2014 Passion for Life

back to results

Mar. 29, 2014

2014 Passion for Life
Walled Lake, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.


Passion for Life
Age Group Results
March 30, 2014
Results By Rotpac Racing

5K
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jeannee Hill Walled Lake MI 15 13 20:44.2 6:41/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Yoshiko Tischler Novi MI 47 39 23:57.6 7:44/M

Female 14 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Madeline Rehm Commerce Township MI 12 23 22:23.0 7:13/M
2 Mckenna Greaves Farmington MI 12 34 23:22.8 7:32/M
3 Breanna Dixon Novi MI 14 43 24:17.4 7:50/M
4 Madeline Greaves Farmington MI 10 49 25:01.8 8:04/M
5 Hailey Phipps White Lake MI 12 51 25:13.3 8:08/M
6 Madison Dietz Commerce Twp MI 14 71 26:16.2 8:28/M
7 Anna Tertel Carleton MI 13 72 26:16.3 8:28/M
8 Macy Robison West Bloomfield MI 13 78 26:31.8 8:33/M
9 Taya Hjorth Commerce Twp. MI 11 139 30:03.9 9:42/M
10 Allison Fisher Commerce Twp MI 10 140 30:04.8 9:42/M
11 Riley Gesund Walled Lake MI 10 158 30:50.7 9:57/M
12 Rilee Manning Walled Lake MI 14 176 32:47.2 10:35/M
13 Olivia Burns West Bloomfield MI 14 199 34:20.1 11:05/M
14 Sara Szymanski Walled Lake MI 11 217 35:21.5 11:24/M
15 Olivia Holt Walled Lake MI 11 218 35:22.0 11:25/M
16 Lily Hoffman Commerce Twp MI 12 235 37:09.5 11:59/M
17 Kailey Jungbluth Commerce Twp. MI 10 238 37:13.7 12:00/M
18 Grace Liotino Commerce Twp MI 10 239 37:14.0 12:01/M
19 Kaitlin Showalter Commerce Twp. MI 10 250 38:22.4 12:23/M
20 Emma Orzech Commerce Twp MI 10 251 38:22.8 12:23/M
21 Julianna Raines Wolverine Lake MI 9 261 38:57.5 12:34/M
22 Summer Lines Wolverine Lake MI 14 269 40:27.7 13:03/M
23 Jillian Papow Commerce Twp. MI 14 296 45:09.6 14:34/M
24 Autumn Dixon Novi 12 298 45:25.4 14:39/M
25 Sadie Karnen Novi 11 299 45:25.5 14:39/M
26 Olivia Lipinski White Lake MI 10 303 45:52.3 14:48/M
27 Amy Nichol Canton MI 14 304 46:02.3 14:51/M
28 Lindsey Amcheslavsky Walled Lake MI 14 319 47:00.3 15:10/M
29 Amber Riste Walled Lake 13 323 47:16.4 15:15/M
30 Michelle Berkovich Commerce Twp. MI 5 335 47:37.0 15:22/M
31 Ella Bousamra Commerce Twp. MI 9 340 48:24.5 15:37/M
32 Ruthie Greaves Commerce Twp. MI 10 341 48:25.7 15:37/M
33 Paige Geiser West Bloomfield MI 9 342 48:26.4 15:37/M
34 Ella Dabish West Bloomfield MI 9 343 48:26.6 15:37/M
35 Carly Rachner Walled Lake MI 5 357 49:44.5 16:03/M
36 Alicia Koerber Commerce Twp. MI 10 360 50:08.1 16:10/M
37 Isabella Fenwick South Lyon MI 4 366 50:33.1 16:18/M
38 Lily Dabish West Bloomfield MI 4 372 51:27.5 16:36/M
39 Lizzie Milbrandt Commerce Twp MI 13 377 51:37.0 16:39/M
40 Morgan Paye West Bloomfield MI 10 383 52:26.6 16:55/M
41 Brinley Brown Saint Clair Shores MI 05 390 52:58.4 17:05/M
42 Emily Rachner Walled Lake MI 10 392 53:01.4 17:06/M
43 Payten Shepard Commerce Twp. MI 7 408 53:38.8 17:18/M
44 Darian Yee Commerce Township MI 13 414 53:58.7 17:25/M
45 Julia Richardson Farmington Hills MI 10 457 56:10.0 18:07/M
46 Alexa Wardlaw Ypsilanti MI 9 458 56:10.3 18:07/M
47 Betty Adams Livonia MI 7 466 56:40.0 18:17/M
48 Kyrsten Milatz West Bloomfield MI 14 477 57:09.8 18:26/M
49 Eden Schwartz Warren MI 12 481 57:32.4 18:34/M
50 Madison Paye West Bloomfield MI 12 482 57:32.5 18:34/M
51 Alexandra King Davison MI 9 502 59:50.3 19:18/M
52 Ariana King South Lyon MI 5 503 59:51.2 19:18/M
53 Ecoy Ojiro Walled Lake MI 4 515 1:00:38.3 19:34/M
54 Lydia Khami West Bloomfield MI 2 523 1:03:35.7 20:31/M

Female 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mercedes Howie Wolverine Lake MI 16 31 22:57.8 7:24/M
2 Caroline Barrett Wixom MI 17 41 24:09.6 7:47/M
3 Kylie Hoef Walled Lake MI 16 45 24:34.1 7:55/M
4 Cassandra Downey Walled Lake MI 18 60 25:43.9 8:18/M
5 Megan Varcie Walled Lake MI 16 70 26:15.8 8:28/M
6 Shelby Maldonado Grass Lake MI 18 75 26:31.0 8:33/M
7 Florane Pralong Huntington Woods MI 18 85 27:03.4 8:44/M
8 Erin McCarthy Walled Lake MI 16 120 28:56.7 9:20/M
9 Rachel Striks Commerce Twp. MI 15 121 28:56.8 9:20/M
10 Kennedy Ervin Commerce Twp MI 18 168 32:25.6 10:27/M
11 Rebekah Witkowski Novi MI 17 169 32:25.7 10:27/M
12 Rebekah Witkowski Walled Lake MI 17 170 32:25.8 10:27/M
13 Annie Bischoff West Bloomfield MI 17 172 32:40.6 10:32/M
14 Amy Vangieson Walled Lake MI 16 194 33:41.3 10:52/M
15 Margaret Guzaryants Novi MI 19 223 35:46.5 11:32/M
16 Jessica Fegely Walled Lake MI 17 224 36:07.4 11:39/M
17 Alyse Dietz Commerce Twp MI 16 237 37:11.3 12:00/M
18 Alyssa Smukala Walled Lake 16 245 37:52.6 12:13/M
19 Jessica Rockwell Wixom 15 257 38:53.4 12:33/M
20 Stephanie Schuldt Wixom MI 17 270 40:41.9 13:07/M
21 Krista Fog Walled Lake MI 17 271 40:42.2 13:08/M
22 Natalie Nichols Walled Lake MI 17 285 42:31.4 13:43/M
23 Abby Sachs West Bloomfield MI 16 290 43:07.6 13:55/M
24 Maddie Adkins Walled Lake MI 16 295 45:09.3 14:34/M
25 Katie Phelps Walled Lake MI 17 308 46:37.8 15:02/M
26 Morgan Meredyk Walled Lake MI 17 309 46:38.3 15:03/M
27 Kathryn Vreelard Wixom 16 320 47:01.8 15:10/M
28 Cait Cummins West Bloomfield MI 18 431 54:54.8 17:43/M
29 Samantha Lacross Wixom MI 15 446 55:43.6 17:58/M
30 Alexis Lubin Commerce Twp. MI 15 447 55:43.9 17:58/M
31 Marie Getzen Walled Lake MI 16 448 55:44.4 17:59/M
32 Michaela Coutts Westland MI 18 450 55:52.9 18:01/M
33 Hannah Milbrandt Commerce Twp MI 16 494 58:42.0 18:56/M

