2015 Eleanor Rocks 5K

back to results

Jun. 20, 2015

2015 Eleanor Rocks 5K
Oxford, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Eleanor Rocks 5K
Age Group Results
June 20, 2015
Results By Rotpac Racing

5K Run
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ashley Vican Oxford 14 9 20:27.9 20:27.9

Female 10 to 14

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Whitt Oxford MI 13 14 23:29.3 23:29.3
2 Kerstin Hufstedler Oxford 14 18 24:31.1 24:31.1
3 Sarah Evans Metamora MI 14 33 26:32.0 26:32.0
4 Summer Stoldt Imlay City 13 38 26:53.2 26:53.2
5 Abby Mooney Oxford 14 42 27:21.6 27:21.6
6 Lauren Mauser Oxford 13 44 28:01.9 28:01.9
7 Riley Hodder Oxford MI 11 47 29:24.8 29:24.8
8 Caroline Marsh Oxford 11 79 36:13.9 36:13.9
9 Sami Hurst 10 92 57:47.0 57:47.0

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emerson O'Brien Kimball 15 34 26:32.4 26:32.4

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jill Peterson Westland MI 26 12 21:14.9 21:14.9
2 Katie Dye Attica MI 28 27 25:54.9 25:54.9
3 Jade Hull Aurora 24 40 27:13.9 27:13.9
4 Sammi Gallagher Canyon 25 53 30:43.2 30:43.2
5 Tara Contor (schloff) Clarkston 22 64 32:36.3 32:36.3
6 Lizzy Bertucci Harahan 27 83 37:22.7 37:22.7

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danielle Earles Oxford MI 38 22 25:07.2 25:07.2
2 Sarah Barrett Oxford 38 30 26:25.7 26:25.7
3 Stephanie Tester Goodrich 31 43 27:39.7 27:39.7
4 Christine Russell Clarkston MI 34 45 28:41.5 28:41.5
5 Devon Caudill Waterford 36 46 29:04.1 29:04.1
6 Kieve Johnson Oxford MI 38 48 29:27.3 29:27.3
7 Jennifer Bailey Oxford 38 49 29:38.6 29:38.6
8 Brooke Nichols Ortonville 31 50 29:38.9 29:38.9
9 Angela Powers Davison 34 66 33:59.5 33:59.5
10 Alicia Courtley Birmingham 35 68 34:02.4 34:02.4
11 Candice Hope Oxford 37 70 34:10.2 34:10.2
12 Jeanette Mikula Oxford 35 82 37:12.4 37:12.4
13 Stephanie Guerin Imlay City 37 84 38:05.0 38:05.0

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carol Stephens Lapeer MI 45 26 25:35.6 25:35.6
2 Deanee Mauser Oxford MI 43 37 26:53.1 26:53.1
3 Kimberly Stoldt Imlay City 42 57 31:07.8 31:07.8
4 Suzanne Hollyer Walled Lake MI 47 59 31:15.9 31:15.9
5 Marie Abell Oxford 49 60 31:18.8 31:18.8
6 Jennifer Cook Pontiac MI 44 61 31:56.2 31:56.2
7 Amanda Bukoski Oxford 41 63 32:10.4 32:10.4
8 Tammy Schloff Clatkston 46 65 32:37.2 32:37.2
9 Becky Carr Flint MI 41 67 34:01.0 34:01.0
10 Paula Lanni Oxford 46 71 34:18.5 34:18.5
11 Mary Kelly Oxford MI 47 72 34:21.3 34:21.3
12 Cindy Wagner Clarkston MI 43 73 34:22.0 34:22.0
13 Julie Avery Oxford MI 42 77 36:00.7 36:00.7
14 Colleen Marsh Oxford 45 80 36:14.9 36:14.9
15 Bethany Downs Imlay City 40 81 36:48.5 36:48.5
16 Michelle Whitt Oxford 47 88 38:57.9 38:57.9
17 Jennie Mooney Oxford MI 42 89 39:05.8 39:05.8
18 Allyse Eggleston Dearborn MI 43 91 39:30.4 39:30.4
19 Angela Hurst 41 94 57:52.0 57:52.0

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Evie Thomas Lapeer 59 39 26:57.9 26:57.9
2 Wendy Dove Swartz Creek MI 50 51 30:04.3 30:04.3
3 Julie Gallagher Grand Blanc MI 51 54 30:43.5 30:43.5
4 Martha Van Blerk Oxford 54 76 35:50.0 35:50.0

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Bigelow Ann Arbor MI 28 1 17:07.4 17:07.4

Male 9 and Under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brock Trevino Oxford MI 09 62 32:01.5 32:01.5

