2014 Whitmore Lake Races

back to results

Jun. 28, 2014

2014 Whitmore Lake Races
Whitmore Lake, MI
Provided by Everal Race Management


10K


Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ron Milbocker Whitmore Lake MI 19 1 36:11 5:50/M

Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Helen Fuller Ann Arbor MI 32 8 44:47 7:13/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Clark Bay Whitmore Lake MI 42 4 42:55 6:55/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Donna Olson Southgate MI 64 11 48:39 7:51/M

No age provided

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ruben Chavez 19 53:16 8:35/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Corbin Pontious Walled Lake MI 18 3 41:55 6:46/M
2 Seth Edwards Walled Lake MI 16 35 1:01:57 10:00/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Amanda Close Waterford MI 16 22 54:10 8:44/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bryan Schlink Ypsilanti MI 27 6 43:19 6:59/M
2 Jack McKarns Ann Arbor MI 20 10 48:34 7:50/M
3 Matt Hambright Ann Arbor MI 27 52 1:10:40 11:24/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Katharine Brieger Ann Arbor MI 24 16 52:55 8:32/M
2 Katie Knapp Farmington Hills MI 26 17 53:12 8:35/M
3 Brooke Barrows Whitmore Lake MI 25 33 1:01:23 9:54/M
4 Caitlyn McCain Plymouth MI 23 36 1:03:10 10:11/M
5 Lyndsay Berger Charlotte MI 23 50 1:10:40 11:24/M
6 Kelly Bartlett Ann Arbor MI 26 51 1:10:40 11:24/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Adil Ali Ann Arbor MI 37 2 37:12 6:00/M
2 Gabriel Polley Whitmore Lake MI 33 12 48:54 7:53/M
3 Vesa Mättö Dearborn MI 37 20 53:16 8:35/M
4 Dave Watenpool Whitmore Lake MI 34 26 57:26 9:16/M
5 Ryan Nausieda Portland MI 36 44 1:06:43 10:46/M
6 Frank Reinhold Plymouth MI 36 47 1:08:22 11:02/M
7 Jobby Abraham Ypsilanti MI 36 49 1:10:31 11:22/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Julie Anderson 32 21 53:20 8:36/M
2 Laura Vigilante Dearborn MI 37 42 1:06:27 10:43/M
3 Erin Nausieda Portland MI 32 45 1:06:43 10:46/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jon Dix Pinckney MI 43 9 45:12 7:17/M
2 Scott Miller South Lyon MI 40 13 50:12 8:06/M
3 Thomas Close Waterford MI 46 14 52:08 8:25/M
4 Andrew Brown Fenton MI 41 18 53:15 8:35/M
5 Jim McCammon Brighton MI 43 24 55:23 8:56/M
6 Kurt Gerster Brighton MI 49 29 58:14 9:24/M
7 Mike O'Connor Waterford MI 43 30 59:20 9:34/M
8 Maurice Kavanagh Ann Arbor MI 49 32 1:00:02 9:41/M
9 Matt Thompson Garden City MI 44 34 1:01:51 9:59/M
10 Floyd Davis 44 38 1:03:35 10:15/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nisrin Cueto Saline MI 45 15 52:14 8:25/M
2 Rachel Augustine Commerce Twp MI 42 23 55:06 8:53/M
3 Angela Wagner Ann Arbor MI 48 31 59:56 9:40/M
4 Mary Wright Ann Arbor MI 42 39 1:03:38 10:16/M
5 Lisa Day W. Bloomfield MI 42 54 1:14:56 12:05/M
6 Hollie Thompson Garden City MI 43 55 1:15:37 12:12/M
7 Tara Zolenski Whitmore Lake MI 40 56 1:17:11 12:27/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Mann Detroit MI 53 5 43:06 6:57/M
2 Douglas Bennett Dearborn MI 59 25 56:39 9:08/M
3 Chuck Fallon Lakewood CO 55 27 57:54 9:20/M
4 David Bauch South Lyon MI 54 28 58:12 9:23/M
5 Thomas Sionkowski Ferndale MI 56 40 1:04:54 10:28/M
6 Bill McCall Dearborn MI 53 43 1:06:30 10:44/M
7 Dan Bergin Pinckney MI 50 53 1:14:32 12:01/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Larrie Hayden 52 41 1:05:09 10:30/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Rick Duhaime Holly MI 60 7 43:58 7:05/M
2 Joe Evans Ypsilanti MI 60 37 1:03:17 10:12/M
3 Günter Reinhold Taunusstein HE 62 46 1:08:20 11:01/M
4 Leonard Constantine New Baltimore MI 61 48 1:08:59 11:08/M