Female 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kelsey Prena West Bloomfield MI 23 97 27:32.0 8:53/M
2 Allie Dykstra Commerce Twp. MI 22 107 28:11.2 9:05/M
3 Kari Prena West Bloomfield MI 23 115 28:51.0 9:18/M
4 Kendra Laurion Ypsilanti MI 22 132 29:28.4 9:30/M
5 Meghan Lingle Walled Lake MI 24 133 29:32.5 9:32/M
6 Katie Helzer Walled Lake MI 21 146 30:17.2 9:46/M
7 Alexandria Dmoch West Bloomfield MI 21 149 30:29.3 9:50/M
8 Katie Jenereaux Walled Lake MI 22 188 33:16.9 10:44/M
9 Stephanie Dater Novi MI 23 265 39:27.0 12:44/M
10 Allison Safko West Bloomfield MI 21 318 46:58.0 15:09/M
11 Emily Pannecouk Walled Lake MI 24 354 49:07.3 15:51/M
12 Hillary Goszczynski Commerce Twp. MI 21 464 56:39.2 18:16/M
13 Mariah Horne Walled Lake MI 22 469 56:41.6 18:17/M

Female 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Elizabeth Zennedjian Birmingham MI 26 95 27:31.9 8:53/M
2 Kathleen Miller Wixom MI 26 124 29:03.2 9:22/M
3 Teryn Reynolds St. Clair Shores MI 28 141 30:09.0 9:44/M
4 Rachel Baird Kalamazoo MI 29 142 30:12.2 9:45/M
5 Melissa Holton Walled Lake MI 27 160 30:54.7 9:58/M
6 Elyse Muehl Walled Lake MI 28 162 31:07.7 10:02/M
7 Ashley Harker Royal Oak MI 28 175 32:44.4 10:34/M
8 Shanon Darga Walled Lake MI 28 184 33:14.2 10:43/M
9 Amy Hyde Davison MI 27 198 34:15.0 11:03/M
10 Amanda Miller Royal Oak MI 25 209 35:06.6 11:19/M
11 Stacie Stierman Westland MI 26 232 36:44.8 11:51/M
12 Vanessa Alexa Waterford MI 29 240 37:22.6 12:03/M
13 Rachael Fryer Westland MI 25 254 38:35.7 12:27/M
14 Jessica Wolfe New Hudson MI 29 286 42:47.7 13:48/M
15 Andrea Stalter Warren MI 28 289 42:59.7 13:52/M
16 Danielle Tyminski Novi MI 27 301 45:40.4 14:44/M
17 Rachel Lipinski White Lake MI 29 302 45:52.2 14:48/M
18 Jessica Livernois Bloomfield Hills MI 29 332 47:31.8 15:20/M
19 Jessica Lupo Utica MI 26 352 49:03.7 15:49/M
20 Nicole Preville Walled Lake MI 26 393 53:02.8 17:06/M
21 Jill Flora Canton MI 25 398 53:25.0 17:14/M
22 Lauren O'Toole Troy MI 28 402 53:30.2 17:15/M
23 Melissa Jones Burton MI 28 405 53:31.7 17:16/M
24 Amy Coppernoll Jackson MI 27 417 54:02.3 17:26/M
25 Lisa Larson Belleville MI 28 418 54:02.5 17:26/M
26 Anne Maxwell Clarkston MI 25 423 54:18.5 17:31/M
27 Marija Bogachuk West Bloomfield MI 27 442 55:11.6 17:48/M
28 Yekaterina Lorenz Commerce Twp. MI 27 459 56:15.6 18:09/M
29 Sandra Tominric West Bloomfield MI 27 463 56:25.5 18:12/M
30 Leslie Mattei Walled Lake MI 25 467 56:40.4 18:17/M
31 Rachael Beaudoin Novi MI 25 474 57:01.2 18:24/M
32 Lindsey Wells Novi MI 27 520 1:03:25.3 20:27/M

Female 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jessica Humphrey Troy MI 30 96 27:31.9 8:53/M
2 Erin Bridge Novi MI 34 112 28:46.0 9:17/M
3 Nicole Tournaud White Lake MI 30 131 29:27.6 9:30/M
4 Kim Seets White Lake MI 34 153 30:34.2 9:52/M
5 Amber Schmitt Walled Lake MI 30 178 32:54.9 10:37/M
6 Erin Currin Commerce Township MI 30 206 35:05.9 11:19/M
7 Sara Orzech Commerce Twp. MI 33 255 38:39.6 12:28/M
8 Elizabeth Patterson Belleville MI 31 264 39:10.0 12:38/M
9 Sarah Lueck White Lake MI 33 273 40:46.9 13:09/M
10 Brianna Okamoto White Lake MI 32 283 42:21.3 13:40/M
11 Katie Simon Wixom 33 311 46:39.2 15:03/M
12 Lindsay Cook Walled Lake MI 30 333 47:35.3 15:21/M
13 Julie Lupo Utica MI 34 351 49:03.1 15:49/M
14 Raeann Fenwick South Lyon MI 33 365 50:32.7 16:18/M
15 Christy Shepard Commerce Twp. MI 34 407 53:38.6 17:18/M
16 Nicole Guarino Wixom 31 456 56:08.7 18:06/M
17 Erika Kaminski Livonia MI 31 461 56:24.1 18:12/M
18 Susie Studer Howell MI 33 462 56:24.9 18:12/M
19 Brooke Smiley Brighton MI 31 514 1:00:34.3 19:32/M
20 Kimberly Schaaf White Lake MI 34 527 1:05:01.7 20:58/M

Female 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Middleton Livonia MI 36 28 22:42.4 7:19/M
2 Kim Jess Highland 38 89 27:16.7 8:48/M
3 Michelle Moskal Wixom MI 36 138 29:59.2 9:40/M
4 Meagan Polak Commerce Township MI 39 143 30:12.3 9:45/M
5 Lacy Debruyn West Bloomfield MI 35 154 30:35.8 9:52/M
6 Amanda Beckett Holly MI 36 163 31:26.0 10:08/M
7 Amanda Rudy Walled Lake MI 36 167 32:17.4 10:25/M
8 Kristi Stuetzer Commerce Twp. MI 37 221 35:45.3 11:32/M
9 Rachel Frantz Milford MI 35 312 46:43.4 15:04/M
10 Randa Khami West Bloomfield MI 39 322 47:04.1 15:11/M
11 Anna Berkovich Commerce Twp MI 35 334 47:36.1 15:21/M
12 Jaime Greaves Commerce Township MI 37 336 47:42.1 15:23/M
13 Kristen Cochran Ypsilanti MI 39 345 48:30.8 15:39/M
14 Christy Allen Ypsilanti MI 37 347 48:30.9 15:39/M
15 Neyran Brikho Commerce Twp MI 39 382 52:13.3 16:51/M
16 Tami Magee South Lyon MI 38 388 52:48.3 17:02/M
17 Elizabeth Geiser West Bloomfield MI 36 394 53:11.4 17:09/M
18 Jamie Frayer-Jones Plymouth MI 35 416 54:01.8 17:25/M
19 Rita Goldman West Bloomfield MI 35 419 54:03.2 17:26/M
20 Melissa Baur Commerce Twp MI 39 453 55:54.3 18:02/M
21 Sheila Adams Livonia MI 38 465 56:39.9 18:16/M
22 Barb Adams Walled Lake MI 36 468 56:40.7 18:17/M
23 Liz Smukal Walled Lake MI 39 470 56:41.9 18:17/M
24 Nicole Morodan Wixom 38 491 58:39.4 18:55/M
25 Mindy Caleca Saint Clair Shores MI 35 493 58:41.6 18:56/M
26 Adrienne Wells Belleville MI 38 528 1:07:53.9 21:54/M
27 Akua Marshall Belleville MI 37 529 1:07:54.1 21:54/M

