2014 Storm Runner

back to results

Sep. 6, 2014

2014 Storm Runner
Brighton, MI
Provided by Michigan Running Foundation


5k Run/Walk
Female 14 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Riley Day 13 1 22:13.8 7:10/M
2 Sarah Horst 11 12 29:00.8 9:21/M
3 Jessica Bradke 14 24 32:47.9 10:35/M
4 Katie Hoehne 14 34 34:28.0 11:07/M
5 Renee Farmer 14 35 34:33.1 11:09/M
6 Emma Johnson 14 36 34:40.6 11:11/M
7 Natalie Danko 9 46 37:39.2 12:09/M
8 Abby Kraft 9 52 38:45.8 12:30/M
9 Clare Maranto 13 54 38:48.7 12:31/M
10 Adrianna Spear 12 59 42:10.4 13:36/M
11 Payton Van Deven 9 61 42:20.7 13:39/M
12 Mikaela King 9 62 42:28.1 13:42/M
13 Andrea Timm 9 65 43:58.4 14:11/M
14 Sarah Schutz 13 69 47:26.9 15:18/M

Female 15 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kisha Kucharek 22 3 25:55.9 8:22/M
2 Sally Bos 23 15 30:37.7 9:53/M
3 Brookie Roedel 15 32 34:26.5 11:06/M
4 Michelle Greening 17 84 59:46.3 19:17/M

Female 25 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Postal 29 18 31:53.6 10:17/M
2 Julie Alie 28 19 31:53.6 10:17/M
3 Julia Oswald 27 25 32:55.3 10:37/M
4 Kathy Fox 41 26 33:02.3 10:39/M
5 Meghan Vogel 32 38 35:08.7 11:20/M
6 Amy McKenna 35 39 35:37.3 11:29/M
7 Juliana Darrah 35 42 37:02.8 11:57/M
8 Kristin Belmas 44 44 37:10.9 11:59/M
9 Terrye Kraft 39 50 38:38.6 12:28/M
10 Rebecca Suzio-Driscoll 32 51 38:38.9 12:28/M
11 Julie Ryszka 41 53 38:46.6 12:30/M
12 Trisha Pritchard 29 60 42:11.0 13:36/M
13 Jennifer Glamann 32 63 43:13.5 13:56/M
14 Kimberly Timm 32 64 43:50.1 14:08/M
15 Renee Hubert 46 70 47:36.8 15:21/M
16 Juli Van Deven 40 72 49:04.2 15:50/M
17 Lisa Johnson 44 76 50:52.6 16:25/M
18 Gail Milatz 37 77 51:01.0 16:27/M
19 Tracy McCall 42 78 51:03.0 16:28/M

Female 50 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Janet Simpson 67 31 34:25.6 11:06/M
2 Kim Sweet 55 40 35:40.8 11:30/M
3 Edie Coan 52 58 41:50.4 13:30/M
4 Michelle Annas 51 67 45:00.8 14:31/M
5 Patricia Clark 59 71 48:46.1 15:44/M
6 Alison Bradke 50 73 49:34.3 15:59/M
7 Linda Dunklau 65 79 51:49.3 16:43/M
8 Elizabeth Stanley 73 82 55:58.5 18:03/M
9 Deb Roels 54 83 56:13.4 18:08/M
10 Julie Stange 50 85 1:02:33.8 20:11/M
11 Joyce Langdon 67 86 1:07:52.2 21:54/M
12 Ruth Dwyer 60 87 1:30:04.5 29:03/M

Male 14 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Konrad Lautenschlager 13 2 24:22.1 7:52/M
2 Hunter Yeakey 11 5 26:08.3 8:26/M
3 Eric Ebel 13 6 26:28.3 8:32/M
4 Henry Gaertner 11 16 31:05.7 10:02/M
5 Jackson Miles 12 20 31:55.1 10:18/M
6 Carter Burnett 10 22 32:21.3 10:26/M
7 Rory Weaver 10 27 33:14.9 10:43/M
8 Mitchell McCall 11 29 33:25.5 10:47/M
9 Jimmy Hays 10 30 34:18.5 11:04/M
10 Ben Rodi 11 47 37:40.3 12:09/M
11 Logan Betke 11 49 38:29.1 12:25/M
12 Aidan Weaver 10 56 39:20.0 12:41/M
13 Nathaniel King 11 68 47:23.4 15:17/M
14 Nicholas Farney 4 75 50:01.4 16:08/M

