2014 Big Foot Challenge

back to results

May. 26, 2014

2014 Big Foot Challenge
Dansville, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Big Foot Challenge
Age Group Results
May 26, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Becca Moore 32 5 22:39.5 7:18/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Linda Hernandez 50 28 28:48.1 9:17/M

Female 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ellie Thorburn 8 19 28:06.9 9:04/M
2 Meghan Ford 8 26 28:46.5 9:17/M
3 Reeghan Griffith 7 50 32:54.2 10:37/M
4 Elliana Mayhew 9 52 33:13.7 10:43/M
5 Paige Wilton 9 58 34:16.3 11:03/M
6 Erin Sherwood 9 78 42:05.3 13:35/M
7 Teagan Savoie 9 90 44:42.4 14:25/M
8 Madilyn Savoie 6 91 44:43.2 14:25/M
9 Kelsea Barcelon 8 92 44:43.5 14:25/M
10 Isabelle Marks 9 93 44:44.7 14:26/M
11 Makenna Griffith 10 99 56:29.4 18:13/M

Female 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Esther Launstein 12 40 31:22.8 10:07/M
2 Klayre Gerwolds 11 54 33:26.1 10:47/M
3 Sophie Lindsay 11 74 40:19.6 13:00/M
4 Olivia Calderone 11 79 42:08.9 13:35/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Hannah Douglas 17 17 27:48.9 8:58/M
2 Addison Price 19 48 32:48.3 10:35/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebekah Guy 20 16 27:31.0 8:53/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Emma Helvey 28 33 29:38.5 9:34/M
2 Darcy Bowen 25 69 38:01.2 12:16/M
3 Beth Severns 26 98 54:30.2 17:35/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Megan Merrill 33 12 25:48.9 8:19/M
2 Cassandra Todd 30 32 29:38.2 9:34/M
3 Chat Duke 30 44 31:41.2 10:13/M
4 Crystal Earl 33 101 1:00:59.5 19:40/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Miya Warbel 37 10 24:36.0 7:56/M
2 Cortney Ford 37 27 28:47.7 9:17/M
3 Christi Henke 35 43 31:41.0 10:13/M
4 Kathryn Wilton 36 46 32:03.0 10:20/M
5 Andrea Griffith 35 49 32:51.9 10:36/M
6 Michele Schmieder 37 61 34:47.2 11:13/M
7 Olivia Zustiak 37 65 36:36.4 11:48/M
8 Lisa Harris 35 81 42:19.5 13:39/M
9 Traci Barcelon 37 88 44:33.6 14:22/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tina Coyer 41 38 30:52.2 9:57/M
2 Evelyn Minnis 42 42 31:23.3 10:07/M
3 Kelly Ryder 44 68 37:54.9 12:14/M
4 Kris Wing 40 73 40:00.5 12:54/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Laura Laustein 46 31 29:34.1 9:32/M
2 Laura Moser 49 72 39:54.9 12:52/M
3 Jodi Daily 49 97 54:29.5 17:35/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joyce Romar 50 76 40:46.4 13:09/M
2 Rose Short 54 96 52:51.8 17:03/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Denise Townsend 55 47 32:22.9 10:26/M
2 Linda Lininger 56 77 41:10.2 13:17/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joann Depeel 64 70 38:31.6 12:25/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Judy Tuthill 67 86 43:41.3 14:05/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Devin Gibbs 14 1 20:02.7 6:28/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Waterstradt 50 2 20:11.1 6:31/M

Male 10 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bennen Chapman 10 13 26:14.2 8:28/M
2 Damian Defeyter 9 15 27:27.3 8:51/M
3 Alex Newcomb 8 34 29:45.0 9:36/M
4 Nick Barnett 9 45 31:52.2 10:17/M
5 Ethan Anthes 8 82 42:19.7 13:39/M
6 Jackson Vanpatten 7 83 42:36.2 13:45/M
7 Lukas Barcelon 5 89 44:33.9 14:22/M
8 Ethan Jones 8 95 49:56.7 16:06/M

