2014 Jenison at Christian

back to results

Apr. 17, 2014

2014 Jenison at Christian
Grand Rapids, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/17/2014 10:41 PM
Jenison at Christian
Grand Rapids, MI - 4/17/2014
Results

Event 1 Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Grand Rapids Christian 'A' 8:30.00 8:42.79 5
1) Varineau, Justin 2) Brink, Aaron
3) Briseno, Benny 4) Jonker, Patrick
2 Jenison 'A' 8:54.57
1) Watters, David 2) Nguyen, Doug
3) Hevelherst, Harry 4) Milarch, Tristan
-- Grand Rapids Christian 'B' 9:15.00 x9:43.14
1) Robertson, Leland 2) Leisman, Hans
3) Witte, Jacob 4) Adams, Roy
-- Grand Rapids Christian 'C' 9:35.00 x9:50.82
1) Blanker, Matthew 2) VanOrman, Ryan
3) VanDyken, William 4) Sumey, Zach
-- Jenison 'B' x10:02.46
1) Krueger, Jeremy 2) Capulong, Zach
3) Kohley, Tyler 4) Zink, Jared
-- Grand Rapids Christian 'D' 10:15.00 x11:42.04
1) Wiltzer, Gabe 2) Stapert, Christian
3) Kanis, Austin 4) Pittman, Noah

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jenison 'A' 10:07.66 5
1) Johnson, Bailey 2) Samuels, Stormi
3) Leonard, Ellie 4) VanSpronsen, Chelse
2 Grand Rapids Christian 'A' 10:20.00 10:26.61
1) Brouwer, Claire 2) Bishop, Leah
3) Brouwer, Sarah 4) Warners, Rachel
-- Jenison 'B' x11:33.21
1) Hollis, Shaylin 2) Ringquist, Rebecca
3) Samuels, Inez 4) Thatcher, Olivia

Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dismukes, Darian Jenison 16.73 5
2 Webb, Caleb Jenison 17.78 3
3 Byl, David Christian 20.24 17.89 1
4 Wisneski, Trevor Christian 18.97 18.80
5 Taylor, Dylan Jenison 19.00

Event 4 Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mattson, McKenna Jenison 15.00 15.10 5
2 Jager, Cassie Christian 17.24 17.58 3
3 Fethke, Samantha Christian 18.24 19.43 1
4 Klawitter, Tricia Jenison 15.20 20.22
5 DeKoster, Emily Christian 18.74 20.57
6 Kelley, Anna Jenison 15.40 21.04
7 Vis, Mary Christian 23.27 21.29
8 Overbeek, Sara Jenison 15.80 21.69
Section 2
1 Johnson, Kelsey Jenison 22.62

Event 5 Boys 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Brisbin, Tyler Jenison 11.27 5
2 Filut, Tyler Jenison 11.28 3
3 Smith, Jordan Christian 11.83 11.75 1
4 Flowers, Geoffrey Christian 11.96 12.05
5 Bethke, Brock Jenison 11.72 12.10
6 Daza-Holwerda, Jonny Christian 12.08 12.20
7 Cok, Kyle Christian 12.38 12.46
8 Sievers, Max Jenison 12.78
Section 2
1 Hoogendoorn, Garrett Jenison 12.08
2 Isaiah, Sills Jenison 12.73 12.20
3 Andree, Michael Christian 12.45 12.47
4 Harris, Tyler Christian 12.70 12.68
5 Muriithi, Faida Christian 12.67 12.82
6 Gonzalez, Jacob Christian 13.06 13.08
7 Shaw, Blair Jenison 13.20
8 Kim, Tony Jenison 13.61
Section 3
1 Lee, Ray Jenison 12.83
2 Rondeau, Kyle Jenison 12.87
3 Little, Wyatt Jenison 12.95
4 Draving, Daniel Christian 13.98 13.16
5 Wolford, Brandon Jenison 13.87
6 Wever, Josh Christian 13.89 14.09
7 Lozon, Andrew Jenison 14.20
Section 4
1 Schaab, Jamija Jenison 13.42
2 Dunn, Tanner Jenison 13.48
3 Blanco, Mateo Jenison 13.65
4 Vannette, Zack Jenison 14.47
5 DeJong, Daniel Jenison 14.83
6 Hubbard, Seth Jenison 22.65