Male 15 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 August Butzke 17 7 27:03.0 8:44/M
2 Mack Hubert 16 10 28:36.6 9:14/M
3 Mark Osterhoff 22 33 34:28.0 11:07/M

Male 25 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelton Alie 32 4 26:08.2 8:26/M
2 Brett McCall 41 8 27:15.9 8:47/M
3 Steve Johnson 45 9 28:13.1 9:06/M
4 Brien Stafford 49 14 29:37.9 9:33/M
5 David Buckenberger 46 23 32:42.2 10:33/M
6 Adam Postal 30 28 33:24.3 10:46/M
7 Craig McCall 44 43 37:05.1 11:58/M
8 Eric Danke 35 45 37:34.0 12:07/M
9 Rod Betke 42 48 38:25.4 12:24/M
10 Mike Schutz 45 57 41:37.5 13:25/M
11 Matt Farney 39 74 49:57.5 16:07/M

Male 50 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Blake Jones 58 11 28:58.4 9:21/M
2 Dan Sweet 56 13 29:12.7 9:25/M
3 Joe Maranto 50 17 31:49.2 10:16/M
4 Leo Lautenschlager 51 21 32:16.8 10:25/M
5 Gary Hanalee 59 37 34:40.8 11:11/M
6 Gary Butzke 53 41 35:58.7 11:36/M
7 James McAlpine 56 55 38:54.9 12:33/M
8 Keith Dwyer 58 66 44:38.0 14:24/M
9 Dave Stange 55 80 53:43.3 17:20/M
10 Watson Stanley 90 81 55:15.6 17:49/M




10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Wilkin 19 3 57:19.5 9:15/M

Female

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Rohr 43 7 1:01:44.3 9:57/M
2 Heather Gruenhagen 39 8 1:02:05.4 10:01/M
3 Cindi Holman 60 13 1:06:39.7 10:45/M
4 Amy Betke 36 14 1:09:16.3 11:10/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matthew McKenna 35 1 45:50.1 7:24/M

Male

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Scott Meier 27 2 53:30.4 8:38/M
2 Chris Pugh 44 4 59:01.1 9:31/M
3 Evan Gaertner 39 5 59:03.4 9:31/M
4 Jordan Glamann 32 6 1:00:13.0 9:43/M
5 Scott Bos 26 9 1:02:07.7 10:01/M
6 Drew Gruenhagen 39 10 1:02:32.0 10:05/M
7 Mikhail Zolikoff 39 11 1:03:04.6 10:10/M
8 Ben Vogel 34 12 1:04:38.4 10:25/M
9 Martin Roedel 61 15 1:17:30.8 12:30/M



Female 5 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Penelope McKenna 5 20 10:17.0 10:17/M
2 Ayla Campbell 5 24 10:33.1 10:33/M
3 Caroline Darrah 5 27 10:40.7 10:40/M
4 Sofia Tepper 5 37 11:34.0 11:34/M
5 Samantha Lee 4 49 12:38.6 12:38/M
6 Melanie Novelli 3 70 17:34.6 17:34/M
7 Katie Malek 3 75 19:21.1 19:21/M

Female 6 to 8

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Noelle Ebel 8 5 8:44.3 8:44/M
2 Sammy Vogel 7 8 8:59.1 8:59/M
3 Sophia McKenna 7 11 9:40.6 9:40/M
4 Lauren Fox 8 12 9:47.1 9:47/M
5 Holly McCracken 8 14 9:55.9 9:55/M
6 Annalise Darrah 7 17 10:12.6 10:12/M
7 Kelsie Croucher 6 26 10:40.5 10:40/M
8 Leah Milatz 6 30 10:46.5 10:46/M
9 Mallory McCall 7 31 10:47.0 10:47/M
10 Natalie Ryszka 8 38 11:35.5 11:35/M
11 Isabella Meier 7 41 11:48.6 11:48/M
12 Sophie Lee 6 48 12:36.7 12:36/M
13 Gabrielle Buckenberger 8 50 12:43.4 12:43/M
14 Lucy Burnett 8 59 13:22.1 13:22/M
15 Gianna Colley 7 60 13:26.4 13:26/M
16 Stephanie Daksiewicz 6 68 17:09.0 17:09/M
17 Sydney Lee 8 72 18:11.3 18:11/M

