2014 Shepherd Maple Syrup Festival 5K/10K

back to results

Apr. 26, 2014

2014 Shepherd Maple Syrup Festival 5K/10K
Shepherd, MI


Shepherd Maple Syrup Festival Races

Overall Finish List

April 19, 2014

Results By Race Management Systems, Inc.
10K

Female Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Katie Eisenberger Michigan 233 32 F 1 30-34 47:29.8 47:38.4 7:40/M
2 Carrie Heiss Alma 401 32 F 2 30-34 47:51.9 47:53.1 7:43/M
3 Bethany Fletcher Ithaca 276 27 F 1 25-29 48:41.6 48:46.3 7:51/M
4 Nicole house Mt Pleasant 1073 34 F 3 30-34 48:49.7 48:53.5 7:52/M
5 Ryley Priest Shepherd 718 12 F 1 0-19 49:42.2 49:44.0 8:01/M
6 Erin Zimmer Mt. Pleasant 998 37 F 1 35-39 49:42.7 49:51.3 8:02/M
7 Brooke Guthrie Weidman 367 22 F 1 20-24 50:01.1 50:06.8 8:04/M
8 Janet Koch Shepherd 494 25 F 2 25-29 50:03.6 50:09.6 8:05/M
9 Juanita English Mt. Pleasant 236 50 F 1 50-59 50:23.5 50:27.1 8:07/M
10 Donna Orsini Midland 1068 36 F 2 35-39 50:40.1 50:48.1 8:11/M
11 Teresa Martin Freeland 573 54 F 2 50-59 51:26.1 51:28.1 8:17/M
12 Elise Machusko Dearborn MI 561 20 F 2 20-24 51:31.3 51:37.7 8:19/M
13 Elizabeth Berghuis Mount Pleasant 44 23 F 3 20-24 51:53.2 51:58.9 8:22/M
14 Hilary Gwisdala Midland 368 30 F 4 30-34 52:06.9 52:13.8 8:25/M
15 Lauren Siren Mt Pleasant 819 21 F 4 20-24 52:48.3 52:54.3 8:31/M
16 Shelby Shankel Merrill 805 30 F 5 30-34 53:03.3 53:08.5 8:33/M
17 Sharie Kellner Alma 1076 53 F 3 50-59 53:31.5 53:37.8 8:38/M
18 Adrienne Mitchell Mount Pleasant 620 35 F 3 35-39 53:40.8 53:53.8 8:41/M
19 Jessica Dancy St. Johns 187 26 F 3 25-29 53:53.5 53:58.4 8:41/M
20 Sherry Sasse Sanford 772 41 F 1 40-44 54:08.6 54:16.4 8:44/M
21 Pamela Render Coleman 742 46 F 1 45-49 55:06.1 55:10.5 8:53/M
22 LouAnn Fitzpatrick Rosebush 269 55 F 4 50-59 55:38.7 55:45.8 8:59/M
23 Allison Lebron Ithaca 1027 32 F 6 30-34 55:42.3 55:52.2 9:00/M
24 Cindy Kirby Alma 489 38 F 4 35-39 55:51.6 56:01.3 9:01/M
25 Holly Ensign farwell 239 36 F 5 35-39 55:53.7 55:57.6 9:01/M
26 Leann Seibert Grand Ledge 802 42 F 2 40-44 56:09.4 56:13.9 9:03/M
27 Meg Santangelo Cadillac 770 42 F 3 40-44 56:11.3 56:19.1 9:04/M
28 Emily Owl Remus 685 26 F 4 25-29 56:13.0 56:18.9 9:04/M
29 Jen Tomanek Shepherd 890 32 F 7 30-34 56:34.0 56:43.7 9:08/M
30 Trisha LaRue Shepherd 691 26 F 5 25-29 56:35.3 56:41.3 9:08/M
31 Heidi King Alma 485 27 F 6 25-29 56:48.0 57:00.6 9:11/M
32 Lisa Fisher St Johns 1077 0 F 2 0-19 57:52.7 58:01.4 9:21/M
33 Mckenzie Moore Mt. Pleasant 632 21 F 5 20-24 58:14.3 58:22.9 9:24/M
34 Veronica Jackson Lansing 448 55 F 5 50-59 58:27.3 58:42.2 9:27/M
35 Jamie Richardson Ithaca 753 37 F 6 35-39 58:40.2 58:55.2 9:29/M
36 Amy Ervin Lake Isabella 240 36 F 7 35-39 58:49.2 58:57.0 9:30/M
37 Katy Phelps Clinton 702 48 F 2 45-49 59:09.9 59:14.7 9:32/M
38 Suzanne Flanders Mount Pleasant 273 47 F 3 45-49 59:26.5 59:31.4 9:35/M
39 Rebecca Bomay Mt. Pleasant 57 20 F 6 20-24 59:37.5 59:45.9 9:37/M
40 Lisa Saunders Mt. Pleasant 775 48 F 4 45-49 59:44.6 59:52.9 9:38/M
41 Tara Schell Mount Pleasant 788 34 F 8 30-34 1:00:03.4 1:00:08.7 9:41/M
42 Brenda Dunham Mt Pleasant 1049 46 F 5 45-49 1:00:20.6 1:00:27.5 9:44/M
43 Anne Christman Midland 131 38 F 8 35-39 1:00:24.2 1:00:29.2 9:44/M
44 Jenni Brookens shepherd 74 44 F 4 40-44 1:00:51.9 1:01:00.5 9:49/M
45 Suzy Richards Stafford 752 31 F 9 30-34 1:00:54.6 1:01:07.7 9:50/M
46 Kelly Shipman Mt. Pleasant 817 30 F 10 30-34 1:00:57.2 1:01:04.7 9:50/M
47 Sue LaLone Shepherd 518 60 F 1 60-99 1:01:18.5 1:01:27.2 9:54/M
48 Kelly Dice Shepherd 205 36 F 9 35-39 1:01:43.6 1:01:53.2 9:58/M
49 Monica Brennan Alma 71 41 F 5 40-44 1:02:06.5 1:02:19.3 10:02/M
50 Jennifer Ebnit Elwell 224 43 F 6 40-44 1:02:42.3 1:02:58.1 10:08/M
51 Tracey Galgoci Shepherd 292 40 F 7 40-44 1:02:49.7 1:02:56.8 10:08/M
52 Heather Becker Alma 31 41 F 8 40-44 1:03:19.3 1:03:31.3 10:14/M
53 Jesseca Krapohl Breckenridge 498 26 F 7 25-29 1:03:25.7 1:03:31.8 10:14/M
54 Cara Miller midland 615 32 F 11 30-34 1:03:33.3 1:03:40.5 10:15/M
55 Laura McCFollum Sumner 1088 44 F 9 40-44 1:04:15.3 1:04:31.7 10:23/M
56 Rebecca Bryant Shepherd 89 12 F 3 0-19 1:04:34.2 1:04:46.2 10:26/M
57 Shelley Bryant Shepherd 90 40 F 10 40-44 1:04:34.5 1:04:49.0 10:26/M
58 Kendra Overla Alma 681 37 F 10 35-39 1:05:02.1 1:05:18.1 10:31/M
59 Ashli Betzer Alma 47 19 F 4 0-19 1:05:16.0 1:05:21.9 10:31/M
60 Angel Lynch Novi 557 33 F 12 30-34 1:05:16.8 1:05:22.7 10:32/M
61 Karie Thorington Gladwin 882 28 F 8 25-29 1:05:24.8 1:05:33.3 10:33/M
62 Paula J Brown Shepherd 84 53 F 6 50-59 1:05:41.0 1:05:50.3 10:36/M
63 Denise Maeder Lake 563 58 F 7 50-59 1:06:34.1 1:06:42.9 10:44/M
64 Nicole Whitmore Ithaca 946 33 F 13 30-34 1:06:40.9 1:06:55.4 10:47/M
65 Sheri Brecht Elwell 68 44 F 11 40-44 1:06:41.6 1:06:55.7 10:47/M
66 Rodys Dancer Alma 186 51 F 8 50-59 1:06:41.6 1:06:55.7 10:47/M
67 Holly Moeggenberg Elwell 624 44 F 12 40-44 1:06:42.8 1:06:57.3 10:47/M
68 Faith McLane coleman 594 36 F 11 35-39 1:06:45.5 1:06:50.5 10:46/M
69 CORINNE FISHER ITHACA 263 49 F 6 45-49 1:07:10.1 1:07:20.7 10:51/M
70 Mary Huss Sanford 442 53 F 9 50-59 1:10:38.2 1:10:49.7 11:24/M
71 Jacqueline Mitchell Alma 621 50 F 10 50-59 1:11:48.2 1:12:01.7 11:36/M
72 Bridget Fairchild Shepherd 246 46 F 7 45-49 1:12:31.8 1:12:37.9 11:42/M
73 Leah Brown Mt. Pleasant 82 36 F 12 35-39 1:15:04.7 1:15:18.4 12:08/M
74 Lisa Mueller Saint Clair Shores 640 42 F 13 40-44 1:15:05.3 1:15:17.1 12:07/M
75 Janel Laubscher Breckenridge 525 12 F 5 0-19 1:15:48.6 1:16:03.7 12:15/M
76 Jena Laubscher Breckenridge 526 32 F 14 30-34 1:15:48.8 1:16:03.9 12:15/M
77 Jacquelyn Weller Reed City 940 36 F 13 35-39 1:16:23.1 1:16:36.8 12:20/M


Male Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Ryan Hackett Shepherd 371 27 M 1 25-29 35:43.3 35:44.3 5:45/M
2 Andrew Zimmer Mt. Pleasant 997 37 M 1 35-39 40:10.7 40:11.7 6:28/M
3 Matthew Schneider Cadillac 794 35 M 2 35-39 40:36.5 40:38.6 6:33/M
4 Steven Harrast Mt. Pleasant 387 52 M 1 50-59 41:05.1 41:06.0 6:37/M
5 Jarred Cline Ithaca 148 24 M 1 20-24 41:05.6 41:06.7 6:37/M
6 Kevin Foulds Freeland 280 32 M 1 30-34 43:04.2 43:07.1 6:57/M
7 Chris Gilstad Midland 315 40 M 1 40-44 44:26.1 44:27.9 7:09/M
8 Brandon Schultz Shepherd 796 31 M 2 30-34 45:43.5 45:47.8 7:22/M
9 Alex Betzer Alma 46 24 M 2 20-24 46:00.7 46:03.9 7:25/M
10 Nate Lijewski milford 538 21 M 3 20-24 46:09.3 46:15.0 7:27/M
11 AUSTIN KIMMEL ITHACA 483 24 M 4 20-24 46:32.9 46:34.8 7:30/M
12 Brandon Hart Alma 389 32 M 3 30-34 46:58.3 47:01.9 7:34/M
13 Kevin Nevorski mt. pleasant 658 25 M 2 25-29 47:02.8 47:15.6 7:37/M
14 Rich Overla Alma 682 40 M 2 40-44 47:22.7 47:25.3 7:38/M
15 Nicholas Tessin Hemlock 879 32 M 4 30-34 47:25.3 47:27.9 7:38/M
16 Eric Rosendall Grand Ledge 1021 50 M 2 50-59 47:42.9 47:45.6 7:41/M
17 Tom Nisbet Brighton 660 50 M 3 50-59 48:08.3 48:12.8 7:46/M
18 Chris Hudak Mt. Pleasant 429 33 M 5 30-34 48:21.5 48:28.9 7:48/M
19 Benjamin Paul St Louis 1074 24 M 5 20-24 48:41.2 48:46.0 7:51/M
20 Jerry Spickerman Mount Pleasant 840 48 M 1 45-49 48:48.9 48:53.5 7:52/M
21 Ted Lind Bay City 540 29 M 3 25-29 49:09.2 49:12.3 7:55/M
22 Kory Priest Shepherd 717 36 M 3 35-39 49:18.9 49:20.8 7:57/M
23 Justin Chesney Alma 126 25 M 4 25-29 49:41.6 49:42.7 8:00/M
24 Ryan Hohlbein shepherd 416 40 M 3 40-44 49:49.9 49:57.1 8:03/M
25 Tom Hutchinson Shepherd 446 47 M 2 45-49 50:05.7 50:15.0 8:06/M
26 Matt Gwisdala Midland 369 29 M 5 25-29 51:12.3 51:18.7 8:16/M
27 Mike Burgess Lakeview 99 38 M 4 35-39 52:44.7 52:51.8 8:31/M
28 Matt Johnson Mount Pleasant 456 32 M 6 30-34 53:02.1 53:18.5 8:35/M
29 Seth Munson Lansing 644 21 M 6 20-24 53:07.6 53:13.5 8:34/M
30 Val Bentivolio Royal Oak 43 57 M 4 50-59 53:41.7 53:53.2 8:41/M
31 Eric Eidsmoe Midland 229 51 M 5 50-59 53:56.3 54:05.8 8:43/M
32 James Schlorff Shepherd 791 41 M 4 40-44 54:03.5 54:12.4 8:44/M
33 Jason MacLean Mt. Pleasant 562 37 M 5 35-39 54:26.0 54:38.8 8:48/M
34 Frank Johnson Saginaw 455 61 M 1 60-99 54:52.4 54:55.2 8:51/M
35 Tony Morelli mt pleasant 633 36 M 6 35-39 55:34.9 55:40.2 8:58/M
36 Chad Ensign farwell 238 39 M 7 35-39 56:13.4 56:17.6 9:04/M
37 Jason Clark Mt.Pleasant 135 14 M 1 0-19 57:42.9 57:46.4 9:18/M
38 Cary Levitt Midland 534 55 M 6 50-59 58:00.4 58:11.6 9:22/M
39 Duane Goslin Midland 338 51 M 7 50-59 1:02:15.4 1:02:26.4 10:03/M
40 Timothy Fulco Mount Pleasant 288 52 M 8 50-59 1:02:21.4 1:02:24.8 10:03/M
41 Robert Garrett St. Johns 296 17 M 2 0-19 1:09:13.6 1:09:24.6 11:11/M
42 Bruce Clark Merrill 133 61 M 2 60-99 1:09:55.6 1:10:07.3 11:17/M
43 David Peters Shepherd 697 60 M 3 60-99 1:14:01.5 1:14:11.8 11:57/M
44 Jeff Mueller Saint Clair Shores 639 42 M 5 40-44 1:15:04.9 1:15:16.8 12:07/M
45 Michael Browne Burton 87 24 M 7 20-24 1:15:58.4 1:16:08.6 12:16/M




