2014 Three Rivers Triathlon

back to results

Aug. 16, 2014

2014 Three Rivers Triathlon
Three Rivers, MI
Provided by Newton Timing & Race Services


** OLYMPIC TRIATHLON RESULTS **

THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 16, 2014
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY NEWTON TIMING & RACE SERVICES


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 1 228 Eric Fernando Franklin 46 2 22:44 1:02 1 1:07:38 22.0 0:51 2 41:38 6:42 2:13:51
8/16/2014 12:12PM


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 10 214 Amy Bross Grand Rapids 36 2 27:55 1:23 2 1:21:18 18.3 1:28 1 44:30 7:10 2:36:31
8/16/2014 12:12PM

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 31 241 Monique Knaggs Osceola 22 1 26:19 1:26 1 1:44:45 14.2 0:54 1 1:03:49 10:17 3:17:10

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 33 227 Franco Fabiilli Kalamazoo 28 1 36:47 2:20 1 1:38:58 15.1 1:55 1 58:57 9:30 3:18:55

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 37 212 Megan Bland Kalamazoo 25 1 29:50 2:10 1 1:50:03 13.5 1:57 1 59:15 9:32 3:23:12

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 11 242 Andrew Levi Lino Lakes 34 1 25:35 1:33 1 1:23:32 17.8 1:09 1 50:35 8:09 2:42:22
2 34 230 Erald Gaqi Mississauga 32 3 48:45 1:56 2 1:29:09 16.7 1:48 3 57:30 9:16 3:19:06
3 36 235 Andrew Hennessy Chicago 30 2 45:19 3:55 3 1:36:37 15.4 1:07 2 54:42 8:49 3:21:38

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 29 252 Cortney Shepherd Mississauga 34 1 36:18 2:15 1 1:26:41 17.2 1:12 1 1:05:21 10:32 3:11:46

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 4 219 Michael Daniels Kalamazoo 36 1 21:01 1:26 1 1:13:00 20.4 1:16 2 47:05 7:35 2:23:46
2 14 256 Mickey Trimner Kalamazoo 39 2 31:51 2:09 2 1:22:02 18.2 1:51 3 50:30 8:08 2:48:21
3 19 225 Rob Eberhardt Cincinnati 39 3 37:33 3:11 3 1:27:13 17.1 1:57 1 45:56 7:24 2:55:48

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 17 233 Clarissa Hammond Lino Lakes 35 1 31:37 3:26 1 1:28:23 16.9 2:34 1 46:49 7:32 2:52:47

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 7 245 Michael Morgan Goshen 40 1 27:57 1:19 1 1:13:37 20.3 1:54 2 43:41 7:02 2:28:27
2 8 211 Jason Andersen Wyoming 42 2 29:48 1:29 2 1:14:13 20.1 1:30 1 42:26 6:50 2:29:25

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 27 246 Tatum Odell Scotts 40 1 31:36 2:39 1 1:36:15 15.5 1:21 1 57:30 9:16 3:09:19

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 5 244 Kevin Miller Lawton 48 1 29:49 2:04 1 1:11:46 20.8 1:07 1 42:12 6:48 2:26:55
2 15 243 Robert Longstreet Hastings 45 3 33:29 2:50 2 1:21:03 18.4 2:01 2 50:37 8:09 2:49:57
3 18 255 Kenneth Stoepker Hastings 48 2 32:02 2:31 3 1:22:49 18.0 1:57 3 55:00 8:52 2:54:18

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 12 249 Carol Reiss Hudsonville 46 1 28:52 2:09 1 1:20:17 18.6 1:42 1 50:17 8:06 2:43:16
2 21 259 Cassandra Lems Arlington Heights 48 2 31:51 1:26 2 1:29:54 16.6 1:42 5 55:03 8:52 2:59:54
3 24 240 Annette Jones Dexter 45 3 32:20 2:25 3 1:33:06 16.0 1:05 3 52:58 8:32 3:01:52
4 26 218 Lori Crawford Mishawaka 49 5 37:45 3:19 4 1:34:51 15.7 1:33 2 51:16 8:16 3:08:43
5 28 220 Andrea Densham Evanston 47 4 34:22 2:40 5 1:36:56 15.4 2:33 4 53:48 8:40 3:10:16

