2014 Northern at Eastern

back to results

Apr. 16, 2014

2014 Northern at Eastern
Ada, MI
Provided by Michiana Timing


Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/16/2014 10:22 PM
Northern at Eastern
Forest Hills
Ada, MI - 4/16/2014
Results

Event 1 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 FH Eastern 'A' 8:38.64 5
1) Castillo, Anthony 2) Thieme, Cooper
3) DeBoer, Joey 4) Redetzke, Nolan
2 FH Northern 'A' 8:40.64
1) Wittland, Andrew 2) Callahan, Jack
3) Vredeveld, Mitchell 4) Morgan, Cal
3 FH Northern 'B' x9:38.21
1) Purdue, Owen 2) Schafer, Jonathan
3) Schneider, Brendan 4) Grayeb, Ethan
4 FH Eastern 'B' x10:01.05
1) Weeda, Jacob 2) Grubb, Jakob
3) Karsten, Daniel 4) Johnson, Quentin

Event 2 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Northern 'A' 10:29.72 5
1) Bohatch, Katya 2) Posthuma, Morgan
3) Schowalter, Brooke 4) Argue, Elise
2 FH Eastern 'A' 10:39.89
1) Sterenberg, Taylor 2) Bartlett, Bethany
3) Kostielney, Mary 4) Allard, Lauren

Event 3 Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Snyder, Jacob Eastern 17.86 5
2 Conrad, Zack Eastern 18.06 3
3 Harvey, Khaleb Eastern 18.45 1
4 Brown, Nick Northern 21.66

Event 4 Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Westrick, Rachel Eastern 18.26 5
2 Hagan, Summer Eastern 18.37 3
3 Baird, Hannah Eastern 18.66 1
4 Turke, Lydia Northern 18.79
5 Elliot, Olyvia Eastern 20.71

Event 5 Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Davidson, St. Jean Eastern 11.81 1 5
2 Bristina, Mehdin Northern 11.82 1 3
3 Goble, Evan Eastern 11.86 1 1
4 Harrison, Sam Eastern 11.96 1
5 Smith, Caleb Eastern 12.30 1
6 Dart, Nick Eastern 12.34 2
7 Smith, Rick Northern 12.56 1
8 Lee, Noah Northern 12.57 2
9 Johnson, Alex Northern 12.69 2
10 Culver, Seth Eastern 12.74 3
11 Sousa, Miguel Northern 13.09 1
12 Barrington, Hunter Northern 13.12 1
13 Flory, Alex Northern 13.22 2
14 Nee, Brendan Northern 13.32 3
15 Moore, Stephen Northern 13.35 4
16 Mendoza, Isaiah Eastern 13.36 3
17 Minde, Julian Northern 13.39 2
18 Zimdar, Kobe Northern 13.45 4
19 Groce, Niles Northern 13.46 3
20 Amani, Ibrahim Eastern 13.47 2
21 Winks, Alex Northern 13.52 3
22 Calabuig, Kiko Eastern 13.56 2
23 Oakes, Earvin Northern 13.62 5
24 Barnhardt, Collin Northern 13.67 4
25 Lauchie, Eron Northern 13.83 3
26 Johnson, Luke Northern 13.86 5
27 Whitaker, Steven Northern 13.98 4
28 Cheng, Herman Northern 14.25 5
29 Zawad, Sayad Eastern 14.48 4
30 McKay, Marcus Northern 14.65 6
31 Tendero, Max Eastern 14.82 2
32 Gawel, Wes Eastern 14.84 4
33 Flikkema, Sean Northern 15.39 6
34 Agee, Truman Northern 15.41 5
35 Gondhalekar, Mihir Northern 16.07 5
36 Omran, Qusay Northern 16.65 5
37 Salem, VonKreighton Eastern 17.46 3
38 Hamilton, Jacob Eastern 18.79 4

