2014 Island Lake Triathlon

back to results

Aug. 17, 2014

2014 Island Lake Triathlon
Brighton, MI
Provided by Newton Timing & Race Services


ISLAND LAKE TRIATHLON, SUMMER
AUGUST 17, 2014
BRIGHTON, MICHIGAN

TIMING BY: NEWTON TIMING & RACE SERVICES
www.NewtonTiming.com


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 William Vann 297 25 2 21:13 0:46 2 1:05:02 0:47 2 39:56 2:07:42
8/17/2014 10:01PM


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 Courtney Kistler 132 33 2 27:06 1:09 3 1:12:56 1:29 1 42:34 2:25:11
8/17/2014 10:01PM

OLYMPIC MALE MASTERS
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Ed Nicholson 212 51 8 28:24 1:10 4 1:08:49 0:47 4 45:22 2:24:30

OLYMPIC FEMALE MASTERS
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 14 Kim Sanner 254 46 3 29:40 2:01 1 1:11:51 0:42 1 44:46 2:28:57

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 19 Peter Dahl 59 19 1 27:23 1:19 1 1:10:25 1:35 1 53:13 2:33:54
2 75 Colin Roedel 246 17 2 34:57 3:17 2 1:50:29 0:50 2 55:49 3:25:21

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 43 Kara Lurvey 158 19 1 26:37 1:52 1 1:26:20 1:02 1 58:42 2:54:30

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 21 John Thanos 286 24 4 39:06 1:52 2 1:15:05 0:34 1 38:32 2:35:08
2 25 Henry Kuang 139 23 1 23:39 1:58 4 1:21:18 0:51 3 48:59 2:36:43
3 27 Matthew Hope 120 24 2 33:03 1:26 3 1:15:56 0:53 2 46:47 2:38:04
4 33 Kyle Myers 206 24 3 34:46 0:39 1 1:10:36 0:58 4 57:14 2:44:10

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 64 Lindsey Miller 194 21 1 42:28 2:52 1 1:30:20 3:17 1 53:25 3:12:20

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 David Giles 101 25 3 31:20 1:29 2 1:09:37 0:44 1 42:21 2:25:29
2 8 Adam Setterburg 261 25 1 27:49 1:01 1 1:08:52 1:00 2 47:39 2:26:19
3 24 Eric Bernard 19 27 2 30:25 1:11 3 1:10:35 1:04 5 52:52 2:36:05
4 35 Camron Kashani Gharani 336 26 4 34:06 2:09 4 1:17:20 1:15 3 49:37 2:44:24
5 47 Emilio Olivarez 217 25 5 37:07 2:36 5 1:25:35 2:49 4 50:19 2:58:24

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 74 Dessislava Tzankova 293 25 2 42:05 3:22 2 1:41:40 0:55 1 56:49 3:24:50
2 78 Kristin Myers 205 29 1 36:36 2:41 1 1:31:38 1:46 2 1:21:00 3:33:39

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 Douglas Mulvaney 202 34 3 27:46 1:07 1 1:04:00 1:56 1 41:32 2:16:19
2 3 Tim Kolanowski 135 33 1 24:42 1:08 2 1:09:14 0:57 2 42:27 2:18:25
3 18 Chris Liby 333 31 4 30:49 0:58 3 1:11:52 0:35 3 49:16 2:33:27
4 22 Scott Perugia 55 32 2 25:21 2:33 4 1:14:11 1:25 4 52:04 2:35:32
5 71 Stephen Bumbaugh 39 34 5 38:13 1:49 5 1:34:06 2:20 5 59:09 3:15:35

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 Len Fritz 90 35 1 29:31 0:44 1 1:07:04 1:11 2 48:57 2:27:25
2 12 Shaun Burgess 40 38 2 31:37 1:10 2 1:08:09 0:59 1 46:46 2:28:38
3 29 Craig William 341 38 2:40:56
4 42 Bryan Fore 86 35 3 35:29 1:45 3 53:43 2:52:28
5 46 Mirko Pierantognetti 228 37 4 36:12 1:40 3 1:19:41 1:01 4 59:21 2:57:53
6 60 Scott Greene 106 39 6 46:21 3:05:55
7 63 Kristopher Lussenden 159 39 5 39:45 3:04 4 1:24:29 2:22 5 1:01:21 3:10:59

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 52 Janet Boltz 23 35 2 37:59 2:24 2 1:28:27 0:55 1 50:37 3:00:19
2 69 Kimberly O'Brien 215 35 1 34:41 1:41 1 1:27:12 2:38 2 1:08:14 3:14:24
3 80 Monica Chrzaszcz 49 36 3 42:27 2:51 3 1:38:31 2:10 3 1:14:50 3:40:48

