MHSAA LP REGION 5-1

back to results

Oct. 27, 2007

MHSAA LP REGION 5-1
WILLOW METRO, NEW BOSTON, MI


TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. AAPIONER Charlie Cavell (12) 4 16:14 4 8. DEDSLFRD Raidon Nagi (09) 36 17:40 36
Nick Kern (10) 6 16:29 6 Abdul Hadarah (10) 43 18:04 43
Nathan Karr (10) 8 16:30 8 Alec White (10) 49 18:23 47
Dan Culbertson (11) 11 16:35 11 Marwan Alwah (10) 55 18:30 51
David Cogswell (12) 17 16:49 17 Raven Dunn (10) 60 18:53 56
Taylor Deluca (12) 18 16:50 Justin Malyn (09) 65 19:23
Adam Kern (10) 21 16:59 Jordan Papp (10) 69 19:36

AAPIONER ** TEAM TOTAL ** 1:22:37 46 DEDSLFRD ** TEAM TOTAL ** 1:31:30 233

2. SALINE Blake Johnson (12) 2 16:09 2 9. YPSILINC Tyler Ortiz (11) 56 18:33 52
Brian Conn (11) 5 16:26 5 Zach Peattie (10) 63 19:03 59
Brian Hernandez (12) 10 16:34 10 Al Kline (10) 66 19:24 62
Tommy Hunt (11) 12 16:39 12 John Adamovicz (09) 68 19:35 64
Daniel Filipsson (11) 19 16:54 19 Aaron Barfield (11) 70 19:37 66
Andrew Harper (10) 25 17:07 Chad Opfermann (09) 73 20:01
Joe Lipa (10) 30 17:24 Jordan Kramarczyk (09) 76 21:02

SALINE ** TEAM TOTAL ** 1:22:42 48 YPSILINC ** TEAM TOTAL ** 1:36:12 303

3. AAHURON Matt Vander Roest (11) 7 16:30 7 10. WAYNEMEM Jacob Schofield (12) 39 17:57 39
Caleb Kline (11) 14 16:41 14 Abraham Mendez (12) 42 18:02 42
Josh Orton (10) 16 16:46 16 Deon Williams (10) 78 21:10 74
Tom Bisbee (12) 20 16:57 20 Joe. Barton (11) 82 21:33 78
Zach Brooks (12) 23 17:04 23 Robert Woodson (11) 90 23:09 86
Jack Lassaline (11) 34 17:38
Michael Pidgeon (12) 35 17:39 WAYNEMEM ** TEAM TOTAL ** 1:41:51 319

AAHURON ** TEAM TOTAL ** 1:23:58 80 11. SGATEAND Justin Brennan (11) 61 18:55 57
Cory Brown (10) 67 19:25 63
4. MONROE Justin Heck (12) 1 15:48 1 Zach Fernandez (10) 75 21:02 71
Nick. Petro (11) 9 16:32 9 Cody Branch (09) 77 21:03 73
Drew Sanseverino (10) 26 17:16 26 Josh McCall (12) 81 21:29 77
Andrew Kalenkiewicz (11) 28 17:20 28 Kyle Martin (12) 86 21:57
Wesley Long (12) 32 17:31 32 Donovan Bell (11) 87 22:15
Austin Whitelaw (9) 53 18:26
Christopher Ash (12) 64 19:18 SGATEAND ** TEAM TOTAL ** 1:41:54 341

