2014 Calvin and Hope Dual Track Meet

back to results

Apr. 4, 2014

2014 Calvin and Hope Dual Track Meet
Hope College, Holland, MI
Provided by Hope College Athletics



Event 1 Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Calvin 'A' 50.64 51.47 5
1) Busscher, Julie 2) Bennett, Stephanie
3) Steblay, Maria 4) Sybesma, Amy
2 Hope 'A' 51.44 52.47
1) White, Catherine 2) Thomas, Reinie
3) Afton, Katherine 4) Pearson, Jane
-- Calvin 'B' 52.64 x53.54
1) Van Eck, Bethany 2) Verkaik, Kally
3) Langeveld, Alisha 4) Weis, Carissa

Event 2 Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hope 'A' 43.44 43.95 5
1) Mayhue, Steffon 2) Richards, Bryce
3) Pelyhes, Matthew 4) Marois, Boone
3 Calvin 'A' 43.64 48.87
1) Holstege, Erik 2) Brouwer, Joel
3) Karr, Alex 4) Holthouse, Carter
-- Calvin 'B' 45.64 x47.20
1) Marcus, Nathan 2) Martin, Collin
3) Wolters, Luke 4) Vander Kamp, Jeff

Event 3 Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Herrmann, Erin Hope 4:55.00 5:07.43 5
2 Gaines, Jessica Hope 5:05.00 5:11.65 3
3 Hermann, Jessie Hope 5:05.00 5:13.82 1
4 Carty, Payton Hope 5:10.00 5:17.59
5 Bothe, Christin Hope 5:10.00 5:18.12
6 Schultz, Hayley Hope 5:15.00 5:18.40
7 Timmerman, Lindsay Hope 5:15.00 5:23.88
8 Dort, Amanda Hope 5:10.00 5:29.16
9 Ulmer, Miranda Hope 5:10.00 5:30.14
10 Slesinski, Julia Hope 5:30.00 5:43.14
11 Campbell, Caitlyn Hope 5:45.00 5:44.29
12 Apostoleris, Alexandra Hope 5:35.00 6:01.48
13 Bransdorfer, Elizabeth Hope 5:35.00 6:16.00

Event 4 Men 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brinks, Tyler Hope 4:12.00 4:15.30 5
2 Borror, Andrew Hope 4:20.00 4:17.00 3
3 Salomon, Nicholas Hope 4:15.00 4:19.23 1
4 Henderson, Duncan Calvin 4:20.11
5 Boxeth, Ryan Hope 4:18.00 4:23.03
6 Aukerman, Nicholas Calvin 4:27.85 4:23.56
7 Swartz, Mason Calvin 4:26.59
8 Lewis, Timothy Hope 4:22.00 4:26.79
9 Gonzalez, Erik Hope 4:25.00 4:31.79
10 Moen, Francesco Hope 4:22.00 4:33.51
11 Hughes, Matthew Hope 4:25.00 4:34.58
12 Kammeraad, Josh Hope 4:40.00 4:34.99
13 Kramer, Jordan Calvin 4:36.44
14 Elluru, Austin Hope 4:30.00 4:40.48
15 Molenaar, Alek Hope 4:35.00 4:42.42
16 Lazar, Jacob Hope 4:40.00 4:48.32
17 Daniels, David Hope 4:40.00 4:50.60

Event 5 Men 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1 Wind: NWI
1 Holstege, Erik Calvin 15.47 15.37 5
2 Whitman, Ross Hope 16.44 16.26 3
3 Dolfin, David Hope 17.14 16.87 1
4 Arndt, Ryan Hope 17.74 17.26

Event 6 Women 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Pearson, Jane Hope 16.44 15.97 5
2 Van Eck, Bethany Calvin 16.37 16.06 3
3 Smith, Emily Hope 16.94 16.77 1
4 Steblay, Maria Calvin 17.73 17.42
5 Kirsch, Janelle Hope 17.79
6 Tuinenga, Kelley Calvin 17.86
7 Verkaik, Kally Calvin 17.20 18.41
8 Van Dyke, Julia Calvin 20.11 19.09

