2014 Josh Spalsbury Memorial Comet Chase

back to results

Jun. 21, 2014

2014 Josh Spalsbury Memorial Comet Chase
Grand Ledge, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Josh Spalsbury Memorial Comet Chase 5K Run/Walk
Age Group Results
June 21, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jaclyn Magness 20 6 19:55.9 6:25/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Goschka 15 1 17:11.7 5:33/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Julie Maher 46 17 22:49.1 7:22/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Scott Tice 59 13 22:07.8 7:08/M

Female Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kirry Linder 56 50 28:45.5 9:16/M

Male Grand Masters Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steve Hollington 50 14 22:35.8 7:17/M

Female 10 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Quinn McWilliams 4 100 53:05.2 17:07/M

Male 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bryant Winstanley 7 26 23:37.6 7:37/M

Female 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Zerman 11 61 30:06.7 9:43/M

Male 11 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stanley Elder 13 5 19:48.5 6:23/M
2 Wyatt Crandall 13 37 25:54.0 8:21/M
3 Blair Steigman 11 87 48:30.4 15:39/M

Female 14 to 16

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jenna Magness 14 11 21:56.6 7:05/M
2 Annmarie Maher 16 24 23:27.2 7:34/M
3 Cheryl Johnson 14 64 30:43.5 9:55/M
4 Hope Steigman 14 84 43:35.7 14:04/M
5 Angela Spalsbury 16 107 56:47.0 18:19/M

Male 14 to 16

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tyler McCartney 15 2 17:25.9 5:37/M
2 Christian Hubaker 14 3 17:36.6 5:41/M
3 Logan Kroczaleski 15 7 20:16.1 6:32/M
4 Nathan Buchweitz 14 9 21:24.0 6:54/M
5 Ethan Lockwood 14 19 22:51.3 7:22/M
6 Brandon Jones 15 25 23:35.5 7:36/M
7 Silas Bertolasi 15 57 29:38.4 9:34/M

Female 17 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Allison Dible 19 8 20:50.5 6:43/M
2 Grace Steigman 18 111 56:57.2 18:22/M

