2015 Cedar Lake Fun Run

back to results

Jun. 14, 2015

2015 Cedar Lake Fun Run
Cedar Lake, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Cedar Lake Run Fun Run 5k/10k
Age Group Results
June 14, 2015
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emily Gibbs 27 12 22:34.2 7:17/M

Female 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Summer Lehmann 8 62 31:36.7 10:12/M
2 Gracie Thomas 8 107 38:56.8 12:34/M
3 Kristina Truax 8 137 47:46.1 15:25/M
4 Adelena Fagal 10 149 52:09.5 16:49/M
5 Hannah Rairigh 9 152 55:40.8 17:57/M
6 Paige Riggs 5 156 57:55.3 18:41/M
7 Abigail Pletcher 7 162 58:43.7 18:56/M

Female 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aleia Vanderwaal 11 34 28:18.8 9:08/M
2 Anneliese Howard 12 46 30:07.1 9:43/M
3 Emma Ringstaff 11 47 30:07.2 9:43/M
4 Aubriel Hayes 11 68 32:44.9 10:34/M
5 Chaeli Austin 11 70 32:45.9 10:34/M
6 Hannah Moravetz 12 73 33:05.0 10:40/M
7 Olivia Hall 13 99 38:10.7 12:19/M
8 Lily Hamstra 12 114 40:43.3 13:08/M
9 Lilly Widdicombe 13 125 45:51.7 14:47/M
10 Elizabeth Frain 13 126 45:52.5 14:48/M
11 Kaelynn Jackowiak 11 142 49:44.5 16:03/M
12 Jackie Vaden 11 143 49:44.9 16:03/M
13 Myah Riggs 12 151 54:27.9 17:34/M

Female 14 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Umali 14 17 23:44.5 7:39/M
2 Audrey Fenwick 16 58 31:15.3 10:05/M
3 Elisa Vanderwaal 15 59 31:15.6 10:05/M
4 Savana Hayes 14 75 33:27.2 10:47/M
5 Lissy Buck 14 76 33:45.7 10:53/M
6 Kelly Miller 16 77 33:45.8 10:53/M
7 Molly Hidley 16 92 35:56.3 11:35/M
8 Mallary Anderson 14 97 37:41.0 12:09/M
9 Hannah Beardsley 15 100 38:10.9 12:19/M
10 Melody Chadwic 14 102 38:38.2 12:28/M
11 Kaela McFadden 14 113 40:37.4 13:06/M
12 Jonika Scott 18 122 44:28.4 14:21/M
13 Tashalin Pletcher 17 163 58:44.4 18:57/M

Female 19 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katie Conlon 23 37 28:35.6 9:13/M
2 Jennifer Calhoun 23 63 31:37.1 10:12/M
3 Erin Gordon 27 69 32:45.2 10:34/M
4 Billi Nelson 28 96 37:00.7 11:56/M
5 Joelle Morrison 27 116 42:54.8 13:50/M
6 Jessica Lucas 19 139 49:03.0 15:49/M
7 Lisa Rose 29 155 57:24.9 18:31/M
8 Melody Williams 26 159 58:30.2 18:52/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joella Show 31 64 31:51.5 10:16/M
2 Jill Driesenga 33 65 32:12.3 10:23/M
3 Rachel Nephew 34 67 32:29.5 10:29/M
4 Sarah Canada 33 74 33:21.0 10:45/M
5 Theresa Sergent 38 82 34:36.0 11:10/M
6 Sam Mills 37 93 36:15.4 11:42/M
7 Carol Garcia 38 103 38:42.1 12:29/M
8 Beth Thomas 35 108 38:56.9 12:34/M
9 Kathleen Gomez 36 112 40:01.3 12:55/M
10 Andrea Moody 34 121 44:26.2 14:20/M
11 Tonya Burgess 36 133 47:09.7 15:13/M
12 Staci Fagal 38 150 52:11.5 16:50/M
13 Trina Hart 34 160 58:30.5 18:52/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Macie Vanderwaal 40 44 29:45.4 9:36/M
2 Tonya Ramos 45 85 34:57.8 11:16/M
3 Tami Henderson 49 89 35:32.4 11:28/M
4 Traci Umali 49 128 46:13.0 14:55/M
5 Shannon Russel 40 134 47:11.9 15:13/M
6 Renee Truax 40 135 47:45.8 15:24/M
7 Rachel Johns 40 154 56:12.4 18:08/M
8 Lorraine Robirds 42 165 1:02:24.9 20:08/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sabrina Thompson 55 66 32:15.6 10:24/M
2 April Moravetz 50 94 36:49.6 11:53/M
3 Helen Schernel 58 105 38:47.7 12:31/M
4 Cindy Stoltz 50 172 1:03:37.7 20:31/M
5 Della Davenport 55 174 1:13:04.3 23:34/M
6 Diane Nessel 55 175 1:14:09.1 23:55/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Renae Coffee 65 95 36:49.7 11:53/M
2 Cheryl Waldrup 60 110 39:23.1 12:42/M
3 Debbie Keller 63 123 44:54.4 14:29/M
4 Jacky McGill 60 124 45:09.2 14:34/M
5 Betty Chapman 64 147 52:05.0 16:48/M
6 Valorie Riggs 61 158 57:56.9 18:41/M
7 Vicki Griffin 61 166 1:03:28.3 20:28/M
8 Evelyn Kissinger 62 168 1:03:29.5 20:29/M
9 Debbie Oliver 61 170 1:03:33.3 20:30/M
10 Judy Bradley 68 171 1:03:36.7 20:31/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lorraine Lane 80 146 52:03.7 16:47/M
2 Ruth Hampton 79 177 1:19:13.7 25:33/M
3 Diane Moody 71 178 1:19:19.9 25:35/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Baxter 18 1 18:25.5 5:56/M

