2014 Hogsback Trail Run

back to results

Nov. 9, 2014

2014 Hogsback Trail Run
Elba, Mi
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.

Hogsback Trail Run
Age Group Results
November 09, 2014
Results By Rotpac Racing Rotpac Racing http://www.rotpac.com

Hogsback
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Angela Kasten Davison MI 28 11 41:02.2 8:12/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Karalis Davison MI 49 33 50:09.3 10:02/M

Female 17 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Haley Chinarian Walled Lake MI 14 15 42:06.6 8:25/M
2 Serena Chase Sanford 14 80 1:17:00.7 15:24/M
3 Jazmin Steele Beaverton MI 16 85 1:21:13.9 16:15/M
4 Donnajean Eisenbacher Beaverton 16 86 1:21:29.1 16:18/M
5 Lacie Bitters Fostoria 8 96 1:34:00.5 18:48/M

Female 18 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mary Paige Fournier Clinton Twp 23 52 54:57.2 10:59/M
2 Danielle Pranke Howell MI 22 64 59:45.3 11:57/M
3 Erica Henderson Lapeer 23 77 1:10:10.2 14:02/M
4 Valarie Steele Beaverton MI 19 81 1:18:22.7 15:40/M
5 Michelle Eisenbacher Beaverton 18 84 1:21:13.2 16:15/M
6 Courtney Kelly Beaverton 18 87 1:21:29.3 16:18/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Megan Hendrick Lansing MI 29 51 54:54.4 10:59/M
2 Cassie Williams Caro MI 28 91 1:32:01.3 18:24/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shannon Chayka Lapeer 33 40 51:08.8 10:14/M
2 Andrea Curtis Lapeer 31 88 1:27:22.5 17:28/M
3 Jennie Kamin Lapeer 32 89 1:27:24.3 17:29/M
4 Amy Scroggins North Branch 34 94 1:32:50.1 18:34/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Julie Kozan Caro 37 61 58:03.1 11:37/M
2 Kristin Hope Rochester 36 68 1:01:07.2 12:13/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Pearl Moore Lapeer 42 60 58:03.1 11:37/M
2 Stephanie Sproule Linden MI 42 66 1:00:13.6 12:03/M
3 Tammy Sack Linden MI 42 69 1:01:11.4 12:14/M
4 Heather Glanton Otisville 41 71 1:01:45.9 12:21/M
5 Rachel Kerr Lapeer 40 76 1:10:04.9 14:01/M
6 Amy Dressler Armada 44 83 1:18:32.1 15:42/M
7 Wendy Bradley Fostoria 41 93 1:32:13.8 18:27/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carol Stephens Lapeer MI 45 50 54:38.0 10:56/M
2 Dawn Chatman Livonia MI 45 54 56:09.5 11:14/M
3 Deb Rumstadt Clarkston 46 55 56:34.4 11:19/M
4 Heidi Zayan Gaines MI 46 59 57:40.8 11:32/M
5 Judi Graves Beaverton 49 62 58:17.5 11:39/M
6 Kathy Spatafora Harrison Township MI 48 73 1:03:10.3 12:38/M
7 Suzanne Hollyer Walled Lake MI 46 75 1:07:44.6 13:33/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Pierson Otisville 50 72 1:01:46.2 12:21/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Myers Grandblanc 57 79 1:15:53.5 15:11/M
2 Chris Bontrager Swartz Creek 56 90 1:27:24.7 17:29/M

Female 60 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jane Matthews Grand Blanc MI 69 92 1:32:01.9 18:24/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Schember Caro MI 40 1 34:32.3 6:54/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Chip Hutchins North Branch 44 6 38:19.3 7:40/M

Male 17 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jack Eck Linden 16 3 36:00.7 7:12/M
2 Brandon Sproule Linden 16 7 38:29.4 7:42/M
3 Chandler Lorf Davison MI 15 9 39:35.1 7:55/M
4 Gabe Hutchins North Branch 11 13 41:23.2 8:17/M
5 Logan Graves Beaverton 16 23 47:04.8 9:25/M
6 Collin Fall Vassar MI 10 24 47:50.8 9:34/M
7 Trevor Hall Swartz Creek MI 16 27 48:56.3 9:47/M
8 Liam Sack Linden MI 12 32 50:02.9 10:00/M
9 Jesse Pagtalunan Lapeer MI 17 42 51:24.4 10:17/M
10 Jonathan Crandell Davison 15 47 53:00.4 10:36/M
11 Isaac Steele Beaverton MI 13 57 57:29.6 11:30/M
12 Wesley Chase Sanford 12 63 58:36.4 11:43/M
13 Ethan Myers Davison MI 16 67 1:00:14.7 12:03/M
14 Dylan Parker Beaverton 17 82 1:18:23.7 15:41/M