MONROE ** TEAM TOTAL ** 1:24:27 96 12. BELVILLE Rich Priebe (12) 58 18:46 54
Kashawn Wooten (10) 72 19:40 68
5. BWOODHVN Gary Brownell (12) 3 16:12 3 Johnte Thompson (10) 74 20:11 70
Nick Perry (10) 13 16:39 13 A.j. Saclayan (10) 80 21:20 76
Matt Laframboise (12) 29 17:22 29 Don Torres (11) 83 21:37 79
Paul Kolonich (11) 31 17:29 31 Travis Bowman (10) 84 21:47
Grant Truskowski (10) 33 17:31 33
Mohammed Kakli (11) 38 17:41 BELVILLE ** TEAM TOTAL ** 1:41:34 347
Kyle Lanigan (12) 40 17:59
13. ROMULUS Derrick White (11) 71 19:38 67
BWOODHVN ** TEAM TOTAL ** 1:25:13 109 Faraje Bragg (11) 79 21:13 75
Dwayne Thurmond (10) 85 21:56 81
6. TEMPBED Tommy Valade (10) 15 16:43 15 Jamyles Coleman (09) 88 23:04 84
Nick Kaiser (9) 24 17:05 24 William Clyburn (12) 89 23:06 85
Aaron Horne (12) 37 17:40 37 Emmett Vinson (10) 91 24:46
Ben Bodi (12) 48 18:21 46 Dominique Buckley (12) 92 24:48
Andrew Althaus (11) 54 18:27 50
Derek Hibbs (10) 57 18:45 ROMULUS ** TEAM TOTAL ** 1:48:57 392
Cory Tracy (12) 59 18:49
14. LINCPARK Mikey Adams (SR) 45 18:17
TEMPBED ** TEAM TOTAL ** 1:28:16 172 Adam Izer (SR) 50 18:24
Joe Goin (JR) 51 18:26
7. WYROOSE Adam Creech (12) 22 17:01 22
Jimmy Maloney (11) 27 17:19 27 LINCPARK ** TEAM TOTAL ** 55:07
Andy Vandierendonck (11 41 18:00 41
Alex Lanstra (09) 44 18:09 44 15. TAYKENDY Dale Tindell (12) 47 18:21
Christian Cullinan (12) 46 18:19 45
Andy. Balavitch (12) 52 18:26 TAYKENDY ** TEAM TOTAL ** 18:21
Andy Kiczenski (09) 62 18:56

WYROOSE ** TEAM TOTAL ** 1:28:48 179




SCORES
1. Ann Arbor Pioneer 46 8. Dearborn Edsel Ford 233
2. Saline 48 9. Ypsilanti Lincoln 303
3. Ann Arbor Huron 80 10. Wayne Memorial 319
4. Monroe 96 11. Southgate Anderson 341
5. Brownstown-Woodhaven 109 12. Belleville 347
6. Temperance-Bedford 172 13. Romulus 392
7. Wyandotte Roosevelt 179