Female 9 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Ebel 10 1 7:08.8 7:08/M
2 Sara Ohrt 11 6 8:44.5 8:44/M
3 Jenna Belmas 11 9 9:05.3 9:05/M
4 Emilia Gruenhagen 10 10 9:16.7 9:16/M
5 Lily Ryska 10 13 9:49.9 9:49/M
6 Arianna Croucher 11 25 10:36.8 10:36/M
7 Abigail Milatz 11 28 10:41.1 10:41/M
8 Amelia Croucher 11 29 10:41.4 10:41/M
9 Grace Miles 10 33 11:08.3 11:08/M
10 Isabella Booth 9 36 11:27.2 11:27/M
11 Megan Zimbelman 10 40 11:47.0 11:47/M
12 Adeline Schutz 10 44 11:53.8 11:53/M
13 Alyssa Pugh 11 45 11:57.1 11:57/M
14 Hannah Zimbelman 12 46 12:29.7 12:29/M
15 Ellie Achatz 11 47 12:30.1 12:30/M
16 Elizabeth Milatz 9 56 13:07.0 13:07/M
17 Emma McCall 12 64 14:17.3 14:17/M
18 Jill McCall 10 65 14:18.0 14:18/M

Female 13 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathee Metz 41 58 13:11.4 13:11/M
2 Heather Hubert 39 63 14:13.0 14:13/M
3 Karen Roedel 57 66 15:45.0 15:45/M
4 Sheila Tepper 44 69 17:11.1 17:11/M
5 Michelle Malek 38 74 19:20.0 19:20/M

Male 5 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Fluhart 5 7 8:51.2 8:51/M
2 Benjamin Booth 5 39 11:37.1 11:37/M
3 Isaiah Vogel 4 43 11:51.3 11:51/M
4 Moe Metz 5 52 12:55.1 12:55/M
5 Ezra Trim 4 53 12:55.8 12:55/M
6 Finn Hubert 3 62 13:54.4 13:54/M
7 Grady Glamann 2 67 15:47.6 15:47/M
8 Benjamin Malek 3 73 19:17.1 19:17/M
9 Bryan Komaromi 3 76 21:17.4 21:17/M
10 Brady Komaromi 2 78 21:53.0 21:53/M

Male 6 to 8

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Evan Borich 8 3 7:58.0 7:58/M
2 Bradley Pugh 8 4 8:24.4 8:24/M
3 Samuel Muck 7 16 10:12.5 10:12/M
4 Jack Metz 6 19 10:15.8 10:15/M
5 Callum Gruenhagen 8 21 10:21.4 10:21/M
6 Connor McCracken 6 22 10:24.3 10:24/M
7 Isaac Trim 8 32 10:49.5 10:49/M
8 Ben Zweng 6 34 11:20.9 11:20/M
9 Zachary Malek 7 51 12:46.8 12:46/M
10 Joseph Miles 8 55 13:01.9 13:01/M
11 Joshua Novelli 6 57 13:07.9 13:07/M

Male 9 to 12

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lucas Gaertner 9 2 7:54.7 7:54/M
2 Nathan Betke 9 15 10:08.0 10:08/M
3 Sam Kull 10 18 10:13.7 10:13/M

Male 13 and over

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karl Swanson 99 23 10:30.7 10:30/M
2 Hal Zweng 47 35 11:21.8 11:21/M
3 Scott Meier 49 42 11:48.6 11:48/M
4 Joel Trim 35 54 12:56.2 12:56/M
5 Steve Hubert 38 61 13:54.3 13:54/M
6 Nathan Lee 32 71 18:11.1 18:11/M
7 Rodney Komaromi 36 77 21:18.6 21:18/M

Brighton, MI
Provided by Michigan Running Foundation