MHSAA LP REGION 13-2

back to results

Oct. 28, 2007

MHSAA LP REGION 13-2
Portage, MI
Provided by Great Lakes ChampionChip


1. 68 VICKSBURG (16:56.8 84:43.6)
===================================
1 8 Chris Ryan VICKSBURG 16:43.2
2 10 Mark Beams VICKSBURG 16:48.6
3 14 John Ryan VICKSBURG 16:54.6
4 16 Kyle Kearns VICKSBURG 17:04.7
5 20 Jared Hambright VICKSBURG 17:12.5
6 ( 22) Ryan Bowman VICKSBURG 17:21.7
7 ( 36) Jake Andrews VICKSBURG 17:42.0

2. 83 ST. JOSEPH (17:01.2 85:05.9)
===================================
1 3 Sam Felton ST. JOSEPH 16:31.4
2 4 James Kirschner ST. JOSEPH 16:31.4
3 11 Collin Ludwig ST. JOSEPH 16:50.8
4 32 Ben Damschroder ST. JOSEPH 17:35.1
5 33 David Burkard ST. JOSEPH 17:37.2
6 ( 47) Chris Phahler ST. JOSEPH 18:01.4
7 ( 52) Kyle Denny ST. JOSEPH 18:12.7

3. 97 THREE RIVERS (17:04.3 85:21.1)
===================================
1 1 Nathan Martin THREE RIVERS 15:53.6
2 18 Travis Sealy THREE RIVERS 17:07.5
3 19 Jeff Tuesley THREE RIVERS 17:11.2
4 21 Ben Jacobs THREE RIVERS 17:16.5
5 38 Ryan J DeNeau THREE RIVERS 17:52.3
6 ( 40) Chad Creager THREE RIVERS 17:54.2
7 ( 61) David Foura THREE RIVERS 18:33.9

4. 111 STURGIS (17:14.9 86:14.5)
===================================
1 6 Taylor Polzin STURGIS 16:35.1
2 12 Jay Marshall STURGIS 16:52.7
3 28 Kam Mills STURGIS 17:31.9
4 30 Matt Huff STURGIS 17:33.3
5 35 Josh Swett STURGIS 17:41.5
6 ( 42) Thom Griffith STURGIS 17:58.0
7 ( 65) Zech Huff STURGIS 18:43.2

5. 127 MATTAWAN (17:20.8 86:44.0)
===================================
1 2 Jeff MacMillan MATTAWAN 16:13.0
2 24 Alex Standiford MATTAWAN 17:27.8
3 26 Andrew Schoenfeld MATTAWAN 17:29.1
4 31 Matt Kuhn MATTAWAN 17:34.2
5 44 Gavin Fisher MATTAWAN 17:59.9
6 ( 72) Chris Fish MATTAWAN 19:02.3

6. 200 COLDWATER (17:49.8 89:08.6)
===================================
1 5 Gerardo Torres COLDWATER 16:32.9
2 34 Sean Guzy COLDWATER 17:39.3
3 48 Kyle Raymond COLDWATER 18:04.9
4 51 Josh Holicki COLDWATER 18:12.6
5 62 Sam Foster COLDWATER 18:38.9
6 ( 74) Brandon Scott COLDWATER 19:10.1
7 ( 89) Mike Dunworth COLDWATER 20:37.1

7. 220 HARPER CREEK (17:58.1 89:50.1)
===================================
1 25 Travis Dado HARPER CREEK 17:28.8
2 37 Brock Hubbard HARPER CREEK 17:45.3
3 49 Eamonn Shirey HARPER CREEK 18:07.4
4 54 Zach Berning HARPER CREEK 18:14.0
5 55 Eric Willbur HARPER CREEK 18:14.6
6 ( 66) Anthony Brenner HARPER CREEK 18:45.1
7 ( 67) Spencer Pearson HARPER CREEK 18:48.9