5K

Female Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Amber Gall Shepherd 293 13 F 1 11-14 19:05.4 19:06.4 6:08/M
2 Katelyn Hutchinson Shepherd 444 14 F 2 11-14 20:21.3 20:23.3 6:33/M
3 Kylie Hutchinson Shepherd 445 14 F 3 11-14 20:34.5 20:37.2 6:38/M
4 Taylor Thrush Shepherd 885 16 F 1 15-19 20:44.6 20:47.4 6:41/M
5 Taylor Priest Shepherd 719 18 F 2 15-19 20:56.9 21:00.0 6:45/M
6 Katie Powell Shepherd 712 15 F 3 15-19 21:07.5 21:09.7 6:48/M
7 Shannon Bradley Shepherd 65 21 F 1 20-24 21:14.7 21:23.6 6:53/M
8 Rachel Mathers Shepherd 574 14 F 4 11-14 21:19.6 21:22.4 6:52/M
9 Rachel Buckley Shepherd 92 18 F 4 15-19 21:23.4 21:26.5 6:54/M
10 Tristin Hallock Vestaburg 377 14 F 5 11-14 21:31.1 21:48.7 7:01/M
11 Haley Hegenauer Mount Pleasant 397 12 F 6 11-14 21:54.0 21:57.0 7:03/M
12 Elizabeth Gotaas alma 339 14 F 7 11-14 22:00.5 22:02.2 7:05/M
13 Sarah Bellinger Shepherd 40 16 F 5 15-19 22:10.2 22:13.0 7:09/M
14 Jena Eisenberger Shepherd 232 33 F 1 30-34 22:36.3 22:44.2 7:19/M
15 Erica Peters Mt. Pleasant 698 28 F 1 25-29 22:40.4 23:20.3 7:30/M
16 Tammy Lynch Alma 558 43 F 1 40-44 22:53.6 23:00.6 7:24/M
17 Bethany Pellerito Alma 695 35 F 1 35-39 23:01.6 23:06.2 7:26/M
18 Claire Doty Shepherd 213 17 F 6 15-19 23:07.5 23:10.4 7:27/M
19 Anna Ferman Edmore 255 14 F 8 11-14 23:08.9 23:15.1 7:29/M
20 Emily Woodcock Mt. Pleasant 977 25 F 2 25-29 23:27.6 23:34.0 7:35/M
21 Chelsea Hill Mount Pleasant 410 23 F 2 20-24 23:31.3 23:43.9 7:38/M
22 Erika Moss Mt. Pleasant 635 23 F 3 20-24 23:31.3 23:43.8 7:38/M
23 Lisa Gomez-Mesquita Mt. Pleasant 331 53 F 1 50-54 23:39.5 23:46.2 7:39/M
24 Stephanie Goggin Alma 329 25 F 3 25-29 24:13.6 24:29.5 7:52/M
25 Bridget Champine Midland 124 35 F 2 35-39 24:21.4 24:35.7 7:54/M
26 Janelle Willoughby Shepherd 956 37 F 3 35-39 24:24.7 24:31.9 7:53/M
27 Melissa Mikek St. Louis 611 43 F 2 40-44 24:32.1 24:48.0 7:58/M
28 Deanna Losey Harrison 550 33 F 2 30-34 24:37.0 24:42.9 7:57/M
29 Becky Kusbel Mt Pleasant 507 40 F 3 40-44 24:43.1 24:52.4 8:00/M
30 Julie Cunningham Mount Pleasant 181 42 F 4 40-44 24:59.8 25:06.6 8:04/M
31 Tammy Kenny Shepherd 475 51 F 2 50-54 25:00.8 25:17.0 8:08/M
32 Michelle Aultman Coleman 1071 44 F 5 40-44 25:03.7 25:11.0 8:06/M
33 Ariel Warner Shepherd 928 8 F 1 0-10 25:06.5 25:17.8 8:08/M
34 Leam Anderson Wheeler 1070 26 F 4 25-29 25:07.6 25:12.0 8:06/M
35 Anna Flanders Mount Pleasant 270 17 F 7 15-19 25:11.7 25:22.7 8:09/M
36 Alayna Sulliven Alma 1013 12 F 9 11-14 25:17.0 25:22.5 8:09/M
37 Chrissy Walters mt.pleasant 924 41 F 6 40-44 25:21.8 25:33.2 8:13/M
38 Paige Walters mt.pleasant 926 10 F 2 0-10 25:21.9 25:33.1 8:13/M
39 Sarah Stryker Midland 862 30 F 3 30-34 25:24.1 25:35.8 8:14/M
40 Taylor Northrop Mt. Pleasant 668 12 F 10 11-14 25:27.1 25:48.4 8:18/M
41 Olivia Thompson Reed City 1025 13 F 11 11-14 25:28.7 27:25.7 8:49/M
42 Emily Dittmer Alma 207 33 F 4 30-34 25:33.5 25:49.1 8:18/M
43 Kathleen O'Connor Lake Isabella 676 48 F 1 45-49 25:35.2 25:47.6 8:17/M
44 Heather Kyser shepherd 509 35 F 4 35-39 25:38.2 25:44.4 8:16/M
45 Mae Sun Mount Pleasant 863 22 F 4 20-24 25:41.5 25:50.1 8:18/M
46 Tina Miniard Alma 1056 47 F 2 45-49 26:05.2 26:09.5 8:25/M
47 Rachel Schwerin Farwell 1018 17 F 8 15-19 26:08.9 26:52.8 8:38/M
48 Judy Flaugher Weidman 275 47 F 3 45-49 26:09.8 26:20.4 8:28/M
49 Alexa Snyder Shepherd 832 24 F 5 20-24 26:10.1 26:15.8 8:26/M
50 Rachel Nowak Mount Pleasant 670 24 F 6 20-24 26:12.6 26:21.4 8:28/M
51 Kaylee Locke Mt. Pleasant 543 9 F 3 0-10 26:13.2 26:23.3 8:29/M
52 Kelly Gervin Farwell 307 22 F 7 20-24 26:17.7 27:20.6 8:47/M
53 Teresa Ebright Breckenridge 225 39 F 5 35-39 26:35.6 26:40.5 8:34/M
54 Terese Dahl Weisher Blanchard 183 17 F 9 15-19 26:36.0 26:50.6 8:38/M
55 Kassidy Owen Alma 683 18 F 10 15-19 26:36.9 26:50.7 8:38/M
56 Tara Roberson Mt. Pleasant 759 21 F 8 20-24 26:41.7 27:49.3 8:57/M
57 Myah Northrop Mt. Pleasant 667 10 F 4 0-10 26:43.4 27:03.9 8:42/M
58 Tara Kersjes Shepherd 477 29 F 5 25-29 26:49.8 27:23.6 8:48/M
59 Sarah Chouinard ALMA 130 30 F 5 30-34 26:50.1 27:08.9 8:43/M
60 Holly Starks Shepherd 1028 25 F 6 25-29 26:51.8 27:05.7 8:43/M
61 Paige Bruce Ithaca 88 23 F 9 20-24 26:58.4 27:14.4 8:45/M
62 Rochelle Foote Shepherd 281 24 F 10 20-24 27:07.4 27:23.6 8:48/M
63 Stephanie Oster Shepherd 680 27 F 7 25-29 27:09.6 27:17.5 8:46/M
64 Heather Deupsey Crystal 203 31 F 6 30-34 27:13.0 28:33.8 9:11/M
65 Katrina Himebaugh Mt Pleasant 413 42 F 7 40-44 27:24.6 27:37.1 8:53/M
66 Bonnie Walker Vestaburg 922 46 F 4 45-49 27:26.9 27:44.2 8:55/M
67 Sheri Noordhot Mt. Pleasant 663 39 F 6 35-39 27:35.8 27:56.5 8:59/M
68 Abby Schlorff Shepherd 789 14 F 12 11-14 27:47.0 28:30.3 9:10/M
69 Katie Duffy Alma 219 19 F 11 15-19 27:52.4 28:02.6 9:01/M
70 Mary Pierce Alma 703 9 F 5 0-10 27:52.9 28:03.3 9:01/M
71 Melissa Merchant Walled Lake 606 29 F 8 25-29 27:55.9 29:18.6 9:25/M
72 Marcy Carney Ortonville 112 42 F 8 40-44 27:59.7 28:31.3 9:10/M
73 Angela Munro Ithaca 642 30 F 7 30-34 28:01.0 28:18.6 9:06/M
74 Andria Fitch Mt. Pleasant 267 24 F 11 20-24 28:01.4 28:13.7 9:04/M
75 Erin VanderSlik Grand Rapids 912 23 F 12 20-24 28:02.2 28:14.1 9:05/M
76 Rebeca Stobester Vestaberg 1064 34 F 8 30-34 28:04.0 29:23.1 9:27/M
77 Elizabeth Gillson Sheridan 1063 38 F 7 35-39 28:14.1 29:33.8 9:30/M
78 Kalina Fisher Saint Charles 265 27 F 9 25-29 28:19.3 29:19.2 9:26/M
79 Tamara Moutsatson Mt. Pleasant 638 38 F 8 35-39 28:22.0 28:30.6 9:10/M
80 Risa Hunt-Scully Mt pleasant 440 42 F 9 40-44 28:24.1 28:37.5 9:12/M
81 Karen Walma Mt. Pleasant 923 31 F 9 30-34 28:25.8 28:46.0 9:15/M
82 Michelle Harrast Mt. Pleasant 386 53 F 3 50-54 28:25.8 28:46.2 9:15/M
83 Kim Sweet Haslett 870 54 F 4 50-54 28:26.6 28:40.4 9:13/M
84 Erin Schneider Cadillac 793 33 F 10 30-34 28:31.3 29:16.2 9:25/M
85 Adri Lehigh Mt Pleasant 529 32 F 11 30-34 28:33.2 29:27.1 9:28/M
86 Brittney Dolby Shepherd 1082 24 F 13 20-24 28:34.4 28:57.5 9:19/M
87 Beth Gill Mt. Pleasant 311 28 F 10 25-29 28:35.3 28:54.4 9:18/M
88 Anna Clare Miller Mt. Pleasant 614 10 F 6 0-10 28:36.1 28:57.8 9:19/M
89 Nancy McCartney Essexville 582 56 F 1 55-59 28:37.5 28:39.0 9:13/M
90 Megan Shields Alma 815 31 F 12 30-34 28:41.7 28:51.2 9:17/M
91 Kaitlynn McQueen Vestaburg 1008 13 F 13 11-14 28:45.1 28:59.7 9:19/M
92 Shiane Hallock Vestaburg 376 15 F 12 15-19 28:47.0 29:35.1 9:31/M
93 Karen Grover Vestaburg 360 46 F 5 45-49 28:49.3 29:10.5 9:23/M
94 Diane Recker Weidman 736 49 F 6 45-49 28:50.1 28:56.8 9:18/M
95 Kristine Hudson Wheeler 430 44 F 10 40-44 28:51.4 29:08.3 9:22/M
96 Sarah Ballard Mt. Pleasant 24 30 F 13 30-34 28:54.8 29:15.8 9:24/M
97 Sarah Deaton Mount Pleasant 196 21 F 14 20-24 28:56.5 29:18.4 9:25/M
98 Eliza Jarman Mt. Pleasant 451 17 F 13 15-19 28:57.4 29:36.8 9:31/M
99 Janet Ziesemer Shepherd 995 34 F 14 30-34 28:59.4 29:13.8 9:24/M
100 Madison Behmlander Auburn 1048 24 F 15 20-24 29:00.1 29:14.4 9:24/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
101 Jennifer Servoss Mt Pleasant 1046 41 F 11 40-44 29:00.7 29:14.2 9:24/M
102 Lauren Travis Shepherd 896 11 F 14 11-14 29:03.2 29:21.7 9:26/M
103 Amy Langlois Dewitt 521 31 F 15 30-34 29:04.4 29:20.8 9:26/M
104 Tracey Bos Alma 1038 46 F 7 45-49 29:10.0 29:21.9 9:26/M
105 Kathryn Fox Mt. Pleasant 283 24 F 16 20-24 29:10.1 29:47.7 9:35/M
106 Kayla Yaklin Mt. Pleasant 984 26 F 11 25-29 29:14.7 29:47.5 9:35/M
107 Amber Dopp Midland 212 32 F 16 30-34 29:14.9 29:34.5 9:30/M
108 Laura Weber Weidman 936 36 F 9 35-39 29:15.3 29:47.5 9:35/M
109 Alyssa Hamilton Mt. Pleasant 378 13 F 15 11-14 29:18.2 29:35.3 9:31/M
110 Lisa Hegenauer Mount Pleasant 398 44 F 12 40-44 29:23.1 30:42.6 9:52/M
111 Olivia Glazier Merrill 322 15 F 14 15-19 29:24.0 30:34.5 9:50/M
112 Shaelynn Stevenson Mt. Pleasant 853 11 F 16 11-14 29:24.3 29:41.1 9:33/M
113 Dawn Sponseller Farwell 842 45 F 8 45-49 29:27.7 29:51.9 9:36/M
114 Traci Munson Lansing 645 44 F 13 40-44 29:34.2 30:58.0 9:57/M
115 Samantha McClintic Alma 586 25 F 12 25-29 29:44.4 29:56.3 9:37/M
116 Julie Pierce Ithaca 1037 42 F 14 40-44 29:45.5 29:57.3 9:38/M
117 Erin McCaul Shepherd 583 27 F 13 25-29 29:46.4 30:20.5 9:45/M
118 Kathy Porter Shepherd 708 56 F 2 55-59 29:50.2 31:04.1 9:59/M
119 Rachel Bigelow SHepherd 51 11 F 17 11-14 29:55.1 30:23.2 9:46/M
120 Kim Bollinger Vestaburg 56 51 F 5 50-54 29:55.5 30:19.5 9:45/M
121 Betsy Giegling Mount Pleasant 308 35 F 10 35-39 29:57.5 30:26.2 9:47/M
122 Katie Travis Shepherd 895 28 F 14 25-29 29:58.0 30:58.9 9:57/M
123 Mackenzie Giegling Mount Pleasant 309 9 F 7 0-10 29:58.1 30:26.7 9:47/M
124 Nicole Schmidt Mount Pleasant 792 24 F 17 20-24 30:00.4 30:37.1 9:51/M
125 Katelynn Smith Clare 827 18 F 15 15-19 30:01.4 30:48.2 9:54/M
126 Joanna Striebel Mount Pleasant 858 8 F 8 0-10 30:01.7 30:27.8 9:47/M
127 Cheryl Meyer mt. pleasant 608 45 F 9 45-49 30:04.5 30:25.0 9:47/M
128 Erin Swinger Farmington Hills 871 23 F 18 20-24 30:05.8 30:17.1 9:44/M
129 Molly Jackson Mt Pleasant 1072 24 F 19 20-24 30:05.8 30:19.2 9:45/M
130 Yolanda Bone Midland 60 53 F 6 50-54 30:10.9 30:50.7 9:55/M
131 Cassie Sysak Farwell 874 29 F 15 25-29 30:10.9 30:43.5 9:53/M
132 Brianne Marshall Clare 1060 31 F 17 30-34 30:11.7 30:25.6 9:47/M
133 Kerry Cena Alma 123 41 F 15 40-44 30:12.1 30:27.3 9:47/M
134 Cheyenne Kersjes Lansing 476 20 F 20 20-24 30:14.4 30:47.5 9:54/M
135 Tess Striebel Mount Pleasant 859 11 F 18 11-14 30:15.5 30:43.0 9:53/M
136 Judy Wybenga mt. pleasant 983 50 F 7 50-54 30:16.9 31:31.9 10:08/M
137 Linda Palmer Edmore 688 43 F 16 40-44 30:20.2 30:45.9 9:53/M
138 Laura Stec Ithaca 848 28 F 16 25-29 30:20.2 30:53.1 9:56/M
139 Mara Benitez Sumner 1089 13 F 19 11-14 30:22.5 30:47.1 9:54/M
140 Jodi Wagner grayslake 921 39 F 11 35-39 30:22.7 31:13.3 10:02/M
141 Liz Freed Shepherd 285 28 F 17 25-29 30:27.6 30:44.4 9:53/M
142 Stephanie McPherson Mt. Pleasant 599 24 F 21 20-24 30:30.9 31:02.4 9:59/M
143 Holle Burch Shepherd 98 23 F 22 20-24 30:32.7 31:02.6 9:59/M
144 Doris Nestle Mt. Pleasant 654 46 F 10 45-49 30:32.9 31:08.4 10:01/M
145 Annette Lehman Vestaburg 530 41 F 17 40-44 30:33.1 30:50.2 9:55/M
146 Rebecca Enneking Shepherd 237 23 F 23 20-24 30:34.2 31:06.8 10:00/M
147 Marcy Malson Harrison 564 34 F 18 30-34 30:40.1 31:18.5 10:04/M
148 Christina Roper Lakeview 762 40 F 18 40-44 30:40.3 32:04.4 10:19/M
149 Sara Rolston Shepherd 1019 36 F 12 35-39 30:43.8 31:18.6 10:04/M
150 Stacey Lott Riverdale 552 37 F 13 35-39 30:44.0 31:03.7 9:59/M
151 Katie King Mt. Pleasant 486 20 F 24 20-24 30:46.8 31:24.9 10:06/M
152 Paige Glazier Merrill 323 18 F 16 15-19 30:48.7 31:53.2 10:15/M
153 Megan Baker Lansing 23 24 F 25 20-24 30:50.4 31:29.7 10:07/M
154 Darcy McNeal Mt. Pleasant 597 45 F 11 45-49 30:51.1 31:18.0 10:04/M
155 Katie Hull Clare 434 29 F 18 25-29 30:53.9 32:02.1 10:18/M
156 Rachel Meade Lake Odessa 602 27 F 19 25-29 30:56.3 31:52.5 10:15/M
157 Anna Spindler Mount Pleasant 841 30 F 19 30-34 30:56.9 31:27.4 10:07/M
158 Laura Neelis Vestaburg 650 38 F 14 35-39 30:57.7 31:16.5 10:03/M
159 Carrie Carncross Farwell 1092 37 F 15 35-39 31:00.8 32:01.3 10:18/M
160 Kasandra McVeigh ithaca 601 22 F 26 20-24 31:00.9 32:29.2 10:27/M
161 Tara Palmer Waterford 689 32 F 20 30-34 31:01.5 32:02.8 10:18/M
162 Melissa Scheid Mount Pleasant 787 23 F 27 20-24 31:02.4 31:21.4 10:05/M
163 Nicole Newton-Morelli Mt. Pleasant 659 36 F 16 35-39 31:04.6 32:12.0 10:21/M
164 Cheryl Rodenbo Alma 760 55 F 3 55-59 31:06.1 31:20.2 10:05/M
165 Alicia Wernette Remus 941 24 F 28 20-24 31:10.4 31:23.5 10:05/M
166 Erin Humm Breckenridge 435 35 F 17 35-39 31:11.0 32:23.7 10:25/M
167 Emily Krenz Wheeler 500 32 F 21 30-34 31:11.6 32:23.6 10:25/M
168 Deanna Riggleman Blanchard 756 28 F 20 25-29 31:11.8 33:26.7 10:45/M
169 Sally Johnston Alma 459 52 F 8 50-54 31:12.6 31:36.6 10:10/M
170 Jayme Green Mount Pleasant 352 29 F 21 25-29 31:14.1 31:35.3 10:09/M
171 Megan Gracik East Tawas 346 25 F 22 25-29 31:14.9 31:37.8 10:10/M
172 Danielle Stathakis Allen Park 847 23 F 29 20-24 31:15.2 31:37.7 10:10/M
173 Linda Heintz Mt. Pleasant 400 63 F 1 60-64 31:16.5 32:00.1 10:17/M
174 Tracy Daugherty Shepherd 192 48 F 12 45-49 31:17.2 31:25.4 10:06/M
175 Trina Cline Shepherd 149 28 F 23 25-29 31:19.6 31:41.3 10:11/M
176 Betty Gimmey Shepherd 316 52 F 9 50-54 31:23.2 31:54.5 10:15/M
177 Amanda Hallock Vestaburg 375 34 F 22 30-34 31:23.3 32:10.8 10:21/M
178 Ashley Wilkes Clare 953 23 F 30 20-24 31:24.1 32:05.0 10:19/M
179 Andrea Bragg Mt. Pleasant 66 32 F 23 30-34 31:24.6 32:04.4 10:19/M
180 Chasta Langworthy Vestaburg 522 31 F 24 30-34 31:25.0 31:49.4 10:14/M
181 Ashley Ligman Interlochen 537 30 F 25 30-34 31:30.2 32:31.1 10:27/M
182 Amy Darnell Clare 1017 33 F 26 30-34 31:32.0 32:19.0 10:23/M
183 Erin Roberson Mt. Pleasant 758 15 F 17 15-19 31:36.2 32:43.9 10:31/M
184 Allison Courter Battle Creek 171 11 F 20 11-14 31:37.5 31:53.3 10:15/M
185 Laurn Wisner Blanchard 962 13 F 21 11-14 31:40.2 32:18.3 10:23/M
186 Kaye Wisner Blanchard 961 43 F 19 40-44 31:42.2 32:19.2 10:23/M
187 Ashley DeGraw Midland 197 23 F 31 20-24 31:42.9 32:03.6 10:18/M
188 Karen Jarman Mt. Pleasant 452 52 F 10 50-54 31:51.9 32:30.4 10:27/M
189 Kristi Pifer Mt Pleasant 704 41 F 20 40-44 31:52.3 32:05.4 10:19/M
190 Amy McQueen Vestaburg 600 44 F 21 40-44 31:57.7 32:20.6 10:24/M
191 Tiffany Van Schagen Alma 908 23 F 32 20-24 32:00.4 33:29.0 10:46/M
192 Angie Hufnagel Fowler 431 33 F 27 30-34 32:02.0 32:17.0 10:23/M
193 Makenzie Betts Alma 1040 8 F 9 0-10 32:04.8 32:46.0 10:32/M
194 Justine Zachos Mt Pleasant 1051 26 F 24 25-29 32:06.4 32:47.3 10:32/M
195 Susan Lobsainger Mount Pleasant 541 49 F 13 45-49 32:10.1 32:48.9 10:33/M
196 Megan Wood Shepherd 975 32 F 28 30-34 32:11.5 33:15.5 10:41/M
197 Dawn Meister Farwell 604 47 F 14 45-49 32:17.4 33:17.4 10:42/M
198 DANIELLE GILLIS BRECKENRIDGE 313 38 F 18 35-39 32:22.6 32:42.9 10:31/M
199 Karen Ramereiz Breckenridge 726 37 F 19 35-39 32:23.4 32:45.1 10:32/M
200 Bethany Claypool Shepherd 146 35 F 20 35-39 32:28.4 32:44.6 10:32/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
201 Amanda Ocket Alma 1083 25 F 25 25-29 32:34.0 32:58.0 10:36/M
202 Stacie Sheldon Ann Arbor 811 38 F 21 35-39 32:38.4 33:06.6 10:39/M
203 Joelle MacDonald-Snyder Mount Pleasant 559 37 F 22 35-39 32:40.0 33:00.6 10:37/M
204 Wendy Lombard ithaca 546 63 F 2 60-64 32:47.3 33:01.9 10:37/M
205 Lori Limarenko Mt. Pleasant 539 37 F 23 35-39 32:47.4 33:37.0 10:49/M
206 Sheryl Fausett grand rapids 253 57 F 4 55-59 32:49.7 34:04.6 10:57/M
207 Amanda Lange Wheeler 1007 33 F 29 30-34 32:50.1 33:11.6 10:40/M
208 Lily Coffman Shepherd 151 12 F 22 11-14 32:51.6 33:18.1 10:42/M
209 Kim Warner Shepherd 931 38 F 24 35-39 32:52.2 33:18.3 10:42/M
210 JoAnn Gallagher Perrinton 294 38 F 25 35-39 32:54.4 33:03.2 10:38/M
211 Merri Kay DuBois Shepherd 218 39 F 26 35-39 32:58.3 33:45.1 10:51/M
212 Andrea LaLone Shepherd 515 30 F 30 30-34 32:59.5 33:28.1 10:46/M
213 Jeanette Moore St. Louis 630 27 F 26 25-29 33:00.3 33:27.1 10:45/M
214 Ashlee Conway Mount Pleasant 163 21 F 33 20-24 33:01.5 33:34.2 10:48/M
215 Alexis Finch Shepherd 261 18 F 18 15-19 33:02.0 34:38.8 11:08/M
216 Tina Redes Shepherd 738 35 F 27 35-39 33:02.7 33:25.9 10:45/M
217 Marge Novak Lansing 669 68 F 1 65-69 33:08.4 33:55.6 10:54/M
218 Cindy Lombard Shepherd 544 57 F 5 55-59 33:11.2 33:44.8 10:51/M
219 Amy Johnston Edmore 457 43 F 22 40-44 33:15.3 33:33.7 10:47/M
220 Skylar Ames Lake ISabella 10 11 F 23 11-14 33:22.5 33:50.3 10:53/M
221 LUANN KOESTER Lakeview 496 58 F 6 55-59 33:26.9 33:44.3 10:51/M
222 Isabel Tollenaere Mt. Pleasant 887 8 F 10 0-10 33:27.7 33:54.7 10:54/M
223 Denise Brown Mt. Pleasant 78 43 F 23 40-44 33:30.3 33:53.2 10:54/M
224 Kimberly Tollenaere Mt. Pleasant 888 37 F 28 35-39 33:30.4 33:59.8 10:56/M
225 Maya Tollenaere Mt. Pleasant 889 10 F 11 0-10 33:31.4 33:59.8 10:56/M
226 Pam Helfer Riverdale 403 39 F 29 35-39 33:39.1 34:39.3 11:08/M
227 Kayla Belles Wheeler 38 14 F 24 11-14 33:40.7 35:39.0 11:28/M
228 Karen Kreiner Alma 499 48 F 15 45-49 33:43.6 34:29.2 11:05/M
229 Vicki Mathey Alma 575 46 F 16 45-49 33:49.1 34:44.1 11:10/M
230 Samantha Fiani Mt. Pleasant 259 25 F 27 25-29 33:53.4 34:00.9 10:56/M
231 Emilee Dove Vestaburg 215 39 F 30 35-39 34:02.6 34:21.7 11:03/M
232 Megan Williams Shepherd 954 28 F 28 25-29 34:09.1 34:29.0 11:05/M
233 Catharina Bever Alma 49 51 F 11 50-54 34:11.6 34:36.0 11:08/M
234 Laura Karr Alma 467 30 F 31 30-34 34:19.1 35:55.9 11:33/M
235 Danielle Acre St. Louis 3 27 F 29 25-29 34:21.1 34:47.5 11:11/M
236 Linda Kruseke Mt Pleasant 1052 54 F 12 50-54 34:21.8 34:41.1 11:09/M
237 Kathy Kleinert Sanford 491 43 F 24 40-44 34:32.0 36:05.4 11:36/M
238 Casey Glynn Mt. Pleasant 324 25 F 30 25-29 34:32.3 35:05.9 11:17/M
239 Kathryn Courser Farwell 170 56 F 7 55-59 34:39.3 35:30.6 11:25/M
240 Crystal Harsh Mt. Pleasant 388 32 F 32 30-34 34:44.7 35:46.3 11:30/M
241 Angie Lake Lansing 513 30 F 33 30-34 34:52.8 35:48.9 11:31/M
242 Linda Bechtel Mt. Pleasant 29 52 F 13 50-54 34:52.8 35:32.1 11:26/M
243 Katy Zimmer Mt. Pleasant 999 8 F 12 0-10 35:01.5 36:50.7 11:51/M
244 Renae Gould Shepherd 344 37 F 31 35-39 35:07.7 36:59.2 11:54/M
245 Maddie Beltinck Mt Pleasant 1034 10 F 13 0-10 35:07.9 35:46.3 11:30/M
246 Katie Moore Lakeview 631 32 F 34 30-34 35:12.2 36:37.6 11:46/M
247 Anna Moeggenborg Saint Louis 626 37 F 32 35-39 35:31.4 35:52.7 11:32/M
248 Jaelyn Cartwright Ashley 116 22 F 34 20-24 35:36.8 36:57.3 11:53/M
249 Larisa Salisbury Mt Pleasant 1091 14 F 25 11-14 35:37.3 35:54.0 11:33/M
250 Jentry Brown Shepherd 80 14 F 26 11-14 35:37.4 35:54.0 11:33/M
251 Christine Pavlik Midland 693 43 F 25 40-44 35:41.0 36:43.6 11:48/M
252 Breanna Gillis Breckenridge 312 16 F 19 15-19 35:43.5 36:05.6 11:36/M
253 Kristy Hardy St. Louis 383 27 F 31 25-29 35:44.1 36:08.5 11:37/M
254 Kelly Hughes Ithaca 432 50 F 14 50-54 35:57.2 37:14.0 11:58/M
255 Kathie Hawn Ovid 391 57 F 8 55-59 35:59.5 36:52.4 11:51/M
256 Sue Martin Portland 572 50 F 15 50-54 36:06.9 36:17.7 11:40/M
257 Deb Steward Fenton 854 55 F 9 55-59 36:25.1 38:05.2 12:15/M
258 Marjorie Noykos Auburn 673 40 F 26 40-44 36:28.0 37:05.1 11:55/M
259 Apple Gray Noblesville 349 18 F 20 15-19 36:30.6 37:33.2 12:04/M
260 Ann Hill Mount Pleasant 408 37 F 33 35-39 36:34.3 37:13.9 11:58/M
261 Amber Knapp Remus 493 29 F 32 25-29 36:35.4 38:00.6 12:13/M
262 Erica Fisher Wheeler 264 30 F 35 30-34 36:35.7 37:46.5 12:09/M
263 Danielle Lalone Remus 517 34 F 36 30-34 36:36.0 37:00.3 11:54/M
264 Theresa Fisher St. Louis 266 44 F 27 40-44 36:36.1 37:46.8 12:09/M
265 Jen Nomngham Mt. Pleasant 662 43 F 28 40-44 36:43.9 37:02.6 11:54/M
266 Michelle Gimmey Shepherd 317 39 F 34 35-39 36:44.1 37:14.9 11:58/M
267 Mikehlah Gimmey Shepherd 319 9 F 14 0-10 36:44.4 37:14.3 11:58/M
268 Ashlynd Breidenstein Rosebush 69 15 F 21 15-19 36:46.7 37:58.2 12:12/M
269 Mackenna Munson Lansing 643 16 F 22 15-19 36:49.3 38:13.6 12:17/M
270 Carol Smith edmore 825 54 F 16 50-54 36:51.3 37:14.9 11:58/M
271 Emma Courter Battle Creek 174 9 F 15 0-10 36:53.2 37:09.5 11:57/M
272 Terry Tomaski Williamsburg 892 53 F 17 50-54 36:53.9 38:52.7 12:30/M
273 Natalie Yuncker Shepherd 990 21 F 35 20-24 36:55.9 37:10.9 11:57/M
274 Rylee Yuncker Shepherd 991 11 F 27 11-14 36:56.5 37:10.8 11:57/M
275 Shalane Bartz Midland 27 29 F 33 25-29 37:00.4 37:20.1 12:00/M
276 Ron Ray Stanwood 732 29 F 34 25-29 37:02.0 39:15.6 12:37/M
277 Julia Cena Alma 122 10 F 16 0-10 37:04.7 37:10.2 11:57/M
278 Brenda Schafer Mt. Pleasant 781 49 F 17 45-49 37:07.1 37:25.8 12:02/M
279 Samantha Schafer Mt. Pleasant 784 25 F 35 25-29 37:07.5 37:25.8 12:02/M
280 Anna Benitez Sumner 1090 15 F 23 15-19 37:12.0 37:34.8 12:05/M
281 Tamika Campbell lake 110 25 F 36 25-29 37:12.5 37:51.9 12:10/M
282 Marilyn Clark 138 59 F 10 55-59 37:12.6 38:33.2 12:24/M
283 Danika Slocum Farwell 822 26 F 37 25-29 37:12.9 37:51.9 12:10/M
284 Kelsey Hale Vestaburg 1009 13 F 28 11-14 37:13.8 38:27.9 12:22/M
285 Amy Courter Battle Creek 173 41 F 29 40-44 37:14.6 37:30.7 12:03/M
286 Sarah Gonzalez Sandford 332 49 F 18 45-49 37:27.0 38:33.8 12:24/M
287 Alanah Thompson Reed City 1026 11 F 29 11-14 37:30.7 39:29.9 12:42/M
288 Hona VanSchagen Stanton 915 21 F 36 20-24 37:34.2 39:00.8 12:32/M
289 Erin Thompson Reed City 1023 35 F 35 35-39 37:35.2 39:36.1 12:44/M
290 Hannah Kinney alma 488 10 F 17 0-10 37:42.0 39:24.4 12:40/M
291 Heather Dame Mt Pleasant 184 24 F 37 20-24 37:45.0 38:20.2 12:20/M
292 Nicole Wood Mount Pleasant 976 36 F 36 35-39 37:45.8 38:20.7 12:20/M
293 Kelly Roskam Grand Rapids 766 25 F 38 25-29 37:47.0 38:21.8 12:20/M
294 AMIEE YOUNG SHEPHERD 988 42 F 30 40-44 37:54.9 38:46.7 12:28/M
295 Tammy Weber Shepherd 938 46 F 19 45-49 37:58.4 38:23.9 12:21/M
296 Kalin Lombard Ithaca 545 30 F 37 30-34 38:11.4 38:31.5 12:23/M
297 Alicia Bollman Mt Pleasant 1081 25 F 39 25-29 38:12.0 38:36.4 12:25/M
298 Bonnie Wolfgang Wheeler 970 56 F 11 55-59 38:12.4 39:25.7 12:40/M
299 Kendra Curtiss-Tomaski Shepherd 182 50 F 18 50-54 38:12.5 40:10.5 12:55/M
300 Deb Stoneman Breckenridge 856 55 F 12 55-59 38:12.6 39:26.1 12:41/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
301 Katie Cole Midland 155 29 F 40 25-29 38:13.6 38:24.9 12:21/M
302 Katie Gagne breckenridge 289 29 F 41 25-29 38:13.7 38:24.9 12:21/M
303 Lisa Myers Shepherd 647 45 F 20 45-49 38:20.8 40:21.2 12:58/M
304 Brooke Apple Riverdale 17 30 F 38 30-34 38:20.9 38:39.2 12:26/M
305 Taylor Myers Shepherd 648 22 F 38 20-24 38:21.9 40:21.3 12:58/M
306 Jordan Killop Saginaw 482 22 F 39 20-24 38:26.3 39:59.5 12:51/M
307 CHRISTINE REASE COLEMAN 734 49 F 21 45-49 38:30.3 38:45.1 12:28/M
308 Ashley Whitten Mt. Pleasant 947 31 F 39 30-34 38:30.9 40:24.4 12:59/M
309 Heather Faddis Midland 244 28 F 42 25-29 38:31.0 39:12.7 12:36/M
310 Amy Van Schagen Stanton 907 45 F 22 45-49 38:32.0 39:59.1 12:51/M
311 April Smith Clare 824 38 F 37 35-39 38:32.1 40:22.8 12:59/M
312 Belinda Scharinger Mt. Pleasant 786 49 F 23 45-49 38:34.9 39:20.9 12:39/M
313 Heather Corbat Breckenridge 168 29 F 43 25-29 38:36.1 38:58.2 12:32/M
314 Sarah Winchell-Gurski Mt. Pleasant 959 37 F 38 35-39 38:36.3 39:55.2 12:50/M
315 Brittney Bushre Breckenridge 107 22 F 40 20-24 38:36.7 38:58.2 12:32/M
316 Amelia Gouin Mt. Pleasant 340 11 F 30 11-14 38:37.3 40:29.1 13:01/M
317 Shanon Belles Wheeler 39 38 F 39 35-39 38:41.2 40:44.2 13:06/M
318 CRISSA SNYDER SHEPHERD 833 23 F 41 20-24 38:43.7 40:05.2 12:53/M
319 Josey Brown Shepherd 81 10 F 18 0-10 38:43.9 39:01.5 12:33/M
320 Emma Belles Wheeler 36 12 F 31 11-14 38:44.1 40:43.1 13:06/M
321 Grace Wolf Shepherd 967 10 F 19 0-10 38:45.6 39:03.1 12:33/M
322 Hailey Reid Mt. Pleasant 740 8 F 20 0-10 38:46.0 39:16.4 12:38/M
323 Mea Coffman Shepherd 152 11 F 32 11-14 38:46.4 39:16.5 12:38/M
324 Jody Reid Mt. Pleasant 741 36 F 40 35-39 38:51.2 39:20.0 12:39/M
325 Jessica Shaw White Lake 809 22 F 42 20-24 38:55.0 39:22.0 12:39/M
326 Paola Allievi Mt Pleasant 9 26 F 44 25-29 38:55.9 40:51.7 13:08/M
