2014 Greenville Daily News Area Best Meet

back to results

May. 27, 2014

2014 Greenville Daily News Area Best Meet
Greenville, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/27/2014 08:21 PM
Greenville Daily News Area Best Meet
Greenville High School
Greenville, MI - 5/27/2014
Results

Event 1 Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Greenville 'A' 8:55.00 9:11.79
1) Scott, Josh 2) Rowland, Spencer
3) May, Jordon 4) Farmer, Kyle
2 Central Montcalm 'A' 9:40.00 9:48.65
1) Baldwin, Joesph 2)
3 Vestaburg 'A' 10:38.00 11:04.79
1) Gondek, Tyler 2)

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cedar Springs 'A' 9:56.95 10:39.06
1) Heintzelman, Hannah 2) Mann, Shayne
3) Heintzelman, Jennifer 4) Ovokaitys, Ellie
2 Greenville 'A' 10:40.00 10:52.21
1) Austin, Sarah 2) Callahan, Clarice
3) Fitzgerald, Stacey 4) Sorsen, Madison

Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Cotten, MavRick Cedar Spring 15.59 15.24 -3.9
2 Douglas, Austin Greenville 15.67 15.44 -3.9
3 Bach, Gunnar Belding 16.20 16.32 -3.9
4 Lagunas, Marco Howard City- 17.16 17.24 -3.9
5 O'Herron, Jake Greenville 17.71 18.19 -3.9
6 Heintzelman, Trent Greenville 18.57 18.70 -3.9
7 Jones, Telson Belding 18.29 19.58 -3.9
8 Flinn, Cody Carson City- 18.54 19.62 -3.9

Event 4 Girls 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Kemp, Landon Greenville 15.60 16.02 -1.8
2 Marvel, Allyson Cedar Spring 16.89 17.58 -1.8
3 Parker, Alex Belding 17.48 17.66 -1.8
4 Peters, Haley Greenville 17.68 17.76 -1.8
5 Jakeway, Emma Belding 17.90 18.36 -1.8
6 Oakes, Marissa Cedar Spring 17.57 18.64 -1.8
7 Eubank, Summer Belding 18.12 18.76 -1.8
8 Baker, Makayla Carson City- 17.74 23.58 -1.8

Event 5 Boys 100 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Stephens, Carter Greenville 11.40 11.34 -2.2
2 Plate, Eric Greenville 11.31 11.44 -2.2
3 Sipka, Brandon Cedar Spring 11.51 11.71 -2.2
4 Swider, Andrew Belding 11.70 11.72 -2.2
5 Reich, Justin Central Mont 11.76 11.90 -2.2
6 Taylor, Keigan Vestaburg 12.04 12.25 -2.2
7 Hilyer, Austin Cedar Spring 12.13 12.73 -2.2

Event 6 Girls 100 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Breimayer, McKenzie Belding 12.97 13.06 -2.7
2 Hamilton, Aly Cedar Spring 12.96 13.30 -2.7
3 Pettway, Ahkarhee Lakeview 13.35 13.73 -2.7
4 Tepin, Tara Cedar Spring 13.39 13.76 -2.7
5 Stearns, Autumn Howard City- 14.18 13.84 -2.7
6 Swarts, Ashley Vestaburg 13.44 14.21 -2.7
7 Jolls, Tia Carson City- 13.84 14.54 -2.7
8 Schneider, Jenna Carson City- 14.34 14.78 -2.7

Event 7 Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Greenville 'A' 1:33.00 1:34.88
1) Stephens, Carter 2) Douglas, Austin
3) Dillon, Alex 4) Plate, Eric
2 Howard City-Tri-County 'A' 1:35.65 1:35.15
1) Becktell, Johnathan 2) Britten, Alex
3) Groendal, Eli 4) Vidro, Hunter
3 Central Montcalm 'A' 1:36.00 1:36.44
1) Braman, Trenton 2)
4 Cedar Springs 'A' 1:37.36 1:36.77
1) Hilyer, Austin 2)
5 Belding 'A' 1:41.31 1:39.37
1) Farleigh, Fred 2) Paauwe, Sean
3) Partridge, Paxton 4) Walch, Corey
6 Vestaburg 'A' 1:43.00 1:49.06
1) Keyes, Dalton 2) Nisonger, Nathaniel
3) Gostomski, Kristian 4) Taylor, Keigan

