2015 MIHS (Independant) Championship

back to results

May. 29, 2015

2015 MIHS (Independant) Championship
Westphalia, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/29/2015 09:21 PM
MiHS State Championship
Pewamo Westphalia - 5/29/2015
Results

Event 1 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Capital Homeschool 'A' 10:36.39 10
1) Kettel, Rebecca 10 2) Johnson, Mara 12
3) Shoemaker, Kyria 12 4) Shoemaker, Annika 9
2 Capital Homeschool 'B' x12:14.90
1) Shoemaker, Sophia 7 2) Sump, Alivia 8
3) Gumfory, Erin 7 4) Schaub, Emma 8

Event 2 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Capital Homeschool 'A' 9:44.97 10
1) Fedewa, Grant 10 2) Cribley, Brett 10
3) Beals, Charlie 11 4) Dysart, Landon 10
2 Capital Homeschool 'B' x10:21.56
1) Minnaar, Noah 8 2) DeGoffau, Lewis 8
3) Mason, Josiah 8 4) Gulock, John 8
3 Grand Rapids Track 'A' 11:40.68 6
1) Eckl, Caleb 11 2) Eckl, Josiah 8
3) McFarlane, Micah 9 4) Barnes, Keith -

Event 3 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Lauren 10 Capital Home 19.17 10
2 Wood, Laina 7 Capital Home 22.48 8

Event 4 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rozeboom, Paul 11 Grand Rapids 21.71 10
2 Mason, Josiah 8 Capital Home 22.99 8

Event 5 Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nimtz, Allison 8 Capital Home 13.26 10
2 Sweetman, Naomi - Grand Rapids 13.66 8
3 Vandermaal, Sophie - Grand Rapids 13.72 6
4 Dobson, Victoria 9 Berrien Coun 15.05 4
5 McWethy, Madison 10 Capital Home 15.55 2
6 Dobson, Emma 7 Berrien Coun 16.20

Event 6 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rielly, Devonte - Grand Rapids 12.16 2 10
2 Barnes, Keith - Grand Rapids 12.25 2 8
3 Beals, Lewis Capital Home 12.86 2 6
4 Dobson, Lincoln 11 Berrien Coun 13.27 1 4
5 Rodgers, Justin 7 Capital Home 15.07 2 2
6 Thompson, Kaleb 8 Capital Home 15.28 2
7 Dobson, Owen 8 Berrien Coun 15.35 1
8 Johnson, Elijah 7 Capital Home 15.99 1
9 Rubingh, Nathan 8 Capital Home 17.35 2
10 Manning, Cameron 7 Capital Home 17.75 1
11 Williams, James 7 Capital Home 18.69 1
-- Vandermall, Malichi - Grand Rapids DQ 2

Event 7 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Capital Homeschool 'A' 1:56.15 10
1) Johnson, Mara 12 2) Kettel, Rebecca 10
3) Nimtz, Allison 8 4) Kribs, Makayla 8
2 Capital Homeschool 'B' x2:17.41
1) Gumfory, Erin 7 2) Squillace, Sophia 8
3) Schaub, Emma 8 4) Wood, Laina 7

Event 8 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Grand Rapids Track 'A' 1:44.84 10
1) Vandermall, Malichi - 2) Rozeboom, Paul 11
3) Rottschaafer, Anders - 4) Moerdyk, Matt -
2 Capital Homeschool 'A' 1:56.74 6
1) Krise, Dustin 10 2) Wood, Caleb 9
3) Rubingh, Austin 10 4) Baker, Josef 10
3 Capital Homeschool 'B' x2:07.25
1) Rodgers, Justin 7 2) Butler, Jaden 8
3) Thompson, Kaleb 8 4) Johnson, Elijah 7

Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Blom, Ashleigh 9 Grand Rapids 5:47.34 10
2 Shoemaker, Annika 9 Capital Home 5:55.86 8
3 Dobson, Victoria 9 Berrien Coun 6:01.95 6
4 Shoemaker, Kyria 12 Capital Home 6:03.83 4
5 Shoemaker, Sophia 7 Capital Home 6:33.27 2