8. 225 SOUTH HAVEN (18:45.9 93:49.1)
===================================
1 13 Ben??? Lewis??? SOUTH HAVEN 16:54.2
2 15 Mike?? Petersen??? SOUTH HAVEN 17:02.5
3 29 Max??? Taylor??? SOUTH HAVEN 17:32.7
4 70 Tim Lewis??? SOUTH HAVEN 18:59.2
5 98 Patrick? Fridley?? SOUTH HAVEN 23:20.5
6 ( 99) Connor??? Austell??? SOUTH HAVEN 23:46.4

9. 232 MARSHALL (18:07.1 90:35.2)
===================================
1 23 Harrison Bauer MARSHALL 17:26.4
2 27 Kaleb Willson MARSHALL 17:31.0
3 53 Andrew Mickus MARSHALL 18:12.8
4 60 Brett Merkel MARSHALL 18:30.6
5 69 Bob Brownell MARSHALL 18:54.4
6 ( 71) Joe Wheatley MARSHALL 19:01.0
7 ( 83) Travis Merkel MARSHALL 19:45.5

10. 257 GULL LAKE (18:16.5 91:22.4)
===================================
1 39 Tim Simon GULL LAKE 17:54.1
2 41 Brett Anderson GULL LAKE 17:57.4
3 50 Greg Bergland GULL LAKE 18:10.4
4 63 Troy Elliott GULL LAKE 18:39.5
5 64 Adam Simon GULL LAKE 18:41.0
6 ( 73) Kyle Goodman GULL LAKE 19:09.7
7 ( 78) Ryan Kolb GULL LAKE 19:34.4

11. 273 LAKEVIEW (18:39.5 93:17.1)
===================================
1 9 Tommy VanOosten LAKEVIEW 16:48.3
2 17 Matt Crumback LAKEVIEW 17:07.1
3 80 Cody Newman LAKEVIEW 19:36.8
4 81 Josh Eldridge LAKEVIEW 19:43.4
5 86 Billy Demarest LAKEVIEW 20:01.5
6 ( 91) Brendan O'Boyle LAKEVIEW 20:54.2
7 ( 96) Tyler Timmer LAKEVIEW 21:16.1

12. 291 NILES (18:46.2 93:51.0)
===================================
1 7 Mark Calhoun NILES 16:38.6
2 57 Brett Ortiz NILES 18:23.2
3 58 Anthony Horvath NILES 18:24.9
4 76 Shawn Calhoun NILES 19:18.1
5 93 Paul Mooney NILES 21:06.2
6 ( 95) Caleb Bliss NILES 21:12.0

13. 307 STEVENSVILLE-LAKESHO (18:37.4 93:07.0)
===================================
1 45 Mike Engen STEVENSVILLE-LAKESHO 18:00.1
2 56 Ian Armstrong STEVENSVILLE-LAKESHO 18:15.6
3 59 Chris Simpson STEVENSVILLE-LAKESHO 18:25.8
4 68 Eric Knapp STEVENSVILLE-LAKESHO 18:49.7
5 79 Andy McDougall STEVENSVILLE-LAKESHO 19:35.8
6 ( 87) Dennis Noakes STEVENSVILLE-LAKESHO 20:17.2
7 ( 88) Joe Fodo STEVENSVILLE-LAKESHO 20:20.4

14. 338 COMSTOCK (19:12.5 96:02.3)
===================================
1 43 Mike Olvitt COMSTOCK 17:59.3
2 46 Zach Newhouse COMSTOCK 18:00.3
3 77 Steve Mann COMSTOCK 19:33.4
4 82 Sam Hummel COMSTOCK 19:43.7
5 90 Scott Forslund COMSTOCK 20:45.6
6 ( 94) Eddie Hodges COMSTOCK 21:08.0
7 ( 97) Nick Wheeler COMSTOCK 22:11.5

15. 436 EDWARDSBURG (20:51.5 104:17.3)
===================================
1 75 Ryan Bringedahl EDWARDSBURG 19:11.2
2 84 Zak Eggleston EDWARDSBURG 19:49.1
3 85 Pat Reck EDWARDSBURG 19:54.5
4 92 Daniel Crowell EDWARDSBURG 20:55.8
5 100 Ben Fahey EDWARDSBURG 24:26.7