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 11 Sebastian Tochowicz 290 41 5 31:02 1:18 2 1:12:46 0:38 1 42:37 2:28:20
2 13 Ryan Stevens 278 41 1 20:15 2:00 7 1:17:49 1:20 3 47:25 2:28:46
3 16 Dan Sobiechowski 270 44 4 30:43 1:57 1 1:08:37 0:55 4 49:07 2:31:17
4 28 Luke Pinkerton 229 40 2 25:26 3:22 6 1:16:57 1:18 5 51:26 2:38:26
5 31 Greg Momotiuk 199 42 3 27:52 3:27 4 1:15:08 2:25 6 53:47 2:42:36
6 32 Eric Eder 339 43 8 39:43 2:59 3 1:13:25 1:33 2 45:13 2:42:51
7 48 Hao Nauyen 327 43 7 39:43 2:10 9 1:18:14 1:33 8 57:10 2:58:47
8 53 Adam Rondeau 247 43 6 35:14 1:29 5 1:16:29 1:35 10 1:05:43 3:00:29
9 55 Iko Suzuki 281 41 9 41:27 2:37 10 1:19:22 2:07 9 57:36 3:03:07
10 61 Trevor Leboeuf 148 41 10 48:37 2:50 8 1:18:06 2:12 7 54:34 3:06:17
11 83 Jose Melero 187 44 11 53:06 2:50 11 1:45:20 1:52 11 1:21:20 4:04:26

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 17 Suzanne Harshman 115 44 1 28:58 1:09 1 1:12:20 0:42 1 50:12 2:33:19
2 40 Amy Yanz 315 40 2 33:50 2:01 2 1:21:26 1:21 2 51:33 2:50:08

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 23 Charles Truncale 292 48 4 36:27 1:31 2 1:15:31 0:58 1 41:18 2:35:43
2 30 Steve Williams 311 49 2 32:21 1:55 1 1:12:13 1:25 3 53:37 2:41:29
3 49 Mark Burdgick 330 48 9 41:00 2:59:38
4 51 Chris Andrews 328 46 6 37:27 2:36 3 1:21:08 0:32 5 58:30 3:00:12
5 54 David Zacks 316 46 7 38:38 3:03 4 1:21:26 2:24 4 56:43 3:02:13
6 56 Ron Galard 93 49 3 34:11 1:59 8 1:38:43 1:43 2 48:05 3:04:39
7 62 Joseph Brooks 32 47 1 28:08 1:58 6 1:25:51 1:20 8 1:11:31 3:08:46
8 68 Mike Fitch 82 48 8 38:39 3:11 7 1:30:07 2:25 6 59:40 3:14:00
9 70 Mark Bordelove 29 45 5 36:29 3:55 5 1:23:28 3:09 7 1:07:35 3:14:33

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 36 Lisa Pollack 230 48 4 33:53 1:55 1 1:16:26 1:17 1 51:39 2:45:08
2 38 Judith Berghoff 18 49 2 30:11 1:20 2 1:17:53 1:37 3 56:03 2:47:01
3 41 Elizabeth Schafer 257 48 3 32:24 1:12 3 1:17:54 1:13 4 58:17 2:50:58
4 57 Christine Conroy 53 45 5 35:00 2:25 5 1:26:56 1:35 5 59:00 3:04:54
5 58 Erin Carpenter 45 47 1 27:43 1:28 6 1:28:42 1:33 8 1:05:39 3:05:03
6 65 Sherry McLaughlin 183 47 9 42:31 1:11 4 1:25:46 0:49 6 1:03:05 3:13:19
7 73 Mary Ehardt 75 48 8 42:21 3:22 7 1:36:05 0:44 2 55:56 3:18:26
8 77 Mary Hubl 123 46 6 39:10 3:53 9 1:44:46 2:15 7 1:03:25 3:33:26
9 82 Christina Hammitt 111 45 7 40:16 2:52 8 1:41:23 1:33 9 1:35:28 4:01:31

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Bill Berghoff 17 50 1 26:45 2:06 3 1:08:53 1:20 1 45:38 2:24:40
2 10 Peter Loetzner 152 54 2 28:05 1:17 2 1:08:19 0:46 3 49:22 2:27:47
3 15 Mike Lupini 157 51 3 32:50 1:38 1 1:07:44 0:50 2 48:12 2:31:11
4 39 Joe Majdalani 167 53 4 36:43 1:15 4 1:18:21 0:54 4 52:25 2:49:36
5 66 Norm Watkins 302 50 5 43:12 2:55 5 1:23:30 1:04 5 1:02:43 3:13:22

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 76 Julie Nardone 208 52 1 43:32 2:43 1 1:38:39 1:44 1 1:00:19 3:26:55

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 20 George Reynolds 239 58 3 31:08 1:07 1 1:10:22 0:56 3 51:21 2:34:52
2 26 Howard Andress 3 58 1 28:03 2:23 2 1:13:59 1:43 2 50:50 2:36:56
3 34 Randy Oleynik 216 55 5 34:28 3:21 5 1:17:52 1:36 1 46:59 2:44:14
4 44 Paul Nash 209 56 4 31:23 2:52 3 1:15:09 1:38 6 1:03:43 2:54:43
5 45 Ed Strach 280 58 2 30:55 3:01 6 1:21:26 1:53 5 59:21 2:56:35
6 50 Richard Lutovsky 161 57 6 37:22 2:37 4 1:17:25 3:41 4 59:00 3:00:03

