2014 Blarney Stone

back to results

Mar. 16, 2014

2014 Blarney Stone
Potterville, MI
Provided by Michigan Running Foundation


The Blarney Stone
Age Group Results
March 16, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

5k Run/Walk
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Tarr 51 10 24:23.1 7:45/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rachelle Border 42 31 28:50.0 9:16/M

Female 15 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mckenzie Blankenship 10 56 33:45.6 10:53/M
2 Tess Williams 10 58 33:56.4 10:57/M
3 Alaina Graham 11 59 33:56.9 10:57/M
4 Haley Reed 13 67 36:15.5 11:42/M
5 Jael Tombaugh 11 77 39:36.0 12:46/M

Female 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Natalie Schalk 17 14 24:54.2 8:02/M
2 Maddison Nelson 16 84 41:13.7 13:18/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Melissa Pohl 21 26 28:12.2 9:06/M
2 Melanie Latson 24 42 30:32.9 9:51/M
3 Chelsea Locke 21 52 32:30.4 10:29/M
4 Melanie Durkee 21 82 40:21.4 13:01/M
5 Amanda Maze 21 93 46:00.0 14:50/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jennifer Adams 29 20 27:03.4 8:44/M
2 Kristi Love 27 21 27:37.6 8:55/M
3 Karissa L. Stoecker 29 23 27:57.0 9:01/M
4 Brooke Gallagher 26 30 28:31.0 9:12/M
5 Connie Fitzpatrick 27 46 31:38.1 10:12/M
6 Rachel Meade 27 62 34:33.7 11:09/M
7 Amanda Stype 27 76 38:39.4 12:28/M
8 Megan Buonodono 29 83 40:38.0 13:06/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Graham 33 24 27:59.5 9:02/M
2 Melissa Borg 32 25 28:11.7 9:05/M
3 Mandi Brunner 32 27 28:14.3 9:06/M
4 Misty Fitzpatrick 30 40 29:56.5 9:39/M
5 Stacy Ann Sipes 32 61 34:31.8 11:08/M
6 Kelley Antcliff 31 63 35:22.8 11:25/M
7 Jolaine Davis 31 64 35:36.6 11:29/M
8 Alaysha Torres 32 68 36:16.7 11:42/M
9 Angie Lake 30 75 37:47.1 12:11/M
10 Kristen Zielinski 33 95 46:53.1 15:07/M
11 Erin Elswick 30 96 47:12.0 15:14/M
12 Jessica Fox 32 100 49:45.4 16:03/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Deborah Schaefer 35 36 29:36.5 9:33/M
2 Amaya Babbitt 37 37 29:36.5 9:33/M
3 Diane Ross 39 38 29:52.8 9:38/M
4 Shelly Vandendries 37 39 29:56.0 9:39/M
5 Gretchen Highfield 36 41 30:31.7 9:51/M
6 Molly Williams 38 54 33:05.4 10:40/M
7 Judy Burk 36 57 33:54.3 10:56/M
8 Nicole Zalucki 38 94 46:51.2 15:07/M
9 Rebecca Mrazek 35 103 50:13.3 16:12/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Lesley Reed 43 49 32:05.5 10:21/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kelly Barton 45 43 31:21.2 10:07/M
2 Jeannine Norder 45 70 37:14.6 12:01/M
3 Shannon Wonnacott 45 71 37:14.8 12:01/M
4 Kristin Pfauth 49 73 37:18.2 12:02/M
5 Brenda Messing 46 78 39:40.4 12:48/M
6 Judith Tombaugh 47 80 39:55.3 12:53/M
7 Theresa Coats 47 81 40:01.9 12:55/M
8 Cheri Meier 45 98 49:34.3 15:59/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Vicki Brown 53 35 29:28.2 9:30/M
2 Sally Vrooman Jones 54 50 32:24.2 10:27/M
3 Kay Wilthew 54 74 37:23.8 12:04/M
4 Pam Nelson 54 85 41:19.4 13:20/M
5 Viki Gietzel 52 86 42:13.1 13:37/M
6 Brenda Seeger 51 89 44:24.8 14:19/M
7 Teri Hanes 53 91 45:53.1 14:48/M
8 Lisa Schafer 53 97 49:34.1 15:59/M
9 Linda Mummaw 52 99 49:35.9 16:00/M
10 Betsy Pohl 51 102 50:11.7 16:11/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Debby Mansel 57 33 29:16.9 9:26/M
2 Toni Walker 55 47 31:42.8 10:14/M
3 Kay L. Stahl 59 101 49:46.8 16:03/M
4 Sonia Buonodono 58 104 51:15.3 16:32/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Marion Cornett 62 88 42:52.4 13:50/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Scott Blankenship II 37 1 21:15.7 6:47/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Roy Brown 58 8 24:16.1 7:46/M