Male 10 to 14

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dominic Bruce Leonard MI 14 2 17:21.9 17:21.9
2 Cooper Spring Oxford MI 13 13 23:14.1 23:14.1
3 Quinn Gordon Oxford MI 14 16 24:01.3 24:01.3
4 Joseph Domanick Oxford 13 17 24:21.1 24:21.1
5 Jacob Lanni Oxford 10 24 25:34.5 25:34.5
6 Gavin Harris Oxford 10 25 25:34.6 25:34.6
7 Mason Upham Oxford MI 14 28 25:58.9 25:58.9
8 Logan Stoldt Imlay City 12 55 30:58.4 30:58.4
9 Cameron Bukoski Oxford 10 56 31:06.3 31:06.3
10 Paul Deangelis Oxford MI 14 75 34:55.0 34:55.0

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jose Rodriguez Imlay City 16 3 18:25.3 18:25.3
2 Daniel Evard Imlay City 17 7 20:00.7 20:00.7
3 Cade Bell Oxford 15 8 20:16.3 20:16.3
4 Tim Stanisci Oxford 16 29 26:23.3 26:23.3

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scotty Loughlin Ortonville 20 4 18:31.9 18:31.9
2 Shane Kerbelis Oxford MI 22 10 20:51.2 20:51.2
3 Adam Kennedy Waterford MI 25 20 25:02.9 25:02.9

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Eldridge Oxford MI 31 5 18:34.6 18:34.6
2 Matthew Springer Swartz Creek MI 34 6 19:03.0 19:03.0
3 Chad Umscheid Oxford MI 34 11 21:08.4 21:08.4
4 Matt Katich Rochester 33 41 27:14.4 27:14.4
5 Jeff Plaskon Oxford 38 69 34:06.7 34:06.7
6 Michael Guerin Imlay City 34 85 38:05.0 38:05.0
7 Robert Rabine Shelby Township 33 86 38:31.0 38:31.0
8 Josh Thompson Sterling Heights 38 87 38:57.8 38:57.8
9 Colin Wilkinson Dearborn MI 34 90 39:30.4 39:30.4

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jim Pastor Clarkston MI 42 15 23:38.8 23:38.8
2 Todd Walters Oxford MI 49 19 24:48.0 24:48.0
3 John Marsh Oxford 45 21 25:04.9 25:04.9
4 Tim Bruce Waterford Twp 44 23 25:11.4 25:11.4
5 Cale Hodder Oxford 45 31 26:27.7 26:27.7
6 Aj Pill Oxford 45 32 26:28.0 26:28.0
7 Greg Cook Oxford 45 35 26:44.1 26:44.1
8 Kevin Mojek Oxford MI 46 36 26:51.6 26:51.6
9 Dan Derycreie Oxford MI 46 52 30:07.4 30:07.4
10 Terry Bukoski Oxford 47 58 31:08.0 31:08.0
11 Steven Kennedy Waterford MI 49 74 34:53.5 34:53.5
12 Dj Hurst 43 93 57:48.0 57:48.0

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kevin Abell Oxford 52 78 36:12.8 36:12.8

5K Walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ni Deangelis Oxford 43 1 41:13.1 41:13.1

Female 99 and Under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cyndi Pill Oxford 41 2 43:26.4 43:26.4
2 Sharon Nuttall 63 3 45:41.8 45:41.8
3 Noel Bertucci Kenner 52 4 48:24.2 48:24.2
4 Linda Wotkowski Baroda 63 6 49:51.1 49:51.1
5 Julia Marsh Oxford 10 7 54:18.4 54:18.4
6 Kate Marsh Oxford 15 8 54:18.4 54:18.4
7 Julie Moy Rochester Hills 47 9 56:56.1 56:56.1
8 Deanna Acre Utica 46 10 56:57.7 56:57.7
9 Lisa Lewis Oxford 36 11 56:57.9 56:57.9
10 Susan Klaffer Lapeer 59 12 57:40.9 57:40.9
11 Erin Rushman Oxford MI 38 14 59:55.1 59:55.1
12 Linda Thompson Goodrich MI 67 15 59:57.3 59:57.3
13 Steph Bland Oxford MI 28 16 59:57.6 59:57.6
14 Sarah Jensen Farmington Hills 37 18 1:00:15.4 1:00:15.4
15 Michelle Thompson Walled Lake MI 35 20 1:06:19.7 1:06:19.7

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gary Wotkowski Baroda 64 5 49:32.9 49:32.9

Male 99 and Under

Place Name City Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dave Klaffer Lapeer 67 13 57:41.0 57:41.0
2 Marc Thompson Goodrich MI 27 17 59:58.6 59:58.6
3 Kim Jensen Farmington Hills 39 19 1:00:16.1 1:00:16.1