Female 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paulette Walker Walled Lake MI 40 52 25:18.5 8:10/M
2 Marleen Aldea Pleasant Ridge MI 43 66 26:07.1 8:25/M
3 Cathy Burr Novi MI 40 116 28:54.5 9:19/M
4 Erin Greaves Farmington MI 42 128 29:10.4 9:25/M
5 Leslie Robison West Bloomfield MI 43 148 30:26.0 9:49/M
6 Beth Porter Commerce Township MI 43 186 33:16.1 10:44/M
7 Angie Biel Walled Lake MI 42 231 36:42.9 11:50/M
8 Kristin Fisher Commerce Twp MI 43 241 37:24.9 12:04/M
9 Michele Liotino Commerce Twp MI 42 243 37:27.5 12:05/M
10 Patricia Raines Wolverine Lake MI 43 262 38:59.1 12:35/M
11 Laura Jacobs Novi MI 44 272 40:42.5 13:08/M
12 Monique Gesund Walled Lake MI 40 279 41:38.9 13:26/M
13 Maureen Robinson Fenton MI 43 291 43:33.3 14:03/M
14 Nida Delpup Farmington MI 43 313 46:53.0 15:07/M
15 Maria Riste Walled Lake 42 324 47:17.1 15:15/M
16 April Bousamra Commerce Twp. MI 42 349 49:01.8 15:49/M
17 Vivian Dabish West Bloomfield MI 40 350 49:02.7 15:49/M
18 Julie Rachner Walled Lake MI 44 356 49:44.5 16:03/M
19 Rachael Wirostek Oakley MI 40 368 50:36.9 16:19/M
20 Anna Amcheslavsky Commerce Twp MI 42 396 53:22.3 17:13/M
21 Kelly Collins Ypsilanti MI 43 404 53:31.6 17:16/M
22 Amy Grzymkowski Commerce Twp MI 43 406 53:36.5 17:17/M
23 Jennifer Showalter Commerce Twp. MI 42 449 55:52.6 18:01/M
24 Christy Milbrandt Commerce Twp MI 44 492 58:41.2 18:56/M
25 Amber King South Lyon MI 44 505 59:56.7 19:20/M
26 Natalie Miller Waterford MI 44 506 1:00:00.5 19:21/M
27 Belleami Vess Waterford MI 44 518 1:02:00.6 20:00/M
28 Tara Khami West Bloomfield MI 40 530 1:09:03.1 22:16/M

Female 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Barb Dmoch West Bloomfield 47 59 25:40.8 8:17/M
2 Pamela Chiappetta Fenton MI 49 111 28:33.5 9:13/M
3 Kris Perinoff Walled Lake MI 47 118 28:56.4 9:20/M
4 Lori Norgrove Commerce Township 45 122 28:57.5 9:20/M
5 Tracy Hjorth Commerce Twp. MI 48 145 30:16.0 9:46/M
6 Kathleen O'Connor Commerce Twp. MI 48 156 30:38.7 9:53/M
7 Meredith Krupic Commerce Twp MI 47 165 31:59.9 10:19/M
8 Julie Fegely Walled Lake MI 48 174 32:44.2 10:34/M
9 Janice Bourlier Commerce Twp MI 47 177 32:53.1 10:36/M
10 Laura Willemsen Walled Lake MI 46 205 35:02.9 11:18/M
11 Kristi Lines Wolverine Lake MI 47 233 36:45.0 11:51/M
12 Stacey Dehnbostel White Lake MI 48 244 37:29.9 12:05/M
13 Lisa Mack Wixom MI 46 246 37:55.7 12:14/M
14 Svetlana Zikherman 45 259 38:56.1 12:34/M
15 Diana Williams Troy MI 47 260 38:57.0 12:34/M
16 Patricia Eaton Plymouth MI 47 263 39:03.7 12:36/M
17 Robin Walker Walled Lake MI 48 268 39:36.4 12:46/M
18 Shellie Martin Walled Lake MI 47 274 40:57.2 13:13/M
19 Ann Raske Wixom MI 46 292 43:33.6 14:03/M
20 Lisa Safko West Bloomfield MI 49 306 46:11.0 14:54/M
21 Carolyn Phelps Walled Lake MI 45 310 46:38.8 15:03/M
22 Linda Mitchell Wixom 47 330 47:23.6 15:17/M
23 Karen Vreeland Wixom 48 361 50:18.6 16:14/M
24 Kathy Nichol Canton MI 46 379 52:01.3 16:47/M
25 Heidi Scheer Walled Lake MI 47 391 52:59.0 17:05/M
26 Tammy Brown West Bloomfield MI 46 400 53:26.0 17:14/M
27 Monica Tetreault Commerce Twp. MI 45 421 54:06.7 17:27/M
28 Dorothy Vangel Commerce Township MI 46 440 55:11.0 17:48/M
29 Laura Weikel Commerce Two MI 46 454 56:01.3 18:04/M
30 Larenne Clark Walled Lake MI 49 471 56:45.1 18:18/M
31 Larenne Clark Walled Lake MI 49 472 56:47.5 18:19/M
32 Karen Milatz West Bloomfield MI 46 475 57:01.9 18:24/M
33 Beth Seidler Clinton Township MI 47 485 57:51.0 18:40/M
34 N Hammond Franklin MI 45 486 57:51.8 18:40/M
35 Terri Steele Roseville MI 45 508 1:00:04.5 19:23/M
36 Jen Wall Walled Lake MI 47 513 1:00:33.6 19:32/M