327 Hanna Sebring Mount Pleasant 801 25 F 45 25-29 38:56.7 40:51.8 13:08/M
328 Chris Harless Shepherd 384 50 F 19 50-54 39:00.9 39:23.2 12:40/M
329 Annette Clark Midland 132 46 F 24 45-49 39:09.5 40:19.0 12:58/M
330 Laura Sunderland Harbor Beach 865 59 F 13 55-59 39:19.9 40:05.3 12:53/M
331 Laila Heiss Alma 402 9 F 21 0-10 39:23.2 39:31.2 12:42/M
332 Jane Clark Mt. Pleasant 134 49 F 25 45-49 39:25.6 40:33.9 13:02/M
333 Kay Spencer Shelby Township 839 35 F 41 35-39 39:26.3 40:53.6 13:09/M
334 Jean Potter Alma 121 66 F 2 65-69 39:29.0 39:44.5 12:47/M
335 Julie Love Shepherd 553 54 F 20 50-54 39:33.4 41:30.5 13:21/M
336 Alexandra Bozimowski Mount Pleasant 62 24 F 43 20-24 39:34.2 40:11.2 12:55/M
337 Bridget Ziola Brant 1001 25 F 46 25-29 39:34.7 40:11.4 12:55/M
338 Sarah Cox Shepherd 177 13 F 33 11-14 39:39.4 40:10.2 12:55/M
339 Jenifer McArthur Shepherd 578 29 F 47 25-29 39:41.5 41:15.8 13:16/M
340 Dana Cacau Troy 109 35 F 42 35-39 39:43.4 41:10.4 13:14/M
341 Hanna Hamilton Mt. Pleasant 379 9 F 22 0-10 39:44.4 40:33.3 13:02/M
342 Carol Pyles Mt. Pleasant 721 42 F 31 40-44 39:44.8 40:33.7 13:02/M
343 Rachel Fox Mt. Pleasant 284 20 F 44 20-24 39:55.7 40:35.1 13:03/M
344 Gwen Glazier Merrill 321 42 F 32 40-44 39:57.4 41:11.6 13:15/M
345 Karli Good merrill 334 15 F 24 15-19 40:00.2 41:10.7 13:14/M
346 Jill Gervin Farwell 306 57 F 14 55-59 40:04.3 41:06.7 13:13/M
347 Abby Jones Shepherd 460 23 F 45 20-24 40:11.7 41:01.7 13:11/M
348 Sarah Peters mount pleasant 700 27 F 48 25-29 40:19.7 41:09.3 13:14/M
349 Wendy Beltnick Mount Pleasant 61 33 F 40 30-34 40:20.4 40:58.7 13:10/M
350 Laney Beltinck Mt Pleasant 1033 7 F 23 0-10 40:20.5 40:58.7 13:10/M
351 Abi Gould Mt. Pleasant 343 14 F 34 11-14 40:26.5 42:19.0 13:36/M
352 Kylie Richardson Ithaca 754 10 F 24 0-10 40:28.8 40:56.5 13:10/M
353 Kaitlin Buvia Cheboygan 108 16 F 25 15-19 40:30.6 41:12.7 13:15/M
354 Julie Fox Mt. Pleasant 282 52 F 21 50-54 40:32.3 41:11.4 13:15/M
355 Jennifer Gustafson Rosebush 366 43 F 33 40-44 40:34.5 41:52.6 13:28/M
356 Sharon Haggart Mt. Pleasant 372 56 F 15 55-59 40:34.8 41:07.4 13:13/M
357 Brooke Edel Mount Pleasant 226 35 F 43 35-39 40:34.8 41:52.8 13:28/M
358 Ruth Mizer Alma 622 68 F 3 65-69 40:37.5 41:05.2 13:13/M
359 Kate Woodruff Mount Pleasant 978 21 F 46 20-24 40:38.4 41:11.3 13:15/M
360 Nicole McClintic Alma 585 23 F 47 20-24 40:39.8 40:52.2 13:08/M
361 Jennifer Milks Gladwin 612 34 F 41 30-34 40:43.6 43:06.1 13:52/M
362 Ashley Schafer Mt. Pleasant 780 25 F 49 25-29 40:47.2 42:16.9 13:35/M
363 Carey Wilmot Shepherd 957 52 F 22 50-54 40:52.8 41:22.6 13:18/M
364 Teresa Meyer Shepherd 609 51 F 23 50-54 40:53.0 41:22.7 13:18/M
365 Wendy Holden Lansing 420 44 F 34 40-44 40:57.1 42:12.3 13:34/M
366 JENNIFER Yarch shepherd 987 31 F 42 30-34 40:57.2 41:21.5 13:18/M
367 Ginger Yarch shepherd 986 53 F 24 50-54 40:58.5 41:23.2 13:18/M
368 Carrie Mills Mt. Pleasant 619 31 F 43 30-34 41:02.4 42:04.0 13:32/M
369 Ann Good Merrill 333 47 F 26 45-49 41:05.9 42:10.3 13:34/M
370 Barb Naugle Cadillac 649 43 F 35 40-44 41:13.1 41:36.7 13:23/M
371 Nancy Jerry Riverdale 454 41 F 36 40-44 41:14.0 41:36.6 13:23/M
372 Jessica Mogg Mt. Pleasant 1004 30 F 44 30-34 41:21.0 43:05.8 13:51/M
373 Amanda Babcock Coleman 22 24 F 48 20-24 41:31.8 43:05.1 13:51/M
374 Natasha Hansen Vestaburg 380 33 F 45 30-34 41:35.1 42:01.2 13:31/M
375 Bethany Rademacher Grand Rapids 723 27 F 50 25-29 41:46.7 43:28.0 13:59/M
376 Lorrie Jorgenson Mt Pleasant 463 60 F 3 60-64 41:49.9 42:53.7 13:47/M
377 Barb Wixson farwell 964 26 F 51 25-29 42:01.0 42:39.0 13:43/M
378 Megan Cozat Coleman 178 24 F 49 20-24 42:05.2 43:38.1 14:02/M
379 Jennifer McDermitt Alma 589 30 F 46 30-34 42:12.2 43:17.3 13:55/M
380 Shannon Brown Brighton 86 27 F 52 25-29 42:14.2 44:04.0 14:10/M
381 Molly Cooley Alanson 167 46 F 27 45-49 42:18.1 44:20.8 14:15/M
382 Kristin Derby Rosebush 201 30 F 47 30-34 42:18.4 43:08.7 13:52/M
383 Micah VanAlstine Paris 909 24 F 50 20-24 42:23.5 42:38.1 13:43/M
384 Serendi Orsini Midland 1067 14 F 35 11-14 42:24.7 42:34.0 13:41/M
385 Richelle Wrona lake 982 33 F 48 30-34 42:29.4 43:35.5 14:01/M
386 Linda Dutcher Weidman 222 57 F 16 55-59 42:30.8 44:03.8 14:10/M
387 Juliann Trudell Shepherd 899 42 F 37 40-44 42:37.8 43:58.1 14:08/M
388 Rachel Cook Warren 164 29 F 53 25-29 42:59.0 44:53.6 14:26/M
389 Cheryl Saunders Breckenridge 773 41 F 38 40-44 43:00.1 44:05.2 14:10/M
390 Tara Soules Breckenridge 836 40 F 39 40-44 43:02.2 44:06.6 14:11/M
391 Pam Hrdlovich Breckenridge 427 33 F 49 30-34 43:03.0 44:07.0 14:11/M
392 Susan Gates Breckenridge 299 43 F 40 40-44 43:09.8 44:15.0 14:14/M
393 Midnelle Enilly Clare 1086 37 F 44 35-39 43:16.4 44:09.3 14:12/M
394 Vera Capriotti Mt.Pleasant 111 42 F 41 40-44 43:17.2 44:36.0 14:20/M
395 Tracy Fankhauser Gldwin 247 43 F 42 40-44 43:18.2 44:36.6 14:20/M
396 McCailan Betts Alma 1039 8 F 25 0-10 43:24.1 44:05.1 14:10/M
397 Janet Fitzpatrick Rosebush 268 59 F 17 55-59 43:25.9 44:51.9 14:25/M
398 Marilyn Gross Weidman 357 58 F 18 55-59 43:26.9 44:51.9 14:25/M
399 Lily Gouin Mt. Pleasant 342 9 F 26 0-10 43:30.1 45:21.7 14:35/M
400 Cindy Sheldon Remus 810 59 F 19 55-59 43:32.6 45:01.1 14:28/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
401 Amy Gouin Mt. Pleasant 341 41 F 43 40-44 43:32.8 45:24.8 14:36/M
402 Theresa Clark Shepherd 141 14 F 36 11-14 43:46.0 45:23.6 14:36/M
403 Betsy Brandon Clare 1085 35 F 45 35-39 43:46.3 44:39.5 14:21/M
404 Y Gau Mount Pleasany 300 47 F 28 45-49 43:50.8 45:14.4 14:33/M
405 Heather Lord Davison 548 38 F 46 35-39 43:57.7 44:44.6 14:23/M
406 Carrie Dunn Shepherd 220 47 F 29 45-49 43:58.6 44:44.5 14:23/M
407 Adrianne Scates Elwell 776 60 F 4 60-64 44:01.6 45:23.9 14:36/M
408 Delaney Ray Mt. Pleasant 730 9 F 27 0-10 44:19.2 45:15.9 14:33/M
409 Michcelle Bechtel midland 30 42 F 44 40-44 44:21.3 44:52.6 14:26/M
410 Kathy Akin Ithaca 4 55 F 20 55-59 44:25.1 45:23.2 14:36/M
411 Shelly Sitts Wheeler 820 40 F 45 40-44 44:25.1 46:28.4 14:56/M
412 Shawn Grey Hope 1066 0 F 28 0-10 44:39.4 45:31.3 14:38/M
413 Jessica Waun Shepherd 933 22 F 51 20-24 44:44.0 46:52.1 15:04/M
414 Margini Schafer Lake 783 18 F 26 15-19 44:44.8 45:54.6 14:46/M
415 Stacey Miller Shepherd 618 32 F 50 30-34 44:47.9 46:55.2 15:05/M
416 Hazel McQuaid Shepherd 1014 17 F 27 15-19 44:55.2 46:44.3 15:02/M
417 Gay Smith Shepherd 826 53 F 25 50-54 44:55.5 46:07.1 14:50/M
418 Dakota Colthorp breckenridge 157 16 F 28 15-19 44:56.5 46:03.4 14:48/M
419 Jennifer Austin Petoskey 21 37 F 47 35-39 44:57.1 47:10.7 15:10/M
420 Emily Brown Remus 79 40 F 46 40-44 44:58.9 47:11.4 15:10/M
421 Holly Thrush Farwell 884 39 F 48 35-39 45:06.0 46:14.5 14:52/M
422 Kathryn Andrews Lake City 15 65 F 4 65-69 45:06.1 46:37.2 14:59/M
423 Alyssa Kendall Mt. Pleasant 471 16 F 29 15-19 45:06.3 47:07.4 15:09/M
424 Karmen Wood Shepherd 974 55 F 21 55-59 45:06.4 46:54.0 15:05/M
425 Cathy Faddis Midland 243 53 F 26 50-54 45:13.8 45:57.6 14:46/M
426 Penny Ware Mount Pleasany 927 46 F 30 45-49 45:21.8 46:45.6 15:02/M
427 Gracie McLAne coleman 595 12 F 37 11-14 45:22.4 46:59.0 15:06/M
428 Lisa Yancer Coleman 985 45 F 31 45-49 45:22.7 46:59.3 15:06/M
429 Sheila Kiefer Wellston 481 37 F 49 35-39 45:23.9 46:30.8 14:57/M
430 Michelle Gillis Breckenridge 314 38 F 50 35-39 45:25.4 46:28.1 14:56/M
431 Amanda Godwin Midland 325 35 F 51 35-39 45:28.6 47:28.7 15:16/M
432 Denise Goetz St. Louis 326 57 F 22 55-59 45:30.6 45:57.9 14:46/M
433 Lisa Machette Carrollton 560 52 F 27 50-54 45:50.6 46:48.6 15:03/M
434 Barbara Hendrickson Midland 404 51 F 28 50-54 45:52.9 46:21.6 14:54/M
435 Wendy Lusk Mtpleasnat 556 46 F 32 45-49 46:06.8 48:18.5 15:32/M
436 Tami Trudell Shepherd 901 46 F 33 45-49 46:22.6 47:42.5 15:20/M
437 Amy Gray Noblesville 348 51 F 29 50-54 46:32.4 47:34.6 15:18/M
438 Ranay Gursky Mt Pleasant 1075 45 F 34 45-49 46:36.3 48:27.2 15:35/M
439 Stephanie Wragg Mount Pleasant 979 47 F 35 45-49 46:45.4 48:48.4 15:41/M
440 Angela Stevens Shepherd 852 24 F 52 20-24 47:00.0 48:46.9 15:41/M
441 Julie Nokes Vestaburg 661 37 F 52 35-39 47:02.1 48:14.2 15:31/M
442 Bridgitt Myers breckenridge 646 48 F 36 45-49 47:07.2 48:14.4 15:31/M
443 Lesha Colthorp breckenridge 158 42 F 47 40-44 47:08.1 48:14.4 15:31/M
444 Danielle Hiar Mount Pleasant 407 40 F 48 40-44 47:13.5 47:31.7 15:17/M
445 Cassie Conroy Shepherd 160 22 F 53 20-24 47:24.1 48:02.7 15:27/M
446 Megan Quinn Macomb 722 30 F 51 30-34 47:25.6 48:02.8 15:27/M
447 Gabby Noreen Shepherd 664 9 F 29 0-10 47:28.5 49:35.5 15:57/M
448 Sherry Witkop Shepherd 963 52 F 30 50-54 47:35.1 47:50.6 15:23/M
449 Shannon Shelton Mt. Pleasant 814 57 F 23 55-59 47:37.1 48:08.7 15:29/M
450 Sharon Parks Remus 692 49 F 37 45-49 47:38.4 48:57.5 15:44/M
451 Rechelle Richardson Mt. Pleasant 755 53 F 31 50-54 47:47.5 49:06.8 15:47/M
452 Sarah Noyes Saint Louis 672 34 F 52 30-34 47:56.2 49:12.9 15:49/M
453 Lori Conroy Shepherd 162 56 F 24 55-59 48:01.8 49:01.9 15:46/M
454 Terri Nelson Shepherd 652 53 F 32 50-54 48:02.0 49:01.8 15:46/M
455 Shelby Webb Shepherd 934 21 F 54 20-24 48:03.1 49:01.3 15:46/M
456 Amy Courter Shepherd 172 42 F 49 40-44 48:10.0 48:27.0 15:35/M
457 Cleo Leppien Alma 533 68 F 5 65-69 48:17.1 49:24.1 15:53/M
458 Fran Groves Alma 361 67 F 6 65-69 48:17.1 49:24.0 15:53/M
459 Sharon Snyder Shepherd 834 49 F 38 45-49 48:22.5 49:41.8 15:59/M
460 TRINIA FLORIAN SHEPHERD 279 40 F 50 40-44 48:26.5 49:42.4 15:59/M
461 Ruth Swanson Mt. Pleasant 868 67 F 7 65-69 48:33.7 49:17.8 15:51/M
462 Jaime Kyser-Kostal Shepherd 510 36 F 53 35-39 48:41.8 49:54.2 16:03/M
463 Amy Darry Mt. Pleasant 189 38 F 54 35-39 48:44.8 49:40.2 15:58/M
464 Ronda Johnston Vestaburg 458 38 F 55 35-39 48:47.9 49:57.6 16:04/M
465 Emily Crampton St. Johns 1006 26 F 54 25-29 48:48.4 49:57.6 16:04/M
466 Hailey Wood Shepherd 973 12 F 38 11-14 49:01.5 50:50.9 16:21/M
467 Susan Sunderman Shepherd 867 54 F 33 50-54 49:07.5 50:32.6 16:15/M
468 Lori Lentovich Shepherd 532 55 F 25 55-59 49:08.0 50:32.5 16:15/M
469 Cindy Diehn Remus 206 60 F 5 60-64 49:09.6 50:23.6 16:12/M
470 Peggy Wheeler Mt Pleasant 942 54 F 34 50-54 49:11.0 50:23.7 16:12/M
471 Kathie Green Sanford 353 66 F 8 65-69 49:12.1 50:38.2 16:17/M
472 Belinda Krisel Shepherd 501 59 F 26 55-59 49:14.3 49:59.0 16:04/M
473 Amy Peeper Weidman 1069 53 F 35 50-54 49:35.6 50:44.9 16:19/M
474 Jeri Hurst Breckenridge 441 33 F 53 30-34 49:38.8 51:17.6 16:29/M
475 Linda Steffes Farwell 849 62 F 6 60-64 49:42.7 50:39.5 16:17/M
476 Krista Welke Mount pleasant 939 32 F 54 30-34 49:43.0 50:39.8 16:17/M
477 Cathy McCune Elewell 587 58 F 27 55-59 49:50.1 50:26.9 16:13/M
478 Tracie McCune St. Louis 588 31 F 55 30-34 49:51.3 50:28.8 16:14/M
479 Jackie Loomis Elwell 547 50 F 36 50-54 49:52.2 50:28.7 16:14/M
480 Mary Vorce Mt. Pleasant 920 47 F 39 45-49 49:58.1 50:45.0 16:19/M
481 Morgan Burr Mt. Pleasant 104 10 F 30 0-10 49:58.7 50:46.5 16:19/M
482 Lucinda Burr Mt. Pleasant 103 45 F 40 45-49 50:00.0 50:47.2 16:20/M
483 Lisa Reynolds Shepherd 745 51 F 37 50-54 50:02.3 51:38.8 16:36/M
484 Velma Burr Mt. Pleasant 105 73 F 1 70-99 50:02.7 50:49.0 16:20/M
485 Debra Caszatt Riverdale 118 57 F 28 55-59 50:03.1 51:38.7 16:36/M
486 Jennifer Steger Novi 850 37 F 56 35-39 50:13.5 52:27.8 16:52/M
487 Michelle Peters Shepherd 699 60 F 7 60-64 50:17.4 51:11.8 16:27/M
488 Kathe Kacmarsky Lansing 464 63 F 8 60-64 50:17.7 51:12.1 16:28/M
489 DeAnna Coffin Wheeler 150 55 F 29 55-59 50:31.1 52:32.5 16:54/M
490 Janet Feltman Shepherd 254 61 F 9 60-64 50:33.7 52:35.4 16:54/M
491 Julie Wright Alma 980 37 F 57 35-39 50:46.7 53:13.5 17:07/M
492 Ellie Sciba Midland 799 18 F 30 15-19 50:51.4 51:58.8 16:43/M
493 Amber Sciba Midland 798 20 F 55 20-24 50:52.6 52:00.0 16:43/M
494 Renee Hahn St. Louis 373 50 F 38 50-54 51:02.2 51:59.8 16:43/M
495 Kenna Rhynard Shepherd 748 51 F 39 50-54 51:15.9 53:20.8 17:09/M
496 Patty Hoogerhyde Midland 422 54 F 40 50-54 51:17.0 53:21.0 17:09/M
497 Krista Roback Leslie 757 42 F 51 40-44 51:20.7 52:36.2 16:55/M
498 Rose Castillon Alma 117 52 F 41 50-54 51:25.8 52:23.2 16:51/M
499 Jean Seaver Saginaw 1016 62 F 10 60-64 51:46.0 53:24.6 17:10/M
500 Jessica Lee Belding 528 28 F 55 25-29 51:47.5 53:26.2 17:11/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
501 Tyffani Raines Palo 725 24 F 56 20-24 51:47.8 53:26.5 17:11/M
502 Janell Holden Leslie 418 67 F 9 65-69 51:49.4 53:05.2 17:04/M
503 Janel Dolan Blanchard 208 37 F 58 35-39 51:51.5 52:14.4 16:48/M
504 Nicole Ray Stanwood 731 29 F 56 25-29 51:53.2 54:09.1 17:25/M
505 Angie Eldred Barryten 234 29 F 57 25-29 51:53.7 54:09.6 17:25/M
506 Mary Moeggenborg Alma 627 62 F 11 60-64 51:54.8 53:48.4 17:18/M
507 Julie Noreen Shepherd 665 31 F 56 30-34 51:56.5 54:05.6 17:23/M
508 Kristie Saunders St. Louis 774 42 F 52 40-44 52:00.4 54:05.1 17:23/M
509 Sue Paloma Shepherd 690 53 F 42 50-54 52:03.8 53:50.5 17:19/M
510 Taffy Beeg Shepherd 34 39 F 59 35-39 52:06.8 53:45.2 17:17/M
511 Maya Beeg Shepherd 33 12 F 39 11-14 52:06.9 53:45.5 17:17/M
512 Laura Huber Valparaiso 428 37 F 60 35-39 52:08.3 53:40.8 17:15/M
513 Cheryl McKee Mt Pleasant 591 64 F 12 60-64 52:10.1 53:57.0 17:21/M
514 Teresa Hough Saginaw 424 43 F 53 40-44 52:11.4 53:03.8 17:03/M
515 Lisa Burhans Shepherd 100 35 F 61 35-39 52:12.0 53:03.3 17:03/M
516 Brenda Weber Weidman 935 29 F 58 25-29 52:12.4 53:42.0 17:16/M
517 Amanda Schafer Weidman 778 25 F 59 25-29 52:13.1 53:41.1 17:16/M
518 Amie Neubecker Mt. Pleasant 655 24 F 57 20-24 52:16.2 53:44.6 17:17/M
519 STACY LATHAM FARWELL 524 32 F 57 30-34 52:16.3 53:46.4 17:17/M
520 Alicia Van Ithaca 906 24 F 58 20-24 52:20.5 54:23.3 17:29/M
521 Anna Figert Shepherd 260 8 F 31 0-10 52:23.3 54:33.5 17:32/M
522 Pamela Meyers Fenwick 610 47 F 41 45-49 52:26.7 54:05.2 17:23/M
523 Anne Carson Weidman 114 35 F 62 35-39 52:26.7 54:08.5 17:24/M
524 Jamie Rhynard Midland 747 28 F 60 25-29 52:26.8 54:32.9 17:32/M
525 Alicia VanBuskirk Mt. Pleasant 910 33 F 58 30-34 52:27.5 54:08.8 17:24/M
526 Melissa Anderson Saginaw 14 25 F 61 25-29 52:28.5 53:11.7 17:06/M
527 Elizabeth Maxon Remus 577 34 F 59 30-34 52:28.5 54:11.0 17:25/M
528 Karen Farwell Vicksburg 252 42 F 54 40-44 52:35.9 54:50.5 17:38/M
529 Jade Farwell Vicksburg 251 10 F 32 0-10 52:35.9 54:50.9 17:38/M
530 Megan Goetz St. Louis 328 24 F 59 20-24 52:40.1 53:08.7 17:05/M
531 Crystal Anderson Saginaw 12 29 F 62 25-29 52:42.7 53:25.1 17:11/M
532 Amanda Uthe Shepherd 904 28 F 63 25-29 52:42.9 53:16.6 17:08/M
533 Teri Cramlet Lake Isabella 179 26 F 64 25-29 52:44.3 54:40.4 17:35/M
534 Shannon Wilcox Shepherd 952 35 F 63 35-39 52:50.7 54:13.2 17:26/M
535 Sue Dominick Shepherd 211 55 F 30 55-59 52:50.7 54:13.7 17:26/M
536 Courtney Cole Six lakes 154 28 F 65 25-29 52:51.5 53:57.4 17:21/M
537 Tammy Story St. Louis 857 44 F 55 40-44 52:51.5 53:57.1 17:21/M
538 Angelina Maney Mt. Pleasant 566 31 F 60 30-34 52:51.6 54:14.0 17:26/M
539 Denise Leisure Greenville 1003 39 F 64 35-39 52:52.0 54:41.3 17:35/M
540 Kandi Preston Six lakes 713 43 F 56 40-44 52:52.3 53:57.5 17:21/M
541 Kelly Vaughn Mount Pleasant 916 28 F 66 25-29 52:52.8 54:39.7 17:34/M
542 Cheri Hutson Edmore 1002 52 F 43 50-54 52:52.8 54:41.5 17:35/M
543 Donna Verna Ithaca 919 62 F 13 60-64 53:04.7 54:58.0 17:40/M
544 Becky Roslund Ithaca 767 57 F 31 55-59 53:04.9 54:58.3 17:40/M
545 Wendy Karl Clare 466 43 F 57 40-44 53:12.3 54:57.2 17:40/M
546 Sally Border Mt. Pleasant 1020 56 F 32 55-59 53:13.1 54:39.2 17:34/M
547 Annjeanette Pfeil Mount Pleasany 701 42 F 58 40-44 53:16.1 54:40.3 17:35/M
548 Jennifer Clark Shepherd 136 35 F 65 35-39 53:16.4 54:54.2 17:39/M
549 Tonya Guajardo St Louis 362 46 F 42 45-49 53:18.2 54:40.3 17:35/M
550 Sarah Cook Shepherd 165 23 F 60 20-24 53:28.8 55:25.0 17:49/M
551 Gina Grover Alma 358 53 F 44 50-54 53:46.2 56:06.5 18:02/M
552 Anne Geary Merrillville 304 35 F 66 35-39 53:46.8 55:21.4 17:48/M
553 Abby Hunter Mt. Pleasant 438 30 F 61 30-34 53:47.4 56:06.2 18:02/M
554 Jen Hubble Clare 1005 28 F 67 25-29 53:51.8 55:21.9 17:48/M
555 Debee Buckley Shepherd 91 41 F 59 40-44 53:56.4 55:54.7 17:58/M
556 Jamie Alan Saint Johns 5 33 F 62 30-34 54:17.2 56:04.1 18:02/M
557 Katie Doman Mount Pleasant 210 29 F 68 25-29 54:21.2 56:07.9 18:03/M
558 Shirley Kapke-Williams Shepherd 465 57 F 33 55-59 54:22.4 56:08.4 18:03/M
559 Arys Onstott Breckenridge 679 12 F 40 11-14 54:35.4 56:15.9 18:05/M
560 Anna Willman-Onstott Breckenridge 955 39 F 67 35-39 54:35.8 56:16.0 18:06/M
561 Tracy Fair Shepherd 245 53 F 45 50-54 54:59.3 56:56.6 18:18/M
562 Carolyn Hadlay Shepherd 1045 51 F 46 50-54 55:00.4 56:57.6 18:19/M
563 Gwen Schlorff Shepherd 790 69 F 10 65-69 55:08.1 55:59.9 18:00/M
564 Barbara Hazelton Mt. Pleasant 394 75 F 2 70-99 55:09.2 56:00.2 18:00/M
565 Jennifer McKinin Mt. Pleasant 593 40 F 60 40-44 55:28.4 57:26.4 18:28/M
566 Pamela Brock Shepherd 73 51 F 47 50-54 55:32.6 57:27.4 18:28/M
567 Melissa Smith Mount Pleasant 828 33 F 63 30-34 55:33.0 57:43.6 18:34/M
568 Denise Abbey Mt pleasant 1 56 F 34 55-59 55:34.1 57:43.8 18:34/M
569 Heather Wolf Shepherd 968 37 F 68 35-39 55:34.7 57:27.3 18:28/M
570 Deonna Doty Shepherd 1087 0 F 33 0-10 55:37.7 57:32.0 18:30/M
571 Renee Brown LakeIsabella 85 43 F 61 40-44 55:45.9 56:15.6 18:05/M
572 Vanessa McBride Mt. Pleasant 581 60 F 14 60-64 55:47.9 56:47.5 18:15/M
573 Pam Lange Breckenridge 520 53 F 48 50-54 55:48.1 56:47.3 18:15/M
574 Susan Beaudin LakeIsabella 28 69 F 11 65-69 55:56.4 56:26.1 18:09/M
575 Cheryl Gaudard Mt. Pleasant 301 57 F 35 55-59 56:14.1 58:09.6 18:42/M
576 Teresa Rupert Mt. Pleasant 769 52 F 49 50-54 56:16.0 58:09.6 18:42/M
577 Lisa Travis Shepherd 897 41 F 62 40-44 56:24.3 58:16.2 18:44/M
578 Sherri Kendall Mt. Pleasant 474 41 F 63 40-44 56:27.2 58:31.2 18:49/M
579 Helen Shanteau Blanchard 806 49 F 43 45-49 56:29.8 58:25.5 18:47/M
580 Susan Cook Shepherd 166 51 F 50 50-54 56:30.8 58:25.6 18:47/M
581 Diane Pol Weidman 707 41 F 64 40-44 56:42.0 57:17.5 18:25/M
582 Mary Mcarthur mt pleasant 579 56 F 36 55-59 56:43.6 58:44.2 18:53/M
583 Rosemarie Good brant 336 69 F 12 65-69 56:56.9 58:14.7 18:43/M
584 Viya Sonnenberg Harrison 1055 60 F 15 60-64 56:57.3 58:53.4 18:56/M
585 Trina Ray Midland 733 45 F 44 45-49 56:57.9 58:45.7 18:53/M
586 Pat Fike Rosebush 1054 66 F 13 65-69 57:01.7 58:53.4 18:56/M
587 Robin Caven Carson City 120 31 F 64 30-34 57:02.8 59:18.9 19:04/M
588 Amie Gaskill Carson City 298 44 F 65 40-44 57:05.3 59:20.0 19:05/M
589 Karen Kavanagh Carson City 470 62 F 16 60-64 57:09.4 59:22.6 19:05/M
590 Danielle Powell Shepherd 711 21 F 61 20-24 57:40.3 59:50.4 19:14/M
591 Morgan Ferris Shepherd 257 21 F 62 20-24 57:41.4 59:50.7 19:14/M
592 Tracy Ferris Shepherd 258 42 F 66 40-44 57:41.9 59:51.2 19:15/M
593 Deb Conroy mt.pleasant 161 55 F 37 55-59 57:46.7 59:47.6 19:13/M
594 Betty Roethlisberger mt pleasant 761 52 F 51 50-54 57:48.1 59:49.3 19:14/M
595 Joanne Lamb mt pleasant 519 55 F 38 55-59 57:48.5 59:47.7 19:13/M
596 Betty Enell Spring Lake 235 65 F 14 65-69 58:09.7 1:00:22.8 19:25/M
597 Naomi Cole Mt. Pleasant 156 21 F 63 20-24 58:42.2 1:01:04.6 19:38/M
598 Cheryl Bednar Mt. Pleasant 32 57 F 39 55-59 58:42.6 1:01:05.0 19:38/M
599 Hannah Rose Mount Pleasant 764 16 F 31 15-19 58:43.6 1:00:49.3 19:33/M
600 Brenda Cole Mt. Pleasant 153 53 F 52 50-54 58:43.8 1:01:04.6 19:38/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
601 Stacy Rose Mount Pleasant 765 39 F 69 35-39 58:45.1 1:00:52.4 19:34/M
602 Jodie Hacker Midland 370 36 F 70 35-39 58:45.2 1:00:51.7 19:34/M
603 LINSEY FABER Fenton 242 34 F 65 30-34 58:45.9 1:00:25.2 19:26/M
604 Kathy Routheaux Shepherd 768 60 F 17 60-64 58:46.2 1:00:52.6 19:34/M
605 Cathy Neubecker Westbranch 656 52 F 53 50-54 58:53.8 1:00:39.7 19:30/M
606 Hannah Tennant Alma 877 8 F 34 0-10 58:54.5 1:00:40.0 19:30/M
607 Carol Conrad Winn 159 69 F 15 65-69 59:00.7 1:01:12.2 19:41/M
608 Gail Jacobs Mt. Pleasant 450 64 F 18 60-64 59:03.4 1:01:15.6 19:42/M
609 Heidi Barnaby Alma 26 33 F 66 30-34 59:06.6 1:00:47.6 19:33/M
610 Sheila Clark-Hodge Ithaca 142 32 F 67 30-34 59:06.7 1:00:44.0 19:32/M
611 Pam Schneider Sanford 795 57 F 40 55-59 59:07.1 1:00:30.6 19:27/M
612 Nancy Farrison Freeland 249 59 F 41 55-59 59:11.1 1:00:31.5 19:28/M
613 Jayma Kristin St. Louis 502 55 F 42 55-59 59:11.5 1:00:34.1 19:28/M
614 Pat Trudell Shepherd 900 70 F 3 70-99 59:13.4 1:00:30.8 19:27/M
615 Laura Doughty Mt. Pleasant 214 55 F 43 55-59 59:24.9 1:01:22.5 19:44/M
616 Nikki Cross Shepherd 180 67 F 16 65-69 59:25.2 1:01:22.1 19:44/M
617 Casey Sexton Mt. Pleasant 803 9 F 35 0-10 59:29.3 1:01:09.9 19:40/M
618 Kristina Marcoux MIDLAND 568 31 F 68 30-34 59:43.8 1:01:56.0 19:55/M
619 Misty Thorn Clio 883 35 F 71 35-39 59:46.5 1:01:57.0 19:55/M
620 Amberly Zimmer Mt. Pleasant 996 34 F 69 30-34 1:00:14.1 1:02:10.5 19:59/M
621 Andrea Abke Mt Pleasant 2 43 F 67 40-44 1:00:21.8 1:02:05.7 19:58/M
622 Holly Kaszuba Rosebush 469 39 F 72 35-39 1:00:23.9 1:02:06.2 19:58/M
623 Emily Dashiell Freeland 190 24 F 64 20-24 1:00:40.0 1:00:40.0 19:30/M
624 Lisa Nemeth Ithaca 1012 44 F 68 40-44 1:00:54.5 1:02:37.1 20:08/M
625 Lauri Grace Shepherd 345 40 F 69 40-44 1:01:01.3 1:02:14.4 20:01/M
626 Amy Denman Alma 199 34 F 70 30-34 1:01:04.1 1:02:47.3 20:11/M
627 Julie Guerrero Alma 363 40 F 70 40-44 1:01:04.9 1:02:47.6 20:11/M
628 Buffy Barnaby Ithaca 25 41 F 71 40-44 1:01:08.5 1:02:49.3 20:12/M
629 Judy Claybaugh Remus 143 60 F 19 60-64 1:01:11.8 1:03:31.8 20:25/M
630 Doreen Albaugh Shephered 6 56 F 44 55-59 1:01:18.6 1:02:51.5 20:13/M
631 Patty White Vestaburg 945 55 F 45 55-59 1:02:15.0 1:02:15.0 20:01/M
632 Lisa King Shepherd 1022 30 F 71 30-34 1:02:56.8 1:04:06.6 20:37/M
633 Monika Sciba Midland 800 53 F 54 50-54 1:02:58.4 1:04:07.4 20:37/M
634 Trese Kjellberg Mt. Pleasant 490 53 F 55 50-54 1:02:59.7 1:04:08.0 20:37/M
635 Celine Austin St. Louis 20 64 F 20 60-64 1:03:01.1 1:05:17.9 20:59/M
636 Sharon Krzyzaniak Bay City 504 53 F 56 50-54 1:03:01.7 1:04:00.1 20:35/M
637 Rebekah Tennant Alma 878 5 F 36 0-10 1:03:17.4 1:05:02.1 20:55/M
638 Cassie Tennant Alma 876 33 F 72 30-34 1:03:18.4 1:05:02.0 20:55/M
639 Katie Florian Vicksburg 277 75 F 4 70-99 1:03:24.8 1:05:42.7 21:08/M
640 Emily Bunker Shepherd 96 9 F 37 0-10 1:05:37.1 1:07:24.3 21:40/M
641 Kristin Sexton Mt. Pleasant 804 49 F 45 45-49 1:06:26.6 1:08:10.6 21:55/M
642 Melisssa Bunker Shepherd 97 35 F 73 35-39 1:06:26.7 1:08:11.8 21:55/M
643 Jeanna Lau Alma 527 40 F 72 40-44 1:06:29.8 1:08:39.3 22:04/M
644 Lyndsey Chippeway Mt. Pleasant 128 32 F 73 30-34 1:06:44.7 1:08:12.4 21:56/M
645 Stacy Wohlscheid alma 965 37 F 74 35-39 1:07:01.7 1:08:33.6 22:03/M
646 Sarah Detwiler Ithaca 202 35 F 75 35-39 1:07:02.1 1:08:32.7 22:02/M
647 Nyah Chippeway Mt. Pleasant 129 10 F 38 0-10 1:07:18.9 1:07:20.0 21:39/M
648 Stephanie Post Birch Run 709 59 F 46 55-59 1:08:28.0 1:10:53.3 22:48/M
649 Heidi Monaghan Birch Run 628 31 F 74 30-34 1:08:31.1 1:10:54.2 22:48/M
650 Gina Gepford Mount Pleasant 305 37 F 76 35-39 1:09:34.1 1:10:11.5 22:34/M