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 59 Fran Schneider 258 59 1 33:40 1:34 1 1:25:24 1:26 2 1:03:28 3:05:29
2 67 Marilyn Bradford 31 57 2 35:48 2:01 2 1:31:14 1:45 1 1:02:53 3:13:40

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 72 Kent Walton 300 61 1 34:32 2:30 1 1:18:50 2:16 1 1:18:24 3:16:31
2 81 Thomas Roberts 242 61 2 39:02 11:15 2 1:32:47 1:49 2 1:21:42 3:46:33

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 79 Patricia Brooks 33 64 1 42:23 2:21 1 1:39:48 1:49 1 1:08:17 3:34:36

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 99
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 37 Gary Rennie 236 65 1 35:31 2:15 1 1:16:43 1:42 1 49:54 2:46:03

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

OLYMPIC RELAY RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 324 Seaman, Donakowski, Hall 1 23:49 0:31 1 1:07:12 0:24 1 44:44 2:16:38




ISLAND LAKE TRIATHLON, SUMMER
AUGUST 17, 2014
BRIGHTON, MICHIGAN

TIMING BY: NEWTON TIMING & RACE SERVICES
www.NewtonTiming.com


SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 Brian Francis 342 47 1 11:03 0:46 1 29:25 0:42 2 19:03 1:00:56
8/17/2014 10:02PM


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 40 Rebecca Myers 207 23 2 13:54 2:09 18 42:00 0:50 2 24:12 1:23:02
8/17/2014 10:02PM

SPRINT MALE MASTERS
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 Roman Krzyzanowski 138 43 3 12:38 1:15 1 31:06 0:32 1 18:08 1:03:36

SPRINT FEMALE MASTERS
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 55 Kerri Steele 275 41 9 18:31 0:54 2 39:02 0:45 2 26:36 1:25:47

SPRINT MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 5 Thomas Oates 329 14 1 13:35 0:24 1 31:51 0:34 1 19:08 1:05:31
2 17 David Ovsjannikov 219 17 4 15:56 1:46 2 34:51 1:04 6 24:30 1:18:05
3 33 David Vanderslogt 332 16 2 13:37 1:50 4 39:02 0:35 8 25:40 1:20:41
4 47 Nathan McLean 185 18 6 16:37 2:54 5 41:57 1:01 3 22:31 1:24:58
5 50 Duncan MacKillop 164 15 5 15:59 2:25 6 44:05 0:38 2 22:10 1:25:15
6 53 Merlin Loetzner 151 16 7 20:10 1:34 3 37:16 1:08 7 25:26 1:25:32
7 63 Garrett Dickhudt 66 14 3 15:19 1:56 8 46:28 0:33 4 22:50 1:27:04
8 101 Noah Garber 96 18 9 21:55 2:14 7 44:15 0:43 5 23:38 1:32:43
9 148 Adrian Moeller 197 12 8 20:14 2:34 9 48:09 1:00 9 30:00 1:41:54

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 64 Kenzi Dickhudt 67 19 1 13:51 0:59 2 48:41 0:29 1 23:11 1:27:09
2 125 Emma Grooms 110 19 2 15:45 2:33 4 49:43 0:53 2 28:33 1:37:26
3 129 Kate Marciniak 169 19 3 15:57 2:31 1 47:50 1:36 4 30:08 1:37:59
4 174 Stevie Michaels 189 17 4 22:28 1:53 5 53:54 0:35 3 28:38 1:47:27
5 194 Laurie Perrin 225 18 5 22:47 3:02 3 49:43 0:41 5 37:16 1:53:27

SPRINT MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 38 Williams Dixon 69 21 3 17:25 1:32 2 38:21 0:39 2 24:44 1:22:38
2 45 Jeffrey Petrucci, Jr 227 21 4 22:24 3:18 1 34:30 1:25 1 22:42 1:24:16
3 105 Agustin Arbulu 4 23 1 12:01 1:43 3 48:48 0:28 3 30:42 1:33:39
4 208 Drew Krumm 136 22 2 15:10 19:50 4 49:30 1:46 4 37:18 2:03:32