Place No. Name School Time Pace
===== ===== ====================== ==================== ======= =====
1 10112 Nathan Martin THREE RIVERS 15:53.6 5:08
2 6059 Jeff MacMillan MATTAWAN 16:13.0 5:14
3 6079 Sam Felton ST. JOSEPH 16:31.4 5:20
4 6080 James Kirschner ST. JOSEPH 16:31.4 5:20
5 6015 Gerardo Torres COLDWATER 16:32.9 5:20
6 6094 Taylor Polzin STURGIS 16:35.1 5:21
7 6063 Mark Calhoun NILES 16:38.6 5:22
8 6108 Chris Ryan VICKSBURG 16:43.2 5:23
9 6048 Tommy VanOosten LAKEVIEW 16:48.3 5:25
10 6104 Mark Beams VICKSBURG 16:48.6 5:25
11 6081 Collin Ludwig ST. JOSEPH 16:50.8 5:26
12 6092 Jay Marshall STURGIS 16:52.7 5:27
13 6071 Ben??? Lewis??? SOUTH HAVEN 16:54.2 5:27
14 6109 John Ryan VICKSBURG 16:54.6 5:27
15 6073 Mike?? Petersen??? SOUTH HAVEN 17:02.5 5:30
16 6107 Kyle Kearns VICKSBURG 17:04.7 5:30
17 6043 Matt Crumback LAKEVIEW 17:07.1 5:31
18 6101 Travis Sealy THREE RIVERS 17:07.5 5:31
19 6102 Jeff Tuesley THREE RIVERS 17:11.2 5:32
20 6106 Jared Hambright VICKSBURG 17:12.5 5:33
21 6099 Ben Jacobs THREE RIVERS 17:16.5 5:34
22 6105 Ryan Bowman VICKSBURG 17:21.7 5:36
23 6049 Harrison Bauer MARSHALL 17:26.4 5:37
24 6061 Alex Standiford MATTAWAN 17:27.8 5:38
25 6040 Travis Dado HARPER CREEK 17:28.8 5:38
26 6060 Andrew Schoenfeld MATTAWAN 17:29.1 5:38
27 6054 Kaleb Willson MARSHALL 17:31.0 5:39
28 6093 Kam Mills STURGIS 17:31.9 5:39
29 6074 Max??? Taylor??? SOUTH HAVEN 17:32.7 5:39
30 6090 Matt Huff STURGIS 17:33.3 5:40
31 6058 Matt Kuhn MATTAWAN 17:34.2 5:40
32 6077 Ben Damschroder ST. JOSEPH 17:35.1 5:40
33 6076 David Burkard ST. JOSEPH 17:37.2 5:41
34 6011 Sean Guzy COLDWATER 17:39.3 5:42
35 6095 Josh Swett STURGIS 17:41.5 5:42
36 6103 Jake Andrews VICKSBURG 17:42.0 5:42
37 6037 Brock Hubbard HARPER CREEK 17:45.3 5:43
38 6097 Ryan J DeNeau THREE RIVERS 17:52.3 5:46
39 6033 Tim Simon GULL LAKE 17:54.1 5:46
40 6096 Chad Creager THREE RIVERS 17:54.2 5:46
41 6028 Brett Anderson GULL LAKE 17:57.4 5:47
42 6089 Thom Griffith STURGIS 17:58.0 5:48
43 6021 Mike Olvitt COMSTOCK 17:59.3 5:48
44 6057 Gavin Fisher MATTAWAN 17:59.9 5:48
45 6083 Mike Engen STEVENSVILLE-LAKESHO 18:00.1 5:48
46 6020 Zach Newhouse COMSTOCK 18:00.3 5:48
47 6075 Chris Phahler ST. JOSEPH 18:01.4 5:49
48 6013 Kyle Raymond COLDWATER 18:04.9 5:50
49 6038 Eamonn Shirey HARPER CREEK 18:07.4 5:51
50 6029 Greg Bergland GULL LAKE 18:10.4 5:52
51 6012 Josh Holicki COLDWATER 18:12.6 5:52