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 2 250 Adriano Rosa Caledonia 50 1 25:12 0:57 1 1:09:31 21.4 1:00 1 43:41 7:02 2:20:18
2 6 222 Mark Desatterlee Grand Rapids 54 2 25:24 1:40 2 1:13:01 20.4 1:20 2 46:23 7:28 2:27:45

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 13 231 Kathy Garvin Caledonia 54 2 30:14 1:43 1 1:23:00 18.0 1:16 1 51:10 8:14 2:47:20
2 22 210 Julie Allen Three Rivers 52 1 29:37 3:06 3 1:33:26 16.0 1:45 2 52:20 8:26 3:00:12
3 35 258 Sandra Zielinski South Bend 54 3 41:36 3:58 2 1:30:14 16.5 1:41 3 1:02:24 10:03 3:19:52

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 3 248 Eric Olsen Hastings 56 1 23:52 2:04 2 1:14:21 20.1 1:15 1 41:08 6:38 2:22:38
2 9 215 Ellsworth Bruley Dearborn 56 2 31:31 2:15 1 1:13:55 20.2 1:52 2 45:07 7:16 2:34:39
3 20 253 Kim Shepherd Rives Junction 58 3 34:11 2:14 3 1:24:29 17.6 1:18 3 56:12 9:03 2:58:23

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 30 224 Diane Ebaugh Hasdtings 59 1 38:00 1:52 1 1:36:02 15.5 2:27 1 54:48 8:50 3:13:08

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 25 254 Robert Stephens South Bend 64 2 36:58 3:59 1 1:30:19 16.5 1:47 1 52:48 8:30 3:05:49
2 38 247 Mark O'Donnell Holland 62 1 35:07 3:15 2 1:40:59 14.8 2:41 2 1:06:03 10:38 3:28:04

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 32 226 Diane Ebert-May Okemos 65 1 34:55 3:14 1 1:32:45 16.1 1:56 1 1:05:33 10:33 3:18:20

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 16 223 Jim Donaldson Sylvania 70 1 32:02 2:10 1 1:17:58 19.1 2:12 2 56:48 9:09 2:51:07
2 23 239 Russell Hudson Dundee 72 2 40:42 4:29 2 1:21:07 18.4 3:22 1 51:43 8:20 3:01:21
3 39 221 Joe Dervin Goshen 70 3 41:30 4:18 3 1:34:55 15.7 3:18 3 1:14:15 11:57 3:38:14

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

ALL OLYMPIC TEAM RESULTS
Place No. Teamname Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 297 Bogans 1 26:55 2:44 2 1:21:47 18.2 0:55 1 42:18 6:49 2:34:37
2 298 KC and the Sunshine Tom 2 32:04 0:59 1 1:16:08 19.6 0:41 3 52:20 8:26 2:42:10
3 300 Rose and 2 thorns 3 32:58 1:01 4 1:46:46 14.0 0:53 2 45:36 7:21 3:07:12
4 299 ELECTRIC GUYS 4 36:53 1:03 3 1:25:15 17.5 0:53 4 1:10:17 11:19 3:14:20




** SPRINT TRIATHLON RESULTS **

THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 16, 2014
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY NEWTON TIMING & RACE SERVICES


SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 1 48 Jonathan Langworthy Kalamazoo 32 2 8:38 1:01 2 31:18 21.4 0:59 1 17:32 5:39 59:27
8/16/2014 10:54AM


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 9 37 Peggy Hasse Three Rivers 46 10 12:07 1:34 1 31:58 21.0 1:08 1 23:02 7:25 1:09:46
8/16/2014 10:54AM

