2014 Run for Fame

back to results

Jul. 20, 2014

2014 Run for Fame
Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation


5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Greenwell 21 3 22:07.7 7:07/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Cassiday 47 15 25:05.2 8:04/M

Female 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Caitlin Farra 12 54 33:53.6 10:56/M
2 Quinn Savage 9 60 38:22.3 12:23/M
3 Aleksandra Pletcher 12 70 41:06.5 13:15/M
4 Abigail Pletcher 6 78 50:14.5 16:12/M

Female 13 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anya Brett 13 18 25:33.4 8:15/M
2 Colleen Jamnik 13 23 26:30.4 8:33/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Haley Distelrath 19 48 32:02.5 10:20/M
2 Tashalin Pletcher 16 67 39:51.9 12:51/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ashleigh Boettger 23 39 29:39.7 9:34/M
2 Brooke Silagy 20 40 29:49.4 9:37/M
3 Julie Gram 22 49 32:03.3 10:20/M
4 Mandy Moneypenny 23 86 1:04:18.4 20:45/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tessa Kaneene 29 13 24:36.0 7:56/M
2 Cecile Dautriat 29 21 26:23.7 8:31/M
3 Lindsay Walliczek 29 31 28:07.9 9:04/M
4 Lilian Ngobi 28 74 46:17.8 14:56/M
5 Erica Meier 26 80 51:42.0 16:41/M
6 Julie Tolbert 27 83 52:35.8 16:58/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julia McAnallen 34 9 24:07.1 7:47/M
2 Kristen Nichols 31 33 28:11.0 9:05/M
3 Tavita Pletcher 34 68 39:52.3 12:52/M
4 Ruth Jaeger 32 75 46:49.3 15:06/M
5 Elizabeth Turner 31 85 1:04:17.4 20:44/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tanna Meyers 37 72 43:17.5 13:58/M
2 Larissa Zubac 37 79 50:52.2 16:25/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Allison Jamnik 43 17 25:11.5 8:07/M
2 Rachelle Border 42 24 26:49.0 8:39/M
3 Carrie Straug 43 37 29:24.4 9:29/M
4 Cassy Brown 41 42 30:14.0 9:45/M
5 Michelle Miller 44 58 36:36.0 11:48/M
6 Tricia Atkinson 43 59 37:37.8 12:08/M
7 Holly Prudden 42 76 47:01.3 15:10/M
8 Rhonda Jenks 40 88 1:15:48.7 24:27/M
9 Julie Adolphson 42 89 1:15:49.6 24:27/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Savage 45 26 27:01.8 8:43/M
2 Kelli Koonter 46 30 27:51.0 8:59/M
3 Kris Wright 49 51 32:57.4 10:38/M
4 Cynthia Johnson 48 71 42:41.3 13:46/M
5 Dee Halstead 48 87 1:15:48.5 24:27/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Susan Pifer 53 20 26:19.8 8:29/M
2 Sherry Hilpert 52 41 30:10.0 9:44/M
3 Beth Smith 50 50 32:40.2 10:32/M
4 Nancy Bussineau 51 52 33:13.6 10:43/M
5 Kimberly Savage 50 62 38:37.2 12:27/M
6 Paula Zichi 54 69 40:44.7 13:08/M
7 Sherri Smith 51 82 52:33.6 16:57/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sandra Janetzke 58 34 29:01.4 9:22/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marge Novak 68 53 33:15.8 10:44/M
2 Jane Matthews 69 57 35:27.8 11:26/M
3 Christine Ferris 65 77 47:28.9 15:19/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brody Benward 17 1 18:59.2 6:07/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Terchecil 47 4 22:39.6 7:17/M

Men 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Queen 9 35 29:21.5 9:28/M
2 Jamie Stevenson 11 43 30:47.4 9:56/M
3 Kevin Pletcher 12 66 39:45.7 12:49/M
4 Colin Pletcher 9 84 54:03.7 17:26/M

Men 13 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cris Smith 13 10 24:08.1 7:47/M
2 Geoffrey Pletcher 14 61 38:24.9 12:23/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charlie B Dobson 24 8 23:42.2 7:39/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Hill 26 2 20:15.3 6:32/M
2 Kevin Misiak 27 5 22:56.2 7:24/M
3 Spencer Spry 26 6 23:13.5 7:29/M
4 Jared Pryor 29 73 46:16.6 14:55/M
5 Joshua Tolbert 26 81 52:32.0 16:57/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Arnulfo MacIas 32 12 24:28.5 7:54/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Walliczek 36 14 24:57.6 8:03/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Queen 42 36 29:22.5 9:28/M
2 Jamie Stevenson 44 44 30:47.5 9:56/M
3 Matthew Farra 41 55 34:01.8 10:58/M
4 Michael Wendorf 41 56 34:35.0 11:09/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mark Brett 49 19 25:33.9 8:15/M
2 Brad Cassidy 48 29 27:25.4 8:51/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Doug Border 50 11 24:11.4 7:48/M
2 Quinn Bosworth 54 22 26:23.7 8:31/M
3 Jeff Moore 50 38 29:33.6 9:32/M
4 John Gregurich 52 46 31:25.0 10:08/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Muylle 59 16 25:10.3 8:07/M
2 Domingo Valadez 55 65 39:28.8 12:44/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Lawson 63 7 23:37.6 7:37/M
2 Jim Pocan 63 25 26:56.5 8:41/M
3 Randy Fielder 63 45 30:50.2 9:57/M
4 George Schneeberger 60 47 31:44.2 10:14/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Kaneene 65 28 27:19.0 8:49/M
2 Dave Thurston 66 63 39:18.5 12:41/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bob Brooks 71 27 27:16.2 8:48/M
2 Jack Carlton 72 32 28:10.8 9:05/M

