2014 Jon Logan Memorial Sprint Triathlon & Open Water Swim

back to results

Jul. 27, 2014

2014 Jon Logan Memorial Sprint Triathlon & Open Water Swim
Novi, MI


JON LOGAN MEMORIAL TRI & OWS
ISLAND LAKE OF NOVI
SUNDAY, JULY 27, 2014
TRIATHLON RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 28 Roman Krzyzanowski 43 8 13:55 0:43 2 28:42 24.0 0:27 1 19:27 5:54 1:03:12

FEMALE OVERALL WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 86 Mindy Fernando 36 6 16:21 1:14 2 33:49 20.4 0:37 1 23:13 7:03 1:15:14

MALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 11 Eric Fernando 46 1 13:03 0:36 1 29:09 23.7 0:28 3 22:50 6:56 1:06:04

FEMALE MASTERS WINNER
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 68 Rachel Jones 44 2 15:22 0:42 5 34:58 19.7 0:31 2 25:06 7:37 1:16:38

MALE AGE GROUP 1 - 15
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 163 Johnhenry Jahshan 14 1 22:15 0:57 1 38:23 18.0 1 30:31 9:15 1:32:04
2 164 Owen Fisher 14 2 35:29 4:25 2 52:23 13.2 1:08 2 38:18 11:37 2:11:41

FEMALE AGE GROUP 1 - 15
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 125 Emily Jones 13 2 17:05 0:47 1 37:22 18.5 0:32 1 24:53 7:33 1:20:37
2 123 Lauren Kogelschatz 15 1 16:42 1:29 2 38:25 18.0 0:51 2 26:18 7:58 1:23:43
3 124 Alyssa Sarlund 13 3 17:20 2:19 3 43:35 15.8 1:28 3 32:41 9:54 1:37:21
4 194 Thurston Sara 12 4 17:44 3:05 4 45:08 15.3 0:52 4 41:47 12:40 1:48:34


MALE AGE GROUP 16 - 17
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 162 Matthew Schafer 17 1 12:01 1:08 1 34:00 20.3 0:48 1 22:26 6:48 1:10:20

FEMALE AGE GROUP 16 - 17
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 120 Megan Kerr 17 2 17:49 2:14 1 44:02 15.7 0:40 1 31:17 9:29 1:36:00
2 121 Erin Russell 16 1 15:43 2:18 2 47:15 14.6 0:48 2 39:20 11:56 1:45:22

MALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 161 Trevor Lerner 18 1 18:35 1:24 1 32:23 21.3 1:08 1 24:02 7:17 1:17:31

FEMALE AGE GROUP 18 - 19
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 195 Peterson Erik 24 2 13:34 1:22 1 32:05 21.5 0:29 1 20:52 6:20 1:08:20
2 154 Henry Kuang 23 1 13:26 1:15 3 35:01 19.7 0:43 5 24:59 7:35 1:15:23
3 159 Jason Lerner 20 4 18:39 1:18 2 34:59 19.7 0:56 2 22:49 6:55 1:18:39
4 151 David Pianki 24 8 19:56 1:48 7 39:10 17.6 0:29 3 23:08 7:01 1:24:28
5 158 William Sheehan 20 6 19:25 1:54 6 38:27 17.9 1:10 4 23:52 7:14 1:24:47
6 152 Zach Johnson 24 5 19:05 1:15 5 37:03 18.6 1:01 8 29:04 8:49 1:27:26
7 160 Conor Boran 20 7 19:48 1:26 4 36:52 18.7 1:08 9 29:40 9:00 1:28:52
8 155 Charlie Anderson 23 10 20:57 3:10 10 42:41 16.2 0:45 6 25:06 7:37 1:32:36
9 153 Evan Hartland 24 3 17:42 3:52 9 42:04 16.4 0:48 7 28:32 8:39 1:32:56
10 157 Michael Anderson 21 9 20:40 0:39 11 42:53 16.1 0:36 10 31:06 9:26 1:35:52
11 156 Christopher Gresehover 21 11 20:59 3:23 8 40:37 17.0 1:46 11 36:47 11:09 1:43:31


