2014 Coppersville at Sparta

back to results

Apr. 29, 2014

2014 Coppersville at Sparta
Sparta, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/29/2014
Coppersville at Sparta
Sparta, MI - 4/29/2014
Results

Event 1 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Coopersville 'A' 8:20.51 5
1) Suarez, Kapo 2) Meyer, Andy
3) Syrek, Brandon 4) Vankempen, Alec
2 Sparta 'A' 8:22.90
1) Smith, Trent 2) Thome, Andrew
3) Pfeffer, Zach 4) VerSluys, Carter

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 10:06.38 5
1) Andrews, Carley 2)
2 Coopersville 'A' 10:30.28
1) Helsen, Peyton 2) Gillman, Nicole
3) Huebner, Kate 4) Hilton, Brynna

Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miedzielec, Shane Sparta 15.70 1 5
2 Williams, Wyatt Sparta 15.90 1 3
3 Schlatter, Hunter Coopersville 16.90 1 1
4 Nguyen, Tailer Coopersville 18.66 2
5 Meinders, Brandon Coopersville 28.10 2
-- Gunhus, Jared Sparta NT 1
-- Stephens, Rob Sparta NT 1
-- Buth, Koby Coopersville NT 1
-- Belanger, Connor Coopersville NT 1

Event 4 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Huisken, Lydia Coopersville 17.42 5
2 Helsen, Lauren Coopersville 18.11 3
3 Priest, Samatha Sparta 20.18 1
4 Galdeen, Teegan Sparta 21.77

Event 5 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Garza, Adrian Sparta 11.67 1 5
2 Pangborn, Christian Sparta 11.85 1 3
3 Panetta, Logan Coopersville 11.91 1 1
4 Howe, Cole Coopersville 12.22 1
5 Tibbe, Tristan Coopersville 12.25 1
6 Cushway, Ben Coopersville 12.31 1
7 Dornbush, Jared Sparta 12.39 1
8 Yeck, Nick Sparta 12.59 2
9 Thompson, Brad Coopersville 12.71 2
10 Gish, Jesse Coopersville 12.90 3
11 Garcia, Phillip Sparta 13.11 3
12 Berdan, Jesse Sparta 13.19 1
13 Kasinger, Waylon Sparta 13.21 2
14 Ropo, Nik Coopersville 13.34 2
15 Adema, Mark Coopersville 13.48 2
16 Kaltz, Josh Sparta 13.53 2
17 Avellaneda, Dylan Sparta 13.70 2
18 Nguyen, Tailer Coopersville 14.01 2
19 Graham, Noah Sparta 14.49 3

Event 6 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Owen, Emma Coopersville 13.64 1 5
2 Cowdrey, Caitlin Sparta 14.15 1 3
3 Vronko, Ashley Coopersville 14.59 1 1
4 Dagley, Alyssa Coopersville 14.71 1
5 Turnquist, Alanna Sparta 15.16 1
6 Crane, Kaylee Sparta 15.21 1
7 Hubert, Clarisa Sparta 15.65 1
8 LaVoie, Brittany Sparta 15.70 2
9 Holmes, Rachel Coopersville 16.50 2
10 Kragt, Kate Coopersville 16.54 2
11 Szudera Weinand, Shelby Coopersville 17.40 2
-- Domanski, Jodi Coopersville FS 1

Event 7 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 1:35.06 5
1) Miedzielec, Shane 2) Pangborn, Christian
3) May, Kyle 4) Garza, Adrian
-- Coopersville 'A' DQ
1) Tibbe, Tristan 2) Panetta, Chandler
3) Brodi, Josh 4) Gish, Jesse

Event 8 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 'A' 1:52.41 5
1) Owen, Emma 2) Helsen, Lauren
3) Cornelius, Catrina 4) Vronko, Ashley
2 Sparta 'A' 1:55.86
1) Popma, Makayla 2) Heimbaugh, Lexi
3) Cowdrey, Caitlin 4) Monterusso, Sarah