Event 10 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dysart, Landon 10 Capital Home 5:11.96 10
2 Cribley, Brett 10 Capital Home 5:32.57 8
3 Moerdyk, Matt - Grand Rapids 5:32.94 6
4 Fedewa, Grant 10 Capital Home 5:36.24 4
5 DeGoffau, Lewis 8 Capital Home 5:36.84 2
6 Gulock, John 8 Capital Home 5:36.95
7 McFarlane, Micah 9 Grand Rapids 5:54.94
8 Taylor, Jacob 7 Capital Home 6:24.50

Event 13 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Capital Homeschool 'A' 1:02.27 10
1) McWethy, Madison 10 2)
3) Butler, Kami 10 4) Squillace, Sophia 8

Event 14 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Grand Rapids Track 'A' 54.82 10
1) Rielly, Devonte - 2) Eckl, Josiah 8
3) Eckl, Caleb 11 4) Rottschaafer, Anders -
2 Capital Homeschool 'A' 57.36 6
1) Rubingh, Austin 10 2) Wood, Caleb 9
3) Baker, Josef 10 4) Krise, Dustin 10
3 Capital Homeschool 'B' x1:08.85
1) Rodgers, Justin 7 2) Manning, Cameron 7
3) Williams, James 7 4) Rubingh, Nathan 8

Event 15 Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Mara 12 Capital Home 1:02.79 10
2 Kribs, Makayla 8 Capital Home 1:05.52 8
3 Sweetman, Naomi - Grand Rapids 1:07.13 6
4 Vandermaal, Sophie - Grand Rapids 1:11.78 4
5 Gumfory, Erin 7 Capital Home 1:17.36 2
6 Butler, Kami 10 Capital Home 1:22.60
7 Siek, Jenna 5 Berrien Coun 1:29.34

Event 16 Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vandermall, Malichi - Grand Rapids 56.28 10
2 Beals, Charlie 11 Capital Home 1:00.33 8
3 Dobson, Lincoln 11 Berrien Coun 1:00.54 6
4 Rottschaafer, Anders - Grand Rapids 1:01.95 4
5 Squillace, George 12 Capital Home 1:06.57 2
6 Butler, Jaden 8 Capital Home 1:09.28
7 Krise, Dustin 10 Capital Home 1:11.99
8 Thompson, Kaleb 8 Capital Home 1:13.23

Event 17 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Lauren 10 Capital Home 1:02.06 10
2 Wood, Laina 7 Capital Home 1:06.42 8

Event 18 Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rozeboom, Paul 11 Grand Rapids 49.13 10
2 Minnaar, Noah 8 Capital Home 50.19 8
3 Eckl, Josiah 8 Grand Rapids 1:07.41 6

Event 19 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Blom, Ashleigh 9 Grand Rapids 2:35.07 10
2 Kettel, Rebecca 10 Capital Home 2:38.18 8
3 Sump, Alivia 8 Capital Home 2:47.24 6
4 Dobson, Victoria 9 Berrien Coun 2:49.80 4
5 Dobson, Emma 7 Berrien Coun 3:11.23 2
6 Butler, Kami 10 Capital Home 3:22.87

Event 20 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dobson, Owen 8 Berrien Coun 2:53.63 10
2 Taylor, Jacob 7 Capital Home 2:58.66 8

Event 21 Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nimtz, Allison 8 Capital Home 28.24 10
2 Sweetman, Naomi - Grand Rapids 28.61 8
3 Vandermaal, Sophie - Grand Rapids 30.23 6
4 McWethy, Madison 10 Capital Home 34.19 4
5 Squillace, Sophia 8 Capital Home 35.02 2
6 Wood, Laina 7 Capital Home 38.33
7 Siek, Jenna 5 Berrien Coun 39.90