Event 7 Women 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Calyore, Catherine Hope 1:01.14 1:01.38 5
2 Afton, Katherine Hope 59.14 1:01.44 3
3 McCarus, Aurelie Hope 1:00.14 1:03.09 1
4 Schultz, Seirra Hope 1:02.64 1:04.05
5 Platt, Jordyn Calvin 1:06.02

Event 8 Men 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 DeGroot, Blake Calvin 51.64 51.48 5
2 Dykema, Justin Calvin 52.79 51.98 3
3 Everly, Jacob Hope 53.44 53.50 1
4 Johnson, Matthew Hope 53.74 53.64
5 Medina, Richard Hope 53.74 55.16
6 Verrips, Jacobus Calvin 58.36

Event 9 Women 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1 Wind: NWI
1 Peters, Daisy Calvin 13.86
2 Karaptian, Ariana Hope 14.74 14.46
3 Holder, Mikayla Hope 15.31
Section 2 Wind: NWI
1 Busscher, Julie Calvin 13.04 12.89 5
2 Bennett, Stephanie Calvin 13.21 13.16 3
3 White, Catherine Hope 13.84 13.81 1
4 Kelley, Allison Calvin 13.93 13.84
5 Langeveld, Alisha Calvin 14.05 13.97

Event 10 Men 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1 Wind: NWI
1 Richards, Bryce Hope 11.84 11.59 3
2 Evans, Cole Calvin 12.15 11.66
3 Washington, Luke Hope 12.14 11.86
4 Vanden Berg, Steven Calvin 13.00
Section 2 Wind: NWI
1 Marois, Boone Hope 11.44 11.47 5
2 Pelyhes, Matthew Hope 11.64 1
3 Mayhue, Steffon Hope 11.94 11.72
4 Holthouse, Carter Calvin 12.04 11.91
5 Oluwasegun, Oyesile Calvin 12.04 12.42

Event 11 Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Wrozek, Emily Hope 2:21.00 2:28.33 5
2 Ropski, Emma Hope 2:20.00 2:28.36 3
3 Hermann, Jessie Hope 2:25.00 2:32.87 1
4 Hayden, Morgan Calvin 2:30.65 2:35.04
5 Huizingh, Lora Calvin 2:31.07 2:36.04
6 Carty, Payton Hope 2:30.00 2:36.73
7 Dort, Amanda Hope 2:26.00 2:37.14
8 Leikert, Anna Hope 2:32.00 2:42.13
9 Gammon, Catie Hope 2:40.00 2:51.94
10 Apostoleris, Alexandra Hope 2:45.00 2:54.59
11 Campbell, Caitlyn Hope 2:45.00 2:58.63
12 Bransdorfer, Elizabeth Hope 2:45.00 3:08.51

Event 12 Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jones, Cameron Hope 1:54.60 2:00.28 5
2 Litwiller, Noah Hope 1:59.00 2:01.80 3
3 Henkel, Jesse Hope 2:03.00 2:08.30 1
4 Anderson, Kyle Hope 2:00.00 2:09.57
5 Frakes, Rob Hope 2:06.00 2:13.97
6 Elluru, Austin Hope 2:06.00 2:15.73
7 Molenaar, Alek Hope 2:09.00 2:24.32
8 Daniels, David Hope 2:11.00 2:27.26
9 Piper, Nicholas Hope 2:10.00 2:40.16

Event 13 Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Pearson, Jane Hope 1:06.74 1:06.22 5
2 Verkaik, Breanna Calvin 1:07.14 1:06.58 3
3 Tuinenga, Kelley Calvin 1:08.14 1:09.20 1
4 Banning, Hilary Calvin 1:09.14 1:10.62
5 Schultz, Seirra Hope 1:10.04 1:11.50
6 Verkaik, Kally Calvin 1:10.14 1:11.62
7 Rienstra, Mia Calvin 1:10.14 1:13.54
8 Schwark, Caitlin Hope 1:11.14 1:14.31

Event 14 Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dolfin, David Hope 58.14 58.19 5
2 Arndt, Ryan Hope 58.54 59.93 3
3 Vander Kamp, Jeff Calvin 1:04.13 1
4 Holstege, Eli Calvin 1:05.88