Event 6 Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Northern 13.40 1 5
2 Nelson, Camron Eastern 13.78 1 3
3 Hagan, Hollie Eastern 13.80 1 1
4 Khawaja, Mariam Northern 14.44 1
5 Keena, Giselle Northern 14.53 1
6 Moore, Shade Northern 14.57 1
7 Jeffries, Geonna Eastern 14.59 1
8 Murphy, Sarah Northern 14.96 3
9 Dulecki, Aliana Northern 15.72 2
10 Nelson, Remy Eastern 15.75 2
11 Clemens, Sophia Northern 15.86 3
12 Smelker, Jessica Northern 15.91 2
13 Verhil, Alexis Eastern 15.99 1
14 Galdes, Claire Northern 16.27 2
15 Host, Brittany Northern 16.93 3
16 Olsen, Hailee Northern 17.01 2
17 Piotrowicz, Amber Eastern 17.16 3
18 Pati, Amrutha Northern 17.49 2
19 Peuler, Ashley Northern 17.97 2

Event 7 Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Northern 'A' 1:38.17 5
1) Bynum, Aaris 2) Lauchie, Erik
3) Prisichenko, Kyryl 4) Bristina, Mehdin
-- FH Eastern 'A' DNF
1) Blank, Will 2) Smith, Caleb
3) Harrison, Sam 4) Afesumeh, John

Event 8 Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Northern 'A' 1:58.22 5
1) Khawaja, Mariam 2) Smith, Akia
3) Saldivia, Marissa 4) Turke, Lydia
2 FH Eastern 'A' 1:59.92
1) Farmer, Carly 2) Harrison, Dani
3) Mentalewicz, Hayley 4) Westrick, Rachel

Event 9 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wittland, Andrew Northern 4:48.26 5
2 Heyboer, Robbie Eastern 4:48.98 3
3 Redetzke, Nolan Eastern 4:49.15 1
4 Morgan, Cal Northern 4:50.36
5 Vredeveld, Mitchell Northern 5:06.80
6 Purdue, Owen Northern 5:07.34
7 Atem, John Northern 5:30.11
8 Posthuma, Matt Northern 5:33.59
9 Grubb, Jakob Eastern 5:34.72
10 Karsten, Daniel Eastern 5:35.73
11 Grayeb, Ethan Northern 5:36.43
12 Streng, Conor Northern 5:53.32
13 Schafer, Jonathan Northern 5:53.33

Event 10 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kostielney, Mary Eastern 5:13.84 5
2 Posthuma, Morgan Northern 5:17.60 3
3 Bohatch, Katya Northern 5:56.73 1
4 Argue, Elise Northern 5:59.50
5 Bowman, Abigail Eastern 5:59.58
6 Beversluis, Grace Eastern 6:03.01
7 Pullen, Madison Eastern 6:03.23
8 Fanning, Norah Northern 6:03.25
9 Knee, Noelle Northern 6:34.24
10 Dood, Christine Northern 6:48.24
11 Jack, Kelsey Northern 7:09.13
12 Krenselewski, Hannah Eastern 7:40.85

Event 11 Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Eastern 'A' 45.77 5
1) Dart, Nick 2) Goble, Evan
3) Smith, Caleb 4) Harrison, Sam
2 FH Northern 'B' x49.50
1) Lee, Noah 2) Lauchie, Eron
3) Nee, Brendan 4) Winks, Alex
3 FH Northern 'A' 52.89
1) Prisichenko, Kyryl 2) Bristina, Mehdin
3) Smith, Rick 4) Barrington, Hunter

Event 12 Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Eastern 'A' 53.21 5
1) Jeffries, Geonna 2) Nelson, Camron
3) Harrison, Dani 4) Hagan, Hollie
2 FH Northern 'A' 54.25
1) Khawaja, Mariam 2) Smith, Akia
3) Saldivia, Marissa 4) Moran, Ashlee

Event 13 Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bynum, Aaris Northern 52.58 1 5
2 Blank, Will Eastern 54.27 1 3
3 Pope, Chory Eastern 54.84 1 1
4 Minde, Julian Northern 55.81 1
5 Rumery, Jack Eastern 58.47 2
6 Barnhardt, Collin Northern 59.12 2
7 Tendero, Max Eastern 59.86 2
8 Amani, Ibrahim Eastern 1:00.73 1
9 Sousa, Miguel Northern 1:01.03 1
10 Prusinski, Joseph Eastern 1:01.84 2
11 Smith, Wylliam Northern 1:02.55 2
12 Cheng, Herman Northern 1:03.61 2
13 McKay, Marcus Northern 1:05.71 3
14 Johnson, Luke Northern 1:07.45 3
15 Flikkema, Sean Northern 1:10.10 3
16 Agee, Truman Northern 1:11.98 3
17 Gondhalekar, Mihir Northern 1:13.49 3