Male Finishers

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
1 Nathan Fujioka Grand Rapids 287 29 M 1 25-29 16:32.4 16:33.4 5:19/M
2 Walker Priest Shepherd 720 15 M 1 15-19 16:42.2 16:43.5 5:23/M
3 Tyler Travis Shepherd 898 15 M 2 15-19 17:17.3 17:18.2 5:34/M
4 Jeffrey Fujioka Grand Rapids 286 29 M 2 25-29 17:58.0 17:58.9 5:47/M
5 Zeke Dassay Beaverton 1031 17 M 3 15-19 18:15.4 18:16.1 5:52/M
6 James O'Boyle Elwell 675 17 M 4 15-19 18:17.4 18:19.1 5:53/M
7 Owen howard Mt Pleasant 1080 14 M 1 11-14 18:22.0 18:23.5 5:55/M
8 Steve Menovcik Grand Ledge 1036 45 M 1 45-49 18:25.7 18:27.1 5:56/M
9 Andrew Hutchinson Shepherd 443 17 M 5 15-19 18:29.4 18:31.1 5:57/M
10 John Flanders Mount Pleasant 271 20 M 1 20-24 18:36.3 18:37.4 5:59/M
11 Daniel Stanton Shepherd 846 18 M 6 15-19 18:37.8 18:39.0 6:00/M
12 Eric Eisenberger Shepherd 230 17 M 7 15-19 18:47.7 18:49.9 6:03/M
13 Shane Boge Shepherd 54 16 M 8 15-19 18:58.6 19:01.6 6:07/M
14 Parker Hayes Beaverton 392 14 M 2 11-14 19:08.6 19:10.0 6:10/M
15 Andrew Travis Shepherd 893 16 M 9 15-19 19:11.1 19:12.6 6:10/M
16 Josh Stryker Midland 861 34 M 1 30-34 19:15.7 19:18.2 6:12/M
17 Charles Stack Sumner 1093 20 M 2 20-24 19:18.1 19:21.5 6:13/M
18 Ryan Green Mount Pleasant 355 29 M 3 25-29 19:28.0 19:29.3 6:16/M
19 Dane Nestle Mt. Pleasant 653 13 M 3 11-14 19:32.1 19:33.5 6:17/M
20 Jacob Walters mt.pleasant 925 15 M 10 15-19 19:38.2 19:39.7 6:19/M
21 CJ Spencer Shepherd 837 15 M 11 15-19 20:03.9 20:05.4 6:27/M
22 Kelly Gilbert Shepherd 310 18 M 12 15-19 20:11.9 20:14.8 6:30/M
23 Jonah Montney Shepherd 629 15 M 13 15-19 20:15.6 20:17.5 6:31/M
24 Ben Ogle Alma 1059 27 M 4 25-29 20:19.0 20:21.6 6:33/M
25 TJ Rhynard Midland 749 28 M 5 25-29 20:31.5 20:36.1 6:37/M
26 Brian Bender Alma 1041 56 M 1 55-59 20:34.7 20:38.2 6:38/M
27 Nate Kolb Mt Pleasant 1053 48 M 2 45-49 20:45.6 20:51.6 6:42/M
28 Terry Place Mount Pleasant 706 22 M 3 20-24 20:50.1 20:58.5 6:45/M
29 Topher Goggin Alma 330 33 M 2 30-34 20:52.4 20:56.2 6:44/M
30 Dailey Priest Shepherd 714 14 M 4 11-14 21:25.0 21:26.7 6:54/M
31 Robert VanNuck Lake Isabella 914 29 M 6 25-29 21:28.0 21:41.6 6:58/M
32 Brian Farr Saint Louis 248 30 M 3 30-34 21:28.7 21:30.3 6:55/M
33 Apollo Schafer Lake 779 16 M 14 15-19 21:40.2 21:43.8 6:59/M
34 Scott Schafer Mt. Pleasant 785 51 M 1 50-54 21:50.2 21:56.2 7:03/M
35 James Bigard Shepherd 50 13 M 5 11-14 22:07.9 22:11.8 7:08/M
36 Ryan Pellerito Alma 696 36 M 1 35-39 22:08.5 22:13.6 7:09/M
37 Andrew Harrast Mt. Pleasant 385 14 M 6 11-14 22:17.7 22:27.1 7:13/M
38 Chris Ozminkowski commerce 686 22 M 4 20-24 22:26.8 22:31.2 7:14/M
39 Brandon Bliss Mt. Pleasant 53 33 M 4 30-34 22:27.1 22:36.8 7:16/M
40 Chris Burns Mount Pleasant 102 46 M 3 45-49 22:40.6 22:46.4 7:19/M
41 Gail Goetz St. Louis 327 56 M 2 55-59 22:59.8 23:03.0 7:25/M
42 Ray Clark Mt. Pleasant 140 53 M 2 50-54 23:07.1 23:13.0 7:28/M
43 Doug Hegenauer Mount Pleasant 396 46 M 4 45-49 23:10.2 23:17.4 7:29/M
44 Timothy Holiday 421 15 M 15 15-19 23:10.8 23:14.3 7:28/M
45 William Oard Beaverton 674 27 M 7 25-29 23:13.6 23:45.5 7:38/M
46 Adam Redes Shepherd 737 34 M 5 30-34 23:22.9 23:32.1 7:34/M
47 Gideon Howard Shepherd 425 12 M 7 11-14 23:23.3 23:25.5 7:32/M
48 Gabe Beldwin Mt Pleasant 1050 45 M 5 45-49 23:33.9 23:39.9 7:36/M
49 Michael Martin Beaverton 570 30 M 6 30-34 23:34.1 24:06.9 7:45/M
50 Rick Mcguirk Mount Pleasant 590 42 M 1 40-44 23:36.7 23:44.5 7:38/M
51 Tim Driessnack Mt Pleasant 216 45 M 6 45-49 23:41.6 23:49.0 7:39/M
52 Ian Rhynard East Lansing 746 24 M 5 20-24 23:46.1 23:51.7 7:40/M
53 ANDREW EARLS GLADWIN 223 27 M 8 25-29 23:53.8 24:27.9 7:52/M
54 Derrick Bookwalter Reed CIty 42 42 M 2 40-44 23:58.4 24:12.5 7:47/M
55 Jason Alexander Mt. Pleasant 7 35 M 2 35-39 24:09.9 24:21.3 7:50/M
56 Jason McBride Mt. Pleasant 580 38 M 3 35-39 24:19.0 24:24.2 7:51/M
57 Riley Pifer Mt Pleasant 705 12 M 8 11-14 24:21.4 24:32.5 7:53/M
58 Tom Hayes Beaverton 393 41 M 3 40-44 24:24.0 24:36.5 7:55/M
59 Michael Moutsatson Mt. Pleasant 637 44 M 4 40-44 24:32.4 24:40.3 7:56/M
60 Eric Cassidey Beaverton 1032 14 M 9 11-14 24:35.7 24:47.8 7:58/M
61 Jed Eisenberger Shepherd 231 32 M 7 30-34 24:48.8 24:57.1 8:01/M
62 Doug Lobsinger Mount Pleasant 542 48 M 7 45-49 24:58.7 25:08.3 8:05/M
63 Jaxsen Adams Reed City 1024 11 M 10 11-14 25:04.9 27:03.1 8:42/M
64 Chad Warner Shepherd 929 39 M 4 35-39 25:06.3 25:17.7 8:08/M
65 Nicholas Brown Mt. Pleasant 83 13 M 11 11-14 25:11.3 25:20.3 8:09/M
66 Cameron Lorrain big rapids 549 45 M 8 45-49 25:13.8 25:25.4 8:10/M
67 TJ Moore Mt Pleasant 1042 12 M 12 11-14 25:18.8 26:17.4 8:27/M
68 Dan Sweet Haslett 869 56 M 3 55-59 25:29.2 25:39.6 8:15/M
69 Grant McLane coleman 596 14 M 13 11-14 25:34.0 26:10.4 8:25/M
70 Randolph A Good Jr Merrill 337 50 M 3 50-54 25:35.9 26:42.1 8:35/M
71 Michael Jefferson Beaverton 453 21 M 6 20-24 25:39.0 26:10.6 8:25/M
72 Jason Powell Mt. Pleasant 1011 37 M 5 35-39 25:41.7 25:52.3 8:19/M
73 Abe Schafer Mt. Pleasant 777 26 M 9 25-29 25:43.7 25:53.5 8:19/M
74 Jon Vanderberg St Johns 911 29 M 10 25-29 25:44.3 25:56.5 8:20/M
75 Riley Render Coleman 743 14 M 14 11-14 25:47.4 26:23.9 8:29/M
76 Cade Wischmeyer Taylor Mt. Pleasant 960 14 M 15 11-14 25:47.4 26:07.3 8:24/M
77 Craig Zeese St. Louis 992 55 M 4 55-59 25:56.5 26:13.1 8:26/M
78 Tom Hughey Elsie 433 70 M 1 70-99 25:57.2 26:11.9 8:25/M
79 Cole Apple Riverdale 18 11 M 16 11-14 25:59.2 26:16.2 8:27/M
80 Adam Wood Shepherd 971 37 M 6 35-39 26:17.4 27:21.4 8:48/M
81 Joseph Spencer Grand Rapids 838 50 M 4 50-54 26:17.7 26:50.3 8:38/M
82 Rob Weber Shepherd 937 46 M 9 45-49 26:19.7 26:35.1 8:33/M
83 Mike Caldwey Harrison 1043 21 M 7 20-24 26:23.2 27:21.2 8:48/M
84 Marcus Flanders Mount Pleasant 272 9 M 1 0-10 26:30.1 26:41.6 8:35/M
85 Zack Kujat Mount Pleasant 506 16 M 16 15-19 26:34.0 26:42.9 8:35/M
86 Cameron Lovett Mt. Pleasant 554 39 M 7 35-39 26:52.9 27:47.2 8:56/M
87 Chris Anderson Swartz Creek 11 30 M 8 30-34 26:53.5 27:18.8 8:47/M
88 Shane Hill Midland 411 34 M 9 30-34 26:54.3 27:43.0 8:55/M
89 John Derby Rosebush 200 29 M 11 25-29 26:59.0 27:49.9 8:57/M
90 Logan Northrop Mt. Pleasant 666 8 M 2 0-10 27:00.9 27:23.5 8:48/M
91 Joe Galan Shepherd 291 48 M 10 45-49 27:02.3 27:16.0 8:46/M
92 Bernie Grosskopf Riverdale 1079 0 M 3 0-10 27:02.7 27:21.4 8:48/M
93 Timothy Daugherty Shepherd 191 52 M 5 50-54 27:04.2 27:12.0 8:45/M
94 Joe Carter Vestaburg 115 21 M 8 20-24 27:13.4 27:33.0 8:52/M
95 Tony Rau Mt. Pleasant 727 31 M 10 30-34 27:14.3 27:21.9 8:48/M
96 Bill Sunderland Monroe 864 56 M 5 55-59 27:15.0 27:59.8 9:00/M
97 Kendall Garber Shepherd 295 48 M 11 45-49 27:16.6 27:32.5 8:51/M
98 Gary Koester Cadillac 495 62 M 1 60-64 27:20.3 27:30.2 8:51/M
99 Mark Wilson Riverdale 958 35 M 8 35-39 27:35.4 27:51.2 8:57/M
100 Scott Sunderland Harbor Beach 866 58 M 6 55-59 27:42.4 28:24.4 9:08/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
101 Kevin Zimmer Mt. Pleasant 1000 9 M 4 0-10 27:44.5 28:32.3 9:10/M
102 Archie Wickham III Albion 948 37 M 9 35-39 27:47.6 28:39.8 9:13/M
103 Garrett Schafer Mt. Pleasant 782 22 M 9 20-24 27:55.4 28:43.8 9:14/M
104 Ryan Merchant Walled Lake 607 30 M 11 30-34 27:55.5 29:18.8 9:25/M
105 Alex Dawe Saint Charles 195 28 M 12 25-29 28:19.4 29:19.3 9:26/M
106 Kevin McCaul Mt. Pleasant 584 53 M 6 50-54 28:22.0 28:55.7 9:18/M
107 Bryan Travis Shepherd 894 32 M 12 30-34 28:23.3 29:24.2 9:27/M
108 Douglas Hunt Mt pleasant 437 41 M 5 40-44 28:24.5 28:38.2 9:12/M
109 Steve Smith Midland 1078 0 M 5 0-10 28:35.9 30:55.9 9:56/M
110 Evan Jarman Mt Pleasant 1084 16 M 17 15-19 28:38.9 29:19.3 9:26/M
111 Charles Begley Coleman 35 30 M 13 30-34 28:45.5 29:21.1 9:26/M
112 Don Maney Mt. Pleasant 567 58 M 7 55-59 28:47.0 29:54.0 9:37/M
113 Karl Meister Farwell 605 23 M 10 20-24 28:48.1 29:01.3 9:20/M
114 Martin Brock Shepherd 72 56 M 8 55-59 28:56.4 29:27.4 9:28/M
115 Tyler Russell Bay City 1047 22 M 11 20-24 29:01.9 29:15.5 9:24/M
116 Kevin Priest Shepherd 716 42 M 6 40-44 29:02.0 29:51.9 9:36/M
117 Michael Davis Mount Pleasant 193 23 M 12 20-24 29:06.4 30:00.5 9:39/M
118 Luke Daniel Stockbridge 188 38 M 10 35-39 29:06.6 29:23.5 9:27/M
119 Warren Burhans Shepherd 101 38 M 11 35-39 29:07.1 29:23.5 9:27/M
120 Jon Kujat Mount Pleasant 505 46 M 12 45-49 29:08.6 29:17.2 9:25/M
121 Jack Branch Sumner 67 69 M 1 65-69 29:16.9 29:30.5 9:29/M
122 Andrew Bone Midland 59 49 M 13 45-49 29:17.3 30:06.5 9:41/M
123 Alan Claybaugh Sparta 1030 50 M 7 50-54 29:25.7 30:18.8 9:45/M
124 Brent Thayer Mt. Pleasant 880 30 M 14 30-34 29:37.8 31:31.0 10:08/M
125 Brian LaFleur South Rockwood 512 23 M 13 20-24 29:59.4 30:35.5 9:50/M
126 Bob Bolda Haslett 55 56 M 9 55-59 30:06.4 30:19.7 9:45/M
127 Andrew Miller Mt. Pleasant 613 46 M 14 45-49 30:11.5 30:37.2 9:51/M
128 Brian Hull Remus 1044 46 M 15 45-49 30:14.2 30:56.2 9:57/M
129 Zane Sixberry Mt. Pleasant 821 12 M 17 11-14 30:14.6 30:49.8 9:55/M
130 Mike Gimmey Shepherd 318 42 M 7 40-44 30:16.2 30:43.1 9:53/M
131 Travis Bussler Mt Pleasant 1058 40 M 8 40-44 30:17.3 31:12.7 10:02/M
132 Chad Palmer Edmore 687 42 M 9 40-44 30:20.5 30:46.3 9:54/M
133 Scott Losey Harrison 551 36 M 12 35-39 30:26.7 30:44.6 9:53/M
134 Calvin Keyes Mt.Pleasant 478 10 M 6 0-10 30:33.9 31:16.0 10:03/M
135 Tobias Keyes Mt.Pleasant 480 38 M 13 35-39 30:34.8 31:16.0 10:03/M
136 Jeffrey Bonacci Alma 58 36 M 14 35-39 30:34.9 30:53.4 9:56/M
137 Titus Keyes Mt.Pleasant 479 7 M 7 0-10 30:40.4 31:20.5 10:05/M
138 George King Mt. Pleasant 484 24 M 14 20-24 30:47.0 31:25.2 10:06/M
139 Michael Holden Lansing 419 47 M 16 45-49 30:49.5 31:28.3 10:07/M
140 Duane Jones Mount Pleasant 461 21 M 15 20-24 30:59.8 32:27.8 10:26/M
141 Eric Krupiarz Mount Pleasant 503 26 M 13 25-29 31:00.4 31:21.2 10:05/M
142 Austin Reid Mt. Pleasant 739 10 M 8 0-10 31:00.5 31:41.1 10:11/M
143 Dominic Wilcox Shepherd 951 11 M 18 11-14 31:08.2 31:11.3 10:02/M
144 Silas Howard Shepherd 426 10 M 9 0-10 31:08.5 31:11.0 10:02/M
145 Dennis Egan III Mount Pleasant 228 8 M 10 0-10 31:30.8 32:25.0 10:25/M
146 Dennis Egan Mount Pleasant 227 39 M 15 35-39 31:31.8 32:25.3 10:25/M
147 Matt Clark Mt.Pleasant 139 10 M 11 0-10 31:37.0 32:46.0 10:32/M
148 Kolby Owen Alma 684 11 M 19 11-14 31:37.4 32:02.8 10:18/M
149 John Wauchek Mt. Pleasant 932 45 M 17 45-49 31:44.8 32:21.6 10:24/M
150 Joshua Warner Shepherd 930 10 M 12 0-10 31:45.5 32:10.9 10:21/M
151 Rick Beltinck Shepherd 41 50 M 8 50-54 31:52.0 32:00.8 10:17/M
152 James Ervin Lake Isabella 241 47 M 18 45-49 31:55.2 32:09.0 10:20/M
153 Dan Kusbel Mt Pleasant 508 40 M 10 40-44 32:21.3 33:06.4 10:39/M
154 Bryan Farwell Vicksburg 250 41 M 11 40-44 32:24.4 32:28.0 10:26/M
155 Casey LaLone Shepherd 516 32 M 15 30-34 32:25.5 32:54.4 10:35/M
156 Matt Stack Sumner 1094 53 M 9 50-54 32:47.4 33:43.7 10:50/M
157 Ron Steward Fenton 855 54 M 10 50-54 32:53.2 34:33.6 11:07/M
158 Joe DuBois Shepherd 217 40 M 12 40-44 32:56.2 33:44.2 10:51/M
159 Jeff Finch Blanchard 262 53 M 11 50-54 33:17.7 34:54.9 11:13/M
160 David White Linden 944 53 M 12 50-54 34:18.8 34:53.2 11:13/M
161 Thomas Clement Mount Pleasant 147 27 M 14 25-29 34:30.1 35:05.4 11:17/M
162 Edward McKee Mt Pleasant 592 64 M 2 60-64 34:41.5 35:24.3 11:23/M
163 James Uthe Shepherd 905 37 M 16 35-39 35:00.7 35:36.2 11:27/M
164 Jeff Grey Hope 1065 42 M 13 40-44 35:08.2 36:00.7 11:35/M
165 Stephen Champine Midland 125 37 M 17 35-39 35:28.1 35:43.0 11:29/M
166 Jon Athey Midland 19 48 M 19 45-49 35:29.0 37:03.7 11:55/M
167 Chad Hill Mount Pleasant 409 36 M 18 35-39 35:39.4 36:19.2 11:41/M
168 Brandon Martin Portland 569 14 M 20 11-14 35:50.5 36:01.2 11:35/M
169 Allen Smith Clare 823 39 M 19 35-39 35:57.4 37:47.8 12:09/M
170 Ross Martin Portland 571 50 M 13 50-54 36:07.1 36:18.2 11:40/M
171 Mark Strong Rosebush 860 16 M 18 15-19 36:46.2 37:57.9 12:12/M
172 John Henry St. Louis 405 31 M 16 30-34 36:52.8 37:35.9 12:05/M
173 Nicholas Wiggers Stanton 950 22 M 16 20-24 37:33.7 39:00.8 12:32/M
174 Tyler Smith Clare 830 14 M 21 11-14 38:38.3 40:29.1 13:01/M
175 Scott Smith Clare 829 17 M 19 15-19 38:39.8 40:31.4 13:02/M
176 Jason Hartman Shepherd 390 39 M 20 35-39 38:43.6 39:28.8 12:41/M
177 JUSTIN Hwang Farmington Hills 447 30 M 17 30-34 38:54.2 39:22.2 12:39/M
178 Jacob Belles Wheeler 37 10 M 13 0-10 38:57.2 40:54.5 13:09/M
179 Mark Cox Shepherd 176 48 M 20 45-49 39:39.0 40:10.1 12:55/M
180 Julian Garza Shepherd 297 9 M 14 0-10 39:41.1 41:12.2 13:15/M
181 Randy Dancer Alma 185 51 M 14 50-54 39:41.1 41:12.2 13:15/M
182 Austin Humphrey Weidman 436 7 M 15 0-10 40:12.7 41:46.2 13:26/M
183 Keith Dutcher Weidman 221 59 M 10 55-59 40:35.1 42:07.8 13:33/M
184 James Flaugher Weidman 274 49 M 21 45-49 40:48.0 42:17.0 13:36/M
185 Jordan Schultz Mt. Pleasant 797 14 M 22 11-14 41:02.4 41:38.1 13:23/M
186 Bill Jacobs Mt. Pleasant 449 68 M 2 65-69 41:11.8 42:32.8 13:41/M
187 Steve Lakso Sanford 514 50 M 15 50-54 41:28.0 43:02.1 13:50/M
188 Dale Meister Farwell 603 49 M 22 45-49 41:31.7 42:30.8 13:40/M
189 Taylor Hansen Vestaburg 381 34 M 18 30-34 41:35.1 42:02.3 13:31/M
190 Ryan Rademacher grand rapids 724 30 M 19 30-34 41:47.5 43:28.6 13:59/M
191 Mark Green Sanford 354 66 M 3 65-69 42:33.9 43:59.9 14:09/M
192 Tim Trudell Shepherd 902 36 M 21 35-39 42:38.9 43:57.2 14:08/M
193 Robert Stocker East Lansing 1035 70 M 2 70-99 43:16.7 44:01.2 14:09/M
194 Mike Ross Mt. Pleasant 1010 46 M 23 45-49 44:15.5 45:29.6 14:37/M
195 Matt Kendall Mt. Pleasant 472 39 M 22 35-39 45:05.8 47:07.7 15:09/M
196 Ryan Kendall Mt. Pleasant 473 18 M 20 15-19 45:06.0 47:07.7 15:09/M
197 Troy Lusk Mtpleasnat 555 47 M 24 45-49 46:08.1 48:18.4 15:32/M
198 John Priest Shepherd 715 91 M 3 70-99 46:35.4 48:26.5 15:34/M
199 Blake Ray Mt. Pleasant 728 39 M 23 35-39 47:48.3 48:45.2 15:41/M
200 Greg Noyes Saint Louis 671 34 M 20 30-34 47:54.5 49:10.9 15:49/M

Chip Gun
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Time Pace
201 Mark Nelson Shepherd 651 50 M 16 50-54 48:03.8 49:02.4 15:46/M
202 Tristan Mueller Saint Clair Shores 641 12 M 23 11-14 48:04.0 49:34.1 15:56/M
203 Ty Caszatt Riverdale 119 58 M 11 55-59 48:13.7 49:49.7 16:01/M
204 Nolan Sapyak Bay City 771 32 M 21 30-34 48:21.7 49:39.3 15:58/M
205 Michael Davis hemlock 194 63 M 3 60-64 48:44.2 49:39.7 15:58/M
206 Brad Davis Freeland 1015 36 M 24 35-39 48:44.7 49:40.4 15:58/M
207 Mark Costella Livonia 1062 0 M 16 0-10 49:03.8 50:06.5 16:07/M
208 Darrell Chippeway Mt. Pleasant 127 38 M 25 35-39 49:58.4 51:26.0 16:32/M
209 Gerald Wood Shepherd 972 56 M 12 55-59 49:59.8 51:49.8 16:40/M
210 Matthew Wright Alma 981 38 M 26 35-39 50:48.4 53:15.7 17:07/M
211 Joel Heintz Mt. Pleasant 399 64 M 4 60-64 51:01.9 53:28.9 17:12/M
212 James Holden Leslie 417 70 M 4 70-99 51:48.0 53:05.4 17:04/M
213 Robby Dolan Mt Pleasant 209 33 M 22 30-34 51:50.7 52:14.4 16:48/M
214 Tony Tickler Ithaca 886 28 M 15 25-29 52:20.7 54:24.3 17:30/M
215 Roger Andrews Lake City 16 65 M 4 65-69 52:58.4 54:34.6 17:33/M
216 Jake Hunter Mt. Pleasant 439 33 M 23 30-34 53:45.7 56:05.2 18:02/M
217 Jeff Grover Alma 359 53 M 17 50-54 53:45.9 56:06.4 18:02/M
218 Eric Olson Saint Johns 677 33 M 24 30-34 54:17.1 56:04.4 18:02/M
219 Jason Wolf Shepherd 969 37 M 27 35-39 55:33.8 57:27.5 18:28/M
220 Ryan Gauthier Ypsilanti 303 33 M 25 30-34 55:34.6 57:27.6 18:28/M
221 Art Tennant Alma 875 34 M 26 30-34 55:50.4 57:35.9 18:31/M
222 Donald Thering Shepherd 881 67 M 5 65-69 56:23.3 58:15.6 18:44/M
223 Justin Travis Shepherd 1061 24 M 17 20-24 56:23.6 58:15.7 18:44/M
224 Brady Ray Mt. Pleasant 729 12 M 24 11-14 56:58.3 58:46.1 18:54/M
225 Derek Gajdos Fruitport 290 38 M 28 35-39 57:04.4 59:15.7 19:03/M
226 Mathew Veale Shepherd 917 35 M 29 35-39 58:13.3 1:00:49.5 19:33/M
227 John Johnson Shepherd 1057 64 M 5 60-64 58:31.5 1:00:06.9 19:19/M
228 Jaiden Lewis Spring Lake 536 13 M 25 11-14 59:00.7 1:01:12.4 19:41/M
229 Adam Hall Shepherd 374 50 M 18 50-54 1:00:25.9 1:02:04.8 19:57/M
230 David Miller Norton 616 48 M 25 45-49 1:01:00.4 1:02:14.5 20:01/M
231 Russ Claybaugh Remus 145 61 M 6 60-64 1:01:12.8 1:03:32.1 20:26/M
232 Brian Bunker Shepherd 94 37 M 30 35-39 1:04:09.9 1:06:00.0 21:13/M
233 Dustin Bunker Shepherd 95 13 M 26 11-14 1:04:10.7 1:05:59.7 21:13/M
234 Dallas Neubecker Westbranch 657 53 M 19 50-54 1:05:18.1 1:07:05.3 21:34/M
235 Ian Mleczewski Mt. Pleasant 623 40 M 14 40-44 1:06:27.1 1:08:36.4 22:03/M
236 Nicholas Post-Vasold Birch Run 710 32 M 27 30-34 1:08:31.3 1:10:56.0 22:48/M
237 Michael Miller Shepherd 617 34 M 28 30-34 1:08:42.6 1:10:55.1 22:48/M
238 Randolph Good brant 335 72 M 5 70-99 1:13:21.1 1:14:45.2 24:02/M
239 Larry Sroufe Beaverton 844 82 M 6 70-99



Shepherd Maple Syrup Festival Races

Age Group Results

April 19, 2014

Results By Race Management Systems, Inc.

