2014 Farmington Founders 4 Mile Run

back to results

Jul. 19, 2014

2014 Farmington Founders 4 Mile Run
Farmington, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Farmington Founders 4 Mile 4 Mile Run
Age Group Results
July 19, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Angela Matthews 30 8 22:36.8 5:39/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Conor Naughton 17 1 20:53.9 5:13/M

Female Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ella Willis 56 28 27:34.2 6:54/M

Male Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steven Menovcik 45 5 21:47.9 5:27/M

Female 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Madison Lewis 11 180 48:54.1 12:14/M

Male 12 & under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nathaniel Bowman 12 58 31:10.2 7:48/M
2 Ryan Smith 12 120 36:58.8 9:15/M
3 Jake Derocher 11 153 41:13.8 10:18/M

Female 13 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Lerner 14 70 32:18.6 8:05/M
2 Natalie Seiler 14 157 41:42.4 10:26/M
3 Julie Smith 14 171 45:22.3 11:21/M

Male 13 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Pape 14 19 26:35.4 6:39/M
2 Shane Andrews 13 20 26:48.7 6:42/M
3 Evan Boardway 14 30 27:58.3 7:00/M
4 William Darnoi 14 39 28:45.1 7:11/M
5 Sean Montgomery 14 84 33:46.5 8:27/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kayla Kavulich 17 12 24:00.8 6:00/M
2 Jennifer Rogers 17 18 26:28.2 6:37/M
3 Sophia Farquhar 18 34 28:18.5 7:05/M
4 Kelly Smith 15 48 29:29.5 7:22/M
5 Erin Miley 17 88 33:59.7 8:30/M
6 Mary Rockwell 18 119 36:56.6 9:14/M
7 Devin Dawling 17 186 56:32.2 14:08/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Drew Lindman 19 3 21:29.2 5:22/M
2 Daniel Pape 19 4 21:46.2 5:27/M
3 Max Bradley 18 10 23:07.3 5:47/M
4 Matthew Ponder 19 14 24:46.3 6:12/M
5 Chris Lapinski 18 26 27:21.3 6:50/M
6 Keith Lerner 16 47 29:14.2 7:19/M
7 Tyler Hudson 16 112 36:10.5 9:03/M
8 Robert Stiusoh 17 134 39:03.2 9:46/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laura Smith 22 38 28:43.9 7:11/M
2 Amanda Miley 23 60 31:32.8 7:53/M
3 Mika Thewes 23 62 31:42.5 7:56/M
4 Erin Whinnery 22 72 32:42.8 8:11/M
5 Sarah Fredericks 22 80 33:06.6 8:17/M
6 Sarah Stempin 23 89 34:03.0 8:31/M
7 Katie Gallagher 21 101 34:59.8 8:45/M
8 Kathryn Hitt 24 128 37:51.6 9:28/M
9 Kristen Rockwell 24 140 39:32.0 9:53/M
10 Carissa Greenhow 22 169 44:59.5 11:15/M
11 Lois Robinson 21 179 48:42.6 12:11/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Peter Kraus 24 2 21:07.1 5:17/M
2 Joe Pape 21 17 26:17.5 6:34/M
3 Daniel Lubin 24 31 28:06.1 7:02/M
4 Adam Stempin 22 42 28:53.9 7:13/M
5 Steven Dejong 23 50 29:43.7 7:26/M
6 Sean Khan 20 53 29:59.1 7:30/M
7 Philip Rockwell 23 106 35:31.0 8:53/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kaci Navarre 25 29 27:37.8 6:54/M
2 Laura Scheffler 26 76 32:56.6 8:14/M
3 Kimberly Cook 25 96 34:33.9 8:38/M
4 Jessica-Maris Wallag 29 105 35:14.6 8:49/M
5 Joanna Danowski 28 114 36:25.5 9:06/M
6 Marti Showalter 25 132 38:24.4 9:36/M
7 Ashley Leece 28 137 39:19.5 9:50/M
8 Kim Williams 28 139 39:22.1 9:51/M