Male 15 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Caleb Graham 14 6 23:54.7 7:43/M
2 Caleb Norder 13 34 29:21.3 9:28/M
3 Luke Tarr 13 55 33:35.0 10:50/M
4 Bryce Ballard 12 90 45:03.2 14:32/M

Male 16 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Zach Telfor 18 3 23:39.2 7:38/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Joe Baranek 24 4 23:42.7 7:39/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Adam Yusko 25 2 23:09.0 7:28/M
2 Terry Stewart 28 5 23:52.2 7:42/M
3 Tyler Love 25 12 24:32.4 7:55/M
4 Ben Sloan 29 53 32:49.0 10:35/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Hudak 33 7 23:57.2 7:44/M
2 Michael R. Stoecker 31 11 24:27.7 7:53/M
3 Barry Wtrt 33 29 28:27.4 9:11/M
4 Mieder Palm-Forster 32 65 36:03.6 11:38/M
5 Carl Seabold 33 66 36:04.4 11:38/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Struzinski 38 13 24:51.2 8:01/M
2 Bryan Wilton 35 18 26:30.0 8:33/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bradley Ryan 42 16 25:36.6 8:15/M
2 Tim Hindbaugh 40 22 27:53.4 9:00/M
3 Chris Burt 40 28 28:15.1 9:07/M
4 Don Lafay 41 45 31:30.0 10:10/M
5 Phil Norder 43 72 37:15.6 12:01/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jeffery Locke 49 51 32:29.9 10:29/M
2 Scott Yeske 48 79 39:50.0 12:51/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Doug Border 50 17 26:13.9 8:27/M
2 Frank Feraco 50 19 26:39.6 8:36/M
3 Erno Smith 50 44 31:24.3 10:08/M
4 Daniel Cook 51 60 34:12.7 11:02/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Larue 58 32 28:51.6 9:18/M
2 Jeff Walker 59 69 37:04.5 11:57/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Bruce Deuereaux 60 9 24:20.1 7:51/M
2 Chuck Lawson 63 15 25:14.1 8:08/M
3 Doug Cornett 62 87 42:47.3 13:48/M
4 Steve Hanes 60 92 45:53.4 14:48/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Robert Skabic 66 48 31:56.6 10:18/M




The Blarney Stone
Age Group Results
March 16, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