52 6078 Kyle Denny ST. JOSEPH 18:12.7 5:52
53 6053 Andrew Mickus MARSHALL 18:12.8 5:52
54 6041 Zach Berning HARPER CREEK 18:14.0 5:53
55 6039 Eric Willbur HARPER CREEK 18:14.6 5:53
56 6082 Ian Armstrong STEVENSVILLE-LAKESHO 18:15.6 5:53
57 6068 Brett Ortiz NILES 18:23.2 5:56
58 6065 Anthony Horvath NILES 18:24.9 5:56
59 6088 Chris Simpson STEVENSVILLE-LAKESHO 18:25.8 5:57
60 6051 Brett Merkel MARSHALL 18:30.6 5:58
61 6098 David Foura THREE RIVERS 18:33.9 5:59
62 6005 Timothy Napier BENTON HARBOR 18:36.2 6:00
63 6010 Sam Foster COLDWATER 18:38.9 6:01
64 6031 Troy Elliott GULL LAKE 18:39.5 6:01
65 6032 Adam Simon GULL LAKE 18:41.0 6:01
66 6091 Zech Huff STURGIS 18:43.2 6:02
67 6035 Anthony Brenner HARPER CREEK 18:45.1 6:03
68 6036 Spencer Pearson HARPER CREEK 18:48.9 6:04
69 6084 Eric Knapp STEVENSVILLE-LAKESHO 18:49.7 6:04
70 6050 Bob Brownell MARSHALL 18:54.4 6:06
71 6072 Tim Lewis??? SOUTH HAVEN 18:59.2 6:07
72 10113 Joe Wheatley MARSHALL 19:01.0 6:08
73 6056 Chris Fish MATTAWAN 19:02.3 6:08
74 6034 Kyle Goodman GULL LAKE 19:09.7 6:11
75 6014 Brandon Scott COLDWATER 19:10.1 6:11
76 6023 Ryan Bringedahl EDWARDSBURG 19:11.2 6:11
77 6064 Shawn Calhoun NILES 19:18.1 6:13
78 6018 Steve Mann COMSTOCK 19:33.4 6:18
79 6030 Ryan Kolb GULL LAKE 19:34.4 6:19
80 6086 Andy McDougall STEVENSVILLE-LAKESHO 19:35.8 6:19
81 6046 Cody Newman LAKEVIEW 19:36.8 6:19
82 6045 Josh Eldridge LAKEVIEW 19:43.4 6:21
83 6017 Sam Hummel COMSTOCK 19:43.7 6:22
84 6052 Travis Merkel MARSHALL 19:45.5 6:22
85 6025 Zak Eggleston EDWARDSBURG 19:49.1 6:23
86 6027 Pat Reck EDWARDSBURG 19:54.5 6:25
87 6044 Billy Demarest LAKEVIEW 20:01.5 6:27
88 6085 Dennis Noakes STEVENSVILLE-LAKESHO 20:17.2 6:32
89 6087 Joe Fodo STEVENSVILLE-LAKESHO 20:20.4 6:33
90 6008 Mike Dunworth COLDWATER 20:37.1 6:39
91 6016 Scott Forslund COMSTOCK 20:45.6 6:42
92 6047 Brendan O'Boyle LAKEVIEW 20:54.2 6:44
93 6024 Daniel Crowell EDWARDSBURG 20:55.8 6:45
94 6067 Paul Mooney NILES 21:06.2 6:48
95 6019 Eddie Hodges COMSTOCK 21:08.0 6:49
96 6062 Caleb Bliss NILES 21:12.0 6:50
97 6042 Tyler Timmer LAKEVIEW 21:16.1 6:51
98 6022 Nick Wheeler COMSTOCK 22:11.5 7:09
99 6070 Patrick? Fridley?? SOUTH HAVEN 23:20.5 7:31
100 6069 Connor??? Austell??? SOUTH HAVEN 23:46.4 7:40
101 6026 Ben Fahey EDWARDSBURG 24:26.7 7:53
102 6002 Aaron Clayborn BENTON HARBOR 29:44.3 9:35
103 6001 Tyrone Black BENTON HARBOR 29:44.4 9:35