Female 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Karen Semaan West Bloomfield MI 51 53 25:20.5 8:10/M
2 Moira Morgan White Lake MI 51 73 26:29.8 8:33/M
3 Sandra Brincat Commerce MI 50 126 29:05.9 9:23/M
4 Carol Ames Novi MI 50 164 31:59.1 10:19/M
5 Diane McLaughlin West Bloomfield MI 50 192 33:29.5 10:48/M
6 Rita Cremering Walled Lake MI 53 193 33:34.1 10:50/M
7 Akosua Dow Ypsilanti MI 51 207 35:06.5 11:19/M
8 Laura Humann Commerce Twp. MI 51 215 35:12.2 11:21/M
9 Whitney O'Hotzke White Lake MI 50 249 38:07.6 12:18/M
10 Kathy Williams Wixom MI 54 258 38:54.5 12:33/M
11 Mary Crockett Commerce Township 50 266 39:28.5 12:44/M
12 Mary Leimbach Commerce MI 51 267 39:29.2 12:44/M
13 Kelly Dykstra Commerce Twp. MI 51 305 46:10.7 14:54/M
14 Diana Page Grand Blanc MI 53 314 46:54.0 15:08/M
15 Kathleen Merchak West Bloomfield MI 53 316 46:55.8 15:08/M
16 Julie Semroc Walled Lake MI 50 327 47:20.9 15:16/M
17 Karen Koshen Walled Lake 54 328 47:21.2 15:16/M
18 Marcy Funni Wolverine Lake MI 50 331 47:23.7 15:17/M
19 Georgette Robinson Walled Lake MI 54 338 48:05.9 15:31/M
20 Beth Hudspeth Commerce Township MI 51 355 49:15.0 15:53/M
21 Karen Wirostek Oakley 51 367 50:36.4 16:19/M
22 Jill Leckenby Novi MI 51 369 50:39.3 16:20/M
23 Joann Berg Commerce MI 53 374 51:29.9 16:36/M
24 Gail Jenereaux Walled Lake MI 53 375 51:34.0 16:38/M
25 Rowena Adamowski Walled Lake MI 50 409 53:45.8 17:20/M
26 Lynn Blaze Wixom 51 411 53:49.2 17:22/M
27 Barbara Stewart Walled Lake MI 54 412 53:49.7 17:22/M
28 Karen McConnell West Bloomfield MI 50 413 53:52.3 17:23/M
29 Roxanne McCallum Commerce Twp. MI 54 426 54:48.7 17:41/M
30 Laurie Terzano Walled Lake MI 51 478 57:17.9 18:29/M
31 Donna Prahl Walled Lake MI 51 484 57:44.1 18:37/M
32 Debbie Cromwell Walled Lake MI 54 488 57:57.1 18:42/M
33 Denise Robinson Commerce Twp MI 53 497 58:57.3 19:01/M
34 Lynne Helton Commerce Twp MI 54 499 59:01.0 19:02/M
35 Natalie Turner St. Clair Shores MI 50 509 1:00:12.6 19:25/M
36 Sandra Crotty Saint Clair Shores MI 54 519 1:02:02.6 20:01/M
37 Patricia Cedeno Novi MI 50 522 1:03:35.1 20:31/M
38 Dawn Velardo Saint Clair Shores MI 54 525 1:04:25.5 20:47/M

Female 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paula Johnson Canton MI 57 125 29:04.0 9:23/M
2 Lyudmila Dokshina Commerce Township MI 58 297 45:12.4 14:35/M
3 Kathy Coriasso Grand Blanc MI 56 315 46:54.3 15:08/M
4 Rosemary O'Malley Hoye Birmingham MI 57 317 46:56.2 15:08/M
5 Sheila Walk Wixom MI 55 325 47:18.4 15:15/M
6 Kim Clees White Lake MI 55 326 47:19.0 15:16/M
7 Nancy Baron West Bloomfield 57 329 47:22.3 15:17/M
8 Laurie Prena West Bloomfield MI 56 353 49:05.5 15:50/M
9 Deborah Filo Grand Blanc MI 55 370 51:04.1 16:28/M
10 Kim Watts Walled Lake MI 56 373 51:29.2 16:36/M
11 Donice Mattei West Bloomfield MI 59 376 51:34.4 16:38/M
12 Dorothy Smiley Wixom MI 59 381 52:02.3 16:47/M
13 Mary Flora Canton MI 59 399 53:25.1 17:14/M
14 Cindy Serling Walled Lake MI 57 428 54:51.5 17:42/M
15 Tamara Mastro West Bloomfield MI 58 429 54:52.1 17:42/M
16 Maggie Maxwell Clarkston MI 55 443 55:18.2 17:50/M
17 Beverly Camarata New Hudson MI 56 451 55:53.1 18:02/M
18 Marcy Schulman West Bloomfield MI 56 490 58:32.2 18:53/M
19 Melody Boivin Saint Clair Shores MI 57 496 58:44.9 18:57/M
20 Kathy Rogoza Walled Lake MI 58 498 58:58.4 19:01/M
21 Marria Campbell Commerce Twp MI 56 500 59:01.1 19:02/M
22 Brenda Lee Szlachta Harrison Township MI 56 501 59:17.4 19:07/M
23 Christine Ardin Livonia MI 58 512 1:00:32.2 19:32/M
24 Fran Velardo Clinton Township MI 56 524 1:04:25.0 20:47/M

Female 60 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Fisher Novi MI 61 77 26:31.3 8:33/M
2 Mary Ann Balon Washington MI 65 180 33:02.7 10:39/M
3 Sheryl Walsh Novi 60 278 41:37.6 13:25/M
4 Karen Scanlon Brighton MI 72 346 48:30.8 15:39/M
5 Sherry Kriegshauser Tonganoxie KS 61 348 48:47.2 15:44/M
6 Debra Johnson Williamsburg MI 60 358 49:51.5 16:05/M
7 Gloria Marsh Grand Blanc MI 62 424 54:39.3 17:38/M
8 Sue Siemaszko Royal Oak MI 65 435 55:01.5 17:45/M
9 Theresa Parker Commerce Twp. MI 65 452 55:53.1 18:02/M
10 Judi Putnam Novi MI 71 473 56:47.9 18:19/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michael Lavallee Rochester Hills MI 36 1 17:20.7 5:35/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ernest Mack Wolverine Lake MI 46 20 22:04.2 7:07/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sam Barrett Wixom MI 14 5 19:23.4 6:15/M
2 Harrison Grzymkowski Commerce Twp MI 12 8 19:50.3 6:24/M
3 Evan Ziehl Rochester MI 14 11 20:05.6 6:29/M
4 George Drallos Commerce Township MI 13 16 21:22.2 6:54/M
5 Jeremy Balzer Commerce Twp. MI 13 24 22:29.4 7:15/M
6 Hector Ramirez Commerce Twp 14 25 22:38.0 7:18/M
7 Thomas Polak Commerce Township MI 12 44 24:26.8 7:53/M
8 Douglas Tischler Novi MI 14 47 24:43.9 7:58/M
9 Unknown Partic. 901 48 24:51.3 8:01/M
10 Nicholas Liotino Commerce Twp MI 11 56 25:30.0 8:14/M
11 Matthew Ford Southfield MI 14 67 26:09.1 8:26/M
12 Spencer Landry Commerce Twp MI 13 74 26:30.0 8:33/M
13 Paul Vangel Commerce Township MI 12 87 27:10.4 8:46/M
14 Sam Penrod Commerce Twp 14 99 27:43.7 8:56/M
15 Jason Weber Commerce Twp. MI 14 100 27:43.9 8:56/M
16 Brian Ostapenko Walled Lake MI 12 113 28:48.0 9:17/M
17 Kc Fegely Walled Lake MI 12 119 28:56.6 9:20/M
18 Michael Heyr Commerce Twp 14 144 30:15.9 9:45/M
19 Adam Koerber Commerce Twp. MI 12 151 30:32.8 9:51/M
20 David Brown, Jr. West Bloomfield MI 14 161 30:55.4 9:58/M
21 Evan Biel Walled Lake MI 10 200 34:34.4 11:09/M
22 John Willemsen Walled Lake MI 12 202 34:42.0 11:12/M
23 Trae Hjorth Walled Lake MI 14 203 34:42.3 11:12/M
24 Tate Hjorth Commerce Twp. MI 12 204 34:45.8 11:13/M
25 Devin Yee Commerce Twp. MI 09 219 35:27.0 11:26/M
26 Brendan Nell Commerce Twp MI 12 222 35:45.4 11:32/M
27 Seth Geelhood Commerce Twp. MI 12 228 36:26.7 11:45/M
28 Tyler Baur Commerce Twp MI 2 229 36:27.1 11:45/M
29 Mike Trombetta Walled Lake MI 12 230 36:28.9 11:46/M
30 Jacob Hoffman Walled Lake MI 14 236 37:11.0 12:00/M
31 Yuto Ojiro Wolverine Lake 10 248 38:04.3 12:17/M
32 Brennan Gesund Walled Lake MI 7 275 41:35.2 13:25/M
33 Shane Rachner Walled Lake MI 7 277 41:37.3 13:25/M
34 Collin Greaves Commerce Twp. MI 12 280 41:50.0 13:30/M
35 Kyle Geiser West Bloomfield MI 6 282 41:54.8 13:31/M
36 Andrew Riste Walled Lake MI 11 288 42:54.8 13:50/M
37 Gavin Showalter Commerce Twp. MI 3 293 43:47.4 14:07/M
38 Gavin Khami West Bloomfield MI 10 321 47:03.2 15:11/M
39 Unknown Partic. 950 344 48:29.5 15:38/M
40 Koki Ojiro Walled Lake MI 12 359 49:57.7 16:07/M
41 Carson Scheer Walled Lake MI 14 378 51:56.0 16:45/M
42 Jake Berkovich Commerce Twp MI 9 395 53:16.3 17:11/M
43 Michael Goldman West Bloomfield MI 7 415 54:00.2 17:25/M
44 Joey Tetreault Commerce Twp. MI 10 420 54:06.5 17:27/M
45 Nolan Wall Walled Lake MI 13 436 55:07.1 17:47/M
46 Michael Vangel Commerce Township MI 14 438 55:08.4 17:47/M
47 Cj Webber Belleville MI 6 479 57:31.6 18:33/M
48 Zachary Baur Commerce Twp MI 9 510 1:00:19.9 19:27/M
49 Riley Wall Walled Lake MI 10 511 1:00:20.4 19:28/M
50 Daniel Polak Commerce Township MI 11 517 1:01:07.1 19:43/M
51 Zander Schaaf White Lake MI 09 526 1:05:01.4 20:58/M