Event 14 Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Konsoer-Rose, AnnaLee Eastern 1:03.46 2
2 Linthicum, Alexis Eastern 1:06.04 1 5
3 Syme, Hannah Eastern 1:07.99 1 3
4 Scholten, Kari Northern 1:10.02 1 1
5 Moglia, Caylyn Northern 1:10.37 1
6 Davids, Jay-Dee Northern 1:12.61 2
7 Galdes, Claire Northern 1:12.86 1
8 Dulecki, Aliana Northern 1:15.13 2
9 Olsen, Hailee Northern 1:17.09 1
10 Harrison, Dani Eastern 1:18.82 1
11 Smelker, Jessica Northern 1:22.18 2
12 Pati, Amrutha Northern 1:24.49 3
13 Ravikumar, Bharathi Northern 1:31.14 3

Event 15 Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Snyder, Jacob Eastern 43.89 5
2 Harvey, Khaleb Eastern 46.59 3
3 Conrad, Zack Eastern 47.08 1
4 Flory, Alex Northern 47.20

Event 16 Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Turke, Lydia Northern 50.83 5
2 Baird, Hannah Eastern 54.62 3
3 Smith, Alexa Northern 55.71 1
4 Bieker, Payton Eastern 55.92

Event 17 Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Thieme, Cooper Eastern 2:15.67 5
2 Callahan, Jack Northern 2:16.99 3
3 Schafer, Jonathan Northern 2:21.02 1
4 VanderMyde, Nathaniel Eastern 2:26.24
5 Johnson, Quentin Eastern 2:32.06
6 Karsten, Daniel Eastern 2:36.46
7 Streng, Conor Northern 2:42.40

Event 18 Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kostielney, Mary Eastern 2:27.31 5
2 Bohatch, Katya Northern 2:39.45 3
3 Sterenberg, Taylor Eastern 2:41.60 1
4 Fanning, Norah Northern 2:44.83
5 Knee, Noelle Northern 2:49.12
6 Bowman, Abigail Eastern 2:49.15
7 Jack, Kelsey Northern 3:23.99
8 Krenselewski, Hannah Eastern 3:30.51

Event 19 Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Goble, Evan Eastern 24.27 1 5
2 Bynum, Aaris Northern 24.38 1 3
3 Davidson, St. Jean Eastern 24.56 2
4 Lauchie, Erik Northern 25.01 1 1
5 Afesumeh, John Eastern 25.07 1
6 Moore, Trey Northern 25.16 2
7 Culver, Seth Eastern 25.32 4
7 Lee, Noah Northern 25.32 3
9 Dart, Nick Eastern 25.35 2
10 Smith, Caleb Eastern 25.57 1
11 Smith, Rick Northern 25.79 3
12 Minde, Julian Northern 26.22 2
13 Calabuig, Kiko Eastern 26.79 2
14 Moore, Stephen Northern 26.81 5
15 Groce, Niles Northern 26.94 5
16 Winks, Alex Northern 27.01 4
17 Barrington, Hunter Northern 27.03 2
18 Sousa, Miguel Northern 27.04 2
19 Amani, Ibrahim Eastern 27.06 1
20 Mendoza, Isaiah Eastern 27.07 4
21 Moore, Devin Northern 27.08 6
22 Zimdar, Kobe Northern 27.31 5
23 Rosencrance, Alex Northern 27.64 4
24 VanZalen, Ryan Northern 28.00 5
25 Lauchie, Eron Northern 28.02 4
26 Barnhardt, Collin Northern 28.29 6
27 Whitaker, Steven Northern 28.32 4
28 VanZalen, Jacob Northern 28.91 6
29 Gawel, Wes Eastern 29.33 3
30 Tendero, Max Eastern 29.74 3
31 Cheng, Herman Northern 29.87 6
32 McKay, Marcus Northern 30.22 7
33 Skinner, Joshua Northern 31.22 6
34 Zawad, Sayad Eastern 31.44 7
35 Johnson, Luke Northern 31.80 6
36 Slubowski, Owen Northern 31.84 7
37 Flikkema, Sean Northern 33.73 7
38 Omran, Qusay Northern 34.05 7
38 Gondhalekar, Mihir Northern 34.05 6
40 Agee, Truman Northern 34.32 7
41 Salem, VonKreighton Eastern 35.40 5
42 Hamilton, Jacob Eastern 38.11 5