Male 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dillon Austin 9 38 28:39.1 9:15/M
2 Jonathan Show 7 43 29:38.5 9:34/M
3 Levi Burgess 8 55 31:02.8 10:01/M
4 Ethan Truax 8 56 31:07.4 10:02/M
5 Christopher Show 9 60 31:22.0 10:07/M
6 Nathan Henderson 10 71 32:57.3 10:38/M
7 Gabriel Garcia 10 78 33:48.3 10:54/M
8 Tyler Le Roux 10 81 34:31.2 11:08/M
9 David Sergent 10 83 34:36.0 11:10/M
10 Joey Ramos 8 86 34:57.9 11:16/M
11 Matthew Henderson 8 90 35:32.8 11:28/M
12 David Gomez 8 101 38:18.6 12:21/M
13 Noah Moody 9 106 38:53.6 12:33/M
14 Daniel Gomez 6 111 40:00.9 12:54/M
15 Roderic Yelding 10 119 44:13.5 14:16/M
16 Dylan Moody 5 120 44:25.8 14:20/M
17 Jonas Allen 5 136 47:45.9 15:24/M
18 Levi Vandervelde 10 148 52:08.3 16:49/M
19 Trey Slikkers 8 153 55:42.3 17:58/M
20 Colin Pletcher 10 161 58:43.2 18:56/M

Male 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gatlin Lehmann 11 7 21:21.4 6:53/M
2 Elijah Le Roux 13 23 25:18.8 8:10/M
3 Nolan Jenkinson 12 24 25:19.7 8:10/M
4 Suvan Campbell 11 27 25:45.0 8:18/M
5 Scott Frain 11 30 26:36.7 8:35/M
6 Andrew Burgess 12 40 29:00.4 9:21/M
7 Joshua Gomez 11 42 29:27.8 9:30/M
8 Kaleb Johnson 13 53 30:53.0 9:58/M
9 Hunter Slaughter 13 54 30:56.2 9:59/M
10 Jerry Taylor 12 88 35:11.8 11:21/M
11 Elijah Cooper 12 91 35:54.2 11:35/M
12 Chase Slikkers 11 109 39:10.2 12:38/M
13 Joel Vaden 11 127 46:03.6 14:51/M
14 Jack Stevenson 12 144 51:04.1 16:28/M

Male 14 to 18

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Austin Grignon 15 2 19:28.9 6:17/M
2 Nathan Buck 17 3 19:33.1 6:18/M
3 Caleb Howard 18 4 19:33.4 6:18/M
4 Elliot Ranzinger 17 8 21:55.2 7:04/M
5 Matthew Steaeinke 17 11 22:21.0 7:13/M
6 Caden Orlando 14 19 24:31.0 7:55/M
7 Surtis Johnson 14 28 26:09.3 8:26/M
8 Zachary Dykstra 16 87 35:07.9 11:20/M