Event 15 Women 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 2 Wind: NWI
1 Busscher, Julie Calvin 25.74 26.89 5
2 Bennett, Stephanie Calvin 26.57 27.50 3
3 Calyore, Catherine Hope 28.44 27.62 1
4 McCarus, Aurelie Hope 28.24 28.23
5 Smith, Emily Hope 28.04 28.44
6 Sybesma, Amy Calvin 27.71 28.45
7 Kelley, Allison Calvin 28.44 29.51

Event 16 Men 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1 Wind: NWI
1 Johnson, Matthew Hope 25.34 24.42
2 Washington, Luke Hope 24.70
Section 2 Wind: NWI
1 Brouwer, Joel Calvin 23.32 23.18 5
2 Marois, Boone Hope 23.34 23.59 3
3 Pelyhes, Matthew Hope 23.64 23.70 1
4 Holthouse, Carter Calvin 23.94 23.81
5 Evans, Cole Calvin 24.14 24.40
6 Richards, Bryce Hope 23.94 24.80
7 Whitman, Ross Hope 23.94 24.89
8 Mayhue, Steffon Hope 24.24 25.03

Event 17 Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Section 1
1 Schultz, Hayley Hope 11:15.00 11:18.77 5
2 Carter, Margeaux Calvin 11:24.54 3
3 Gaines, Jessica Hope 11:05.00 11:24.86 1
4 May, Marley Calvin 11:26.67
5 Timmerman, Lindsay Hope 11:10.00 11:35.42
6 Bothe, Christin Hope 11:10.00 11:39.51
7 Schultz, Lisa Calvin 12:07.21

Event 18 Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rogers, James Hope 8:40.00 8:45.61 5
2 Zank, Ben Hope 8:40.00 9:11.15 3
3 Rylaarsdam, Andrew Calvin 9:21.53 1
4 Morrison, Julian Hope 9:10.00 9:26.72
5 Brinks, Tyler Hope 8:50.00 9:30.00
6 Salomon, Nicholas Hope 9:20.00 9:35.40
7 Boxeth, Ryan Hope 9:25.00 9:35.55
8 Gonzalez, Erik Hope 9:40.00 9:44.76
9 Potts, Landon Calvin 9:48.28
10 Moen, Francesco Hope 9:35.00 9:52.59
11 Hughes, Matthew Hope 9:30.00 9:52.63
12 Kammeraad, Josh Hope 9:50.00 10:07.66
13 Morehead, Marshall Calvin 10:07.73
14 Johnston, Alexander Calvin 10:16.57

Event 19 Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Hope 'A' 4:10.00 4:09.69 5
1) Pearson, Jane 2) Ropski, Emma
3) Smith, Emily 4) Schultz, Seirra
2 Calvin 'A' 4:02.00 4:11.16
1) Verkaik, Breanna 2) Rienstra, Mia
3) Huizingh, Lora 4) Bennett, Stephanie
-- Hope 'B' 4:10.00 x4:17.88
1) Afton, Katherine 2) McCarus, Aurelie
3) Schwark, Caitlin 4) Calyore, Catherine
-- Calvin 'B' 4:10.00 x4:32.80
1) Van Dyke, Julia 2) Kelley, Allison
3) Hayden, Morgan 4) Platt, Jordyn

Event 20 Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Calvin 'A' 3:25.00 3:34.34 5
1) Brouwer, Joel 2) Dykema, Justin
3) Karr, Alex 4) DeGroot, Blake
2 Hope 'A' 3:30.00 3:40.97
1) Pelyhes, Matthew 2) Arndt, Ryan
3) Litwiller, Noah 4) Medina, Richard
-- Calvin 'B' 3:30.00 x4:01.40
1) Holstege, Eli 2) Verrips, Jacobus
3) Henderson, Duncan 4) Aukerman, Nicholas