Event 9 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 VerSluys, Carter Sparta 4:49.38 5
2 Suarez, Matt Coopersville 4:50.97 3
3 Suarez, Kapo Coopersville 4:53.68 1
4 Thome, Chris Sparta 4:55.46
5 Schlotter, Nolan Sparta 5:03.26
6 Brown, Art Sparta 5:27.47
7 Barr, Hayden Sparta 5:32.65
8 Dausman, Chris Coopersville 5:48.69
9 Sprague, Carson Coopersville 5:49.58
10 Poehl, Jared Coopersville 5:50.32
11 Anderson, Coz Coopersville 5:54.31
12 Messock, Ryan Coopersville 5:56.04
13 Cornett, Wyatt Sparta 6:06.85

Event 10 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Andrews, Carley Sparta 5:35.26 5
2 Hilton, Brynna Coopersville 5:58.08 3
3 Hoover, Jessica Sparta 6:01.75 1
4 Hubert, Vanessa Sparta 6:03.46
5 Purvins, Jordyn Coopersville 6:13.87
6 Gillman, Nicole Coopersville 6:17.91
7 Glass, Samantha Coopersville 6:22.00
8 Perez, Courtne Sparta 6:37.04
9 Gadbois, Paige Coopersville 6:57.95
10 Bollinger, Emma Coopersville 7:30.73

Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 52.78 5
1) Berdan, Jesse 2) Pangborn, Christian
3) May, Kyle 4) Garza, Adrian
2 Sparta 'B' x53.37
1) Garcia, Phillip 2) Kaltz, Josh
3) Kasinger, Waylon 4) Avellaneda, Dylan
-- Coopersville 'A' FS
1) Tibbe, Tristan 2) Cushway, Ben
3) Brodi, Josh 4) Buth, Koby

Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 'A' 54.03 5
1) Huisken, Lydia 2) Vronko, Ashley
3) Cornelius, Catrina 4) Owen, Emma
2 Sparta 'A' 56.87
1) Cowdrey, Caitlin 2) Kane, Olivia
3) Crane, Kaylee 4) Momber, Amy
3 Sparta 'B' x59.01
1) Kaliniak, Michaela 2) Hubert, Clarisa
3) Priest, Samatha 4) Turnquist, Alanna

Event 13 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miedzielec, Shane Sparta 52.25 1 5
2 Meyer, Andy Coopersville 53.18 1 3
3 Howe, Brendan Coopersville 53.29 1 1
4 Panetta, Logan Coopersville 55.86 1
5 Compton, Chris Sparta 56.55 1
6 Garza, Michael Sparta 56.58 2
7 Hanson, Nick Sparta 56.62 1
8 Wudkewych, Ryan Sparta 56.71 1
9 Denslow, Charlescarter Coopersville 1:00.19 2
10 Martinez, Juan Coopersville 1:00.24 3
11 Ropo, Nik Coopersville 1:00.91 3
12 Osborn, Bryce Sparta 1:01.66 2
13 Gramza, Alex Coopersville 1:03.01 3
14 Morren, Zach Coopersville 1:03.35 3
15 Hourani, Thom Coopersville 1:05.25 3
16 Soules, Caleb Sparta 1:08.33 3
-- Brodi, Josh Coopersville NT 2
-- Zamura, Sebastion Coopersville NT 2
-- Avellaneda, Dylan Sparta NT 2
-- Cline, Tatsumi Coopersville NT 2

Event 14 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Monterusso, Sarah Sparta 1:04.25 1 5
2 Huebner, Kate Coopersville 1:04.74 1 3
3 Popma, Makayla Sparta 1:06.40 1 1
4 Smoes, Ashlynd Coopersville 1:09.32 1
5 Dodde, Rachel Coopersville 1:11.17 1
6 Stechebar, Brianna Sparta 1:11.28 1
7 Dagley, Alyssa Coopersville 1:12.42 2
8 Schafer, McKenna Sparta 1:15.32 2
9 McHugh, Kelly Sparta 1:16.22 1
10 Holmes, Rachel Coopersville 1:19.76 2
11 Szudera Weinand, Shelby Coopersville 1:22.45 2
12 Kragt, Kate Coopersville 1:43.45 2

Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Williams, Wyatt Sparta 41.88 1 5
2 Gunhus, Jared Sparta 43.78 1 3
3 Schlatter, Hunter Coopersville 43.89 1 1
4 Dunneback, Beau Sparta 44.77 1
5 Buth, Koby Coopersville 44.89 1
6 Belanger, Connor Coopersville 48.13 1
7 Stephens, Rob Sparta 49.97 1
8 Meinders, Brandon Coopersville 49.99 1
-- Grotenrath, Jake Coopersville NT 2
-- Nguyen, Tailer Coopersville NT 2

Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Heimbaugh, Lexi Sparta 48.49 5
2 Huisken, Lydia Coopersville 49.34 3
3 Helsen, Lauren Coopersville 55.15 1
4 Kane, Olivia Sparta 57.84
5 Priest, Samatha Sparta 58.14
6 Perez, Courtne Sparta 59.05

Event 17 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Vankempen, Alec Coopersville 2:06.62 5
2 Thome, Andrew Sparta 2:09.02 3
3 Syrek, Brandon Coopersville 2:09.03 1
4 Smith, Trent Sparta 2:09.91
5 Schlotter, Nolan Sparta 2:14.51
6 Stueken, Kurt Coopersville 2:15.79
7 Smith, Josh Coopersville 2:17.73
8 Thome, Chris Sparta 2:23.47
9 Pinckney, Kyle Sparta 2:23.51
10 Poehl, Jared Coopersville 2:36.63
11 Messock, Ryan Coopersville 2:38.39
12 Byslma, Derek Coopersville 2:38.52
13 Anderson, Coz Coopersville 2:42.19
14 Cornett, Wyatt Sparta 2:43.46
15 Wooten, Ryan Sparta 3:09.43

Event 18 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wright, Alycia Sparta 2:37.66 5
2 Helsen, Peyton Coopersville 2:41.71 3
3 Wooten, Erin Sparta 2:41.88 1
4 Hilton, Brynna Coopersville 2:41.92
5 Gillman, Nicole Coopersville 2:49.90
6 Purvins, Jordyn Coopersville 2:59.61
7 Gadbois, Paige Coopersville 3:00.24
8 Konn, Kendal Coopersville 3:04.59
9 Wierenga, Sophia Coopersville 3:11.27
10 Bollinger, Emma Coopersville 3:22.50

Event 19 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Garza, Adrian Sparta 23.78 1 5
2 Panetta, Logan Coopersville 24.08 1 3
3 May, Kyle Sparta 24.29 1 1
4 Howe, Brendan Coopersville 24.73 1
5 Royce, Jordan Coopersville 25.07 1
6 Tibbe, Tristan Coopersville 25.53 2
7 Berdan, Jesse Sparta 25.62 1
8 Thompson, Brad Coopersville 25.67 1
9 Gish, Jesse Coopersville 26.13 3
10 Hourani, Thom Coopersville 26.15 3
11 Yeck, Nick Sparta 26.35 2
12 Kasinger, Waylon Sparta 26.68 2
13 Howe, Cole Coopersville 26.71 2
14 Johnston, Jake Coopersville 26.82 2
15 Denslow, Charlescarter Coopersville 26.82 2
16 Adema, Mark Coopersville 27.36 2
17 Kaltz, Josh Sparta 27.68 1
18 Gramza, Alex Coopersville 27.77 3
19 Morren, Zach Coopersville 27.94 2
20 Cushway, Ben Coopersville 28.61 3
21 Veldman, Jason Coopersville 30.25 3

Event 20 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Cornelius, Catrina Coopersville 27.63 1 5
2 Domanski, Jodi Coopersville 29.27 1 3
3 Cowdrey, Caitlin Sparta 29.93 1 1
4 Hausig, Aubrey Coopersville 30.46 2
5 Dagley, Alyssa Coopersville 31.16 1
6 Galdeen, Teegan Sparta 31.25 1
7 Smoes, Ashlynd Coopersville 31.47 1
8 Turnquist, Alanna Sparta 31.65 1
9 Hubert, Clarisa Sparta 32.33 1
10 Schafer, McKenna Sparta 33.23 2
11 McHugh, Kelly Sparta 33.32 2
12 LaVoie, Brittany Sparta 33.79 2
13 Kragt, Kate Coopersville 35.36 2
14 Holmes, Rachel Coopersville 35.55 2
15 Szudera Weinand, Shelby Coopersville 36.71 2

