2014 MHSAA XC Regional 19-3 Traverse City Central

back to results

Oct. 25, 2014

2014 MHSAA XC Regional 19-3 Traverse City Central
Grand Traverse Resort, Williamsburg, MI
Provided by Michiana Timing


Varsity Boys 5000 Meter Run D3
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Zac Benham 11 Mason County Central 15:40.20 1
2 Brayden Huddleston 10 Benzie Central 16:23.55 2
3 Kyle Bailey 12 Benzie Central 16:45.52 3
4 Kory Skop 12 Boyne City 16:57.08 4
5 Jeffery Crouch 10 Benzie Central 16:57.33 5
6 Bryce Cameron 12 Manistee 17:05.17 6
7 Nick Meddaugh 10 Traverse City St. Fr 17:08.73 7
8 Ryan Scott 12 Hart 17:09.72 8
9 Noah Robotham 11 Benzie Central 17:18.96 9
10 Jake Williams 11 Benzie Central 17:23.03 10
11 Ethan Book 10 Boyne City 17:23.93 11
12 Gabe Hawley 12 East Jordan 17:26.34 12
13 Ben Rigling 12 Leroy Pine River 17:27.12 13
14 Richard Durecki 12 Kingsley 17:33.62 14
15 Luke Buday 10 Charlevoix 17:37.12 15
16 Dylan Felt 12 Shelby 17:41.07 16
17 Noah Jeakle 12 Charlevoix 17:41.44 17
18 Derek Willis 11 Boyne City 17:47.47 18
19 Nolan Asiala 11 Mason County Central 18:01.61 19
20 Derek Hartline 11 Leroy Pine River 18:05.55 20
21 Eli Haas 9 Boyne City 18:07.37 21
22 Lucas VonLau 12 Charlevoix 18:09.94 22
23 David Crowe 12 Elk Rapids 18:13.92 --
24 Devin Whitney 11 Hart 18:17.09 23
25 Zane Brooks 12 Benzie Central 18:19.99 24
26 Jacob Shoop 10 Mason County Central 18:25.83 25
27 Will Shriver 11 Manistee 18:28.61 26
28 Nicholas Plude 12 Charlevoix 18:30.83 27
29 Jordan Stone 12 Leroy Pine River 18:31.43 28
30 Garrett Fogo 12 Boyne City 18:38.43 29
31 Noah Genson 12 Mason County Central 18:38.71 30
32 Dominic Santina 11 Boyne City 18:44.08 31
33 Kyle Smith 11 Benzie Central 18:45.43 32
34 Dan Lock 12 Grand Traverse Acade 18:45.67 33
35 Josh Larson 9 Grand Traverse Acade 18:51.37 34
36 Tony Moore 12 Leroy Pine River 18:57.96 35
37 Konrad Stein 12 Kingsley 18:59.06 36
38 Trevor Day 12 Boyne City 19:01.99 37
39 Mitch Lange 11 Mason County Central 19:02.76 38
40 Logan Merrick 11 Mason County Central 19:03.59 39
41 Devon Smith 12 Shelby 19:04.55 40
42 Tyrus Zenner 10 Kingsley 19:06.48 41
43 Wenzel Kisch 12 East Jordan 19:08.86 42
44 Matthew Garberich 11 Kingsley 19:09.48 43
45 Micah Peebles 12 Charlevoix 19:09.90 44
46 Mark Geer 9 Leroy Pine River 19:10.51 45
47 Braxton Platt 11 Hart 19:23.84 46
48 Evan Boes 10 Mason County Central 19:24.10 47
49 Brendan Gregory 12 Charlevoix 19:33.63 48
50 Jonah Gale 11 Hart 19:34.47 49
51 Matt McGahey 12 Reed City 19:35.23 --
52 Jonathan Pischner 11 Charlevoix 19:36.95 50
53 Michael Wert 10 Kingsley 19:44.83 51
54 Josiah Starr 10 Elk Rapids 19:45.99 --
55 Kyle Schaubroeck 10 Manistee 19:47.70 52
56 Chase Fitch 9 Kalkaska 19:52.95 53
57 Nolan Linderman 11 Lake City 19:53.91 54
58 David Green 12 Shelby 19:54.29 55
59 Phillip Molitor 11 Lake City 19:54.68 56
60 Elliott Kamaloski 9 Manistee 19:55.23 57
61 Jacob Bosley 9 Hart 20:07.26 58
62 Ethan Linderman 9 Lake City 20:10.85 59
63 David Bottrell 12 Manistee 20:15.95 60
64 Christian Turner 10 Grand Traverse Acade 20:18.08 61
65 Teddy Barco 12 Shelby 20:19.21 62
66 Craig Popkowski 9 Manistee 20:20.64 63
67 Jerry Dunham 11 Traverse City St. Fr 20:22.03 64
68 Teddy Nachazel 11 East Jordan 20:23.14 65
69 Justin Ginzel 12 Kingsley 20:28.37 66
70 Mitch Mather 11 Shelby 20:29.30 67
71 Austin Cooper 12 Kalkaska 20:33.39 68
72 Braden Weber 9 Grand Traverse Acade 20:34.82 69
73 Austin Boundy 11 Hart 20:35.42 70
74 Ira Waters 10 Leroy Pine River 20:49.18 71
75 Jacob Nachazel 10 East Jordan 20:50.39 72
76 Lucas Page 12 Grand Traverse Acade 20:57.39 73
77 Josh Ziebarth 9 East Jordan 20:59.86 74
78 Brady Long 12 Leroy Pine River 21:02.47 75
79 Mike Stosio 10 Kalkaska 21:04.44 76
80 Joseph Carey 9 Traverse City St. Fr 21:08.19 77
81 Jacob Anderson 11 Grand Traverse Acade 21:19.05 78
82 Kalob Hagen Grand Traverse Acade 21:24.71 79
83 Parker DeMars 11 East Jordan 21:29.23 80
84 Patrick Lewis 12 Traverse City St. Fr 21:35.37 81
85 Max Crowe 10 Elk Rapids 21:37.81 --
86 John Larkin 9 Lake City 21:39.57 82
87 Matthew Jenkins 12 Traverse City St. Fr 21:57.91 83
88 Wyatt Porter 10 Kingsley 21:58.16 84
89 James Stosio 12 Kalkaska 22:11.84 85
90 Caleb Moser 9 Kalkaska 22:16.59 86
91 Andrew Brady 11 Elk Rapids 22:26.54 --
92 David Waltz 12 Shelby 22:35.89 87
93 Dane Clement 10 Shelby 22:43.10 88
94 Joe Liestenfeltz 12 Lake City 22:52.43 89
95 Cameron Shea 10 Lake City 22:52.66 90
96 Juan Lugo 12 Hart 22:58.98 91
97 Jordan Gunning 10 Kalkaska 24:21.18 92
98 Wyatt Fritz 9 Lake City 24:30.79 93
99 Brian Creighton 9 Kalkaska 24:32.07 94
100 Trent Willard 11 Reed City 26:17.25 --
101 Tristan Everette 9 East Jordan 28:02.27 95