Event 21 Women Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Flight 1
1 Kmet, Natalie Calvin 10.70m 10.69m 5
2 Nichols, Lindsay Hope 9.88m 9.93m 3
3 Meckes, Michaela Calvin 10.34m 9.59m 1
4 Sybesma, Jeana Calvin 9.89m 9.47m
5 Mead, Stacie Calvin 10.83m 9.30m
6 Stadnikia, Haley Calvin 9.59m 9.26m
7 Veenstra, Emily Calvin 8.80m 9.10m
8 Smith, Emily Hope 8.72m 9.08m
9 Groenewold, Stephanie Calvin 9.16m 8.40m
10 Kuperus, Anna Calvin 7.21m 8.37m

Event 22 Women High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ayoola, Ayooluwa Calvin 1.42m 1.52m 5
1 Geating, Christina Calvin 1.52m J1.52m 3
3 Severt, Jordyn Hope 1.50m 1.47m 1
4 Nurenberg, Erica Hope 1.40m 1.37m
5 Pearson, Jane Hope 1.45m 1.32m
-- Olk, Grace Hope 1.35m NH

Event 23 Women Long Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Banning, Hilary Calvin 4.91m 5.02m NWI 5
2 White, Catherine Hope 4.54m 4.76m NWI 3
3 Ayoola, Ayooluwa Calvin 4.59m 4.65m NWI 1
4 Steblay, Maria Calvin 4.57m 4.57m NWI
5 Van Eck, Bethany Calvin 4.87m 4.43m NWI
5 Winkelman, Karina Hope 4.72m 4.43m NWI
7 Langeveld, Alisha Calvin 4.45m 4.40m NWI
8 Schultz, Seirra Hope 4.38m NWI
9 Tuinenga, Kelley Calvin 4.26m 4.19m NWI
10 Olk, Grace Hope 3.81m NWI
11 Chambrey, Elise Calvin 3.70m 3.73m NWI

Event 24 Men Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 deWaal Malefyt, Ben Calvin 45.72m 42.39m 5
2 Erickson, Keenan Hope 36.96m 40.42m 3
3 Glebe, Gregory Hope 38.18m 36.51m 1
4 Holstege, Erik Calvin 36.48m
5 Jipping, Eric Calvin 35.05m 35.56m
6 Dykstra, Andrew Calvin 36.57m 32.14m
7 Backart, Alex Calvin 30.39m
8 Myer, Taylor Hope 36.77m 26.58m
9 Silva, Shawn Calvin 26.19m

Event 25 Men Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wolters, Luke Calvin 4.26m 4.25m 5
2 Marcus, Nathan Calvin 3.96m 4.10m 3
3 Hobson, Will Calvin 3.81m 3.81m 1
4 Holicki, Joshua Hope 3.35m
-- Lunderberg, David Hope NH
-- Arndt, Ryan Hope NH
-- Martin, Collin Calvin 3.81m NH

Event 26 Men Javelin Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dadzie, David Calvin 47.31m 48.50m 5
2 Johnson, Matthew Hope 48.93m 46.10m 3
3 Everly, Jacob Hope 42.98m 43.13m 1
4 DeWeerd, Jeremiah Calvin 40.51m
5 Bowers, Mark Calvin 42.67m 34.82m
6 Marois, Boone Hope 26.99m 33.93m
7 Holder, Erick Calvin 32.38m
8 Dolfin, David Hope 26.08m

Event 27 Women Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mead, Stacie Calvin 32.12m 31.55m 5
2 Meckes, Michaela Calvin 31.50m 31.51m 3
3 Veenstra, Emily Calvin 23.94m 30.73m 1
4 Groenewold, Stephanie Calvin 25.75m 25.57m
5 Sybesma, Jeana Calvin 19.32m 19.84m

Event 28 Women Pole Vault
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Geating, Christina Calvin 2.74m 2.90m 5
2 Kish, Kaylee Hope 2.89m 2.75m 3
3 Kirsch, Janelle Hope 2.45m 2.60m 1
4 Holder, Mikayla Hope 2.45m J2.45m
4 Cronin, Jacqueline Calvin 2.43m 2.45m
-- Peters, Daisy Calvin 2.74m NH
-- Gammon, Catie Hope 2.59m NH