Event 21 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Suarez, Kapo Coopersville 10:26.15 5
2 Suarez, Matt Coopersville 10:31.34 3
3 Shupe, Carter Sparta 10:33.96 1
4 VerSluys, Carter Sparta 10:44.32
5 Matthews, Trent Coopersville 11:15.78
6 Peck, Joel Sparta 11:21.78
7 Brown, Art Sparta 12:02.69
8 Sprague, Carson Coopersville 12:48.23
-- Hull, Tristan Sparta NT

Event 22 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Andrews, Carley Sparta 12:15.56 5
2 Hubert, Vanessa Sparta 13:15.63 3
3 Hoover, Jessica Sparta 13:18.60 1
4 Cornelius, Quiana Coopersville 13:43.23
5 Glass, Samantha Coopersville 14:27.15
-- Evink, Amber Sparta NT

Event 23 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Sparta 'A' 3:29.54 5
1) May, Kyle 2) Williams, Wyatt
3) Pangborn, Christian 4) Miedzielec, Shane
2 Coopersville 'A' 3:31.66
1) Meyer, Andy 2) Howe, Brendan
3) Panetta, Logan 4) Vankempen, Alec
-- Sparta 'F' NT
1) Hanson, Nick 2) Barr, Hayden
3) Gunhus, Jared 4) Graham, Noah
-- Sparta 'E' NT
1) Garza, Michael 2) Schlotter, Nolan
3) Osborn, Bryce 4) Soules, Caleb
-- Sparta 'G' NT
1) May, Brandon 2) Cornett, Wyatt
3) Peck, Joel 4)
-- Sparta 'C' NT
1) Thome, Andrew 2) Knight, Blaise
3) Thome, Chris 4)
-- Sparta 'B' NT
1) Pfeffer, Zach 2) Smith, Trent
3) Avellaneda, Dylan 4) Wooten, Ryan
-- Sparta 'D' NT
1) Wudkewych, Ryan 2) Pinckney, Kyle
3) Garcia, Phillip 4) Compton, Chris

Event 24 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Coopersville 'A' 4:18.02 5
1) Huebner, Kate 2) Cornelius, Catrina
3) Vronko, Ashley 4) Helsen, Peyton
2 Sparta 'A' 4:19.27
1) Monterusso, Sarah 2) Heimbaugh, Lexi
3) Popma, Makayla 4) Wright, Alycia
3 Sparta 'B' x4:58.96
1) Stechebar, Brianna 2) Kaliniak, Michaela
3) Kane, Olivia 4) Wooten, Erin
4 Sparta 'C' x5:10.87
1) McHugh, Kelly 2) Schafer, McKenna
3) Perez, Courtne 4) Hubert, Clarisa

Event 25 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Howe, Brendan Coopersville 5-11.00 5
2 Shivers, Jacob Sparta 5-06.00 3
3 Johnston, Jake Coopersville 5-04.00 1
4 Osborn, Bryce Sparta 5-02.00
4 Howe, Cole Coopersville 5-02.00
6 Hull, Tristan Sparta 5-00.00
6 Denslow, Charlescarter Coopersville 5-00.00
-- Ropo, Nik Coopersville NH
-- Syrek, Brandon Coopersville NH
-- Brodi, Josh Coopersville NH
-- Morren, Zach Coopersville NH

Event 26 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Andrews, Carley Sparta J4-10.00 5
2 Owen, Emma Coopersville J4-08.00 3
2 Wierenga, Sophia Coopersville J4-08.00 1

Event 27 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kane, Olivia Sparta J9-00.00 5
1 Huisken, Lydia Coopersville J9-00.00 3
3 Kaliniak, Michaela Sparta J8-06.00 1
3 Russo, Jaylee Coopersville J8-06.00
5 Walberer, Krista Coopersville 7-06.00
6 Galdeen, Teegan Sparta 6-06.00

Event 28 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schlatter, Hunter Coopersville 13-00.00 5
2 Williams, Wyatt Sparta 11-00.00 3
3 Matthews, Trent Coopersville J10-06.00
3 Pfeffer, Zach Sparta J10-06.00 1
5 Royce, Jordan Coopersville 9-06.00
-- Hull, Tristan Sparta NH
-- Stephens, Rob Sparta NH

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Domanski, Jodi Coopersville 13-08.25 5
2 Hausig, Aubrey Coopersville 13-06.50 3
3 Kaliniak, Michaela Sparta 13-03.00 1
4 Popma, Makayla Sparta 12-06.25
5 Crane, Kaylee Sparta 12-02.50
6 Szudera Weinand, Shelby Coopersville 11-02.50
7 LaVoie, Brittany Sparta 10-07.00

