2014 Middle O'Mitten Triathlon

back to results

Jun. 22, 2014

2014 Middle O'Mitten Triathlon
Harrison, MI
Provided by Newton Timing & Race Services


2014 Middle O’ Mitten Triathlon
June 22, 2014
Harrison, Michigan
Results by Race Services Company
OLYMPIC TRIATHLON RESULTS


OLYMPIC MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 1 27 Jeff Vandusen Bay City 33 3 27:12 1:14 1 1:01:59 0:46 42:24 2:13:33
6/22/2014 4:31PM


OLYMPIC FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 4 94 Jennifer Finn Dexter 31 3 30:57 1:34 1 1:09:53 0:45 46:22 2:29:29
6/22/2014 4:31PM

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 12 88 Robert Lawrence Auburn 29 1 35:17 0:46 1 1:15:19 0:43 49:46 2:41:49

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 6 26 Sarah Squires Mayville 27 1 30:35 1:18 1 1:14:15 0:53 45:46 2:32:45

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 2 11 David Daprato Grand Rapids 32 1 23:58 0:43 1 1:05:35 0:32 43:19 2:14:06
2 8 18 William Marenich Auburn 34 3 39:54 1:25 2 1:12:12 0:52 44:27 2:38:48
3 17 169 Andy Norander Hazel Park 30 2 34:39 2:23 3 1:18:38 1:10 53:20 2:50:08

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 9 10 Amelia Bueche Muskegon 33 1 31:15 2:21 1 1:20:50 0:47 45:08 2:40:19
2 22 17 Jennifer Marenich Auburn 34 2 36:31 2:00 2 1:26:06 0:59 1:05:15 3:10:49

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 3 103 Chris Swiecicki Midland 37 1 27:05 0:56 1 1:05:43 0:39 41:24 2:15:44
2 21 25 Saulo Rozendo Charlevoix 36 2 33:57 1:01 2 1:19:37 1:13 1:14:50 3:10:36

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 14 13 Craig Elford Midland 42 1 29:23 1:14 1 1:14:15 0:47 59:49 2:45:26
2 19 28 Jeremy Vida Bay City 41 2 43:14 3:58 2 1:28:13 1:24 49:21 3:06:07

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 11 31 Brandy Woodall Ritter Utica 44 1 29:30 1:32 1 1:14:45 0:52 54:50 2:41:27
2 13 102 Maggie Rettelle Midland 42 2 33:29 0:58 2 1:15:29 0:40 51:28 2:42:02
3 16 30 Jenn Wood Bath 42 3 36:46 1:32 3 1:16:43 0:44 52:36 2:48:18
4 20 20 Julie Nicke Rochester 40 4 39:53 2:27 4 1:28:33 2:04 56:30 3:09:25
5 25 104 Wendy Sears Frankenmuth 42 5 45:39 2:57 5 1:33:14 1:58 1:05:39 3:29:25

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 5 101 Gary Kwartavir Huntington Woods 47 1 30:04 1:52 1 1:10:30 1:25 48:54 2:32:42
2 10 15 Simon Iregbu New Baltimore 48 2 32:50 2:23 2 1:12:13 0:50 53:01 2:41:15
3 15 16 Alec Laorr Saginaw 47 3 34:17 2:28 3 1:20:55 0:57 47:37 2:46:12

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 7 24 Eric Rosendall Grand Ledge 51 1 30:55 1:34 1 1:06:32 0:51 55:56 2:35:46

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 23 19 Ann Meagher Bay City 50 1 35:14 2:52 1 1:31:59 1:12 1:00:23 3:11:39

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 18 23 George Reynolds Pinckney 58 1 34:36 1:07 1 1:18:12 1:09 57:33 2:52:35

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final

OLYMPIC MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 24 14 John Haag Midland 60 1 40:26 1:52 1 1:23:51 2:10 1:09:31 3:17:49

OLYMPIC FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final

CLYDESDALE: 1 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 32 Todd Diederich Harrison 45 1 34:41 2:42 1 1:11:09 0:59 59:00 2:48:29

ATHENA: 1 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 33 Karyn Tomczyk Harrison 27 1 33:02 3:31 1 1:20:45 0:54 52:15 2:50:25




2014 Middle O’ Mitten Triathlon
June 22, 2014
Harrison, Michigan
Results by Race Services Company
SPRINT TRIATHLON RESULTS


SPRINT MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 1 40 Nathan Bussiere Midland 25 11 15:58 1:18 1 33:11 0:49 1 16:25 1:07:40
6/22/2014 11:38AM


SPRINT FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 6 50 Jill Gushow Midland 44 2 15:06 1:35 1 37:00 0:45 3 23:33 1:17:57
6/22/2014 11:38AM

SPRINT MALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 37 100 Zoe Quinn Lake Orion 15 1 15:37 1:50 1 48:08 1:33 1 33:45 1:40:52