MEN'S 5K RUN

INDIVIDUAL RESULTS
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Justin Heck (12) MONROE 51 15:48.7 1 49. Alec White (10) DEDSLFRD 45 18:23.9 47
2. Blake Johnson (12) SALINE 76 16:09.1 2 50. Adam Izer (SR) LINCPARK 48 18:24.4 -
3. Gary Brownell (12) BWOODHVN 26 16:12.4 3 51. Joe Goin (JR) LINCPARK 47 18:26.0 -
4. Charlie Cavell (12) AAPIONER 10 16:14.9 4 52. Andy. Balavitch (12) WYROOSE 109 18:26.5 P
5. Brian Conn (11) SALINE 69 16:26.6 5 53. Austin Whitelaw (9) MONROE 57 18:26.9 P
6. Nick Kern (10) AAPIONER 16 16:29.4 6 54. Andrew Althaus (11) TEMPBED 90 18:27.4 50
7. Matt Vander Roest (11) AAHURON 1 16:30.3 7 55. Marwan Alwah (10) DEDSLFRD 36 18:30.8 51
8. Nathan Karr (10) AAPIONER 14 16:30.6 8 56. Tyler Ortiz (11) YPSILINC 126 18:33.6 52
9. Nick. Petro (11) MONROE 55 16:32.2 9 57. Derek Hibbs (10) TEMPBED 92 18:45.6 P
10. Brian Hernandez (12) SALINE 74 16:34.2 10 58. Rich Priebe (12) BELVILLE 19 18:46.8 54
11. Dan Culbertson (11) AAPIONER 11 16:35.8 11 59. Cory Tracy (12) TEMPBED 98 18:49.7 P
12. Tommy Hunt (11) SALINE 75 16:39.0 12 60. Raven Dunn (10) DEDSLFRD 38 18:53.6 56
13. Nick Perry (10) BWOODHVN 32 16:39.7 13 61. Justin Brennan (11) SGATEAND 80 18:55.2 57
14. Caleb Kline (11) AAHURON 3 16:41.7 14 62. Andy Kiczenski (09) WYROOSE 114 18:56.3 P
15. Tommy Valade (10) TEMPBED 99 16:43.4 15 63. Zach Peattie (10) YPSILINC 127 19:03.2 59
16. Josh Orton (10) AAHURON 5 16:46.7 16 64. Christopher Ash (12) MONROE 49 19:18.9 P
17. David Cogswell (12) AAPIONER 13 16:49.1 17 65. Justin Malyn (09) DEDSLFRD 41 19:23.8 P
18. Taylor Deluca (12) AAPIONER 12 16:50.3 P 66. Al Kline (10) YPSILINC 123 19:24.8 62
19. Daniel Filipsson (11) SALINE 71 16:54.0 19 67. Cory Brown (10) SGATEAND 82 19:25.1 63
20. Tom Bisbee (12) AAHURON 2 16:57.2 20 68. John Adamovicz (09) YPSILINC 119 19:35.7 64
21. Adam Kern (10) AAPIONER 15 16:59.2 P 69. Jordan Papp (10) DEDSLFRD 43 19:36.7 P
22. Adam Creech (12) WYROOSE 111 17:01.6 22 70. Aaron Barfield (11) YPSILINC 120 19:37.5 66
23. Zach Brooks (12) AAHURON 4 17:04.9 23 71. Derrick White (11) ROMULUS 68 19:38.7 67
24. Nick Kaiser (9) TEMPBED 94 17:05.6 24 72. Kashawn Wooten (10) BELVILLE 25 19:40.1 68
25. Andrew Harper (10) SALINE 73 17:07.2 P 73. Chad Opfermann (09) YPSILINC 125 20:01.1 P
26. Drew Sanseverino (10) MONROE 56 17:16.8 26 74. Johnte Thompson (10) BELVILLE 23 20:11.1 70
27. Jimmy Maloney (11) WYROOSE 117 17:19.4 27 75. Zach Fernandez (10) SGATEAND 83 21:02.0 71
28. Andrew Kalenkiewicz (11) MONROE 52 17:20.5 28 76. Jordan Kramarczyk (09) YPSILINC 124 21:02.3 P
29. Matt Laframboise (12) BWOODHVN 30 17:22.8 29 77. Cody Branch (09) SGATEAND 86 21:03.5 73
30. Joe Lipa (10) SALINE 77 17:24.8 P 78. Deon Williams (10) WAYNEMEM 107 21:10.2 74
31. Paul Kolonich (11) BWOODHVN 29 17:29.7 31 79. Faraje Bragg (11) ROMULUS 59 21:13.1 75
32. Wesley Long (12) MONROE 53 17:31.4 32 80. A.j. Saclayan (10) BELVILLE 20 21:20.3 76
33. Grant Truskowski (10) BWOODHVN 33 17:31.9 33 81. Josh McCall (12) SGATEAND 84 21:29.4 77
34. Jack Lassaline (11) AAHURON 8 17:38.3 P 82. Joe. Barton (11) WAYNEMEM 100 21:33.7 78
35. Michael Pidgeon (12) AAHURON 6 17:39.2 P 83. Don Torres (11) BELVILLE 18 21:37.5 79
36. Raidon Nagi (09) DEDSLFRD 42 17:40.0 36 84. Travis Bowman (10) BELVILLE 17 21:47.2 P
37. Aaron Horne (12) TEMPBED 93 17:40.3 37 85. Dwayne Thurmond (10) ROMULUS 66 21:56.7 81
38. Mohammed Kakli (11) BWOODHVN 28 17:41.7 P 86. Kyle Martin (12) SGATEAND 87 21:57.8 P
39. Jacob Schofield (12) WAYNEMEM 104 17:57.8 39 87. Donovan Bell (11) SGATEAND 85 22:15.8 P
40. Kyle Lanigan (12) BWOODHVN 31 17:59.6 P 88. Jamyles Coleman (09) ROMULUS 62 23:04.6 84
41. Andy Vandierendonck (11)WYROOSE 118 18:00.6 41 89. William Clyburn (12) ROMULUS 61 23:06.2 85
42. Abraham Mendez (12) WAYNEMEM 103 18:02.9 42 90. Robert Woodson (11) WAYNEMEM 108 23:09.6 86
43. Abdul Hadarah (10) DEDSLFRD 39 18:04.0 43 91. Emmett Vinson (10) ROMULUS 67 24:46.9 P
44. Alex Lanstra (09) WYROOSE 116 18:09.9 44 92. Dominique Buckley (12) ROMULUS 60 24:48.3 P
45. Mikey Adams (SR) LINCPARK 46 18:17.0 -
46. Christian Cullinan (12) WYROOSE 112 18:19.7 45
47. Dale Tindell (12) TAYKENDY 89 18:21.0 -
48. Ben Bodi (12) TEMPBED 91 18:21.9 46