Varsity Girls 5000 Meter Run D3
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Amber Way 12 Charlevoix 17:51.61 1
2 Holly Bullough 11 Traverse City St. Fr 17:54.16 2
3 Annie Fuller 12 Manistee 18:34.44 3
4 Kayla Keane 12 East Jordan 18:41.07 --
5 Abby Fifarek 12 Grand Traverse Acade 19:21.72 4
6 Jennie Gottardo 12 Hart 19:28.94 5
7 Stephanie Schaub 11 Benzie Central 19:31.42 6
8 Sierra Albus 10 Hart 19:31.75 7
9 Ashley Lindeman 11 Manistee 19:39.78 8
10 Logan Luckett 11 Elk Rapids 19:47.17 --
11 Bethany McNair 9 Kingsley 19:51.77 9
12 Alayna Ackley 9 Hart 19:52.22 10
13 Kelsie Bies 9 Kingsley 19:53.75 11
14 Emma Fifarek 10 Grand Traverse Acade 19:55.10 12
15 Jody Fuller 10 Manistee 19:58.99 13
16 Remmi King 9 Kingsley 20:12.49 14
17 Heather Jacques 12 Grand Traverse Acade 20:23.30 15
18 Olivia Brian 10 Benzie Central 20:36.36 16
19 Mary Claire Smeltzer 9 Benzie Central 20:41.78 17
20 Autumn Amormino 10 Grand Traverse Acade 20:45.64 18
21 Maddie Hodges 12 Hart 21:02.27 19
22 Natalee Kott 10 Manistee 21:06.33 20
23 Jordyn Sanders 11 Mason County Central 21:10.97 21
24 Cheyanna Rizor 12 Leroy Pine River 21:16.64 22
25 Sophie Shriver 12 Manistee 21:19.57 23
26 Molly Hitchens 9 Traverse City St. Fr 21:20.16 24
27 Morgan Burch 10 Benzie Central 21:22.22 25
28 Chloe Kimes 11 Mason County Central 21:22.57 26
29 Penny Petersen 10 Mason County Central 21:23.27 27
30 Anna Zahner 9 Charlevoix 21:33.00 28
31 Elana Harrand 10 Kingsley 21:37.94 29
32 Veronica Sosa 10 Boyne City 21:44.52 30
33 Ashley Nye 11 Benzie Central 21:48.74 31
34 Olivia Thompson 9 Leroy Pine River 21:52.16 32
35 Luc Andrade 11 Shelby 21:54.88 33
36 Annie Lyman 11 Traverse City St. Fr 21:59.49 34
37 Ali Altland 10 Hart 22:10.74 35
38 Brooke Hodges 11 Hart 22:11.41 36
39 Lucy Karpukhno 9 Benzie Central 22:14.57 37
40 Grace Bogart 9 Kingsley 22:20.88 38
41 Rachel Ko 9 Grand Traverse Acade 22:21.39 39
42 Holly Bailor 10 Leroy Pine River 22:23.83 40
43 Emily Gallagher 10 Traverse City St. Fr 22:24.89 41
44 Gabby Fournier 11 Traverse City St. Fr 22:29.74 42
45 Brianna Breithaupt 9 Kingsley 22:30.21 43
46 Madison Kruschinska 12 Lake City 22:33.19 44
47 Joelynn Gamble-Brown 10 Reed City 22:41.75 45
48 CeCe McKenzie 12 Shelby 22:47.99 46
49 Julia Lucas 12 Leroy Pine River 23:10.21 47
50 Katie Mousseau 10 Charlevoix 23:11.16 48
51 Kourtney Putman 12 Charlevoix 23:17.85 49
52 Cortney Caverly 12 Boyne City 23:25.17 50
53 Sadie Vanderstelt Hart 23:25.86 51
54 Rachel Nesburg 9 Charlevoix 23:34.41 52
55 Olivia Kimes 9 Mason County Central 23:35.21 53
56 Suzanne Britten 12 Traverse City St. Fr 23:37.35 54
57 Alyssa Geer 11 Leroy Pine River 23:37.77 55
58 Grace Jones 11 Traverse City St. Fr 23:38.27 56
59 Charlotte Vetter Grand Traverse Acade 23:47.57 57
60 Presley Petzak 11 Manistee 23:49.86 58
61 Abbey Clasen 11 Benzie Central 23:50.35 59
62 Hanna Helfrich 11 Elk Rapids 23:51.36 --
63 Ali Schwein 12 Charlevoix 23:56.16 60
64 Nicole Johnson 11 Mason County Central 24:01.86 61
65 Kaitlyn Jones 9 Lake City 24:18.53 62
66 Rachel DePew 9 Leroy Pine River 24:32.60 63
67 Madison Bates 9 Boyne City 24:35.05 64
68 Josie Durecki 10 Kingsley 24:40.94 65
69 Kaylee Coy 10 Elk Rapids 24:46.49 --
70 Elsa Griseart 12 Lake City 24:52.72 66
71 Annika Bergquist 9 Boyne City 24:55.99 67
72 Ellie Way 12 Charlevoix 25:08.03 68
73 Lindsey Greer 12 Reed City 25:09.72 69
74 Lovisa Kastensson 12 Grand Traverse Acade 25:16.16 70
75 Ashley Lutterbach 12 Boyne City 25:37.30 71
76 Raven Joseph 11 East Jordan 25:44.78 --
77 Hana Ondrus 9 Reed City 25:49.96 72
78 Brianna Burnell 11 Boyne City 25:53.92 73
79 Lindsey Kienitz 11 Reed City 25:55.36 74
80 Emily Perkins 11 Kalkaska 26:05.33 --
81 Hannah Haynes 9 Kalkaska 26:06.50 --
82 Ashley Andres 12 Reed City 26:15.83 75
83 Liz Ortiz 11 Shelby 26:25.33 76
84 Savannah Keefer 11 Mason County Central 26:28.30 77
85 Sidney McLeod 12 Boyne City 26:31.47 78
86 Marissa Smith 11 Shelby 26:48.28 79
87 Tirzah Wood 11 Mason County Central 26:49.10 80
88 Rachel Wilson 11 Shelby 27:06.44 81
89 Emily Nardone 12 Reed City 27:15.52 82
90 Alexis Beebe 9 Leroy Pine River 27:27.82 83
91 Chritina Frye 9 Lake City 27:54.35 84
92 Rebecca Barkley 9 East Jordan 27:56.69 --
93 Zoie Adams -4 Kalkaska 28:16.92 --
94 Olivia Mussell 11 Shelby 28:19.22 85
95 Karla Jensen 12 Lake City 28:57.07 86
96 Elizabeth Ashton 11 Lake City 30:02.71 87
97 Emma Herriman 10 East Jordan 30:09.66 --
98 McKenzie Cornelius 11 Reed City 30:12.92 88
99 Hailey Cockeram 9 Lake City 30:16.17 89



