2014 Rose Run

back to results

Jul. 19, 2014

2014 Rose Run
Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation


5k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lindsey Burdette 20 2 17:25.7 5:37/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chris Vincent 50 5 18:50.7 6:05/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cheryl Fineske 51 31 23:23.5 7:33/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jackie Rosecrants 14 21 22:01.4 7:06/M
2 Brinna Melling 13 30 23:12.5 7:29/M
3 Alaysia Gutierrez 12 35 24:54.4 8:02/M
4 Allison Hoop 13 49 26:36.7 8:35/M

Female 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Grecia Quiroga 17 19 21:36.9 6:58/M
2 Kristi Simmons 16 84 34:18.5 11:04/M

Female 18 to 20

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Penie Winters 20 39 25:16.9 8:09/M
2 Michelle Leavitt 20 79 32:53.5 10:36/M

Female 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tiffany Trapp 21 25 22:28.3 7:15/M
2 Kelsie White 23 42 25:55.0 8:22/M
3 Alyssa Huynh 22 61 29:02.9 9:22/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jenny Murphy 28 12 20:21.8 6:34/M
2 Devon Bradley 28 54 27:46.4 8:57/M
3 Jessica Petrie 29 65 29:30.2 9:31/M
4 Ashley Rudolph 26 72 30:55.3 9:58/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Moser 33 28 22:47.9 7:21/M
2 Sara Johnson 34 46 26:15.8 8:28/M
3 Dianna Pepper 31 52 27:16.3 8:48/M
4 Valerie Huscio 30 56 28:28.0 9:11/M
5 Stephanie Hawley 32 70 30:33.1 9:51/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joann Worden 39 48 26:30.2 8:33/M
2 Amy Gilpin 38 59 28:30.7 9:12/M
3 Nichole Wheaton 36 75 31:32.1 10:10/M
4 Erica Woodburn 38 76 31:38.6 10:12/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Gingras 43 9 19:55.8 6:25/M
2 Beverly Winchell 43 32 24:07.9 7:47/M
3 Angel Fonseca 40 50 26:37.9 8:35/M
4 Melissa Fitzpatrick-Mccowen 42 63 29:20.5 9:28/M
5 Cammy Salow 43 68 30:20.6 9:47/M
6 Heather Cordell 44 69 30:24.8 9:48/M
7 Cheryl Henschel 43 92 44:18.5 14:17/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Debra Kellar 47 43 25:55.0 8:22/M
2 Lynne Thompson 47 60 28:36.9 9:14/M
3 Denise Geisman 49 89 39:31.0 12:45/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Carney 53 45 26:12.5 8:27/M
2 Kelly Foster 53 67 30:14.2 9:45/M
3 Marcia Rimer 54 73 31:04.2 10:01/M
4 Michele Barney 51 80 32:58.1 10:38/M
5 Sheli Bentley 50 85 34:19.8 11:04/M
6 Catherine Defazio 53 88 38:32.8 12:26/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Huscio 58 57 28:29.3 9:11/M
2 Susi Bullinger 58 74 31:06.1 10:02/M
3 Helen Burnett 59 77 31:46.5 10:15/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Silvestri 17 1 16:11.5 5:13/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joel Dinverno 44 6 19:16.0 6:13/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Hills 58 13 20:34.0 6:38/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Garrett Melling 12 15 20:44.0 6:41/M
2 Jonathan Mikovits 10 17 21:20.5 6:53/M
3 Rogan Melling 9 24 22:25.4 7:14/M
4 Mark Smith 11 87 37:54.5 12:14/M
5 David Henschel 12 91 44:08.3 14:14/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Hoop 17 3 17:56.8 5:47/M
2 Eric Simmons 17 83 33:59.4 10:58/M

Male 18 to 20

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Graham Peterson 18 16 21:02.2 6:47/M

