kate Young 57 166 8:06.6 8:06/M
4 Sara Atwell 56 170 8:11.3 8:11/M
5 Cheryl Strange-Laetsch Grass Lake MI 56 203 8:57.1 8:57/M
6 Paula Dzombak Pinckney MI 56 218 9:11.5 9:11/M
7 Nancy Hofman Whitmore Lake MI 52 219 9:13.3 9:13/M
8 Mary Caye Spieth 52 229 9:26.1 9:26/M
9 Deb Brow Saline MI 52 231 9:32.2 9:32/M
10 Dawn McConnachie Northville MI 50 232 9:39.2 9:39/M
11 Karan Balmer Ann Arbor MI 50 241 10:00.6 10:00/M
12 Christina Ferris Ann Arbor MI 51 252 10:20.1 10:20/M
13 Marti Kilroy Milford MI 54 262 10:46.5 10:46/M
14 Shawna McManus Canton MI 50 269 11:04.7 11:04/M
15 Fran Buchko Wyandotte MI 54 280 11:52.4 11:52/M
16 Lauren Works Ann Arbor MI 52 281 12:03.4 12:03/M
17 Nancy Vermeulen Ann Arbor MI 55 285 12:24.2 12:24/M
18 Robin Davis Howell MI 51 293 13:09.4 13:09/M
19 Diane Smith-Hoban Lafayette Hill PA 50 294 13:19.9 13:19/M
20 Wendy Lawrence 58 310 15:23.9 15:23/M
21 Ruth Zwick Racine WI 59 314 15:29.6 15:29/M
22 Ruth Gilshire Howell MI 57 317 16:19.4 16:19/M
23 Deb Roels Munith MI 55 318 16:20.9 16:20/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 62 42 5:44.9 5:44/M
2 Wally Hayes Ann Arbor MI 63 53 6:00.1 6:00/M
3 Ed Baas Ann Arbor MI 62 69 6:21.9 6:21/M
4 Bill Wilson South Lyon MI 60 86 6:40.4 6:40/M
5 John Reed Parma MI 64 97 6:51.2 6:51/M
6 Jim Cooke Lakeshore ON 67 100 6:54.6 6:54/M
7 Mitchell Garner Ann Arbor MI 65 113 7:11.9 7:11/M
8 Kenneth Monash Saline MI 65 135 7:34.8 7:34/M
9 William Crawforth Ann Arbor MI 62 145 7:43.1 7:43/M
10 George Kasdorf Ann Arbor MI 65 167 8:07.1 8:07/M
11 Lewis Hoskins Detroit MI 61 220 9:13.5 9:13/M
12 Jeff Barnett 60 233 9:39.3 9:39/M
13 Graham Battersby Ann Arbor MI 60 236 9:52.4 9:52/M
14 Tom Nortley Dexter MI 61 240 9:58.9 9:58/M
15 John Wenzel Lapeer MI 60 249 10:15.7 10:15/M
16 Michael Morgan 66 289 12:44.2 12:44/M

Female 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Margy Long Ann Arbor MI 60 184 8:34.4 8:34/M
2 Nancy Yvanauskas Ann Arbor MI 64 215 9:08.4 9:08/M
3 Linda Morgan 65 282 12:16.5 12:16/M
4 Ronna Miller Ravenna MI 64 305 14:03.2 14:03/M
5 Mary McAllister Jacksonville FL 63 316 15:35.0 15:35/M

Male 70 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Doug Goodhue Milford MI 73 52 5:59.7 5:59/M
2 David Cohen Ann Arbor MI 72 123 7:18.3 7:18/M

Female 70 to 79

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ellen Nitz Brighton MI 74 223 9:15.7 9:15/M
2 Hanky Vandewege Ann Arbor MI 78 299 13:45.9 13:45/M



Ann Arbor Mile - Dart for Art Elite
Overall Finish List
July 13, 2015
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Female Finishers
Place Name City Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Amanda Eccleston Ann Arbor MI 14 25 1 F 1-99 4:38.6
2 Brook Handler Ann Arbor MI 17 22 2 F 1-99 4:40.5
3 Rebecca Tracy Indianapolis IN 24 24 3 F 1-99 4:42.3
4 Sarah Boyle Brighton MI 6 29 4 F 1-99 4:48.2
5 Cally Makumber 355 25 5 F 1-99 4:52.7
6 Kaylin Russeau Dundee MI 23 24 6 F 1-99 5:07.0
7 Carolyn Watson Xenia OH 16 24 7 F 1-99 5:07.5
8 Suzanne Larsen Fenton MI 4 37 8 F 1-99 5:12.7
9 Jodi Hoekstra Grand Rapids MI 377 25 9 F 1-99 5:13.7
10 Chrissy Zimmermann Ann Arbor MI 10 25 10 F 1-99 5:15.1
11 Alex Dutcher Flint MI 13 23 11 F 1-99 5:17.9