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Yeck, Nick Sparta 18-04.50 5
2 Cushway, Ben Coopersville 17-08.50 3
3 Schlatter, Hunter Coopersville 17-06.25 1
4 Dornbush, Jared Sparta 16-11.75
5 Dunneback, Beau Sparta 16-11.25
6 Stephens, Rob Sparta 16-09.00
7 Howe, Cole Coopersville 16-07.75
8 Smith, Josh Coopersville 16-06.50
9 Pinckney, Kyle Sparta 16-00.50
10 Cline, Tatsumi Coopersville 15-11.25
11 Kaltz, Josh Sparta 15-10.75
12 Knight, Blaise Sparta 15-07.25
13 Gramza, Alex Coopersville 15-04.00
14 Adema, Mark Coopersville 14-11.00
15 Veldman, Jason Coopersville 14-09.25
16 Martinez, Juan Coopersville 14-08.00
17 Garcia, Phillip Sparta 14-06.00
18 Soules, Caleb Sparta 14-05.00
19 Barr, Hayden Sparta 14-04.50
20 Hourani, Thom Coopersville 13-00.00
-- Hull, Tristan Sparta ND

Event 31 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Momber, Amy Sparta 82-06 5
2 Smoes, Ashlynd Coopersville 79-07 3
3 Jacobson, Alissa Sparta 76-01 1
4 Adema, Melanie Coopersville 74-07
5 Cnossen, Kelsey Sparta 65-11
6 Kopec, Amy Sparta 63-00
7 Marble, Morgan Sparta 58-10
8 Hecksel, Kate Coopersville 57-02
9 Ring, Kelly Sparta 55-03
10 Hausig, Aubrey Coopersville 50-05

Event 32 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Curtis, Aaron Coopersville 152-11 5
2 Becerra, Mike Coopersville 114-00 3
3 Langlois, Eric Coopersville 103-10 1
4 Dunneback, Beau Sparta 100-07
5 Shaw, Kolton Sparta 95-03
6 Montes, Ricky Coopersville 94-10
7 Graham, Noah Sparta 94-06
8 Caldwell, Ace Sparta 88-09
9 Sanchez, Alfredo Sparta 78-00
10 Schoenborn, Kyle Coopersville 73-03
11 Burgener, Tristian Coopersville 69-06
12 Smith, Kodie Coopersville 68-10
13 Heibel, Dan Coopersville 65-00
14 Schneider, Tim Coopersville 64-03
15 Purvins, Trevor Coopersville 58-10

Event 33 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Curtis, Aaron Coopersville 46-00.00 5
2 Langlois, Eric Coopersville 38-04.50 3
3 Shaw, Kolton Sparta 35-10.00 1
4 Heimbaugh, Mason Sparta 34-04.00
5 Becerra, Mike Coopersville 32-11.00
6 Caldwell, Ace Sparta 31-07.00
7 Sanchez, Alfredo Sparta 31-04.00
8 Montes, Ricky Coopersville 30-10.00
9 Burgener, Tristian Coopersville 30-07.00
10 Schoenborn, Kyle Coopersville 28-09.50
11 Maki, Connor Coopersville 28-05.50
12 Graham, Noah Sparta 27-09.00
13 Schneider, Tim Coopersville 27-05.00
14 Purvins, Trevor Coopersville 26-11.00
15 Heibel, Dan Coopersville 25-07.00
16 Smith, Kodie Coopersville 25-01.50

Event 34 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Adema, Melanie Coopersville 28-02.00 5
2 Smoes, Ashlynd Coopersville 28-00.00 3
3 Jacobson, Alissa Sparta 26-10.00 1
4 Momber, Amy Sparta 26-07.50
5 Domanski, Jodi Coopersville 25-11.50
6 Kopec, Amy Sparta 24-05.00
7 Cnossen, Kelsey Sparta 23-10.00
8 Hecksel, Kate Coopersville 22-04.00
9 Marble, Morgan Sparta 22-00.00
10 Hausig, Aubrey Coopersville 21-02.00

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Coopersville 76 2) Sparta 61

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Sparta 72 2) Coopersville 65