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 69 Dana Ovsjannikovova 222 22 4 17:24 1:38 2 41:34 1:02 3 26:55 1:28:31
2 85 Marissa Masi 174 23 7 19:24 1:13 1 41:08 1:21 6 28:20 1:31:25
3 103 Maeve Devlin 63 22 8 19:49 2:36 3 43:44 0:30 1 26:24 1:33:01
4 124 Rachel Ross 249 22 10 21:50 1:52 4 45:38 0:57 4 27:10 1:37:24
5 130 Chloe Reuter 237 22 3 15:52 1:40 5 45:57 1:11 10 33:30 1:38:08
6 132 Vanessa Schade 256 21 2 15:41 2:19 7 52:31 1:06 2 26:54 1:38:29
7 137 Emily Liftman 149 24 6 19:07 2:23 6 48:08 0:42 9 30:23 1:40:40
8 145 Katherine Toth 291 22 5 18:16 2:02 9 53:00 0:37 5 27:42 1:41:35
9 162 Nikita Ramanathan 234 21 1 15:08 2:32 10 58:23 0:48 7 28:29 1:45:18
10 175 Bethany Ehardt 74 20 9 21:09 2:45 8 52:43 1:44 8 29:45 1:48:04

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 20 Justin Sylvester 283 26 4 15:53 3:06 1 36:05 1:11 1 22:12 1:18:24
2 30 Craig Smith 266 27 1 13:37 1:30 5 40:08 1:17 3 23:22 1:19:52
3 42 Moss Brendon 276 28 3 15:22 1:57 8 41:17 1:47 2 23:08 1:23:28
4 68 Chris McCarthy 178 29 5 17:05 1:22 7 40:38 1:28 7 27:15 1:27:46
5 71 Joe Bliss 21 27 7 22:25 2:35 2 36:30 1:19 5 26:36 1:29:23
6 72 Justin Thomas 288 27 8 22:25 1:41 3 39:20 0:51 4 25:14 1:29:30
7 115 Lucas Hansen 112 27 6 19:05 1:39 6 40:30 1:10 11 33:15 1:35:37
8 150 Juan Rodriguez 245 29 9 23:11 1:54 9 45:14 1:39 9 30:17 1:42:12
9 152 Brandon Nichols 211 28 2 15:12 2:50 10 52:58 2:00 8 30:01 1:42:58
10 188 Eric Robertson 243 29 10 36:02 5:34 4 39:54 2:46 6 26:53 1:51:07
11 218 Austin McCarty 179 25 11 50:58 3:10 11 55:31 3:00 10 31:59 2:24:36

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 65 Ashley Flohr 85 27 1 15:45 1:59 1 44:19 0:37 1 24:36 1:27:13
2 102 Daniela Garcia 97 29 3 18:44 1:54 2 45:14 0:50 2 26:17 1:32:57
3 168 Dana Hertz 117 26 2 18:00 3:04 4 52:37 1:05 4 31:37 1:46:21
4 196 Lindsay Theodore 287 26 5 27:08 3:15 3 52:27 0:49 3 30:44 1:54:21
5 209 Cessily Bell 15 26 4 26:25 3:35 6 57:09 1:23 5 37:47 2:06:18
6 212 Lauren Mackey 163 25 6 30:38 2:18 5 53:20 1:11 6 43:55 2:11:20

SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 Kevin Wong 313 30 1 14:40 1:53 1 37:28 1:00 1 21:35 1:16:34
2 39 Derek Amolsch 2 34 2 15:12 2:02 2 39:46 1:30 3 24:29 1:22:57
3 49 Holger Bolzum 24 34 4 18:23 2:06 3 42:17 0:43 2 21:48 1:25:14
4 77 Jeremy Carroll 46 33 3 16:13 2:34 4 42:24 0:57 4 27:59 1:30:05
5 169 Josh Mummey 203 31 7 25:58 2:43 5 47:24 1:02 6 29:23 1:46:28
6 177 Doug Linstrom 150 34 5 22:23 3:38 7 52:07 1:09 5 29:08 1:48:22
7 200 Adam Wiedmer 308 32 6 22:57 10:47 6 49:58 3:21 7 30:50 1:57:50

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 54 Holly Muir 201 33 3 17:14 1:35 1 37:15 1:29 4 28:12 1:25:43
2 56 Cari Radant 233 34 4 17:44 1:34 5 41:24 0:59 1 24:15 1:25:54
3 58 Susan Roble 244 33 2 16:50 1:49 4 41:10 1:12 3 25:48 1:26:47
4 66 Sasha Wolff 312 30 1 16:43 2:21 2 38:09 1:00 7 29:05 1:27:16
5 107 Kimberly Bennett 16 33 9 20:56 1:55 3 41:07 1:20 6 28:42 1:33:58
6 108 Sarah Coffin 52 32 13 23:33 1:29 7 43:54 0:40 2 24:24 1:33:58
7 131 Ryan Knost 344 34 5 19:10 1:19 6 42:57 1:15 11 33:39 1:38:18
8 144 Anna Beernaert 13 34 7 19:42 1:58 12 49:50 0:44 8 29:20 1:41:33
9 147 Lindsay Novara 214 33 6 19:25 3:06 10 48:13 1:07 9 30:03 1:41:53
10 156 Megan Faile 79 32 10 21:40 2:22 13 49:55 1:14 5 28:28 1:43:38
11 163 Sarah Faix 80 32 11 22:15 1:52 9 47:14 0:40 12 33:41 1:45:40
12 173 Erica Tull 334 34 8 20:52 1:38 8 47:11 1:40 14 35:39 1:46:59
13 183 Karen Reasoner 235 30 12 22:16 3:28 11 49:35 1:31 10 33:16 1:50:04
14 197 Katie Bugaski 38 30 14 24:06 3:14 14 50:34 1:08 13 35:23 1:54:22

SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 Matt West 304 39 1 11:19 0:34 2 33:02 0:38 1 19:36 1:05:08
2 11 Brian Oppmann 218 35 2 14:19 1:31 3 34:42 0:52 2 21:08 1:12:30
3 19 Adam Heisel 116 36 10 19:23 2:10 1 32:13 1:19 7 23:19 1:18:21
4 21 Brian Busen 42 39 4 16:03 1:28 11 38:04 1:03 3 21:53 1:18:30
5 25 Christoph Sohnchen 271 35 5 18:04 0:49 5 35:43 0:58 9 23:21 1:18:53
6 26 Patrick Hoag 118 38 8 18:47 0:51 8 36:09 1:04 4 22:14 1:19:04
7 46 Paul Gresh 108 35 7 18:36 1:25 6 35:48 0:56 13 27:39 1:24:23
8 51 Jason Barton 11 35 6 18:18 1:19 9 36:58 0:59 14 27:53 1:25:26
9 60 John Lukasik 155 39 12 20:10 1:38 10 37:38 1:08 12 26:16 1:26:48
10 81 Brian Kirksey 131 36 3 15:20 3:24 15 46:34 1:20 10 24:26 1:31:03
11 84 Christopher House 122 36 11 20:02 3:30 13 42:48 1:37 8 23:21 1:31:16
12 86 Mike Scannell 255 38 17 27:35 1:02 4 35:43 4:34 5 22:33 1:31:25
13 93 Bruce Mayrand 176 35 18 30:42 1:57 7 35:58 0:53 6 22:35 1:32:02
14 99 Adam Banker 8 36 16 24:30 2:47 12 38:30 0:41 11 26:12 1:32:38
15 142 Eric Rothert 250 37 9 18:48 3:37 16 47:34 2:19 16 29:09 1:41:25
16 154 Madhu Mahadevan 165 39 14 22:05 4:53 14 46:04 1:49 15 28:21 1:43:10
17 170 Patrick Szuba 284 37 13 21:24 3:33 18 50:13 1:37 17 29:57 1:46:41
18 204 Isaac Chung 345 38 15 23:11 2:04 17 49:53 1:19 18 43:01 1:59:27

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 83 Shannon Brooks 34 37 5 18:16 2:18 2 41:47 0:40 5 28:07 1:31:06
2 96 Lisa Smith 267 37 4 18:11 2:19 1 41:11 1:13 6 29:33 1:32:25
3 98 Mackenzie Curl 58 36 7 18:36 2:02 4 44:09 0:45 2 27:05 1:32:35
4 106 Amy Vogel 299 39 2 16:46 2:01 5 45:57 1:29 3 27:31 1:33:42
5 113 Kristin Jury 128 39 6 18:33 2:26 6 46:48 0:40 1 26:49 1:35:14
6 135 Stacy Skaltsounis 264 37 10 22:32 2:51 3 43:39 1:16 7 29:50 1:40:05
7 136 Emily Sippola 262 35 1 16:12 2:29 9 53:08 0:54 4 27:59 1:40:40
8 149 Lauren Goldie 103 39 3 17:40 3:26 7 46:54 2:22 9 31:45 1:42:05
9 192 Jennifer Lawson 147 39 8 20:04 2:35 8 52:51 1:00 10 35:45 1:52:13
10 199 Lyndsey Flatt 84 36 11 24:35 2:29 10 56:59 1:40 8 30:59 1:56:40
11 215 Karyn Caldwell 43 39 9 21:54 2:40 11 1:03:53 1:05 11 51:48 2:21:18

SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 7 Martin Ovsjannikov 220 42 1 12:21 2:57 1 31:56 1:23 4 22:06 1:10:41
2 10 Alessandro Davi 61 43 5 14:53 1:11 2 34:17 0:41 1 21:17 1:12:18
3 12 Denny Baker 7 40 9 16:25 1:12 3 34:17 0:37 2 21:19 1:13:48
4 13 Daniel Rosenberg 248 44 2 13:41 1:19 6 35:59 1:22 3 21:34 1:13:54
5 14 Jonathan Samuels 253 44 4 14:24 1:21 5 35:13 1:09 9 23:35 1:15:39
6 15 Jeremy Long 153 42 6 14:59 1:19 4 35:05 0:48 8 23:31 1:15:40
7 18 Kevin Vernagus 298 40 7 15:57 1:24 8 37:14 0:43 6 22:57 1:18:14
8 29 Joseph Gajda 91 43 11 18:09 1:16 7 36:26 0:44 7 23:11 1:19:43
9 48 Rene Zarco Garcia 317 41 12 19:03 1:07 10 38:48 1:41 10 24:30 1:25:08
10 61 Adam Dryden 71 43 3 14:14 1:59 11 39:44 0:46 15 30:11 1:26:51
11 73 Mauricio Moeller 198 43 10 16:35 2:15 12 42:10 1:48 13 26:48 1:29:34
12 94 Jeffrey Barringer 9 43 8 16:24 9:59 9 38:47 0:33 11 26:29 1:32:10
13 109 Scott Fix 83 43 16 25:45 2:15 13 43:14 0:35 5 22:30 1:34:17
14 126 Brett McCall 177 42 15 23:00 2:43 14 43:32 1:36 12 26:47 1:37:37
15 166 Mike Lantzy 146 43 17 27:49 3:04 15 44:46 2:37 14 27:48 1:46:01
16 171 Ben Reyff 238 41 13 19:26 3:34 17 47:59 1:13 17 34:33 1:46:42
17 184 David Kunz 142 41 14 21:51 2:55 16 47:51 2:09 18 35:33 1:50:16
18 207 Rick Roberts 241 43 18 33:23 4:30 18 50:14 1:27 16 33:56 2:03:28
19 214 Ted Kaminski 129 40 19 37:51 2:20 19 55:29 0:59 19 39:07 2:15:43

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 62 Jenifer Wiles 309 42 2 17:18 1:21 2 39:54 1:12 1 27:08 1:26:52
2 78 Gina Bewersdorf 20 42 5 18:52 2:17 1 39:11 1:19 5 28:58 1:30:35
3 88 Elizabeth Dryden 72 43 1 15:46 1:35 3 42:23 1:15 11 30:34 1:31:31
4 104 Charlotte Dodd 70 43 3 17:31 1:33 7 45:00 1:27 2 27:45 1:33:14
5 110 Kristen Gajda 92 42 8 20:46 1:15 4 42:36 1:21 4 28:34 1:34:30
6 116 Kimberly Hoffmann-Bloink 119 44 6 19:16 1:34 8 45:45 1:01 6 29:04 1:36:37
7 119 Cynthia Kern 130 42 7 19:45 2:12 5 43:21 2:10 7 29:26 1:36:52
8 128 Sarah Pasia 223 40 10 21:42 2:53 6 44:23 0:57 3 27:58 1:37:51
9 151 Jenny Bordelove 28 41 12 21:53 1:49 9 48:03 0:32 9 30:21 1:42:37
10 178 Maria Bastida 12 40 11 21:47 2:50 11 53:07 0:57 8 29:49 1:48:28
11 186 Lisa Engelsman 77 44 13 23:58 2:36 10 52:23 1:12 10 30:34 1:50:40
12 201 Karyn Kummer 141 42 9 21:40 2:23 12 56:35 0:57 12 36:56 1:58:29
13 219 Ana Menjak 188 44 14 31:41 3:53 13 1:03:48 2:26:45
14 Amy Skitzki 265 41 4 18:04 1:32 14 1:03:58 1:32

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 Ken Booth 27 47 3 15:13 1:09 1 31:51 0:49 1 21:54 1:10:54
2 22 Michal Ovsjannikov 221 48 2 13:05 1:22 2 34:24 1:09 9 28:39 1:18:37
3 27 Mick Kulaszewski 140 46 4 15:40 1:23 3 36:00 0:40 5 25:27 1:19:09
4 32 Aaron Bagwell 6 45 5 16:26 0:58 5 37:28 0:50 3 24:54 1:20:34
5 36 Rogerio Morozowski 340 45 1 12:26 1:39 6 37:37 1:23 8 28:26 1:21:29
6 52 Mark Alexander 337 46 10 21:13 2:00 4 36:00 1:09 4 25:09 1:25:28
7 95 Paul Weintraub 303 46 7 19:29 2:47 8 43:19 0:47 6 26:02 1:32:22
8 111 Daryl Dickhudt 65 48 8 20:57 1:53 13 47:18 0:31 2 24:22 1:34:59
9 112 David Burton 41 49 11 21:25 2:07 9 44:27 0:45 7 26:20 1:35:01
10 121 Steve Miller 195 48 6 17:55 3:25 7 42:42 2:16 12 30:43 1:36:59
11 146 Matthew Mattingly 175 47 9 21:02 2:52 12 47:12 1:33 10 29:12 1:41:48
12 161 David Broyles 36 49 13 21:58 3:34 11 46:29 1:39 13 31:15 1:44:53
13 180 Tyrus Gerych 99 45 15 26:43 3:20 10 45:48 0:48 14 32:16 1:48:53
14 195 Joel Stanesa 274 46 14 22:35 4:40 14 56:11 1:03 11 29:19 1:53:47
15 203 Michael Gendelman 98 49 12 21:46 3:04 15 57:32 1:06 15 35:51 1:59:17