Event 6 Girls 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Hopp, Taylor Jenison 12.70 12.74 5
2 Peters, Lydia Jenison 13.00 14.03 3
3 Terbeek, Shy-Ann Jenison 12.90 14.15 1
4 Oezer, Jenna Christian 15.40 14.24
5 VanderWerp, Molly Christian 16.09 14.53
6 Busscher, Ashten Christian 15.50 14.89
7 Klawitter, Tricia Jenison 13.10 15.50
8 Feddema, Victoria Christian 16.75 15.87
Section 2
1 Connolly, Makayla Jenison 14.36
2 Li, Radella Christian 16.79 14.88
3 Raterink, Amanda Christian 15.29
4 Westenbroek, Grace Christian 17.30 16.44
5 Lough, Jenn Christian 18.52 17.05
6 Castano, Silvia Jenison 17.84
7 Noreen, Kayla Jenison 18.14
Section 3
1 McIntosh, Micalah Christian 15.60
2 Vis, Mary Christian 15.80
3 Siegfried, Marta Christian 15.82
4 Kalb, Carolin Jenison 16.01
5 Bagger, Amy Jenison 16.94
6 Schmidt, Nicole Jenison 17.11
7 Hinken, Kacie Jenison 18.92
8 Lee, Ji Lun Jenison 19.42
Section 4
1 Matthews, Kendra Jenison 14.56
2 Watters, Hannah Jenison 15.01
3 Keener, Lydia Jenison 15.78
4 Crosby, Corrine Jenison 16.35
5 Kim, Min young Jenison 17.05
6 Varkales, Tori Jenison 17.31
7 Frody, Shonta Jenison 17.61
8 Deboer, Haley Jenison 21.35
Section 5
1 DeFouw, Lauren Jenison 14.78
2 Vanderwest, Maegan Jenison 15.37
3 Clelland, Alli Jenison 15.78
4 Vitale, Alyssa Jenison 15.83
5 Johnson, Kelsey Jenison 15.97
6 Leonard, Katie Jenison 16.14
7 Walter, Ashleigh Jenison 16.15
8 Choi, Hayeong Jenison 19.82

Event 7 Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Jenison 'A' 1:35.12 5
1) DeBoer, Caleb 2) Brisbin, Tyler
3) Dismukes, Darian 4) Filut, Tyler
2 Grand Rapids Christian 'A' 1:38.00 1:37.62
1) Cok, Kyle 2) Daza-Holwerda, Jonny
3) Chen, Isaac 4) Smith, Jordan

Event 8 Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jenison 'A' 1:51.61 5
1) Hopp, Taylor 2) Schurr, Paige
3) Russo, Rose 4) Huizen, Hannah
2 Grand Rapids Christian 'A' 2:01.00 2:06.06
1) Busscher, Ashten 2) Siegfried, Marta
3) VanZanten, Hannah 4) Mulder, Laura