10K Men: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-99
10K Women: 0-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-59 60-99
5K Men: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
5K Women: 0-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Q Men:
Q Women:

10K

Top
Female 19 and Under

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Ryley Priest Shepherd 718 12 28 49:42.2 49:44.0 0:01.8 8:01/M
2 Lisa Fisher St Johns 1077 0 69 57:52.7 58:01.4 0:08.7 9:21/M
3 Rebecca Bryant Shepherd 89 12 96 1:04:34.2 1:04:46.2 0:11.9 10:26/M
4 Ashli Betzer Alma 47 19 99 1:05:16.0 1:05:21.9 0:05.8 10:31/M
5 Janel Laubscher Breckenridge 525 12 119 1:15:48.6 1:16:03.7 0:15.1 12:15/M
Top
Female 20 to 24

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Brooke Guthrie Weidman 367 22 31 50:01.1 50:06.8 0:05.7 8:04/M
2 Elise Machusko Dearborn MI 561 20 38 51:31.3 51:37.7 0:06.3 8:19/M
3 Elizabeth Berghuis Mount Pleasant 44 23 39 51:53.2 51:58.9 0:05.6 8:22/M
4 Lauren Siren Mt Pleasant 819 21 42 52:48.3 52:54.3 0:05.9 8:31/M
5 Mckenzie Moore Mt. Pleasant 632 21 71 58:14.3 58:22.9 0:08.5 9:24/M
6 Rebecca Bomay Mt. Pleasant 57 20 77 59:37.5 59:45.9 0:08.4 9:37/M
Top
Female 25 to 29

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Bethany Fletcher Ithaca 276 27 22 48:41.6 48:46.3 0:04.6 7:51/M
2 Janet Koch Shepherd 494 25 32 50:03.6 50:09.6 0:06.0 8:05/M
3 Jessica Dancy St. Johns 187 26 49 53:53.5 53:58.4 0:04.8 8:41/M
4 Emily Owl Remus 685 26 63 56:13.0 56:18.9 0:05.9 9:04/M
5 Trisha LaRue Shepherd 691 26 66 56:35.3 56:41.3 0:06.0 9:08/M
6 Heidi King Alma 485 27 67 56:48.0 57:00.6 0:12.5 9:11/M
7 Jesseca Krapohl Breckenridge 498 26 93 1:03:25.7 1:03:31.8 0:06.1 10:14/M
8 Karie Thorington Gladwin 882 28 101 1:05:24.8 1:05:33.3 0:08.5 10:33/M
Top
Female 30 to 34

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Katie Eisenberger Michigan 233 32 16 47:29.8 47:38.4 0:08.6 7:40/M
2 Carrie Heiss Alma 401 32 18 47:51.9 47:53.1 0:01.1 7:43/M
3 Nicole house Mt Pleasant 1073 34 24 48:49.7 48:53.5 0:03.7 7:52/M
4 Hilary Gwisdala Midland 368 30 40 52:06.9 52:13.8 0:06.8 8:25/M
5 Shelby Shankel Merrill 805 30 44 53:03.3 53:08.5 0:05.2 8:33/M
6 Allison Lebron Ithaca 1027 32 58 55:42.3 55:52.2 0:09.8 9:00/M
7 Jen Tomanek Shepherd 890 32 65 56:34.0 56:43.7 0:09.7 9:08/M
8 Tara Schell Mount Pleasant 788 34 79 1:00:03.4 1:00:08.7 0:05.3 9:41/M
9 Suzy Richards Stafford 752 31 83 1:00:54.6 1:01:07.7 0:13.1 9:50/M
10 Kelly Shipman Mt. Pleasant 817 30 84 1:00:57.2 1:01:04.7 0:07.4 9:50/M
11 Cara Miller midland 615 32 94 1:03:33.3 1:03:40.5 0:07.1 10:15/M
12 Angel Lynch Novi 557 33 100 1:05:16.8 1:05:22.7 0:05.9 10:32/M
13 Nicole Whitmore Ithaca 946 33 104 1:06:40.9 1:06:55.4 0:14.4 10:47/M
14 Jena Laubscher Breckenridge 526 32 120 1:15:48.8 1:16:03.9 0:15.0 12:15/M
Top
Female 35 to 39

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Erin Zimmer Mt. Pleasant 998 37 29 49:42.7 49:51.3 0:08.5 8:02/M
2 Donna Orsini Midland 1068 36 35 50:40.1 50:48.1 0:08.0 8:11/M
3 Adrienne Mitchell Mount Pleasant 620 35 47 53:40.8 53:53.8 0:13.0 8:41/M
4 Cindy Kirby Alma 489 38 59 55:51.6 56:01.3 0:09.7 9:01/M
5 Holly Ensign farwell 239 36 60 55:53.7 55:57.6 0:03.9 9:01/M
6 Jamie Richardson Ithaca 753 37 73 58:40.2 58:55.2 0:15.0 9:29/M
7 Amy Ervin Lake Isabella 240 36 74 58:49.2 58:57.0 0:07.7 9:30/M
8 Anne Christman Midland 131 38 81 1:00:24.2 1:00:29.2 0:05.0 9:44/M
9 Kelly Dice Shepherd 205 36 86 1:01:43.6 1:01:53.2 0:09.6 9:58/M
10 Kendra Overla Alma 681 37 98 1:05:02.1 1:05:18.1 0:16.0 10:31/M
11 Faith McLane coleman 594 36 108 1:06:45.5 1:06:50.5 0:04.9 10:46/M
12 Leah Brown Mt. Pleasant 82 36 116 1:15:04.7 1:15:18.4 0:13.6 12:08/M
13 Jacquelyn Weller Reed City 940 36 122 1:16:23.1 1:16:36.8 0:13.7 12:20/M
Top
Female 40 to 44

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Sherry Sasse Sanford 772 41 52 54:08.6 54:16.4 0:07.8 8:44/M
2 Leann Seibert Grand Ledge 802 42 61 56:09.4 56:13.9 0:04.4 9:03/M
3 Meg Santangelo Cadillac 770 42 62 56:11.3 56:19.1 0:07.7 9:04/M
4 Jenni Brookens shepherd 74 44 82 1:00:51.9 1:01:00.5 0:08.5 9:49/M
5 Monica Brennan Alma 71 41 87 1:02:06.5 1:02:19.3 0:12.7 10:02/M
6 Jennifer Ebnit Elwell 224 43 90 1:02:42.3 1:02:58.1 0:15.8 10:08/M
7 Tracey Galgoci Shepherd 292 40 91 1:02:49.7 1:02:56.8 0:07.0 10:08/M
8 Heather Becker Alma 31 41 92 1:03:19.3 1:03:31.3 0:12.0 10:14/M
9 Laura McCFollum Sumner 1088 44 95 1:04:15.3 1:04:31.7 0:16.4 10:23/M
10 Shelley Bryant Shepherd 90 40 97 1:04:34.5 1:04:49.0 0:14.4 10:26/M
11 Sheri Brecht Elwell 68 44 105 1:06:41.6 1:06:55.7 0:14.1 10:47/M
12 Holly Moeggenberg Elwell 624 44 107 1:06:42.8 1:06:57.3 0:14.5 10:47/M
13 Lisa Mueller Saint Clair Shores 640 42 118 1:15:05.3 1:15:17.1 0:11.8 12:07/M
Top
Female 45 to 49

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Pamela Render Coleman 742 46 55 55:06.1 55:10.5 0:04.4 8:53/M
2 Katy Phelps Clinton 702 48 75 59:09.9 59:14.7 0:04.7 9:32/M
3 Suzanne Flanders Mount Pleasant 273 47 76 59:26.5 59:31.4 0:04.9 9:35/M
4 Lisa Saunders Mt. Pleasant 775 48 78 59:44.6 59:52.9 0:08.3 9:38/M
5 Brenda Dunham Mt Pleasant 1049 46 80 1:00:20.6 1:00:27.5 0:06.9 9:44/M
6 CORINNE FISHER ITHACA 263 49 109 1:07:10.1 1:07:20.7 0:10.6 10:51/M
7 Bridget Fairchild Shepherd 246 46 114 1:12:31.8 1:12:37.9 0:06.1 11:42/M
Top
Female 50 to 59

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Juanita English Mt. Pleasant 236 50 34 50:23.5 50:27.1 0:03.5 8:07/M
2 Teresa Martin Freeland 573 54 37 51:26.1 51:28.1 0:02.0 8:17/M
3 Sharie Kellner Alma 1076 53 46 53:31.5 53:37.8 0:06.2 8:38/M
4 LouAnn Fitzpatrick Rosebush 269 55 57 55:38.7 55:45.8 0:07.1 8:59/M
5 Veronica Jackson Lansing 448 55 72 58:27.3 58:42.2 0:14.9 9:27/M
6 Paula J Brown Shepherd 84 53 102 1:05:41.0 1:05:50.3 0:09.3 10:36/M
7 Denise Maeder Lake 563 58 103 1:06:34.1 1:06:42.9 0:08.8 10:44/M
8 Rodys Dancer Alma 186 51 106 1:06:41.6 1:06:55.7 0:14.0 10:47/M
9 Mary Huss Sanford 442 53 112 1:10:38.2 1:10:49.7 0:11.5 11:24/M
10 Jacqueline Mitchell Alma 621 50 113 1:11:48.2 1:12:01.7 0:13.4 11:36/M
Top
Female 60 and Over

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Sue LaLone Shepherd 518 60 85 1:01:18.5 1:01:27.2 0:08.6 9:54/M
Top
Male 19 and Under

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Jason Clark Mt.Pleasant 135 14 68 57:42.9 57:46.4 0:03.5 9:18/M
2 Robert Garrett St. Johns 296 17 110 1:09:13.6 1:09:24.6 0:10.9 11:11/M
Top
Male 20 to 24

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Jarred Cline Ithaca 148 24 5 41:05.6 41:06.7 0:01.1 6:37/M
2 Alex Betzer Alma 46 24 9 46:00.7 46:03.9 0:03.1 7:25/M
3 Nate Lijewski milford 538 21 10 46:09.3 46:15.0 0:05.7 7:27/M
4 AUSTIN KIMMEL ITHACA 483 24 11 46:32.9 46:34.8 0:01.9 7:30/M
5 Benjamin Paul St Louis 1074 24 21 48:41.2 48:46.0 0:04.7 7:51/M
6 Seth Munson Lansing 644 21 45 53:07.6 53:13.5 0:05.9 8:34/M
7 Michael Browne Burton 87 24 121 1:15:58.4 1:16:08.6 0:10.2 12:16/M
Top
Male 25 to 29

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Ryan Hackett Shepherd 371 27 1 35:43.3 35:44.3 0:01.0 5:45/M
2 Kevin Nevorski mt. pleasant 658 25 13 47:02.8 47:15.6 0:12.8 7:37/M
3 Ted Lind Bay City 540 29 25 49:09.2 49:12.3 0:03.1 7:55/M
4 Justin Chesney Alma 126 25 27 49:41.6 49:42.7 0:01.1 8:00/M
5 Matt Gwisdala Midland 369 29 36 51:12.3 51:18.7 0:06.3 8:16/M
Top
Male 30 to 34

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Kevin Foulds Freeland 280 32 6 43:04.2 43:07.1 0:02.8 6:57/M
2 Brandon Schultz Shepherd 796 31 8 45:43.5 45:47.8 0:04.2 7:22/M
3 Brandon Hart Alma 389 32 12 46:58.3 47:01.9 0:03.5 7:34/M
4 Nicholas Tessin Hemlock 879 32 15 47:25.3 47:27.9 0:02.6 7:38/M
5 Chris Hudak Mt. Pleasant 429 33 20 48:21.5 48:28.9 0:07.4 7:48/M
6 Matt Johnson Mount Pleasant 456 32 43 53:02.1 53:18.5 0:16.3 8:35/M
Top
Male 35 to 39

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Andrew Zimmer Mt. Pleasant 997 37 2 40:10.7 40:11.7 0:01.0 6:28/M
2 Matthew Schneider Cadillac 794 35 3 40:36.5 40:38.6 0:02.1 6:33/M
3 Kory Priest Shepherd 717 36 26 49:18.9 49:20.8 0:01.9 7:57/M
4 Mike Burgess Lakeview 99 38 41 52:44.7 52:51.8 0:07.1 8:31/M
5 Jason MacLean Mt. Pleasant 562 37 53 54:26.0 54:38.8 0:12.7 8:48/M
6 Tony Morelli mt pleasant 633 36 56 55:34.9 55:40.2 0:05.3 8:58/M
7 Chad Ensign farwell 238 39 64 56:13.4 56:17.6 0:04.2 9:04/M
Top
Male 40 to 44

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Chris Gilstad Midland 315 40 7 44:26.1 44:27.9 0:01.7 7:09/M
2 Rich Overla Alma 682 40 14 47:22.7 47:25.3 0:02.6 7:38/M
3 Ryan Hohlbein shepherd 416 40 30 49:49.9 49:57.1 0:07.1 8:03/M
4 James Schlorff Shepherd 791 41 51 54:03.5 54:12.4 0:08.9 8:44/M
5 Jeff Mueller Saint Clair Shores 639 42 117 1:15:04.9 1:15:16.8 0:11.8 12:07/M
Top
Male 45 to 49

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Jerry Spickerman Mount Pleasant 840 48 23 48:48.9 48:53.5 0:04.6 7:52/M
2 Tom Hutchinson Shepherd 446 47 33 50:05.7 50:15.0 0:09.3 8:06/M
Top
Male 50 to 59

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Steven Harrast Mt. Pleasant 387 52 4 41:05.1 41:06.0 0:00.8 6:37/M
2 Eric Rosendall Grand Ledge 1021 50 17 47:42.9 47:45.6 0:02.7 7:41/M
3 Tom Nisbet Brighton 660 50 19 48:08.3 48:12.8 0:04.4 7:46/M
4 Val Bentivolio Royal Oak 43 57 48 53:41.7 53:53.2 0:11.5 8:41/M
5 Eric Eidsmoe Midland 229 51 50 53:56.3 54:05.8 0:09.4 8:43/M
6 Cary Levitt Midland 534 55 70 58:00.4 58:11.6 0:11.1 9:22/M
7 Duane Goslin Midland 338 51 88 1:02:15.4 1:02:26.4 0:10.9 10:03/M
8 Timothy Fulco Mount Pleasant 288 52 89 1:02:21.4 1:02:24.8 0:03.3 10:03/M
Top
Male 60 and Over

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Frank Johnson Saginaw 455 61 54 54:52.4 54:55.2 0:02.7 8:51/M
2 Bruce Clark Merrill 133 61 111 1:09:55.6 1:10:07.3 0:11.6 11:17/M
3 David Peters Shepherd 697 60 115 1:14:01.5 1:14:11.8 0:10.3 11:57/M
5K

Top
Female 10 and Under

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Ariel Warner Shepherd 928 8 97 25:06.5 25:17.8 0:11.2 8:08/M
2 Paige Walters mt.pleasant 926 10 105 25:21.9 25:33.1 0:11.2 8:13/M
3 Kaylee Locke Mt. Pleasant 543 9 130 26:13.2 26:23.3 0:10.0 8:29/M
4 Myah Northrop Mt. Pleasant 667 10 142 26:43.4 27:03.9 0:20.4 8:42/M
5 Mary Pierce Alma 703 9 172 27:52.9 28:03.3 0:10.4 9:01/M
6 Anna Clare Miller Mt. Pleasant 614 10 197 28:36.1 28:57.8 0:21.6 9:19/M
7 Mackenzie Giegling Mount Pleasant 309 9 247 29:58.1 30:26.7 0:28.6 9:47/M
8 Joanna Striebel Mount Pleasant 858 8 251 30:01.7 30:27.8 0:26.1 9:47/M
9 Makenzie Betts Alma 1040 8 345 32:04.8 32:46.0 0:41.1 10:32/M
10 Isabel Tollenaere Mt. Pleasant 887 8 381 33:27.7 33:54.7 0:27.0 10:54/M
11 Maya Tollenaere Mt. Pleasant 889 10 384 33:31.4 33:59.8 0:28.4 10:56/M
12 Katy Zimmer Mt. Pleasant 999 8 406 35:01.5 36:50.7 1:49.2 11:51/M
13 Maddie Beltinck Mt Pleasant 1034 10 408 35:07.9 35:46.3 0:38.4 11:30/M
14 Mikehlah Gimmey Shepherd 319 9 437 36:44.4 37:14.3 0:29.9 11:58/M
15 Emma Courter Battle Creek 174 9 443 36:53.2 37:09.5 0:16.2 11:57/M
16 Julia Cena Alma 122 10 449 37:04.7 37:10.2 0:05.5 11:57/M
17 Hannah Kinney alma 488 10 463 37:42.0 39:24.4 1:42.4 12:40/M
18 Josey Brown Shepherd 81 10 495 38:43.9 39:01.5 0:17.5 12:33/M
19 Grace Wolf Shepherd 967 10 497 38:45.6 39:03.1 0:17.4 12:33/M
20 Hailey Reid Mt. Pleasant 740 8 498 38:46.0 39:16.4 0:30.4 12:38/M
21 Laila Heiss Alma 402 9 509 39:23.2 39:31.2 0:08.0 12:42/M
22 Hanna Hamilton Mt. Pleasant 379 9 522 39:44.4 40:33.3 0:48.9 13:02/M
23 Laney Beltinck Mt Pleasant 1033 7 532 40:20.5 40:58.7 0:38.1 13:10/M
24 Kylie Richardson Ithaca 754 10 534 40:28.8 40:56.5 0:27.6 13:10/M
25 McCailan Betts Alma 1039 8 589 43:24.1 44:05.1 0:41.0 14:10/M
26 Lily Gouin Mt. Pleasant 342 9 592 43:30.1 45:21.7 1:51.6 14:35/M
27 Delaney Ray Mt. Pleasant 730 9 602 44:19.2 45:15.9 0:56.7 14:33/M
28 Shawn Grey Hope 1066 0 606 44:39.4 45:31.3 0:51.8 14:38/M
29 Gabby Noreen Shepherd 664 9 645 47:28.5 49:35.5 2:07.0 15:57/M
30 Morgan Burr Mt. Pleasant 104 10 689 49:58.7 50:46.5 0:47.7 16:19/M
31 Anna Figert Shepherd 260 8 735 52:23.3 54:33.5 2:10.2 17:32/M
32 Jade Farwell Vicksburg 251 10 743 52:35.9 54:50.9 2:14.9 17:38/M
33 Deonna Doty Shepherd 1087 0 790 55:37.7 57:32.0 1:54.2 18:30/M
34 Hannah Tennant Alma 877 8 833 58:54.5 1:00:40.0 1:45.5 19:30/M
35 Casey Sexton Mt. Pleasant 803 9 845 59:29.3 1:01:09.9 1:40.5 19:40/M
36 Rebekah Tennant Alma 878 5 868 1:03:17.4 1:05:02.1 1:44.7 20:55/M
37 Emily Bunker Shepherd 96 9 874 1:05:37.1 1:07:24.3 1:47.2 21:40/M
38 Nyah Chippeway Mt. Pleasant 129 10 882 1:07:18.9 1:07:20.0 0:01.1 21:39/M
Top
Female 11 to 14

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Amber Gall Shepherd 293 13 14 19:05.4 19:06.4 0:01.0 6:08/M
2 Katelyn Hutchinson Shepherd 444 14 26 20:21.3 20:23.3 0:02.0 6:33/M
3 Kylie Hutchinson Shepherd 445 14 28 20:34.5 20:37.2 0:02.6 6:38/M
4 Rachel Mathers Shepherd 574 14 37 21:19.6 21:22.4 0:02.7 6:52/M
5 Tristin Hallock Vestaburg 377 14 42 21:31.1 21:48.7 0:17.5 7:01/M
6 Haley Hegenauer Mount Pleasant 397 12 45 21:54.0 21:57.0 0:02.9 7:03/M
7 Elizabeth Gotaas alma 339 14 46 22:00.5 22:02.2 0:01.7 7:05/M
8 Anna Ferman Edmore 255 14 61 23:08.9 23:15.1 0:06.1 7:29/M
9 Alayna Sulliven Alma 1013 12 102 25:17.0 25:22.5 0:05.4 8:09/M
10 Taylor Northrop Mt. Pleasant 668 12 107 25:27.1 25:48.4 0:21.2 8:18/M
11 Olivia Thompson Reed City 1025 13 108 25:28.7 27:25.7 1:56.9 8:49/M
12 Abby Schlorff Shepherd 789 14 169 27:47.0 28:30.3 0:43.2 9:10/M
13 Kaitlynn McQueen Vestaburg 1008 13 201 28:45.1 28:59.7 0:14.6 9:19/M
14 Lauren Travis Shepherd 896 11 218 29:03.2 29:21.7 0:18.4 9:26/M
15 Alyssa Hamilton Mt. Pleasant 378 13 231 29:18.2 29:35.3 0:17.0 9:31/M
16 Shaelynn Stevenson Mt. Pleasant 853 11 234 29:24.3 29:41.1 0:16.8 9:33/M
17 Rachel Bigelow SHepherd 51 11 243 29:55.1 30:23.2 0:28.0 9:46/M
18 Tess Striebel Mount Pleasant 859 11 264 30:15.5 30:43.0 0:27.4 9:53/M
19 Mara Benitez Sumner 1089 13 271 30:22.5 30:47.1 0:24.6 9:54/M
20 Allison Courter Battle Creek 171 11 332 31:37.5 31:53.3 0:15.8 10:15/M
21 Laurn Wisner Blanchard 962 13 333 31:40.2 32:18.3 0:38.1 10:23/M
22 Lily Coffman Shepherd 151 12 364 32:51.6 33:18.1 0:26.5 10:42/M
23 Skylar Ames Lake ISabella 10 11 379 33:22.5 33:50.3 0:27.8 10:53/M
24 Kayla Belles Wheeler 38 14 386 33:40.7 35:39.0 1:58.2 11:28/M
25 Larisa Salisbury Mt Pleasant 1091 14 415 35:37.3 35:54.0 0:16.7 11:33/M
26 Jentry Brown Shepherd 80 14 416 35:37.4 35:54.0 0:16.6 11:33/M
27 Rylee Yuncker Shepherd 991 11 446 36:56.5 37:10.8 0:14.2 11:57/M
28 Kelsey Hale Vestaburg 1009 13 456 37:13.8 38:27.9 1:14.1 12:22/M
29 Alanah Thompson Reed City 1026 11 459 37:30.7 39:29.9 1:59.1 12:42/M
30 Amelia Gouin Mt. Pleasant 340 11 489 38:37.3 40:29.1 1:51.8 13:01/M
31 Emma Belles Wheeler 36 12 496 38:44.1 40:43.1 1:58.9 13:06/M
32 Mea Coffman Shepherd 152 11 499 38:46.4 39:16.5 0:30.1 12:38/M
33 Sarah Cox Shepherd 177 13 517 39:39.4 40:10.2 0:30.7 12:55/M
34 Abi Gould Mt. Pleasant 343 14 533 40:26.5 42:19.0 1:52.4 13:36/M
35 Serendi Orsini Midland 1067 14 574 42:24.7 42:34.0 0:09.2 13:41/M
36 Theresa Clark Shepherd 141 14 595 43:46.0 45:23.6 1:37.6 14:36/M
37 Gracie McLAne coleman 595 12 623 45:22.4 46:59.0 1:36.6 15:06/M
38 Hailey Wood Shepherd 973 12 672 49:01.5 50:50.9 1:49.3 16:21/M
39 Maya Beeg Shepherd 33 12 724 52:06.9 53:45.5 1:38.5 17:17/M
40 Arys Onstott Breckenridge 679 12 777 54:35.4 56:15.9 1:40.4 18:05/M
Top
Female 15 to 19

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Taylor Thrush Shepherd 885 16 30 20:44.6 20:47.4 0:02.8 6:41/M
2 Taylor Priest Shepherd 719 18 34 20:56.9 21:00.0 0:03.0 6:45/M
3 Katie Powell Shepherd 712 15 35 21:07.5 21:09.7 0:02.2 6:48/M
4 Rachel Buckley Shepherd 92 18 38 21:23.4 21:26.5 0:03.1 6:54/M
5 Sarah Bellinger Shepherd 40 16 49 22:10.2 22:13.0 0:02.7 7:09/M
6 Claire Doty Shepherd 213 17 60 23:07.5 23:10.4 0:02.8 7:27/M
7 Anna Flanders Mount Pleasant 270 17 100 25:11.7 25:22.7 0:11.0 8:09/M
8 Rachel Schwerin Farwell 1018 17 126 26:08.9 26:52.8 0:43.9 8:38/M
9 Terese Dahl Weisher Blanchard 183 17 139 26:36.0 26:50.6 0:14.6 8:38/M
10 Kassidy Owen Alma 683 18 140 26:36.9 26:50.7 0:13.8 8:38/M
11 Katie Duffy Alma 219 19 171 27:52.4 28:02.6 0:10.2 9:01/M
12 Shiane Hallock Vestaburg 376 15 204 28:47.0 29:35.1 0:48.1 9:31/M
13 Eliza Jarman Mt. Pleasant 451 17 212 28:57.4 29:36.8 0:39.4 9:31/M
14 Olivia Glazier Merrill 322 15 233 29:24.0 30:34.5 1:10.5 9:50/M
15 Katelynn Smith Clare 827 18 250 30:01.4 30:48.2 0:46.7 9:54/M
16 Paige Glazier Merrill 323 18 290 30:48.7 31:53.2 1:04.4 10:15/M
17 Erin Roberson Mt. Pleasant 758 15 329 31:36.2 32:43.9 1:07.6 10:31/M
18 Alexis Finch Shepherd 261 18 373 33:02.0 34:38.8 1:36.8 11:08/M
19 Breanna Gillis Breckenridge 312 16 419 35:43.5 36:05.6 0:22.1 11:36/M
20 Apple Gray Noblesville 349 18 429 36:30.6 37:33.2 1:02.6 12:04/M
21 Ashlynd Breidenstein Rosebush 69 15 439 36:46.7 37:58.2 1:11.5 12:12/M
22 Mackenna Munson Lansing 643 16 440 36:49.3 38:13.6 1:24.3 12:17/M
23 Anna Benitez Sumner 1090 15 452 37:12.0 37:34.8 0:22.7 12:05/M
24 Karli Good merrill 334 15 526 40:00.2 41:10.7 1:10.4 13:14/M
25 Kaitlin Buvia Cheboygan 108 16 535 40:30.6 41:12.7 0:42.1 13:15/M
26 Margini Schafer Lake 783 18 608 44:44.8 45:54.6 1:09.8 14:46/M
27 Hazel McQuaid Shepherd 1014 17 610 44:55.2 46:44.3 1:49.1 15:02/M
28 Dakota Colthorp breckenridge 157 16 612 44:56.5 46:03.4 1:06.8 14:48/M
29 Alyssa Kendall Mt. Pleasant 471 16 619 45:06.3 47:07.4 2:01.1 15:09/M
30 Ellie Sciba Midland 799 18 702 50:51.4 51:58.8 1:07.4 16:43/M
31 Hannah Rose Mount Pleasant 764 16 826 58:43.6 1:00:49.3 2:05.6 19:33/M
Top
Female 20 to 24