Male 17 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Owen Soulliere 18 21 23:12.5 7:29/M
2 Kyle Winstanley 19 80 40:37.7 13:06/M
3 Lloyd King 17 108 56:47.3 18:19/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Paige Spalsbury 24 89 49:10.6 15:52/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian Lucas 22 4 18:15.1 5:53/M
2 Brandon Root 21 31 25:14.8 8:08/M
3 Nate Churchill 24 40 26:41.0 8:36/M
4 Alec Soulliere 22 49 28:32.0 9:12/M
5 Conrad Badillo 20 103 54:20.1 17:32/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Shamarie Heberer 27 104 54:35.3 17:36/M
2 Jenna Spalsbury 26 105 54:35.6 17:36/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrew Van Kuiken 27 20 22:53.8 7:23/M
2 Derek McKerr 27 41 26:46.0 8:38/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kara Grace 31 16 22:47.0 7:21/M
2 Katie Westen 33 30 25:09.5 8:07/M
3 Kristi Arnold 34 35 25:28.6 8:13/M
4 Michele Cadwell 32 39 26:40.7 8:36/M
5 Jessica Winstanley 34 42 26:55.0 8:41/M
6 Kasey Swanson 30 45 27:22.3 8:50/M
7 Jacki Broderick 34 51 28:46.7 9:17/M
8 Missy Kloeckner 33 97 52:47.5 17:02/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ian Page 34 10 21:38.3 6:59/M
2 William Broderick 33 12 22:00.7 7:06/M
3 Jarred Spalsbury 30 23 23:21.2 7:32/M
4 Robbie Winstanley 34 27 23:39.4 7:38/M
5 Jared Page 34 32 25:15.1 8:09/M
6 William Sawyer 33 67 32:32.3 10:30/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Khati Brazee 36 43 26:55.5 8:41/M
2 Christian Carlson 37 53 29:04.8 9:23/M
3 Maria Croze 35 56 29:38.1 9:34/M
4 Vicky McWilliams 35 60 29:52.7 9:38/M
5 Stephanie Almy 38 82 42:14.1 13:37/M
6 Angi Adams 38 113 56:58.3 18:23/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamy Hengesbach 39 29 24:38.6 7:57/M
2 Alex Rossmman 35 33 25:18.2 8:10/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michalene Elder Elder 42 34 25:18.7 8:10/M
2 Sarah Lake 40 72 35:07.6 11:20/M
3 Tavia Zerman 40 74 35:30.6 11:27/M
4 Stephanie Van Koevering 42 76 36:48.4 11:52/M
5 Marcella Fuhr 40 106 56:30.5 18:14/M
6 Rhonda Jenks 40 112 56:58.1 18:23/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Drown 44 54 29:13.0 9:25/M
2 Jim Bayes 42 58 29:39.2 9:34/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Jennings 47 44 26:57.7 8:42/M
2 Julie Pozega 46 47 28:11.7 9:05/M
3 Patty Tarr 47 63 30:36.5 9:52/M
4 Debi Cole 47 69 33:15.9 10:44/M
5 Carin Vaillancourt 46 70 33:16.6 10:44/M
6 Dorris Crandall 47 71 34:47.0 11:13/M
7 Angela Brooks-Andry 45 73 35:20.9 11:24/M
8 Ann Anderson 48 81 40:53.0 13:11/M
9 Danette Gross 48 92 50:44.2 16:22/M
10 Brenda Cissell 48 96 52:45.7 17:01/M
11 Lisa Spalsbury 49 109 56:53.8 18:21/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rich Crandall 47 77 37:19.2 12:02/M
2 April Welton 46 93 50:44.5 16:22/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deb Andrews 53 66 32:16.1 10:25/M
2 Michelle Soulliere 51 68 33:03.5 10:40/M
3 Sharon Gerrish 51 83 42:14.7 13:37/M
4 Karin Mercieca 52 88 49:10.1 15:52/M
5 Lauri Jo Scott 52 98 52:49.1 17:02/M
6 Kischa Passamani 50 102 53:41.9 17:19/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gary Andrews 54 28 24:03.1 7:45/M
2 Paul Pozega 54 38 25:58.1 8:23/M
3 John Maurer 52 52 28:50.7 9:18/M
4 Bruce Welton 53 90 49:11.1 15:52/M
5 Gary Gross 51 94 50:45.5 16:22/M
6 Jim Spalsbury 52 110 56:54.1 18:21/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joan Magness 57 62 30:31.0 9:51/M
2 Beverly Winstanley 57 79 40:37.3 13:06/M
3 Cindy Langenberg 55 101 53:05.6 17:07/M
4 Kathy Spalsbury 56 114 57:03.4 18:24/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ed Thelen 55 15 22:38.9 7:18/M
2 Tom Nelson 57 22 23:17.9 7:31/M
3 Bruce Linder 56 36 25:44.3 8:18/M
4 Tony Spalsbury 56 86 45:05.8 14:33/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Marsh 62 95 52:34.9 16:57/M
2 Susan Sackett 64 99 53:04.9 17:07/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chuck Lawson 63 18 22:50.0 7:22/M
2 David Stierley 62 46 27:23.0 8:50/M
3 David Langenberg 61 55 29:33.4 9:32/M
4 Phil Perkins 60 65 31:04.4 10:01/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Brandt 68 59 29:50.2 9:37/M
2 Fred Moore 66 75 36:48.2 11:52/M
3 Gordon Tuthill 67 78 37:47.5 12:11/M
4 James Winstanley 67 91 50:26.9 16:16/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jack Carlton 72 48 28:23.0 9:09/M
2 William Rude 80 85 43:58.2 14:11/M