Varsity Boys 5000 Meter Run D3 Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Benzie Central 29 2 3 5 9 10 24 32
Total Time: 1:24:49 Average: 16:57.68 1-5 Split: 1:00
2 Boyne City 83 4 11 18 21 29 31 37
Total Time: 1:28:55 Average: 17:46.86 1-5 Split: 1:42
3 Mason County Central 113 1 19 25 30 38 39 47
Total Time: 1:29:50 Average: 17:57.83 1-5 Split: 3:23
4 Charlevoix 125 15 17 22 27 44 48 50
Total Time: 1:31:10 Average: 18:13.85 1-5 Split: 1:33
5 Leroy Pine River 141 13 20 28 35 45 71 75
Total Time: 1:32:13 Average: 18:26.52 1-5 Split: 1:44
6 Hart 184 8 23 46 49 58 70 91
Total Time: 1:34:33 Average: 18:54.48 1-5 Split: 2:58
7 Kingsley 185 14 36 41 43 51 66 84
Total Time: 1:34:34 Average: 18:54.70 1-5 Split: 2:12
8 Manistee 201 6 26 52 57 60 63 -
Total Time: 1:35:33 Average: 19:06.54 1-5 Split: 3:11
9 Shelby 240 16 40 55 62 67 87 88
Total Time: 1:37:29 Average: 19:29.69 1-5 Split: 2:49
10 East Jordan 265 12 42 65 72 74 80 95
Total Time: 1:38:49 Average: 19:45.72 1-5 Split: 3:34
11 Grand Traverse Acade 270 33 34 61 69 73 78 79
Total Time: 1:39:28 Average: 19:53.47 1-5 Split: 2:12
12 Traverse City St. Fr 312 7 64 77 81 83 - -
Total Time: 1:42:13 Average: 20:26.45 1-5 Split: 4:50
13 Lake City 340 54 56 59 82 89 90 93
Total Time: 1:44:32 Average: 20:54.29 1-5 Split: 2:59
14 Kalkaska 368 53 68 76 85 86 92 94
Total Time: 1:46:00 Average: 21:11.85 1-5 Split: 2:24




