2014 John Soderman Caledonia Relays

back to results

Apr. 4, 2014

2014 John Soderman Caledonia Relays
Calendonia HS, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/28/2014
John Soderman Caledonia Relays - 4/25/2014
Ralph Meyers Stadium
Calendonia High School, MI
Results

Event 1 Boys 4x3200 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Forest Hills Northern 'A' 41:49.20 12
1) Vredeveld, Mitchell 2) Callahan, Jack
3) Wittland, Andrew 4) Morgan, Cal
1:11.90 (1:11.90) 2:30.37 (1:18.48) 3:42.54 (1:12.17) 4:58.20 (1:15.66)
6:16.02 (1:17.83) 7:34.22 (1:18.20) 8:51.58 (1:17.37) 10:02.49 (1:10.92)
11:16.64 (1:14.15) 12:35.70 (1:19.06) 13:57.04 (1:21.35) 15:19.47 (1:22.43)
16:41.94 (1:22.47) 18:04.56 (1:22.63) 19:27.11 (1:22.55) 20:46.89 (1:19.79)
22:03.00 (1:16.12) 23:21.18 (1:18.18) 24:42.50 (1:21.32) 26:06.73 (1:24.24)
27:31.87 (1:25.14) 28:58.09 (1:26.23) 30:22.99 (1:24.90) 31:37.13 (1:14.15)
32:50.11 (1:12.98) 34:06.84 (1:16.73) 35:24.29 (1:17.46) 36:43.54 (1:19.25)
38:04.50 (1:20.96) 39:24.24 (1:19.75) 40:42.85 (1:18.62) 41:49.20 (1:06.35)
2 Caledonia 'A' 42:37.15 8
1) Miller, Jensen 2) Risner, Josh
3) Darby, Flynn 4) Bennett, Jordan
1:12.55 (1:12.55) 2:31.33 (1:18.79) 3:50.40 (1:19.07) 5:08.24 (1:17.85)
6:27.52 (1:19.29) 7:50.08 (1:22.56) 9:14.96 (1:24.89) 10:37.14 (1:22.18)
11:50.16 (1:13.03) 13:08.72 (1:18.57) 14:30.10 (1:21.39) 15:53.54 (1:23.44)
17:18.59 (1:25.05) 18:43.60 (1:25.02) 20:05.24 (1:21.65) 21:23.71 (1:18.48)
22:45.71 (1:22.00) 24:07.46 (1:21.76) 25:27.28 (1:19.83) 26:44.42 (1:17.15)
28:04.17 (1:19.76) 29:23.86 (1:19.69) 30:48.20 (1:24.35) 32:13.62 (1:25.42)
33:25.51 (1:11.89) 34:43.90 (1:18.40) 36:02.42 (1:18.53) 37:21.13 (1:18.71)
38:40.34 (1:19.22) 40:03.01 (1:22.67) 41:23.54 (1:20.54) 42:37.15 (1:13.61)
3 BC Harper Creek 'A' 43:06.88 6
1) Mays, Logan 2) Schneider, Cole
3) Newburn, Chris 4) Thomas, Brad
1:11.73 (1:11.73) 2:30.28 (1:18.56) 3:50.47 (1:20.19) 5:13.15 (1:22.69)
6:39.21 (1:26.07) 8:02.52 (1:23.32) 9:25.53 (1:23.01) 10:41.52 (1:16.00)
11:52.05 (1:10.53) 13:08.29 (1:16.24) 14:29.38 (1:21.10) 15:52.98 (1:23.60)
17:18.05 (1:25.07) 18:43.29 (1:25.25) 20:07.31 (1:24.03) 21:25.20 (1:17.89)
22:45.97 (1:20.78) 24:07.75 (1:21.78) 25:27.01 (1:19.27) 26:44.11 (1:17.11)
28:03.72 (1:19.61) 29:22.92 (1:19.21) 30:43.23 (1:20.32) 31:58.83 (1:15.60)