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Lex Williams Ann Arbor MI 3 28 1 M 1-99 4:09.1
2 Tom Scott Lima OH 1 26 2 M 1-99 4:13.0
3 John Darmody II Bloomington IN 25 25 3 M 1-99 4:15.8
4 Tony Filipek Rochester MI 20 27 4 M 1-99 4:17.1
5 Jeremy Wilk Ashland OH 12 24 5 M 1-99 4:17.2
6 Cole Sanseverino Flint MI 8 27 6 M 1-99 4:19.9
7 Ian Boyle Brighton MI 26 28 7 M 1-99 4:20.6
8 Alex Russeau Dundee MI 21 26 8 M 1-99 4:21.1
9 Josh Davis Ashland OH 19 22 9 M 1-99 4:23.5
10 Bennett Prudhomme South Lyon MI 2 25 10 M 1-99 4:23.5
11 Ian Hancke Ypsilanti MI 7 24 11 M 1-99 4:24.7
12 Zacchaeus Widner Okemos MI 15 24 12 M 1-99 4:26.4
13 Avi Bregman Ann Arbor MI 22 23 13 M 1-99 4:26.4
14 Jacob Sussman Ashland OH 18 23 14 M 1-99 4:27.0
15 Matthew Deja St. John's MI 11 25 15 M 1-99 4:27.0
16 Trevor Wilczynski 393 19 16 M 1-99 4:27.1



Ann Arbor Mile - Dart for Art
Final Team Results
July 13, 2015
Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Open
Corporate Team Challenge
Team - Toyota Technical CenterFinish Position - 1
Team Score (places): 59 Team Score (times): 25:37.1
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 105 Mitchell Gerczak Ann Arbor, MI 3 3 4:50.6 4:50.6
2 188 Jay Connors Northville, MI 11 14 5:05.4 9:56.1
3 108 Hamshivraj Dhamrat Saline, MI 13 27 5:09.4 15:05.5
4 109 Yoshiki Ishikawa Ann Arbor, MI 15 42 5:11.9 20:17.5
5 106 Kyle Rosander Ann Arbor, MI 17 59 5:19.5 25:37.1

Team - DTE Ann ArborFinish Position - 2
Team Score (places): 183 Team Score (times): 28:17.7
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 280 Ryan Flynn Ann Arbor, MI 30 30 5:31.3 5:31.3
2 67 Douglas Cash Ann Arbor, MI 33 63 5:36.2 11:07.6
3 122 Christopher Chuparkoff Ann Arbor, MI 37 100 5:39.7 16:47.3
4 70 Michael Edison Ann Arbor, MI 39 139 5:42.7 22:30.0
5 132 Tassos Valtadoros Ann Arbor, MI 44 183 5:47.7 28:17.7

Team - Black & VeatchFinish Position - 3
Team Score (places): 245 Team Score (times): 29:40.1
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 228 John Hardy Ann Arbor, MI 23 23 5:23.9 5:23.9
2 247 Matthew Esper Northville, MI 31 54 5:33.7 10:57.6
3 269 Benjamin Nabozny Whitmore Lake, MI 49 103 5:56.0 16:53.7
4 227 Scott Geverink Ann Arbor, MI 58 161 6:10.5 23:04.2
5 226 Jessica Forsyth Ann Arbor, MI 84 245 6:35.8 29:40.1

Team - National Wildlife FederationFinish Position - 4
Team Score (places): 358 Team Score (times): 31:45.3
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 390 David Caine Ypsilanit, MI 9 9 5:04.2 5:04.2
2 162 Jon Cioffi Ann Arbor, MI 48 57 5:55.1 10:59.3
3 161 Jennifer Fike Ann Arbor, MI 93 150 6:45.0 17:44.4
4 174 Rebeca Villegas Ann Arbor, MI 103 253 6:58.9 24:43.4
5 176 Jordan Lubetkin Ann Arbor, MI 105 358 7:01.9 31:45.3

Team - Air PoliceFinish Position - 5
Team Score (places): 370 Team Score (times): 32:18.1
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 180 John Spieth Ann Arbor, MI 50 50 5:56.3 5:56.3
2 166 Jessica Brakora Hamburg, MI 61 111 6:17.3 12:13.6
3 129 Lauren Ludlam Livonia, MI 67 178 6:21.4 18:35.1
4 131 Bob Caldwell Saline, MI 76 254 6:29.6 25:04.7
5 123 Angela Bruski Ann Arbor, MI 116 370 7:13.4 32:18.1