TEAM NAME FIN RESULTS PTS TEAM NAME FIN RESULTS PTS

1. SALINE Alex Leptich (10) 1 18:45 1 8. SGATEAND Megan Peer (10) 22 20:30 22
Kate Carter (10) 3 18:58 3 Kelsie Bartoloni (12) 37 21:25 37
Lindsey Cummings (12) 6 19:26 6 Richelle Gray (11) 38 21:28 38
Rachel Jackson (11) 7 19:32 7 Katie Schultz (10) 48 21:54 48
Erin Dowling (11) 11 19:41 11 Kelsey Scarborough (11) 63 23:26 63
Meagan Creutz (12) 12 19:42 Lisa Caskey (11) 69 24:38
Kari Frank (12) 20 20:21 Alicia Granica (10) 70 24:38

SALINE ** TEAM TOTAL ** 1:36:22 28 SGATEAND ** TEAM TOTAL ** 1:48:43 208

2. AAHURON Karyn Rapundalo (09) 4 19:07 4 9. BELVILLE Erica Mozdy (10) 30 21:09 30
Annie-Norah Beveridge (0 9 19:40 9 Julie Dziedzic (11) 39 21:29 39
Carolyn Campbell (12) 10 19:41 10 Kortlyn Johnson (9) 50 22:10 50
Ashley Buxton (11) 16 19:57 16 Pauline Mcallister (9) 52 22:21 52
Isabel Gao (11) 24 20:43 24 Sammy Rohrback (9) 58 22:55 58
Taylor Davis (11) 45 21:43 Gabrielle Boyer (11) 59 22:55
Amelia DeVries (11) 49 21:55 Cailyn Wolford (11) 67 24:18

AAHURON ** TEAM TOTAL ** 1:39:08 63 BELVILLE ** TEAM TOTAL ** 1:50:04 229

3. BWOODHVN Natalie Webb (12) 2 18:54 2 10. DEDSLFRD Stephanie Ferrante (11) 44 21:42 44
Brooke Austin (9) 13 19:42 13 Emily Panci (12) 61 23:08 61
Jenny Carey (12) 14 19:47 14 Rosie Hartshorn (11) 64 23:46 64
Carla Moening (12) 25 20:56 25 Shaina Dudek (11) 65 23:48 65
Ashley Dingess (10) 28 21:07 28 Chelsea Ravasani-asl (09 68 24:28 68
Emily Buttigieg (11) 41 21:36 Leah Boileau (10) 72 24:50
Rachel Dee (12) 47 21:50 Jocelyn Malyn (11) 73 24:58

BWOODHVN ** TEAM TOTAL ** 1:40:26 82 DEDSLFRD ** TEAM TOTAL ** 1:56:52 302

4. AAPIONER Kelsey Duerksen (12) 8 19:39 8 11. YPSILINC Alexa Geider (09) 35 21:19 35
Laura Knight (10) 17 19:59 17 Allie Hadley (09) 62 23:11 62
Saisha Gailliard (12) 19 20:15 19 Brittany Ripple (10) 75 25:18 75
Elizaveta Boudreau (10) 21 20:26 21 Erica Walters (11) 76 25:21 76
Tara Jibson (10) 26 20:58 26 Amanda Music (10) 77 25:23 77
Anna Dean (11) 33 21:16 Geneva Chunn (10) 78 25:24
Julie Cantelon (11) 34 21:19 Allison Chan (10) 79 25:46