33:10.87 (1:12.04) 34:32.85 (1:21.99) 35:56.72 (1:23.88) 37:21.49 (1:24.77)
38:45.17 (1:23.68) 40:14.60 (1:29.43) 41:43.33 (1:28.73) 43:06.88 (1:23.56)
4 East Grand Rapids 'A' 43:25.84 4
1) Levitt, Matthew 2) Cunningham, Jamey
3) Shorey, Nick 4) Schultz, Easton
1:14.39 (1:14.39) 2:37.40 (1:23.02) 4:03.31 (1:25.92) 7:01.06 (2:57.75)
8:33.51 (1:32.45) 10:06.61 (1:33.11) 11:40.09 (1:33.48) 12:57.29 (1:17.21)
14:17.01 (1:19.72) 15:37.93 (1:20.93) 16:58.98 (1:21.05) 18:18.69 (1:19.72)
19:39.78 (1:21.09) 21:00.12 (1:20.35) 22:18.27 (1:18.15) 23:36.39 (1:18.13)
25:01.66 (1:25.27) 26:23.99 (1:22.34) 27:47.49 (1:23.51) 29:08.37 (1:20.88)
30:31.38 (1:23.01) 30:31.38 (0.01) 31:52.76 (1:21.39) 33:09.83 (1:17.07)
34:23.20 (1:13.38) 35:40.42 (1:17.22) 36:57.72 (1:17.31) 38:14.35 (1:16.63)
39:32.23 (1:17.89) 40:51.05 (1:18.82) 42:09.84 (1:18.80) 43:25.84 (1:16.00)
5 Lowell 'A' 49:09.43 2
1) Coxon, Riley 2) Noffke, Ben
3) Cater, Kyle 4) Grant, Parker
1:20.17 (1:20.17) 2:53.93 (1:33.77) 4:26.40 (1:32.48) 6:00.08 (1:33.68)
7:34.01 (1:33.94) 9:06.81 (1:32.81) 10:39.28 (1:32.47) 12:04.28 (1:25.01)
13:30.74 (1:26.46) 15:02.19 (1:31.45) 16:33.26 (1:31.08) 18:02.55 (1:29.30)
19:31.98 (1:29.44) 21:05.73 (1:33.75) 22:43.86 (1:38.14) 24:16.86 (1:33.00)
25:42.03 (1:25.18) 27:18.88 (1:36.85) 28:56.01 (1:37.13) 30:32.55 (1:36.55)
32:09.30 (1:36.76) 33:47.58 (1:38.29) 35:26.86 (1:39.28) 36:55.48 (1:28.63)
38:18.50 (1:23.02) 39:48.51 (1:30.02) 41:21.51 (1:33.00) 42:57.35 (1:35.85)
44:34.29 (1:36.94) 46:09.33 (1:35.05) 47:37.61 (1:28.28) 49:09.43 (1:31.83)
6 GR Northview 'A' 54:03.17
1) Jackson, Ethan 2) Hackett, Ben
3) Idema, Brandon 4) Burnett, Tyler
1:24.52 (1:24.52) 2:58.46 (1:33.95) 4:36.58 (1:38.13) 6:16.10 (1:39.52)
7:58.54 (1:42.44) 9:43.16 (1:44.62) 11:30.15 (1:47.00) 13:18.62 (1:48.47)
14:49.28 (1:30.66) 16:29.15 (1:39.88) 18:03.06 (1:33.92) 19:41.03 (1:37.97)
21:17.57 (1:36.54) 22:55.50 (1:37.94) 24:32.05 (1:36.56) 25:58.62 (1:26.57)
27:34.18 (1:35.57) 29:15.69 (1:41.52) 30:58.55 (1:42.87) 32:45.75 (1:47.21)
34:33.35 (1:47.60) 36:22.72 (1:49.38) 38:13.36 (1:50.64) 39:59.74 (1:46.38)
41:30.30 (1:30.56) 43:04.75 (1:34.46) 44:47.13 (1:42.38) 46:34.59 (1:47.46)
48:25.09 (1:50.51) 50:16.98 (1:51.90) 51:56.92 (1:39.94) 54:03.17 (2:06.26)