1. 100 MARSHALL (20:21.5 101:47.3)
===================================
1 3 Danielle Hicks MARSHALL 19:28.9
2 9 Amanda Weaver MARSHALL 19:48.8
3 19 Juliann Hinske MARSHALL 20:14.9
4 33 Lucy Morrison MARSHALL 21:05.4
5 36 Jillian Thompson MARSHALL 21:09.3
6 ( 37) Emily Mickus MARSHALL 21:10.1
7 ( 38) Kate Belew MARSHALL 21:10.1

2. 102 STURGIS (20:19.6 101:38.0)
===================================
1 2 Ann Marie Arseneau STURGIS 19:22.3
2 4 Alex Keyser STURGIS 19:35.4
3 15 Mary Boyd STURGIS 19:53.6
4 30 Michelle Merritt STURGIS 21:00.4
5 51 Lauren Sprowl STURGIS 21:46.3
6 ( 79) Daniella Vasquez STURGIS 23:21.1
7 ( 89) Molly Marshall STURGIS 24:15.1

3. 107 VICKSBURG (20:21.0 101:44.6)
===================================
1 1 Molly Waterhouse VICKSBURG 18:51.9
2 18 Mindy Lewis VICKSBURG 20:07.2
3 20 Danielle Thompson VICKSBURG 20:34.1
4 29 Bailey Windle VICKSBURG 21:00.4
5 39 Jenna Ruimveld VICKSBURG 21:11.0
6 ( 42) Heidi Halseth VICKSBURG 21:17.9
7 ( 60) Brittney Hale VICKSBURG 22:06.5

4. 130 MATTAWAN (20:42.4 103:32.0)
===================================
1 10 Elley Hinkel MATTAWAN 19:50.6
2 13 Brittney McKague MATTAWAN 19:52.1
3 23 Hannah Robb MATTAWAN 20:48.9
4 27 Alexandra Klein MATTAWAN 20:59.3
5 57 Ruth Fatzinger MATTAWAN 22:01.1
6 ( 73) Kristen Stinavage MATTAWAN 22:55.3
7 ( 74) Brittany Vezina MATTAWAN 22:58.5

5. 146 ST. JOSEPH (20:53.9 104:29.2)
===================================
1 7 Katie Buckleitner ST. JOSEPH 19:42.8
2 21 Julie Helm ST. JOSEPH 20:39.0
3 22 Natalie Pecoraro ST. JOSEPH 20:47.4
4 31 Allyson Garstecki ST. JOSEPH 21:03.5
5 65 Kayla Mahler ST. JOSEPH 22:16.5
6 ( 67) Lori Chen ST. JOSEPH 22:25.0
7 ( 82) Ashley Moyer ST. JOSEPH 23:43.1

6. 152 LAKESHORE (20:53.7 104:28.1)
===================================
1 11 Amanda Balk LAKESHORE 19:50.9
2 25 Haley Smith LAKESHORE 20:52.2
3 26 Kelsey Kuehl LAKESHORE 20:52.6
4 41 Kayla Matheny LAKESHORE 21:16.9
5 49 Emily LaManna LAKESHORE 21:35.5
6 ( 56) Madelyn Johnson LAKESHORE 22:01.1
7 ( 72) Jessica Schewe LAKESHORE 22:46.6

7. 155 GULL LAKE (20:54.2 104:30.8)
===================================
1 12 Courtney Clancy GULL LAKE 19:51.5
2 24 Paige Winne GULL LAKE 20:49.5
3 28 Hannah Flynn GULL LAKE 20:59.7
4 44 Kaitlin Jeske GULL LAKE 21:22.0
5 47 Kelly Petersen GULL LAKE 21:28.1
6 ( 58) Sara Krajnik GULL LAKE 22:01.5
7 ( 59) Stephanie Krajnik GULL LAKE 22:05.5