AAPIONER ** TEAM TOTAL ** 1:41:17 91 YPSILINC ** TEAM TOTAL ** 2:00:32 325

5. MONROE Lindsey Gakenheimer (12) 5 19:09 5 12. WAYNEMEM Esmeralda Rivera (11) 71 24:38 71
Megan Miller (10) 23 20:38 23 Claire Moro (12) 74 24:58 74
Adora Morrow (12) 29 21:09 29 Hayley Hayes (11) 80 26:32 80
Katelyn Teague (12) 43 21:41 43 Chelsea Gilbert (11) 81 26:41 81
Brittany Robichaud (10) 46 21:46 46 Jessica Mcclue (09) 82 29:01 82
Jessica Miller (10) 51 22:12 Nicole Rau (09) 83 29:55
Jessica Sexton (9) 56 22:42 Lalita Hayes (10) 84 31:43

MONROE ** TEAM TOTAL ** 1:44:23 146 WAYNEMEM ** TEAM TOTAL ** 2:11:50 388

6. TEMPBED Kate Calhoun (11) 18 20:07 18
Aloiya Earl (12) 27 21:02 27
Rachel Mayer (09) 31 21:11 31
Kallie Johnston (09) 32 21:15 32
Heather Hiszak (12) 40 21:31 40
Amanda Zittleman (09) 53 22:26
Errinn Calhoun (12) 55 22:29

TEMPBED ** TEAM TOTAL ** 1:45:06 148

7. WYROOSE Megan Weshler (10) 15 19:48 15
Audrey Peters (11) 36 21:23 36
Cara Smock (9) 42 21:40 42
Chelsea Ball (11) 54 22:27 54
Felicia Cottone (12) 57 22:47 57
Lisa Youngs (11) 60 23:05
Mary Kearney (10) 66 24:03

WYROOSE ** TEAM TOTAL ** 1:48:05 204




SCORES
1. Saline 28 7. Wyandotte Roosevelt 204
2. Ann Arbor Huron 63 8. Southgate Anderson 208
3. Brownstown-Woodhaven 82 9. Belleville 229
4. Ann Arbor Pioneer 91 10. Dearborn Edsel Ford 302
5. Monroe 146 11. Ypsilanti Lincoln 325
6. Temperance-Bedford 148 12. Wayne Memorial 388


