2015 The Race to OZ

back to results

Jun. 20, 2015

2015 The Race to OZ
Ionia, MI
Provided by Michigan Running Foundation


The Race to OZ 5k Run/Walk
Age Group Results
June 20, 2015
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kaylee Shattuck 17 9 23:25.9 7:33/M
2 Buffy Badder 29 15 24:29.1 7:54/M
3 Ashley Spitzley 28 16 24:33.7 7:55/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Peter Pelon 17 1 18:01.8 5:49/M
2 Christopher Town 37 2 18:47.3 6:04/M
3 Ty Brown 36 4 21:59.9 7:05/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristie Lind 41 20 25:27.5 8:13/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Pete Sanford 46 3 19:43.6 6:22/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lois Wilber 60 24 26:12.8 8:27/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charles Ross 66 5 22:18.6 7:12/M

Female 14 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Madison Town 13 23 26:02.4 8:24/M
2 Avery Roundtree 12 43 29:26.2 9:30/M
3 Kaylee Ves 10 53 33:10.8 10:42/M
4 Ashley Peterson 8 61 34:40.8 11:11/M
5 Shelly Reglin 13 79 43:05.4 13:54/M
6 Kylee Clift 11 85 53:23.5 17:13/M
7 Kaitlyn Lange 8 90 1:00:05.0 19:23/M
8 Emma Lange 5 92 1:00:07.1 19:24/M

Male 14 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Logan Bowen 13 6 22:27.2 7:15/M
2 Collin Calley 11 13 23:57.7 7:44/M
3 Logan Miller 13 52 33:08.0 10:41/M
4 Alexander Lange 11 62 34:49.8 11:14/M
5 Dechlan Hair 13 99 1:10:52.5 22:52/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alexys (lexy) Roundtree 16 39 28:54.8 9:19/M
2 Bella Ludwig 15 72 37:59.9 12:15/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alexandra Decker 24 44 30:01.0 9:41/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tommy White 21 12 23:57.3 7:44/M
2 Michael Baker 24 37 28:25.8 9:10/M
3 Braxton Crowder 22 66 35:22.8 11:25/M
4 Jason Schwab 22 80 44:12.3 14:15/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lynsey White 26 27 27:01.2 8:43/M
2 Katie Baughman 28 28 27:16.6 8:48/M
3 Araceli Gregory 29 33 28:02.7 9:03/M
4 Nicki Doherty 27 49 31:43.3 10:14/M
5 Anais Hankis 26 65 34:57.2 11:16/M
6 Ashley Scheurer 28 67 35:25.4 11:25/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Zieger 29 14 24:15.0 7:49/M
2 Eric Finnigan 29 35 28:18.6 9:08/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jaime Girvin 38 22 25:59.9 8:23/M
2 Jennifer Reed 30 26 26:53.5 8:40/M
3 Jennifer Town 37 31 27:36.8 8:54/M
4 Melissa Casarez 35 32 28:01.3 9:02/M
5 Teela Brown 36 34 28:12.8 9:06/M
6 Andrea Wolschleger 31 36 28:18.9 9:08/M
7 Beth Miller 34 38 28:35.9 9:13/M
8 Traci Tompsett 33 41 29:21.0 9:28/M
9 Marlo Russell 35 50 32:24.5 10:27/M
10 Denise Castor 36 54 33:13.3 10:43/M
11 Amanda Peterson 35 60 34:40.7 11:11/M
12 Sarah Stoots 34 69 36:39.5 11:49/M
13 Amy McPike 33 81 44:32.1 14:22/M
14 Betsy Vanbennekom 34 83 45:58.1 14:50/M
15 Michelle Clift 32 84 53:18.2 17:12/M
16 Beth Lange 36 91 1:00:05.9 19:23/M
17 Denise Cassel 37 100 1:11:43.8 23:08/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Pickel 30 7 23:01.4 7:25/M
2 Ron Morseau 39 17 25:02.8 8:05/M
3 Lance Kyser 31 19 25:26.3 8:12/M
4 Lt. Gov. Brian Calley 38 21 25:42.4 8:17/M
5 Brandon Nader 33 25 26:22.6 8:30/M
6 James Wright 39 40 29:08.0 9:24/M
7 Joe Miller 34 42 29:23.6 9:29/M
8 Tony Cafarelli 34 47 31:31.9 10:10/M
9 Jeramy Jacoby 36 63 34:52.1 11:15/M
10 Chad Lange 36 64 34:56.0 11:16/M
11 Trent Brummette 31 74 39:08.1 12:37/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Shinabarger 42 29 27:30.1 8:52/M
2 Laura Serpe 46 30 27:31.0 8:53/M
3 Jill Griffey 44 76 39:27.2 12:44/M
4 Daisy Cook 40 78 40:35.5 13:05/M
5 Melissa Lewis 47 82 44:42.8 14:25/M
6 Carolyn Shattuck 43 88 56:48.7 18:19/M
7 Melissa Wright 45 98 1:07:48.5 21:52/M
8 Vickie Hair 46 101 1:11:44.1 23:08/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Zuber 42 11 23:42.7 7:39/M
2 Kurt Sandborn 40 46 31:20.6 10:06/M
3 Ken Smith 48 57 33:50.0 10:55/M
4 Richard Church 42 73 38:43.2 12:29/M
5 Morris Shattuck 47 89 56:53.6 18:21/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Shawn Fox 59 45 31:16.3 10:05/M
2 Jennifer Sobie 59 51 32:48.1 10:35/M
3 Kathy Reglin 53 68 35:34.5 11:28/M
4 Christin Lange 54 70 37:17.0 12:02/M
5 Norma White 57 95 1:02:14.5 20:05/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roy Brown 59 8 23:14.6 7:30/M
2 Frank Garcia 50 18 25:22.0 8:11/M
3 Tom White 59 96 1:02:14.5 20:05/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Abbott 61 55 33:32.6 10:49/M
2 Rebecca Sneller 66 58 33:55.3 10:56/M
3 Barb Ryan 62 75 39:21.5 12:42/M
4 Diana Schultz 62 87 54:50.5 17:41/M
5 Judy Lange 65 93 1:00:17.4 19:27/M
6 Janet Dean 69 94 1:00:26.3 19:30/M
7 Kathleen Osborn 62 97 1:07:47.6 21:52/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Sneller 62 10 23:39.0 7:38/M
2 Robert Wuelfing 67 56 33:35.3 10:50/M
3 Peter Decker 65 59 34:31.3 11:08/M
4 David Lange 62 71 37:57.6 12:15/M
5 Dave Thurston 67 77 40:25.2 13:02/M
6 Richard Schultz 62 86 54:49.4 17:41/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gary Koelsch 74 48 31:38.3 10:12/M