Male 15 to 19

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Jeffrey Dunagin Wolverine Lake MI 16 2 19:16.6 6:13/M
2 Zane Coplai West Bloomfield MI 16 3 19:17.6 6:13/M
3 Jared Hill Walled Lake MI 15 4 19:18.1 6:14/M
4 Zac Pepin Walled Lake MI 15 6 19:34.9 6:19/M
5 Steven Hoef Commerce Twp MI 18 7 19:35.4 6:19/M
6 Jayden Boman Wixom MI 17 9 19:58.5 6:26/M
7 Alexander Meredyk Commerce MI 17 12 20:39.4 6:40/M
8 Drake Temple Wixom MI 17 15 20:55.1 6:45/M
9 Jacob Chinarian Wolverine Lake MI 16 17 21:27.3 6:55/M
10 Zach Bryce West Bloomfield MI 16 18 21:35.0 6:58/M
11 Patrick Rori Commerce Twp. MI 16 19 21:35.2 6:58/M
12 Tyler Mack Wixom MI 18 21 22:15.9 7:11/M
13 Bruce Martin Walled Lake MI 17 22 22:21.3 7:13/M
14 Joel Todd Commerce Township MI 18 26 22:38.0 7:18/M
15 Preet Patel West Bloomfield MI 17 30 22:56.2 7:24/M
16 Jacob Fisher Commerce Twp MI 17 32 23:02.4 7:26/M
17 Nick Carolin Northville MI 15 38 23:56.3 7:43/M
18 Daniel Heyn Commerce MI 18 42 24:15.9 7:49/M
19 Jake Leimbach Commerce MI 17 46 24:37.5 7:56/M
20 Andrew Chinarian Wolverine Lake MI 17 50 25:12.7 8:08/M
21 Kalvin Knourna Commerce Twp. MI 16 55 25:27.8 8:13/M
22 Sawyer Dmoch West Bloomfield MI 19 57 25:30.0 8:14/M
23 Parker Krupic Commerce Twp MI 16 58 25:33.7 8:15/M
24 Miguel Brikho Commerce Twp MI 15 62 25:52.3 8:21/M
25 Benjamin Besh Walled Lake MI 17 64 25:59.0 8:23/M
26 Michael Morelli Walled Lake MI 17 65 25:59.3 8:23/M
27 Connor Nelson Commerce MI 16 76 26:31.1 8:33/M
28 Christopher Bonnen Wixom MI 18 81 26:49.3 8:39/M
29 Jack Rosser West Bloomfield MI 17 86 27:05.9 8:44/M
30 Cameron Crothers Commerce Twp. MI 16 94 27:30.1 8:52/M
31 Nick Krumm Commerce Township MI 17 103 27:58.7 9:01/M
32 Jake Amcheslavsky Commerce Twp MI 16 105 28:00.7 9:02/M
33 Jeff Prahl Walled Lake MI 17 108 28:12.6 9:06/M
34 Jacob Myers Wolverine Lake MI 16 109 28:20.5 9:08/M
35 Lucas Mack Wolverine Lake MI 15 110 28:20.7 9:08/M
36 Seth Rayburn South Lyon MI 19 134 29:41.0 9:35/M
37 Andre Semaan West Bloomfield MI 16 147 30:17.3 9:46/M
38 Logan Manning Commerce MI 16 179 33:02.6 10:39/M
39 Josh Leimbach Walled Lake MI 15 181 33:06.8 10:41/M
40 Noah Bloom West Bloomfield MI 15 183 33:13.3 10:43/M
41 Ryan Kalis Commerce Twp MI 16 185 33:14.8 10:43/M
42 Jacob Ferguson West Bloomfield MI 17 234 36:45.9 11:51/M
43 Carson Koppin West Bloomfield MI 16 252 38:26.1 12:24/M
44 Sam Woznicki Wixom 16 284 42:30.0 13:43/M
45 Michael Dobrowolski Walled Lake MI 19 430 54:54.4 17:43/M
46 Blake McConnell West Bloomfield MI 16 433 54:55.7 17:43/M
47 Josh Orr Commerce MI 15 445 55:41.7 17:58/M
48 Chris Morodan Wixom 19 495 58:44.2 18:57/M

Male 20 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Adam Janicki West Bloomfield MI 21 10 20:04.2 6:28/M
2 Steve Raad Walled Lake MI 20 40 24:01.2 7:45/M
3 Adam Michaud Lake Orion MI 20 69 26:12.2 8:27/M
4 Matt Wisner Novi MI 24 79 26:36.0 8:35/M
5 Brandon Kresge Highland 23 189 33:17.1 10:44/M
6 Zachary Wagner Farmington Hills MI 22 197 34:01.2 10:58/M
7 Zachary Percho Walled Lake 20 432 54:55.5 17:43/M