WOMEN'S 5K RUN

INDIVIDUAL RESULTS
FIN NAME TEAM RESULTS PTS FIN NAME TEAM RESULTS PTS
1. Alex Leptich (10) SALINE 68 18:45.1 1 45. Taylor Davis (11) AAHURON 3 21:43.3 P
2. Natalie Webb (12) BWOODHVN 39 18:54.9 2 46. Brittany Robichaud (10) MONROE 56 21:46.6 46
3. Kate Carter (10) SALINE 61 18:58.6 3 47. Rachel Dee (12) BWOODHVN 34 21:50.5 P
4. Karyn Rapundalo (09) AAHURON 7 19:07.0 4 48. Katie Schultz (10) SGATEAND 72 21:54.1 48
5. Lindsey Gakenheimer (12) MONROE 50 19:09.4 5 49. Amelia DeVries (11) AAHURON 9 21:55.6 P
6. Lindsey Cummings (12) SALINE 63 19:26.1 6 50. Kortlyn Johnson (9) BELVILLE 24 22:10.8 50
7. Rachel Jackson (11) SALINE 66 19:32.8 7 51. Jessica Miller (10) MONROE 52 22:12.4 P
8. Kelsey Duerksen (12) AAPIONER 14 19:39.5 8 52. Pauline Mcallister (9) BELVILLE 27 22:21.5 52
9. Annie-Norah Beveridge (09AAHURON 8 19:40.8 9 53. Amanda Zittleman (09) TEMPBED 87 22:26.8 P
10. Carolyn Campbell (12) AAHURON 2 19:41.2 10 54. Chelsea Ball (11) WYROOSE 96 22:27.2 54
11. Erin Dowling (11) SALINE 64 19:41.6 11 55. Errinn Calhoun (12) TEMPBED 78 22:29.5 P
12. Meagan Creutz (12) SALINE 62 19:42.1 P 56. Jessica Sexton (9) MONROE 57 22:42.9 P
13. Brooke Austin (9) BWOODHVN 31 19:42.7 13 57. Felicia Cottone (12) WYROOSE 97 22:47.1 57
14. Jenny Carey (12) BWOODHVN 33 19:47.1 14 58. Sammy Rohrback (9) BELVILLE 29 22:55.1 58
15. Megan Weshler (10) WYROOSE 102 19:48.2 15 59. Gabrielle Boyer (11) BELVILLE 21 22:55.8 P
16. Ashley Buxton (11) AAHURON 1 19:57.0 16 60. Lisa Youngs (11) WYROOSE 103 23:05.2 P
17. Laura Knight (10) AAPIONER 20 19:59.4 17 61. Emily Panci (12) DEDSLFRD 47 23:08.5 61
18. Kate Calhoun (11) TEMPBED 79 20:07.7 18 62. Allie Hadley (09) YPSILINC 108 23:11.4 62
19. Saisha Gailliard (12) AAPIONER 16 20:15.9 19 63. Kelsey Scarborough (11) SGATEAND 74 23:26.2 63
20. Kari Frank (12) SALINE 65 20:21.2 P 64. Rosie Hartshorn (11) DEDSLFRD 44 23:46.2 64
21. Elizaveta Boudreau (10) AAPIONER 11 20:26.0 21 65. Shaina Dudek (11) DEDSLFRD 42 23:48.1 65
22. Megan Peer (10) SGATEAND 70 20:30.0 22 66. Mary Kearney (10) WYROOSE 98 24:03.9 P
23. Megan Miller (10) MONROE 53 20:38.5 23 67. Cailyn Wolford (11) BELVILLE 30 24:18.9 P
24. Isabel Gao (11) AAHURON 4 20:43.8 24 68. Chelsea Ravasani-asl (09)DEDSLFRD 48 24:28.3 68
25. Carla Moening (12) BWOODHVN 38 20:56.4 25 69. Lisa Caskey (11) SGATEAND 77 24:38.3 P
26. Tara Jibson (10) AAPIONER 18 20:58.5 26 70. Alicia Granica (10) SGATEAND 75 24:38.6 P
27. Aloiya Earl (12) TEMPBED 80 21:02.8 27 71. Esmeralda Rivera (11) WAYNEMEM 94 24:38.9 71
28. Ashley Dingess (10) BWOODHVN 35 21:07.9 28 72. Leah Boileau (10) DEDSLFRD 40 24:50.3 P
29. Adora Morrow (12) MONROE 54 21:09.0 29 73. Jocelyn Malyn (11) DEDSLFRD 46 24:58.2 P
30. Erica Mozdy (10) BELVILLE 28 21:09.6 30 74. Claire Moro (12) WAYNEMEM 92 24:58.7 74
31. Rachel Mayer (09) TEMPBED 84 21:11.7 31 75. Brittany Ripple (10) YPSILINC 111 25:18.8 75
32. Kallie Johnston (09) TEMPBED 82 21:15.5 32 76. Erica Walters (11) YPSILINC 112 25:21.7 76
33. Anna Dean (11) AAPIONER 13 21:16.5 P 77. Amanda Music (10) YPSILINC 109 25:23.1 77
34. Julie Cantelon (11) AAPIONER 12 21:19.3 P 78. Geneva Chunn (10) YPSILINC 105 25:24.7 P
35. Alexa Geider (09) YPSILINC 107 21:19.7 35 79. Allison Chan (10) YPSILINC 104 25:46.9 P
36. Audrey Peters (11) WYROOSE 100 21:23.1 36 80. Hayley Hayes (11) WAYNEMEM 89 26:32.6 80
37. Kelsie Bartoloni (12) SGATEAND 73 21:25.9 37 81. Chelsea Gilbert (11) WAYNEMEM 88 26:41.8 81
38. Richelle Gray (11) SGATEAND 71 21:28.2 38 82. Jessica Mcclue (09) WAYNEMEM 91 29:01.9 82
39. Julie Dziedzic (11) BELVILLE 22 21:29.8 39 83. Nicole Rau (09) WAYNEMEM 93 29:55.0 P
40. Heather Hiszak (12) TEMPBED 81 21:31.8 40 84. Lalita Hayes (10) WAYNEMEM 90 31:43.8 P
41. Emily Buttigieg (11) BWOODHVN 32 21:36.5 P
42. Cara Smock (9) WYROOSE 101 21:40.1 42
43. Katelyn Teague (12) MONROE 58 21:41.4 43
44. Stephanie Ferrante (11) DEDSLFRD 43 21:42.8 44