Event 20 Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Moran, Ashlee Northern 27.80 1 5
2 Nelson, Camron Eastern 28.10 1 3
3 Hagan, Hollie Eastern 28.95 1 1
4 Linthicum, Alexis Eastern 29.84 1
5 Smith, Akia Northern 29.98 1
6 Keena, Giselle Northern 30.01 2
7 Davids, Jay-Dee Northern 30.06 2
8 Khawaja, Mariam Northern 30.27 1
9 Mentalewicz, Hayley Eastern 30.64 1
10 Syme, Hannah Eastern 30.84 2
11 Moore, Shade Northern 30.99 1
12 Galdes, Claire Northern 32.06 2
13 Dulecki, Aliana Northern 32.17 2
14 Peuler, Ashley Northern 32.99 3
15 Smelker, Jessica Northern 33.76 3
16 Olsen, Hailee Northern 35.29 3
17 Pati, Amrutha Northern 37.62 3
18 Ravikumar, Bharathi Northern 37.65 3

Event 21 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Morgan, Cal Northern 10:20.88 5
2 Wittland, Andrew Northern 10:25.58 3
3 DeBoer, Joey Eastern 10:26.49 1
4 Redetzke, Nolan Eastern 10:31.47
5 Lenhardt, Brendan Eastern 10:46.89
6 Heyboer, Robbie Eastern 10:52.34
7 Purdue, Owen Northern 11:08.26
8 Vredeveld, Mitchell Northern 11:13.20
9 Grayeb, Ethan Northern 12:07.51

Event 22 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Posthuma, Morgan Northern 11:42.35 5
2 Argue, Elise Northern 12:47.46 3
3 Allard, Lauren Eastern 13:05.01 1
4 Pullen, Madison Eastern 13:05.28
5 Bartlett, Bethany Eastern 13:09.68
6 Beversluis, Grace Eastern 13:09.95
7 Dood, Christine Northern 14:48.22

Event 23 Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Eastern 'A' 3:42.16 5
1) Pope, Chory 2) Blank, Will
3) Snyder, Jacob 4) Castillo, Anthony
2 FH Northern 'A' 3:48.65
1) Bynum, Aaris 2) Minde, Julian
3) Sousa, Miguel 4) Barrington, Hunter
3 FH Northern 'B' x4:03.64
1) Nee, Brendan 2) Flory, Alex
3) Cheng, Herman 4) Lee, Noah
4 FH Eastern 'C' x4:04.69
1) Thieme, Cooper 2) Weeda, Jacob
3) Grubb, Jakob 4) Johnson, Quentin
5 FH Northern 'C' x4:05.61
1) Barnhardt, Collin 2) Groce, Niles
3) Rosencrance, Alex 4) Smith, Wylliam

Event 24 Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 FH Eastern 'A' 4:33.75 5
1) Linthicum, Alexis 2) Farmer, Carly
3) Harrison, Dani 4) Baird, Hannah
2 FH Northern 'A' 4:35.72
1) Healey, Addison 2) Batdorf, Quinn
3) Smith, Alexa 4) Scholten, Kari

Event 25 Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hall, Parker Northern J5-06.00 5
2 Afesumeh, John Eastern J5-04.00 3
3 Smith, Rick Northern J5-04.00 1
4 Lauchie, Erik Northern J5-04.00
-- Skinner, Joshua Northern NH
-- Brown, Nick Northern NH
-- Conrad, Zack Eastern NH
-- VanderMyde, Nathaniel Eastern NH
-- Atem, John Northern NH
-- Tendero, Max Eastern NH

Event 26 Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hagan, Summer Eastern 4-10.00 5
2 Elliot, Olyvia Eastern 4-08.00 3
3 Mentalewicz, Hayley Eastern 4-06.00 1
4 Davids, Jay-Dee Northern 4-02.00
-- Smelker, Jessica Northern NH
-- Moore, Shade Northern NH
-- Dulecki, Aliana Northern NH