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Shannon Bradley Shepherd 65 21 36 21:14.7 21:23.6 0:08.8 6:53/M
2 Chelsea Hill Mount Pleasant 410 23 68 23:31.3 23:43.9 0:12.5 7:38/M
3 Erika Moss Mt. Pleasant 635 23 69 23:31.3 23:43.8 0:12.4 7:38/M
4 Mae Sun Mount Pleasant 863 22 116 25:41.5 25:50.1 0:08.6 8:18/M
5 Alexa Snyder Shepherd 832 24 128 26:10.1 26:15.8 0:05.6 8:26/M
6 Rachel Nowak Mount Pleasant 670 24 129 26:12.6 26:21.4 0:08.8 8:28/M
7 Kelly Gervin Farwell 307 22 133 26:17.7 27:20.6 1:02.8 8:47/M
8 Tara Roberson Mt. Pleasant 759 21 141 26:41.7 27:49.3 1:07.6 8:57/M
9 Paige Bruce Ithaca 88 23 149 26:58.4 27:14.4 0:16.0 8:45/M
10 Rochelle Foote Shepherd 281 24 155 27:07.4 27:23.6 0:16.1 8:48/M
11 Andria Fitch Mt. Pleasant 267 24 178 28:01.4 28:13.7 0:12.3 9:04/M
12 Erin VanderSlik Grand Rapids 912 23 179 28:02.2 28:14.1 0:11.8 9:05/M
13 Brittney Dolby Shepherd 1082 24 194 28:34.4 28:57.5 0:23.1 9:19/M
14 Sarah Deaton Mount Pleasant 196 21 211 28:56.5 29:18.4 0:21.8 9:25/M
15 Madison Behmlander Auburn 1048 24 214 29:00.1 29:14.4 0:14.2 9:24/M
16 Kathryn Fox Mt. Pleasant 283 24 225 29:10.1 29:47.7 0:37.6 9:35/M
17 Nicole Schmidt Mount Pleasant 792 24 249 30:00.4 30:37.1 0:36.6 9:51/M
18 Erin Swinger Farmington Hills 871 23 253 30:05.8 30:17.1 0:11.3 9:44/M
19 Molly Jackson Mt Pleasant 1072 24 254 30:05.8 30:19.2 0:13.3 9:45/M
20 Cheyenne Kersjes Lansing 476 20 262 30:14.4 30:47.5 0:33.1 9:54/M
21 Stephanie McPherson Mt. Pleasant 599 24 275 30:30.9 31:02.4 0:31.4 9:59/M
22 Holle Burch Shepherd 98 23 276 30:32.7 31:02.6 0:29.9 9:59/M
23 Rebecca Enneking Shepherd 237 23 280 30:34.2 31:06.8 0:32.5 10:00/M
24 Katie King Mt. Pleasant 486 20 288 30:46.8 31:24.9 0:38.0 10:06/M
25 Megan Baker Lansing 23 24 292 30:50.4 31:29.7 0:39.2 10:07/M
26 Kasandra McVeigh ithaca 601 22 302 31:00.9 32:29.2 1:28.2 10:27/M
27 Melissa Scheid Mount Pleasant 787 23 304 31:02.4 31:21.4 0:19.0 10:05/M
28 Alicia Wernette Remus 941 24 309 31:10.4 31:23.5 0:13.0 10:05/M
29 Danielle Stathakis Allen Park 847 23 316 31:15.2 31:37.7 0:22.4 10:10/M
30 Ashley Wilkes Clare 953 23 322 31:24.1 32:05.0 0:40.9 10:19/M
31 Ashley DeGraw Midland 197 23 335 31:42.9 32:03.6 0:20.7 10:18/M
32 Tiffany Van Schagen Alma 908 23 343 32:00.4 33:29.0 1:28.6 10:46/M
33 Ashlee Conway Mount Pleasant 163 21 372 33:01.5 33:34.2 0:32.7 10:48/M
34 Jaelyn Cartwright Ashley 116 22 414 35:36.8 36:57.3 1:20.5 11:53/M
35 Natalie Yuncker Shepherd 990 21 445 36:55.9 37:10.9 0:14.9 11:57/M
36 Hona VanSchagen Stanton 915 21 461 37:34.2 39:00.8 1:26.6 12:32/M
37 Heather Dame Mt Pleasant 184 24 464 37:45.0 38:20.2 0:35.2 12:20/M
38 Taylor Myers Shepherd 648 22 478 38:21.9 40:21.3 1:59.4 12:58/M
39 Jordan Killop Saginaw 482 22 479 38:26.3 39:59.5 1:33.2 12:51/M
40 Brittney Bushre Breckenridge 107 22 488 38:36.7 38:58.2 0:21.4 12:32/M
41 CRISSA SNYDER SHEPHERD 833 23 494 38:43.7 40:05.2 1:21.5 12:53/M
42 Jessica Shaw White Lake 809 22 502 38:55.0 39:22.0 0:27.0 12:39/M
43 Alexandra Bozimowski Mount Pleasant 62 24 514 39:34.2 40:11.2 0:37.0 12:55/M
44 Rachel Fox Mt. Pleasant 284 20 524 39:55.7 40:35.1 0:39.4 13:03/M
45 Abby Jones Shepherd 460 23 528 40:11.7 41:01.7 0:50.0 13:11/M
46 Kate Woodruff Mount Pleasant 978 21 542 40:38.4 41:11.3 0:32.9 13:15/M
47 Nicole McClintic Alma 585 23 543 40:39.8 40:52.2 0:12.4 13:08/M
48 Amanda Babcock Coleman 22 24 561 41:31.8 43:05.1 1:33.2 13:51/M
49 Megan Cozat Coleman 178 24 568 42:05.2 43:38.1 1:32.9 14:02/M
50 Micah VanAlstine Paris 909 24 573 42:23.5 42:38.1 0:14.6 13:43/M
51 Jessica Waun Shepherd 933 22 607 44:44.0 46:52.1 2:08.1 15:04/M
52 Angela Stevens Shepherd 852 24 638 47:00.0 48:46.9 1:46.9 15:41/M
53 Cassie Conroy Shepherd 160 22 643 47:24.1 48:02.7 0:38.5 15:27/M
54 Shelby Webb Shepherd 934 21 655 48:03.1 49:01.3 0:58.2 15:46/M
55 Amber Sciba Midland 798 20 703 50:52.6 52:00.0 1:07.3 16:43/M
56 Tyffani Raines Palo 725 24 712 51:47.8 53:26.5 1:38.6 17:11/M
57 Amie Neubecker Mt. Pleasant 655 24 731 52:16.2 53:44.6 1:28.4 17:17/M
58 Alicia Van Ithaca 906 24 733 52:20.5 54:23.3 2:02.7 17:29/M
59 Megan Goetz St. Louis 328 24 744 52:40.1 53:08.7 0:28.6 17:05/M
60 Sarah Cook Shepherd 165 23 765 53:28.8 55:25.0 1:56.1 17:49/M
61 Danielle Powell Shepherd 711 21 815 57:40.3 59:50.4 2:10.1 19:14/M
62 Morgan Ferris Shepherd 257 21 816 57:41.4 59:50.7 2:09.2 19:14/M
63 Naomi Cole Mt. Pleasant 156 21 824 58:42.2 1:01:04.6 2:22.4 19:38/M
64 Emily Dashiell Freeland 190 24 852 1:00:40.0 1:00:40.0 19:30/M
Top
Female 25 to 29

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Erica Peters Mt. Pleasant 698 28 54 22:40.4 23:20.3 0:39.9 7:30/M
2 Emily Woodcock Mt. Pleasant 977 25 67 23:27.6 23:34.0 0:06.4 7:35/M
3 Stephanie Goggin Alma 329 25 79 24:13.6 24:29.5 0:15.8 7:52/M
4 Leam Anderson Wheeler 1070 26 98 25:07.6 25:12.0 0:04.4 8:06/M
5 Tara Kersjes Shepherd 477 29 143 26:49.8 27:23.6 0:33.7 8:48/M
6 Holly Starks Shepherd 1028 25 145 26:51.8 27:05.7 0:13.9 8:43/M
7 Stephanie Oster Shepherd 680 27 156 27:09.6 27:17.5 0:07.8 8:46/M
8 Melissa Merchant Walled Lake 606 29 175 27:55.9 29:18.6 1:22.6 9:25/M
9 Kalina Fisher Saint Charles 265 27 182 28:19.3 29:19.2 0:59.9 9:26/M
10 Beth Gill Mt. Pleasant 311 28 195 28:35.3 28:54.4 0:19.1 9:18/M
11 Kayla Yaklin Mt. Pleasant 984 26 226 29:14.7 29:47.5 0:32.7 9:35/M
12 Samantha McClintic Alma 586 25 239 29:44.4 29:56.3 0:11.9 9:37/M
13 Erin McCaul Shepherd 583 27 241 29:46.4 30:20.5 0:34.1 9:45/M
14 Katie Travis Shepherd 895 28 246 29:58.0 30:58.9 1:00.9 9:57/M
15 Cassie Sysak Farwell 874 29 257 30:10.9 30:43.5 0:32.5 9:53/M
16 Laura Stec Ithaca 848 28 269 30:20.2 30:53.1 0:32.8 9:56/M
17 Liz Freed Shepherd 285 28 274 30:27.6 30:44.4 0:16.7 9:53/M
18 Katie Hull Clare 434 29 294 30:53.9 32:02.1 1:08.1 10:18/M
19 Rachel Meade Lake Odessa 602 27 295 30:56.3 31:52.5 0:56.1 10:15/M
20 Deanna Riggleman Blanchard 756 28 312 31:11.8 33:26.7 2:14.8 10:45/M
21 Jayme Green Mount Pleasant 352 29 314 31:14.1 31:35.3 0:21.1 10:09/M
22 Megan Gracik East Tawas 346 25 315 31:14.9 31:37.8 0:22.8 10:10/M
23 Trina Cline Shepherd 149 28 319 31:19.6 31:41.3 0:21.6 10:11/M
24 Justine Zachos Mt Pleasant 1051 26 346 32:06.4 32:47.3 0:40.9 10:32/M
25 Amanda Ocket Alma 1083 25 356 32:34.0 32:58.0 0:24.0 10:36/M
26 Jeanette Moore St. Louis 630 27 371 33:00.3 33:27.1 0:26.7 10:45/M
27 Samantha Fiani Mt. Pleasant 259 25 389 33:53.4 34:00.9 0:07.4 10:56/M
28 Megan Williams Shepherd 954 28 391 34:09.1 34:29.0 0:19.8 11:05/M
29 Danielle Acre St. Louis 3 27 395 34:21.1 34:47.5 0:26.3 11:11/M
30 Casey Glynn Mt. Pleasant 324 25 399 34:32.3 35:05.9 0:33.5 11:17/M
31 Kristy Hardy St. Louis 383 27 420 35:44.1 36:08.5 0:24.4 11:37/M
32 Amber Knapp Remus 493 29 431 36:35.4 38:00.6 1:25.2 12:13/M
33 Shalane Bartz Midland 27 29 447 37:00.4 37:20.1 0:19.6 12:00/M
34 Ron Ray Stanwood 732 29 448 37:02.0 39:15.6 2:13.5 12:37/M
35 Samantha Schafer Mt. Pleasant 784 25 451 37:07.5 37:25.8 0:18.3 12:02/M
36 Tamika Campbell lake 110 25 453 37:12.5 37:51.9 0:39.3 12:10/M
37 Danika Slocum Farwell 822 26 455 37:12.9 37:51.9 0:39.0 12:10/M
38 Kelly Roskam Grand Rapids 766 25 466 37:47.0 38:21.8 0:34.8 12:20/M
39 Alicia Bollman Mt Pleasant 1081 25 470 38:12.0 38:36.4 0:24.4 12:25/M
40 Katie Cole Midland 155 29 474 38:13.6 38:24.9 0:11.3 12:21/M
41 Katie Gagne breckenridge 289 29 475 38:13.7 38:24.9 0:11.1 12:21/M
42 Heather Faddis Midland 244 28 482 38:31.0 39:12.7 0:41.7 12:36/M
43 Heather Corbat Breckenridge 168 29 486 38:36.1 38:58.2 0:22.1 12:32/M
44 Paola Allievi Mt Pleasant 9 26 503 38:55.9 40:51.7 1:55.7 13:08/M
45 Hanna Sebring Mount Pleasant 801 25 504 38:56.7 40:51.8 1:55.0 13:08/M
46 Bridget Ziola Brant 1001 25 515 39:34.7 40:11.4 0:36.7 12:55/M
47 Jenifer McArthur Shepherd 578 29 520 39:41.5 41:15.8 1:34.2 13:16/M
48 Sarah Peters mount pleasant 700 27 530 40:19.7 41:09.3 0:49.6 13:14/M
49 Ashley Schafer Mt. Pleasant 780 25 545 40:47.2 42:16.9 1:29.6 13:35/M
50 Bethany Rademacher Grand Rapids 723 27 564 41:46.7 43:28.0 1:41.2 13:59/M
51 Barb Wixson farwell 964 26 567 42:01.0 42:39.0 0:37.9 13:43/M
52 Shannon Brown Brighton 86 27 570 42:14.2 44:04.0 1:49.8 14:10/M
53 Rachel Cook Warren 164 29 580 42:59.0 44:53.6 1:54.5 14:26/M
54 Emily Crampton St. Johns 1006 26 671 48:48.4 49:57.6 1:09.1 16:04/M
55 Jessica Lee Belding 528 28 711 51:47.5 53:26.2 1:38.6 17:11/M
56 Nicole Ray Stanwood 731 29 717 51:53.2 54:09.1 2:15.8 17:25/M
57 Angie Eldred Barryten 234 29 718 51:53.7 54:09.6 2:15.8 17:25/M
58 Brenda Weber Weidman 935 29 729 52:12.4 53:42.0 1:29.6 17:16/M
59 Amanda Schafer Weidman 778 25 730 52:13.1 53:41.1 1:28.0 17:16/M
60 Jamie Rhynard Midland 747 28 738 52:26.8 54:32.9 2:06.0 17:32/M
61 Melissa Anderson Saginaw 14 25 740 52:28.5 53:11.7 0:43.2 17:06/M
62 Crystal Anderson Saginaw 12 29 745 52:42.7 53:25.1 0:42.4 17:11/M
63 Amanda Uthe Shepherd 904 28 746 52:42.9 53:16.6 0:33.7 17:08/M
64 Teri Cramlet Lake Isabella 179 26 747 52:44.3 54:40.4 1:56.1 17:35/M
65 Courtney Cole Six lakes 154 28 750 52:51.5 53:57.4 1:05.9 17:21/M
66 Kelly Vaughn Mount Pleasant 916 28 755 52:52.8 54:39.7 1:46.9 17:34/M
67 Jen Hubble Clare 1005 28 771 53:51.8 55:21.9 1:30.1 17:48/M
68 Katie Doman Mount Pleasant 210 29 775 54:21.2 56:07.9 1:46.6 18:03/M
Top
Female 30 to 34

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Jena Eisenberger Shepherd 232 33 53 22:36.3 22:44.2 0:07.8 7:19/M
2 Deanna Losey Harrison 550 33 88 24:37.0 24:42.9 0:05.9 7:57/M
3 Sarah Stryker Midland 862 30 106 25:24.1 25:35.8 0:11.6 8:14/M
4 Emily Dittmer Alma 207 33 110 25:33.5 25:49.1 0:15.6 8:18/M
5 Sarah Chouinard ALMA 130 30 144 26:50.1 27:08.9 0:18.8 8:43/M
6 Heather Deupsey Crystal 203 31 157 27:13.0 28:33.8 1:20.8 9:11/M
7 Angela Munro Ithaca 642 30 177 28:01.0 28:18.6 0:17.5 9:06/M
8 Rebeca Stobester Vestaberg 1064 34 180 28:04.0 29:23.1 1:19.1 9:27/M
9 Karen Walma Mt. Pleasant 923 31 189 28:25.8 28:46.0 0:20.1 9:15/M
10 Erin Schneider Cadillac 793 33 192 28:31.3 29:16.2 0:44.9 9:25/M
11 Adri Lehigh Mt Pleasant 529 32 193 28:33.2 29:27.1 0:53.9 9:28/M
12 Megan Shields Alma 815 31 200 28:41.7 28:51.2 0:09.5 9:17/M
13 Sarah Ballard Mt. Pleasant 24 30 209 28:54.8 29:15.8 0:21.0 9:24/M
14 Janet Ziesemer Shepherd 995 34 213 28:59.4 29:13.8 0:14.4 9:24/M
15 Amy Langlois Dewitt 521 31 219 29:04.4 29:20.8 0:16.3 9:26/M
16 Amber Dopp Midland 212 32 227 29:14.9 29:34.5 0:19.5 9:30/M
17 Brianne Marshall Clare 1060 31 259 30:11.7 30:25.6 0:13.9 9:47/M
18 Marcy Malson Harrison 564 34 283 30:40.1 31:18.5 0:38.3 10:04/M
19 Anna Spindler Mount Pleasant 841 30 296 30:56.9 31:27.4 0:30.5 10:07/M
20 Tara Palmer Waterford 689 32 303 31:01.5 32:02.8 1:01.2 10:18/M
21 Emily Krenz Wheeler 500 32 311 31:11.6 32:23.6 1:11.9 10:25/M
22 Amanda Hallock Vestaburg 375 34 321 31:23.3 32:10.8 0:47.5 10:21/M
23 Andrea Bragg Mt. Pleasant 66 32 323 31:24.6 32:04.4 0:39.8 10:19/M
24 Chasta Langworthy Vestaburg 522 31 324 31:25.0 31:49.4 0:24.4 10:14/M
25 Ashley Ligman Interlochen 537 30 325 31:30.2 32:31.1 1:00.9 10:27/M
26 Amy Darnell Clare 1017 33 328 31:32.0 32:19.0 0:47.0 10:23/M
27 Angie Hufnagel Fowler 431 33 344 32:02.0 32:17.0 0:14.9 10:23/M
28 Megan Wood Shepherd 975 32 348 32:11.5 33:15.5 1:04.0 10:41/M
29 Amanda Lange Wheeler 1007 33 363 32:50.1 33:11.6 0:21.5 10:40/M
30 Andrea LaLone Shepherd 515 30 370 32:59.5 33:28.1 0:28.5 10:46/M
31 Laura Karr Alma 467 30 394 34:19.1 35:55.9 1:36.7 11:33/M
32 Crystal Harsh Mt. Pleasant 388 32 402 34:44.7 35:46.3 1:01.6 11:30/M
33 Angie Lake Lansing 513 30 403 34:52.8 35:48.9 0:56.1 11:31/M
34 Katie Moore Lakeview 631 32 410 35:12.2 36:37.6 1:25.4 11:46/M
35 Erica Fisher Wheeler 264 30 432 36:35.7 37:46.5 1:10.8 12:09/M
36 Danielle Lalone Remus 517 34 433 36:36.0 37:00.3 0:24.2 11:54/M
37 Kalin Lombard Ithaca 545 30 469 38:11.4 38:31.5 0:20.1 12:23/M
38 Brooke Apple Riverdale 17 30 477 38:20.9 38:39.2 0:18.2 12:26/M
39 Ashley Whitten Mt. Pleasant 947 31 481 38:30.9 40:24.4 1:53.5 12:59/M
40 Wendy Beltnick Mount Pleasant 61 33 531 40:20.4 40:58.7 0:38.3 13:10/M
41 Jennifer Milks Gladwin 612 34 544 40:43.6 43:06.1 2:22.4 13:52/M
42 JENNIFER Yarch shepherd 987 31 550 40:57.2 41:21.5 0:24.3 13:18/M
43 Carrie Mills Mt. Pleasant 619 31 553 41:02.4 42:04.0 1:01.6 13:32/M
44 Jessica Mogg Mt. Pleasant 1004 30 558 41:21.0 43:05.8 1:44.7 13:51/M
45 Natasha Hansen Vestaburg 380 33 562 41:35.1 42:01.2 0:26.1 13:31/M
46 Jennifer McDermitt Alma 589 30 569 42:12.2 43:17.3 1:05.0 13:55/M
47 Kristin Derby Rosebush 201 30 572 42:18.4 43:08.7 0:50.2 13:52/M
48 Richelle Wrona lake 982 33 575 42:29.4 43:35.5 1:06.0 14:01/M
49 Pam Hrdlovich Breckenridge 427 33 583 43:03.0 44:07.0 1:03.9 14:11/M
50 Stacey Miller Shepherd 618 32 609 44:47.9 46:55.2 2:07.3 15:05/M
51 Megan Quinn Macomb 722 30 644 47:25.6 48:02.8 0:37.1 15:27/M
52 Sarah Noyes Saint Louis 672 34 652 47:56.2 49:12.9 1:16.7 15:49/M
53 Jeri Hurst Breckenridge 441 33 681 49:38.8 51:17.6 1:38.8 16:29/M
54 Krista Welke Mount pleasant 939 32 683 49:43.0 50:39.8 0:56.8 16:17/M
55 Tracie McCune St. Louis 588 31 685 49:51.3 50:28.8 0:37.4 16:14/M
56 Julie Noreen Shepherd 665 31 720 51:56.5 54:05.6 2:09.1 17:23/M
57 STACY LATHAM FARWELL 524 32 732 52:16.3 53:46.4 1:30.1 17:17/M
58 Alicia VanBuskirk Mt. Pleasant 910 33 739 52:27.5 54:08.8 1:41.2 17:24/M
59 Elizabeth Maxon Remus 577 34 741 52:28.5 54:11.0 1:42.5 17:25/M
60 Angelina Maney Mt. Pleasant 566 31 752 52:51.6 54:14.0 1:22.3 17:26/M
61 Abby Hunter Mt. Pleasant 438 30 770 53:47.4 56:06.2 2:18.7 18:02/M
62 Jamie Alan Saint Johns 5 33 774 54:17.2 56:04.1 1:46.9 18:02/M
63 Melissa Smith Mount Pleasant 828 33 785 55:33.0 57:43.6 2:10.6 18:34/M
64 Robin Caven Carson City 120 31 811 57:02.8 59:18.9 2:16.0 19:04/M
65 LINSEY FABER Fenton 242 34 830 58:45.9 1:00:25.2 1:39.2 19:26/M
66 Heidi Barnaby Alma 26 33 837 59:06.6 1:00:47.6 1:41.0 19:33/M
67 Sheila Clark-Hodge Ithaca 142 32 838 59:06.7 1:00:44.0 1:37.3 19:32/M
68 Kristina Marcoux MIDLAND 568 31 846 59:43.8 1:01:56.0 2:12.1 19:55/M
69 Amberly Zimmer Mt. Pleasant 996 34 848 1:00:14.1 1:02:10.5 1:56.3 19:59/M
70 Amy Denman Alma 199 34 856 1:01:04.1 1:02:47.3 1:43.2 20:11/M
71 Lisa King Shepherd 1022 30 863 1:02:56.8 1:04:06.6 1:09.7 20:37/M
72 Cassie Tennant Alma 876 33 869 1:03:18.4 1:05:02.0 1:43.5 20:55/M
73 Lyndsey Chippeway Mt. Pleasant 128 32 879 1:06:44.7 1:08:12.4 1:27.6 21:56/M
74 Heidi Monaghan Birch Run 628 31 884 1:08:31.1 1:10:54.2 2:23.1 22:48/M
Top
Female 35 to 39

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Bethany Pellerito Alma 695 35 58 23:01.6 23:06.2 0:04.5 7:26/M
2 Bridget Champine Midland 124 35 81 24:21.4 24:35.7 0:14.2 7:54/M
3 Janelle Willoughby Shepherd 956 37 84 24:24.7 24:31.9 0:07.2 7:53/M
4 Heather Kyser shepherd 509 35 114 25:38.2 25:44.4 0:06.2 8:16/M
5 Teresa Ebright Breckenridge 225 39 138 26:35.6 26:40.5 0:04.9 8:34/M
6 Sheri Noordhot Mt. Pleasant 663 39 166 27:35.8 27:56.5 0:20.7 8:59/M
7 Elizabeth Gillson Sheridan 1063 38 181 28:14.1 29:33.8 1:19.6 9:30/M
8 Tamara Moutsatson Mt. Pleasant 638 38 185 28:22.0 28:30.6 0:08.6 9:10/M
9 Laura Weber Weidman 936 36 228 29:15.3 29:47.5 0:32.2 9:35/M
10 Betsy Giegling Mount Pleasant 308 35 245 29:57.5 30:26.2 0:28.7 9:47/M
11 Jodi Wagner grayslake 921 39 272 30:22.7 31:13.3 0:50.6 10:02/M
12 Sara Rolston Shepherd 1019 36 286 30:43.8 31:18.6 0:34.8 10:04/M
13 Stacey Lott Riverdale 552 37 287 30:44.0 31:03.7 0:19.7 9:59/M
14 Laura Neelis Vestaburg 650 38 297 30:57.7 31:16.5 0:18.7 10:03/M
15 Carrie Carncross Farwell 1092 37 301 31:00.8 32:01.3 1:00.5 10:18/M
16 Nicole Newton-Morelli Mt. Pleasant 659 36 305 31:04.6 32:12.0 1:07.4 10:21/M
17 Erin Humm Breckenridge 435 35 310 31:11.0 32:23.7 1:12.7 10:25/M
18 DANIELLE GILLIS BRECKENRIDGE 313 38 351 32:22.6 32:42.9 0:20.3 10:31/M
19 Karen Ramereiz Breckenridge 726 37 352 32:23.4 32:45.1 0:21.7 10:32/M
20 Bethany Claypool Shepherd 146 35 355 32:28.4 32:44.6 0:16.1 10:32/M
21 Stacie Sheldon Ann Arbor 811 38 357 32:38.4 33:06.6 0:28.2 10:39/M
22 Joelle MacDonald-Snyder Mount Pleasant 559 37 358 32:40.0 33:00.6 0:20.6 10:37/M
23 Lori Limarenko Mt. Pleasant 539 37 360 32:47.4 33:37.0 0:49.5 10:49/M
24 Kim Warner Shepherd 931 38 365 32:52.2 33:18.3 0:26.1 10:42/M
25 JoAnn Gallagher Perrinton 294 38 367 32:54.4 33:03.2 0:08.8 10:38/M
26 Merri Kay DuBois Shepherd 218 39 369 32:58.3 33:45.1 0:46.8 10:51/M
27 Tina Redes Shepherd 738 35 374 33:02.7 33:25.9 0:23.1 10:45/M
28 Kimberly Tollenaere Mt. Pleasant 888 37 383 33:30.4 33:59.8 0:29.3 10:56/M
29 Pam Helfer Riverdale 403 39 385 33:39.1 34:39.3 1:00.2 11:08/M
30 Emilee Dove Vestaburg 215 39 390 34:02.6 34:21.7 0:19.0 11:03/M
31 Renae Gould Shepherd 344 37 407 35:07.7 36:59.2 1:51.4 11:54/M
32 Anna Moeggenborg Saint Louis 626 37 413 35:31.4 35:52.7 0:21.3 11:32/M
33 Ann Hill Mount Pleasant 408 37 430 36:34.3 37:13.9 0:39.6 11:58/M
34 Michelle Gimmey Shepherd 317 39 436 36:44.1 37:14.9 0:30.8 11:58/M
35 Erin Thompson Reed City 1023 35 462 37:35.2 39:36.1 2:00.8 12:44/M
36 Nicole Wood Mount Pleasant 976 36 465 37:45.8 38:20.7 0:34.9 12:20/M
37 April Smith Clare 824 38 484 38:32.1 40:22.8 1:50.7 12:59/M
38 Sarah Winchell-Gurski Mt. Pleasant 959 37 487 38:36.3 39:55.2 1:18.9 12:50/M
39 Shanon Belles Wheeler 39 38 492 38:41.2 40:44.2 2:02.9 13:06/M
40 Jody Reid Mt. Pleasant 741 36 500 38:51.2 39:20.0 0:28.7 12:39/M
41 Kay Spencer Shelby Township 839 35 511 39:26.3 40:53.6 1:27.2 13:09/M
42 Dana Cacau Troy 109 35 521 39:43.4 41:10.4 1:27.0 13:14/M
43 Brooke Edel Mount Pleasant 226 35 539 40:34.8 41:52.8 1:17.9 13:28/M
44 Midnelle Enilly Clare 1086 37 585 43:16.4 44:09.3 0:52.9 14:12/M
45 Betsy Brandon Clare 1085 35 596 43:46.3 44:39.5 0:53.1 14:21/M
46 Heather Lord Davison 548 38 598 43:57.7 44:44.6 0:46.9 14:23/M
47 Jennifer Austin Petoskey 21 37 613 44:57.1 47:10.7 2:13.5 15:10/M
48 Holly Thrush Farwell 884 39 616 45:06.0 46:14.5 1:08.5 14:52/M
49 Sheila Kiefer Wellston 481 37 625 45:23.9 46:30.8 1:06.9 14:57/M
50 Michelle Gillis Breckenridge 314 38 626 45:25.4 46:28.1 1:02.7 14:56/M
51 Amanda Godwin Midland 325 35 627 45:28.6 47:28.7 2:00.1 15:16/M
52 Julie Nokes Vestaburg 661 37 639 47:02.1 48:14.2 1:12.1 15:31/M
53 Jaime Kyser-Kostal Shepherd 510 36 666 48:41.8 49:54.2 1:12.4 16:03/M
54 Amy Darry Mt. Pleasant 189 38 669 48:44.8 49:40.2 0:55.4 15:58/M
55 Ronda Johnston Vestaburg 458 38 670 48:47.9 49:57.6 1:09.7 16:04/M
56 Jennifer Steger Novi 850 37 695 50:13.5 52:27.8 2:14.2 16:52/M
57 Julie Wright Alma 980 37 700 50:46.7 53:13.5 2:26.8 17:07/M
58 Janel Dolan Blanchard 208 37 716 51:51.5 52:14.4 0:22.8 16:48/M
59 Taffy Beeg Shepherd 34 39 723 52:06.8 53:45.2 1:38.4 17:17/M
60 Laura Huber Valparaiso 428 37 725 52:08.3 53:40.8 1:32.5 17:15/M
61 Lisa Burhans Shepherd 100 35 728 52:12.0 53:03.3 0:51.3 17:03/M
62 Anne Carson Weidman 114 35 737 52:26.7 54:08.5 1:41.8 17:24/M
63 Shannon Wilcox Shepherd 952 35 748 52:50.7 54:13.2 1:22.4 17:26/M
64 Denise Leisure Greenville 1003 39 753 52:52.0 54:41.3 1:49.3 17:35/M
65 Jennifer Clark Shepherd 136 35 763 53:16.4 54:54.2 1:37.8 17:39/M
66 Anne Geary Merrillville 304 35 769 53:46.8 55:21.4 1:34.6 17:48/M
67 Anna Willman-Onstott Breckenridge 955 39 778 54:35.8 56:16.0 1:40.2 18:06/M
68 Heather Wolf Shepherd 968 37 789 55:34.7 57:27.3 1:52.5 18:28/M
69 Stacy Rose Mount Pleasant 765 39 828 58:45.1 1:00:52.4 2:07.3 19:34/M
70 Jodie Hacker Midland 370 36 829 58:45.2 1:00:51.7 2:06.4 19:34/M
71 Misty Thorn Clio 883 35 847 59:46.5 1:01:57.0 2:10.4 19:55/M
72 Holly Kaszuba Rosebush 469 39 850 1:00:23.9 1:02:06.2 1:42.2 19:58/M
73 Melisssa Bunker Shepherd 97 35 876 1:06:26.7 1:08:11.8 1:45.1 21:55/M
74 Stacy Wohlscheid alma 965 37 880 1:07:01.7 1:08:33.6 1:31.9 22:03/M
75 Sarah Detwiler Ithaca 202 35 881 1:07:02.1 1:08:32.7 1:30.5 22:02/M
76 Gina Gepford Mount Pleasant 305 37 887 1:09:34.1 1:10:11.5 0:37.3 22:34/M
Top
Female 40 to 44