Male 19 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Miguel Alvarado 21 5 19:41.9 6:21/M
2 Jimmy Katt 19 6 19:42.3 6:21/M
3 Bryce Onjukka 19 10 22:19.9 7:12/M
4 Adam Claibon 26 15 23:35.0 7:36/M
5 Billi Wells 29 26 25:37.4 8:16/M
6 Moise Ratsara 25 51 30:42.3 9:54/M
7 Daniel Morrison 28 117 42:55.5 13:51/M
8 Michael Luytjes 22 140 49:03.9 15:49/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tom Albrecht 31 9 22:07.2 7:08/M
2 David Canada 34 13 22:43.4 7:20/M
3 Ron Moody 37 20 24:36.3 7:56/M
4 Ken Burgess 34 39 28:57.3 9:20/M
5 Brian Driesenga 37 50 30:28.9 9:50/M
6 Tom Frary 36 98 37:49.8 12:12/M
7 Benjamin Garcia 39 104 38:43.7 12:29/M
8 Chris Manning 31 118 44:13.1 14:16/M
9 Jeff Allen 30 138 47:47.5 15:25/M
10 Matthew Moses 35 167 1:03:28.4 20:28/M
11 Michael Taylor 30 176 1:14:17.9 23:58/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bryan Vandervelde 43 14 22:53.6 7:23/M
2 Mark Howard 48 16 23:35.4 7:36/M
3 Surt Johnson 45 18 23:50.6 7:41/M
4 Darrell Le Roux 49 25 25:37.4 8:16/M
5 Doug Campbell 44 31 27:44.3 8:57/M
6 Chris Vanderwaal 41 35 28:19.0 9:08/M
7 Eric Pletcher 43 52 30:50.9 9:57/M
8 Ray Gager 40 57 31:08.2 10:03/M
9 Jim Jenkinson 43 72 33:02.8 10:39/M
10 Dave Austin 40 79 34:02.1 10:59/M
11 Marc Platte 43 80 34:06.8 11:00/M
12 Kelly Slikkers 41 84 34:37.6 11:10/M
13 Jeremy Hall 40 131 46:59.5 15:09/M
14 Mark Beardsley 42 132 47:00.8 15:10/M
15 Rick Stevenson 43 145 51:15.0 16:32/M
16 Chris Johns 40 157 57:56.3 18:41/M
17 George Robirds 43 164 1:02:24.7 20:08/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rodney Thompson 52 21 24:58.0 8:03/M
2 Daniel Ferraz 54 22 24:59.0 8:04/M
3 Sim Clements 55 32 27:50.7 8:59/M
4 Ken Depas 51 33 27:52.4 8:59/M
5 Eric Umali 51 129 46:17.0 14:56/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gary Riggs 64 29 26:30.8 8:33/M
2 Tom Davis 61 41 29:26.5 9:30/M
3 Galen Miller 62 45 29:51.1 9:38/M
4 Tom Coffee 66 48 30:10.8 9:44/M
5 Stanley Oetman 62 49 30:24.3 9:48/M
6 Buddy Oliver 61 169 1:03:32.4 20:30/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lynden Curtis 73 36 28:29.8 9:11/M
2 Stan Hagen 71 61 31:34.4 10:11/M
3 Dick Lane 85 115 42:42.7 13:46/M
4 Ron Keller 70 130 46:26.6 14:59/M
5 Bob Merrills 76 141 49:32.0 15:59/M
6 Chuck Bradley 72 173 1:03:40.0 20:32/M

10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Heather Lanphear 16 8 1:04:42.8 10:26/M

Female 34 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sara Vargas 15 9 1:11:15.0 11:30/M
2 Julie Kelly 15 10 1:16:17.0 12:18/M

Female 35 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Maggie Yelding 42 12 1:31:10.4 14:42/M

Female 50 to 98

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Royce Snyman 62 11 1:16:27.5 12:20/M
2 Debbie Schultz 62 14 1:34:12.6 15:12/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nolan Umali 16 1 41:24.4 6:41/M

Male 34 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Singh 17 4 52:01.6 8:23/M
2 Sebastian Ritz 24 5 53:19.8 8:36/M
3 Aaron Rose 31 7 59:24.0 9:35/M
4 Mikey Yelding 7 13 1:31:10.4 14:42/M

Male 35 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jed Florea 42 6 56:54.9 9:11/M

Male 50 and above

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Garth Stoltz 52 2 47:26.2 7:39/M
2 David Rau 69 3 49:54.4 8:03/M