9 Sarah Escutia 29 144 40:04.0 10:01/M
10 Erica Harrell 28 149 40:46.4 10:12/M
11 Lauren Sayig 27 175 46:29.8 11:37/M
12 Megan Southwell 29 189 58:33.2 14:38/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Cahill 26 40 28:47.0 7:12/M
2 Matt Dunatchik 27 98 34:46.1 8:42/M
3 Adam Leece 29 138 39:19.7 9:50/M
4 Tom Danowski 28 172 45:29.7 11:22/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kristy Murphy 33 108 35:48.9 8:57/M
2 Betsy Woodard 32 117 36:55.0 9:14/M
3 Erika Thrubis 34 121 36:59.6 9:15/M
4 Julie Szlaga 30 133 39:01.3 9:45/M
5 Tabatha Girardi 33 142 39:55.4 9:59/M
6 Katie Marsack 33 147 40:27.1 10:07/M
7 Katie Miller 32 151 40:48.5 10:12/M
8 Diana Kropodra 32 158 42:03.7 10:31/M
9 Kelli Bocan 30 161 42:31.0 10:38/M
10 Erin Horning 30 164 42:36.8 10:39/M
11 Renee Dunatchik 30 174 45:54.8 11:29/M
12 Swapna Kubaravault 33 181 48:54.4 12:14/M
13 Melissa Wilcox 32 187 56:32.7 14:08/M
14 Brandy Chritz 30 188 58:29.3 14:37/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Derek Chandler 33 15 25:09.3 6:17/M
2 Jeff Myslinski 32 36 28:25.9 7:06/M
3 Joseph Helmick 33 65 31:56.9 7:59/M
4 Dan Szlaga 32 75 32:55.3 8:14/M
5 Steven Ziulkoski 32 83 33:40.2 8:25/M
6 Christopher Boisvenu 31 155 41:37.5 10:24/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Monica Jakubiak 37 78 33:03.1 8:16/M
2 Trina Barbour 38 85 33:48.7 8:27/M
3 Ronda Suter 38 102 35:02.2 8:46/M
4 Jill Guanco 37 107 35:45.2 8:56/M
5 Kelly Norber 36 113 36:21.8 9:05/M
6 Tammy Dafoe 38 122 37:22.7 9:21/M
7 Karyn Hoggard 36 130 38:06.6 9:32/M
8 Charlotte Jackson 36 141 39:54.6 9:59/M
9 Carolyn Stramecki 35 143 39:56.9 9:59/M
10 Kanina Brinkey 35 160 42:07.6 10:32/M
11 Courtney Reed-Tuzcy 39 162 42:33.1 10:38/M
12 Stephanie Rife 37 163 42:34.2 10:39/M
13 Shawna Fleming 36 185 51:52.6 12:58/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Adil Ali 37 7 22:20.5 5:35/M
2 Jason Myslinski 38 55 30:29.6 7:37/M
3 Jeff Plaskon 36 115 36:28.6 9:07/M
4 Kevin Woodard 37 118 36:55.1 9:14/M
5 Alex Escutia 39 145 40:04.1 10:01/M
6 Peter Marsack 37 167 44:19.3 11:05/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sara Bowman 40 59 31:10.6 7:48/M
2 Tendi Thomas 40 64 31:46.0 7:57/M
3 Angela Chea 43 71 32:33.4 8:08/M
4 Dawn Blair 43 95 34:32.2 8:38/M
5 Bonnie Davis 44 156 41:40.3 10:25/M
6 Kelly Lindberg 40 166 44:06.1 11:02/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Yacoub 40 6 21:59.8 5:30/M
2 Vincent Hittie 44 27 27:29.0 6:52/M
3 Ken Hecht 44 37 28:38.6 7:10/M
4 Preston Thomas 40 57 30:35.2 7:39/M
5 Jon Norgard 41 63 31:42.6 7:56/M
6 Ankineedu Bolla 40 82 33:32.0 8:23/M
7 Hosea Chambeus 42 93 34:28.2 8:37/M
8 Jerome Van Hulle 44 131 38:24.2 9:36/M
9 Guri Grewal 42 176 46:36.3 11:39/M
10 Steven Johnson 40 178 48:36.6 12:09/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Walton 45 49 29:32.7 7:23/M
2 Stephanie Stevens 47 77 32:56.9 8:14/M
3 Carrie Castelvertere 49 94 34:30.2 8:38/M
4 Julie Seiler 46 170 45:01.2 11:15/M
5 Tunderlearie White 49 192 1:01:47.5 15:27/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paul Aufdemberge 49 9 22:37.7 5:39/M