Male 25 to 29

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tom Kruszewski Commerce Twp MI 28 14 20:50.6 6:43/M
2 Will Christy Troy MI 29 27 22:42.4 7:19/M
3 Jeffrey Poole Commerce Twp 26 54 25:23.0 8:11/M
4 Tim Hickey New Hudson MI 27 91 27:22.0 8:50/M
5 Daniel Miller Wixom MI 29 93 27:29.8 8:52/M
6 Aaron Lawson Walled Lake 27 152 30:32.9 9:51/M
7 Dan Durkin Novi MI 26 191 33:22.7 10:46/M
8 Dustin King Royal Oak MI 29 208 35:06.5 11:19/M
9 Billy McGuffin Fenton MI 27 210 35:07.3 11:20/M
10 Brian Johnson Minneapolis MN 29 216 35:19.8 11:24/M
11 Steven Tominna West Bloomfield MI 29 225 36:19.0 11:43/M
12 Chris Johnston Farmington MI 27 247 37:57.9 12:15/M
13 Kenneth Fryer Westland MI 29 253 38:35.3 12:27/M
14 Brian Tehish Northville MI 27 397 53:24.5 17:14/M
15 Vladimir Bogachuk West Bloomfield MI 26 441 55:11.2 17:48/M
16 Andrew Thuis Novi MI 26 476 57:06.3 18:25/M

Male 30 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Brent Erwin Chicago IL 30 29 22:45.7 7:20/M
2 Andrew Stokes Canton MI 32 106 28:01.5 9:02/M
3 Bill Poirier Macomb MI 34 123 28:58.3 9:21/M
4 Scott Tipton Novi MI 34 155 30:38.4 9:53/M
5 Michael Estelle Clawson MI 31 166 32:13.1 10:24/M
6 Kelly Pozzi Novi MI 33 173 32:41.7 10:33/M
7 Nicholas Yuschak Grand Blanc MI 31 226 36:24.1 11:45/M
8 Keith Peters Farmington 32 287 42:47.8 13:48/M
9 Christopher Jones Sterling Heights MI 33 403 53:31.2 17:16/M
10 Mason Depouw Clarkston MI 30 422 54:17.9 17:31/M
11 John Lorenz Commerce Twp. MI 32 460 56:15.9 18:09/M

Male 35 to 39

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Corey Cramb Royal Oak MI 35 36 23:46.3 7:40/M
2 Danny Baur Commerce Twp MI 38 82 26:53.6 8:40/M
3 Kenneth Baldwin Mount Morris MI 36 130 29:26.8 9:30/M
4 Trevor Geiser West Bloomfield MI 38 281 41:54.4 13:31/M
5 Jason Greaves Commerce Twp MI 39 337 47:43.5 15:24/M
6 Ralph Magee South Lyon MI 39 385 52:45.5 17:01/M
7 Robert Caleca Saint Clair Shores MI 38 389 52:52.4 17:03/M
8 Terry Wardlaw Ypsilanti MI 39 455 56:08.2 18:06/M

Male 40 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Bob Greaves Farmington MI 41 35 23:41.2 7:38/M
2 Larry Walker Walled Lake MI 42 37 23:49.7 7:41/M
3 Matthew Blamn Novi MI 44 90 27:21.9 8:49/M
4 Jason Locke Walled Lake MI 42 104 28:00.5 9:02/M
5 Mike Norgrove Commerce Township 44 114 28:48.7 9:17/M
6 Jason Burr Novi MI 41 117 28:54.8 9:19/M
7 Kiley Jenkins Northville MI 44 136 29:53.4 9:38/M
8 Patrick Debruyn West Bloomfield MI 42 150 30:30.6 9:50/M
9 Todd Gesund Walled Lake MI 44 159 30:51.0 9:57/M
10 Jeff Pontius Novi MI 41 182 33:10.5 10:42/M
11 James Sparks Flint MI 43 201 34:37.0 11:10/M
12 Bassam Brikno West Bloomfield MI 40 211 35:08.5 11:20/M
13 Michael Humann Commerce Twp. MI 44 212 35:10.2 11:21/M
14 Andrew Kunkel Commerce MI 42 213 35:10.9 11:21/M
15 Anthony Swearingen Canton MI 41 220 35:37.8 11:29/M
16 Rick Rachner Walled Lake MI 43 276 41:36.8 13:25/M
17 Ken Showalter Commerce Twp. MI 40 294 44:39.9 14:24/M
18 Chris Polak Commerce Township MI 40 401 53:28.0 17:15/M
19 Chris Webber Belleville MI 40 483 57:32.5 18:34/M

Male 45 to 49

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Chris Kaul Commerce Twp. MI 46 63 25:57.9 8:22/M
2 David Fackelman Commerce Twp MI 47 68 26:09.7 8:26/M
3 Dan Murphy Walled Lake MI 45 84 26:57.0 8:42/M
4 Craig Johnson Wixom MI 47 98 27:41.9 8:56/M
5 David Wagner 49 102 27:54.2 9:00/M
6 James Drumm White Lake 48 157 30:47.5 9:56/M
7 Dan Nichol Canton MI 46 227 36:26.7 11:45/M
8 Jim Paye West Bloomfield MI 49 384 52:38.0 16:59/M
9 John Magee Northville MI 45 386 52:46.7 17:01/M
10 Robert Blaze Wixom 49 410 53:48.7 17:21/M
11 Walt Dmoch West Bloomfield MI 47 434 54:56.6 17:43/M
12 Steve Vangel Jr. Commerce Twp. MI 48 437 55:08.2 17:47/M
13 Juan Cromwell Walled Lake MI 48 487 57:56.7 18:41/M
14 Lyndon King South Lyon MI 49 504 59:55.6 19:20/M
15 Patrick Miller South Lyon MI 45 507 1:00:02.4 19:22/M
16 Yoshiya Ojiro Walled Lake MI 45 516 1:00:52.4 19:38/M

Male 50 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Dave Routledge Commerce Twp. MI 51 88 27:11.6 8:46/M
2 Steve Dykstra Commerce Twp. MI 53 92 27:24.8 8:50/M
3 Anthony Percha Walled Lake MI 54 101 27:52.3 8:59/M
4 Reynold Mirabitur Westland MI 53 135 29:51.4 9:38/M
5 Scot Glidden Commerce 53 137 29:56.6 9:39/M
6 Georg Schulte Whitmore Lake 54 195 33:46.1 10:54/M
7 Brave Hu Novi MI 51 196 33:50.3 10:55/M
8 Eric Kalis Walled Lake MI 50 214 35:10.9 11:21/M
9 Jim Kosky Commerce MI 51 300 45:37.7 14:43/M
10 Tim Martin Walled Lake MI 53 339 48:06.3 15:31/M
11 Dean Blood White Lake MI 53 362 50:19.1 16:14/M
12 Ala Dabish West Bloomfield MI 50 371 51:14.1 16:32/M
13 John McCallum Ortonville MI 54 425 54:44.7 17:39/M
14 Dean McConnell West Bloomfield MI 52 444 55:29.0 17:54/M
15 Tim Velardo St. Clair Shores MI 54 521 1:03:26.0 20:28/M

Male 55 to 59

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Paul Maxwell Clarkston MI 57 61 25:47.0 8:19/M
2 Mike Muha Wixom MI 56 80 26:39.1 8:36/M
3 Doug Pontious Walled Lake MI 55 83 26:54.3 8:41/M
4 Frank Smith Wixom MI 58 127 29:09.8 9:24/M
5 John Kinch Armada MI 57 129 29:18.0 9:27/M
6 Ted Koppen Commerce MI 57 187 33:16.6 10:44/M
7 Bruce Berndt Farmington MI 55 242 37:25.6 12:04/M
8 Dan Williams Wixom MI 56 256 38:50.0 12:32/M
9 Jim O'Connor Commerce Twp. MI 59 364 50:21.3 16:15/M
10 Tom Deschamps Walled Lake MI 57 387 52:48.2 17:02/M
11 Michael Marsh Grand Blanc MI 57 427 54:48.7 17:41/M