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Tammy Lynch Alma 558 43 56 22:53.6 23:00.6 0:06.9 7:24/M
2 Melissa Mikek St. Louis 611 43 85 24:32.1 24:48.0 0:15.8 7:58/M
3 Becky Kusbel Mt Pleasant 507 40 89 24:43.1 24:52.4 0:09.3 8:00/M
4 Julie Cunningham Mount Pleasant 181 42 92 24:59.8 25:06.6 0:06.8 8:04/M
5 Michelle Aultman Coleman 1071 44 94 25:03.7 25:11.0 0:07.2 8:06/M
6 Chrissy Walters mt.pleasant 924 41 104 25:21.8 25:33.2 0:11.4 8:13/M
7 Katrina Himebaugh Mt Pleasant 413 42 163 27:24.6 27:37.1 0:12.5 8:53/M
8 Marcy Carney Ortonville 112 42 176 27:59.7 28:31.3 0:31.6 9:10/M
9 Risa Hunt-Scully Mt pleasant 440 42 187 28:24.1 28:37.5 0:13.4 9:12/M
10 Kristine Hudson Wheeler 430 44 208 28:51.4 29:08.3 0:16.8 9:22/M
11 Jennifer Servoss Mt Pleasant 1046 41 215 29:00.7 29:14.2 0:13.4 9:24/M
12 Lisa Hegenauer Mount Pleasant 398 44 232 29:23.1 30:42.6 1:19.5 9:52/M
13 Traci Munson Lansing 645 44 237 29:34.2 30:58.0 1:23.8 9:57/M
14 Julie Pierce Ithaca 1037 42 240 29:45.5 29:57.3 0:11.7 9:38/M
15 Kerry Cena Alma 123 41 260 30:12.1 30:27.3 0:15.1 9:47/M
16 Linda Palmer Edmore 688 43 268 30:20.2 30:45.9 0:25.7 9:53/M
17 Annette Lehman Vestaburg 530 41 278 30:33.1 30:50.2 0:17.0 9:55/M
18 Christina Roper Lakeview 762 40 284 30:40.3 32:04.4 1:24.1 10:19/M
19 Kaye Wisner Blanchard 961 43 334 31:42.2 32:19.2 0:37.0 10:23/M
20 Kristi Pifer Mt Pleasant 704 41 340 31:52.3 32:05.4 0:13.0 10:19/M
21 Amy McQueen Vestaburg 600 44 342 31:57.7 32:20.6 0:22.9 10:24/M
22 Amy Johnston Edmore 457 43 377 33:15.3 33:33.7 0:18.3 10:47/M
23 Denise Brown Mt. Pleasant 78 43 382 33:30.3 33:53.2 0:22.9 10:54/M
24 Kathy Kleinert Sanford 491 43 398 34:32.0 36:05.4 1:33.4 11:36/M
25 Christine Pavlik Midland 693 43 418 35:41.0 36:43.6 1:02.5 11:48/M
26 Marjorie Noykos Auburn 673 40 428 36:28.0 37:05.1 0:37.1 11:55/M
27 Theresa Fisher St. Louis 266 44 434 36:36.1 37:46.8 1:10.6 12:09/M
28 Jen Nomngham Mt. Pleasant 662 43 435 36:43.9 37:02.6 0:18.7 11:54/M
29 Amy Courter Battle Creek 173 41 457 37:14.6 37:30.7 0:16.1 12:03/M
30 AMIEE YOUNG SHEPHERD 988 42 467 37:54.9 38:46.7 0:51.8 12:28/M
31 Carol Pyles Mt. Pleasant 721 42 523 39:44.8 40:33.7 0:48.9 13:02/M
32 Gwen Glazier Merrill 321 42 525 39:57.4 41:11.6 1:14.1 13:15/M
33 Jennifer Gustafson Rosebush 366 43 537 40:34.5 41:52.6 1:18.1 13:28/M
34 Wendy Holden Lansing 420 44 549 40:57.1 42:12.3 1:15.1 13:34/M
35 Barb Naugle Cadillac 649 43 556 41:13.1 41:36.7 0:23.5 13:23/M
36 Nancy Jerry Riverdale 454 41 557 41:14.0 41:36.6 0:22.6 13:23/M
37 Juliann Trudell Shepherd 899 42 578 42:37.8 43:58.1 1:20.3 14:08/M
38 Cheryl Saunders Breckenridge 773 41 581 43:00.1 44:05.2 1:05.0 14:10/M
39 Tara Soules Breckenridge 836 40 582 43:02.2 44:06.6 1:04.4 14:11/M
40 Susan Gates Breckenridge 299 43 584 43:09.8 44:15.0 1:05.2 14:14/M
41 Vera Capriotti Mt.Pleasant 111 42 587 43:17.2 44:36.0 1:18.7 14:20/M
42 Tracy Fankhauser Gldwin 247 43 588 43:18.2 44:36.6 1:18.4 14:20/M
43 Amy Gouin Mt. Pleasant 341 41 594 43:32.8 45:24.8 1:52.0 14:36/M
44 Michcelle Bechtel midland 30 42 603 44:21.3 44:52.6 0:31.3 14:26/M
45 Shelly Sitts Wheeler 820 40 605 44:25.1 46:28.4 2:03.3 14:56/M
46 Emily Brown Remus 79 40 614 44:58.9 47:11.4 2:12.4 15:10/M
47 Lesha Colthorp breckenridge 158 42 641 47:08.1 48:14.4 1:06.3 15:31/M
48 Danielle Hiar Mount Pleasant 407 40 642 47:13.5 47:31.7 0:18.2 15:17/M
49 Amy Courter Shepherd 172 42 658 48:10.0 48:27.0 0:17.0 15:35/M
50 TRINIA FLORIAN SHEPHERD 279 40 664 48:26.5 49:42.4 1:15.9 15:59/M
51 Krista Roback Leslie 757 42 708 51:20.7 52:36.2 1:15.4 16:55/M
52 Kristie Saunders St. Louis 774 42 721 52:00.4 54:05.1 2:04.6 17:23/M
53 Teresa Hough Saginaw 424 43 727 52:11.4 53:03.8 0:52.4 17:03/M
54 Karen Farwell Vicksburg 252 42 742 52:35.9 54:50.5 2:14.6 17:38/M
55 Tammy Story St. Louis 857 44 751 52:51.5 53:57.1 1:05.5 17:21/M
56 Kandi Preston Six lakes 713 43 754 52:52.3 53:57.5 1:05.2 17:21/M
57 Wendy Karl Clare 466 43 760 53:12.3 54:57.2 1:44.9 17:40/M
58 Annjeanette Pfeil Mount Pleasany 701 42 762 53:16.1 54:40.3 1:24.1 17:35/M
59 Debee Buckley Shepherd 91 41 772 53:56.4 55:54.7 1:58.2 17:58/M
60 Jennifer McKinin Mt. Pleasant 593 40 783 55:28.4 57:26.4 1:57.9 18:28/M
61 Renee Brown LakeIsabella 85 43 791 55:45.9 56:15.6 0:29.7 18:05/M
62 Lisa Travis Shepherd 897 41 800 56:24.3 58:16.2 1:51.9 18:44/M
63 Sherri Kendall Mt. Pleasant 474 41 801 56:27.2 58:31.2 2:03.9 18:49/M
64 Diane Pol Weidman 707 41 804 56:42.0 57:17.5 0:35.4 18:25/M
65 Amie Gaskill Carson City 298 44 813 57:05.3 59:20.0 2:14.7 19:05/M
66 Tracy Ferris Shepherd 258 42 817 57:41.9 59:51.2 2:09.2 19:15/M
67 Andrea Abke Mt Pleasant 2 43 849 1:00:21.8 1:02:05.7 1:43.8 19:58/M
68 Lisa Nemeth Ithaca 1012 44 853 1:00:54.5 1:02:37.1 1:42.5 20:08/M
69 Lauri Grace Shepherd 345 40 855 1:01:01.3 1:02:14.4 1:13.0 20:01/M
70 Julie Guerrero Alma 363 40 857 1:01:04.9 1:02:47.6 1:42.6 20:11/M
71 Buffy Barnaby Ithaca 25 41 858 1:01:08.5 1:02:49.3 1:40.7 20:12/M
72 Jeanna Lau Alma 527 40 878 1:06:29.8 1:08:39.3 2:09.4 22:04/M
Top
Female 45 to 49

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Kathleen O'Connor Lake Isabella 676 48 112 25:35.2 25:47.6 0:12.4 8:17/M
2 Tina Miniard Alma 1056 47 125 26:05.2 26:09.5 0:04.3 8:25/M
3 Judy Flaugher Weidman 275 47 127 26:09.8 26:20.4 0:10.6 8:28/M
4 Bonnie Walker Vestaburg 922 46 164 27:26.9 27:44.2 0:17.3 8:55/M
5 Karen Grover Vestaburg 360 46 206 28:49.3 29:10.5 0:21.1 9:23/M
6 Diane Recker Weidman 736 49 207 28:50.1 28:56.8 0:06.7 9:18/M
7 Tracey Bos Alma 1038 46 224 29:10.0 29:21.9 0:11.8 9:26/M
8 Dawn Sponseller Farwell 842 45 236 29:27.7 29:51.9 0:24.2 9:36/M
9 Cheryl Meyer mt. pleasant 608 45 252 30:04.5 30:25.0 0:20.5 9:47/M
10 Doris Nestle Mt. Pleasant 654 46 277 30:32.9 31:08.4 0:35.5 10:01/M
11 Darcy McNeal Mt. Pleasant 597 45 293 30:51.1 31:18.0 0:26.8 10:04/M
12 Tracy Daugherty Shepherd 192 48 318 31:17.2 31:25.4 0:08.2 10:06/M
13 Susan Lobsainger Mount Pleasant 541 49 347 32:10.1 32:48.9 0:38.8 10:33/M
14 Dawn Meister Farwell 604 47 349 32:17.4 33:17.4 0:59.9 10:42/M
15 Karen Kreiner Alma 499 48 387 33:43.6 34:29.2 0:45.6 11:05/M
16 Vicki Mathey Alma 575 46 388 33:49.1 34:44.1 0:55.0 11:10/M
17 Brenda Schafer Mt. Pleasant 781 49 450 37:07.1 37:25.8 0:18.7 12:02/M
18 Sarah Gonzalez Sandford 332 49 458 37:27.0 38:33.8 1:06.7 12:24/M
19 Tammy Weber Shepherd 938 46 468 37:58.4 38:23.9 0:25.4 12:21/M
20 Lisa Myers Shepherd 647 45 476 38:20.8 40:21.2 2:00.3 12:58/M
21 CHRISTINE REASE COLEMAN 734 49 480 38:30.3 38:45.1 0:14.7 12:28/M
22 Amy Van Schagen Stanton 907 45 483 38:32.0 39:59.1 1:27.1 12:51/M
23 Belinda Scharinger Mt. Pleasant 786 49 485 38:34.9 39:20.9 0:46.0 12:39/M
24 Annette Clark Midland 132 46 507 39:09.5 40:19.0 1:09.4 12:58/M
25 Jane Clark Mt. Pleasant 134 49 510 39:25.6 40:33.9 1:08.3 13:02/M
26 Ann Good Merrill 333 47 554 41:05.9 42:10.3 1:04.4 13:34/M
27 Molly Cooley Alanson 167 46 571 42:18.1 44:20.8 2:02.6 14:15/M
28 Y Gau Mount Pleasany 300 47 597 43:50.8 45:14.4 1:23.6 14:33/M
29 Carrie Dunn Shepherd 220 47 599 43:58.6 44:44.5 0:45.8 14:23/M
30 Penny Ware Mount Pleasany 927 46 622 45:21.8 46:45.6 1:23.8 15:02/M
31 Lisa Yancer Coleman 985 45 624 45:22.7 46:59.3 1:36.5 15:06/M
32 Wendy Lusk Mtpleasnat 556 46 631 46:06.8 48:18.5 2:11.6 15:32/M
33 Tami Trudell Shepherd 901 46 633 46:22.6 47:42.5 1:19.9 15:20/M
34 Ranay Gursky Mt Pleasant 1075 45 636 46:36.3 48:27.2 1:50.8 15:35/M
35 Stephanie Wragg Mount Pleasant 979 47 637 46:45.4 48:48.4 2:02.9 15:41/M
36 Bridgitt Myers breckenridge 646 48 640 47:07.2 48:14.4 1:07.1 15:31/M
37 Sharon Parks Remus 692 49 648 47:38.4 48:57.5 1:19.1 15:44/M
38 Sharon Snyder Shepherd 834 49 663 48:22.5 49:41.8 1:19.3 15:59/M
39 Mary Vorce Mt. Pleasant 920 47 687 49:58.1 50:45.0 0:46.9 16:19/M
40 Lucinda Burr Mt. Pleasant 103 45 691 50:00.0 50:47.2 0:47.2 16:20/M
41 Pamela Meyers Fenwick 610 47 736 52:26.7 54:05.2 1:38.5 17:23/M
42 Tonya Guajardo St Louis 362 46 764 53:18.2 54:40.3 1:22.1 17:35/M
43 Helen Shanteau Blanchard 806 49 802 56:29.8 58:25.5 1:55.7 18:47/M
44 Trina Ray Midland 733 45 808 56:57.9 58:45.7 1:47.7 18:53/M
45 Kristin Sexton Mt. Pleasant 804 49 875 1:06:26.6 1:08:10.6 1:43.9 21:55/M
Top
Female 50 to 54

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Lisa Gomez-Mesquita Mt. Pleasant 331 53 73 23:39.5 23:46.2 0:06.7 7:39/M
2 Tammy Kenny Shepherd 475 51 93 25:00.8 25:17.0 0:16.1 8:08/M
3 Michelle Harrast Mt. Pleasant 386 53 190 28:25.8 28:46.2 0:20.4 9:15/M
4 Kim Sweet Haslett 870 54 191 28:26.6 28:40.4 0:13.8 9:13/M
5 Kim Bollinger Vestaburg 56 51 244 29:55.5 30:19.5 0:23.9 9:45/M
6 Yolanda Bone Midland 60 53 256 30:10.9 30:50.7 0:39.8 9:55/M
7 Judy Wybenga mt. pleasant 983 50 266 30:16.9 31:31.9 1:14.9 10:08/M
8 Sally Johnston Alma 459 52 313 31:12.6 31:36.6 0:24.0 10:10/M
9 Betty Gimmey Shepherd 316 52 320 31:23.2 31:54.5 0:31.3 10:15/M
10 Karen Jarman Mt. Pleasant 452 52 338 31:51.9 32:30.4 0:38.4 10:27/M
11 Catharina Bever Alma 49 51 392 34:11.6 34:36.0 0:24.4 11:08/M
12 Linda Kruseke Mt Pleasant 1052 54 396 34:21.8 34:41.1 0:19.3 11:09/M
13 Linda Bechtel Mt. Pleasant 29 52 404 34:52.8 35:32.1 0:39.2 11:26/M
14 Kelly Hughes Ithaca 432 50 422 35:57.2 37:14.0 1:16.8 11:58/M
15 Sue Martin Portland 572 50 425 36:06.9 36:17.7 0:10.8 11:40/M
16 Carol Smith edmore 825 54 441 36:51.3 37:14.9 0:23.6 11:58/M
17 Terry Tomaski Williamsburg 892 53 444 36:53.9 38:52.7 1:58.7 12:30/M
18 Kendra Curtiss-Tomaski Shepherd 182 50 472 38:12.5 40:10.5 1:57.9 12:55/M
19 Chris Harless Shepherd 384 50 506 39:00.9 39:23.2 0:22.3 12:40/M
20 Julie Love Shepherd 553 54 513 39:33.4 41:30.5 1:57.0 13:21/M
21 Julie Fox Mt. Pleasant 282 52 536 40:32.3 41:11.4 0:39.0 13:15/M
22 Carey Wilmot Shepherd 957 52 547 40:52.8 41:22.6 0:29.7 13:18/M
23 Teresa Meyer Shepherd 609 51 548 40:53.0 41:22.7 0:29.7 13:18/M
24 Ginger Yarch shepherd 986 53 551 40:58.5 41:23.2 0:24.7 13:18/M
25 Gay Smith Shepherd 826 53 611 44:55.5 46:07.1 1:11.5 14:50/M
26 Cathy Faddis Midland 243 53 621 45:13.8 45:57.6 0:43.7 14:46/M
27 Lisa Machette Carrollton 560 52 629 45:50.6 46:48.6 0:57.9 15:03/M
28 Barbara Hendrickson Midland 404 51 630 45:52.9 46:21.6 0:28.7 14:54/M
29 Amy Gray Noblesville 348 51 634 46:32.4 47:34.6 1:02.2 15:18/M
30 Sherry Witkop Shepherd 963 52 646 47:35.1 47:50.6 0:15.4 15:23/M
31 Rechelle Richardson Mt. Pleasant 755 53 649 47:47.5 49:06.8 1:19.2 15:47/M
32 Terri Nelson Shepherd 652 53 654 48:02.0 49:01.8 0:59.7 15:46/M
33 Susan Sunderman Shepherd 867 54 674 49:07.5 50:32.6 1:25.0 16:15/M
34 Peggy Wheeler Mt Pleasant 942 54 677 49:11.0 50:23.7 1:12.7 16:12/M
35 Amy Peeper Weidman 1069 53 680 49:35.6 50:44.9 1:09.3 16:19/M
36 Jackie Loomis Elwell 547 50 686 49:52.2 50:28.7 0:36.4 16:14/M
37 Lisa Reynolds Shepherd 745 51 692 50:02.3 51:38.8 1:36.4 16:36/M
38 Renee Hahn St. Louis 373 50 705 51:02.2 51:59.8 0:57.6 16:43/M
39 Kenna Rhynard Shepherd 748 51 706 51:15.9 53:20.8 2:04.9 17:09/M
40 Patty Hoogerhyde Midland 422 54 707 51:17.0 53:21.0 2:03.9 17:09/M
41 Rose Castillon Alma 117 52 709 51:25.8 52:23.2 0:57.4 16:51/M
42 Sue Paloma Shepherd 690 53 722 52:03.8 53:50.5 1:46.6 17:19/M
43 Cheri Hutson Edmore 1002 52 756 52:52.8 54:41.5 1:48.6 17:35/M
44 Gina Grover Alma 358 53 768 53:46.2 56:06.5 2:20.2 18:02/M
45 Tracy Fair Shepherd 245 53 779 54:59.3 56:56.6 1:57.3 18:18/M
46 Carolyn Hadlay Shepherd 1045 51 780 55:00.4 56:57.6 1:57.1 18:19/M
47 Pamela Brock Shepherd 73 51 784 55:32.6 57:27.4 1:54.7 18:28/M
48 Pam Lange Breckenridge 520 53 793 55:48.1 56:47.3 0:59.2 18:15/M
49 Teresa Rupert Mt. Pleasant 769 52 797 56:16.0 58:09.6 1:53.6 18:42/M
50 Susan Cook Shepherd 166 51 803 56:30.8 58:25.6 1:54.8 18:47/M
51 Betty Roethlisberger mt pleasant 761 52 819 57:48.1 59:49.3 2:01.1 19:14/M
52 Brenda Cole Mt. Pleasant 153 53 827 58:43.8 1:01:04.6 2:20.7 19:38/M
53 Cathy Neubecker Westbranch 656 52 832 58:53.8 1:00:39.7 1:45.8 19:30/M
54 Monika Sciba Midland 800 53 864 1:02:58.4 1:04:07.4 1:08.9 20:37/M
55 Trese Kjellberg Mt. Pleasant 490 53 865 1:02:59.7 1:04:08.0 1:08.2 20:37/M
56 Sharon Krzyzaniak Bay City 504 53 867 1:03:01.7 1:04:00.1 0:58.3 20:35/M
Top
Female 55 to 59

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Nancy McCartney Essexville 582 56 198 28:37.5 28:39.0 0:01.5 9:13/M
2 Kathy Porter Shepherd 708 56 242 29:50.2 31:04.1 1:13.9 9:59/M
3 Cheryl Rodenbo Alma 760 55 306 31:06.1 31:20.2 0:14.0 10:05/M
4 Sheryl Fausett grand rapids 253 57 362 32:49.7 34:04.6 1:14.8 10:57/M
5 Cindy Lombard Shepherd 544 57 376 33:11.2 33:44.8 0:33.6 10:51/M
6 LUANN KOESTER Lakeview 496 58 380 33:26.9 33:44.3 0:17.4 10:51/M
7 Kathryn Courser Farwell 170 56 400 34:39.3 35:30.6 0:51.3 11:25/M
8 Kathie Hawn Ovid 391 57 424 35:59.5 36:52.4 0:52.8 11:51/M
9 Deb Steward Fenton 854 55 427 36:25.1 38:05.2 1:40.0 12:15/M
10 Marilyn Clark 138 59 454 37:12.6 38:33.2 1:20.5 12:24/M
11 Bonnie Wolfgang Wheeler 970 56 471 38:12.4 39:25.7 1:13.3 12:40/M
12 Deb Stoneman Breckenridge 856 55 473 38:12.6 39:26.1 1:13.5 12:41/M
13 Laura Sunderland Harbor Beach 865 59 508 39:19.9 40:05.3 0:45.4 12:53/M
14 Jill Gervin Farwell 306 57 527 40:04.3 41:06.7 1:02.3 13:13/M
15 Sharon Haggart Mt. Pleasant 372 56 538 40:34.8 41:07.4 0:32.5 13:13/M
16 Linda Dutcher Weidman 222 57 576 42:30.8 44:03.8 1:33.0 14:10/M
17 Janet Fitzpatrick Rosebush 268 59 590 43:25.9 44:51.9 1:26.0 14:25/M
18 Marilyn Gross Weidman 357 58 591 43:26.9 44:51.9 1:25.0 14:25/M
19 Cindy Sheldon Remus 810 59 593 43:32.6 45:01.1 1:28.4 14:28/M
20 Kathy Akin Ithaca 4 55 604 44:25.1 45:23.2 0:58.1 14:36/M
21 Karmen Wood Shepherd 974 55 620 45:06.4 46:54.0 1:47.6 15:05/M
22 Denise Goetz St. Louis 326 57 628 45:30.6 45:57.9 0:27.3 14:46/M
23 Shannon Shelton Mt. Pleasant 814 57 647 47:37.1 48:08.7 0:31.6 15:29/M
24 Lori Conroy Shepherd 162 56 653 48:01.8 49:01.9 1:00.1 15:46/M
25 Lori Lentovich Shepherd 532 55 675 49:08.0 50:32.5 1:24.4 16:15/M
26 Belinda Krisel Shepherd 501 59 679 49:14.3 49:59.0 0:44.7 16:04/M
27 Cathy McCune Elewell 587 58 684 49:50.1 50:26.9 0:36.7 16:13/M
28 Debra Caszatt Riverdale 118 57 694 50:03.1 51:38.7 1:35.6 16:36/M
29 DeAnna Coffin Wheeler 150 55 698 50:31.1 52:32.5 2:01.3 16:54/M
30 Sue Dominick Shepherd 211 55 749 52:50.7 54:13.7 1:22.9 17:26/M
31 Becky Roslund Ithaca 767 57 759 53:04.9 54:58.3 1:53.3 17:40/M
32 Sally Border Mt. Pleasant 1020 56 761 53:13.1 54:39.2 1:26.0 17:34/M
33 Shirley Kapke-Williams Shepherd 465 57 776 54:22.4 56:08.4 1:46.0 18:03/M
34 Denise Abbey Mt pleasant 1 56 787 55:34.1 57:43.8 2:09.6 18:34/M
35 Cheryl Gaudard Mt. Pleasant 301 57 796 56:14.1 58:09.6 1:55.5 18:42/M
36 Mary Mcarthur mt pleasant 579 56 805 56:43.6 58:44.2 2:00.6 18:53/M
37 Deb Conroy mt.pleasant 161 55 818 57:46.7 59:47.6 2:00.8 19:13/M
38 Joanne Lamb mt pleasant 519 55 820 57:48.5 59:47.7 1:59.2 19:13/M
39 Cheryl Bednar Mt. Pleasant 32 57 825 58:42.6 1:01:05.0 2:22.3 19:38/M
40 Pam Schneider Sanford 795 57 839 59:07.1 1:00:30.6 1:23.5 19:27/M
41 Nancy Farrison Freeland 249 59 840 59:11.1 1:00:31.5 1:20.3 19:28/M
42 Jayma Kristin St. Louis 502 55 841 59:11.5 1:00:34.1 1:22.5 19:28/M
43 Laura Doughty Mt. Pleasant 214 55 843 59:24.9 1:01:22.5 1:57.6 19:44/M
44 Doreen Albaugh Shephered 6 56 861 1:01:18.6 1:02:51.5 1:32.9 20:13/M
45 Patty White Vestaburg 945 55 862 1:02:15.0 1:02:15.0 20:01/M
46 Stephanie Post Birch Run 709 59 883 1:08:28.0 1:10:53.3 2:25.3 22:48/M
Top
Female 60 to 64

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Linda Heintz Mt. Pleasant 400 63 317 31:16.5 32:00.1 0:43.5 10:17/M
2 Wendy Lombard ithaca 546 63 359 32:47.3 33:01.9 0:14.5 10:37/M
3 Lorrie Jorgenson Mt Pleasant 463 60 566 41:49.9 42:53.7 1:03.8 13:47/M
4 Adrianne Scates Elwell 776 60 600 44:01.6 45:23.9 1:22.3 14:36/M
5 Cindy Diehn Remus 206 60 676 49:09.6 50:23.6 1:14.0 16:12/M
6 Linda Steffes Farwell 849 62 682 49:42.7 50:39.5 0:56.8 16:17/M
7 Michelle Peters Shepherd 699 60 696 50:17.4 51:11.8 0:54.4 16:27/M
8 Kathe Kacmarsky Lansing 464 63 697 50:17.7 51:12.1 0:54.4 16:28/M
9 Janet Feltman Shepherd 254 61 699 50:33.7 52:35.4 2:01.7 16:54/M
10 Jean Seaver Saginaw 1016 62 710 51:46.0 53:24.6 1:38.5 17:10/M
11 Mary Moeggenborg Alma 627 62 719 51:54.8 53:48.4 1:53.5 17:18/M
12 Cheryl McKee Mt Pleasant 591 64 726 52:10.1 53:57.0 1:46.9 17:21/M
13 Donna Verna Ithaca 919 62 758 53:04.7 54:58.0 1:53.3 17:40/M
14 Vanessa McBride Mt. Pleasant 581 60 792 55:47.9 56:47.5 0:59.6 18:15/M
15 Viya Sonnenberg Harrison 1055 60 807 56:57.3 58:53.4 1:56.0 18:56/M
16 Karen Kavanagh Carson City 470 62 814 57:09.4 59:22.6 2:13.1 19:05/M
17 Kathy Routheaux Shepherd 768 60 831 58:46.2 1:00:52.6 2:06.4 19:34/M
18 Gail Jacobs Mt. Pleasant 450 64 836 59:03.4 1:01:15.6 2:12.2 19:42/M
19 Judy Claybaugh Remus 143 60 859 1:01:11.8 1:03:31.8 2:20.0 20:25/M
20 Celine Austin St. Louis 20 64 866 1:03:01.1 1:05:17.9 2:16.7 20:59/M
Top
Female 65 to 69