FEMALE AGE GROUP 20 - 24
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 115 Caitlin Cooper 24 3 16:57 0:56 1 35:02 19.7 1:09 2 27:40 8:23 1:21:42
2 119 Paige Drazga 21 1 13:12 1:38 2 40:20 17.1 0:32 4 32:19 9:48 1:28:00
3 118 Kacie Van Buskirk 21 2 14:49 1:17 3 42:26 16.3 0:45 3 31:15 9:29 1:30:31
4 116 Sarah Hall 23 5 22:40 2:21 5 45:42 15.1 0:51 1 24:51 7:32 1:36:22
5 117 Emily Fleming 23 4 18:23 5:29 4 42:56 16.1 1:42 5 37:22 11:20 1:45:50

MALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 190 Mahakian Chad 29 1 13:48 0:43 1 31:33 21.9 0:29 1 21:13 6:26 1:07:45
2 56 Joshua Page 25 2 18:59 2:36 3 41:22 16.7 0:30 2 27:05 8:13 1:30:29
3 57 Kyle Beaudrie 25 3 24:08 2:36 4 42:50 16.1 1:43 4 37:21 11:19 1:48:37
4 54 Eric Robertson 29 4 34:55 4:33 2 37:46 18.3 1:53 3 29:33 8:58 1:48:37

FEMALE AGE GROUP 25 - 29
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 96 Alicia Crank 28 1 18:36 1:26 2 44:41 15.4 1:02 3 35:33 10:47 1:41:16
2 230 Gina Hurst 27 3 25:18 1:24 1 42:47 16.1 1:19 2 31:52 9:40 1:42:38
3 94 Jennifer Kerr 29 4 26:01 2:53 3 47:31 14.5 1:42 1 26:37 8:04 1:44:43
4 97 Katie Vezina 27 2 20:22 2:18 5 56:33 12.2 0:34 4 39:25 11:57 1:59:10
5 95 Dayna Frank 29 5 33:43 2:24 4 53:33 12.9 0:48 5 44:46 13:34 2:15:12

MALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 48 Randall Wood 33 3 14:22 0:37 2 29:12 23.6 0:33 1 20:26 6:12 1:05:08
2 46 Ryan Decook 34 1 13:31 0:43 1 27:51 24.8 0:28 5 25:35 7:46 1:08:06
3 50 Brandon Langston 31 4 14:46 1:18 3 35:16 19.6 0:45 3 25:01 7:35 1:17:03
4 47 Derek Amolsch 34 5 16:26 2:05 4 35:57 19.2 1:00 6 25:36 7:46 1:21:02
5 51 Robert Frankel 31 6 16:55 1:23 5 36:13 19.1 1:01 7 25:46 7:49 1:21:16
6 53 Brian Clayson 31 2 14:21 2:22 7 37:58 18.2 0:26 8 27:07 8:13 1:22:13
7 196 Gray Matthew 31 7 20:06 1:25 6 36:18 19.0 1:32 2 24:37 7:28 1:23:57
8 49 Luke Wackerle 32 8 20:08 1:39 8 38:04 18.1 1:04 4 25:04 7:36 1:25:57
9 52 Theodore Dearing 31 9 31:33 2:50 9 49:57 13.8 1:42 9 33:55 10:17 1:59:55


FEMALE AGE GROUP 30 - 34
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 90 Carrie Okma 33 2 18:05 1:17 1 36:16 19.0 0:54 1 26:08 7:56 1:22:38
2 93 Michelle Rosen 30 1 16:46 1:29 2 40:21 17.1 1:00 2 31:08 9:26 1:30:42
3 201 Jayna Gardner-Gray 30 5 23:11 1:40 3 41:03 16.8 1:10 3 33:15 10:05 1:40:17
4 92 Sarah Faix 32 3 22:24 1:54 5 47:55 14.4 0:36 5 36:22 11:02 1:49:09
5 91 Erin Banks 33 6 29:44 2:06 4 45:06 15.3 0:47 4 35:45 10:50 1:53:26
6 89 Anne Nelson 34 4 22:35 3:54 6 57:15 12.1 2:03 6 37:46 11:27 2:03:30

MALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 43 Zachary Kerfoot 35 2 16:49 1:21 1 33:25 20.6 0:53 1 24:14 7:21 1:16:40
2 44 Dan Dimich 35 3 17:50 1:18 2 35:19 19.5 1:18 3 27:07 8:13 1:22:49
3 39 Ryan Zengerle 36 1 15:38 3:03 3 37:58 18.2 0:41 2 27:01 8:12 1:24:19
4 40 Brice Chase 36 4 19:50 2:17 4 51:36 13.4 2:17 4 37:42 11:26 1:53:40

FEMALE AGE GROUP 35 - 39
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 83 Cheryl Hill 39 3 18:13 1:16 1 34:01 20.3 0:38 1 23:16 7:03 1:17:22
2 88 Tammy Carlson-Gregory 35 4 19:53 1:27 4 44:14 15.6 0:28 2 27:15 8:16 1:33:15
3 84 Erica Dodde 38 1 16:59 1:46 5 44:21 15.6 0:31 6 33:20 10:06 1:36:54
4 87 Rebecca Timmons 35 2 17:19 1:53 3 44:11 15.6 0:51 5 32:44 9:55 1:36:56
5 85 Theresa Bridges 38 6 23:59 1:34 7 46:39 14.8 0:44 3 31:51 9:39 1:44:45
6 80 Claire Wiggins 39 7 28:24 2:41 6 45:44 15.1 1:21 4 32:26 9:50 1:50:34
7 82 Cheryl Machovec Dehn 39 5 22:15 1:49 2 43:27 15.9 2:14 7 41:37 12:37 1:51:20


MALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 33 Allen Hutchinson 42 3 15:41 0:47 1 31:16 22.1 0:50 2 23:36 7:10 1:12:08
2 25 Antonio Figueroa 44 1 14:40 0:48 6 34:24 20.1 0:49 1 22:40 6:52 1:13:19
3 199 Warren Samberg 41 2 15:33 1:12 2 32:58 20.9 0:50 3 23:56 7:15 1:14:27
4 22 Jonathan Samuels 44 4 16:30 0:49 3 33:22 20.7 0:40 5 26:26 8:01 1:17:45
5 24 Kevin Lampi 44 10 19:03 1:30 5 33:46 20.4 0:24 4 24:12 7:20 1:18:54
6 31 Jeffrey Barringer 43 7 18:19 0:55 7 34:51 19.8 0:49 7 27:14 8:15 1:22:05
7 29 James Gordon 43 9 19:02 1:15 4 33:38 20.5 0:52 9 29:24 8:55 1:24:10
8 20 Brian Ward 44 8 18:53 1:28 9 35:42 19.3 0:31 8 27:45 8:25 1:24:18
9 26 Eric Noon 43 6 17:20 2:29 10 35:56 19.2 2:25 6 27:12 8:15 1:25:21
10 27 Charles Morden 43 13 20:54 1:49 8 35:36 19.4 0:48 11 33:36 10:11 1:32:40
11 35 Daniel Gibbons 41 5 17:10 2:42 11 39:41 17.4 1:12 13 36:47 11:09 1:37:30
12 32 Michael Maxey 42 12 19:53 4:04 12 43:09 16.0 1:03 12 36:35 11:05 1:44:40
13 23 Todd Odonnell 44 11 19:31 2:48 13 48:40 14.2 0:48 10 33:00 10:00 1:44:46

FEMALE AGE GROUP 40 - 44
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 77 Heather Lewandowski 40 2 17:18 1:19 2 36:12 19.1 1:00 1 24:04 7:18 1:19:50
2 76 Amy Assemany 42 1 15:18 1:22 3 36:52 18.7 1:14 2 26:00 7:53 1:20:43
3 72 Kim Rattet 43 3 19:02 1:23 4 38:35 17.9 0:56 3 26:18 7:59 1:26:12
4 71 Pam Webert 43 5 20:14 1:48 1 33:18 20.7 0:56 5 30:31 9:15 1:26:46
5 78 Leslie Handyside 40 4 20:07 2:25 6 39:14 17.6 1:23 4 28:01 8:30 1:31:09
6 70 Amy Anttila 44 6 20:57 1:50 5 39:09 17.6 1:42 9 35:45 10:50 1:39:21
7 75 Laura Demeulemeester 42 7 22:51 4:05 7 40:01 17.2 0:56 6 33:02 10:01 1:40:54
8 69 Erin Dougherty 44 8 23:13 3:34 9 48:18 14.3 0:45 8 34:23 10:26 1:50:11
9 79 Amy Davis 40 9 28:47 2:23 8 47:10 14.6 0:43 7 33:46 10:14 1:52:46


MALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 4 Gary Greib 49 2 15:23 0:46 1 29:51 23.1 0:29 1 20:10 6:07 1:06:37
2 8 Ken Booth 47 4 17:16 1:05 2 29:54 23.1 0:45 3 24:40 7:29 1:13:39
3 14 Sean McCall 45 1 15:19 1:02 4 33:02 20.9 1:09 5 26:12 7:57 1:16:42
4 6 Colm Boran 49 5 18:47 1:33 3 31:47 21.7 0:56 2 24:08 7:19 1:17:08
5 5 Shane Brezee 49 6 18:47 1:44 10 36:28 18.9 1:12 6 26:41 8:05 1:24:50
6 19 Alex Afsari 45 3 15:55 2:06 12 36:57 18.7 1:33 10 29:18 8:53 1:25:47
7 9 Kevin Soltis 46 9 20:02 1:27 11 36:56 18.7 1:20 4 26:05 7:55 1:25:48
8 13 Howard Nathan 45 12 22:08 1:29 5 34:22 20.1 0:52 7 28:18 8:35 1:27:08
9 18 Mark Bordelove 45 8 19:43 2:45 13 37:24 18.4 1:23 8 28:20 8:35 1:29:32
10 12 Brian Newcomb 45 14 22:57 2:14 6 34:35 20.0 1:08 9 29:12 8:51 1:30:03
11 15 Donald Johnson 45 7 18:58 2:21 9 36:00 19.2 1:21 12 31:30 9:33 1:30:07
12 192 Burstall Steve 48 10 20:42 2:33 7 35:18 19.5 1:07 13 31:57 9:41 1:31:34
13 7 John Szews 48 11 20:52 0:54 8 35:59 19.2 1:13 14 33:32 10:10 1:32:28
14 10 David Ooms 46 13 22:39 1:56 15 43:29 15.9 0:42 11 30:29 9:15 1:39:14
15 16 John Jahshan 45 15 23:57 1:54 14 39:33 17.4 1:06 15 37:12 11:17 1:43:40

FEMALE AGE GROUP 45 - 49
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 64 Therese Novell 46 3 18:53 1:10 1 34:09 20.2 0:47 1 27:08 8:14 1:22:05
2 62 Paulette Hoose 48 5 20:26 1:39 4 37:17 18.5 1:17 2 27:11 8:15 1:27:50
3 61 Elizabeth Schafer 48 11 57:45 3 36:56 18.7 1:09 5 29:57 9:05 1:28:50
4 58 Mona Newcomb 49 8 23:36 2:48 2 36:47 18.8 1:37 3 27:38 8:23 1:32:25
5 67 Stacey Runke 45 2 18:45 2:13 5 38:44 17.8 2:00 6 31:01 9:24 1:32:41
6 66 Shelley Trainor 45 1 18:38 2:30 8 43:13 16.0 1:23 7 31:38 9:35 1:37:19
7 59 Alison Dolin 49 4 20:03 2:26 7 42:21 16.3 0:58 8 32:29 9:51 1:38:16
8 198 Denise Cummings 45 6 20:28 2:20 6 41:46 16.5 1:27 9 33:23 10:07 1:39:22
9 63 Sherry Jordan 47 7 22:46 2:26 9 43:21 15.9 0:45 10 35:33 10:47 1:44:48
10 60 Elizabeth Sheldon 48 9 25:53 4:52 10 52:36 13.1 1:15 4 27:58 8:29 1:52:32
11 65 Loren Weathers 45 10 33:57 4:53 11 53:11 13.0 4:05 11 50:37 15:21 2:26:41


MALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 148 Steven Jones 51 1 15:43 0:37 1 30:54 22.3 0:29 1 25:29 7:44 1:13:10
2 149 Dennis Berry 50 2 16:18 1:10 2 34:38 19.9 0:54 2 26:07 7:55 1:19:06
3 147 Daniel Limer 51 5 19:42 1:51 3 35:41 19.3 1:10 4 29:38 8:59 1:28:00
4 143 Anthony Sensoli 53 4 19:32 1:46 4 38:21 18.0 1:49 3 28:06 8:31 1:29:32
5 145 Joseph Prince 52 3 19:24 2:11 5 39:35 17.4 1:14 6 36:26 11:03 1:38:47
6 202 Robert Paulbeck 54 6 24:31 2:18 6 40:57 16.8 1:40 5 32:08 9:45 1:41:33

FEMALE AGE GROUP 50 - 54
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 114 Nancy Mc Kay 50 2 18:08 1:09 2 35:03 19.7 1:25 1 28:20 8:36 1:24:03
2 113 Pam Freeman 51 3 18:34 1:13 1 34:35 20.0 1:15 5 30:40 9:18 1:26:15
3 112 Sandy Logan 52 5 19:16 2:11 5 37:58 18.2 1:21 2 28:53 8:45 1:29:36
4 109 Janet Hunnius 53 7 21:54 2:10 4 36:58 18.7 0:48 4 30:02 9:07 1:31:50
5 111 Sue Wojciechowski 52 1 18:05 1:15 7 39:28 17.5 1:00 7 36:07 10:57 1:35:53
6 107 Susan Fletcher-Gutowski 54 8 22:48 2:56 6 38:50 17.8 1:44 3 29:43 9:01 1:35:59
7 110 Suzanne Anderson 53 4 18:55 2:52 3 36:26 18.9 0:43 8 37:42 11:26 1:36:36
8 108 Trish Murray 53 6 20:58 2:42 8 45:07 15.3 0:56 6 34:10 10:21 1:43:51

MALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 138 Kenneth Gutowski 56 1 13:27 1:12 1 31:33 21.9 0:42 1 24:16 7:21 1:11:09
2 132 George Reynolds 58 2 17:57 1:13 2 32:22 21.3 0:59 2 25:48 7:49 1:18:18
3 191 Brousseau Lennie 57 5 19:50 1:30 3 35:31 19.4 0:26 3 26:14 7:57 1:23:29
4 142 John Kerr 55 4 19:47 2:42 6 36:48 18.8 1:57 4 28:50 8:45 1:30:02
5 139 Dennis Graham 56 6 20:07 1:30 7 38:45 17.8 0:52 5 29:04 8:49 1:30:16
6 137 Ted Hou 56 3 18:09 1:59 5 36:39 18.8 1:07 7 33:01 10:01 1:30:53
7 140 John Alexander 56 7 21:53 2:53 4 36:26 18.9 1:16 6 29:34 8:58 1:32:00
8 136 Dan Logan 56 11 28:29 0:38 10 42:00 16.4 1:27 9 34:22 10:25 1:46:53
9 134 Jim Stevenson 57 10 25:12 2:10 9 40:40 17.0 2:17 10 37:03 11:14 1:47:21
10 193 Nelson Gustave 59 8 22:54 1:53 12 48:47 14.1 5:43 8 33:07 10:02 1:52:22
11 135 William Fisher 57 12 36:53 4:09 8 39:25 17.5 12 1:33:48 28:26 2:14:48
12 131 David Zaitchik 58 9 23:50 2:19 11 46:50 14.7 1:25 11 1:00:54 18:28 2:15:15