Event 2 Girls 4x1600 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Forest Hills Northern 'A' 22:48.50 12
1) Bohatch, Katya 2) Fanning, Norah
3) Posthuma, Morgan 4) Bohatch, Reesie
1:19.11 (1:19.11) 2:46.53 (1:27.42) 4:15.19 (1:28.66) 5:38.95 (1:23.76)
7:00.97 (1:22.02) 8:33.81 (1:32.84) 10:11.22 (1:37.42) 11:45.33 (1:34.11)
13:07.49 (1:22.16) 14:36.71 (1:29.23) 16:09.06 (1:32.36) 17:40.02 (1:30.97)
18:52.06 (1:12.04) 20:10.36 (1:18.30) 21:29.35 (1:19.00) 22:48.50 (1:19.15)
2 Caledonia 'A' 23:03.85 8
1) Schroder, Olivia 2) Hazelbach, Hannah
3) Seromik, Megan 4) Bordewyk, Olivia
1:20.61 (1:20.61) 2:49.02 (1:28.41) 4:18.64 (1:29.62) 5:41.34 (1:22.71)
7:02.44 (1:21.10) 8:32.04 (1:29.60) 10:05.81 (1:33.78) 11:37.23 (1:31.42)
12:53.64 (1:16.41) 14:22.44 (1:28.81) 15:53.28 (1:30.85) 17:23.59 (1:30.32)
18:38.92 (1:15.33) 20:06.05 (1:27.14) 21:34.10 (1:28.06) 23:03.85 (1:29.75)
3 Otsego 'A' 23:14.45 6
1) Nord, Grace 2) Hirzel, Sophie
3) Austin, Amber 4) Aalberts, Megan
1:19.59 (1:19.59) 2:49.19 (1:29.60) 4:21.57 (1:32.38) 5:53.27 (1:31.71)
7:15.77 (1:22.50) 8:43.99 (1:28.23) 10:14.97 (1:30.99) 11:37.74 (1:22.77)
13:00.24 (1:22.50) 14:34.11 (1:33.87) 16:13.37 (1:39.27) 17:43.13 (1:29.76)
18:54.82 (1:11.70) 20:18.36 (1:23.54) 21:47.02 (1:28.67) 23:14.45 (1:27.44)
4 East Grand Rapids 'A' 23:54.79 4
1) Etienne, Charlotte 2) Laffrey, Anna
3) Cole, Mackenzie 4) Drake, Ellie
1:21.73 (1:21.73) 2:49.94 (1:28.22) 4:18.92 (1:28.98) 5:41.06 (1:22.15)
7:03.08 (1:22.03) 8:33.53 (1:30.46) 10:06.18 (1:32.65) 11:35.38 (1:29.21)
12:55.45 (1:20.07) 14:34.41 (1:38.97) 16:13.35 (1:38.94) 17:39.99 (1:26.65)
19:05.45 (1:25.46) 20:18.37 (1:12.93) 22:22.95 (2:04.58) 23:54.79 (1:31.85)
5 Lowell 'A' 25:32.20 2
1) Khodl, Megan 2) Elliott, Mekare
3) Dixon, Kyla 4) Engels, Haley
1:22.68 (1:22.68) 2:59.11 (1:36.44) 4:39.09 (1:39.98) 6:15.74 (1:36.66)
7:40.10 (1:24.36) 9:17.64 (1:37.54) 10:56.31 (1:38.68) 12:32.08 (1:35.78)
14:03.63 (1:31.56) 15:49.08 (1:45.45) 17:35.03 (1:45.96) 19:15.63 (1:40.61)
20:46.97 (1:31.34) 22:21.99 (1:35.03) 24:00.98 (1:38.99) 25:32.20 (1:31.23)
6 GR Northview 'A' 26:19.00
1) Jackson, Samantha 2) Luke, Isabelle
3) Johnson, Emily 4) Wiles, Katia
1:22.60 (1:22.60) 2:57.96 (1:35.37) 4:37.97 (1:40.01) 6:11.29 (1:33.33)
7:43.80 (1:32.52) 9:28.55 (1:44.76) 11:17.32 (1:48.77) 12:58.52 (1:41.20)
14:32.74 (1:34.22) 16:13.85 (1:41.12) 17:56.71 (1:42.86) 19:32.41 (1:35.71)
21:01.82 (1:29.41) 22:46.18 (1:44.37) 24:35.18 (1:49.01) 26:19.00 (1:43.82)