5K

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Yacoub Northville MI 39 1 17:12 5:33/M

Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bethany Pilat Plymouth MI 19 4 20:13 6:31/M

Male Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Chadd Deo Austin TX 41 5 22:24 7:14/M

Female Masters Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Nancy Damm Ann Arbor MI 47 10 23:07 7:27/M

Male 14 & under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jack Benedict Fenton MI 10 24 27:43 8:56/M
2 Luke Kritzman Whitmore Lake MI 9 30 31:17 10:05/M
3 Mark Kritzman Whitmore Lake MI 12 37 37:04 11:57/M

Female 14 & under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Emily Endebrock Howell MI 12 18 25:20 8:10/M
2 Camille Buyers Whitmore Lake MI 13 42 42:24 13:41/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kai Gerster Brighton MI 19 3 19:21 6:15/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Hailey Foster Canton MI 17 12 23:50 7:41/M

Male 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Donald Alexander 29 2 17:38 5:41/M
2 Noah Pelto Midland MI 24 8 22:52 7:23/M
3 Bryan Stotz Canton MI 26 14 24:44 7:59/M
4 Nicholas Pelto Whitmore Lake MI 28 20 25:37 8:16/M
5 Ben Heilner Brighton MI 25 28 29:40 9:34/M

Female 20 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Engstrom Northville MI 26 15 24:48 8:00/M
2 Kayla Heilner Brighton MI 26 26 29:10 9:25/M
3 Katherine Gerster Brighton MI 21 32 31:28 10:09/M
4 Shaina Tinsey Ann Arbor MI 27 36 36:05 11:38/M
5 Sylvan Edwards Walled Lake MI 21 39 38:11 12:19/M

Male 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dale Maskill South Lyon MI 34 11 23:31 7:35/M
2 James Pertyka Fenton MI 33 22 26:48 8:39/M
3 Mark Chapman Whitmore Lake MI 39 23 26:57 8:42/M

Female 30 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jocelyn Anderson Whitmore Lake MI 34 9 22:55 7:24/M

Male 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Scott Landman South Lyon MI 45 6 22:30 7:15/M
2 Rob Foster Canton MI 47 17 25:11 8:07/M
3 Eric Dristy Whitmore Lake MI 41 21 26:39 8:36/M
4 Carmi Edwards Walled Lake MI 46 25 28:37 9:14/M
5 James Kritzman Whitmore Lake MI 45 38 37:08 11:59/M
6 Bob Buyers Whitmore Lake MI 46 43 42:27 13:42/M
7 John Stachowiak Grand Blanc MI 45 48 54:36 17:37/M

Female 40 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Cynthia Bay Whitmore Lake MI 44 19 25:28 8:13/M
2 Kathy Edwards Walled Lake MI 45 27 29:31 9:31/M
3 Mia Bernardi 41 29 29:41 9:35/M
4 Michelle Kritzman Whitmore Lake MI 42 31 31:26 10:08/M
5 Julie Endebrock Howell MI 49 44 43:46 14:07/M

Male 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paul Benedict South Lyon MI 58 16 24:52 8:01/M
2 Ed Hisscock Ann Arbor MI 51 34 32:01 10:20/M

Female 50 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Carol Hisscock Ann Arbor MI 52 33 32:00 10:19/M
2 Sandy Furtney Brighton MI 53 35 32:23 10:27/M
3 Connie Popp Whitmore Lake MI 53 46 53:35 17:17/M
4 Mary Fallon Lakewood CO 56 49 1:03:31 20:29/M
5 Jan Fallon Lakewood CO 58 50 1:05:10 21:01/M