SPRINT MALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 4 75 Bryan Wallace Monroe 21 2 15:30 0:52 1 38:01 0:28 1 21:06 1:15:56
2 23 64 Evan Scarbrough Columbus 20 1 14:47 1:52 2 41:39 0:40 2 30:24 1:29:20

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 34 54 Kirsti King Grand Haven 20 1 21:17 3:01 1 47:16 0:36 1 25:47 1:37:55
2 40 67 Genna Smith Alma 24 2 23:37 2:24 2 48:25 0:33 2 28:17 1:43:14

SPRINT MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 41 52 Keri Kenney Saginaw 27 2 24:46 3:11 1 49:14 1:22 1 26:13 1:44:44
2 44 36 Amanda Barker Saint Joseph 25 1 18:53 2:44 2 1:04:23 0:58 2 33:58 2:00:54

SPRINT MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 2 79 Ken Zimmerman Dewitt 34 1 14:54 1:02 1 34:30 0:31 1 18:45 1:09:41
2 5 95 Jason Palmer Dexter 30 2 15:05 1:14 2 36:48 0:43 3 23:16 1:17:04
3 11 48 Erik Frantz Saginaw 33 4 16:08 1:18 4 39:10 0:47 2 22:38 1:19:59
4 14 45 Brian Farr Saint Louis 31 3 15:13 1:24 3 38:27 0:45 4 24:52 1:20:39

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 26 57 Stephanie Lebeau Clarkston 33 1 20:49 2:09 1 43:24 1:20 1 23:19 1:30:58
2 33 44 Morgan Dutton Alma 32 2 24:06 1:56 2 45:58 1:04 2 24:53 1:37:55
3 47 60 Anne Nettleton Sault Sainte Mari 31 3 28:47 3:30 3 1:03:01 1:15 4 48:49 2:25:19
4 48 53 Sara Kenney Grayling 32 4 28:53 3:25 4 1:03:02 1:12 3 48:49 2:25:20

SPRINT MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 9 66 Michael Simon Mount Pleasant 38 1 17:55 1:40 1 36:56 1:03 1 20:52 1:18:25
2 22 73 Ken Vansumeren Midland 39 2 21:10 2:05 2 39:55 0:39 2 25:17 1:29:03
3 29 89 William Joy Ionia 35 3 22:28 3:30 3 41:18 1:11 3 26:08 1:34:32

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 16 42 Kelly Derocher Freeland 35 2 16:15 1:26 1 39:04 0:52 1 25:05 1:22:40
2 19 59 Adrienne Mitchell Mount Pleasant 36 1 14:52 1:33 3 43:18 1:10 3 26:57 1:27:47
3 25 49 Melinda Grubich Dewitt 39 5 20:51 1:06 2 40:32 0:43 5 27:47 1:30:57
4 27 74 Sarah Vansumeren Midland 38 3 18:05 2:30 4 43:53 0:58 2 26:34 1:31:59
5 30 63 Adrienne Salogar Midland 39 4 18:07 1:47 6 48:34 0:50 4 27:25 1:36:41
6 38 65 Jennifer Schultz Beaverton 35 6 21:22 3:29 5 46:03 0:41 6 30:10 1:41:43

SPRINT MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 3 55 Jason Lafave Sanford 40 2 15:04 1:16 1 35:23 0:33 1 17:49 1:10:03
2 7 37 Jeff Berard Midland 42 1 14:55 1:00 3 37:42 0:40 4 23:52 1:18:07
3 10 68 Matt Smith Midland 41 4 17:33 1:28 2 37:10 0:48 2 22:39 1:19:36
4 20 77 Dale Wolfgang Saginaw 44 5 18:35 2:21 4 39:37 1:26 5 26:06 1:28:02
5 24 38 Andrew Broomfield Midland 43 7 21:25 2:17 5 42:31 1:18 3 23:01 1:30:31
6 42 72 Rick Van Beek Alto 42 6 20:58 2:59 6 52:35 2:06 6 29:37 1:48:12
7 45 56 Jason Lawson Clio 41 3 17:24 1:57 7 53:42 0:46 7 47:55 2:01:42

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 13 98 Dawn Brady Edenville 42 1 18:14 1:11 1 37:10 0:49 1 23:00 1:20:23

SPRINT MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 8 76 Stevin Wiederhold Saginaw 45 2 15:34 0:37 1 35:17 0:41 3 26:14 1:18:22
2 18 41 Neal Delventhal Lake Orion 47 1 15:01 2:24 2 40:07 1:13 1 25:56 1:24:39
3 21 51 Doug Hollingshead Midland 46 3 16:21 2:12 3 43:07 1:02 2 26:13 1:28:54
4 35 46 Christopher Fink Freeland 45 4 18:52 1:53 4 44:43 0:55 4 31:55 1:38:16