Event 8 Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Belding 'A' 1:48.54 1:48.99
1) McCully, Johanna 2) Breimayer, Hallee
3) Rode, MacKenzie 4) Breimayer, McKenzie
2 Greenville 'A' 1:50.00 1:52.45
1) Bradford, Carlie 2) Somerfield, Leah
3) Sorsen, Madison 4) Berry, Ally
3 Cedar Springs 'A' 1:52.29 1:52.48
1) Oakes, Marissa 2) Vanlangen, Taylor
3) Finch, Olivia 4) Hamilton, Aly
4 Carson City-Crystal 'A' 2:02.11
1) Schneider, Jenna 2) Heckman, Regan
3) Assemany, Savannah 4) McCrackin, Samantha
5 Vestaburg 'A' 2:08.00 2:09.95
1) McCarty, Johannah 2) McCarty, Essie
3) McCarty, Andreya 4) Wrisley, Rebekah

Event 9 Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Curtis, Trevor Belding 4:41.00 4:49.58
2 Jason, Aaron Howard City- 4:48.48 4:51.58
3 Farmer, Kyle Greenville 4:53.29 4:56.70
4 Rowland, Spencer Greenville 4:54.38 5:00.24
5 Baldwin, Joesph Central Mont 4:57.93 5:02.45
6 Rackley, Weston Howard City- 4:57.93 5:05.56
7 Harthorn, Brandon Cedar Spring 5:06.09 5:06.36
8 Mason, Andrew Greenville 5:13.48 5:17.57
9 Nichols, Mitchell Central Mont 5:22.40 5:35.60
10 Braman, Royce Belding 5:13.70 5:41.48

Event 10 Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Myles, Teresa Belding 5:37.20 5:46.71
2 Syrjala, Alexa Belding 5:59.99 5:58.38
3 Ovokaitys, Ellie Cedar Spring 5:45.40 6:10.33
4 Austin, Sarah Greenville 6:09.38 6:24.38
5 McClurken, Caitlin Cedar Spring 6:05.99 6:32.91
6 Green, Desiree Lakeview 6:49.71 7:06.06

Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Greenville 'A' 45.04 45.34
1) Stephens, Carter 2) Prosser, Jake
3) Ramirez, Brennan 4) Plate, Eric
2 Cedar Springs 'A' 46.39 45.40
1) Hilyer, Austin 2)
3 Howard City-Tri-County 'A' 46.81 46.14
1) Britten, Alex 2) Vidro, Hunter
3) Wiltjer, Hunter 4) Zuzula, John
4 Central Montcalm 'A' 46.44 46.25
1) Braman, Trenton 2)
5 Belding 'A' 48.03 47.71
1) Farleigh, Fred 2) Paauwe, Sean
3) Partridge, Paxton 4) Walch, Corey
6 Vestaburg 'A' 47.34 49.64
1) Taylor, Keigan 2) Gostomski, Kristian
3) Keyes, Dalton 4) Nisonger, Nathaniel

Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Belding 'A' 51.93 51.39
1) McCully, Johanna 2) Breimayer, Hallee
3) Sower, Mackenzie 4) Breimayer, McKenzie
2 Cedar Springs 'A' 51.87 52.12
1) Oakes, Marissa 2) Vanlangen, Taylor
3) Olszewski, Abby 4) Hamilton, Aly
3 Greenville 'A' 55.14 54.37
1) Bradford, Carlie 2) Kerr, Charlotte
3) Hamel, Christina 4) Matthews, Isabelle
4 Howard City-Tri-County 'A' 54.94 54.50
1) Stearns, Autumn 2) Dailey, Alivia
3) Hauenstein, Julia 4) Wroblewski, Amber
5 Carson City-Crystal 'A' 56.24 56.54
1) Assemany, Savannah 2) Schneider, Jenna
3) Heckman, Regan 4) Jolls, Tia
6 Vestaburg 'A' 1:00.14 1:04.64
1) McCarty, Andreya 2) McCarty, Johannah
3) McCarty, Essie 4) Wrisley, Rebekah

