2014 Panther Spirit

back to results

Aug. 16, 2014

2014 Panther Spirit
DeWitt, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Josh Rick 15 14 21:23 6:54/M
2 Eric Miller 17 88 30:16 9:46/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mallory Metzer 20 125 44:02 14:12/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Wilkinson 22 39 24:00 7:45/M
2 Alex Terrill 22 45 24:30 7:54/M
3 Jl Purves 20 62 25:59 8:23/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tiffany Dickerson 29 32 23:22 7:32/M
2 Malynda Smith 26 35 23:37 7:37/M
3 Amber Sperry 26 48 24:46 7:59/M
4 Erica Aikman 27 58 25:47 8:19/M
5 Amanda Arthur 25 64 26:04 8:25/M
6 Lisa Heil 29 79 28:53 9:19/M
7 Bailey Hillard 28 101 33:12 10:43/M
8 Rosalie Merrill 28 136 1:01:02 19:41/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Austin Schaar 28 13 20:53 6:44/M
2 Brandon Rood 27 17 21:45 7:01/M
3 Justin Rademacher 26 23 22:11 7:09/M
4 Eric Schaar 29 26 22:34 7:17/M
5 Mike Armbrustmacher 27 29 23:02 7:26/M
6 Mark Aikman 27 59 25:47 8:19/M
7 Greg Heil 28 78 28:53 9:19/M
8 Bryce Merrill 29 135 1:01:01 19:41/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hilary Olson 34 65 26:05 8:25/M
2 Cari Cravotta 31 71 27:26 8:51/M
3 Erin Boeve 30 80 29:02 9:22/M
4 Lisa Anzicek 32 82 29:13 9:25/M
5 Paula Thompson 34 89 30:33 9:51/M
6 Erin Housefield 34 92 31:33 10:11/M
7 Erika Hayes 34 93 31:34 10:11/M
8 Fran Cooney 34 124 43:07 13:55/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Troy Ferguson 33 3 19:11 6:11/M
2 Justin Bowman 34 12 20:35 6:38/M
3 Cody Burch 31 15 21:25 6:55/M
4 Bryan Soltow 32 18 21:48 7:02/M
5 Brock Delaney 33 20 21:54 7:04/M
6 Keith Cravotta 34 27 22:41 7:19/M
7 Matthew Boeve 31 44 24:28 7:54/M
8 William Kemp 33 47 24:41 7:58/M
9 Andrew Janetzke 32 66 26:13 8:27/M
10 Kanyon Washburn 32 69 26:59 8:42/M
11 Clarence Wright 32 84 29:25 9:29/M
12 Brad Hillard 32 99 33:11 10:42/M
13 Jayson Young 34 115 35:31 11:27/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Goodrich 37 38 23:53 7:42/M
2 Julie Ferguson 36 53 25:16 8:09/M
3 Kelly Marshall 35 74 28:03 9:03/M
4 Lara Sisco 39 103 33:15 10:44/M
5 Tammy Bowman 35 106 33:40 10:52/M
6 Jennifer Whitman 38 111 34:15 11:03/M
7 Catherine Henning 39 112 34:18 11:04/M
8 Jamie Young 35 116 35:31 11:27/M
9 Charissa Shadouck 36 127 46:11 14:54/M
10 Tracy Ojerio 36 128 46:12 14:54/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charles Fritz 39 2 18:26 5:57/M
2 Mike Vanvleet 35 4 19:25 6:16/M
3 Chris Shadouck 38 5 19:42 6:21/M
4 Mark Thompson 38 34 23:33 7:36/M
5 Adrian Ojerio 36 67 26:30 8:33/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Beth Holben 41 40 24:00 7:45/M
2 Carol Huhn 40 49 24:48 8:00/M
3 Laura Hillaker 41 61 25:56 8:22/M
4 Brandi Smith 42 105 33:17 10:44/M
5 Sarah Spencley 41 109 33:44 10:53/M
6 Deanne Kelleher 43 113 34:22 11:05/M
7 Michelle Miller 44 118 35:53 11:35/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Noah Smith 40 8 20:15 6:32/M
2 Brett Schafer 44 9 20:18 6:33/M
3 Dale Leffler 44 24 22:13 7:10/M
4 Jeffrey Deppen 43 25 22:20 7:12/M
5 David Marshall 44 75 28:03 9:03/M
6 Andy Torrence 42 85 29:27 9:30/M
7 Clint Huhn 40 97 33:09 10:42/M
8 Chris Helmer 42 102 33:14 10:43/M
9 Shon Sisco 44 104 33:15 10:44/M
10 John Cooney 41 123 43:07 13:55/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Hemenway 47 42 24:08 7:47/M
2 Amy Stygles 46 52 25:07 8:06/M
3 Holly Plaga 45 55 25:21 8:11/M
4 Diana Hurst 49 63 26:01 8:24/M
5 Karen Barnett 47 77 28:35 9:13/M
6 Gloria Zunker 49 81 29:13 9:25/M
7 Wendy Skidmore 49 87 29:45 9:36/M
8 Julie Gordon 47 91 31:12 10:04/M
9 Ann Whitaker 45 107 33:42 10:52/M
10 Michelle Rick 49 110 34:02 10:59/M
11 Kim Metzer 46 126 44:03 14:13/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Haggerty 46 54 25:17 8:09/M
2 Dale Spencley 46 60 25:48 8:19/M
3 Marc Arthur 49 72 27:46 8:57/M
4 Tom Rokosz 45 94 31:38 10:12/M
5 Walt Miller 47 114 34:49 11:14/M
6 Ken Plaga 45 121 42:13 13:37/M
7 Mark Stygles 48 122 42:13 13:37/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Leigh Heskitt 52 73 27:58 9:01/M
2 Julie Vruggink 51 86 29:30 9:31/M
3 Jean Tinsley 51 129 46:32 15:01/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Soltow 52 7 20:07 6:29/M
2 Doug Vaughn 50 28 22:49 7:22/M
3 Steve Brennan 53 41 24:00 7:45/M
4 Gary Hurst 51 43 24:13 7:49/M
5 Craig Kahler 50 51 25:05 8:05/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lori Womboldt 55 70 27:24 8:50/M
2 Julie McClure 55 76 28:23 9:09/M
3 Ruth Foster 59 130 47:55 15:27/M
4 Mariana Anthony 56 132 53:24 17:14/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kirk Heskitt 56 19 21:50 7:03/M
2 Jay Miller 55 36 23:39 7:38/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Fitzpatrick 62 90 31:05 10:02/M
2 Janet Graham 63 131 53:24 17:14/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ron Womboldt 60 16 21:25 6:55/M
2 Ernie Block 64 120 37:08 11:59/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gladys Stauffer 72 133 59:21 19:09/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lee Stauffer 77 134 1:00:23 19:29/M



Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rhonda Dick 47 10 20:19 6:33/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Hammond 53 1 18:20 5:55/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sandi Sherman 49 37 23:45 7:40/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ron Alleman 55 6 19:49 6:24/M

Female 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lauren Schafer 10 50 24:51 8:01/M
2 Alyssa Huhn 4 98 33:10 10:42/M
3 Amelia Spencley 9 108 33:44 10:53/M

Male 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryder Thompson 9 33 23:33 7:36/M
2 Matthew Huhn 6 46 24:39 7:57/M
3 Tavin Helmer 9 96 32:41 10:33/M

Female 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Yabs 13 22 22:09 7:09/M
2 Sydney Meredith 11 95 31:42 10:14/M
3 Madilyn Meredith 13 100 33:12 10:43/M
4 Sara Sweeney 14 119 35:58 11:36/M

Male 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Adam Kahler 14 11 20:27 6:36/M
2 Michael Herald 11 21 22:09 7:09/M
3 Justus Holben 12 30 23:04 7:26/M
4 Matt Plaga 14 57 25:24 8:12/M
5 Evan Miller 14 83 29:16 9:26/M
6 Dylan Rokosz 13 117 35:51 11:34/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Rick 19 31 23:14 7:30/M
2 Aubrianna Bowman 15 56 25:22 8:11/M
3 Hannah Rokosz 18 68 26:52 8:40/M