Event 22 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Dobson, Lincoln 11 Berrien Coun 26.62 1 10
2 Barnes, Keith - Grand Rapids 26.94 2 8
3 Rielly, Devonte - Grand Rapids 27.79 2 6
4 Baker, Josef 10 Capital Home 29.58 2 4
5 Butler, Jaden 8 Capital Home 30.57 2 2
6 Thompson, Kaleb 8 Capital Home 30.84 2
7 Rodgers, Justin 7 Capital Home 32.58 2
8 Johnson, Elijah 7 Capital Home 34.99 2
9 Manning, Cameron 7 Capital Home 36.70 1
10 Rubingh, Nathan 8 Capital Home 38.01 2
11 Williams, James 7 Capital Home 42.15 1

Event 23 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Shoemaker, Annika 9 Capital Home 12:36.97 10
2 Blom, Ashleigh 9 Grand Rapids 12:54.05 8
3 Shoemaker, Kyria 12 Capital Home 13:13.73 6

Event 24 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dysart, Landon 10 Capital Home 11:14.17 10
2 Fedewa, Grant 10 Capital Home 11:33.71 8
3 Cribley, Brett 10 Capital Home 11:37.98 6
4 Eckl, Caleb 11 Grand Rapids 11:54.03 4

Event 25 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Capital Homeschool 'A' 4:27.84 10
1) Johnson, Mara 12 2) Kettel, Rebecca 10
3) Nimtz, Allison 8 4) Kribs, Makayla 8
2 Capital Homeschool 'B' x5:07.93
1) Sump, Alivia 8 2) Schaub, Emma 8
3) Shoemaker, Sophia 7 4) Gumfory, Erin 7

Event 26 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Capital Homeschool 'A' 4:19.47 10
1) Beals, Charlie 11 2) Krise, Dustin 10
3) Squillace, George 12 4) Minnaar, Noah 8
2 Capital Homeschool 'B' x4:32.79
1) DeGoffau, Lewis 8 2) Gulock, John 8
3) Mason, Josiah 8 4) Taylor, Jacob 7

Event 28 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Fedewa, Grant 10 Capital Home 5-01.00 10
2 Rubingh, Austin 10 Capital Home 4-00.00 8

Event 31 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vandermaal, Sophie - Grand Rapids 13-07.75 10
2 Smith, Lauren 10 Capital Home 13-00.50 8
3 Shoemaker, Sophia 7 Capital Home 11-09.00 6
4 Gumfory, Erin 7 Capital Home 10-08.25 4

Event 32 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vandermall, Malichi - Grand Rapids 16-01.50 10
2 Minnaar, Noah 8 Capital Home 15-11.00 8
3 Rielly, Devonte - Grand Rapids 15-01.00 6
4 Johnson, Elijah 7 Capital Home 11-04.50 4
5 Taylor, Jacob 7 Capital Home 11-01.00 2

Event 33 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McWethy, Madison 10 Capital Home 35-08 10
2 Squillace, Sophia 8 Capital Home 27-00.75 8

Event 34 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rubingh, Austin 10 Capital Home 78-02.50 10
2 Squillace, George 12 Capital Home 68-04.75 8
3 Baker, Josef 10 Capital Home 55-00.25 6
4 Eckl, Josiah 8 Grand Rapids 48-01.75 4

Event 35 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Blom, Ashleigh 9 Grand Rapids 22-01.25 10
2 Butler, Kami 10 Capital Home 17-02.50 8

Event 36 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rubingh, Nathan 8 Capital Home 31-08.75 10
2 Butler, Jaden 8 Capital Home 28-09.50 8
3 Manning, Cameron 7 Capital Home 24-07.00 6
4 Eckl, Caleb 11 Grand Rapids 21-03.00 4
5 Williams, James 7 Capital Home 21-02.75 2

Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Capital Homeschool 212 2) Grand Rapids Track 86
3) Berrien County Youth Track 16

Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Capital Homeschool 210 2) Grand Rapids Track 132
3) Berrien County Youth Track 30