FEMALE AGE GROUP 55 - 59
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 100 Jane Sanders 59 2 18:47 0:56 1 33:59 20.3 1:14 1 28:26 8:37 1:23:19
2 101 Kathy Kuehn 59 1 17:02 0:42 2 37:38 18.3 0:56 2 31:52 9:40 1:28:08
3 103 Christine Lysaght 57 4 21:23 2:00 3 41:53 16.5 0:34 3 32:49 9:57 1:38:37
4 106 Rose Lerner 55 3 19:47 2:06 4 42:05 16.4 1:23 4 33:21 10:07 1:38:40
5 102 Marcia Zaitchik 58 6 25:34 2:21 6 45:05 15.3 1:59 5 37:33 11:23 1:52:30
6 105 Jackie Roehl 55 5 25:26 1:19 5 44:24 15.5 2:06 6 43:28 13:11 1:56:41

MALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 130 Douglas Bennett 60 2 20:01 4:00 1 40:51 16.9 0:47 1 30:53 9:22 1:36:31
2 128 Thomas Balch 63 1 19:45 4:18 2 47:13 14.6 1:12 2 39:54 12:06 1:52:21

FEMALE AGE GROUP 60 - 64
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

MALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 127 Dominic Vella 68 1 34:40 2:13 1 38:37 17.9 2:11 1 34:21 10:25 1:51:59

FEMALE AGE GROUP 65 - 69
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 99 Cecilia Brzys 65 1 21:14 1:15 1 36:32 18.9 1:23 1 31:06 9:26 1:31:28

MALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

FEMALE AGE GROUP 70 - 74
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======


MALE AGE GROUP 75 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 126 Bob Ranta 82 1 25:41 5:12 1 41:53 16.5 3:19 1 43:24 13:09 1:59:27

FEMALE AGE GROUP 75 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

ATHENA AGE GROUP 1 - 39
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 98 Melissa Burns 27 1 19:18 1:04 1 36:32 18.9 0:35 1 35:48 10:51 1:33:15

ATHENA AGE GROUP 40 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======

CLYDESDALE AGE GROUP 1 - 39
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 42 Thomas Ryan 35 2 31:55 2:53 1 43:54 15.7 2:36 1 33:15 10:05 1:54:32
2 55 Adam Fisher 29 1 30:27 4:09 2 45:05 15.3 5:20 2 53:21 16:10 2:18:21

CLYDESDALE AGE GROUP 40 - 99
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======
1 37 Jared Hopkins 40 3 17:50 1:33 1 35:54 19.2 1:42 2 29:32 8:57 1:26:29
2 3 Mike Else 51 2 17:23 1:58 4 36:37 18.8 1:04 3 32:28 9:51 1:29:29
3 34 Jim Spangler 41 5 23:51 2:00 2 36:02 19.1 1:22 1 27:32 8:21 1:30:44
4 17 James Chasse 45 1 17:07 1:33 3 36:16 19.0 1:15 6 36:23 11:02 1:32:32
5 1 John Mooney 52 4 21:38 3:23 6 43:24 15.9 1:44 5 36:15 10:59 1:46:22
6 2 James Gresehover 51 6 33:38 2:13 5 39:33 17.4 1:05 4 35:42 10:49 1:52:09



MALE RELAY TEAMS
Place No. Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 133 1 16:59 0:36 1 40:21 17.1 0:22 1 28:00 8:29 1:26:16 1:26:16
gregg rasmussen
Massimo De Francisco
Yoshiko Tischler

FEMALE RELAY TEAMS
Place No. Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 150 1 16:29 0:37 1 40:34 17.0 0:19 1 25:39 7:47 1:23:36 1:23:36
Alison Frankel
Nevra Kreger
Rachel Keller
2 144 2 20:21 0:28 2 41:05 16.8 0:27 2 36:12 10:59 1:38:31 1:38:31
Gina Franciosi
Erika Nice
Trisha Wiseman

MIXED RELAY TEAMS
Place No. Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Total Penalty Final Teamname1 Teamname2 Teamname3
===== ===== ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= ======= ======= ======================== ======================== ========================
1 129 1 23:10 0:48 1 43:48 15.8 0:58 1 31:22 9:31 1:40:05 1:40:05
Joe Logan
Mary Nott
Amanda Roy

CHASE ATHLETES
Place No. Name Town Ag Rank Swim Trans1 Rank Bike Rate Trans2 Rank Run Pace Final
===== ===== =========================== ================= == ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======