2014 MHSAA XC Regional 11-2 Allendale

back to results

Oct. 25, 2014

2014 MHSAA XC Regional 11-2 Allendale
Allendale, MI
Provided by Michiana Timing


Varsity Boys D2 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Benny Briseno 12 Grand Rapids Christi 15:48.96 1
2 Justin Varineau 10 Grand Rapids Christi 16:05.77 2
3 Ryan Lowing 12 Zeeland West 16:28.52 3
4 Jim VanDyke 12 Grand Rapids Christi 16:29.00 4
5 Will Warmoth 11 Spring Lake 16:30.39 5
6 Jonathan Groendyk 10 Zeeland East 16:32.97 6
7 Leland Robertson 12 Grand Rapids Christi 16:33.93 7
8 Jacob Houser 12 Zeeland West 16:34.22 8
9 Sam Borisch 10 Comstock Park 16:37.59 9
10 Dylan Sykes 10 Grand Rapids Catholi 16:37.88 10
11 Sam Plaska 12 Zeeland West 16:41.52 11
12 Reid Parsons 9 Comstock Park 16:41.82 12
13 Aaron Strieff 12 Zeeland West 16:43.12 13
14 Aaron Brink 10 Grand Rapids Christi 16:43.37 14
15 Adam Maxwell 12 Grand River Preparat 16:43.68 15
16 Zach Terpstra 12 Grand Rapids Christi 16:46.74 16
17 Patrick Jonker 12 Grand Rapids Christi 16:50.99 17
18 Jarek Brower 11 Zeeland West 16:59.39 18
19 Tyler Laninga 11 Grand Rapids South C 17:04.50 19
20 Derrick Tesmer 12 Zeeland East 17:09.52 20
21 Connor Schwartz 11 Hudsonville Unity Ch 17:11.02 21
22 Lucas Piekarski 11 Spring Lake 17:16.11 22
23 Bryce Arredondo 9 Zeeland West 17:22.19 23
24 Andrew Lanning 12 Grand Rapids South C 17:27.28 24
25 Michael Klein 11 Grand Rapids Catholi 17:29.10 25
26 Kevin DeBruin 12 Grand Rapids South C 17:33.57 26
27 Jake Newhall 12 Byron Center 17:35.25 27
28 Grant Bradman 11 Grand Rapids South C 17:35.91 28
29 Sam Austin 11 Allendale 17:37.10 29
30 Isaiah Fox 12 Grand Rapids Catholi 17:39.43 30
31 Brad Hotovy 10 Allendale 17:41.03 31
32 Matt Schmidt 10 Spring Lake 17:41.28 32
33 Cameron Kyser 11 Spring Lake 17:47.14 33
34 Luis DeKryger 12 Grand Rapids South C 17:48.77 34
35 Josiah Brouwer 12 Grand Rapids South C 17:49.55 35
36 David Sanchez 11 Zeeland East 17:49.99 36
37 Matt Lewis 12 Zeeland West 17:53.55 37
38 Brian Keillor 10 Byron Center 17:53.80 38
39 Sam Lake 12 Grand Rapids Catholi 18:03.06 39
40 Codey Moore 12 Fruitport 18:07.74 40
41 Cameron Thalhammer 9 Spring Lake 18:08.34 41
42 Andrew Taylor 10 Comstock Park 18:11.55 42
43 Aaron Simot 10 Fruitport 18:14.75 43
44 Nic Dankowski 11 Allendale 18:19.10 44
45 Jon Quist 12 Hudsonville Unity Ch 18:19.98 45
46 Joe Negen 10 Spring Lake 18:21.44 46
47 Luke Postma 10 Hudsonville Unity Ch 18:22.38 47
48 Kyle Halquist 10 Grand River Preparat 18:26.95 48
49 Miles Murphy 12 Grand Rapids Catholi 18:27.76 49
50 Kobe Persenaire 11 Hudsonville Unity Ch 18:36.92 50
51 Matt Cramer 12 Zeeland East 18:39.82 51
52 Chris McWain 11 Grand Rapids Catholi 18:40.21 52
53 Brandon Skinner 12 Wyoming Kelloggsvill 18:40.59 --
54 Trent Matthews 10 Coopersville 18:45.11 53
55 Will Ritsema 10 Hudsonville Unity Ch 18:48.56 54
56 Jason Gilder 11 Grand Rapids South C 18:50.00 55
57 Matt Suarez 11 Coopersville 18:52.95 56
58 Logan Thomas 11 Byron Center 18:54.37 57
59 Connor Denning 11 Spring Lake 18:56.51 58
60 Ben Hofstra 10 Grand River Preparat 18:56.83 59
61 Adam Werkema 10 Grand River Preparat 19:05.51 60
62 Carson Spraug 10 Coopersville 19:06.10 61
63 Kody DeHaan 10 Zeeland East 19:15.64 62
64 Mitchell Mudd 9 Zeeland East 19:17.23 63
65 Ryan Emelander 10 Allendale 19:21.66 64
66 Jacob Bradley 9 Coopersville 19:23.90 65
67 Travis Hunt 9 Hudsonville Unity Ch 19:26.36 66
68 TJ Leach 12 Coopersville 19:26.61 67
69 Jared Poehl 11 Coopersville 19:28.17 68
70 Liam Perdue 10 Grand Rapids Catholi 19:49.43 69
71 Coz Anderson 11 Coopersville 19:52.52 70
72 Scott Binder 12 Zeeland East 20:05.67 71
73 Justin Nguyen 9 Grand River Preparat 20:08.08 72
74 Mike Piechocki 10 Hudsonville Unity Ch 20:08.72 73
75 Jason Isenga 9 Allendale 20:13.07 74
76 Evan Goetzinger 9 Byron Center 20:16.79 75
77 Zach Sykes 9 Fruitport 20:17.08 76
78 Josh Hotelling 10 Wyoming Kelloggsvill 20:19.70 --
79 Christian Halquist 10 Grand River Preparat 20:25.96 77
80 Kevin Paggeot 12 Fruitport 20:41.41 78
81 Cole Sakshaug 11 Wyoming Kelloggsvill 20:46.73 --
82 Sam Racalla 9 Comstock Park 20:49.51 79
83 Nic Potter 12 Fruitport 21:05.76 80
84 Joe Westerlund 9 Fruitport 21:06.20 81
85 Linus Guerra 9 Grand River Preparat 21:06.49 82
86 Justin Merrills 10 Comstock Park 21:11.56 83
87 Grady Sakshaug 9 Wyoming Kelloggsvill 21:13.72 --
88 Robby Smith 9 Byron Center 21:24.89 84
89 Anthony Wilson 10 Wyoming Godwin Heigh 21:29.96 --
90 Zack Oswald 11 Allendale 22:29.06 85
91 Jacob Peters 9 Wyoming Godwin Heigh 23:43.82 --
92 Emelio Avila 10 Wyoming Godwin Heigh 24:46.73 --
93 Calen Conover 12 Comstock Park 28:15.88 86