Event 13 Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sipka, Brandon Cedar Spring 50.98 52.21
2 Swider, Andrew Belding 52.26 52.54
3 Groendal, Eli Howard City- 52.81 53.49
4 Sawade, Remington Cedar Spring 56.03 56.64
5 Gott, Lane Cedar Spring 55.84 56.70
6 Scott, Josh Greenville 53.37 59.01
7 Braman, Trenton Central Mont 56.82 1:03.21

Event 14 Girls 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sargent, Aaliyah Cedar Spring 1:04.48 1:05.64
2 Callahan, Clarice Greenville 1:06.33 1:05.74
3 Roper, Kenadee Lakeview 1:07.44 1:06.59
4 Wroblewski, Amber Howard City- 1:05.99 1:07.68
5 Heintzelman, Cheyanne Greenville 1:07.39 1:07.72
6 Kerr, Charlotte Greenville 1:07.85 1:09.15
7 Shaft, Emily Cedar Spring 1:07.38 1:10.20

Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cotten, MavRick Cedar Spring 40.48 41.65
2 Douglas, Austin Greenville 42.96 42.95
3 Lagunas, Marco Howard City- 43.57 44.03
4 Argersinger, Jaren Central Mont 44.64 44.50
5 Tepin, James Cedar Spring 44.70 44.74
6 Heintzelman, Trent Greenville 45.06 45.49
7 Bach, Gunnar Belding 44.93 45.88
8 Flinn, Cody Carson City- 46.04 49.32

Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tepin, Tara Cedar Spring 51.83 52.31
2 Jakeway, Emma Belding 52.26 52.32
3 Peters, Haley Greenville 51.42 52.97
4 Marvel, Allyson Cedar Spring 53.80 53.19
5 Baker, Makayla Carson City- 52.14 54.71
6 Eubank, Summer Belding 53.09 55.33
7 Glegola, Kaitlin Belding 57.25 56.44
8 Kemp, Landon Greenville 48.78 56.60

Event 17 Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Farmer, Kyle Greenville 2:10.67 2:10.50
2 Rowland, Spencer Greenville 2:11.05 2:11.57
3 Curtis, Trevor Belding 2:09.13 2:18.14
4 Baldwin, Joesph Central Mont 2:17.40 2:20.18
5 Gondek, Tyler Vestaburg 2:38.30 2:38.59
6 Edwards, Kirklyn Vestaburg 2:38.01 2:45.70

Event 18 Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Baylis, Monica Belding 2:24.12 2:23.21
2 Heintzelman, Hannah Cedar Spring 2:30.73 2:29.80
3 Fitzgerald, Stacey Greenville 2:32.42 2:31.23
4 Warner, Rachael Belding 2:31.74 2:34.88
5 McCarty, Andreya Vestaburg 2:41.70 2:39.95
6 Heintzelman, Jennifer Cedar Spring 2:39.96 2:45.59
7 Kavanagh, Karagan Carson City- 2:45.50 2:49.04
8 Wright, Sara Belding 2:51.95 2:56.29
9 Alago, Dominique Carson City- 2:57.40 3:15.19
10 Roper, Kenadee Lakeview 2:47.24 3:20.79

Event 19 Boys 200 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Stephens, Carter Greenville 22.88 22.85 2.6
2 Reich, Justin Central Mont 23.47 23.37 2.6
3 Becktell, Johnathan Howard City- 23.63 23.46 2.6
4 Swider, Andrew Belding 23.25 23.67 2.6
5 Boomer, Drake Lakeview 23.44 23.72 2.6
6 Dillon, Alex Greenville 24.31 24.01 2.6
7 Davis, Logan Central Mont 24.22 24.06 2.6

Event 20 Girls 200 Meter Dash
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Berry, Ally Greenville 27.27 27.20 4.1
2 Hamilton, Aly Cedar Spring 27.22 27.78 4.1
3 Pettway, Ahkarhee Lakeview 27.97 28.58 4.1
4 Stearns, Autumn Howard City- 30.01 28.64 4.1
5 Parks, Gwen Central Mont 30.44 29.49 4.1
6 Swarts, Ashley Vestaburg 28.44 30.01 4.1
7 Wroblewski, Amber Howard City- 29.58 32.95 4.1