Event 3 Boys 4x200 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Caledonia 'A' 1:35.84 12
1) Christian, Tanner 2) Tompkins, Landon
3) Kelly, Eddie 4) Burton, Jalen
2 Otsego 'A' 1:37.24 8
1) Laughlin, Jack 2) Pfeiffer, Trey
3) Cole, Ben 4) Neely, Cameron
3 Forest Hills Northern 'A' 1:38.90 6
1) Bynum, Aaris 2) Lauchie, Erik
3) Minde, Julian 4) Smith, Rick
4 GR Northview 'A' 1:39.24 4
1) Derr, Korey 2) Morris, Nate
3) Homik, Andrew 4) Webb, Robert
5 Lowell 'A' 1:40.81 2
1) Churches, Colton 2) McGee, Collin
3) Karns, Reece 4) Misiak, Richard
-- East Grand Rapids 'A' DQ
1) Middleton, Mac 2) Sain, Earl
3) Bernard, Collin 4) Gauger, Grant
-- Holland 'A' DQ
1) Wieghmink-Hafler, Chase 2) Harinda, Emmanuel
3) Pina, Antonio 4) Almanza, Brandon

Event 4 Girls 4x200 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lowell 'A' 1:54.09 12
1) Dehaan, Lauren 2) Watson, Alon
3) Walters, Rachael 4) Graves, Jessica
2 Caledonia 'A' 1:55.08 8
1) DeForest, Jenna 2) Murphy, Lindsay
3) VanderWal, Lauren 4) Rave, Holly
3 Forest Hills Northern 'A' 1:55.15 6
1) Smith, Akia 2) Davids, Jay-Dee
3) Saldivia, Marissa 4) Khawaja, Mariam
4 Holland 'A' 1:59.48 4
1) Misiewicz, Cassandra 2) Robinson, Franesha
3) Dornak, Denasia 4) Thomas, Faith
5 Otsego 'A' 1:59.92 2
1) Thiel, Allie 2) Vea, Karissa
3) Slaughter, Shae 4) Rickstad, Maggie
6 East Grand Rapids 'A' 2:00.63
1) Johnson, Claire 2) Koning, Rachel
3) Williams, Carolyn 4) Kubiak, Rachel
7 GR Northview 'A' 2:06.26
1) Gibson, Sydney 2) Maggini, Morgan
3) Freeman, Sirenty 4) Underwood, Karen

Event 5 Boys Distance Medley Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Forest Hills Northern 'A' 11:20.94 12
1) Vredeveld, Mitchell 2) Callahan, Jack
3) Wittland, Andrew 4) Morgan, Cal
2 Caledonia 'A' 11:43.16 8
1) Pattison, Jordan 2) Farhadi, Eric
3) Feyen, Zach 4) Visscher, Hayden
3 East Grand Rapids 'A' 11:46.55 6
1) Molenaar, Erik 2) DeJonge, Charlie
3) Vruggink, Cade 4) Hoffman, Stephen
4 Otsego 'A' 11:49.22 4
1) Goodrich, Dustin 2) Kiel, Nick
3) Moran, Sammy 4) Killingberg, Ludvig
5 Lowell 'A' 11:57.56 2
1) Diamond, Zach 2) Macdonald, Nick
3) Higgins, Nick 4) Judd, Eric

Event 6 Girls Distance Medley Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Forest Hills Northern 'A' 13:19.18 12
1) Bohatch, Katya 2) Moran, Ashlee
3) Bohatch, Reesie 4) Posthuma, Morgan
2 East Grand Rapids 'A' 13:37.05 8
1) Higgins, Gabby 2) Micho, Mackenzie
3) Converse, Emily 4) Laffrey, Anna
3 Otsego 'A' 13:54.61 6
1) Aalberts, Megan 2) Hirzel, Sophie
3) Nord, Grace 4) Holmes, Morgan
4 Caledonia 'A' 14:15.31 4
1) Veneman, Brooke 2) VanderWal, Lauren
3) Dear, Shelby 4) Hazelbach, Hannah
5 GR Northview 'A' 14:42.41 2
1) Jackson, Samantha 2) Eggleston, Jessie
3) Helmer, Ashley 4) Luke, Isabelle
6 Lowell 'A' 14:52.00
1) Elliott, Mekare 2) Judd, Emily
3) Engels, Haley 4) VanLaan, Breanna