Male 80 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Harrison Hensley 81 64 39:28.2 12:44/M



10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca Boggs 38 1 40:58.1 6:36/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Potter Hiromi 52 14 47:51.1 7:43/M

Female 13 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Brown 14 76 1:39:27.0 16:02/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristyn Lynch 19 60 1:05:23.0 10:33/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Diane Schneeberger 23 32 54:46.9 8:50/M
2 Marcy Jerome 23 71 1:17:32.4 12:30/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Murphy 27 31 54:40.5 8:49/M
2 Fenna Scholten 29 36 55:48.8 9:00/M
3 Katherine Thompson 27 41 57:39.1 9:18/M
4 Ilona Sipos 29 48 1:01:15.7 9:53/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emily Duffelmeyer 33 11 46:03.4 7:26/M
2 Helen Kooima 32 30 53:42.1 8:40/M
3 Elizabeth Nicholson 31 40 57:36.6 9:17/M
4 Aina Inagaki 31 43 58:22.0 9:25/M
5 Yasue Yonezu 33 58 1:04:28.5 10:24/M
6 Jodi Latuszek 34 59 1:04:34.8 10:25/M
7 Rebekah Hornak 34 70 1:14:35.7 12:02/M
8 Elizabeth Stomski 33 73 1:18:34.6 12:40/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chiharu Kato 38 33 55:05.9 8:53/M
2 Christi Henke 35 38 56:54.5 9:11/M
3 Carol Smiley 39 47 1:01:12.2 9:52/M
4 Laura Vigilante 37 52 1:03:33.4 10:15/M
5 Allison Eicher 35 69 1:14:35.7 12:02/M
6 Amy Gilmore 37 72 1:18:33.7 12:40/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Denise Dashner 44 25 51:08.9 8:15/M
2 Karenn Vernagus 42 35 55:40.1 8:59/M
3 Lisa Ardanowski 44 55 1:04:01.1 10:20/M
4 Melissa Scott 44 64 1:07:58.9 10:58/M
5 Jennifer Higby 41 65 1:08:29.0 11:03/M
6 Karen Brown 44 77 1:39:28.3 16:03/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mizue Wagner 48 22 50:47.7 8:11/M
2 Jackie Prokop 47 45 59:16.8 9:34/M
3 Clarissa Kewin 45 74 1:30:17.4 14:34/M
4 Anna Camburn 45 75 1:30:18.1 14:34/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Transue 53 49 1:02:10.8 10:02/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Bongard 55 57 1:04:05.9 10:20/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Frances Kaneene 60 42 58:06.2 9:22/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Thompson 27 2 42:03.4 6:47/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Cavalier 45 3 43:01.6 6:55/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Adam Yusko 26 6 44:25.1 7:10/M
2 Aaron Scholten 27 16 49:28.9 7:59/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Corey Wright 32 15 48:57.3 7:54/M
2 James McEvoy 34 37 56:14.9 9:04/M
3 Jeffrey Backoski 33 67 1:10:17.3 11:20/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Oshita Tsugoshi 38 7 44:42.4 7:13/M
2 John Bernat 36 18 49:40.4 8:01/M
3 James Cross 37 20 49:48.8 8:02/M
4 Gary Spiker 36 23 50:53.1 8:12/M
5 Tadahiko Watanabe 38 26 51:21.4 8:17/M
6 Douglas Adams 39 27 52:40.7 8:30/M
7 Toshifumi Kuroda 36 46 59:55.6 9:40/M
8 Jeff Smiley 39 56 1:04:01.7 10:20/M
9 Tim Jaeger 36 62 1:06:58.7 10:48/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gerry Mazzola 40 5 43:57.6 7:05/M
2 Aric Prudden 44 9 45:43.6 7:22/M
3 Daymon Ellsworth 42 17 49:30.8 7:59/M
4 Kent Nordlund 41 21 49:54.7 8:03/M
5 Michael Newell 41 44 59:11.3 9:33/M
6 Eric Pletcher 42 63 1:07:00.1 10:48/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Homer 46 4 43:35.2 7:02/M
2 Bj Rycus 46 10 45:57.7 7:25/M
3 Christopher Merrill 48 13 47:30.4 7:40/M
4 Ed Blue 49 51 1:03:24.2 10:14/M
5 Michael Pell 49 54 1:03:54.9 10:18/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Pete Treleaven 52 12 47:25.2 7:39/M
2 Jeff Anderson 52 29 53:12.3 8:35/M
3 Jim Zittel 51 34 55:30.2 8:57/M
4 Bill McCall 53 53 1:03:47.7 10:17/M
5 Bill McKinley 52 66 1:09:01.6 11:08/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Joss 59 19 49:44.6 8:01/M
2 Gordon Clark 59 50 1:02:38.6 10:06/M
3 Doug Barry 56 61 1:06:28.2 10:43/M
4 Tom Voelz 58 68 1:13:56.4 11:55/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Scholl 61 8 45:22.6 7:19/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Skabic 66 39 57:32.0 9:17/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Don Owens 70 24 51:04.9 8:14/M
2 Bill Keller 73 28 53:06.5 8:34/M

Lansing, MI
Provided by Michigan Running Foundation