Male 60 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 James Carlton White Lake MI 71 33 23:14.5 7:30/M
2 Daniel Balon Washington MI 64 171 32:31.8 10:29/M
3 Paul Leece Livonia MI 71 190 33:20.2 10:45/M
4 William Safko West Bloomfield MI 65 307 46:12.8 14:54/M
5 Richard Vreeland Commerce Twp MI 71 363 50:20.7 16:14/M
6 Keith E. Smiley Wixom MI 60 380 52:01.9 16:47/M
7 Matt Prosoli Farmington MI 64 439 55:08.8 17:47/M
8 David Williams Novi MI 60 480 57:32.3 18:34/M
9 Jeff Schulman West Bloomfield MI 60 489 58:31.8 18:53/M



Passion for Life
Age Group Results
March 30, 2014
Results By Rotpac Racing

5 mile
Female Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Boyle Cohoctah MI 27 3 28:39.8 5:44/M

Female Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Heidi Drallos Commerce Township MI 51 15 36:28.5 7:18/M

Female 15 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Shae Hoffman Wolverine Lake MI 16 54 42:41.0 8:32/M
2 Aubrey Konal Rochester Hills MI 18 79 46:28.5 9:18/M
3 Lindsay Artress Burton MI 22 117 51:12.2 10:14/M
4 Catie Marsh Saint Clair Shores MI 21 133 52:53.4 10:35/M

Female 25 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Katherine Randall Dearborn MI 33 11 35:09.2 7:02/M
2 Billie Howie Wolverine Lake MI 32 16 36:33.7 7:19/M
3 Ashley Truan Beverly Hills MI 30 30 38:50.1 7:46/M
4 Christie Asam Walled Lake MI 34 38 39:50.1 7:58/M
5 Julie Glissman Walled Lake MI 33 43 41:05.3 8:13/M
6 Kim Nguyen Walled Lake MI 30 67 44:29.2 8:54/M
7 Ashlee Carnahan Commerce Twp 27 72 45:21.4 9:04/M
8 Jennifer Moeller West Bloomfield MI 29 81 46:47.2 9:21/M
9 Laurie Flohr Livonia MI 26 82 46:50.8 9:22/M
10 Britni Maffesoli West Bloomfield MI 27 84 46:57.9 9:23/M
11 Katie Green Royal Oak MI 28 90 47:20.5 9:28/M
12 Heather Roesner Royal Oak MI 28 91 47:20.8 9:28/M
13 Amanda Morris Commerce Twp. MI 32 104 49:14.1 9:51/M
14 Jen Swartzmiller Farmington MI 25 114 50:40.2 10:08/M
15 Holly Holmes Wixom 31 141 54:18.0 10:52/M
16 Jenna Davis Lake Orion MI 32 145 55:45.6 11:09/M
17 Jessica Walker Novi MI 30 149 57:51.6 11:34/M
18 Ashley Velardo St. Clair Shores MI 29 153 59:14.9 11:51/M
19 Heather Rehn Novi MI 28 154 1:00:08.1 12:02/M
20 Amy Kolis Milford MI 28 157 1:14:29.4 14:54/M

Female 35 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Evelyn Terdel Carleton MI 41 24 37:51.6 7:34/M
2 Cindy Orr Commerce Twp. MI 41 25 38:18.8 7:40/M
3 Stacey Michalik Commerce Twp. MI 43 29 38:49.7 7:46/M
4 Amanda Rehm Commerce Township MI 42 32 39:11.3 7:50/M
5 Linda Christenson Walled Lake MI 37 33 39:17.1 7:51/M
6 Jennifer Egli Novi MI 36 58 43:12.8 8:38/M
7 Kristen Cornish Commerce Township MI 39 68 44:31.7 8:54/M
8 Danita Kwiatkowski Commerce Twp. MI 39 69 44:31.9 8:54/M
9 Carissa Dannenberger Walled Lake MI 40 74 45:58.5 9:12/M
10 Jennife Hollister Washington MI 38 76 46:12.6 9:14/M
11 Cynthia Harden Algonac MI 36 78 46:13.5 9:15/M
12 Devin Lippert Wixom MI 36 86 47:10.6 9:26/M
13 Shelly Stempfle Ypsilanti MI 38 109 49:53.0 9:59/M
14 Jennifer Korman Ferndale MI 35 110 49:54.5 9:59/M
15 Jaime Craig Allen Park MI 37 112 50:02.5 10:00/M
16 Melissa McGowan West Bloomfield MI 44 120 51:28.5 10:18/M
17 Erin Siemens Novi MI 42 123 51:42.9 10:20/M
18 Stacie Zotkovich Commerce Twp MI 40 124 51:52.7 10:22/M
19 Heather Burrows Commerce Township MI 41 125 51:52.8 10:22/M
20 Jerome Dykas Garden City MI 38 129 52:05.3 10:25/M
21 Theresa Wood Swartz Creek MI 40 134 53:03.2 10:37/M
22 Jennifer Novell Commerce Twp. MI 35 136 53:44.3 10:45/M
23 Sirisha Sistla Novi MI 38 139 54:06.6 10:49/M
24 Dianne Blakeney Milford MI 44 151 57:58.7 11:36/M

Female 45 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Traci Rink Birmingham MI 47 42 41:01.3 8:12/M
2 Beth Quinn Livonia MI 54 62 43:49.2 8:46/M
3 Jackie Nell Commerce Twp MI 48 66 44:17.3 8:51/M
4 Veronica Jackson Lansing MI 54 73 45:56.3 9:11/M
5 Loriann Fill White Lake MI 46 75 46:02.5 9:12/M
6 Kathy Edwards Walled Lake MI 45 87 47:11.2 9:26/M
7 Ann Hobbs Grand Blanc MI 49 94 47:59.9 9:36/M
8 Suzanne Hollyer Walled Lake MI 45 96 48:04.1 9:37/M
9 Jill Price Grand Blanc MI 45 119 51:22.9 10:16/M
10 Ceily Tomalis Birmingham MI 45 137 53:50.8 10:46/M
11 Maria Makkonen White Lake MI 45 140 54:13.0 10:51/M
12 Diana Maxwell Walled Lake MI 45 146 56:04.1 11:13/M
13 Sheryl Roberts White Lake MI 53 150 57:52.1 11:34/M
14 Lori Stauffer Saint Clair Shores MI 47 156 1:02:00.2 12:24/M

Female 55 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Beauvais Rochester MI 60 36 39:31.4 7:54/M
2 Jane Sanders White Lake MI 58 60 43:18.6 8:40/M
3 Pam Provost Sandusky MI 64 95 48:00.9 9:36/M
4 Denise Erwin Commerce Twp MI 55 99 48:39.0 9:44/M
5 Lora Lazur Northville MI 56 106 49:30.6 9:54/M
6 Judith McKenna Algonac MI 55 111 49:59.3 10:00/M
7 Mary Youtz Commerce Twp. MI 62 116 50:49.7 10:10/M
8 Maureen Gallagher Troy MI 57 122 51:40.1 10:20/M
9 Diane Gavron Wixom 56 127 51:59.7 10:24/M
10 Lori Hulyk Novi MI 55 135 53:20.9 10:40/M
11 Laurie Glissman Plymouth MI 61 148 57:44.5 11:33/M
12 Jane Matthews Grand Blanc MI 68 152 58:10.8 11:38/M