SPRINT MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 46 80 Chris Waite Lawton 24 1 12:53 2:41 1 40:50 16.4 1:43 1 26:45 8:37 1:24:51

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 56 65 Taylor Smith Auburn 22 2 17:08 2:33 1 39:55 16.8 1:01 1 27:39 8:54 1:28:15
2 69 43 Camille Faith Isenga Jenison 22 1 14:59 3:30 2 45:31 14.7 2:10 2 30:37 9:52 1:36:45

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 2 73 Stace Tucker South Haven 25 1 8:27 0:54 1 32:58 20.3 0:52 1 20:02 6:27 1:03:12
2 19 69 Chad Stephenson South Bend 27 2 12:19 1:28 2 36:41 18.3 1:12 3 24:14 7:48 1:15:51
3 21 21 Phil Dibert South Bend 29 3 12:22 2:06 3 37:51 17.7 1:10 2 22:48 7:21 1:16:16

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 17 30 Claire Glass Brighton 28 1 11:14 1:58 1 36:25 18.4 1:35 1 23:34 7:36 1:14:44
2 31 24 Emily Freed Kalamazoo 29 4 12:23 1:34 2 37:50 17.7 1:21 2 26:31 8:32 1:19:38
3 60 17 Kristen Coonrod Portage 26 3 11:51 3:11 3 44:34 15.1 1:36 3 28:40 9:14 1:29:50
4 81 89 Jillian Fisher Three Rivers 28 2 11:47 4:03 4 48:08 13.9 3:43 4 38:04 12:15 1:45:43

SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 6 71 Skyler Tripp Hastings 33 2 10:14 1:02 1 32:57 20.4 1:30 2 22:09 7:08 1:07:50
2 7 31 John Glass Carol Stream 33 1 9:47 1:13 2 35:13 19.0 1:55 1 19:47 6:22 1:07:52
3 22 28 Derek Getman Kalamazoo 32 3 12:05 2:09 4 35:59 18.6 1:58 3 24:10 7:47 1:16:20
4 24 85 Jesse Yeager Kalamazoo 34 4 12:21 1:44 5 37:21 18.0 0:53 4 24:16 7:49 1:16:33
5 28 70 Cullen Stevenson Kalamazooo 33 5 12:22 2:07 3 35:19 19.0 1:23 5 27:50 8:58 1:18:59
6 42 88 Kevin Hoffmann Fort Lauderdale 32 6 12:45 1:59 6 38:49 17.3 1:40 6 28:32 9:12 1:23:44

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 26 32 Rebekah Glass Kentwood 30 3 11:30 1:40 1 36:21 18.5 1:40 1 27:22 8:49 1:18:30
2 44 66 Erin Snow Chicago 31 2 10:59 2:31 2 39:23 17.0 1:33 2 29:36 9:32 1:24:01
3 52 27 Amy Getman Kalamazoo 32 1 10:44 2:20 3 41:01 16.4 1:14 4 31:16 10:04 1:26:34
4 64 34 Sarah Grasman Caledonia 33 4 13:42 2:01 4 44:13 15.2 1:42 3 29:40 9:33 1:31:17

SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 12 77 Ryan Vannest Byron Center 38 1 10:51 1:23 2 35:06 19.1 1:05 1 22:43 7:19 1:11:07
2 16 57 Mateo Pillot Schoolcraft 38 3 12:27 2:30 1 34:16 19.6 1:42 2 22:51 7:22 1:13:43
3 68 13 Brian Burkeen Three Rivers 38 2 11:39 2:10 5 55:53 12.0 1:06 3 25:48 8:19 1:36:33
4 74 61 Julius Sawyer Ann Arbor 38 4 13:18 2:57 4 54:55 12.2 1:55 4 28:22 9:08 1:41:24
5 82 63 Scott Sedore Mattawan 37 5 17:15 3:44 3 46:33 14.4 2:35 5 37:42 12:08 1:47:46