Event 21 Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Curtis, Trevor Belding 10:03.13 11:03.30
2 Jason, Aaron Howard City- 10:45.69 11:09.78
3 Rackley, Weston Howard City- 10:54.55 11:10.48
4 Harthorn, Brandon Cedar Spring 11:03.76 11:15.59
5 Hilliker, Stephen Greenville 11:11.28 11:23.42
6 Mason, Andrew Greenville 11:12.19 11:32.23
7 Wood, Kenny Greenville 11:30.53 11:38.49
8 Abbott, Ty Greenville 11:59.40 12:00.43
9 Milner, Jered Greenville 11:59.00 12:03.96

Event 22 Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Myles, Teresa Belding 12:16.55 12:49.15
2 Syrjala, Alexa Belding 13:13.75 13:10.33
3 Ward, Taylor Carson City- 12:33.71 13:16.69
4 McCrackin, Elizabeth Carson City- 13:52.70 14:17.78
5 McCarty, Andreya Vestaburg 13:17.60 14:56.81

Event 23 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Greenville 'A' 3:39.80 3:42.76
1) Heintzelman, Trent 2) Dillon, Alex
3) Ramirez, Brennan 4) Scott, Josh
2 Howard City-Tri-County 'A' 3:41.50 3:44.51
1) Becktell, Johnathan 2) Britten, Alex
3) Groendal, Eli 4) Lagunas, Marco
3 Belding 'A' 3:43.00 3:51.58
1) Bach, Gunnar 2) Brimmer, Jeff
3) Flynn, Blake 4) Swider, Andrew
4 Central Montcalm 'A' 3:53.00 4:02.09
1) Braman, Trenton 2)
5 Carson City-Crystal 'A' 4:06.73
1) Flinn, Cody 2) Staff, Jared
3) Johns, Brendan 4) Gage, Grant
6 Vestaburg 'A' 4:19.00 4:25.57
1) Edwards, Kirklyn 2) Gondek, Tyler
3) Taylor, Keigan 4) Nisonger, Nathaniel

Event 24 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Belding 'A' 4:12.27 4:10.88
1) McCully, Johanna 2) Rode, Danielle
3) Rode, MacKenzie 4) Baylis, Monica
2 Greenville 'A' 4:22.00 4:19.68
1) Fitzgerald, Stacey 2) Callahan, Clarice
3) Sorsen, Madison 4) Berry, Ally
3 Cedar Springs 'A' 4:17.68 4:33.48
1) Sargent, Aaliyah 2) Heintzelman, Hannah
3) Heintzelman, Jennifer 4) Tepin, Tara

Event 25 Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Boomer, Drake Lakeview 6-00.00 6-02.00
2 O'Herron, Jake Greenville 6-00.00 5-10.00
3 Groendal, Eli Howard City- 5-08.00 J5-10.00
4 Prosser, Jake Greenville 5-06.00 5-06.00
4 Brimmer, Jeff Belding 5-10.00 5-06.00
6 Gage, Grant Carson City- 5-10.00 J5-06.00
7 Flynn, Blake Belding 5-08.00 J5-06.00
-- Nichols, Mitchell Central Mont 5-06.00 NH

Event 26 Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Borton, Shalie Carson City- 4-10.00 4-08.00
2 Swarts, Ashley Vestaburg 4-10.00 4-06.00
2 Sower, Mackenzie Belding 4-08.00 4-06.00
4 Peters, Haley Greenville 4-08.00 4-04.00
4 Tepin, Tara Cedar Spring 4-05.00 4-04.00
4 Somerfield, Leah Greenville 4-10.00 4-04.00

Event 27 Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kemp, Landon Greenville 11-08.00 10-00.00
2 Fitzgerald, Stacey Greenville 8-06.00 9-06.00
3 Marvel, Allyson Cedar Spring 9-00.00 9-00.00
4 Parker, Alex Belding 9-00.00 8-06.00
5 Matthews, Isabelle Greenville 8-06.00 8-00.00
6 Rubingh, Jordin Howard City- 8-00.00 7-00.00
6 Glegola, Kaitlin Belding 7-06.00 7-00.00
8 Hamel, Christina Greenville 8-00.00 J7-00.00

