2015 Benton Harbor @ Lakeshore

back to results

Apr. 29, 2015

2015 Benton Harbor @ Lakeshore
Stevensville, MI
Provided by Michiana Timing

Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/29/2015 06:55 PM
Benton Harbor at Lakeshore
Dual Meet
Lakeshore High School - 4/29/2015
Results

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Name Age School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Rimpson, Brianna Benton Harbo 13.42 1
2 Hengy, Alex Stevensville 13.56 1
3 Henry, Sanora Benton Harbo 13.69 1
4 Bansen, Abigail Stevensville 13.89 1
5 Msipa, Kiki Stevensville 14.26 1
6 Lewis, Tamara Benton Harbo 14.29 1
7 Wojahn, Leah Stevensville 14.29 1
8 White, Tyeisha Benton Harbo 15.25 3
9 Drews, Kirsten Stevensville 15.42 2
10 Achterburg, Rachel Stevensville 15.65 2
11 Davis-Pringle, Destinee Benton Harbo 15.68 3
12 Olmsted, Sidney Stevensville 15.93 2
13 Walsh, Rebecca Stevensville 15.96 3
14 Daniel, Tori Benton Harbo 16.39 1
15 White, Alexis Benton Harbo 16.46 3
16 Harmon, Cheyenne Stevensville 17.03 3
17 Knuth, Erika Stevensville 17.04 3

Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Name Age School Finals H#
===================================================================
1 Rimpson, Brianna Benton Harbo 27.67 1
2 Moss, Jamira Benton Harbo 28.47 1
3 Lewis, Tamara Benton Harbo 30.43 1
4 Msipa, Kiki Stevensville 30.85 1
5 O'Connor, Hanna Stevensville 31.18 1
6 Williams, Isabelle Stevensville 31.70 2
7 White, Tyeisha Benton Harbo 32.39 2
8 Drews, Kirsten Stevensville 33.47 2
9 Achterburg, Rachel Stevensville 33.82 2
10 Davis-Pringle, Destinee Benton Harbo 34.33 2
11 Olmsted, Sidney Stevensville 34.74 2
12 White, Alexis Benton Harbo 34.94 1

Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age School Finals H#
===================================================================
1 Gathright, Jenna Stevensville 1:08.54 1
2 McClure, Morgan Stevensville 1:09.70 1
3 Morse, Elle Stevensville 1:11.00 1
4 Whitwam, Megan Stevensville 1:11.24 1
5 Staffin, Michaela Stevensville 1:19.96 2
6 Achterburg, Rachel Stevensville 1:20.99 2
7 Harmon, Cheyenne Stevensville 1:28.37 2

Girls 800 Meter Run
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Austin, Abby Stevensville 2:35.62
2 Veldman, Renee Stevensville 3:02.75
3 Matti, Allie Stevensville 3:24.65

Girls 1600 Meter Run
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Veldman, Renee Stevensville 6:23.56
2 Ramirez, Kelsey Stevensville 6:23.79

Girls 3200 Meter Run
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Frazier, Jaci Stevensville 14:34.66

Girls 100 Meter Hurdles
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Dine, Ashley Stevensville 17.82
2 Bredeweg, Hannah Stevensville 19.53
3 Ferguson, Tatyanna Benton Harbo 20.70
4 Walker, Tytianna Benton Harbo 22.87
5 Staffin, Michaela Stevensville 24.01

Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Dine, Ashley Stevensville 53.26
2 Wojahn, Leah Stevensville 1:01.05
3 Ferguson, Tatyanna Benton Harbo 1:02.48

Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Benton Harbor 'A' 54.94
1) Rimpson, Brianna 2) Davis-Pringle, Destinee
3) Henry, Sanora 4) Moss, Jamira
2 Stevensville Lakeshore 'A' 57.41
1) Bansen, Abigail 2) Wojahn, Leah
3) Dine, Ashley 4) Hengy, Alex

Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Benton Harbor 'A' 1:55.04
1) Henry, Sanora 2) Moss, Jamira
3) Walker, Tytianna 4) Rimpson, Brianna
2 Stevensville Lakeshore 'A' 2:03.58
1) O'Connor, Hanna 2) Grayam, Emily
3) Whitwam, Megan 4) Morse, Elle

Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Stevensville Lakeshore 'A' 4:46.74
1) Austin, Abby 2) McClure, Morgan
3) Ramirez, Kelsey 4) Gathright, Jenna
2 Benton Harbor 'A' 4:52.08
1) Moss, Jamira 2) Henry, Sanora
3) Tinney, Ja'Neeah 4) Walker, Tytianna

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Stevensville Lakeshore 'A' 12:19.62
1) Austin, Abby 2) McClure, Morgan
3) Lafrenz, Erin 4) Veldman, Renee
2 Stevensville Lakeshore 'B' x13:04.02
1) Achterburg, Rachel 2) Frazier, Jaci
3) Matti, Allie 4) Ramirez, Kelsey