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 36 33 Megan Gonzalez Tolland 37 2 13:01 2:14 1 40:44 16.5 1:47 1 24:29 7:53 1:22:14
2 63 46 Micki Kidder South Bend 36 1 12:57 2:17 2 44:24 15.1 1:41 3 29:50 9:36 1:31:07
3 72 44 Stacy Javor Hastings 37 3 25:08 2:42 3 44:54 14.9 2:01 2 24:32 7:54 1:39:14

SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 18 58 Glenn Richter Saint Joseph 43 1 11:41 1:51 1 34:18 19.6 1:13 1 26:14 8:27 1:15:15
2 34 54 Brendan O'Shaughnessy South Bend 43 2 12:06 2:46 2 37:28 17.9 1:44 2 27:01 8:42 1:21:03

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 45 3 Wendy Angst South Bend 41 3 15:35 2:32 1 37:51 17.7 2:07 1 26:07 8:25 1:24:10
2 59 68 Terri Steinhubel Porter 44 1 11:27 1:40 2 44:17 15.1 1:27 3 30:13 9:44 1:29:02
3 76 67 Kristen Sorrow Jackson 43 4 19:01 3:51 3 47:45 14.0 1:45 2 29:29 9:30 1:41:49
4 79 59 Kim Ruth Three Rivers 42 2 14:02 2:41 4 48:15 13.9 1:58 4 37:02 11:56 1:43:56

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 3 52 Darren Moroziuk Kalamazoo 45 1 8:48 1:13 1 32:04 20.9 1:17 1 21:47 7:01 1:05:07
2 13 60 Patrick Ryan Grand Rapids 46 2 9:17 1:54 3 34:39 19.4 1:45 3 23:39 7:37 1:11:12
3 20 35 Brian Green Nashville 45 7 12:56 2:34 2 33:27 20.1 1:30 4 25:41 8:16 1:16:06
4 25 40 Fred Hershberger Cromwell 45 3 10:48 2:24 8 38:52 17.3 1:19 2 23:30 7:34 1:16:50
5 30 82 David Willson Kalamazoo 47 6 12:20 2:38 4 35:41 18.8 2:16 5 26:37 8:34 1:19:30
6 35 91 Clint Hough Jenison 48 4 11:43 2:07 6 37:47 17.8 1:37 6 28:10 9:04 1:21:22
7 37 56 Stan Peters Three Rivers 46 5 12:18 2:54 5 36:48 18.2 1:57 7 28:20 9:08 1:22:16
8 53 8 Joe Bippus Three Rivers 49 8 13:24 4:06 7 38:30 17.4 2:17 8 28:55 9:19 1:27:10

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 40 6 Kirsten Bauchrowitz South Bend 47 1 12:59 1:38 1 38:00 17.7 1:43 2 29:02 9:21 1:23:21
2 55 11 Patty Buckhold Three Rivers 49 2 13:58 2:21 2 41:18 16.2 2:13 1 28:27 9:10 1:28:14
3 75 79 Marti Veld Kalamazoo 45 3 18:19 3:04 3 43:41 15.4 2:52 3 33:34 10:49 1:41:29

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 5 29 Ed Gilde Belmont 53 1 9:55 1:37 1 31:49 21.1 1:14 2 23:06 7:26 1:07:38
2 10 53 Mark Mravec Elkhart 54 3 11:56 1:30 2 33:29 20.0 1:38 1 22:04 7:06 1:10:35
3 23 12 Ron Buckhold Three Rivers 51 5 12:35 2:16 3 35:47 18.7 1:37 3 24:12 7:48 1:16:24
4 27 20 David Devries Grand Rapids 52 2 11:45 2:06 4 37:18 18.0 2:13 5 25:27 8:12 1:18:47
5 32 2 Michael Allen Portage 53 6 12:36 2:42 5 38:15 17.5 1:53 4 24:49 8:00 1:20:13
6 43 72 Doug Troyer Walkerton 52 4 12:28 1:38 6 38:28 17.4 2:09 6 29:16 9:25 1:23:58
7 65 26 Steven Fryling Vicksburg 51 7 15:31 3:37 7 41:46 16.1 1:27 7 31:54 10:16 1:34:14

