2014 Steps for Courage

back to results

Apr. 26, 2014

2014 Steps for Courage
Owosso, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Steps For Courage
Age Group Results
April 26, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Blaising-Wallace 44 13 21:50.3 7:03/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Mesh 46 22 23:24.1 7:33/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lily Polega 7 66 31:35.4 10:11/M
2 Riley Gale 14 73 32:25.4 10:27/M
3 Amy Vovcsko 7 97 40:30.9 13:04/M
4 Alyson Warfle 6 111 51:37.0 16:39/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Keenan 15 27 24:17.6 7:50/M
2 Katelyn Beckman 18 34 25:18.0 8:10/M
3 Madison Klump 16 77 33:26.4 10:47/M
4 Elizabeth Hoornstra 15 82 34:41.4 11:11/M
5 Audrey Stone 16 103 42:53.5 13:50/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Chapman 24 30 24:46.5 7:59/M
2 Dani Stinson 21 71 32:21.3 10:26/M
3 Arlena Leadford 24 87 35:23.8 11:25/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Autumn Doody 29 42 26:35.0 8:35/M
2 Stephanie Zacharda 29 52 29:10.7 9:25/M
3 Jennifer Albright 29 57 30:06.1 9:43/M
4 Rachel Ewald 26 65 31:35.3 10:11/M
5 Crystal Garrison 28 69 32:02.8 10:20/M
6 Tricia Wells 25 98 41:16.9 13:19/M
7 Shana Warner 29 112 51:37.7 16:39/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Erin Randolph 32 38 25:40.6 8:17/M
2 Emily Luttenbacher 34 49 28:47.2 9:17/M
3 Jessica Clark 32 81 34:32.0 11:08/M
4 Cindi Robinson 32 89 36:19.5 11:43/M
5 Kerry Munsey 34 90 36:20.5 11:43/M
6 Lona Oliver 34 101 42:33.9 13:44/M
7 Char Stone 32 104 42:55.7 13:51/M
8 Jamie Parks 30 108 48:10.0 15:32/M
9 Nicole Brown 31 113 54:47.0 17:40/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kendra Nichols 36 76 33:16.6 10:44/M
2 Voula Erfourth 37 84 35:01.2 11:18/M
3 Julie Bowers 37 93 39:12.1 12:39/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Smith 40 41 26:08.1 8:26/M
2 Racje;;e Border 42 43 26:41.8 8:36/M
3 Michelle Ladiski 42 45 28:19.5 9:08/M
4 Stephanie Griffin 41 59 30:20.1 9:47/M
5 Mary Jo Damm-Strong 44 60 30:32.3 9:51/M
6 Shawn Sloan 42 68 31:55.1 10:18/M
7 Serena Cozik 42 79 33:54.1 10:56/M
8 Kate Lemanski 44 83 34:52.0 11:15/M
9 Melissa Harden 40 92 38:35.8 12:27/M
10 Krista Hudak 41 100 42:01.2 13:33/M
11 Jennifer Hoornstra 41 107 44:25.2 14:20/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bethany Hook 45 29 24:20.8 7:51/M
2 Louise Hemond-Wilson 49 51 29:01.2 9:22/M
3 Toni Feldpausch 45 70 32:10.8 10:23/M
4 Amy Hopersberger 46 78 33:54.0 10:56/M
5 Carol Vovcsko 48 96 40:30.7 13:04/M
6 Cindy Garber 47 109 50:19.5 16:14/M
7 Renee Brown 46 110 50:20.3 16:14/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anna Owens 53 48 28:38.9 9:14/M
2 Bea Wilbur 50 55 29:32.0 9:32/M
3 Keren Wirostek 52 58 30:14.6 9:45/M
4 Joyce Bremer 52 61 30:59.2 10:00/M
5 Edith Hall 53 64 31:33.8 10:11/M