Event 28 Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Betten, Peter Lakeview 11-06.00 12-09.00
2 VanEss, Dalton Cedar Spring 12-02.00 12-06.00
3 Sawade, Remington Cedar Spring 11-06.00 11-00.00
4 Taylor, Spencer Howard City- 10-00.00 10-00.00
5 Scott, Josh Greenville 10-00.00 J10-00.00
6 King, Jon Vestaburg 10-00.00 J10-00.00
7 Wyckoff, Conner Greenville 9-06.00 9-06.00
8 Scott, Nate Greenville 9-06.00 J9-06.00

Event 29 Girls Long Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Kemp, Landon Greenville 17-09.00 17-06.00 NWI Stadium Record
2 Ross, Ashley Belding 15-09.50 16-00.00 NWI
3 Rode, MacKenzie Belding 15-06.75 15-08.50 NWI
4 Oakes, Marissa Cedar Spring 15-05.50 14-11.00 NWI
5 Vanlangen, Taylor Cedar Spring 15-02.75 14-05.00 NWI
6 Jolls, Tia Carson City- 14-05.00 14-04.50 NWI
7 Callahan, Clarice Greenville 14-06.75 13-11.25 NWI
8 Hall, Alison Cedar Spring 14-10.00 12-08.00 NWI

Event 30 Boys Long Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Boomer, Drake Lakeview 21-07.00 22-02.50 NWI
2 Cotten, MavRick Cedar Spring 20-04.00 21-03.00 NWI
3 Becktell, Johnathan Howard City- 20-00.00 19-07.50 NWI
4 Douglas, Austin Greenville 19-05.00 19-06.25 NWI
5 McNinch, Gabe Greenville 18-08.00 19-01.25 NWI
6 Alvesteffer, Collin Cedar Spring 18-10.50 19-00.50 NWI
7 Cebrero, Bryan Cedar Spring 19-02.50 18-04.50 NWI
8 Taylor, Spencer Howard City- 18-00.00 16-07.25 NWI

Event 31 Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Holyfield, Gabby Belding 18-11.50 120-09
2 Wilker, Greta Belding 104-00 113-09
3 Drumm, Micki Vestaburg 101-08 109-00
4 Zimmer, Taylor Greenville 100-07 102-08.50
5 Somerfield, Leah Greenville 109-04 98-01
6 Bean, M Howard City- 103-02 97-06
7 Engen, Karen Carson City- 86-09 81-08.50
8 James, Allyson Central Mont 85-07 78-11

Event 32 Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hopkins, Austin Carson City- 116-06 128-04.50
2 Kindlle, Cory Central Mont 23-06.50 126-02
3 Johnson, Jordan Cedar Spring 141-01 125-00.50
4 Burrows, Caden Cedar Spring 132-00 123-05.50
5 Irish, James Greenville 23-07.50 119-01.50
6 Bacon, Trevor Lakeview 20-03.75 103-10.50
7 Downing, Jared Greenville 118-04 97-09
8 O'Herron, Jake Greenville 117-10 97-03

Event 33 Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bacon, Trevor Lakeview 50-04.50 48-00.75
2 Johnson, Jordan Cedar Spring 45-03.00 44-04.00
3 Burrows, Caden Cedar Spring 47-03.00 44-03.50
4 Hopkins, Austin Carson City- 45-09.50 43-11.50
5 Kindlle, Cory Central Mont 44-11.00 42-06.50
6 Prosser, Jake Greenville 42-06.00 42-05.00
7 Smith, Jacob Carson City- 41-08.50 39-02.25
8 Backing, Allen Belding 40-06.50 37-05.25

Event 34 Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wilker, Greta Belding 37-06.00 38-00.00
2 Somerfield, Leah Greenville 37-11.25 37-03.00
3 Zimmer, Taylor Greenville 36-06.25 36-06.75
4 Holyfield, Gabby Belding 33-10.50 31-00.00
5 Engen, Karen Carson City- 30-04.00 29-01.25
6 Wrisley, Rebekah Vestaburg 28-08.00 27-06.50
7 Todd, Brittany Cedar Spring 29-03.50 27-02.25
8 Hummel, Adeline Carson City- 31-03.25 27-02.00