2014 The Sparkler 5K

back to results

Jul. 6, 2014

2014 The Sparkler 5K
Luna Pier, MI
Provided by Michigan Running Foundation


The Sparkler
Age Group Results
July 06, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kaylin Russeau 23 6 18:21.5 5:55/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Russeau 25 1 15:45.9 5:05/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joan Mathews 57 25 22:06.3 7:08/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Taylor 47 7 18:30.0 5:58/M

Female 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathryn Scoles 12 59 26:03.1 8:24/M

Male 12 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carter Rose 12 21 21:08.6 6:49/M
2 Max Knauer 11 63 26:19.3 8:29/M
3 Oliver Scoles 11 67 26:43.5 8:37/M

Female 13 to 15

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Meg Knauer 14 29 22:27.6 7:15/M
2 Francesca Ansel 15 33 22:50.9 7:22/M
3 Bethany Rowan 13 34 23:04.8 7:26/M
4 Madeleine Kortsch 13 38 23:25.8 7:33/M

Male 13 to 15

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Wohfeil 15 2 17:19.4 5:35/M
2 Noah Dawn 15 3 17:21.5 5:36/M
3 Matt Parren 14 9 19:14.8 6:12/M
4 Tristen Ansel 15 18 20:57.0 6:45/M
5 Joe Wilson 14 19 20:57.6 6:45/M
6 Corbin Healy 14 36 23:08.3 7:28/M
7 Max Kortsch 14 37 23:20.2 7:32/M

Female 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Poca 17 61 26:05.6 8:25/M
2 Madyson Farris 16 68 27:05.5 8:44/M
3 Kaylie Deyarman 19 74 27:32.1 8:53/M
4 Paige Stark 17 103 31:20.1 10:06/M
5 Ryleigh Bowman 17 140 41:53.3 13:31/M

Male 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Devin Raymond 16 15 20:28.6 6:36/M
2 Mike Knauer 16 30 22:28.1 7:15/M
3 Tommy Brandys 17 50 25:07.4 8:06/M
4 Blade Bowman 19 60 26:04.8 8:25/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mallory Anthony 23 17 20:53.3 6:44/M
2 Beth Heldmeyer 23 53 25:13.4 8:08/M
3 Brooke McDonald 22 65 26:31.6 8:33/M
4 Savana Helminiak 20 70 27:20.1 8:49/M
5 Megan Buechner 24 88 28:29.5 9:11/M
6 Marisa Laderach 24 96 30:05.6 9:42/M
7 Bridget Landen 22 125 35:13.9 11:22/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Griffin 24 5 18:01.3 5:49/M
2 Josh Adams 24 10 19:35.3 6:19/M
3 Chris Heid 22 11 19:35.9 6:19/M
4 John Winckowski 24 14 20:07.6 6:29/M
5 Eric Whipple 24 20 21:03.2 6:47/M
6 Cory Heid 24 22 21:13.2 6:51/M
7 Chad Whipple 24 31 22:33.3 7:16/M
8 Nicholas Lapointe 23 48 24:55.1 8:02/M
9 Nick Dempsey 20 73 27:31.6 8:53/M
10 Nathan Degner 20 80 28:02.0 9:03/M
11 Justin Warner 23 81 28:03.6 9:03/M
12 Brock Chambers 24 92 29:26.0 9:30/M
13 Bruce Barnes Jr. 22 153 1:07:50.5 21:53/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christa Barnes 26 101 31:17.2 10:05/M
2 Jillian Lapan 26 102 31:19.3 10:06/M
3 Francesca Letasse 29 119 34:53.0 11:15/M
4 Rachel Williams 28 120 34:57.3 11:16/M
5 Kelly Walewski 26 129 37:16.0 12:01/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Craig Ringbloom 27 4 17:27.5 5:38/M
2 Eddie Stachulshi 25 12 19:49.7 6:24/M
3 Jesiah Rodriguez 26 13 20:03.0 6:28/M
4 Eric Letasse 29 16 20:49.6 6:43/M
5 Sean Campbell 27 32 22:38.7 7:18/M
6 Dewey Russeau 26 47 24:43.9 7:58/M
7 Terry Piotrowski 28 49 24:58.6 8:03/M
8 Thomas Johnson 25 94 29:53.6 9:38/M
9 Dominic Petro 25 105 31:54.9 10:17/M
10 Terrance Robb II 26 136 39:34.1 12:46/M
11 Andrew Williams 29 146 48:24.4 15:37/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Ansel 39 62 26:13.3 8:27/M
2 Elizabeth Cousino 36 76 27:41.0 8:56/M
3 Danielle Adams 30 84 28:08.1 9:05/M
4 Jamie Yakimovich 34 123 35:12.7 11:21/M
5 Andrea Kal 35 124 35:13.3 11:22/M
6 Katie Maly 33 130 37:22.6 12:03/M
7 Hilary Weaver 34 135 39:33.2 12:45/M
8 Amanda Downey 32 151 1:03:50.1 20:35/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Pete Larrow 38 72 27:28.6 8:52/M
2 John Vasquez 37 91 28:49.3 9:18/M
3 Brandon Boos 34 107 32:06.9 10:21/M
4 Steven Bowers 35 141 42:59.0 13:52/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Susan Tateo 47 39 23:28.0 7:34/M
2 Jill Crozier 40 42 24:10.2 7:48/M
3 Denise Dashner 44 43 24:14.0 7:49/M
4 Tracy Rappaport 41 46 24:34.0 7:55/M
5 Cheryl Naylor 47 58 25:43.8 8:18/M
6 Tricia Deyarman 45 75 27:32.9 8:53/M
7 Nikki Lewis 41 86 28:24.5 9:10/M
8 Jennie Griffith 45 99 30:37.3 9:53/M
9 Tracy Glover 41 116 33:28.9 10:48/M
10 Sandra Siegel 49 122 35:10.3 11:21/M
11 Trudy Whipple 48 128 35:28.6 11:26/M
12 Tracy Bowman 44 139 41:52.7 13:30/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wes McKee 47 8 18:53.8 6:05/M
2 Darrel Cousino 48 40 23:33.6 7:36/M
3 Derek Bowman 42 45 24:27.7 7:53/M
4 Paul Youngs 48 57 25:38.2 8:16/M
5 Alan Steinhauser 44 82 28:06.2 9:04/M
6 Scott Lay 45 93 29:50.8 9:37/M
7 Steve Piech 47 95 30:01.6 9:41/M
8 Matt Frezman 41 100 30:43.4 9:55/M
9 Chris Stark 44 104 31:28.3 10:09/M
10 Kevin Kiplinger 42 106 32:04.5 10:21/M
11 Joe Ayers 44 112 32:28.5 10:28/M
12 Daniel Conners 48 115 33:28.1 10:48/M
13 Chris Lehman 41 152 1:03:50.9 20:35/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Patty Derbeck 56 64 26:26.3 8:32/M
2 Mary Dusseau 53 78 27:51.8 8:59/M
3 Donna Melvin 58 113 32:40.8 10:32/M
4 Mary Karacson 52 126 35:14.6 11:22/M
5 Peggy Evanoff 56 144 45:11.6 14:35/M
6 Bonny Ruby 50 149 1:01:13.7 19:45/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steve Army 56 23 21:30.4 6:56/M
2 Scott Siegel 50 24 22:04.4 7:07/M
3 Thomas Kleman 53 27 22:14.5 7:10/M
4 Jim Gardner 56 28 22:24.2 7:14/M
5 Bill Sunderland 56 44 24:19.9 7:51/M
6 Jim Williams 54 51 25:09.4 8:07/M
7 Randy Whipple 54 52 25:12.7 8:08/M
8 Chuck Wilson 52 55 25:22.2 8:11/M
9 Bruce Berndt 55 66 26:37.8 8:35/M
10 Jim Zittel 51 79 28:00.7 9:02/M
11 David Degner 51 90 28:47.9 9:17/M
12 Bruce Barnes 52 97 30:23.8 9:48/M
13 Dennis Piechorowski 53 109 32:12.5 10:23/M
14 Tom Kolling 53 110 32:15.4 10:24/M
15 Steve Barnes 51 111 32:24.9 10:27/M
16 Patrick Emerson 53 127 35:15.1 11:22/M
17 Domingo Valadez 55 138 41:23.5 13:21/M