6 Rita Gill 50 72 32:24.5 10:27/M
7 Diane Ballard 54 74 32:34.5 10:30/M
8 Theresa Sarrazin 53 75 32:49.4 10:35/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robin Shaffer 57 39 25:43.2 8:18/M
2 Kathy Valasek 57 44 27:19.2 8:49/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Cdvorak 60 35 25:19.0 8:10/M
2 Janeen Dvorak 63 47 28:36.9 9:14/M
3 Jeannie Hetfield 63 67 31:49.4 10:16/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ginny Short 69 99 41:39.7 13:26/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lorraine Snyder 70 95 40:25.7 13:02/M
2 Sharon Lewis 72 105 43:56.9 14:10/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brandon Beckman 19 1 17:57.0 5:47/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 John Strycker 47 2 18:11.2 5:52/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Trevor Bowers 11 54 29:22.2 9:28/M
2 Nicholas Gale 13 62 31:07.0 10:02/M
3 Jaxon Andres 13 86 35:21.7 11:24/M
4 Samuel Harden 9 88 36:11.9 11:40/M
5 Jacob Harden 7 91 38:28.5 12:25/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Horak 16 4 18:41.4 6:02/M
2 Eric Willis 16 8 20:20.0 6:34/M
3 Cody Schott 16 14 21:55.5 7:04/M
4 Derek Beard 15 17 22:13.0 7:10/M
5 Robert Beckman 15 33 25:07.7 8:06/M
6 Blake Vallie 17 37 25:37.0 8:16/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cooper Reeves 21 5 19:46.2 6:23/M
2 Alan Hall 23 36 25:20.9 8:10/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sam Norder 34 6 19:47.2 6:23/M
2 Scott Bartz 30 16 22:06.1 7:08/M
3 Matt Rann 31 40 25:48.8 8:19/M
4 Jeffery Andres 34 56 29:52.7 9:38/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tim Worder 35 7 20:12.6 6:31/M
2 Michael Erfourth 36 9 20:24.1 6:35/M
3 Michael Temple 36 11 21:40.7 6:59/M
4 Justin Griffin 38 12 21:46.1 7:01/M
5 Steven Sobak 35 15 22:05.7 7:07/M
6 Ben Duffield 36 23 23:41.0 7:38/M
7 Randy Woodworth 36 25 23:50.5 7:41/M
8 Adam Luttenbacher 36 32 25:02.6 8:05/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Hufnagel 44 18 22:18.7 7:12/M
2 Steve Fetyko 40 19 22:21.1 7:13/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jim Wallace 46 3 18:19.9 5:55/M
2 Demetrius Lemanski 46 53 29:13.0 9:25/M
3 Kevin Krupp 45 63 31:15.5 10:05/M
4 Chris Krupp 48 102 42:50.9 13:49/M
5 Chris Wendling 45 106 44:13.2 14:16/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 William Bouwman 51 21 23:09.2 7:28/M
2 Vincent Lee 50 24 23:41.7 7:38/M
3 Doug Border 50 26 23:50.5 7:41/M
4 Steven Schneider 51 28 24:18.1 7:50/M
5 Brian Wilbur 51 46 28:19.6 9:08/M
6 Matt Jones 54 50 28:51.3 9:18/M
7 Joseph Contreras 51 80 34:24.1 11:06/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jack Delong 55 10 21:22.3 6:54/M
2 Mark Bush 55 20 22:32.8 7:16/M
3 Charlie Price 58 85 35:19.9 11:24/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dan Hetfield 67 94 39:44.5 12:49/M
2 Mike Goergen 67 114 55:55.0 18:02/M