Varsity Girls D2 5000 Meter Run
=================================================================
Name Yr Team Time Pts
-----------------------------------------------------------------
1 Kelli Nesky 12 Hudsonville Unity Ch 18:32.19 1
2 Lindsey Fox 12 Grand Rapids Christi 18:46.37 2
3 Rachel Warners 12 Grand Rapids Christi 18:49.26 3
4 Megan Schenkel 10 Grand Rapids Christi 19:07.38 4
5 Alexis Miller 12 Grand Rapids South C 19:13.14 5
6 Carlyn Arteaga 12 Spring Lake 19:14.64 6
7 Michelle Koetje 11 Grand Rapids Christi 19:16.07 7
8 Haley Hoogenraad 11 Zeeland West 19:22.31 8
9 Tegan Jackson 12 Grand River Preparat 19:24.06 9
10 Erin O'Keefe 11 Spring Lake 19:24.84 10
11 Kennedy Emmons 9 Byron Center 19:38.13 11
12 Jenna Bishop 9 Grand Rapids Christi 19:43.70 12
13 Amber Mango 9 Allendale 19:45.09 13
14 Meredith Borst 9 Grand Rapids Christi 19:48.75 14
15 Lyric Bronkema 12 Byron Center 19:50.57 15
16 Lacie Piekarski 12 Spring Lake 19:55.81 16
17 Sarah VanDyke 9 Grand Rapids Christi 20:04.60 17
18 Rebecca VanderKooi 9 Grand Rapids South C 20:04.91 18
19 Danielle Groendyk 12 Zeeland East 20:17.37 19
20 Alyssa Schwartz 11 Grand Rapids South C 20:18.49 20
21 Amanda Montgomery 11 Grand Rapids South C 20:20.90 21
22 Marissa Ensing 12 Zeeland East 20:31.66 22
23 Emily Pratt 10 Zeeland East 20:33.13 23
24 Rachel Gohn 11 Allendale 20:38.24 24
25 Brooke Carrier 11 Spring Lake 20:38.51 25
26 Haley Ritsema 12 Grand Rapids South C 20:40.50 26
27 Elise Marshall 9 Grand Rapids Catholi 20:43.05 27
28 Bailey Montgomery 11 Grand Rapids South C 21:03.03 28
29 Evie Misiak 11 Byron Center 21:04.62 29
30 Shanon Stenger 12 Grand Rapids Catholi 21:13.94 30
31 Mackenzie Schmidt 12 Spring Lake 21:15.02 31
32 Delia DeVries 10 Grand Rapids South C 21:18.03 32
33 Katherine Slajus 12 Spring Lake 21:18.31 33
34 Morgan Overweg 10 Zeeland West 21:19.71 34
35 Jordan Siler 9 Coopersville 21:22.36 35
36 Lily Dobbin 9 Zeeland East 21:23.36 36
37 Bailey Umstead 11 Fruitport 21:27.33 37
38 Christina Berna 9 Allendale 21:27.66 38
39 Hannah Gaffner 9 Hudsonville Unity Ch 21:29.90 39
40 Jessica Quist 11 Hudsonville Unity Ch 21:30.90 40
41 Brittany Dawson 12 Spring Lake 21:34.05 41
42 Karmyn VonEhr 10 Grand Rapids Catholi 21:34.94 42
43 Karin Lee 11 Byron Center 21:43.53 43
44 Kendra E. Johnson 9 Fruitport 21:45.18 44
45 Shelbi Dyke 12 Allendale 21:50.80 45
46 Nicole Gilman 10 Coopersville 21:52.82 46
47 Xiamora Florez 12 Wyoming Godwin Heigh 22:01.92 --
48 Kelli Weighmink 12 Zeeland East 22:04.41 47
49 Chrissa Zuber 9 Zeeland East 22:05.40 48
50 Maria Cotts 10 Byron Center 22:06.19 49
51 Brinley Schenk 9 Zeeland West 22:06.50 50
52 Isabelle Vruwink 10 Hudsonville Unity Ch 22:10.81 51
53 Nicole LaBine 9 Grand Rapids Catholi 22:11.60 52
54 Aislinn Droski 11 Allendale 22:12.00 53
55 Jessica Osmun 9 Comstock Park 22:13.22 54
56 KaeLee VanOs 9 Fruitport 22:14.13 55
57 Gabrielle Bruining 12 Byron Center 22:16.47 56
58 Kaley Davis 12 Byron Center 22:18.20 57
59 Jaiden VanDoornik 9 Zeeland East 22:29.60 58
60 Sarah Wheeler 12 Zeeland West 22:33.21 59
61 Regan Ora 12 Grand Rapids Catholi 22:38.86 60
62 Lydia Bekius 11 Zeeland West 22:46.99 61
63 Brooke Rollston 11 Fruitport 22:51.92 62
64 Emily Silva 10 Grand River Preparat 22:52.30 63
65 Milagro Guerra 11 Grand River Preparat 23:02.51 64
66 Megan Gough 9 Comstock Park 23:08.46 65
67 Isabela Hoban 10 Grand Rapids Catholi 23:13.25 66
68 Samantha Glass 12 Coopersville 23:25.52 67
69 Violet Shippert 9 Grand River Preparat 23:26.60 68
70 Emma Boven 11 Hudsonville Unity Ch 23:44.49 69
71 Becca Glass 9 Coopersville 23:50.41 70
72 Meselech Beld 9 Hudsonville Unity Ch 24:33.54 71
73 Josslyn Maycroft 9 Coopersville 24:47.84 72
74 Rachael Naylor 12 Grand River Preparat 24:52.62 73
75 Syndel Stressman 9 Fruitport 25:05.64 74
76 Caitlynn Christians 10 Fruitport 25:08.64 75
77 Paige Harvey 10 Comstock Park 25:44.52 76
78 Vanessa Florez 10 Wyoming Godwin Heigh 25:50.03 --
79 Maddy Bent 11 Comstock Park 26:13.43 77
80 Megan Stowie 11 Comstock Park 26:15.80 78
81 Lindsey Hoekman 10 Hudsonville Unity Ch 26:47.92 79
82 Bekah Vanderhelm 10 Allendale 26:51.89 80
83 Emily Macalka 12 Comstock Park 26:57.51 81
84 Elly St. John 12 Coopersville 27:32.60 82
85 Elizabeth Kulich 12 Comstock Park 28:11.97 83
86 Makayla Dulaney 10 Grand River Preparat 28:47.57 84
87 Athena Trombly 11 Wyoming Kelloggsvill 30:20.42 --
88 Alexis Beard 11 Wyoming Kelloggsvill 30:25.76 --