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 138 Cathy Markham 170 46 8 25:51 3:07 1 42:57 0:51 3 27:56 1:40:40
2 139 Lisa McManaman 186 49 6 24:21 2:52 5 46:45 1:10 1 25:45 1:40:51
3 158 Ann Gilardone-Lovejoy 100 49 7 24:39 1:13 4 45:36 0:30 6 32:00 1:43:57
4 159 Karen Safran 252 45 3 20:42 3:13 2 44:34 2:20 7 33:26 1:44:13
5 164 Kimberly Hoskin 121 45 2 20:09 2:22 8 48:17 0:42 8 34:14 1:45:42
6 165 Marion Vadella 294 48 5 21:40 2:46 9 51:08 0:55 4 29:27 1:45:55
7 167 Jennifer Burdgick 331 48 4 21:06 7:20 3 45:13 1:39 5 30:51 1:46:06
8 182 Cassandra Brower 35 48 10 32:21 1:19 6 47:09 1:00 2 27:52 1:49:40
9 189 Stacey Smith 268 45 1 19:27 1:46 7 47:35 1:05 10 41:24 1:51:15
10 217 Mary Fortino 88 48 9 31:20 3:45 10 1:02:49 4:28 9 40:55 2:23:15

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 3 Pete Bolen 22 50 1 12:42 0:44 1 31:35 0:32 1 19:24 1:04:56
2 6 Steven Jones 127 51 4 14:49 0:37 2 31:55 0:29 3 21:58 1:09:46
3 9 Thomas Hardin 113 53 2 12:44 0:52 4 34:26 1:04 4 22:40 1:11:44
4 23 Bradley Gapczynski 94 52 13 17:13 1:28 10 37:57 1:18 2 20:50 1:18:44
5 24 Darryl Bondy 26 50 6 15:42 1:00 6 36:57 0:50 9 24:17 1:18:44
6 28 Mike Dietz 68 53 3 14:04 2:03 9 37:52 1:01 10 24:22 1:19:21
7 31 Bruce Smoler 269 53 10 16:50 1:40 3 34:19 1:20 13 25:48 1:19:55
8 35 Brian Lovejoy 154 53 8 16:31 1:45 7 37:01 1:01 11 24:40 1:20:57
9 41 Chris Luke 156 51 5 15:14 3:38 15 39:21 1:14 6 23:49 1:23:15
10 43 Chuck Martens 171 50 16 18:36 1:48 12 38:26 0:39 8 24:14 1:23:42
11 59 Chris Chekan 48 53 14 17:52 2:22 17 40:43 1:52 7 23:59 1:26:47
12 67 Joseph Klimczak 133 54 7 16:01 2:21 8 37:19 2:22 17 29:21 1:27:22
13 75 Frank Marciniak 168 51 12 17:08 2:18 11 38:14 1:46 19 30:39 1:30:03
14 76 Timothy McDonnell 181 52 11 17:00 2:08 16 39:30 1:34 18 29:55 1:30:04
15 82 Rich Lynch 162 50 21 22:41 2:41 18 40:59 1:41 5 23:05 1:31:05
16 91 Jon Martin 172 51 22 23:15 2:20 5 35:39 1:16 16 29:10 1:31:37
17 97 Dale Garber 95 54 17 20:26 2:32 13 39:07 1:36 15 28:49 1:32:28
18 100 Martin Steinbereithner 277 54 18 20:50 3:27 20 42:20 0:56 12 25:12 1:32:42
19 133 Scott Youngbloom 335 52 24 25:11 2:51 19 41:14 1:41 14 27:53 1:38:49
20 134 Tom Valentine 295 51 15 18:12 3:46 22 45:30 0:36 20 31:34 1:39:38
21 143 Brian Michalik 190 50 9 16:35 3:21 23 46:01 1:27 22 34:04 1:41:26
22 157 Daniel Grooms 109 52 20 21:57 2:31 21 43:41 2:01 21 33:31 1:43:39
23 160 Alan Wormser 314 50 19 21:01 3:50 14 39:11 3:42 23 36:35 1:44:17
24 206 Michael Caldwell 44 53 23 23:19 4:58 24 48:39 1:44 24 41:51 2:00:30

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 70 Lisa Tewel 285 52 2 17:36 0:59 2 40:53 1:04 4 28:41 1:29:12
2 79 Mary Kurtz 144 54 1 17:07 3:43 1 39:43 2:03 3 28:02 1:30:36
3 114 Karen Semaan 343 52 3 20:31 1:38 4 44:03 1:19 2 27:58 1:35:27
4 118 Sue Michonski 191 51 6 24:43 2:28 3 41:59 0:42 1 26:52 1:36:42
5 190 Marianne Johnson 126 51 4 21:50 2:00 6 47:33 2:00 7 38:04 1:51:24
6 193 Linda Krumm 137 54 5 21:56 2:44 7 49:29 1:44 6 37:19 1:53:11
7 198 Kelly Martin 173 51 8 27:55 3:04 5 45:02 1:58 5 36:37 1:54:33
8 211 Michelle Pryor 232 52 7 26:56 3:04 8 56:26 1:01 9 42:27 2:09:51
9 216 Jackie Atchison 5 50 9 31:22 3:46 9 1:02:05 5:11 8 40:48 2:23:10