Event 9 Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 DeJong, Mark Christian 4:36.91 4:54.87 5
2 VanDyke, Jim Christian 4:53.32 4:55.21 3
3 Varineau, Justin Christian 4:54.00 4:55.31 1
4 Flessner, David Jenison 4:59.96
5 Watters, Andrew Jenison 5:03.99
6 Milarch, Tristan Jenison 5:04.63
7 Connelly, Brian Jenison 5:15.98 5:07.61
8 Capulong, Zach Jenison 5:15.96 5:12.26
9 DenBesten, Aaron Jenison 5:28.81
10 Voorhorst, Adam Jenison 5:33.82
11 Hoekstra, Austin Jenison 5:33.90
12 DeBaar, Anthony Jenison 5:38.09
13 Luymes, Dillon Christian 5:24.00 5:43.33
14 Kornoelje, Charlie Christian 5:39.00 5:44.29
15 Haney, Jared Jenison 5:50.36
16 Zandee, Jesse Christian 5:52.00 5:56.18
17 Mangala, Alex Jenison 6:01.55
18 Pittman, Noah Christian 5:49.00 6:17.60
19 Kohley, Tyler Jenison 6:17.68
20 Zink, Jared Jenison 5:15.69 6:22.04
21 Friesema, Casey Jenison 6:22.43
22 Tiemann, Mason Jenison 6:23.79

Event 10 Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Leonard, Ellie Jenison 5:24.69 5
2 Bishop, Leah Christian 5:34.33 5:51.77 3
3 Verhulst, Katie Christian 5:45.00 5:59.17 1
4 Jonker, Abby Christian 6:20.00 6:03.01
5 Samuels, Stormi Jenison 6:04.94
6 Thatcher, Olivia Jenison 6:05.63
7 Hollis, Shaylin Jenison 6:04.09 6:10.13
8 Samuels, Inez Jenison 6:10.71 6:12.94
9 Kapla, Lexi Jenison 6:14.56
10 Champion, Emily Christian 6:30.00 6:16.75
11 Ammerman, Breanna Jenison 6:39.14
12 England, Michele Jenison 7:18.73
13 Evans, Rebecca Jenison 7:29.77

Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Grand Rapids Christian 'A' 46.64 46.79 5
1) Smith, Jordan 2) Chen, Isaac
3) Flowers, Geoffrey 4) Daza-Holwerda, Jonny
-- Jenison 'A' DQ
1) Dismukes, Darian 2) Brisbin, Tyler
3) Filut, Tyler 4) Bethke, Brock

Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jenison 'A' 51.14 5
1) Huizen, Hannah 2) Russo, Rose
3) Mattson, McKenna 4) Hopp, Taylor
3 Grand Rapids Christian 'A' 56.24 56.82
1) Busscher, Ashten 2) DeKoster, Emily
3) Oezer, Jenna 4) Mulder, Laura
-- Jenison 'B' x56.62
1) Matthews, Kendra 2) Terbeek, Shy-Ann
3) Peters, Lydia 4) Overbeek, Sara

Event 13 Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 James, Marcus Christian 53.89 53.86 5
2 Perkey, Jake Jenison 54.62 54.22 3
3 Buteyn, Noah Christian 54.64 54.77 1
4 Perez, Alex Jenison 55.93 55.72
5 Childress, Paul Christian 55.24 56.36
6 Krombeen, Luke Jenison 1:00.42 58.90
7 Kim, Tony Jenison 1:06.03
Section 2
1 Otte, Jacob Christian 57.11 56.14
2 Witte, Jacob Christian 56.24 56.17
3 Sumey, Zach Christian 57.92 58.41
4 Lee, Ray Jenison 1:00.12
5 Kohley, Trevor Jenison 1:02.37
6 Murray, Shandale Christian 1:05.38 1:05.99
7 Kuyper, Jake Christian 57.88 1:09.40

Event 14 Girls 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Hansma, Sally Jenison 1:05.31 1:04.68 5
2 Hollingsworth, Ahmyere Christian 1:05.14 1:05.17 3
3 Li, Radella Christian 1:13.75 1:12.77 1
4 Leonard, Katie Jenison 1:15.99
5 Weber, Lexi Jenison 1:16.35
6 Lough, Jenn Christian 1:15.14 1:28.36
Section 2
1 Mennega, Aiyana Christian 1:15.14 1:15.80
2 Vanderwest, Maegan Jenison 1:21.00

Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 DeBoer, Caleb Jenison 48.22 5
2 Byl, David Christian 48.91 48.92 3
3 Webb, Caleb Jenison 49.17 1
4 Wisneski, Trevor Christian 51.46 50.45
5 Gonzalez, Jacob Christian 49.91 52.00
6 Mckee, Geoffrey Jenison 53.60

Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mattson, McKenna Jenison 50.00 49.99 5
2 Oezer, Jenna Christian 54.70 55.00 3
3 Rauwerda, Annie Christian 56.52 55.58 1
4 Kelley, Anna Jenison 50.44 58.44
5 Vis, Mary Christian 1:05.13 1:02.02
6 VanderWerp, Molly Christian 1:06.29 1:03.10
7 Westenbroek, Grace Christian 1:08.51 1:08.63

Event 17 Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 DeJong, Mark Christian 2:06.00 2:08.76 5
2 Nguyen, Doug Jenison 2:10.63 2:09.50 3
3 Varineau, Justin Christian 2:09.00 2:16.35 1
4 Hevelherst, Harry Jenison 2:17.50
5 VanDyke, Jim Christian 2:11.00 2:21.31
6 Hoekstra, Xavier Jenison 2:25.39
7 DenBesten, Aaron Jenison 2:27.87
8 Robertson, Leland Christian 2:22.00 2:30.87
9 McGin, Wes Jenison 2:32.44
10 Boonstra, Nick Jenison 2:34.10
11 Clark, Riley Jenison 2:34.38
12 Kornoelje, Charlie Christian 2:31.00 2:40.09
13 Zandee, Jesse Christian 2:47.17 2:41.60
14 Raemisch, Johnathan Jenison 2:42.59
15 VanSpronsen, Kyle Jenison 2:43.82
16 Kapla, Ian Jenison 2:43.86
17 Olsen, Eric Jenison 2:53.31
18 Plesner, Brad Jenison 2:54.36
19 Stapert, Christian Christian 3:07.00 3:15.07

Event 18 Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Leonard, Ellie Jenison 2:23.97 5
2 Jonker, Abby Christian 2:50.00 2:45.10 3
3 Hollis, Shaylin Jenison 2:55.00 1
4 Champion, Emily Christian 3:00.00 2:56.05
5 Kapla, Lexi Jenison 2:56.50
6 Thatcher, Olivia Jenison 2:57.94
7 Ringquist, Rebecca Jenison 2:55.57 3:00.48
8 Ammerman, Breanna Jenison 3:01.92
9 England, Michele Jenison 3:20.92
10 Evans, Rebecca Jenison 3:28.56

Event 19 Boys 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Filut, Tyler Jenison 23.42 5
2 Brisbin, Tyler Jenison 24.09 24.16 3
3 Flowers, Geoffrey Christian 24.24 24.83 1
4 Daza-Holwerda, Jonny Christian 24.05 24.86
5 Bethke, Brock Jenison 24.73 24.87
6 Chen, Isaac Christian 24.13 25.02
Section 2
1 Taylor, Dylan Jenison 25.04
2 Cok, Kyle Christian 24.85 25.46
3 Taylor, Jalen Christian 25.36 25.66
4 Harris, Tyler Christian 25.59 25.77
5 Fethke, Adam Christian 24.87 27.19
6 Blanco, Mateo Jenison 27.21
7 Vannette, Zack Jenison 29.14
Section 3
1 Isaiah, Sills Jenison 25.46
2 Witte, Jacob Christian 26.31 25.58
3 Andree, Michael Christian 25.93 25.81
4 Shaw, Blair Jenison 26.86
5 Cheng, Andrew Christian 26.15 26.93
6 Kohley, Trevor Jenison 27.16
7 Muriithi, Faida Christian 25.98 29.29
8 Hubbard, Seth Jenison 49.10
Section 4
1 Draving, Daniel Christian 28.43 26.92
2 Little, Wyatt Jenison 27.58
3 Wolford, Brandon Jenison 29.99
4 Lozon, Andrew Jenison 30.01
5 Wever, Josh Christian 27.76 30.37
6 DeJong, Daniel Jenison 32.08