Male 18 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dustin Sack Linden MI 18 5 37:58.7 7:36/M
2 Zack Hendrick Columbiaville MI 19 14 41:49.4 8:22/M
3 Austin Dings Beaverton MI 20 30 49:57.0 9:59/M
4 Greg Massaro Beaverton 18 37 50:37.1 10:07/M
5 Jon Grimshaw Washington 22 38 50:53.7 10:11/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Joey Martin Howell MI 26 20 44:47.6 8:57/M
2 William Oard Beaverton 28 36 50:23.0 10:05/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Marcus Marek Grand Blanc MI 34 2 35:58.7 7:12/M
2 Alex Williams Caro MI 30 4 36:54.7 7:23/M
3 Jon Cischke Bloomfield Hills 31 70 1:01:25.3 12:17/M
4 Doug Bitters Fostoria 31 95 1:34:00.4 18:48/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Gabriel Fall Vassar MI 39 22 46:40.9 9:20/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brian Jones Burton MI 42 8 38:48.3 7:46/M
2 Tracey Crane Rochester Hills 42 18 42:57.3 8:35/M
3 Toby Steele Beaverton MI 44 19 43:24.8 8:41/M
4 Tom Hayes Beaverton 42 21 46:22.8 9:16/M
5 Henry Hatter II Clio 40 44 51:58.9 10:24/M
6 Pat Myers Davison MI 43 65 1:00:12.0 12:02/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Steven Rhode Otisville 45 12 41:10.4 8:14/M
2 Chris Sweney Lapeer 48 28 49:20.1 9:52/M
3 Scott Vanderkarr Grand Blanc MI 47 34 50:09.8 10:02/M
4 Bret Forfar North Branch MI 45 35 50:22.0 10:04/M
5 Bernie Lourim Troy MI 48 39 50:56.6 10:11/M
6 Brad Chayka Lapeer MI 45 41 51:09.4 10:14/M
7 Steve Dressler Armada 45 43 51:41.9 10:20/M
8 Joseph Fournier Clinton Township MI 49 49 54:34.9 10:55/M
9 Robert Pranke Howell MI 49 74 1:07:37.1 13:31/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Hollis Clio MI 54 10 40:38.2 8:08/M
2 Craig Mulhinch Troy 52 17 42:33.2 8:31/M
3 Mark Suyama Attica MI 51 25 48:17.2 9:39/M
4 John Kile Lapeer 51 26 48:26.0 9:41/M
5 James Pierson Otisville 51 29 49:23.7 9:53/M
6 Tad MacHrowicz Ortonville 50 53 55:51.9 11:10/M
7 Steve Southwell Clarkston 54 56 56:34.5 11:19/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bob Karalis Davison MI 55 16 42:23.1 8:29/M
2 Tony Mattar Troy 55 45 52:14.3 10:27/M
3 Doug Pontious Walled Lake MI 55 46 52:59.6 10:36/M
4 Mike Donoughe Rochester 55 48 53:12.7 10:38/M

Male 60 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ron Carmean Ortonville MI 60 31 49:59.3 10:00/M
2 Arlen Bates Lapeer MI 66 58 57:40.7 11:32/M
3 Doug Lentz Fenton 66 78 1:15:53.3 15:11/M

Piglet
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Abbey Zayan Gaines MI 13 1 20:22.5 10:11/M
2 Madeleine Zayan Gaines 15 2 21:49.0 10:55/M
3 Elizabeth Walterhouse Linden MI 16 3 21:51.3 10:56/M
4 Gretchen Sack Linden 16 5 23:25.1 11:43/M
5 Emily Rumstadt Clarkston 13 9 26:52.7 13:26/M

Female 99 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Molly Ripka Dexter 16 10 27:36.2 13:48/M
2 Mary Baker Dexter MI 14 11 27:36.9 13:48/M
3 Emma Ripka Dexter MI 14 12 27:36.9 13:48/M
4 Leah Vander Roest Dexter 14 13 27:36.9 13:48/M
5 Scout Crowell Ortonville MI 15 15 35:14.6 17:37/M
6 Alexia Teberian Ortonville MI 12 16 35:14.7 17:37/M
7 Holly Oliver Ortonville MI 12 17 35:14.9 17:37/M
8 Alessia Fionda Ortonville MI 15 18 35:15.5 17:38/M
9 Calli Teberian Ortonville MI 14 19 35:15.7 17:38/M
10 Kelly Myers Davison MI 44 20 36:17.7 18:09/M
11 Angela Rhode Otisville MI 46 21 38:05.5 19:03/M
12 Kathryn Walterhouse Linden MI 11 22 49:08.4 24:34/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Leyton Hutchins North Branch 8 4 22:34.4 11:17/M
2 Jason Kozan Caro 39 6 25:57.4 12:59/M
3 Chase Kozan Caro 6 7 25:57.4 12:59/M
4 Thomas Rumstadt Clarkston 9 8 26:36.8 13:18/M
5 Parker Hayes Beaverton MI 14 14 30:22.3 15:11/M

Male 99 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Elijah Hayes Beaverton 12 23 51:00.7 25:30/M
2 Andy Teberian Ortonville MI 48 24 52:02.0 26:01/M
3 Connor Graves Beaverton 14 25 1:03:35.9 31:48/M