2 Chris Woodring 46 13 24:03.1 6:01/M
3 Lee Romero 48 16 25:56.7 6:29/M
4 Kevin Bentley 49 21 26:56.6 6:44/M
5 Jim Oleksinski 47 33 28:13.7 7:03/M
6 Paul Walton 49 52 29:57.9 7:29/M
7 Paul Randel 48 66 31:58.6 8:00/M
8 John Flood 46 90 34:19.9 8:35/M
9 Jim McCabe 45 92 34:28.1 8:37/M
10 Mike Boynton 49 97 34:37.3 8:39/M
11 Tim Gallagher 49 100 34:59.3 8:45/M
12 Mark Giordano 49 104 35:12.6 8:48/M
13 Peter Solomon 45 129 37:51.7 9:28/M
14 Kevin Davis 49 152 41:00.0 10:15/M
15 Jeffrey Jakubowicz 46 159 42:04.0 10:31/M
16 Steve Luty 45 165 42:37.6 10:39/M
17 Anthony Lewis 45 182 48:55.6 12:14/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marianne Gutknecht 53 116 36:51.9 9:13/M
2 Lois Showalter 54 168 44:47.7 11:12/M
3 Lori Wood 52 183 50:01.1 12:30/M
4 Elizabeth Keating 53 190 58:40.9 14:40/M
5 Fran Tadajewski 54 191 58:41.5 14:40/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kerry Barnett 54 11 23:27.6 5:52/M
2 Kevin Sherwood 52 23 27:05.2 6:46/M
3 Kevin Luddy 54 24 27:13.8 6:48/M
4 Keith Naughton 53 25 27:19.3 6:50/M
5 Terry Navarre 53 32 28:09.3 7:02/M
6 Robert Grimes 54 35 28:20.0 7:05/M
7 Dave Mann 53 41 28:47.7 7:12/M
8 Martin Calka 52 44 29:01.4 7:15/M
9 Tom Cornellier 51 51 29:48.9 7:27/M
10 Benjamin Beale 54 69 32:08.6 8:02/M
11 Paul Seiler 50 81 33:11.4 8:18/M
12 Gary Maike 52 86 33:51.8 8:28/M
13 Jeffrey Long 53 109 35:51.6 8:58/M
14 William Cicala 53 111 35:56.3 8:59/M
15 Doug Smith 51 123 37:27.4 9:22/M
16 Martin Leever 50 146 40:17.4 10:04/M
17 Tim Kolling 53 150 40:46.7 10:12/M
18 Edward Derocher 51 154 41:14.0 10:19/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marilyn Weimar 58 87 33:54.3 8:29/M
2 Jan Fredericks 57 91 34:22.6 8:36/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Prange 56 22 26:59.4 6:45/M
2 Rick Baloga 58 54 30:18.8 7:35/M
3 Ken Zak 55 56 30:30.4 7:38/M
4 John Cicala 55 61 31:42.3 7:56/M
5 Joel Lindman 57 67 32:01.3 8:00/M
6 Jonathan Eby 57 68 32:06.4 8:02/M
7 Dana Whinnery 58 73 32:43.2 8:11/M
8 Donald Barker 59 103 35:06.7 8:47/M
9 Tim Smith 57 125 37:46.6 9:27/M
10 Nick Waldecker 55 127 37:50.6 9:28/M
11 El Branch 59 193 1:01:47.6 15:27/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kari Chandler 61 46 29:13.2 7:18/M
2 Kathy Fisher 61 74 32:54.3 8:14/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Dowd 63 43 28:54.6 7:14/M
2 Jim Beale 62 99 34:49.7 8:42/M
3 Tom Budd 62 110 35:53.4 8:58/M
4 Richard Porte 63 126 37:47.1 9:27/M
5 Ronald Siegel 61 148 40:27.2 10:07/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ely Tama 67 79 33:05.1 8:16/M
2 Mark Jensen 68 124 37:37.1 9:24/M
3 Bill Waterhouse 66 135 39:06.6 9:47/M
4 Charles Paul 66 136 39:16.4 9:49/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Monte Piliawsky 70 45 29:06.5 7:17/M

Male 80 & up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Fred Hagen 84 184 50:10.1 12:33/M

No Age Given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sonya Brooks 99 173 45:49.7 11:27/M
2 Alicia Skillman 99 177 47:10.9 11:48/M