Girls High Jump
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Bredeweg, Hannah Stevensville 4-10.00
2 Gathright, Jenna Stevensville 4-06.00
3 McClure, Morgan Stevensville 4-00.00
-- Lewis, Tamara Benton Harbo NH
-- Daniel, Tori Benton Harbo NH

Girls Pole Vault
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Dine, Ashley Stevensville 8-00.00
2 Grayam, Emily Stevensville 7-00.00
3 Gathright, Jenna Stevensville 6-00.00
-- Lancaster, Olivia Stevensville NH
-- Staffin, Michaela Stevensville NH

Girls Long Jump
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Bansen, Abigail Stevensville 14-06.50
2 Wojahn, Leah Stevensville 13-00.25
3 O'Connor, Hanna Stevensville 12-08.25
4 Grayam, Emily Stevensville 12-05.50
5 Williams, Isabelle Stevensville 11-09.00
6 Drews, Kirsten Stevensville 11-08.00
7 Lewis, Tamara Benton Harbo 11-05.00
8 Daniel, Tori Benton Harbo 10-10.00
9 Williams, Talia Benton Harbo 10-04.00
-- White, Tyeisha Benton Harbo ND

Girls Shot Put
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Austin, Abby Stevensville 28-00.25
2 Dortch, Gabrielle Benton Harbo 27-04.00
3 Harmon, Cheyenne Stevensville 23-09.50
4 Williams, Talia Benton Harbo 23-06.50
5 Walsh, Rebecca Stevensville 23-01.00
6 Dohm, Avalon Stevensville 22-10.25
7 Knuth, Erika Stevensville 22-07.50
8 Daniel, Tori Benton Harbo 21-05.00
9 Mackie, Jacquelynn Stevensville 20-11.00
10 Olmsted, Sidney Stevensville 20-06.00
11 Hohman, Danielle Stevensville 20-01.00
12 Martindale, Emily Stevensville 19-00.00
13 Matti, Allie Stevensville 18-10.50
14 Behn, Saskia Stevensville 18-00.00
15 Schulz, Emily Stevensville 15-09.00

Girls Discus Throw
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Hohman, Danielle Stevensville 83-10
2 Whitwam, Megan Stevensville 70-06
3 Dohm, Avalon Stevensville 65-05
4 Martindale, Emily Stevensville 64-06
5 Walsh, Rebecca Stevensville 59-06
6 Dortch, Gabrielle Benton Harbo 58-09
7 Harmon, Cheyenne Stevensville 57-01
8 Matti, Allie Stevensville 56-06
9 Behn, Saskia Stevensville 51-10
10 Knuth, Erika Stevensville 51-05
11 Schulz, Emily Stevensville 49-07
12 Mackie, Jacquelynn Stevensville 45-03

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Name Age School Finals H#
===================================================================
1 Effa, Sam Stevensville 11.75 1
2 McGee, Antionio Benton Harbo 11.79 1
3 Erby, Dominick Benton Harbo 11.80 1
4 Hampton, Corey Stevensville 11.88 1
5 Dente, Robert Stevensville 12.18 1
6 Mardy, Edwin Benton Harbo 12.55 1
7 King, Damien Stevensville 12.86 2
8 Gembala, Gabe Stevensville 12.90 2
9 Falcone, Dillon Stevensville 12.97 2
10 Schewe, Nate Stevensville 12.99 2
11 Dimas, Damien Stevensville 13.52 2
12 Robinson, Bryce Stevensville 13.53 2
13 Tancil, Mat Stevensville 13.87 2
14 Reub, John Stevensville 13.91 2

Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Name Age School Finals H#
===================================================================
1 Effa, Sam Stevensville 23.41 1
2 Erby, Dominick Benton Harbo 23.58 2
3 Hampton, Corey Stevensville 23.60 1
4 Walls, Tyshaun Benton Harbo 23.63 1
5 Adams, Logan Stevensville 24.18 1
6 Dente, Robert Stevensville 24.66 1
7 Robinson, Willie Benton Harbo 24.91 1
8 DeVries, Kyle Stevensville 25.06 2
9 Henderson, Treyveon Benton Harbo 25.16 1
10 Bell, Drew Stevensville 25.34 2
11 Beaufils, Adrien Stevensville 25.85 2
12 Smith, Aden Stevensville 26.27 2
13 Schewe, Nate Stevensville 26.75 3
14 Liggett, Alex Stevensville 26.83 2
15 Gembala, Gabe Stevensville 27.19 3
16 Dimas, Damien Stevensville 27.67 3
17 Reub, John Stevensville 28.66 3
18 Lake, Andy Stevensville 28.86 3

Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Name Age School Finals H#
===================================================================
1 Harazin, Dan Stevensville 55.74 1
2 Lewis, William Benton Harbo 56.25 1
3 Lucker, Adam Stevensville 57.63 2
4 Johnson, Chris Benton Harbo 57.86 1
5 Varnado, Antionio Benton Harbo 58.10 1
6 Walker, George Benton Harbo 58.11 1
7 King, Damien Stevensville 58.39 1
8 Brown, Drew Stevensville 58.59 2
9 Stormont, Aiden Stevensville 58.88 1
10 Puzycki, Joe Stevensville 59.66 1
11 Dixon, Kyle Stevensville 1:03.17 2
12 Dine, Lucas Stevensville 1:06.93 2
13 Kramer, Evyn Stevensville 1:08.88 2
14 Austin, Alex Stevensville 1:10.39 2

Boys 800 Meter Run
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Villalobos, Kaleb Stevensville 2:19.45
2 Callahan, Sean Stevensville 2:23.47
3 Shane, David Stevensville 2:26.27
4 Wilkerson, Logan Stevensville 2:26.45
5 Choe, Andrew Stevensville 2:27.72
6 McAllister, Zach Stevensville 2:28.10
7 Lehmann, Paul Stevensville 2:29.27
8 Lybbert, Isaac Stevensville 2:31.02
9 Orsillo, Matt Stevensville 2:47.03
10 Beshears, Ian Stevensville 2:47.86
11 Glanzer, Zach Stevensville 2:54.76
12 Johnson, Nicholas Benton Harbo 3:00.95
13 Husman, Morgan Stevensville 3:03.98

Boys 1600 Meter Run
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Lindley, Kyle Stevensville 5:15.86
2 Berry, Kaleb Stevensville 5:19.40
3 Choe, Andrew Stevensville 5:22.00
4 Callahan, Sean Stevensville 5:23.76
5 Schueneman, Scott Stevensville 5:37.50
6 Jeske, Alex Stevensville 6:25.27
7 Herbstreit, Kyle Stevensville 6:25.65

Boys 3200 Meter Run
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Schueneman, Scott Stevensville 12:22.15
2 Strouse, Matthew Stevensville 12:31.31
3 Berry, Kaleb Stevensville 13:27.75
4 Lindley, Kyle Stevensville 13:34.39

Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Branch, Andrew Stevensville 16.98
2 Seawood, Nathan Stevensville 17.55
3 Bennett, Jaquon Benton Harbo 17.59
4 Noack, Casey Stevensville 18.62
-- Hengy, Deven Stevensville X18.18
-- Myrick, Kearri Stevensville X20.14

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Age School Finals H#
===================================================================
1 Branch, Andrew Stevensville 43.56 1
2 Noack, Casey Stevensville 45.22 1
3 Myrick, Kearri Stevensville 48.74 2
4 Guldry, D'Myron Benton Harbo 48.97 1
5 Seawood, Nathan Stevensville 49.21 1
6 Hengy, Deven Stevensville 49.25 2
7 Bennett, Jaquon Benton Harbo 52.79 1
8 Jackson, Kenny Benton Harbo 55.72 1

Boys 4x100 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Stevensville Lakeshore 'A' 46.22
1) Hampton, Corey 2) Dente, Robert
3) DeVries, Kyle 4) Adams, Logan
2 Benton Harbor 'A' 46.32
1) Erby, Dominick 2) McGee, Antionio
3) Walls, Tyshaun 4) Hall, Malik

Boys 4x200 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Benton Harbor 'A' 1:38.02
1) Erby, Dominick 2) Robinson, Willie
3) Hall, Malik 4) Walls, Tyshaun
2 Benton Harbor 'B' x1:42.07
1) Johnson, Chris 2) Mardy, Edwin
3) Henderson, Treyveon 4) Varnado, Antionio
3 Stevensville Lakeshore 'A' 1:43.27
1) Bell, Drew 2) Beaufils, Adrien
3) Smith, Aden 4) Klingspon, Adam

Boys 4x400 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Benton Harbor 'A' 3:50.83
1) Lewis, William 2) Walker, George
3) Hall, Malik 4) Varnado, Antionio
2 Stevensville Lakeshore 'A' 3:52.25
1) Lucker, Adam 2) Puzycki, Joe
3) Brown, Drew 4) Villalobos, Kaleb
3 Stevensville Lakeshore 'B' x4:08.84
1) King, Damien 2) Stormont, Aiden
3) Myrick, Kearri 4) Wilkerson, Logan
4 Stevensville Lakeshore 'C' x4:23.25
1) Elmore, Will 2) Dine, Lucas
3) Dixon, Kyle 4)