Event 20 Girls 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Russo, Rose Jenison 27.00 26.68 5
2 Schurr, Paige Jenison 29.10 29.29 3
3 Terbeek, Shy-Ann Jenison 29.40 29.87 1
4 Peters, Lydia Jenison 29.60 31.19
5 Li, Radella Christian 30.24 31.47
6 Li, Joyce Christian 30.24 33.07
7 Siegfried, Marta Christian 32.24 33.56
8 Raterink, Amanda Christian 30.24 33.69
Section 2
1 DeFouw, Lauren Jenison 31.77
2 Vitale, Alyssa Jenison 32.99
3 Westenbroek, Grace Christian 34.24 35.61
4 Vis, Mary Christian 34.47 35.64
5 Johnson, Kelsey Jenison 35.97
6 Schmidt, Nicole Jenison 37.02
7 Lough, Jenn Christian 34.24 37.93
Section 3
1 Watters, Hannah Jenison 31.41
2 Kalb, Carolin Jenison 34.64
3 Walter, Ashleigh Jenison 34.76
4 Leonard, Katie Jenison 35.62
5 Noreen, Kayla Jenison 38.64
6 Choi, Hayeong Jenison 40.70
7 Lee, Ji Lun Jenison 41.97
Section 4
1 Connolly, Makayla Jenison 30.18
2 Clelland, Alli Jenison 33.34
3 Klawitter, Tricia Jenison 33.75
4 Varkales, Tori Jenison 36.66
5 Kim, Min young Jenison 36.93
6 Bagger, Amy Jenison 38.34
7 Castano, Silvia Jenison 38.52
8 Deboer, Haley Jenison 38.97
Section 5
1 Matthews, Kendra Jenison 31.89
2 Crosby, Corrine Jenison 34.36
3 Vanderwest, Maegan Jenison 34.56
4 Weber, Lexi Jenison 35.87
5 Kim, Tierra Jenison 37.82

Event 21 Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Briseno, Benny Christian 10:30.00 10:49.50 5
2 Brink, Aaron Christian 10:45.00 10:53.20 3
3 Terpstra, Zach Christian 10:40.00 11:02.30 1
4 Capulong, Zach Jenison 11:04.50
5 Poel, Tyler Christian 10:45.00 11:06.59
6 Connelly, Brian Jenison 11:20.20
7 Watters, Andrew Jenison 11:20.74
8 Johnson, Brett Jenison 11:26.10
9 Leisman, Hans Christian 11:09.00 11:27.53
10 VanOrman, Ryan Christian 11:17.00 11:32.13
11 Zink, Jared Jenison 11:34.35
12 Blanker, Matthew Christian 11:30.00 11:46.34
13 Voorhorst, Adam Jenison 11:47.34
14 Hiller, Mitchell Jenison 12:08.28
15 Kanis, Austin Christian 11:58.00 12:31.87
16 Krueger, Jeremy Jenison 13:15.95

Event 22 Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Johnson, Bailey Jenison 11:28.42 5
2 VanSpronsen, Chelse Jenison 11:40.67 3
3 Abwavo, Kylee Christian 12:12.00 12:20.21 1
4 Koetje, Michelle Christian 13:00.00 12:34.76
5 Jonker, Kat Christian 12:25.00 12:38.05
6 Fox, Lindsey Christian 12:49.10
7 Berglund, Marta Christian 13:30.00 13:44.28
8 Peterson, Grace Christian 13:06.00 13:44.40