Varsity Girls 5000 Meter Run D3 Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Manistee 67 3 8 13 20 23 58 -
Total Time: 1:40:40 Average: 20:07.83 1-5 Split: 2:46
2 Hart 76 5 7 10 19 35 36 51
Total Time: 1:42:06 Average: 20:25.19 1-5 Split: 2:42
3 Grand Traverse Acade 88 4 12 15 18 39 57 70
Total Time: 1:42:48 Average: 20:33.43 1-5 Split: 3:00
4 Benzie Central 95 6 16 17 25 31 37 59
Total Time: 1:44:01 Average: 20:48.11 1-5 Split: 2:18
5 Kingsley 101 9 11 14 29 38 43 65
Total Time: 1:43:57 Average: 20:47.37 1-5 Split: 2:30
6 Traverse City St. Fr 143 2 24 34 41 42 54 56
Total Time: 1:46:09 Average: 21:13.69 1-5 Split: 4:36
7 Charlevoix 178 1 28 48 49 52 60 68
Total Time: 1:49:29 Average: 21:53.61 1-5 Split: 5:43
8 Mason County Central 188 21 26 27 53 61 77 80
Total Time: 1:51:34 Average: 22:18.78 1-5 Split: 2:51
9 Leroy Pine River 196 22 32 40 47 55 63 83
Total Time: 1:52:21 Average: 22:28.13 1-5 Split: 2:22
10 Boyne City 282 30 50 64 67 71 73 78
Total Time: 2:00:19 Average: 24:03.61 1-5 Split: 3:53
11 Shelby 315 33 46 76 79 81 85 -
Total Time: 2:05:03 Average: 25:00.59 1-5 Split: 5:12
12 Reed City 335 45 69 72 74 75 82 88
Total Time: 2:05:53 Average: 25:10.53 1-5 Split: 3:35
13 Lake City 342 44 62 66 84 86 87 89
Total Time: 2:08:36 Average: 25:43.18 1-5 Split: 6:24