Team - UniFi Equipment Finance - Bank of Ann Arbor CompanyFinish Position - 6
Team Score (places): 468 Team Score (times): 33:53.6
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 299 Tom Conzelmann Saline, MI 65 65 6:18.5 6:18.5
2 215 Tyler Grimshaw Ann Arbor, MI 88 153 6:40.9 12:59.4
3 233 Hannah Parrish Ann Arbor, MI 96 249 6:46.6 19:46.1
4 217 Tyler Leitow Ann Arbor, MI 98 347 6:51.3 26:37.4
5 259 Mario Tomei Livonia, MI 121 468 7:16.2 33:53.6

Team - ParishSOFTFinish Position - 7
Team Score (places): 647 Team Score (times): 37:48.9
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 171 Austin Zebrowski Brighton, MI 10 10 5:04.9 5:04.9
2 124 Craig Ringbloom Monroe, MI 16 26 5:16.2 10:21.1
3 297 Jeff Hook Ann Arbor, MI 160 186 7:59.3 18:20.4
4 295 John Biskner Ann Arbor, MI 205 391 8:58.4 27:18.9
5 157 Bill Horvath II Sylvania, OH 256 647 10:30.0 37:48.9

Team - Menlo's JOYful DartersFinish Position - 8
Team Score (places): 1029 Team Score (times): 49:12.9
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 90 Lauren Sheridan Ann Arbor, MI 147 147 7:44.3 7:44.3
2 372 Murtuza Boxwala Farmington Hills, MI 186 333 8:36.0 16:20.3
3 371 John Martin , 188 521 8:36.9 24:57.3
4 89 Rich Sheridan Ann Arbor, MI 193 714 8:41.7 33:39.0
5 362 Christina Carmichael , 315 1029 15:33.8 49:12.9

Team - Bank of Ann Arbor UnifiedFinish Position - 9
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 409 Nancy Yvanauskas Ann Arbor, MI 215 215 9:08.4 9:08.4

Team - Truven LifeFinish Position - 10
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 44 Heather Love Ann Arbor, MI 133 133 7:31.3 7:31.3
2 92 Holly Laclair-Bogedain Milan, MI 221 354 9:13.9 16:45.2
3 99 Nancy Vermeulen Ann Arbor, MI 285 639 12:24.2 29:09.5

Team - AmplifinityFinish Position - 10
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 125 Joel Vanhaaften Ann Arbor, MI 70 70 6:22.1 6:22.1
2 46 Susie Paisley Ann Arbor, MI 146 216 7:44.0 14:06.2
3 127 Sarah Shahid Canton, MI 243 459 10:03.2 24:09.4

Team - Arbor Hospice & Palliative CareFinish Position - 10
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 175 Magan Wasilewski Wyandotte, MI 161 161 8:01.9 8:01.9
2 221 Lisa Heys Ann Arbor, MI 183 344 8:34.1 16:36.1
3 197 Christina Ferris Ann Arbor, MI 252 596 10:20.1 26:56.2

Team - Door to Door OrganicsFinish Position - 10
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 253 Ryan Wise Westland, MI 29 29 5:28.3 5:28.3
2 374 Mary Plunket , 185 214 8:35.2 14:03.6
3 288 Jackie Barlow Farmington Hills, MI 198 412 8:51.8 22:55.4







Open Team Challenge

Team - Ann Arbor Tri ClubFinish Position - 1
Team Score (places): 254 Team Score (times): 29:58.1
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 222 Dave Furey Ann Arbor, MI 24 24 5:25.0 5:25.0
2 219 Brian Harreld Dexter, MI 46 70 5:51.5 11:16.6
3 194 Ted Stilber Dexter, MI 55 125 6:02.3 17:18.9
4 189 Ralf Mielke Ypsilanti, MI 60 185 6:17.2 23:36.1
5 279 Ed Baas Ann Arbor, MI 69 254 6:21.9 29:58.1

Team - Team FMAFinish Position - 2
Team Score (places): 794 Team Score (times): 40:19.7
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 73 Nicholas Hoffman Chelsea, MI 32 32 5:36.1 5:36.1
2 76 Michael Hoffman Ann Arbor, MI 94 126 6:46.2 12:22.4
3 74 Bryce Hotaling Ann Arbor, MI 214 340 9:07.1 21:29.5
4 39 Ana Hotaling Chelsea, MI 224 564 9:18.3 30:47.8
5 77 Jae Hotaling Ann Arbor, MI 230 794 9:31.9 40:19.7

Team - Team DuckworthFinish Position - 3
Team Score (places): 1000 Team Score (times): 45:36.7
Team Pos Bib No Name City/State O'all Place Cum. Place Time Cum. Time
1 63 Benjamin Duckworth Saline, MI 90 90 6:43.9 6:43.9
2 64 Lydia Duckworth Saline, MI 164 254 8:04.6 14:48.5
3 66 Michael Duckworth Saline, MI 242 496 10:02.7 24:51.2
4 61 Jolene Duckworth Saline, MI 244 740 10:03.6 34:54.9
5 65 Audrey Duckworth Saline, MI 260 1000 10:41.8 45:36.7