Event 23 Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jenison 'A' 3:41.60 5
1) Perkey, Jake 2)
2 Grand Rapids Christian 'A' 3:40.00 3:47.10
1) James, Marcus 2) Buteyn, Noah
3) Childress, Paul 4) Briseno, Benny
-- Grand Rapids Christian 'C' 3:50.00 x4:06.48
1) Flowers, Geoffrey 2) Murray, Shandale
3) Muriithi, Faida 4) Andree, Michael
-- Grand Rapids Christian 'D' 4:05.00 x4:19.04
1) Wiltzer, Gabe 2) Ayoola, Ireoluwa
3) Stapert, Christian 4) Draving, Daniel
-- Grand Rapids Christian 'B' 3:45.00 x4:20.25
1) Word, Thomas 2) Cheng, Andrew
3) Otte, Jacob 4) Sumey, Zach
-- Grand Rapids Christian 'E' 3:55.00 x5:06.48
1) Zandee, Jesse 2) VanDyke, Jim
3) Terpstra, Zach 4) Robertson, Leland

Event 24 Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Grand Rapids Christian 'A' 4:18.64 5
1) Verhulst, Katie 2) VanZanten, Hannah
3) Brouwer, Claire 4) Brouwer, Sarah
-- Jenison 'B' x4:32.78
1) Ringquist, Rebecca 2) Vanderhoef, Kelsey
3) Samuels, Stormi 4) Samuels, Inez
-- Jenison 'D' x5:11.10
1) Evans, Rebecca 2) Ammerman, Breanna
3) England, Michele 4)

Event 25 Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Flight 1
1 Gonzalez, Jacob Christian 5-06.00 5-10.00 5
2 Mckee, Geoffrey Jenison 5-00.00 5-07.00 3
2 Taylor, Jalen Christian 5-04.00 J5-07.00 1
4 Isaiah, Sills Jenison 5-04.00
5 Krombeen, Luke Jenison 5-02.00
5 Rondeau, Kyle Jenison 5-02.00
-- Shaw, Blair Jenison NH

Event 26 Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mattson, McKenna Jenison 4-08.00 5
2 Raterink, Amanda Christian 4-02.00 4-06.00 2
2 Schenkel, Megan Christian J4-06.00
2 Feddema, Victoria Christian 4-04.00 J4-06.00
2 Warners, Rachel Christian 4-06.00 4-06.00 2
6 Schurr, Paige Jenison 4-02.00
6 Busscher, Ashten Christian 4-04.00 J4-02.00
6 Fethke, Samantha Christian 4-04.00 4-02.00
9 Kelley, Anna Jenison 4-00.00 4-00.00
-- Mennega, Aiyana Christian NH

Event 27 Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jager, Cassie Christian 10-00.00 9-00.00 5
2 Overbeek, Sara Jenison J7-06.00
2 Mulder, Laura Christian 6-06.00 J7-06.00
2 Hansma, Sally Jenison 7-06.00 2
2 Peterson, Katelyn Christian 7-00.00 7-06.00 2
2 Rauwerda, Annie Christian 7-00.00 J7-06.00
7 Li, Joyce Christian 7-00.00
7 Huizen, Hannah Jenison 6-00.00 7-00.00
9 Smith, Kyana Christian 6-06.00
10 VanderWerp, Molly Christian J6-00.00
10 Keener, Lydia Jenison 6-00.00
10 Peters, Lydia Jenison 6-00.00

Event 28 Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hoogendoorn, Garrett Jenison 9-00.00 11-06.00 5
2 Word, Thomas Christian 10-06.00 10-06.00 3
2 Fethke, Adam Christian 11-00.00 J10-06.00 1
4 DeBoer, Caleb Jenison 10-00.00
-- Rondeau, Kyle Jenison NH
-- Ezinga, Ian Christian 9-00.00 NH
-- Otte, Jacob Christian 9-00.00 NH
-- Zandee, Jesse Christian 9-00.00 NH