Event 29 Women Javelin Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Madden, Lauren Calvin 35.26m 32.69m 5
2 Platt, Jordyn Calvin 30.48m 27.62m 3
3 Stadnikia, Haley Calvin 30.48m 27.37m 1
4 Schwark, Caitlin Hope 28.56m 26.78m
5 Pearson, Jane Hope 29.45m 26.38m
6 Steblay, Maria Calvin 22.86m 25.92m
7 Weis, Carissa Calvin 21.33m 25.33m
8 Kuperus, Anna Calvin 20.12m
9 Van Eck, Bethany Calvin 22.86m 19.35m
10 Karaptian, Ariana Hope 15.59m
11 Smith, Emily Hope 19.64m 13.62m

Event 30 Men Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jipping, Eric Calvin 15.24m 14.65m 5
2 Finch, Evan Hope 13.23m 12.32m 3
3 Dadzie, David Calvin 13.10m 12.13m 1
4 Glebe, Gregory Hope 13.02m 11.27m
5 Myer, Taylor Hope 11.48m 9.41m
6 Backart, Alex Calvin 10.66m 9.36m
7 Silva, Shawn Calvin 9.04m

Event 31 Men High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brandwein, Zachary Hope 1.84m 1.88m 5
2 Burrell, Jeiel Calvin 1.82m 1.83m 3
-- Hunt, Warren Hope 1.72m NH
-- Dolfin, David Hope NH
-- Arndt, Ryan Hope 1.72m NH

Event 32 Men Long Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Mayhue, Steffon Hope 6.81m 6.55m NWI 5
2 Oluwasegun, Oyesile Calvin 5.46m 5.74m NWI 3
3 Van Klaveren, Gerrit Calvin 5.75m 5.70m NWI 1
4 DeVries, Nathan Calvin 5.75m 5.59m NWI
5 Richards, Bryce Hope 5.99m 5.55m NWI
6 Marois, Boone Hope 5.50m 5.44m NWI
7 Burrell, Jeiel Calvin 5.21m 5.41m NWI
8 Hunt, Warren Hope 4.88m 5.18m NWI
9 Bowers, Mark Calvin 4.60m NWI

Event 33 Women Triple Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Banning, Hilary Calvin 10.66m 10.60m NWI 5
2 Weis, Carissa Calvin 9.75m 10.08m NWI 3
3 Milad, Marina Hope 9.48m 9.99m NWI 1
4 Ayoola, Ayooluwa Calvin 9.75m 9.74m NWI
5 Winkelman, Karina Hope 9.50m 9.70m NWI
6 Schwark, Caitlin Hope 10.34m 9.30m NWI

Event 34 Women Hammer Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Nichols, Lindsay Hope 37.74m 36.59m 5
2 Mead, Stacie Calvin 31.99m 31.80m 3
3 Meckes, Michaela Calvin 27.07m 30.76m 1
4 Madden, Lauren Calvin 24.80m 27.63m
5 Groenewold, Stephanie Calvin 26.77m
6 Veenstra, Emily Calvin 23.55m
7 Pearson, Jane Hope 21.82m
8 Kmet, Natalie Calvin 19.58m

Event 35 Men Hammer Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Finch, Evan Hope 42.64m 43.86m 5
2 Harper, Michael Hope 40.18m 43.19m 3
3 Erickson, Keenan Hope 42.77m 43.00m 1
4 Dadzie, David Calvin 34.93m 38.74m
5 deWaal Malefyt, Ben Calvin 37.25m 36.41m
6 Jipping, Eric Calvin 35.80m 35.72m
7 Dykstra, Andrew Calvin 38.31m 34.04m
8 Myer, Taylor Hope 24.74m 30.99m
9 Backart, Alex Calvin 25.04m 25.94m
-- Glebe, Gregory Hope ND

Event 36 Men Triple Jump
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Mayhue, Steffon Hope 12.93m NWI 5
2 Dolfin, David Hope 12.66m J12.56m NWI 1
2 Van Klaveren, Gerrit Calvin 12.80m 12.56m NWI 3
4 Hunt, Warren Hope 11.72m 11.57m NWI
5 Washington, Luke Hope 12.32m 11.33m NWI
6 Vander Kamp, Jeff Calvin 11.58m 11.17m NWI
7 DeVries, Nathan Calvin 10.92m NWI

Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Calvin 86 2) Hope 68

Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Hope 93 2) Calvin 60