Male 11 to 14

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nicholas Kadluboski 13 3 21:50.4 7:03/M
2 Daniel Hartman 14 6 23:06.9 7:27/M
3 Brendan Ryder 14 11 24:43.6 7:58/M
4 Dillon Buck 13 23 28:22.3 9:09/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Kadluboski 16 4 21:58.1 7:05/M
2 Derrick Risner 17 8 23:45.9 7:40/M
3 Nicholas Ryder 17 9 24:31.2 7:55/M
4 Hunter McLaren 16 29 28:48.7 9:17/M
5 Luke Blough 15 30 29:12.6 9:25/M
6 Jeremiah Blough 18 67 37:30.9 12:06/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steve Foster 28 14 26:15.6 8:28/M
2 Cole Scripter 29 25 28:32.7 9:12/M
3 Kyle Scripter 27 85 42:53.8 13:50/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alex Dennis 30 60 34:45.1 11:13/M
2 Jason Griffith 34 100 56:34.0 18:15/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Wittenbach 35 7 23:43.3 7:39/M
2 Mike Peters 38 35 29:54.8 9:39/M
3 Michael Earl II 35 37 30:45.7 9:55/M
4 Patrick Mayhew 35 53 33:14.0 10:43/M
5 David Harns 36 57 34:07.7 11:00/M
6 Bryan Wilton 36 59 34:16.6 11:03/M
7 William Zustiak 36 64 36:35.9 11:48/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kevin Jones 42 22 28:19.7 9:08/M
2 Scott Davies 44 51 33:01.3 10:39/M
3 Bryon Gerwolds 41 55 33:26.5 10:47/M
4 Bill Sherwood 41 80 42:10.5 13:36/M
5 Chris Savoie 40 87 44:17.7 14:17/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Derek McLaren 45 36 30:06.5 9:43/M
2 Darren Hartman 45 41 31:23.0 10:07/M
3 Tim Price 48 63 36:00.7 11:37/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Perry Ragon 51 21 28:16.2 9:07/M
2 Chester Lavalley 52 62 35:40.3 11:30/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ray Kadluboski 55 24 28:28.2 9:11/M
2 Mick Larue 59 39 30:53.9 9:58/M
3 Gary Lipsey 58 56 34:02.2 10:59/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Craig Wittenbach 62 18 27:50.9 8:59/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Larry McCaskey 65 20 28:08.7 9:05/M
2 Dave Blough 68 66 36:43.0 11:51/M
3 Gordon Tuthill 67 71 39:52.5 12:52/M
4 Steven Depeel 65 75 40:44.8 13:08/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Rude 80 84 42:41.7 13:46/M
2 Pat Risner 78 94 48:09.5 15:32/M




Big Foot Challenge
Age Group Results
May 26, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

8K Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donna Olson 64 8 39:18.2 7:52/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Wendy May 41 23 51:59.4 10:24/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Claudia Katke 24 20 50:28.5 10:06/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Fawn Buck 41 24 55:15.5 11:03/M
2 Margaret Rost 42 26 55:53.2 11:11/M
3 Christa Lininger 44 27 58:20.5 11:40/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Veronica Jackson 55 25 55:34.0 11:07/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Nick Moon 21 1 28:45.9 5:45/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Graham 41 2 31:13.8 6:15/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Ryder 11 10 40:41.1 8:08/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ben Hedrick 17 3 34:56.2 6:59/M
2 Ethan Launstein 15 6 38:45.2 7:45/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ethan Gurecki 21 4 35:16.8 7:03/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Eric Thackery 33 17 44:11.2 8:50/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tim Bolles 43 18 44:24.9 8:53/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Barnett 47 5 36:35.3 7:19/M
2 Mikey Getter 46 7 38:50.7 7:46/M
3 Chris Merrill 48 9 39:32.3 7:54/M
4 R.c. Ryder 46 11 40:57.6 8:11/M
5 Dan Launstein 47 14 42:41.0 8:32/M
6 Steven Cook 46 28 1:01:44.7 12:21/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeff Anderson 52 16 44:02.4 8:48/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dale Lininger 55 19 46:47.5 9:21/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kenneth Rowe 67 12 41:18.0 8:16/M
2 Clair Risner 69 21 51:05.5 10:13/M
3 Roger Nelson 66 22 51:54.6 10:23/M

Male 70 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Don Owens 70 13 41:39.4 8:20/M
2 Bill Keller 73 15 42:49.2 8:34/M

Dansville, MI
Provided by Michigan Running Foundation