Event 29 Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hollingsworth, Ahmyere Christian 15-09.00 17-02.50 5
2 Russo, Rose Jenison 15-09.00 16-10.50 3
3 Fethke, Samantha Christian 14-11.00 14-07.50 1
4 Schurr, Paige Jenison 13-07.00
5 Siegfried, Marta Christian 12-01.00 12-10.50
6 Klawitter, Tricia Jenison 12-09.50
7 Clelland, Alli Jenison 12-08.00
8 Vitale, Alyssa Jenison 12-07.00
9 DeKoster, Emily Christian 12-08.00 11-09.00
10 Noreen, Kayla Jenison 11-05.00
11 Walter, Ashleigh Jenison 11-03.00
12 Johnson, Kelsey Jenison 9-11.00
-- Hopp, Taylor Jenison ND
-- Matthews, Kendra Jenison ND

Event 30 Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bethke, Brock Jenison 20-03.50 5
2 Chen, Isaac Christian 19-01.00 18-11.00 3
3 Taylor, Dylan Jenison 18-09.75 1
4 Hoogendoorn, Garrett Jenison 16-03.00 18-05.50
5 Taylor, Jalen Christian 17-11.00 16-08.00
6 Kuyper, Jake Christian 15-11.00 16-01.00
7 Draving, Daniel Christian 15-09.00 15-06.75
8 Cheng, Andrew Christian 15-06.00 15-05.00
9 Kim, Tony Jenison 15-04.00
10 Sievers, Max Jenison 14-11.00
11 Lee, Ray Jenison 14-08.50
12 Blanco, Mateo Jenison 14-01.00
13 DeJong, Daniel Jenison 10-05.50
-- Andree, Michael Christian 17-00.00 ND
-- Murray, Shandale Christian 16-02.00 ND
-- Muriithi, Faida Christian 17-08.50 ND

Event 31 Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Holey, Sara Jenison 99-04 5
2 Bucholtz, Lauren Jenison 95-09 3
3 Albrecht, Kendra Jenison 91-01 1
4 Flessner, Katherine Jenison 83-08
5 Ayoola, Ade Christian 75-08 69-09
6 DeSappio, Brianna Jenison 63-09
7 McIntosh, Micalah Christian 65-06 61-01
8 McKissack, Milyan Christian 54-03 58-07
9 Nieboer, Shelbi Jenison 53-01
10 Weber, Lexi Jenison 52-09
11 Koenen, Samantha Christian 34-08.75 38-00

Event 32 Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Radecki, Justin Jenison 122-01 5
2 Bull, Cole Jenison 110-01 3
3 Blanch, Justin Jenison 104-05 1
4 Sievers, Max Jenison 95-06
5 Van Houten, Brendan Christian 94-11 93-05
6 Klawiter, Joe Jenison 93-03
7 Hurt, Nick Jenison 90-08
8 Haverkamp, James Christian 68-09.50 76-05
9 Uzarski, Ryan Christian 83-08.50 74-04
10 Zhang, Peter Christian 54-03 56-02

Event 33 Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Radecki, Justin Jenison 42-00.00 45-02.00 5
2 Blanch, Justin Jenison 43-06.00 42-06.00 3
3 Klawiter, Joe Jenison 38-02.25 1
4 Hurt, Nick Jenison 34-07.00
5 Zhang, Peter Christian 29-07.50 32-01.75
6 Bull, Cole Jenison 31-10.00
7 Uzarski, Ryan Christian 25-01.00 27-06.00
8 Haverkamp, James Christian 30-10.00 26-01.50

Event 34 Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 DeSappio, Brianna Jenison 34-00.50 30-09.00 5
2 Flessner, Katherine Jenison 28-03.00 30-00.50 3
3 Bucholtz, Lauren Jenison 30-01.00 29-10.75 1
4 Nieboer, Shelbi Jenison 26-11.00
5 Ayoola, Ade Christian 32-04.75 26-10.75
6 Holey, Sara Jenison 24-08.00 26-03.75
7 McKissack, Milyan Christian 26-05.00 23-10.50
8 McIntosh, Micalah Christian 24-11.00 23-04.25
9 Koenen, Samantha Christian 16-04.00 15-06.00

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Jenison 95 2) Grand Rapids Christian 42

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Jenison 78 2) Grand Rapids Christian 59