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Marge Novak Lansing 669 68 375 33:08.4 33:55.6 0:47.1 10:54/M
2 Jean Potter Alma 121 66 512 39:29.0 39:44.5 0:15.5 12:47/M
3 Ruth Mizer Alma 622 68 541 40:37.5 41:05.2 0:27.6 13:13/M
4 Kathryn Andrews Lake City 15 65 618 45:06.1 46:37.2 1:31.0 14:59/M
5 Cleo Leppien Alma 533 68 660 48:17.1 49:24.1 1:07.0 15:53/M
6 Fran Groves Alma 361 67 661 48:17.1 49:24.0 1:06.8 15:53/M
7 Ruth Swanson Mt. Pleasant 868 67 665 48:33.7 49:17.8 0:44.1 15:51/M
8 Kathie Green Sanford 353 66 678 49:12.1 50:38.2 1:26.0 16:17/M
9 Janell Holden Leslie 418 67 714 51:49.4 53:05.2 1:15.7 17:04/M
10 Gwen Schlorff Shepherd 790 69 781 55:08.1 55:59.9 0:51.8 18:00/M
11 Susan Beaudin LakeIsabella 28 69 795 55:56.4 56:26.1 0:29.7 18:09/M
12 Rosemarie Good brant 336 69 806 56:56.9 58:14.7 1:17.7 18:43/M
13 Pat Fike Rosebush 1054 66 810 57:01.7 58:53.4 1:51.7 18:56/M
14 Betty Enell Spring Lake 235 65 821 58:09.7 1:00:22.8 2:13.0 19:25/M
15 Carol Conrad Winn 159 69 835 59:00.7 1:01:12.2 2:11.4 19:41/M
16 Nikki Cross Shepherd 180 67 844 59:25.2 1:01:22.1 1:56.9 19:44/M
Top
Female 70 and Over

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Velma Burr Mt. Pleasant 105 73 693 50:02.7 50:49.0 0:46.2 16:20/M
2 Barbara Hazelton Mt. Pleasant 394 75 782 55:09.2 56:00.2 0:50.9 18:00/M
3 Pat Trudell Shepherd 900 70 842 59:13.4 1:00:30.8 1:17.4 19:27/M
4 Katie Florian Vicksburg 277 75 870 1:03:24.8 1:05:42.7 2:17.8 21:08/M
Top
Male 10 and Under

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Marcus Flanders Mount Pleasant 272 9 136 26:30.1 26:41.6 0:11.4 8:35/M
2 Logan Northrop Mt. Pleasant 666 8 151 27:00.9 27:23.5 0:22.5 8:48/M
3 Bernie Grosskopf Riverdale 1079 0 153 27:02.7 27:21.4 0:18.7 8:48/M
4 Kevin Zimmer Mt. Pleasant 1000 9 168 27:44.5 28:32.3 0:47.7 9:10/M
5 Steve Smith Midland 1078 0 196 28:35.9 30:55.9 2:20.0 9:56/M
6 Calvin Keyes Mt.Pleasant 478 10 279 30:33.9 31:16.0 0:42.1 10:03/M
7 Titus Keyes Mt.Pleasant 479 7 285 30:40.4 31:20.5 0:40.1 10:05/M
8 Austin Reid Mt. Pleasant 739 10 300 31:00.5 31:41.1 0:40.6 10:11/M
9 Silas Howard Shepherd 426 10 308 31:08.5 31:11.0 0:02.4 10:02/M
10 Dennis Egan III Mount Pleasant 228 8 326 31:30.8 32:25.0 0:54.2 10:25/M
11 Matt Clark Mt.Pleasant 139 10 330 31:37.0 32:46.0 1:08.9 10:32/M
12 Joshua Warner Shepherd 930 10 337 31:45.5 32:10.9 0:25.4 10:21/M
13 Jacob Belles Wheeler 37 10 505 38:57.2 40:54.5 1:57.3 13:09/M
14 Julian Garza Shepherd 297 9 518 39:41.1 41:12.2 1:31.1 13:15/M
15 Austin Humphrey Weidman 436 7 529 40:12.7 41:46.2 1:33.4 13:26/M
16 Mark Costella Livonia 1062 0 673 49:03.8 50:06.5 1:02.7 16:07/M
Top
Male 11 to 14

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Owen howard Mt Pleasant 1080 14 7 18:22.0 18:23.5 0:01.5 5:55/M
2 Parker Hayes Beaverton 392 14 15 19:08.6 19:10.0 0:01.3 6:10/M
3 Dane Nestle Mt. Pleasant 653 13 20 19:32.1 19:33.5 0:01.3 6:17/M
4 Dailey Priest Shepherd 714 14 39 21:25.0 21:26.7 0:01.7 6:54/M
5 James Bigard Shepherd 50 13 47 22:07.9 22:11.8 0:03.9 7:08/M
6 Andrew Harrast Mt. Pleasant 385 14 50 22:17.7 22:27.1 0:09.3 7:13/M
7 Gideon Howard Shepherd 425 12 66 23:23.3 23:25.5 0:02.1 7:32/M
8 Riley Pifer Mt Pleasant 705 12 82 24:21.4 24:32.5 0:11.0 7:53/M
9 Eric Cassidey Beaverton 1032 14 87 24:35.7 24:47.8 0:12.0 7:58/M
10 Jaxsen Adams Reed City 1024 11 95 25:04.9 27:03.1 1:58.1 8:42/M
11 Nicholas Brown Mt. Pleasant 83 13 99 25:11.3 25:20.3 0:09.0 8:09/M
12 TJ Moore Mt Pleasant 1042 12 103 25:18.8 26:17.4 0:58.5 8:27/M
13 Grant McLane coleman 596 14 111 25:34.0 26:10.4 0:36.4 8:25/M
14 Riley Render Coleman 743 14 120 25:47.4 26:23.9 0:36.4 8:29/M
15 Cade Wischmeyer Taylor Mt. Pleasant 960 14 121 25:47.4 26:07.3 0:19.8 8:24/M
16 Cole Apple Riverdale 18 11 124 25:59.2 26:16.2 0:16.9 8:27/M
17 Zane Sixberry Mt. Pleasant 821 12 263 30:14.6 30:49.8 0:35.1 9:55/M
18 Dominic Wilcox Shepherd 951 11 307 31:08.2 31:11.3 0:03.0 10:02/M
19 Kolby Owen Alma 684 11 331 31:37.4 32:02.8 0:25.4 10:18/M
20 Brandon Martin Portland 569 14 421 35:50.5 36:01.2 0:10.7 11:35/M
21 Tyler Smith Clare 830 14 490 38:38.3 40:29.1 1:50.8 13:01/M
22 Jordan Schultz Mt. Pleasant 797 14 552 41:02.4 41:38.1 0:35.7 13:23/M
23 Tristan Mueller Saint Clair Shores 641 12 657 48:04.0 49:34.1 1:30.1 15:56/M
24 Brady Ray Mt. Pleasant 729 12 809 56:58.3 58:46.1 1:47.8 18:54/M
25 Jaiden Lewis Spring Lake 536 13 834 59:00.7 1:01:12.4 2:11.6 19:41/M
26 Dustin Bunker Shepherd 95 13 872 1:04:10.7 1:05:59.7 1:49.0 21:13/M
Top
Male 15 to 19

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Walker Priest Shepherd 720 15 2 16:42.2 16:43.5 0:01.3 5:23/M
2 Tyler Travis Shepherd 898 15 3 17:17.3 17:18.2 0:00.9 5:34/M
3 Zeke Dassay Beaverton 1031 17 5 18:15.4 18:16.1 0:00.7 5:52/M
4 James O'Boyle Elwell 675 17 6 18:17.4 18:19.1 0:01.6 5:53/M
5 Andrew Hutchinson Shepherd 443 17 9 18:29.4 18:31.1 0:01.6 5:57/M
6 Daniel Stanton Shepherd 846 18 11 18:37.8 18:39.0 0:01.2 6:00/M
7 Eric Eisenberger Shepherd 230 17 12 18:47.7 18:49.9 0:02.1 6:03/M
8 Shane Boge Shepherd 54 16 13 18:58.6 19:01.6 0:02.9 6:07/M
9 Andrew Travis Shepherd 893 16 16 19:11.1 19:12.6 0:01.5 6:10/M
10 Jacob Walters mt.pleasant 925 15 21 19:38.2 19:39.7 0:01.5 6:19/M
11 CJ Spencer Shepherd 837 15 22 20:03.9 20:05.4 0:01.5 6:27/M
12 Kelly Gilbert Shepherd 310 18 23 20:11.9 20:14.8 0:02.8 6:30/M
13 Jonah Montney Shepherd 629 15 24 20:15.6 20:17.5 0:01.8 6:31/M
14 Apollo Schafer Lake 779 16 43 21:40.2 21:43.8 0:03.6 6:59/M
15 Timothy Holiday 421 15 63 23:10.8 23:14.3 0:03.4 7:28/M
16 Zack Kujat Mount Pleasant 506 16 137 26:34.0 26:42.9 0:08.9 8:35/M
17 Evan Jarman Mt Pleasant 1084 16 199 28:38.9 29:19.3 0:40.4 9:26/M
18 Mark Strong Rosebush 860 16 438 36:46.2 37:57.9 1:11.7 12:12/M
19 Scott Smith Clare 829 17 491 38:39.8 40:31.4 1:51.5 13:02/M
20 Ryan Kendall Mt. Pleasant 473 18 617 45:06.0 47:07.7 2:01.6 15:09/M
Top
Male 20 to 24

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 John Flanders Mount Pleasant 271 20 10 18:36.3 18:37.4 0:01.1 5:59/M
2 Charles Stack Sumner 1093 20 18 19:18.1 19:21.5 0:03.4 6:13/M
3 Terry Place Mount Pleasant 706 22 32 20:50.1 20:58.5 0:08.4 6:45/M
4 Chris Ozminkowski commerce 686 22 51 22:26.8 22:31.2 0:04.4 7:14/M
5 Ian Rhynard East Lansing 746 24 75 23:46.1 23:51.7 0:05.5 7:40/M
6 Michael Jefferson Beaverton 453 21 115 25:39.0 26:10.6 0:31.6 8:25/M
7 Mike Caldwey Harrison 1043 21 135 26:23.2 27:21.2 0:57.9 8:48/M
8 Joe Carter Vestaburg 115 21 158 27:13.4 27:33.0 0:19.5 8:52/M
9 Garrett Schafer Mt. Pleasant 782 22 173 27:55.4 28:43.8 0:48.4 9:14/M
10 Karl Meister Farwell 605 23 205 28:48.1 29:01.3 0:13.2 9:20/M
11 Tyler Russell Bay City 1047 22 216 29:01.9 29:15.5 0:13.6 9:24/M
12 Michael Davis Mount Pleasant 193 23 220 29:06.4 30:00.5 0:54.1 9:39/M
13 Brian LaFleur South Rockwood 512 23 248 29:59.4 30:35.5 0:36.1 9:50/M
14 George King Mt. Pleasant 484 24 289 30:47.0 31:25.2 0:38.1 10:06/M
15 Duane Jones Mount Pleasant 461 21 298 30:59.8 32:27.8 1:28.0 10:26/M
16 Nicholas Wiggers Stanton 950 22 460 37:33.7 39:00.8 1:27.0 12:32/M
17 Justin Travis Shepherd 1061 24 799 56:23.6 58:15.7 1:52.0 18:44/M
Top
Male 25 to 29

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Nathan Fujioka Grand Rapids 287 29 1 16:32.4 16:33.4 0:01.0 5:19/M
2 Jeffrey Fujioka Grand Rapids 286 29 4 17:58.0 17:58.9 0:00.9 5:47/M
3 Ryan Green Mount Pleasant 355 29 19 19:28.0 19:29.3 0:01.3 6:16/M
4 Ben Ogle Alma 1059 27 25 20:19.0 20:21.6 0:02.6 6:33/M
5 TJ Rhynard Midland 749 28 27 20:31.5 20:36.1 0:04.6 6:37/M
6 Robert VanNuck Lake Isabella 914 29 40 21:28.0 21:41.6 0:13.6 6:58/M
7 William Oard Beaverton 674 27 64 23:13.6 23:45.5 0:31.9 7:38/M
8 ANDREW EARLS GLADWIN 223 27 76 23:53.8 24:27.9 0:34.1 7:52/M
9 Abe Schafer Mt. Pleasant 777 26 118 25:43.7 25:53.5 0:09.8 8:19/M
10 Jon Vanderberg St Johns 911 29 119 25:44.3 25:56.5 0:12.1 8:20/M
11 John Derby Rosebush 200 29 150 26:59.0 27:49.9 0:50.8 8:57/M
12 Alex Dawe Saint Charles 195 28 183 28:19.4 29:19.3 0:59.9 9:26/M
13 Eric Krupiarz Mount Pleasant 503 26 299 31:00.4 31:21.2 0:20.8 10:05/M
14 Thomas Clement Mount Pleasant 147 27 397 34:30.1 35:05.4 0:35.3 11:17/M
15 Tony Tickler Ithaca 886 28 734 52:20.7 54:24.3 2:03.6 17:30/M
Top
Male 30 to 34

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Josh Stryker Midland 861 34 17 19:15.7 19:18.2 0:02.4 6:12/M
2 Topher Goggin Alma 330 33 33 20:52.4 20:56.2 0:03.8 6:44/M
3 Brian Farr Saint Louis 248 30 41 21:28.7 21:30.3 0:01.6 6:55/M
4 Brandon Bliss Mt. Pleasant 53 33 52 22:27.1 22:36.8 0:09.7 7:16/M
5 Adam Redes Shepherd 737 34 65 23:22.9 23:32.1 0:09.2 7:34/M
6 Michael Martin Beaverton 570 30 71 23:34.1 24:06.9 0:32.8 7:45/M
7 Jed Eisenberger Shepherd 231 32 90 24:48.8 24:57.1 0:08.2 8:01/M
8 Chris Anderson Swartz Creek 11 30 147 26:53.5 27:18.8 0:25.3 8:47/M
9 Shane Hill Midland 411 34 148 26:54.3 27:43.0 0:48.7 8:55/M
10 Tony Rau Mt. Pleasant 727 31 159 27:14.3 27:21.9 0:07.6 8:48/M
11 Ryan Merchant Walled Lake 607 30 174 27:55.5 29:18.8 1:23.3 9:25/M
12 Bryan Travis Shepherd 894 32 186 28:23.3 29:24.2 1:00.9 9:27/M
13 Charles Begley Coleman 35 30 202 28:45.5 29:21.1 0:35.6 9:26/M
14 Brent Thayer Mt. Pleasant 880 30 238 29:37.8 31:31.0 1:53.1 10:08/M
15 Casey LaLone Shepherd 516 32 354 32:25.5 32:54.4 0:28.8 10:35/M
16 John Henry St. Louis 405 31 442 36:52.8 37:35.9 0:43.1 12:05/M
17 JUSTIN Hwang Farmington Hills 447 30 501 38:54.2 39:22.2 0:28.0 12:39/M
18 Taylor Hansen Vestaburg 381 34 563 41:35.1 42:02.3 0:27.2 13:31/M
19 Ryan Rademacher grand rapids 724 30 565 41:47.5 43:28.6 1:41.0 13:59/M
20 Greg Noyes Saint Louis 671 34 651 47:54.5 49:10.9 1:16.4 15:49/M
21 Nolan Sapyak Bay City 771 32 662 48:21.7 49:39.3 1:17.5 15:58/M
22 Robby Dolan Mt Pleasant 209 33 715 51:50.7 52:14.4 0:23.7 16:48/M
23 Jake Hunter Mt. Pleasant 439 33 766 53:45.7 56:05.2 2:19.4 18:02/M
24 Eric Olson Saint Johns 677 33 773 54:17.1 56:04.4 1:47.3 18:02/M
25 Ryan Gauthier Ypsilanti 303 33 788 55:34.6 57:27.6 1:52.9 18:28/M
26 Art Tennant Alma 875 34 794 55:50.4 57:35.9 1:45.4 18:31/M
27 Nicholas Post-Vasold Birch Run 710 32 885 1:08:31.3 1:10:56.0 2:24.7 22:48/M
28 Michael Miller Shepherd 617 34 886 1:08:42.6 1:10:55.1 2:12.4 22:48/M
Top
Male 35 to 39

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Ryan Pellerito Alma 696 36 48 22:08.5 22:13.6 0:05.0 7:09/M
2 Jason Alexander Mt. Pleasant 7 35 78 24:09.9 24:21.3 0:11.3 7:50/M
3 Jason McBride Mt. Pleasant 580 38 80 24:19.0 24:24.2 0:05.1 7:51/M
4 Chad Warner Shepherd 929 39 96 25:06.3 25:17.7 0:11.4 8:08/M
5 Jason Powell Mt. Pleasant 1011 37 117 25:41.7 25:52.3 0:10.5 8:19/M
6 Adam Wood Shepherd 971 37 131 26:17.4 27:21.4 1:03.9 8:48/M
7 Cameron Lovett Mt. Pleasant 554 39 146 26:52.9 27:47.2 0:54.2 8:56/M
8 Mark Wilson Riverdale 958 35 165 27:35.4 27:51.2 0:15.8 8:57/M
9 Archie Wickham III Albion 948 37 170 27:47.6 28:39.8 0:52.2 9:13/M
10 Luke Daniel Stockbridge 188 38 221 29:06.6 29:23.5 0:16.8 9:27/M
11 Warren Burhans Shepherd 101 38 222 29:07.1 29:23.5 0:16.4 9:27/M
12 Scott Losey Harrison 551 36 273 30:26.7 30:44.6 0:17.8 9:53/M
13 Tobias Keyes Mt.Pleasant 480 38 281 30:34.8 31:16.0 0:41.2 10:03/M
14 Jeffrey Bonacci Alma 58 36 282 30:34.9 30:53.4 0:18.4 9:56/M
15 Dennis Egan Mount Pleasant 227 39 327 31:31.8 32:25.3 0:53.5 10:25/M
16 James Uthe Shepherd 905 37 405 35:00.7 35:36.2 0:35.5 11:27/M
17 Stephen Champine Midland 125 37 411 35:28.1 35:43.0 0:14.8 11:29/M
18 Chad Hill Mount Pleasant 409 36 417 35:39.4 36:19.2 0:39.7 11:41/M
19 Allen Smith Clare 823 39 423 35:57.4 37:47.8 1:50.4 12:09/M
20 Jason Hartman Shepherd 390 39 493 38:43.6 39:28.8 0:45.1 12:41/M
21 Tim Trudell Shepherd 902 36 579 42:38.9 43:57.2 1:18.2 14:08/M
22 Matt Kendall Mt. Pleasant 472 39 615 45:05.8 47:07.7 2:01.9 15:09/M
23 Blake Ray Mt. Pleasant 728 39 650 47:48.3 48:45.2 0:56.8 15:41/M
24 Brad Davis Freeland 1015 36 668 48:44.7 49:40.4 0:55.7 15:58/M
25 Darrell Chippeway Mt. Pleasant 127 38 688 49:58.4 51:26.0 1:27.5 16:32/M
26 Matthew Wright Alma 981 38 701 50:48.4 53:15.7 2:27.2 17:07/M
27 Jason Wolf Shepherd 969 37 786 55:33.8 57:27.5 1:53.7 18:28/M
28 Derek Gajdos Fruitport 290 38 812 57:04.4 59:15.7 2:11.3 19:03/M
29 Mathew Veale Shepherd 917 35 822 58:13.3 1:00:49.5 2:36.2 19:33/M
30 Brian Bunker Shepherd 94 37 871 1:04:09.9 1:06:00.0 1:50.1 21:13/M
Top
Male 40 to 44

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Rick Mcguirk Mount Pleasant 590 42 72 23:36.7 23:44.5 0:07.8 7:38/M
2 Derrick Bookwalter Reed CIty 42 42 77 23:58.4 24:12.5 0:14.1 7:47/M
3 Tom Hayes Beaverton 393 41 83 24:24.0 24:36.5 0:12.4 7:55/M
4 Michael Moutsatson Mt. Pleasant 637 44 86 24:32.4 24:40.3 0:07.9 7:56/M
5 Douglas Hunt Mt pleasant 437 41 188 28:24.5 28:38.2 0:13.6 9:12/M
6 Kevin Priest Shepherd 716 42 217 29:02.0 29:51.9 0:49.8 9:36/M
7 Mike Gimmey Shepherd 318 42 265 30:16.2 30:43.1 0:26.8 9:53/M
8 Travis Bussler Mt Pleasant 1058 40 267 30:17.3 31:12.7 0:55.4 10:02/M
9 Chad Palmer Edmore 687 42 270 30:20.5 30:46.3 0:25.7 9:54/M
10 Dan Kusbel Mt Pleasant 508 40 350 32:21.3 33:06.4 0:45.0 10:39/M
11 Bryan Farwell Vicksburg 250 41 353 32:24.4 32:28.0 0:03.6 10:26/M
12 Joe DuBois Shepherd 217 40 368 32:56.2 33:44.2 0:47.9 10:51/M
13 Jeff Grey Hope 1065 42 409 35:08.2 36:00.7 0:52.5 11:35/M
14 Ian Mleczewski Mt. Pleasant 623 40 877 1:06:27.1 1:08:36.4 2:09.3 22:03/M
Top
Male 45 to 49

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Steve Menovcik Grand Ledge 1036 45 8 18:25.7 18:27.1 0:01.3 5:56/M
2 Nate Kolb Mt Pleasant 1053 48 31 20:45.6 20:51.6 0:06.0 6:42/M
3 Chris Burns Mount Pleasant 102 46 55 22:40.6 22:46.4 0:05.7 7:19/M
4 Doug Hegenauer Mount Pleasant 396 46 62 23:10.2 23:17.4 0:07.2 7:29/M
5 Gabe Beldwin Mt Pleasant 1050 45 70 23:33.9 23:39.9 0:05.9 7:36/M
6 Tim Driessnack Mt Pleasant 216 45 74 23:41.6 23:49.0 0:07.4 7:39/M
7 Doug Lobsinger Mount Pleasant 542 48 91 24:58.7 25:08.3 0:09.5 8:05/M
8 Cameron Lorrain big rapids 549 45 101 25:13.8 25:25.4 0:11.6 8:10/M
9 Rob Weber Shepherd 937 46 134 26:19.7 26:35.1 0:15.4 8:33/M
10 Joe Galan Shepherd 291 48 152 27:02.3 27:16.0 0:13.6 8:46/M
11 Kendall Garber Shepherd 295 48 161 27:16.6 27:32.5 0:15.8 8:51/M
12 Jon Kujat Mount Pleasant 505 46 223 29:08.6 29:17.2 0:08.6 9:25/M
13 Andrew Bone Midland 59 49 230 29:17.3 30:06.5 0:49.1 9:41/M
14 Andrew Miller Mt. Pleasant 613 46 258 30:11.5 30:37.2 0:25.7 9:51/M
15 Brian Hull Remus 1044 46 261 30:14.2 30:56.2 0:42.0 9:57/M
16 Michael Holden Lansing 419 47 291 30:49.5 31:28.3 0:38.7 10:07/M
17 John Wauchek Mt. Pleasant 932 45 336 31:44.8 32:21.6 0:36.7 10:24/M
18 James Ervin Lake Isabella 241 47 341 31:55.2 32:09.0 0:13.8 10:20/M
19 Jon Athey Midland 19 48 412 35:29.0 37:03.7 1:34.7 11:55/M
20 Mark Cox Shepherd 176 48 516 39:39.0 40:10.1 0:31.0 12:55/M
21 James Flaugher Weidman 274 49 546 40:48.0 42:17.0 1:29.0 13:36/M
22 Dale Meister Farwell 603 49 560 41:31.7 42:30.8 0:59.0 13:40/M
23 Mike Ross Mt. Pleasant 1010 46 601 44:15.5 45:29.6 1:14.1 14:37/M
24 Troy Lusk Mtpleasnat 555 47 632 46:08.1 48:18.4 2:10.3 15:32/M
25 David Miller Norton 616 48 854 1:01:00.4 1:02:14.5 1:14.0 20:01/M
Top
Male 50 to 54

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Scott Schafer Mt. Pleasant 785 51 44 21:50.2 21:56.2 0:06.0 7:03/M
2 Ray Clark Mt. Pleasant 140 53 59 23:07.1 23:13.0 0:05.9 7:28/M
3 Randolph A Good Jr Merrill 337 50 113 25:35.9 26:42.1 1:06.2 8:35/M
4 Joseph Spencer Grand Rapids 838 50 132 26:17.7 26:50.3 0:32.6 8:38/M
5 Timothy Daugherty Shepherd 191 52 154 27:04.2 27:12.0 0:07.7 8:45/M
6 Kevin McCaul Mt. Pleasant 584 53 184 28:22.0 28:55.7 0:33.7 9:18/M
7 Alan Claybaugh Sparta 1030 50 235 29:25.7 30:18.8 0:53.1 9:45/M
8 Rick Beltinck Shepherd 41 50 339 31:52.0 32:00.8 0:08.7 10:17/M
9 Matt Stack Sumner 1094 53 361 32:47.4 33:43.7 0:56.2 10:50/M
10 Ron Steward Fenton 855 54 366 32:53.2 34:33.6 1:40.3 11:07/M
11 Jeff Finch Blanchard 262 53 378 33:17.7 34:54.9 1:37.2 11:13/M
12 David White Linden 944 53 393 34:18.8 34:53.2 0:34.3 11:13/M
13 Ross Martin Portland 571 50 426 36:07.1 36:18.2 0:11.0 11:40/M
14 Randy Dancer Alma 185 51 519 39:41.1 41:12.2 1:31.0 13:15/M
15 Steve Lakso Sanford 514 50 559 41:28.0 43:02.1 1:34.1 13:50/M
16 Mark Nelson Shepherd 651 50 656 48:03.8 49:02.4 0:58.5 15:46/M
17 Jeff Grover Alma 359 53 767 53:45.9 56:06.4 2:20.5 18:02/M
18 Adam Hall Shepherd 374 50 851 1:00:25.9 1:02:04.8 1:38.8 19:57/M
19 Dallas Neubecker Westbranch 657 53 873 1:05:18.1 1:07:05.3 1:47.1 21:34/M
Top
Male 55 to 59

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Brian Bender Alma 1041 56 29 20:34.7 20:38.2 0:03.4 6:38/M
2 Gail Goetz St. Louis 327 56 57 22:59.8 23:03.0 0:03.1 7:25/M
3 Dan Sweet Haslett 869 56 109 25:29.2 25:39.6 0:10.4 8:15/M
4 Craig Zeese St. Louis 992 55 122 25:56.5 26:13.1 0:16.6 8:26/M
5 Bill Sunderland Monroe 864 56 160 27:15.0 27:59.8 0:44.8 9:00/M
6 Scott Sunderland Harbor Beach 866 58 167 27:42.4 28:24.4 0:41.9 9:08/M
7 Don Maney Mt. Pleasant 567 58 203 28:47.0 29:54.0 1:07.0 9:37/M
8 Martin Brock Shepherd 72 56 210 28:56.4 29:27.4 0:31.0 9:28/M
9 Bob Bolda Haslett 55 56 255 30:06.4 30:19.7 0:13.3 9:45/M
10 Keith Dutcher Weidman 221 59 540 40:35.1 42:07.8 1:32.6 13:33/M
11 Ty Caszatt Riverdale 119 58 659 48:13.7 49:49.7 1:36.0 16:01/M
12 Gerald Wood Shepherd 972 56 690 49:59.8 51:49.8 1:50.0 16:40/M
Top
Male 60 to 64

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Gary Koester Cadillac 495 62 162 27:20.3 27:30.2 0:09.8 8:51/M
2 Edward McKee Mt Pleasant 592 64 401 34:41.5 35:24.3 0:42.7 11:23/M
3 Michael Davis hemlock 194 63 667 48:44.2 49:39.7 0:55.4 15:58/M
4 Joel Heintz Mt. Pleasant 399 64 704 51:01.9 53:28.9 2:27.0 17:12/M
5 John Johnson Shepherd 1057 64 823 58:31.5 1:00:06.9 1:35.4 19:19/M
6 Russ Claybaugh Remus 145 61 860 1:01:12.8 1:03:32.1 2:19.3 20:26/M
Top
Male 65 to 69

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Jack Branch Sumner 67 69 229 29:16.9 29:30.5 0:13.5 9:29/M
2 Bill Jacobs Mt. Pleasant 449 68 555 41:11.8 42:32.8 1:20.9 13:41/M
3 Mark Green Sanford 354 66 577 42:33.9 43:59.9 1:26.0 14:09/M
4 Roger Andrews Lake City 16 65 757 52:58.4 54:34.6 1:36.1 17:33/M
5 Donald Thering Shepherd 881 67 798 56:23.3 58:15.6 1:52.3 18:44/M
Top
Male 70 and Over

Chip Gun Chip
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Diff Pace
1 Tom Hughey Elsie 433 70 123 25:57.2 26:11.9 0:14.7 8:25/M
2 Robert Stocker East Lansing 1035 70 586 43:16.7 44:01.2 0:44.5 14:09/M
3 John Priest Shepherd 715 91 635 46:35.4 48:26.5 1:51.1 15:34/M
4 James Holden Leslie 417 70 713 51:48.0 53:05.4 1:17.3 17:04/M
5 Randolph Good brant 335 72 888 1:13:21.1 1:14:45.2 1:24.1 24:02/M
6 Larry Sroufe Beaverton 844 82 889 1:52:06.4 1:54:13.9 2:07.5 36:44/M

Shepherd, MI