Male Open Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ian Boyle Cohoctah MI 27 1 26:19.0 5:16/M

Male Masters' Winners

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Michael Fisher Commerce Twp MI 43 5 29:58.7 6:00/M

Male 14 and under

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Grant Deaton Goodrich MI 11 17 36:39.4 7:20/M
2 Tyrnan McGowan West Bloomfield MI 11 46 41:53.5 8:23/M
3 Josh Milbrandt Commerce Twp MI 10 50 42:21.1 8:28/M

Male 15 to 24

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Tristan Fackelman Commerce Twp MI 17 4 29:36.7 5:55/M
2 Cory Pontious Walled Lake MI 17 7 31:13.9 6:15/M
3 Alex Sovel West Bloomfield MI 17 22 37:31.9 7:30/M
4 Mario Guevara Commerce Twp MI 18 26 38:24.2 7:41/M
5 Alex Zikherman West Bloomfield MI 15 49 42:20.8 8:28/M
6 Tom Brady Farmington MI 24 70 44:37.3 8:55/M
7 Likhit Sethi White Lake MI 24 85 46:58.9 9:24/M
8 Ryan Paye West Bloomfiled MI 16 101 48:47.6 9:45/M

Male 25 to 34

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 James Rutherford Milford MI 33 10 34:12.4 6:50/M
2 Matthew Wright White Lake MI 34 13 35:41.8 7:08/M
3 Erich Watry Commerce MI 27 14 35:42.7 7:08/M
4 Taylor Doolittle Novi MI 29 21 37:31.1 7:30/M
5 Brad Kloha Mount Pleasant MI 29 23 37:46.7 7:33/M
6 Chad Holton Walled Lake MI 32 31 39:04.6 7:49/M
7 William Waggener Grand Rapids MI 26 34 39:26.9 7:53/M
8 Michael Horwath Novi MI 31 40 40:45.7 8:09/M
9 Justin Jack Novi MI 30 52 42:32.7 8:30/M
10 Jeff Jarrell Walled Lake MI 34 65 44:16.3 8:51/M
11 Nao Matsuda Novi MI 28 88 47:11.7 9:26/M
12 Dan Roesner Royal Oak MI 33 89 47:16.7 9:27/M
13 Andrew Morris Rochester MI 32 103 49:11.4 9:50/M
14 Julie Galbraith Clarkston MI 34 105 49:23.8 9:53/M
15 Derick Smith Northville MI 31 121 51:33.9 10:19/M
16 Adam Borashko Novi MI 32 142 54:19.7 10:52/M
17 John Sovey Brighton MI 32 147 56:44.4 11:21/M

Male 35 to 44

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Johns White Lake MI 35 2 26:49.9 5:22/M
2 Leonardo Brito Ann Arbor MI 43 9 33:59.5 6:48/M
3 Ken Rozenboom Novi MI 40 20 37:21.3 7:28/M
4 Adam Reardon Novi MI 39 27 38:33.2 7:43/M
5 Chris Fryer Wixom MI 37 37 39:32.8 7:54/M
6 Gabriel Paul Grand Blanc MI 40 41 40:45.8 8:09/M
7 David Baier Macomb MI 42 44 41:46.7 8:21/M
8 Jun Kuwayama Novi MI 39 45 41:47.5 8:21/M
9 Craig Russell South Lyon MI 40 47 41:55.0 8:23/M
10 Scott Beach Farmington MI 43 48 42:18.9 8:28/M
11 Mark Piggott Novi MI 39 53 42:38.0 8:32/M
12 Marc Pachla Novi MI 44 57 43:12.4 8:38/M
13 Vaughn Thomann Wixom 40 59 43:14.1 8:39/M
14 Andrew Schaecher Canton MI 39 92 47:22.9 9:28/M
15 Mark Galbraith Davisburg MI 40 93 47:47.1 9:33/M
16 Scott Youtz Commerce Twp MI 37 115 50:48.9 10:10/M
17 Chris Trombetta Commerce Twp MI 44 118 51:22.7 10:16/M
18 Jason Ruge West Bloomfield MI 42 126 51:53.0 10:23/M
19 Jim Crowley Southfield MI 42 143 54:34.9 10:55/M
20 Daniel Pellizzari Toledo OH 39 144 55:06.3 11:01/M
21 Michael Wood Marysville MI 35 158 1:14:34.1 14:55/M

Male 45 to 54

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 Mark Paulson White Lake MI 45 6 30:18.4 6:04/M
2 Jim Cremering Walled Lake MI 53 12 35:16.1 7:03/M
3 Roger Deaton Grand Blanc MI 46 18 36:54.1 7:23/M
4 Thomas Morse Walled Lake MI 45 19 37:04.3 7:25/M
5 David McWilliams Commerce MI 47 39 40:44.7 8:09/M
6 Jim Zittel Waterford MI 50 56 43:11.7 8:38/M
7 Darby Oreilly Novi MI 53 63 44:10.1 8:50/M
8 Phil Milbrandt Commerce Twp MI 47 64 44:12.4 8:50/M
9 Brad Bowers Holly MI 49 77 46:12.9 9:14/M
10 Carmi Edwards Walled Lake MI 46 80 46:34.9 9:19/M
11 David Soubeyrand Livonia MI 45 83 46:51.1 9:22/M
12 David Anderson Ypsilanti MI 53 98 48:23.2 9:41/M
13 Ralf Siemens Novi MI 51 102 49:05.1 9:49/M
14 Ed Dietz Commerce Twp MI 48 132 52:35.5 10:31/M
15 Kaz Fukada Farmington MI 47 155 1:00:45.7 12:09/M

Male 55 and over

Place Name City Age Overall Total Time Pace
1 John Tarkowski Northville MI 61 8 33:17.0 6:39/M
2 Chester Karash Davisburg MI 57 28 38:49.5 7:46/M
3 Geoffrey Osgood Algonac MI 55 35 39:27.0 7:53/M
4 James Rivamonte Commerce Twp. MI 57 51 42:26.6 8:29/M
5 Ken Lazur Northville MI 59 55 42:50.0 8:34/M
6 Chris Utberg Commerce Twp MI 58 61 43:29.8 8:42/M
7 Ronald Foon Birmingham MI 69 71 44:39.3 8:56/M
8 Bob Forbes Novi MI 55 97 48:22.0 9:40/M
9 Leonard Constantine New Baltimore MI 60 100 48:46.3 9:45/M
10 David Paine Milford MI 59 107 49:36.9 9:55/M
11 Richard Jones Highland MI 60 108 49:51.9 9:58/M
12 Joseph Sloan Williamsburg MI 60 113 50:20.9 10:04/M
13 Charles Faull Wixom 60 128 52:00.0 10:24/M
14 Fred Mannix Commerce Twp MI 57 130 52:06.2 10:25/M
15 Michael Smith Franklin MI 63 131 52:06.2 10:25/M
16 Dan Sanders White Lake MI 58 138 54:04.5 10:49/M

Walled Lake, MI
Provided by Rotpac Racing, L.L.C.