Event 27 Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Murphy, Sarah Northern 9-00.00 5
2 Saldivia, Marissa Northern 7-06.00 3
3 Host, Brittany Northern J7-00.00
3 Hagan, Summer Eastern J7-00.00 1
3 Clemens, Sophia Northern J7-00.00
6 Swanson, Hope Eastern 6-06.00
6 Smith, Alexa Northern 6-06.00
-- Jack, Kelsey Northern NH

Event 28 Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brown, Nick Northern J9-06.00 3
1 VanZalen, Jacob Northern J9-06.00 5
3 Brown, Devon Eastern J9-00.00 1
4 Whitaker, Steven Northern 8-00.00
-- Skinner, Joshua Northern NH
-- Slubowski, Owen Northern NH

Event 29 Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nelson, Camron Eastern 15-06.50 5
2 Hagan, Summer Eastern 14-04.00 3
3 Moore, Shade Northern 13-09.50 1
4 Elliot, Olyvia Eastern 13-06.00
5 Smith, Akia Northern 13-05.00
6 Saldivia, Marissa Northern 12-06.50

Event 30 Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lauchie, Erik Northern 19-10.00 5
2 Afesumeh, John Eastern 19-02.50 3
3 Hall, Parker Northern 19-00.00 1
4 Moore, Stephen Northern 18-04.00
5 Blank, Will Eastern 18-03.50
6 Davidson, St. Jean Eastern 18-03.00
7 Schneider, Brendan Northern 15-08.00
8 Rosencrance, Alex Northern 14-11.00
9 Johnson, Alex Northern 14-04.00
10 Grayeb, Ethan Northern 12-05.00
11 Hamilton, Jacob Eastern 8-00.50
-- Snyder, Jacob Eastern ND

Event 31 Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Larsen, Amy Northern 88-07.50 5
2 Vandenberg, Madison Eastern 81-02 3
3 Cheathem, Zoe Northern 74-03 1
4 Bockheim, Anna Eastern 72-09
5 Colbert, Nadia Northern 70-07.50
6 Beadles, Hope Eastern 69-01
7 Smith, Mariah Northern 60-06
8 Mateus, Jillian Eastern 55-08
9 Pasciak, Macie Eastern 55-05.50
10 Giem, Camryn Northern 49-04

Event 32 Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Moore, Devin Northern 101-10 5
2 Bennett, Jayvon Northern 98-01 3
3 Halso, Bobby Northern 89-07 1
4 Barclay, Treyvor Eastern 87-08
5 Moore, Trey Northern 87-07
6 Glover, Stephen Eastern 86-02
7 VerMerris, Cameron Eastern 73-06
8 Lange, David Northern 72-02
9 Golder, Keegan Eastern 67-07
10 Jovanovic, Matt Eastern 66-03
11 VanZalen, Ryan Northern 65-03
12 Ditzhazy, Erik Northern 57-00
13 Potzinger, Dane Eastern 55-08
14 Kigar, Noah Eastern 51-03

Event 33 Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Barclay, Treyvor Eastern 45-02.00 5
2 Bennett, Jayvon Northern 42-07.00 3
3 Halso, Bobby Northern 40-01.50 1
4 VerMerris, Cameron Eastern 37-03.00
5 Glover, Stephen Eastern 36-04.00
6 Golder, Keegan Eastern 35-04.00
7 Lange, David Northern 32-09.00
8 Kigar, Noah Eastern 31-08.00
9 Moore, Devin Northern 31-05.00
10 Ditzhazy, Erik Northern 30-09.50
11 Moore, Trey Northern 30-06.00
12 VanZalen, Ryan Northern 28-03.00
13 Potzinger, Dane Eastern 27-05.00
14 Jovanovic, Matt Eastern 26-05.00
15 Oakes, Earvin Northern 23-07.00
16 Salem, VonKreighton Eastern 23-02.00

Event 34 Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Smith, Mariah Northern 32-05.00 5
2 Vandenberg, Madison Eastern 26-02.00 3
3 Colbert, Nadia Northern 26-00.00 1
4 Beadles, Hope Eastern 24-02.50
5 Bockheim, Anna Eastern 24-02.00
6 Pasciak, Macie Eastern 23-06.00
7 Larsen, Amy Northern 22-05.00
8 Mateus, Jillian Eastern 21-03.50
9 Cheathem, Zoe Northern 19-07.00

Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) FH Eastern 74 2) FH Northern 63

Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) FH Eastern 70 2) FH Northern 67