10k Run
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Cindy Davidson 52 4 49:50.0 8:01/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amy Worthing 43 9 51:32.3 8:17/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katie Marcath 24 11 54:29.4 8:47/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Leah Harris 27 14 58:12.7 9:23/M
2 Sonia Petterson 27 15 58:21.1 9:25/M
3 Kait Stockheimer 25 16 58:21.4 9:25/M
4 Becca Sheaffer 27 23 59:05.7 9:32/M
5 Melissa Horste 29 26 1:00:25.0 9:45/M
6 Beth Slocum 27 29 1:01:35.2 9:56/M
7 Crystal Howard 29 31 1:01:38.4 9:56/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Katie Roach 34 17 58:23.0 9:25/M
2 Allison Thompson 30 30 1:01:35.3 9:56/M
3 Kelly Shipman 30 32 1:01:40.5 9:57/M
4 Kristen Stinedurf 30 35 1:02:08.7 10:01/M
5 Karyn Newton 33 43 1:06:18.9 10:42/M
6 Jessica Newton 33 44 1:06:20.5 10:42/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kari Marciniak 37 33 1:01:50.2 9:58/M
2 Jennifer Crawford 37 34 1:02:07.6 10:01/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Ann Seibert 42 19 58:26.1 9:25/M
2 Sarah Wallace 42 41 1:05:35.2 10:35/M
3 Vicki Roush 41 47 1:09:53.6 11:16/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Beth Minarik 47 21 58:58.5 9:31/M
2 Larisa Ballard 45 24 1:00:17.2 9:43/M
3 Christine Beil 48 38 1:04:47.9 10:27/M
4 Wanda Darrow 47 40 1:05:27.1 10:33/M
5 Christine Thomas 46 45 1:08:31.5 11:03/M
6 Kristine Bayley 48 46 1:08:31.6 11:03/M
7 Suzanne O'Connell 49 48 1:09:54.2 11:16/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dawn Elzinga 51 36 1:02:31.4 10:05/M
2 Cynthia Lucas 52 37 1:03:14.8 10:12/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rebecca King 55 13 58:07.5 9:22/M
2 Kathy Simon 58 27 1:00:30.6 9:45/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Sally M. Nelson 60 42 1:05:39.9 10:35/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kathy Johnson 67 39 1:05:07.7 10:30/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Corland McDiarmid 38 1 41:14.7 6:39/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steve Miller 62 5 50:08.8 8:05/M

Male 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jamison Vogt 21 28 1:00:39.6 9:47/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Valentin Verdier 25 8 51:01.3 8:14/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Guillaune Girard 33 3 45:55.0 7:24/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Gerry Mazzola 39 2 45:16.0 7:18/M
2 Tim Davis 37 7 50:52.3 8:12/M
3 Sean Mills 38 25 1:00:24.2 9:45/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Aeric Ripley 42 49 1:12:11.2 11:39/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Grinold 46 18 58:25.6 9:25/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Steve Thelen 50 10 54:15.0 8:45/M
2 Will Warren 51 20 58:34.4 9:27/M
3 Greg Pratt 52 22 59:05.5 9:32/M
4 Fran Grabowski 51 50 1:17:13.6 12:27/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matthew J. Nelson 55 12 56:17.5 9:05/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jerry Gillissen 64 6 50:31.6 8:09/M



The Blarney Stone
Age Group Results
March 16, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

Half Marathon
Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jana Sedlacek 20 7 1:33:09.4 7:07/M

Female Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michelle Streelman 44 17 1:41:59.7 7:47/M

Female 20 to 24

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Layne Dettor 20 43 2:01:08.3 9:15/M
2 Andrea E. Wodzinski 24 48 2:05:45.5 9:36/M

Female 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Chelsea Fogwell 25 13 1:40:35.7 7:41/M
2 Ashley Sandborn 28 33 1:53:05.1 8:38/M
3 Stephanie Halley 26 40 1:56:42.6 8:55/M
4 Michelle Snay 28 42 2:00:59.7 9:14/M
5 Shayna Wieferich 26 56 2:15:26.3 10:20/M
6 Brittnae Tolliver 26 68 2:51:35.1 13:06/M

Female 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Candi Giles 32 11 1:39:47.8 7:37/M
2 Maria Thies 30 46 2:03:39.1 9:26/M
3 Annie Eggleston 33 47 2:04:12.8 9:29/M
4 Amy Allen 31 67 2:36:27.4 11:57/M

Female 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kate L. Johnson 37 9 1:37:24.6 7:26/M
2 Erica Harrell 35 12 1:40:06.7 7:38/M
3 Mandi Rishel 36 18 1:42:32.2 7:50/M
4 Shannon Felgner 38 27 1:47:56.0 8:14/M
5 Darshan Hammontree 38 64 2:32:48.5 11:40/M