Male 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Devin Moynihan 23 7 19:37.5 6:20/M
2 Bruce Winters 23 38 25:16.7 8:09/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Travis Nash 28 11 20:20.4 6:34/M
2 Luke Kember 25 23 22:21.8 7:13/M
3 Cam Rudolph 25 44 26:05.1 8:25/M
4 Eric Averitt 26 53 27:43.9 8:56/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Josh Smith 32 36 24:55.1 8:02/M
2 Daniel Petrie 30 66 29:30.4 9:31/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Randy Andrews 35 4 18:31.2 5:58/M
2 Josh Woodburn 36 41 25:50.7 8:20/M
3 John Perkin 39 47 26:17.5 8:29/M
4 Hidekazu Kameyama 36 71 30:40.5 9:54/M
5 Danny Wheaton 37 81 33:27.1 10:47/M
6 Robert Will 35 86 37:25.0 12:04/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rich Langley 43 8 19:47.3 6:23/M
2 Joshua Donnelly 43 10 20:02.0 6:28/M
3 Kevin Winchell 43 33 24:07.9 7:47/M
4 Dennis Groom 42 51 26:44.0 8:37/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Vanoss 48 14 20:37.3 6:39/M
2 Alan Mikovits 48 18 21:36.5 6:58/M
3 James King 49 29 23:10.4 7:28/M
4 Scott Salow 45 62 29:10.5 9:25/M
5 Stacey Schweda 46 90 40:55.0 13:12/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Spring 53 26 22:30.7 7:15/M
2 Dave Spring 50 27 22:32.2 7:16/M
3 Nick Barney 51 55 28:18.8 9:08/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Will Shushok 56 20 21:55.5 7:04/M
2 Joseph Lerczak 57 34 24:37.6 7:56/M
3 Bob Woodard 55 37 25:08.6 8:06/M
4 Fred North 57 78 31:46.6 10:15/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bob Sonsara 62 40 25:37.3 8:16/M
2 Randy Fielder 62 58 28:29.8 9:11/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Andrews 66 22 22:06.6 7:08/M
2 Lawrence Kaiser 69 64 29:28.6 9:30/M
3 David Blough 68 82 33:45.8 10:53/M



10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Barba Meyers 28 6 41:08.6 6:38/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marcy Sacks 44 12 42:49.1 6:54/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Pam Jacobson 50 41 54:13.9 8:45/M

Female 21 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Beth Jimenez 24 29 48:39.4 7:51/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Painter 29 45 55:55.3 9:01/M
2 Becky Donon 26 57 1:05:34.6 10:35/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jodie Shuberg 31 60 1:06:14.4 10:41/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Hensley 35 47 56:15.1 9:04/M
2 Carrie Slayton 37 50 58:04.4 9:22/M
3 Jennifer Curtis 38 54 59:56.0 9:40/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emily Kaiser 40 13 43:18.5 6:59/M
2 Cassy Dochoda 40 31 49:40.0 8:01/M
3 Rachel Mayer 40 33 51:08.7 8:15/M
4 Amanda Rand 42 40 53:41.2 8:40/M
5 Jennifer Frederick 43 48 57:42.2 9:18/M
6 Holly Stetz 40 59 1:06:14.1 10:41/M
7 Cynthia Chadek-Walker 43 64 1:12:51.0 11:45/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Belinda Vinton 48 32 50:22.8 8:07/M
2 Cheryl Trapp 49 39 53:07.5 8:34/M
3 Angela Lauer 45 63 1:10:38.8 11:24/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roxann Brown 54 43 55:00.3 8:52/M
2 Stephanie Davis 52 58 1:06:01.9 10:39/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Jackson 55 52 58:35.6 9:27/M
2 Kathy Arnold 55 65 1:12:56.7 11:46/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sue Wade 60 46 56:10.9 9:04/M

Female 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Betty Lathrop 70 68 1:21:14.4 13:06/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Jordon 42 1 37:22.3 6:02/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Cook 52 3 39:49.8 6:25/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Bapst 58 7 41:26.8 6:41/M