Event 7 Boys 1200 Sprint Medley Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Otsego 'A' 1.10 12
1) Jirgens, Alex 2) Chambers, Nate
3) Cole, Ben 4) Neely, Cameron
2 Caledonia 'A' 1.20 8
1) Pieri, Zach 2) Zenk, Vasha
3) Sammons, Steven 4) Kincer, Bailey
3 Forest Hills Northern 'A' 1.30 6
1) Bynum, Aaris 2) Lauchie, Erik
3) Smith, Rick 4) Minde, Julian
4 East Grand Rapids 'A' 1.40 4
1) Olgren, Matt 2) Sain, Earl
3) Matthews, Sam 4) Bernard, Collin
5 Holland 'A' 1.50 2
1) Pina, Antonio 2) Almanza, Brandon
3) DeLaRosa, Alfredo 4) Harinda, Emmanuel
6 Lowell 'A' 1.60
1) Churches, Colton 2) Massey, Derek
3) Karns, Reece 4) Misiak, Richard
7 GR Northview 'A' 1.70
1) Morris, Nate 2) Denhof, Dejour
3) Derr, Korey 4) Homik, Andrew

Event 8 Girls 1200 Sprint Medley Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Caledonia 'A' 3:04.10 12
1) Murphy, Cara 2) Postema, Bianca
3) Hamming, Katelyn 4) Rave, Holly
2 Lowell 'A' 3:07.10 8
1) Faass, Sena 2) Walters, Rachael
3) Judd, Emily 4) Watson, Alon
3 Holland 'A' 3:12.00 6
1) Thomas, Faith 2) Misiewicz, Cassandra
3) Dornak, Denasia 4) Ruhf, Kelsey
4 Otsego 'A' 3:16.10 4
1) Kiel, Olivia 2) Thiel, Allie
3) Vea, Karissa 4) Rickstad, Maggie
5 Forest Hills Northern 'A' 3:18.10 2
1) Batdorf, Quinn 2) Moore, Shade
3) Davids, Jay-Dee 4) Scholten, Kari
6 GR Northview 'A' 3:21.40
1) Helmer, Ashley 2) Eggleston, Jessie
3) Freeman, Sirenty 4) Gibson, Sydney
7 East Grand Rapids 'A' 3:27.00
1) Rector, Dana 2) Grant, Kaitlin
3) Biermacher, Grace 4) Cluff, Abby

Event 11 Girls 4x800 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Caledonia 'A' 10:08.90 12
1) Bordewyk, Olivia 2) Seromik, Megan
3) Donalson, Allie 4) Rave, Holly
2 Otsego 'A' 10:54.80 8
1) Nord, Grace 2) Hirzel, Sophie
3) Austin, Amber 4) Aalberts, Megan
3 Lowell 'A' 11:21.10 6
1) Dixon, Kyla 2) Engels, Haley
3) VanLaan, Breanna 4) Khodl, Megan
4 GR Northview 'A' 11:22.40 4
1) Jackson, Samantha 2) Helmer, Ashley
3) Wiles, Katia 4) Luke, Isabelle
5 East Grand Rapids 'A' 11:26.00 2
1) Higgins, Gabby 2) Drake, Ellie
3) Koski, Emma 4) Etienne, Charlotte

Event 12 Boys 4x800 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Caledonia 'A' 8:43.20 12
1) Risner, Josh 2) Pattison, Jordan
3) Darby, Flynn 4) Miller, Jensen
2 Lowell 'A' 9:11.50 8
1) Diamond, Zach 2) Higgins, Nick
3) Macdonald, Nick 4) Judd, Eric
3 Otsego 'A' 9:11.70 6
1) Brylowski, Cameron 2) Kiel, Nick
3) Moran, Sammy 4) Killingberg, Ludvig
4 GR Northview 'A' 9:18.20 4
1) Rohen, Sean 2) Mckenzie, Regge
3) Nowakowski, Caleb 4) Larson, Jack
5 East Grand Rapids 'A' 9:41.80 2
1) Rossi, Kenton 2) Pearson-King, Davion
3) Oostendorp, Ben 4) Manguse, Sam