Female 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Crissy Dochoda 40 31 1:51:27.9 8:30/M
2 Cathy Brubaker 44 34 1:53:37.7 8:40/M
3 Mary Meister 41 45 2:02:24.3 9:21/M
4 Mechelle Kuchar 40 54 2:14:31.9 10:16/M
5 Cheryl Klima 42 63 2:30:57.5 11:31/M

Female 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tammy L. Chick 47 30 1:50:53.3 8:28/M
2 Renee Ann Obert 48 32 1:52:34.7 8:36/M
3 Cindy Weisenberger 46 53 2:14:31.7 10:16/M
4 Pam Lambert 49 62 2:30:56.6 11:31/M

Female 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Abby Eaton 51 24 1:45:52.2 8:05/M
2 Ava Rammuni 53 51 2:10:17.5 9:57/M
3 Kris Ziemer 51 52 2:10:32.3 9:58/M

Female 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kim Bane 58 36 1:54:28.2 8:44/M
2 Karin Dewley 57 41 1:57:39.5 8:59/M
3 Susan Linz 59 65 2:33:57.6 11:45/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Keith Shoemaker 37 1 1:19:31.2 6:04/M

Male Master Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jay Steel 42 2 1:22:03.1 6:16/M

Male 25 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Jacob Kositzke 25 6 1:33:05.9 7:06/M

Male 30 to 34

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Rick Grimes 32 15 1:41:01.9 7:43/M
2 Ramiro Lara Ortiz 34 20 1:44:04.6 7:57/M

Male 35 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brendon Thiede 35 14 1:40:37.0 7:41/M
2 Jason Monahan 36 16 1:41:11.3 7:43/M
3 Tom Lindsey 38 23 1:44:59.4 8:01/M
4 Guan Saw 37 26 1:47:31.2 8:12/M

Male 40 to 44

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Brian Donohue 42 3 1:26:50.2 6:38/M
2 Michael Blossom 42 4 1:28:53.3 6:47/M
3 Bill Dieter 43 5 1:30:39.2 6:55/M
4 Jason Ferrell 40 28 1:50:08.8 8:24/M

Male 45 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Dale Craft 46 8 1:37:19.0 7:26/M
2 Bill Erskine 47 22 1:44:23.3 7:58/M
3 Bobby Prater 48 39 1:56:00.2 8:51/M
4 Christopher Merrill 48 49 2:05:45.7 9:36/M
5 Todd Stanton 45 57 2:17:34.0 10:30/M
6 David Brooks 45 58 2:21:02.9 10:46/M
7 Bill Hardimon 49 60 2:22:51.3 10:54/M

Male 50 to 54

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Karl Sumi 53 10 1:38:05.7 7:29/M
2 Dillon McCormick 53 25 1:46:22.1 8:07/M
3 Jerry Caswell 52 35 1:54:26.6 8:44/M
4 Dan Skinner 54 37 1:55:00.8 8:47/M
5 William Shurlow 51 59 2:22:15.9 10:52/M
6 Jeff Anderson 52 61 2:30:13.5 11:28/M

Male 55 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mike Sullivan 55 19 1:44:00.5 7:56/M
2 Mike Weingate 58 21 1:44:04.8 7:57/M
3 Gary Duke 56 44 2:01:09.0 9:15/M

Male 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Girard Wilbrink 60 29 1:50:52.9 8:28/M
2 John Fierst 63 55 2:15:14.8 10:19/M
3 Frank Maston 62 69 3:20:42.5 15:19/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Charles Ross 65 38 1:55:18.8 8:48/M
2 John C. Walton 67 50 2:08:42.6 9:49/M
3 Edward Szpiech 65 66 2:33:58.7 11:45/M

Potterville, MI
Provided by Michigan Running Foundation