Male 15 to 17

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tristan Kellar 15 2 39:22.3 6:21/M
2 Mitchell Henschel 17 10 42:07.9 6:48/M
3 Devon Walsh 16 11 42:20.1 6:50/M
4 Chase Swope 15 16 43:59.6 7:06/M
5 Luke Blough 15 44 55:34.2 8:58/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mike Driesenga 29 8 41:38.4 6:43/M
2 Josh Kirchmeier 28 14 43:44.2 7:03/M
3 Dustin Burdick 27 23 46:45.4 7:32/M
4 Ben Sloan 29 61 1:08:12.0 11:00/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Adam Amble 30 15 43:57.1 7:05/M
2 Jacob Bacon 32 18 46:27.2 7:30/M
3 Michael Baldwin 31 25 47:17.3 7:38/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Gilpin 36 5 40:48.8 6:35/M
2 Robert Harris 39 36 51:52.8 8:22/M
3 Matthew Miller 36 49 57:54.9 9:20/M
4 Archie Wickham III 37 51 58:22.3 9:25/M
5 Craig Johnson 39 53 59:05.2 9:32/M
6 Chad Peckey 38 62 1:09:23.2 11:11/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Worthing 40 26 47:27.8 7:39/M
2 Daniel Peterson 42 30 48:45.9 7:52/M
3 John Evans 44 37 51:57.1 8:23/M
4 Sadahito Otsubo 43 42 54:36.3 8:48/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Collier 49 4 40:08.8 6:28/M
2 Takashi Sugita 48 9 41:46.8 6:44/M
3 Daniel Pierce 46 17 45:23.4 7:19/M
4 Christopher Merrill 48 20 46:30.9 7:30/M
5 Andrew Reigle 45 22 46:38.6 7:31/M
6 Kevin Cunningham 47 56 1:03:26.5 10:14/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gilbert Blanks 54 28 48:36.8 7:50/M
2 Patrick Klavon 52 38 52:58.7 8:33/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Buck 55 21 46:36.0 7:31/M
2 Rick Swope 57 27 47:48.1 7:43/M
3 Garry Trammell 57 34 51:16.8 8:16/M
4 Kevin Schantz 55 35 51:25.4 8:18/M
5 William Higgins 57 55 1:00:42.3 9:47/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lester Hershberger 61 19 46:27.7 7:30/M
2 Ron Carpenter 64 24 46:59.8 7:35/M
3 Phil Wade 60 67 1:20:07.6 12:55/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wally Drogt 65 66 1:17:28.9 12:30/M



5k Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robin Brigham 58 2 34:05.6 11:00/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Rowley 63 4 34:29.2 11:07/M

Female Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lynda Wooden 53 6 34:53.9 11:15/M

Female 19 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Hoop 11 24 43:54.4 14:10/M
2 Megan Hoop 19 25 43:54.6 14:10/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Caroline Kloack 36 30 45:27.8 14:40/M
2 Allison Lopeman 32 33 1:00:27.9 19:30/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laurie Smith 47 18 41:12.5 13:17/M
2 Rhonda Cheney 42 20 42:28.9 13:42/M
3 Marilyn Fryer 45 26 44:14.3 14:16/M
4 Mary Pat Frost 44 28 45:15.6 14:36/M
5 Lori Hoop 46 29 45:26.7 14:39/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Selden 56 7 35:28.9 11:26/M
2 Janet Fater 52 9 36:08.3 11:39/M
3 Mary Hecksel-Perkins 50 13 37:28.3 12:05/M
4 Renee Kreger 50 16 39:45.5 12:49/M
5 Shelly Sloan 53 17 39:52.8 12:52/M
6 Pamela Baker 52 21 43:22.8 13:59/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Patty Pelton 66 12 37:01.5 11:56/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kris Kloack 65 1 33:56.1 10:57/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Randy Eicher 57 3 34:06.5 11:00/M

Male Grand Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Don Pelton 67 5 34:48.1 11:14/M

Male 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cody Fineske 28 27 44:41.6 14:25/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lamar Hershberger 38 31 55:10.5 17:48/M
2 Fred Lopeman 38 32 1:00:26.2 19:30/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Curtis Fater 58 10 36:08.4 11:39/M
2 Dave Kloack 55 11 36:10.3 11:40/M
3 Doran Winchell 55 15 37:45.1 12:11/M
4 Jeffrey Fineske 52 22 43:45.2 14:07/M
5 Jim Matthews 59 23 43:45.7 14:07/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charles Dawson 62 8 35:56.8 11:35/M
2 David Delaet 69 14 37:35.6 12:07/M
3 Jeffrey Guillemette 64 19 41:32.9 13:24/M

Jackson, MI
Provided by Michigan Running Foundation