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 14 64 Tamara Shuler Constantine 54 1 10:46 1:34 1 33:34 20.0 1:11:26
2 38 19 Mary Cudney Portage 54 2 12:35 2:30 2 39:24 17.0 2:13 1 26:09 8:25 1:22:49
3 48 15 Trina Chapman-Smith Auburn 51 3 13:59 2:23 3 40:51 16.4 1:12 2 26:58 8:41 1:25:22

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 4 41 Keith Higginbottom Elkhart 57 2 9:36 1:27 1 29:50 22.5 1:01 3 24:23 7:51 1:06:16
2 8 23 Timothy Farrow Kalamazoo 57 4 10:40 2:15 2 33:16 20.2 1:36 1 20:41 6:40 1:08:26
3 11 90 Timothy Walls Saint Joseph 56 3 10:17 1:16 3 34:52 19.2 1:29 2 22:51 7:22 1:10:43
4 39 18 Gary Cudney Portage 56 7 15:05 3:38 4 36:42 18.3 2:00 4 25:41 8:16 1:23:05
5 41 50 Jim Mishler Kalamazoo 59 5 12:35 2:12 5 37:30 17.9 1:45 8 29:35 9:32 1:23:35
6 47 62 Doug Schoetzow Portage 58 9 16:33 2:26 7 39:13 17.1 0:56 5 25:57 8:22 1:25:04
7 54 47 Phillip Kline Three Rivers 58 6 13:24 4:07 6 38:29 17.4 2:17 7 28:56 9:19 1:27:11
8 62 7 Michael Biegas Hamilton 56 1 9:22 10:34 8 41:37 16.1 1:43 6 27:50 8:58 1:31:04
9 66 38 Jeffrey Heinze Kentwood 56 10 17:59 2:59 9 42:47 15.7 1:10 9 29:37 9:32 1:34:28
10 67 1 Mark Alexander Portage 58 8 15:06 3:06 11 46:15 14.5 1:17 11 30:31 9:50 1:36:13
11 73 86 Mark Zak Goshen 55 11 20:27 3:37 10 43:01 15.6 2:42 10 29:48 9:36 1:39:33

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 33 22 Kathy Farrow Kalamazoo 57 1 11:45 2:10 1 39:53 16.8 1:38 1 25:06 8:05 1:20:32
2 61 16 Sandra Chase Ada 55 2 14:46 3:26 2 41:47 16.1 1:03 2 29:55 9:38 1:30:55

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 29 10 Bill Bradley Hastings 62 1 12:25 1:37 1 35:50 18.7 1:36 2 27:57 9:00 1:19:24
2 50 92 Doug Stevenson Schoolcraft 63 3 13:02 3:33 2 40:40 16.5 2:00 1 27:09 8:45 1:26:22
3 57 76 Joe Vanderheyden Three Rivers 63 2 12:41 3:12 3 43:20 15.5 1:22 3 28:02 9:02 1:28:35

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 71 25 Mary Fry Evanston 61 1 15:10 4:06 1 43:24 15.5 2:24 1 33:31 10:47 1:38:33
2 77 9 Maryanne Blood Three Rivers 60 2 15:29 3:34 2 47:29 14.1 2:23 2 34:02 10:58 1:42:54

SPRINT MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 15 42 Terry Hutchins Kalamazoo 66 1 12:03 2:08 1 35:11 19.1 0:47 1 23:21 7:31 1:13:28
2 51 280 Jim Hornbacher Angola 65 3 18:00 2:07 2 35:25 18.9 2:17 2 28:43 9:15 1:26:30
3 78 87 Karl Hoffmann Aurora 65 4 20:27 4:32 3 41:34 16.1 3:23 3 33:05 10:39 1:43:00
4 80 78 John Vanpelt Three Rivers 67 2 15:54 4:14 4 47:09 14.2 3:03 4 34:53 11:14 1:45:12