Varsity Boys D2 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Grand Rapids Christi 28 1 2 4 7 14 16 17
Total Time: 1:21:42 Average: 16:20.21 1-5 Split: 55
2 Zeeland West 53 3 8 11 13 18 23 37
Total Time: 1:23:27 Average: 16:41.36 1-5 Split: 31
3 Grand Rapids South C 131 19 24 26 28 34 35 55
Total Time: 1:27:31 Average: 17:30.01 1-5 Split: 45
4 Spring Lake 133 5 22 32 33 41 46 58
Total Time: 1:27:24 Average: 17:28.66 1-5 Split: 1:38
5 Grand Rapids Catholi 153 10 25 30 39 49 52 69
Total Time: 1:28:18 Average: 17:39.45 1-5 Split: 1:50
6 Zeeland East 175 6 20 36 51 62 63 71
Total Time: 1:29:28 Average: 17:53.59 1-5 Split: 2:43
7 Hudsonville Unity Ch 217 21 45 47 50 54 66 73
Total Time: 1:31:19 Average: 18:15.78 1-5 Split: 1:38
8 Comstock Park 225 9 12 42 79 83 86 -
Total Time: 1:33:33 Average: 18:42.41 1-5 Split: 4:34
9 Allendale 242 29 31 44 64 74 85 -
Total Time: 1:33:12 Average: 18:38.40 1-5 Split: 2:36
10 Grand River Preparat 254 15 48 59 60 72 77 82
Total Time: 1:33:22 Average: 18:40.21 1-5 Split: 3:25
11 Byron Center 281 27 38 57 75 84 - -
Total Time: 1:36:06 Average: 19:13.02 1-5 Split: 3:50
12 Coopersville 302 53 56 61 65 67 68 70
Total Time: 1:35:35 Average: 19:06.94 1-5 Split: 42
13 Fruitport 317 40 43 76 78 80 81 -
Total Time: 1:38:27 Average: 19:41.35 1-5 Split: 2:59