Boys High Jump
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Ransom, Ian Stevensville 5-09.00
2 Bredeweg, Noah Stevensville 5-06.00
3 Hengy, Deven Stevensville 5-03.00
4 Puzycki, Joe Stevensville 5-00.00
4 Effa, Sam Stevensville 5-00.00
4 Lehmann, Paul Stevensville 5-00.00
7 Jackson, Kenny Benton Harbo J5-00.00
-- Bennett, Jaquon Benton Harbo NH

Boys Pole Vault
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Miller, Matt Stevensville 11-00.00
2 Gruver, Sam Stevensville 9-06.00
3 DeVries, Kyle Stevensville 9-00.00
4 Dixon, Kyle Stevensville 8-00.00
5 Schewe, Nate Stevensville J8-00.00
6 Larsen, Collin Stevensville J8-00.00
-- Beshears, Ian Stevensville NH

Boys Long Jump
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Adams, Logan Stevensville 18-01.00
2 Johnson, Nicholas Benton Harbo 17-06.75
3 King, Damien Stevensville 17-02.75
4 Yates, JeQuice Benton Harbo 16-01.75
5 Benson, Earl Benton Harbo 15-11.75
6 Klingspon, Adam Stevensville 15-06.50
7 Wilkerson, Logan Stevensville 15-05.50
8 Gembala, Gabe Stevensville 15-03.75
9 Campbell, Jaymie. Benton Harbo 15-03.00
10 Reub, John Stevensville 13-10.75
11 Robinson, Bryce Stevensville 12-10.00

Boys Shot Put
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Husman, Morgan Stevensville 40-10.50
2 Potts, Ryan Stevensville 40-08.00
3 Bouchikas, Cameran Stevensville 40-01.25
4 Sanders, Chris Benton Harbo 39-04.00
5 Ikola, Jake Stevensville 38-05.25
6 Burton, Jonathon Stevensville 35-06.50
7 Alexander, Shareif Benton Harbo 33-08.00
8 Lake, Andy Stevensville 32-08.50
9 Ross, Blake Stevensville 32-01.50
10 Robinson, Bryce Stevensville 31-06.75
11 Gerlach, Cole Stevensville 30-11.50
12 Kirkland, George Benton Harbo 29-09.50
13 Gill, Daryl Benton Harbo 29-04.00
14 Liggett, Alex Stevensville 28-01.00
15 Rukundo, Tatendo Stevensville 27-10.50
16 Young, Avontae Benton Harbo 27-02.50
17 Washington, CJ Stevensville 25-10.75
18 Kramer, Evyn Stevensville 25-07.50
19 McAllister, Jake Stevensville 24-05.50

Boys Discus Throw
================================================================
Name Age School Finals
================================================================
1 Hogeboom, John Stevensville 142-04
2 Husman, Morgan Stevensville 123-08
3 Gerlach, Cole Stevensville 119-10
4 Blematl, Adam Stevensville 112-04
5 Malone, Ryan Stevensville 104-02
6 Lybbert, Isaac Stevensville 99-11
7 Ikola, Jake Stevensville 96-11
8 Alexander, Shareif Benton Harbo 95-09
9 Frobel, Sam Stevensville 93-04
10 Burton, Jonathon Stevensville 93-02
11 Sanders, Chris Benton Harbo 90-10
12 Lake, Andy Stevensville 88-03
13 Bouchikas, Cameran Stevensville 86-00
14 Kirkland, George Benton Harbo 85-03
15 Rukundo, Tatendo Stevensville 84-07
16 Ross, Blake Stevensville 83-06
17 Potts, Ryan Stevensville 82-09
18 Gill, Daryl Benton Harbo 82-04
19 Kramer, Evyn Stevensville 79-09
20 Brown, Drew Stevensville 76-00
21 Callahan, Sean Stevensville 65-06
22 Washington, CJ Stevensville 62-06
23 McAllister, Jake Stevensville 56-00
24 Liggett, Alex Stevensville 53-09

Men 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Stevensville Lakeshore 'A' 9:27.74
1) Brown, Drew 2) Harazin, Dan
3) Strouse, Matthew 4) Shane, David
2 Benton Harbor 'A' 10:37.72
1) Morgan, Austin 2) Guldry, D'Myron
3) Robinson, Marquez 4) Johnson, Emilio
3 Stevensville Lakeshore 'B' x10:41.61
1) Elmore, Will 2) Herbstreit, Kyle
3) Orsillo, Matt 4) Timmrick, Daniel
4 Stevensville Lakeshore 'C' x11:17.50
1) Jeske, Alex 2) Austin, Alex
3) McAllister, Zach 4) Glanzer, Zach

Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Stevensville Lakeshore 107 2) Benton Harbor 32

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Stevensville Lakeshore 131 2) Benton Harbor 32