Event 13 Boys 4x100 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Caledonia 'A' 45.20 12
1) Kelly, Eddie 2) Christian, Tanner
3) Burton, Jalen 4) Visscher, Hayden
2 BC Harper Creek 'A' 45.50 8
1) Ashley, Logan 2) Lightcap, Luke
3) Neuman, Anthony 4) McNichols, Anthony
3 GR Northview 'A' 46.30 6
1) Morris, Nate 2) Denhof, Dejour
3) Derr, Korey 4) Homik, Andrew
4 Holland 'A' 46.60 4
1) Wieghmink-Hafler, Chase 2) Pina, Antonio
3) Harinda, Emmanuel 4) Burley, Justice
5 East Grand Rapids 'A' 47.10 2
1) Gauger, Grant 2) Sain, Earl
3) Middleton, Mac 4) Bernard, Collin
6 Otsego 'A' 47.40
1) Hess, Sawyer 2) Pfeiffer, Trey
3) Cole, Ben 4) Laughlin, Jack
7 Lowell 'A' 48.10
1) Churches, Colton 2) Misiak, Richard
3) Massey, Derek 4) Kelley, Liam
8 Forest Hills Northern 'A' 48.30
1) Smith, Rick 2) Lauchie, Erik
3) Minde, Julian 4) Bynum, Aaris

Event 14 Girls 4x100 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Forest Hills Northern 'A' 52.70 12
1) Smith, Akia 2) Moran, Ashlee
3) Moore, Shade 4) Khawaja, Mariam
2 Holland 'A' 55.00 8
1) Ruhf, Kelsey 2) Dornak, Denasia
3) Grant, Lilian 4) Robinson, Franesha
3 East Grand Rapids 'A' 55.20 6
1) Grant, Kaitlin 2) Cluff, Abby
3) Lachance, Marie 4) Ezeh, Nicole
4 Lowell 'A' 55.50 4
1) Watson, Alon 2) Ford-Weber, Callie
3) Faass, Sena 4) Dehaan, Lauren
5 Otsego 'A' 56.00 2
1) Vea, Karissa 2) Friel, Morgan
3) Chambers, Alexis 4) Stafford, Jerrica
6 Caledonia 'A' 56.30
1) Murphy, Lindsay 2) Shank, Darcy
3) Sanford, Cassidy 4) DeForest, Jenna
7 GR Northview 'A' 59.00
1) Gibson, Sydney 2) Underwood, Karen
3) Annis, Madison 4) Deruda, Marina

Event 15 Boys 4x400 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Otsego 'A' 3:36.50 12
1) Jirgens, Alex 2) Kiel, Nick
3) Pfeiffer, Trey 4) Neely, Cameron
2 GR Northview 'A' 3:40.70 8
1) Todd, Ian 2) Larson, Jack
3) Nowakowski, Caleb 4) Rohen, Sean
3 East Grand Rapids 'A' 3:44.00 6
1) Clark, Alex 2) Molenaar, Erik
3) Matthews, Sam 4) Olgren, Matt
4 Caledonia 'A' 3:52.40 4
1) Sammons, Steven 2) Pieri, Zach
3) Tompkins, Landon 4) Miller, Jensen
5 Lowell 'A' 3:52.90 2
1) Karns, Reece 2) Kelley, Liam
3) Massey, Derek 4) Tarchala, Ryan

Event 16 Girls 4x400 Meter Relay Running
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 East Grand Rapids 'A' 4:18.10 12
1) Cole, Mackenzie 2) Williams, Carolyn
3) Converse, Emily 4) Micho, Mackenzie
2 Caledonia 'A' 4:20.80 8
1) Veneman, Brooke 2) Seromik, Megan
3) Murphy, Cara 4) Donalson, Allie
3 Lowell 'A' 4:21.90 6
1) Judd, Emily 2) VanLaan, Breanna
3) Walters, Rachael 4) Graves, Jessica
4 Holland 'A' 4:36.00 4
1) Grant, Lilian 2) Misiewicz, Cassandra
3) Ruhf, Kelsey 4) Thomas, Faith
5 Otsego 'A' 4:44.60 2
1) Kiel, Olivia 2) Thiel, Allie
3) Nord, Grace 4) Rickstad, Maggie
6 GR Northview 'A' 4:46.10
1) Harms, Rosemary 2) Huizinga, Brianna
3) Helmer, Ashley 4) Eggleston, Jessie

Event 32 Girls High Jump Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Murphy, Cara Caledonia 4-10.00 3
2 Jones, Sophie EGR 4-08.00 2
2 Sanford, Cassidy Caledonia 4-08.00 3
4 Huizinga, Brianna GR Northview 4-06.00 2
4 Thiel, Allie Otsego 4-06.00 1.50
4 Biermacher, Grace EGR 4-06.00 2
7 Slaughter, Shae Otsego 4-04.00 1.50