Varsity Girls D2 5000 Meter Run Team Scores
=================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=================================================================
1 Grand Rapids Christi 28 2 3 4 7 12 14 17
Total Time: 1:35:43 Average: 19:08.56 1-5 Split: 58
2 Spring Lake 88 6 10 16 25 31 33 41
Total Time: 1:40:29 Average: 20:05.77 1-5 Split: 2:01
3 Grand Rapids South C 90 5 18 20 21 26 28 32
Total Time: 1:40:38 Average: 20:07.59 1-5 Split: 1:28
4 Zeeland East 147 19 22 23 36 47 48 58
Total Time: 1:44:50 Average: 20:57.99 1-5 Split: 1:48
5 Byron Center 147 11 15 29 43 49 56 57
Total Time: 1:44:24 Average: 20:52.61 1-5 Split: 2:29
6 Allendale 173 13 24 38 45 53 80 -
Total Time: 1:45:54 Average: 21:10.76 1-5 Split: 2:27
7 Hudsonville Unity Ch 200 1 39 40 51 69 71 79
Total Time: 1:47:29 Average: 21:29.66 1-5 Split: 5:13
8 Grand Rapids Catholi 211 27 30 42 52 60 66 -
Total Time: 1:48:23 Average: 21:40.48 1-5 Split: 1:56
9 Zeeland West 212 8 34 50 59 61 - -
Total Time: 1:48:09 Average: 21:37.75 1-5 Split: 3:25
10 Fruitport 272 37 44 55 62 74 75 -
Total Time: 1:53:25 Average: 22:40.84 1-5 Split: 3:39
11 Grand River Preparat 277 9 63 64 68 73 84 -
Total Time: 1:53:39 Average: 22:43.62 1-5 Split: 5:29
12 Coopersville 290 35 46 67 70 72 82 -
Total Time: 1:55:19 Average: 23:03.79 1-5 Split: 3:26
13 Comstock Park 350 54 65 76 77 78 81 83
Total Time: 2:03:36 Average: 24:43.09 1-5 Split: 4:03