2014 Chamber Challenge

back to results

Aug. 10, 2014

2014 Chamber Challenge
Oxford, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


5K Run/Walk
5K Run/Walk
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cassie Williams Caro MI 28 10 23:21 7:30/M
2 Hailey Hartwick 15 11 24:52 8:00/M
3 Jordan Romine 16 12 25:13 8:06/M

Female No Age Provided

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Holly Leckrone Oxford MI 45 34:40 11:09/M

Female 99 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ashley Rollins Clarkston MI 30 14 25:47 8:17/M
2 Nicole Elzerman 14 15 26:19 8:28/M
3 Nicole Alexander Oxford MI 25 18 27:11 8:44/M
4 Lisa Savich 15 19 28:05 9:02/M
5 Grace Wysocki 16 20 28:08 9:03/M
6 Judy Morgan 34 21 28:37 9:12/M
7 Kayla Manzella 15 24 29:31 9:29/M
8 Lauren Bennett Rochester MI 25 25 29:45 9:34/M
9 Kristina Johnson Oxford MI 34 26 29:49 9:35/M
10 Karen Benmatto 41 27 30:00 9:39/M
11 Marie Matheis 16 28 30:11 9:42/M
12 Amanda Schlicht 16 29 30:26 9:47/M
13 Mary Ann Balon Washington MI 65 30 30:33 9:49/M
14 Regan Precour 17 31 30:35 9:50/M
15 Caitlin Wright 16 33 31:04 9:59/M
16 Taylor Leppek 35 35 31:24 10:06/M
17 Jen Egan 34 36 32:25 10:25/M
18 Chelsea Fisher 24 37 32:36 10:29/M
19 Marissa Manzella 22 38 32:36 10:29/M
20 Esme Leckrone Oxford MI 10 40 32:42 10:31/M
21 Jill Leider 36 41 32:57 10:36/M
22 Kennedy Orr 17 42 33:19 10:43/M
23 Carrie Heiser 43 43 33:32 10:47/M
24 Katelin Cramer 16 44 34:22 11:03/M
25 Iden Leckrone Oxford MI 08 46 34:42 11:09/M
26 Alexa Igram 16 47 35:10 11:18/M
27 Patricia Tesner 51 49 35:43 11:29/M
28 Macie McDevitt 11 50 36:36 11:46/M
29 Kristi McDevitt 35 51 36:36 11:46/M
30 Aileen Myer Oxford MI 30 52 36:51 11:51/M
31 Lisa Grapp Ortonville MI 46 54 37:23 12:01/M
32 Jennifer Forsythe Lake Orion MI 65 55 38:10 12:16/M
33 Julie Geromette 30 57 39:05 12:34/M
34 Kris Robinson 40 58 39:49 12:48/M
35 Angela Quandt 38 60 40:56 13:10/M
36 Karen Morgan Oxford MI 53 61 41:23 13:18/M
37 Katie Anderson 33 63 41:54 13:28/M
38 Carrie Scott Oxford MI 36 64 42:28 13:39/M
39 Makenna Wynn Oxford MI 11 66 44:36 14:20/M
40 Dawn Wynn Oxford MI 41 67 44:39 14:21/M
41 Koula Stoll Ortonville MI 44 69 45:34 14:39/M
42 Annette Roach Metamora MI 50 70 45:59 14:47/M
43 Gail Arnold Metamora MI 50 71 46:01 14:48/M
44 Jamie Forbes Washington MI 43 72 46:48 15:03/M
45 Riley Forbes Washington MI 10 73 46:48 15:03/M
46 Debi Siroka Metamora 50 74 48:19 15:32/M
47 Alisha Vandewalker Attica MI 21 75 48:19 15:32/M
48 Emma Scott Oxford MI 10 76 48:55 15:44/M
49 Amanda Earl Lapeer MI 26 80 52:35 16:54/M
50 Erika Schroeder Attica MI 26 81 52:35 16:54/M
51 Dawn Debruyne 49 82 54:20 17:28/M
52 Karen Mathieson Oxford MI 65 84 59:32 19:09/M
53 Holly Graves Oxford MI 64 85 59:33 19:09/M
54 Cindy Nelson-Pouget Oxford MI 57 86 1:00:44 19:32/M
55 Faye Scott Oxford MI 63 87 1:01:15 19:42/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Keenan Jones Livonia MI 17 1 16:59 5:28/M
2 Kody Yorton 15 2 17:49 5:44/M
3 Nicholas Salomon 19 3 19:28 6:16/M