Male 60 to 69

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mark Cryderman Milford MI 67 7 22:34 7:17/M
2 Kenneth Rowe Southgate MI 67 13 24:37 7:56/M
3 Hilory Earley Livonia MI 63 40 39:10 12:38/M

Male 70 & up

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Harrison Hensley Pinckney MI 81 41 41:36 13:25/M
2 Ren Farley Ann Arbor MI 76 45 44:16 14:17/M

Female 70 & up

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Marie Popp Whitmore Lake MI 80 47 53:44 17:20/M



Splash -N- Dash

Female Finishers
Place Name City Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Amanda Close Waterford MI 485 16 1 Top Fin 10:47
2 Helen Fuller Ann Arbor MI 501 32 2 Top Fin 11:09
3 Dana Pontious Walled Lake MI 482 15 3 Top Fin 12:26
4 Julie Anderson 492 1 F Female 012:49
5 Jet Francis Huntersville NC 519 9 2 F Female 012:50
6 Rachel Augustine Commerce Twp MI 484 42 3 F Female 016:22
7 Angela Wagner Ann Arbor MI 511 48 4 F Female 016:29

Male Finishers

Place Name City Bib No Age Age Group Place Total Time
1 Randy Francis Huntersville NC 518 44 1 Top Fin 9:55
2 Jeremy Kayden Whitmore Lake MI 481 17 2 Top Fin 11:01
3 Ruben Chavez 496 49 3 Top Fin 11:38
4 Jack McKarns Ann Arbor MI 427 20 1 M Male 0-913:53
5 Doug Pontious Walled Lake MI 483 55 2 M Male 0-914:41
6 Kurt Gerster Brighton MI 487 49 3 M Male 0-915:13
7 Troy Kantola Whitmore Lake MI 480 51 4 M Male 0-915:27
8 Ryan Nausieda Portland MI 488 36 5 M Male 0-915:38
9 Mike O'Connor Waterford MI 499 43 6 M Male 0-917:00
10 Leonard Constantine New Baltimore MI 486 61 7 M Male 0-917:34



Tin Man/Woman

Female Finishers

Place Name/Race City/State Age Time Place*
1 Helen Fuller Ann Arbor MI 32 Series Total: 55:56 12
Whitmore Lake Races 44:47 8
Splash -N- Dash 11:09 4
2 Amanda Close Waterford MI 16 Series Total: 1:04:58 24
Whitmore Lake Races 54:10 22
Splash -N- Dash 10:47 2
3 Julie Anderson Ann Arbor MI 32 Series Total: 1:06:09 28
Whitmore Lake Races 53:20 21
Splash -N- Dash 12:49 7
4 Rachel Augustine Commerce Twp MI 42 Series Total: 1:11:28 37
Whitmore Lake Races 55:06 23
Splash -N- Dash 16:22 14
5 Angela Wagner Ann Arbor MI 48 Series Total: 1:16:26 46
Whitmore Lake Races 59:56 31
Splash -N- Dash 16:29 15

Male Finishers

Place Name/Race City/State Age Time Place*
1 Jack McKarns Ann Arbor MI 20 Series Total: 1:02:28 19
Whitmore Lake Races 48:34 10
Splash -N- Dash 13:53 9
2 Ruben Chavez Series Total: 1:04:54 24
Whitmore Lake Races 53:16 19
Splash -N- Dash 11:38 5
3 Kurt Gerster Brighton MI 49 Series Total: 1:13:28 40
Whitmore Lake Races 58:14 29
Splash -N- Dash 15:13 11
4 Mike O'Connor Waterford MI 43 Series Total: 1:16:20 46
Whitmore Lake Races 59:20 30
Splash -N- Dash 17:00 16
5 Ryan Nausieda Portland MI 36 Series Total: 1:22:21 57
Whitmore Lake Races 1:06:43 44
Splash -N- Dash 15:38 13
6 Leonard Constantine New Baltimore MI 61 Series Total: 1:26:34 65
Whitmore Lake Races 1:08:59 48
Splash -N- Dash 17:34 17

Whitmore Lake, MI
Provided by Everal Race Management