Female 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donna Olson 64 35 23:06.6 7:27/M
2 Diane Dunn 68 114 33:06.1 10:41/M
3 Mary Steinhauser 69 117 33:48.7 10:54/M
4 Chris Tunison 60 121 35:07.4 11:20/M
5 Linda Johnson 60 134 39:12.7 12:39/M
6 Josey Raezler 61 142 43:30.0 14:02/M
7 Diane Guzik 62 148 50:02.8 16:08/M
8 Deb Sinclair 60 154 1:07:51.1 21:53/M

Male 60 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kenneth Rowe 67 41 23:39.5 7:38/M
2 Edward Oreilly 60 54 25:19.4 8:10/M
3 David Sliwinski 62 56 25:34.6 8:15/M
4 Jim Mohler 63 69 27:09.6 8:45/M
5 David Koester 67 71 27:24.3 8:50/M
6 Joe Evans 60 77 27:47.7 8:58/M
7 Douglas Larrow 64 83 28:07.3 9:04/M
8 Ray Montague 65 85 28:09.3 9:05/M
9 George Ho 63 87 28:26.3 9:10/M
10 Len Constantine 61 98 30:33.3 9:51/M
11 Hilory Earley 63 131 38:08.8 12:18/M
12 John Guzik 64 147 50:02.3 16:08/M

Female 70 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Beverly Bomia-Mellberg 71 143 43:33.7 14:03/M

Male 70 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Gosine 70 89 28:34.2 9:13/M
2 Jerome Tomc 71 108 32:10.5 10:23/M
3 Carl Anderson 72 118 34:51.2 11:15/M
4 Tom Naylor 74 132 38:27.6 12:24/M
5 Tom Althoff 73 133 39:09.6 12:38/M
6 Cyril Steinhauser 72 145 45:50.3 14:47/M

Male 80 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Harrison Hensley 81 137 41:22.6 13:21/M

Female no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mariah Urueta 99 155 1:09:11.9 22:19/M

Male no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Edwardo Gomez 99 26 22:10.9 7:09/M
2 John Ruby 99 150 1:01:14.2 19:45/M

Mile
Female 0-99

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emma Glover 10 2 9:28.3 9:28/M

Male 0-99

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jackson Ansel 8 1 7:07.8 7:07/M
2 Nathan Glover 8 3 9:42.4 9:42/M