Male No Age Provided

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kirk Roda Oxford MI 34 31:15 10:03/M

Male 18 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Solomon Leckrone Oxford MI 08 23 29:28 9:28/M
2 Creigh Dimasuay 12 62 41:45 13:25/M
3 Keegan Wynn Oxford MI 08 68 44:40 14:22/M
4 Alex Mosqueda Oxford MI 12 77 49:01 15:46/M
5 Kaleb Beaune 9 79 49:13 15:50/M
6 Aidan Mosqueda Oxford MI 06 83 55:15 17:46/M

Male 19 and Over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Terry Castor Goodrich MI 49 4 20:49 6:42/M
2 Matt Woudstra 31 5 21:18 6:51/M
3 John Salomon 52 6 21:49 7:01/M
4 Rich Hahn Oxford MI 48 7 21:55 7:03/M
5 Mike Lawrence 25 8 22:16 7:10/M
6 Bill Bluethmann 46 9 22:31 7:14/M
7 Randy Morgan 35 13 25:17 8:08/M
8 Steve Symansic 42 16 26:36 8:33/M
9 Bruce Berndt 55 17 27:03 8:42/M
10 Scott Garwolds Lapeer MI 41 22 28:48 9:16/M
11 Daniel Balon Washington MI 65 32 30:52 9:55/M
12 Ron Grimes 66 39 32:42 10:31/M
13 Reyner Dimasuay Sandusky MI 40 48 35:14 11:20/M
14 Rob Heiser 43 53 37:08 11:56/M
15 Roland Pouget Oxford MI 61 56 38:40 12:26/M
16 Jon Parker 36 59 39:58 12:51/M
17 Marvin Stevenson Rochester MI 79 65 44:24 14:17/M
18 Bryan Beaune Oxford MI 38 78 49:11 15:49/M




10K
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Ross Clarkston MI 42 5 49:28 7:59/M
2 Jennifer Maslowsky 29 7 51:53 8:22/M
3 Emalie Parsons 19 9 52:24 8:27/M

Female 99 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Earles 37 11 53:19 8:36/M
2 Susan Rosenhauer Oxford MI 51 15 56:06 9:03/M
3 Kara Yeacker Ortonville MI 48 17 57:03 9:12/M
4 Julie Hasen Ontario CA 32 20 58:54 9:30/M
5 Michelle Koppert Ontario CA 30 21 1:00:13 9:43/M
6 Danielle Koppert 32 23 1:01:25 9:54/M
7 Kate Yeacker Ortonville MI 16 24 1:01:37 9:56/M
8 Jaralun Giroux Oxford MI 34 27 1:03:04 10:10/M
9 Wendy Dove Swartz Creek MI 49 29 1:03:27 10:14/M
10 Lee Rea North Branch MI 46 30 1:03:54 10:18/M
11 Jessica Seargeant 33 31 1:04:44 10:26/M
12 Jessica Tonkovich 39 34 1:13:27 11:51/M
13 Tamara Felton 40 35 1:13:32 11:52/M
14 Elizabeth Waun 29 36 1:18:54 12:44/M
15 Amy Castle 43 38 1:24:16 13:35/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Alex Williams Caro MI 30 1 42:23 6:50/M
2 Mike Bauer 34 2 45:11 7:17/M
3 Robert Grimes Taylor MI 54 3 46:21 7:29/M

Male 99 and Under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jason Wills 37 4 48:38 7:51/M
2 Manny Tapia 48 6 51:48 8:21/M
3 Bill Childress 44 8 52:03 8:24/M
4 Eric Kozlowski 56 10 52:42 8:30/M
5 Mark Waun 59 12 53:31 8:38/M
6 Aaron Wiley 33 13 53:45 8:40/M
7 Kevin Hatton 28 14 54:46 8:50/M
8 Michael Brodbeck 37 16 56:07 9:03/M
9 Justin Wilson 22 18 57:28 9:16/M
10 Steven Rea North Branch MI 47 19 58:24 9:25/M
11 Jim Zittel Waterford MI 51 22 1:01:09 9:52/M
12 Adam Deangelis 39 25 1:02:04 10:01/M
13 Jason Sutter 44 26 1:02:46 10:07/M
14 Lija Austin Oxford MI 35 28 1:03:10 10:11/M
15 Tim Klinklamren Birmingham MI 68 32 1:07:39 10:55/M
16 Ryan Austin Oxford MI 32 33 1:09:41 11:14/M
17 Mike Cherry Grosse Pointe MI 71 37 1:19:58 12:54/M

Oxford, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.