Male no age given

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Arron Maike 99 31 24:51.8 8:01/M

5k Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Patricia Whitlock 61 1 37:54.8 12:14/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robin Stinson 45 4 39:16.8 12:40/M

Female 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Abigail Stinson 14 12 42:40.7 13:46/M

Female 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lily Byrne 18 26 45:59.1 14:50/M
2 Symatha Taylor 16 39 52:20.4 16:53/M
3 Melissa Sefernick 16 61 55:58.1 18:03/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamie Sprague 23 44 53:01.8 17:06/M
2 Ashley Thornton 24 45 53:39.6 17:18/M
3 Megan Buck 22 47 53:42.5 17:19/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Heather Ralph 29 8 41:41.0 13:27/M
2 Megan Smith 28 9 41:42.1 13:27/M
3 Jamie Damore 28 69 1:03:44.6 20:34/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Allyson Graham 31 10 41:56.9 13:32/M
2 Carly Waltz 33 22 44:28.7 14:21/M
3 Caryn Dykman 33 23 44:35.9 14:23/M
4 Krista Cook 34 25 44:59.8 14:31/M
5 Nicole Feit 30 71 1:03:48.5 20:35/M
6 Joslyn Chulski 33 72 1:03:52.6 20:36/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrea Savage 38 3 38:42.3 12:29/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Patsey 40 24 44:46.9 14:26/M
2 Amy Moroszek 42 38 52:20.3 16:53/M
3 Kelly Snyder 44 50 54:29.1 17:35/M
4 Crystal Corwin 40 51 54:31.8 17:35/M
5 Mielissa Andres 42 57 54:45.6 17:40/M
6 Amy Pullen 43 75 1:04:03.6 20:40/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tracy Good 47 17 43:34.9 14:03/M
2 Beth Lagos 45 18 43:41.3 14:05/M
3 Kelly Bowden 48 20 44:06.9 14:14/M
4 Wendy Kirinovic 49 27 46:00.5 14:50/M
5 Miriam Glardon 48 29 46:58.6 15:09/M
6 Cathy Kerschen 48 31 48:13.8 15:33/M
7 Lisa Merkel 48 33 49:28.8 15:57/M
8 Cj Koan 49 42 52:59.1 17:05/M
9 Jennifer Klump 45 59 55:15.1 17:49/M
10 Rathy Robinson 48 64 56:40.1 18:17/M
11 Terry-Lyn Beckman 46 67 58:13.4 18:47/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Betty Gilbert 54 15 42:53.8 13:50/M
2 Shelley McLaren 54 34 49:28.9 15:57/M
3 Jan Sprague 54 43 52:59.4 17:05/M
4 Connie Lamee 52 48 54:10.6 17:28/M
5 Dorie Krupp 52 56 54:45.0 17:40/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vickie Morel 55 14 42:52.9 13:50/M
2 Dawn Stroup 55 19 44:05.0 14:13/M
3 Tanya Jury 57 36 52:11.8 16:50/M
4 Debbie Corwin 57 53 54:33.1 17:36/M
5 Diane Andres 59 54 54:33.7 17:36/M
6 Amber Richards 57 58 54:49.0 17:41/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Gilman 62 13 42:51.2 13:49/M
2 Ann Reed 62 32 49:19.9 15:55/M
3 Sharon Cox 63 41 52:27.3 16:55/M
4 Jean Graham 60 65 56:49.1 18:20/M
5 Kaye Goetschy 61 68 58:21.0 18:49/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ruth Goergen 67 60 55:51.3 18:01/M
2 Sandy Kirby 67 66 57:45.9 18:38/M
3 Joy Acher 66 74 1:04:02.0 20:39/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Elaine Krupp 71 16 42:54.7 13:50/M
2 Charlene McKnight 73 40 52:25.8 16:55/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Eldridge 66 2 38:22.7 12:23/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gregory Stinson 51 5 39:21.0 12:42/M

Male 14 and under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Levi Archer 6 73 1:03:59.8 20:38/M

Male 15 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Stinson 17 11 42:27.7 13:42/M
2 Skyeler Norton 15 37 52:18.2 16:52/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Stephen Locker 21 46 53:39.6 17:18/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 David Pullen 45 76 1:04:06.0 20:41/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Juan Hernandez 56 28 46:45.8 15:05/M
2 Ben Glardon 59 30 47:00.4 15:10/M
3 William Graham 59 62 56:27.3 18:13/M
4 Steve Graham 58 63 56:27.5 18:13/M
5 Mike Damore 57 70 1:03:45.7 20:34/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Bowden 60 21 44:07.1 14:14/M
2 Gary Lamee 63 49 54:11.3 17:29/M
3 Mike Corwin 64 52 54:32.9 17:35/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Doug Thurston 66 6 39:29.2 12:44/M
2 Bob Beckman 68 35 52:01.2 16:47/M
3 Larry Warner 69 55 54:35.4 17:36/M

Male 75 to 79

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Alton Bigelow 75 7 41:13.5 13:18/M