8. 166 HARPER CREEK (20:57.9 104:49.1)
===================================
1 6 Amanda Weidner HARPER CREEK 19:40.2
2 32 Danielle Clark HARPER CREEK 21:03.7
3 35 Hannah Markusic HARPER CREEK 21:08.5
4 45 Aubrey Cable HARPER CREEK 21:22.7
5 48 Haley Hancock HARPER CREEK 21:34.0
6 ( 70) Brie Boyd HARPER CREEK 22:36.7

9. 192 LAKEVIEW (21:07.1 105:35.4)
===================================
1 16 Courtney Volstromer LAKEVIEW 19:55.3
2 17 Nicole Krajewski LAKEVIEW 19:59.7
3 52 Jessica Fox LAKEVIEW 21:48.0
4 53 Kelsey Vosler LAKEVIEW 21:52.9
5 54 Alexandra Steckler LAKEVIEW 21:59.5
6 ( 63) Heather Mitchell LAKEVIEW 22:12.2
7 ( 88) Alyssa Yuill LAKEVIEW 24:10.9

10. 219 NILES (21:30.7 107:33.5)
===================================
1 8 Maddie Rodts NILES 19:44.9
2 14 Samantha Brawley NILES 19:52.3
3 43 Elizabeth Vandenheede NILES 21:21.6
4 69 Sarah Tyler NILES 22:30.7
5 85 Bree Donohue NILES 24:04.0
6 ( 94) Stephanie Kolloff NILES 25:45.6
7 ( 97) Nikki Horvath NILES 27:09.4

11. 244 THREE RIVERS (21:47.1 108:55.5)
===================================
1 5 Morgan Stuut THREE RIVERS 19:38.9
2 34 Audry Yonge THREE RIVERS 21:07.9
3 50 Kayla Barton THREE RIVERS 21:41.2
4 75 Vonda Allen THREE RIVERS 22:59.8
5 80 Megan Walther THREE RIVERS 23:27.7
6 ( 86) April Castle THREE RIVERS 24:05.1
7 ( 92) Emily Wenger THREE RIVERS 25:23.1

12. 337 COMSTOCK (22:35.6 112:57.6)
===================================
1 55 Katie Jones COMSTOCK 22:00.5
2 62 Angie Lane COMSTOCK 22:10.7
3 68 Kari Gabhart COMSTOCK 22:27.0
4 71 Michelle Maas COMSTOCK 22:38.1
5 81 Taylor Clements COMSTOCK 23:41.3
6 ( 83) Stephanie Larson COMSTOCK 23:43.4

13. 340 EDWARDSBURG (22:55.7 114:38.3)
===================================
1 46 Kaitlyn Buzalski EDWARDSBURG 21:23.3
2 61 Veronica Brubacher EDWARDSBURG 22:07.4
3 64 Kathy Stewart EDWARDSBURG 22:13.4
4 76 Lindsay Ward EDWARDSBURG 23:09.2
5 93 Kim Billings EDWARDSBURG 25:45.0
6 ( 95) Lisa Billings EDWARDSBURG 26:13.8
7 ( 96) Holly Billings EDWARDSBURG 26:57.8

14. 390 SOUTH HAVEN (24:16.6 121:22.7)
===================================
1 40 Kayla Trevino?? SOUTH HAVEN 21:11.2
2 77 Ellen Pearl?? SOUTH HAVEN 23:13.2
3 84 Maia Rowles?? SOUTH HAVEN 24:01.3
4 91 Citlali Alcarez?? SOUTH HAVEN 25:14.4
5 98 Kelsie Underwood?? SOUTH HAVEN 27:42.6
6 ( 99) Roxana Alcarez?? SOUTH HAVEN 28:04.6

15. 421 COLDWATER (24:44.4 123:41.7)
===================================
1 66 Taylor Wendorf COLDWATER 22:22.5
2 78 Nikki Clark COLDWATER 23:14.1
3 87 Amy Hemker COLDWATER 24:07.2
4 90 Viridiana Valle COLDWATER 25:09.7
5 100 Halie Watkins COLDWATER 28:48.2