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 28 86 Julie Carr Caro 48 1 20:44 2:29 1 43:20 1:00 1 25:30 1:33:01
2 36 39 Lori Brown Freeland 49 2 22:15 3:14 2 47:46 0:50 2 26:26 1:40:29
3 46 43 Jennifer Diederich Harrison 45 3 28:22 3:51 3 1:03:13 1:16 3 41:40 2:18:21

SPRINT MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 12 69 David Soltow Lansing 53 3 18:24 1:25 2 37:35 0:57 1 21:46 1:20:04
2 15 62 William Pritchett Midland 52 1 16:47 1:40 3 39:17 0:45 2 23:49 1:22:15
3 17 29 Will Warren Ada 52 2 18:11 1:15 1 35:57 1:14 3 26:18 1:22:53

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 39 47 Corinne Fisher Ithaca 50 1 19:37 2:07 1 45:57 1:06 1 33:53 1:42:38
2 49 71 Nancy Tomczyk Harrison 54 2 31:27 4:00 2 1:15:04 1:26 2 51:12 2:43:06

SPRINT MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 32 35 Mary Alsager Mount Pleasant 59 1 17:53 2:35 1 42:04 2:11 1 33:06 1:37:47
2 43 70 Valerie Strong Midland 56 2 26:17 2:59 2 54:03 2:20 2 34:59 2:00:34

SPRINT MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final
1 31 34 David Alsager Mount Pleasant 61 1 14:51 2:00 1 46:52 1:37 1 32:29 1:37:47

SPRINT FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Rank Run Final

CLYDESDALE: 1 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 85 Corey Woodruff Utica 35 1 18:19 1:37 2 39:28 0:59 28:40 1:29:01
2 80 Dave Coker Clare 40 2 21:26 2:04 1 39:16 1:24 34:34 1:38:42
3 83 Scott Moore Farwell 46 3 21:27 2:40 3 45:03 1:37 30:18 1:41:03

ATHENA: 1 - 99
Place Oallplace No. Name Town Age Rank Swim Tran1 Rank Bike Tran2 Run Final
1 82 Alexandria Lawson Clio 32 1 18:08 1:30 2 49:26 1:26 49:41 2:00:09
2 84 Janice Rumph Mattawan 38 3 30:53 3:11 3 58:37 2:44 49:06 2:24:29
3 170 Diane Griffin Grand Rapids 47 2 19:40 3:06 1 48:16 8:01



2014 Middle O’ Mitten Triathlon
June 22, 2014
Harrison, Michigan
Results by Race Services Company
DUATHLON RESULTS


DUATHLON MALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 1 7 Bob (snapper) Miller Saginaw 1 17:24 0:36 1 32:30 0:39 1 19:21 1:10:29
6/22/2014 4:39PM


DUATHLON FEMALE OVERALL WINNER
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 4 8 Julie Smith Midland 1 21:45 0:56 1 38:07 0:52 3 23:32 1:25:09
6/22/2014 4:39PM

DUATHLON MALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 2 91 Nick Amato Suttons Bay 1 18:45 0:42 1 36:11 0:41 1 19:37 1:15:53

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 1 - 18
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 11 97 Justin Bult Edenville 1 26:31 1:33 1 45:31 2:09 1 30:36 1:46:18

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 12 96 Ariadne Lie Midland 1 26:33 1:12 1 48:22 0:36 1 29:38 1:46:19

DUATHLON MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 9 87 Sam Pechacek Clare 1 23:29 1:00 1 41:19 1:17 1 24:50 1:31:52

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 14 9 Laura Weber Mount Pleasant 1 28:12 1:00 1 48:45 0:48 1 31:44 1:50:27

DUATHLON MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 3 2 Phil Eichbauer Saint Louis 1 21:40 0:57 1 37:55 0:43 1 22:49 1:24:01

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 6 6 Sauve Lynn Midland 1 22:07 1:11 1 40:01 0:35 1 23:21 1:27:14
2 8 105 Heather Keltelhohn Midland 2 22:51 1:02 2 40:14 0:46 3 26:25 1:31:16
3 10 3 Cindy Fink Freeland 3 24:25 0:48 3 46:45 0:39 2 25:47 1:38:23

DUATHLON MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 13 93 Raye Walraven Harrison 1 28:13 1:15 1 50:34 0:37 1 28:48 1:49:25

DUATHLON MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 15 92 Marcia St. Dennis Harrison 1 29:11 1:19 1 47:25 1:28 1 32:19 1:51:40

DUATHLON MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 7 99 Kim Rummler Saginaw 1 23:28 1:10 1 40:08 1:03 1 23:15 1:29:02

DUATHLON MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final
1 5 90 Duane Amato Suttons Bay 1 24:06 0:47 1 36:50 0:42 1 24:24 1:26:48

DUATHLON FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oallplace No. Name Town Rank Run 1 Trans1 Rank Bike Trans2 Rank Run Final