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 34 Donald Elder 76 59 1 16:10 1:26 2 37:18 1:14 1 24:46 1:20:52
2 57 Stephen Mahoney 166 56 2 17:05 2:22 1 36:55 2:19 6 27:48 1:26:26
3 74 Dennis Graham 105 56 3 19:08 0:59 5 41:52 0:49 4 26:52 1:29:38
4 80 John Alexander 1 56 5 21:08 2:33 3 39:43 1:13 3 26:15 1:30:50
5 120 Michael Goree 104 56 4 20:11 2:28 7 47:29 1:24 2 25:29 1:36:58
6 123 Kenneth McLean 184 56 7 24:01 3:05 4 40:51 2:30 5 26:59 1:37:24
7 172 Jim Stevenson 279 57 8 24:12 2:33 6 43:48 2:05 8 34:19 1:46:56
8 181 James Westropp 305 56 6 23:19 3:07 8 50:45 1:25 7 31:02 1:49:36

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 89 Donetta Behen 14 55 2 18:20 2:39 1 39:23 1:18 3 29:54 1:31:31
2 90 Karil Morrissey 200 56 1 16:33 1:34 2 43:34 1:12 1 28:46 1:31:36
3 140 Barbara Crone 57 58 3 18:39 2:41 3 48:55 1:22 2 29:27 1:41:02
4 210 Rebecca Patrias 224 56 4 21:39 5:26 4 1:03:46 1:29 4 35:34 2:07:52

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 127 Brad Eastridge 73 64 3 22:08 2:02 1 40:07 2:03 3 31:28 1:37:46
2 141 Bruce McCullen 180 63 2 21:43 2:42 2 43:45 1:33 2 31:26 1:41:07
3 153 John Hunt 124 63 1 18:26 2:35 4 47:35 2:12 4 32:13 1:42:59
4 187 Rick Sabatini 251 63 5 31:05 2:10 3 43:51 2:34 1 31:13 1:50:51
5 202 Stephen Perrin 226 62 4 24:40 8:06 5 47:59 2:08 5 36:09 1:59:01

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 117 Alex Sprowitz 272 63 1 19:11 1:42 1 45:26 1:07 1 29:17 1:36:41
2 176 Trudy Crandall 56 64 2 20:07 3:00 3 46:30 0:41 4 37:53 1:48:10
3 179 Jane Harrison 114 63 4 23:39 3:37 2 46:04 2:06 2 33:14 1:48:38
4 185 Jean Mistele 196 63 3 22:13 3:56 4 48:26 2:05 3 33:45 1:50:23

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 99
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 37 Larry Sweet 282 65 2 18:09 1:21 1 35:56 0:59 2 25:57 1:22:20
2 44 Chris Boylan 30 67 3 18:20 1:14 2 39:16 1:16 1 24:06 1:24:11
3 92 Charles Schultz 259 65 1 17:13 2:43 5 42:42 1:11 3 28:06 1:31:53
4 122 Wayne Zimmerman 319 72 5 21:51 1:37 4 40:30 1:47 4 31:31 1:37:14
5 155 Ronald Cousineau 54 71 4 21:28 3:52 3 40:13 1:55 5 35:47 1:43:13
6 191 Lawrence Murphy 204 72 6 22:56 3:27 6 44:34 2:26 6 38:28 1:51:49

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 99
Place Oallplace Name No. Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 87 Cecilia Brzys 37 65 1 19:32 2:04 1 38:54 1:08 1 29:53 1:31:28
2 205 Lauren Mielke 193 67 2 28:48 2:29 2 52:14 1:21 2 34:52 1:59:40
3 213 Kathryn Thwaites 289 65 3 30:59 3:41 3 55:14 1:29 3 40:22 2:11:44

SPRINT RELAY RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 325 Styra, Bedogne, Spinney 1 12:06 0:27 1 34:47 0:23 1 19:22 1:07:03
2 322 Ehardt, Anglimeier, Diegel 2 15:00 0:29 3 43:12 0:27 3 26:20 1:25:26
3 326 Murphy, Schmaker, Perham 3 15:43 0:33 4 48:44 0:29 2 24:20 1:29:48
4 321 McCarthy, Miller, Ault 4 17:05 0:54 2 43:02 0:34 4 31:26 1:32:59
5 323 Kropp, Hall, Scott 5 18:55 0:41 5 49:43 0:35 6 35:43 1:45:34
6 320 Lynch, Lynch, Lynch 6 20:57 0:34 6 59:32 0:41 5 35:26 1:57:08