Place No. Name School Time Pace
===== ===== ====================== ==================== ======= =====
1 2109 Molly Waterhouse VICKSBURG 18:51.9 6:05
2 2090 Ann Marie Arseneau STURGIS 19:22.3 6:15
3 2055 Danielle Hicks MARSHALL 19:28.9 6:17
4 2092 Alex Keyser STURGIS 19:35.4 6:19
5 2100 Morgan Stuut THREE RIVERS 19:38.9 6:20
6 2033 Amanda Weidner HARPER CREEK 19:40.2 6:20
7 2083 Katie Buckleitner ST. JOSEPH 19:42.8 6:21
8 2072 Maddie Rodts NILES 19:44.9 6:22
9 2060 Amanda Weaver MARSHALL 19:48.8 6:23
10 2061 Elley Hinkel MATTAWAN 19:50.6 6:24
11 2040 Amanda Balk LAKESHORE 19:50.9 6:24
12 2026 Courtney Clancy GULL LAKE 19:51.5 6:24
13 2064 Brittney McKague MATTAWAN 19:52.1 6:24
14 2069 Samantha Brawley NILES 19:52.3 6:24
15 2091 Mary Boyd STURGIS 19:53.6 6:25
16 2051 Courtney Volstromer LAKEVIEW 19:55.3 6:25
17 2048 Nicole Krajewski LAKEVIEW 19:59.7 6:27
18 2106 Mindy Lewis VICKSBURG 20:07.2 6:29
19 2056 Juliann Hinske MARSHALL 20:14.9 6:32
20 2108 Danielle Thompson VICKSBURG 20:34.1 6:38
21 2086 Julie Helm ST. JOSEPH 20:39.0 6:39
22 2089 Natalie Pecoraro ST. JOSEPH 20:47.4 6:42
23 2065 Hannah Robb MATTAWAN 20:48.9 6:43
24 2032 Paige Winne GULL LAKE 20:49.5 6:43
25 2046 Haley Smith LAKESHORE 20:52.2 6:44
26 2042 Kelsey Kuehl LAKESHORE 20:52.6 6:44
27 2062 Alexandra Klein MATTAWAN 20:59.3 6:46
28 2027 Hannah Flynn GULL LAKE 20:59.7 6:46
29 2110 Bailey Windle VICKSBURG 21:00.4 6:46
30 2094 Michelle Merritt STURGIS 21:00.4 6:46
31 2085 Allyson Garstecki ST. JOSEPH 21:03.5 6:47
32 2036 Danielle Clark HARPER CREEK 21:03.7 6:47
33 2058 Lucy Morrison MARSHALL 21:05.4 6:48
34 2103 Audry Yonge THREE RIVERS 21:07.9 6:49
35 2037 Hannah Markusic HARPER CREEK 21:08.5 6:49
36 2059 Jillian Thompson MARSHALL 21:09.3 6:49
37 2057 Emily Mickus MARSHALL 21:10.1 6:49
38 2054 Kate Belew MARSHALL 21:10.1 6:49
39 2107 Jenna Ruimveld VICKSBURG 21:11.0 6:50
40 2081 Kayla Trevino?? SOUTH HAVEN 21:11.2 6:50
41 2044 Kayla Matheny LAKESHORE 21:16.9 6:52
42 2105 Heidi Halseth VICKSBURG 21:17.9 6:52
43 2074 Elizabeth Vandenheede NILES 21:21.6 6:53
44 2028 Kaitlin Jeske GULL LAKE 21:22.0 6:53
45 2035 Aubrey Cable HARPER CREEK 21:22.7 6:53
46 2022 Kaitlyn Buzalski EDWARDSBURG 21:23.3 6:54
47 2031 Kelly Petersen GULL LAKE 21:28.1 6:55
48 2039 Haley Hancock HARPER CREEK 21:34.0 6:57
49 2043 Emily LaManna LAKESHORE 21:35.5 6:58
50 2098 Kayla Barton THREE RIVERS 21:41.2 6:59
51 2095 Lauren Sprowl STURGIS 21:46.3 7:01