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final

SPRINT MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final
1 49 39 Fred Hemsath St Joseph 71 1 12:57 1:52 2 38:27 17.4 2:12 2 30:04 9:41 1:25:30
2 58 51 Hadley Moore Hastings 71 2 17:39 2:38 1 36:05 18.6 2:28 1 29:54 9:38 1:28:42

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Rate Tran2 Rank Run Pace Final




** DUATHLON RESULTS **

THREE RIVERS TRIATHLON / DUATHLON
AUGUST 16, 2014
THREE RIVERS, MICHIGAN
RESULTS BY NEWTON TIMING & RACE SERVICES


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 1 288 Dan Wolin Marshall 48 2 21:00 6:46 1:32 1 1:08:51 21.7 1:35 2 42:15 6:48 2:15:10
8/16/2014 12:12PM


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 5 281 Kellie Kramer Three Rivers 49 1 22:10 7:09 1:36 1 1:18:28 19.0 2:01 2 52:08 8:24 2:36:21
8/16/2014 12:12PM

DUATHLON MALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 15 - 18
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 17 272 Reuben Cheruiyot Kalamazoo 23 1 25:20 8:10 2:05 1 1:54:37 13.0 1:41 1 1:25:14 13:43 3:48:55

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 10 283 Ashlee McCallie Three Rivers 28 1 22:58 7:24 1:40 1 1:30:28 16.5 1:55 1 1:02:05 10:00 2:59:06

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 13 277 Bridget Griffioen Three Rivers 34 1 22:24 7:13 1:27 1 1:51:31 13.4 2:22 1 51:35 8:18 3:09:17

DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 2 279 Shawn Hansen Kalamazoo 37 1 20:03 6:27 1:58 1 1:21:54 18.2 2:36 1 39:49 6:25 2:26:18

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 14 273 Karen Cleveland Plainwell 35 1 27:00 8:42 1:54 1 1:43:15 14.4 2:04 1 1:01:22 9:53 3:15:32

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 4 274 Jason Forbes Niles 42 1 22:12 7:09 1:25 1 1:20:38 18.5 1:47 1 50:10 8:05 2:36:10
2 16 284 Brian Odell Scotts 41 2 27:49 8:57 2:15 2 1:34:08 15.8 2:31 2 1:13:42 11:52 3:20:22

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 11 287 Karin Valenti Coloma 41 1 28:39 9:14 1:43 1 1:33:42 15.9 1:56 1 59:36 9:36 3:05:34

DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 3 286 Tim Scheffers Portage 53 1 21:20 6:52 1:08 1 1:16:49 19.4 1:11 2 48:49 7:52 2:29:16
2 6 275 Dan Gavlas Portage 50 2 21:25 6:54 1:41 2 1:26:41 17.2 2:01 1 46:12 7:27 2:37:59

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 12 278 Debbie Hammermeister Coloma 53 1 28:40 9:14 1:43 1 1:33:43 15.9 1:54 1 59:36 9:36 3:05:35

DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 7 285 Timothy O'Donnell Chicago 57 1 22:13 7:09 1:18 1 1:25:16 17.5 1:40 1 51:31 8:18 2:41:57
2 9 282 Richard Layher Niles 55 2 23:22 7:31 1:58 2 1:34:41 15.7 2:13 2 56:55 9:10 2:59:06

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 8 276 David Goff Sturgis 63 1 25:55 8:21 1:51 1 1:17:07 19.3 1:52 1 1:01:29 9:54 2:48:12

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
1 15 270 Lyndall Bruley Dearborn 63 1 28:08 9:04 3:20 1 1:34:28 15.8 4:28 1 1:07:22 10:51 3:17:45

DUATHLON MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place Oallplace No. Name City Age Rank Run 1 Pace Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final