Event 33 Boys High Jump Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hall, Parker FHN 6-02.00 3
2 Bierlein, Riese Otsego 6-00.00 3
2 Smith, Rick FHN 6-00.00 3
4 Sammons, Steven Caledonia 5-10.00 2
5 Matthews, Sam EGR 5-04.00 1.50
5 Ashley, Logan Harper Creek 5-04.00 1.50
5 Pieri, Zach Caledonia 5-04.00 2
-- Devette, Jarrod Holland NH
-- Garter, Tyler Lowell NH
-- Balcazar, Jose Holland NH
-- Higgins, Nick Lowell NH
-- DeJonge, Charlie EGR NH
-- Shaw, Tyler Harper Creek NH
-- Bennet, Ryan Otsego NH

Event 34 Girls Pole Vault Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Murphy, Sarah FHN 8-06.00 2
2 Lachance, Marie EGR 8-00.00 3
2 Rector, Dana EGR 8-00.00 3
4 Race, Holly Lowell 7-06.00 2
5 Knoertzer, Jordan Caledonia 7-00.00 1.50
6 Emmanual, Kelsey Lowell 6-06.00 2
6 Raden, Alexandra Caledonia 6-06.00 1.50
8 Ruhf, Kelsey Holland 6-00.00 0.50
8 Harms, Rosemary GR Northview 6-00.00 0.50
-- Holmes, Morgan Otsego NH
-- Williams, Payden Otsego NH
-- Host, Brittany FHN NH
-- VanDyke, Amelia Holland NH

Event 35 Boys Pole Vault Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Clark, Alex EGR 11-06.00 3
1 Larson, Jack GR Northview 11-06.00 3
3 DeJonge, Charlie EGR 11-00.00 3
4 Frey, James Caledonia 10-00.00 2
4 Sumner, Shane Caledonia 10-00.00 2
6 Goodrich, Dustin Otsego 9-06.00 1.50
6 VanZalen, Jacob FHN 9-06.00 1.50
-- DeLaRosa, Alfredo Holland NH
-- Misiak, Richard Lowell NH
-- Vazquez, Divino Holland NH
-- McGee, Collin Lowell NH
-- Agy, Jacob Otsego NH
-- Whitaker, Steven FHN NH
-- Todd, Ian GR Northview NH

Event 36 Girls Long Jump Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Walters, Rachael Lowell 15-09.25 3
2 Murphy, Lindsay Caledonia 14-07.00 1
3 Williams, Carolyn EGR 14-05.75 2
4 Dornak, Denasia Holland 14-03.25 1.50
5 Smith, Akia FHN 13-08.50
6 Faass, Sena Lowell 13-06.75 3
7 Grant, Kaitlin EGR 13-04.00 2
7 Eggleston, Jessie GR Northview 13-04.00 0.50
9 Adams, Kara GR Northview 13-03.75 0.50
10 Grant, Lilian Holland 13-02.75 1.50
11 Stafford, Jerrica Otsego 12-09.75
12 Oriani, Isabel Caledonia 12-09.00 1
13 Moore, Shade FHN 12-07.75
14 Saldivia, Marissa FHN 12-07.50
15 Davids, Jay-Dee FHN 12-03.00
16 Vea, Karissa Otsego 11-01.25

Event 37 Boys Long Jump Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McNichols, Anthony Harper Creek 19-10.50 2
2 Pfeiffer, Trey Otsego 19-03.75 3
3 May, McLane Otsego 18-05.50 3
4 Lauchie, Erik FHN 18-04.25 1.50
5 Tompkins, Landon Caledonia 18-01.25 0.50
6 Derr, Korey GR Northview 17-10.25 1
7 Hall, Parker FHN 17-09.50 1.50
8 Berning, Quinton Harper Creek 17-04.50 2
9 Branagan, Josh Lowell 17-02.50
10 Wieghmink-Hafler, Chase Holland 17-02.00
11 Olgren, Matt EGR 16-10.00
12 DeLaRosa, Alfredo Holland 16-05.00
13 Lewis, Dayon GR Northview 16-03.50 1
14 Higgins, Nick Lowell 16-00.75
15 Harrison, Jake Caledonia 15-10.50 0.50
16 Middleton, Mac EGR 15-05.50