52 2047 Jessica Fox LAKEVIEW 21:48.0 7:02
53 2052 Kelsey Vosler LAKEVIEW 21:52.9 7:03
54 2050 Alexandra Steckler LAKEVIEW 21:59.5 7:05
55 2015 Katie Jones COMSTOCK 22:00.5 7:06
56 2041 Madelyn Johnson LAKESHORE 22:01.1 7:06
57 2067 Ruth Fatzinger MATTAWAN 22:01.1 7:06
58 2029 Sara Krajnik GULL LAKE 22:01.5 7:06
59 2030 Stephanie Krajnik GULL LAKE 22:05.5 7:07
60 2104 Brittney Hale VICKSBURG 22:06.5 7:08
61 2021 Veronica Brubacher EDWARDSBURG 22:07.4 7:08
62 2016 Angie Lane COMSTOCK 22:10.7 7:09
63 2049 Heather Mitchell LAKEVIEW 22:12.2 7:09
64 2024 Kathy Stewart EDWARDSBURG 22:13.4 7:10
65 2087 Kayla Mahler ST. JOSEPH 22:16.5 7:11
66 2011 Taylor Wendorf COLDWATER 22:22.5 7:13
67 2084 Lori Chen ST. JOSEPH 22:25.0 7:14
68 2013 Kari Gabhart COMSTOCK 22:27.0 7:14
69 2073 Sarah Tyler NILES 22:30.7 7:15
70 2034 Brie Boyd HARPER CREEK 22:36.7 7:17
71 2018 Michelle Maas COMSTOCK 22:38.1 7:18
72 2045 Jessica Schewe LAKESHORE 22:46.6 7:20
73 2066 Kristen Stinavage MATTAWAN 22:55.3 7:23
74 2063 Brittany Vezina MATTAWAN 22:58.5 7:24
75 2097 Vonda Allen THREE RIVERS 22:59.8 7:25
76 2025 Lindsay Ward EDWARDSBURG 23:09.2 7:28
77 2078 Ellen Pearl?? SOUTH HAVEN 23:13.2 7:29
78 2007 Nikki Clark COLDWATER 23:14.1 7:29
79 2096 Daniella Vasquez STURGIS 23:21.1 7:32
80 2101 Megan Walther THREE RIVERS 23:27.7 7:34
81 2012 Taylor Clements COMSTOCK 23:41.3 7:38
82 2088 Ashley Moyer ST. JOSEPH 23:43.1 7:39
83 2017 Stephanie Larson COMSTOCK 23:43.4 7:39
84 2080 Maia Rowles?? SOUTH HAVEN 24:01.3 7:45
85 2070 Bree Donohue NILES 24:04.0 7:45
86 2099 April Castle THREE RIVERS 24:05.1 7:46
87 2008 Amy Hemker COLDWATER 24:07.2 7:46
88 2053 Alyssa Yuill LAKEVIEW 24:10.9 7:48
89 2093 Molly Marshall STURGIS 24:15.1 7:49
90 2009 Viridiana Valle COLDWATER 25:09.7 8:07
91 2075 Citlali Alcarez?? SOUTH HAVEN 25:14.4 8:08
92 2102 Emily Wenger THREE RIVERS 25:23.1 8:11
93 2019 Kim Billings EDWARDSBURG 25:45.0 8:18
94 2068 Stephanie Kolloff NILES 25:45.6 8:18
95 2020 Lisa Billings EDWARDSBURG 26:13.8 8:27
96 2023 Holly Billings EDWARDSBURG 26:57.8 8:41
97 2071 Nikki Horvath NILES 27:09.4 8:45
98 2082 Kelsie Underwood?? SOUTH HAVEN 27:42.6 8:56
99 2006 Destiny Williams BENTON HARBOR 27:48.7 8:58
100 2001 Olivia Askew BENTON HARBOR 27:48.8 8:58
101 2076 Roxana Alcarez?? SOUTH HAVEN 28:04.6 9:03
102 2010 Halie Watkins COLDWATER 28:48.2 9:17
103 2004 Jessica Reed BENTON HARBOR 29:22.0 9:28