Event 38 Girls Discus Throw Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 VanderBaan, Sara EGR 107-01 3
2 Schumaker, Jenna Caledonia 98-01 2
3 Weaver, Shelby Otsego 91-00 1.50
4 Ennis, Madison Otsego 85-06 1.50
5 Dusendang, Maddie GR Northview 85-05 1
6 Jackson, Atrianna GR Northview 83-02 1
7 Simon, Olivia Caledonia 79-00 2
8 Robinson, Franesha Holland 70-06 0.50
9 Merritt, Rachael EGR 70-04 3
10 Turnbull, Destynee Holland 65-01 0.50
-- Mixon, Jordan Lowell ND
-- Graves, Jessica Lowell ND
-- Smith, Mariah FHN ND

Event 39 Boys Discus Throw Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 VanderVeen, Jake Caledonia 141-04 3
2 Gorby, Zane Caledonia 122-00 3
3 May, McLane Otsego 121-08 2
4 Blain, Kodie Otsego 121-00 2
5 Brown, Tommy GR Northview 119-09 1.50
6 Garter, Tyler Lowell 107-01 1
7 Steers, Nick EGR 106-01 0.50
8 Carr, Brad Harper Creek 104-01
9 Lange, David FHN 98-04
10 Bennett, Jayvon FHN 97-01
11 Sellner, Casey Lowell 93-10 1
12 Russo, Noah EGR 92-08 0.50
13 Powell, Chris Harper Creek 85-02
14 Tatum, Jetari GR Northview 84-11 1.50
15 Rivas-Miranda, Josh Holland 82-11
-- Balcazar, Jose Holland ND

Event 40 Girls Shot Put Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jackson, Atrianna GR Northview 34-05.00 1
2 Ennis, Madison Otsego 34-02.00 3
3 Robinson, Franesha Holland 33-01.25 1.50
4 Ezeh, Nicole EGR 31-09.00 2
5 Schumaker, Jenna Caledonia 30-06.50 0.50
6 VanderBaan, Sara EGR 30-04.50 2
7 Weaver, Shelby Otsego 29-03.50 3
8 Turnbull, Destynee Holland 28-00.50 1.50
9 Dusendang, Maddie GR Northview 25-07.00 1
10 Mercier, Jackie Caledonia 23-11.00 0.50
11 Cook, Amber Lowell 23-08.50
12 Mixon, Jordan Lowell 21-10.00

Event 41 Boys Shot Put Relay Field
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 VanderVeen, Jake Caledonia 44-00.50 3
2 Deneau, Sam Otsego 42-11.00 2
3 Delaney, Matt Caledonia 41-06.00 3
4 May, McLane Otsego 40-04.00 2
5 Everitt, Justin Lowell 39-10.75 1.50
6 McGee, Collin Lowell 37-06.00 1.50
7 Halso, Bobby FHN 37-04.50 0.50
8 Homik, Andrew GR Northview 37-03.50 1
9 Brabant, Ethan Harper Creek 36-08.00
10 Tatum, Jetari GR Northview 35-01.50 1
11 Powell, Chris Harper Creek 34-06.50
12 Lange, David FHN 34-00.00 0.50
13 Steers, Nick EGR 32-04.50
14 Rivas-Miranda, Josh Holland 32-01.00
15 Russo, Noah EGR 31-11.50
-- Ricketts, Nolan Holland ND

Women - Field - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
1) East Grand Rapids 24 2) Caledonia 16
3) Otsego 12 4) Lowell 10
5) Holland 7.50 5) GR Northview 7.50
7) Forest Hills Northern 2

Women - Running - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
1) Caledonia 64 2) Forest Hills Northern 44
3) Lowell 42 4) East Grand Rapids 40
5) Otsego 36 6) Holland 22
7) GR Northview 6

Men - Field - Team Rankings - 5 Events Scored
===============================================================================
1) Caledonia 21 2) Otsego 18.50
3) Forest Hills Northern 11.50 4) GR Northview 10
5) East Grand Rapids 8.50 6) BC Harper Creek 5.50
7) Lowell 5

Men - Running - Team Rankings - 8 Events Scored
===============================================================================
1) Caledonia 76 2) Otsego 46
3) Forest Hills Northern 36 4) East Grand Rapids 26
5) Lowell 24 6) GR Northview 22
7) BC Harper Creek 20 8) Holland 6