2014 Run For The Gold

back to results

Mar. 15, 2014

2014 Run For The Gold
Pinckney, MI
Provided by Michigan Running Foundation


Run For The Gold 5K Run/Walk
Age Group Results
March 15, 2014
Results by: Michigan Running Foundation

Female Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Noelle Adriaens 12 5 22:29.9 7:14/M

Male Overall Winners

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Austin Wicker 15 1 18:42.1 6:01/M

Female 7 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Anna Franklin 6 141 55:35.0 17:56/M

Male 7 and Under

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Drew Brewer 7 115 36:35.3 11:48/M

Female 8 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mariah Cornelius 13 13 23:43.0 7:39/M
2 Maya Narayan 12 79 31:18.1 10:06/M
3 Alexandra Abbey 9 89 32:22.9 10:26/M
4 Allison O'Keefe 13 90 32:25.7 10:27/M
5 Emily Kramer 8 96 32:56.7 10:37/M
6 Kaela Hoatlin 10 109 35:34.8 11:28/M
7 Jordan Key 11 123 41:42.3 13:27/M
8 Abigail Kraft 9 135 45:49.3 14:47/M

Male 8 to 13

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Tylor Morgan 11 16 23:57.2 7:44/M
2 Owen Keene 8 28 25:08.0 8:06/M
3 Hayden Becker 9 29 25:08.7 8:06/M
4 Andrew Etherington 11 39 25:55.2 8:22/M
5 Trenton Johnson 8 49 26:50.6 8:39/M
6 Charlie Anderson 11 65 28:31.6 9:12/M
7 Noah Allen 10 81 31:49.9 10:16/M
8 Brendan Burke 12 103 34:27.0 11:07/M
9 Caleb Brewer 9 104 34:39.2 11:11/M
10 William Italia 9 110 35:39.6 11:30/M
11 Luke Hayner 10 139 55:21.8 17:51/M

Female 14 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Riley O'Keefe 14 12 23:42.7 7:39/M
2 Asha Narayan 14 26 24:55.4 8:02/M
3 Rebecca Sutherland 15 41 26:06.3 8:25/M
4 Katherine Kenney 16 56 27:37.8 8:55/M
5 Jessica Brown 18 59 27:53.0 9:00/M
6 Caitlin Jolly 16 134 45:49.0 14:47/M

Male 14 to 19

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Camden Boston 14 4 22:15.3 7:11/M
2 Jimmy Hayner 15 15 23:56.6 7:43/M
3 Kevin Corrigan 14 64 28:16.5 9:07/M

Female 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Andrea Cerullo 20 7 22:40.6 7:19/M
2 Hilary Snyder 23 10 22:49.6 7:22/M
3 Jessica Kenney 21 23 24:51.7 8:01/M
4 Lindsay Kenney 21 37 25:50.7 8:20/M
5 Brittany Evans 23 46 26:40.9 8:36/M
6 Sarah Leabu 23 58 27:43.7 8:56/M
7 Jenn Johnson 26 72 30:23.6 9:48/M
8 Shannon McElroy 27 73 30:51.0 9:57/M
9 Sarah McElroy 25 74 31:04.2 10:01/M
10 Vanessa Hasseld 22 84 31:51.8 10:16/M
11 Laura Gage 26 99 33:20.9 10:45/M
12 Jenny Sobolevski 28 122 41:32.6 13:24/M

Male 20 to 29

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Daniel Robey 28 6 22:35.3 7:17/M
2 Brian Barnabo 29 9 22:45.3 7:20/M
3 Eric Bernard 26 20 24:07.6 7:47/M
4 Matthew Burlingame 27 27 25:02.4 8:05/M
5 Anthony Lane 21 92 32:34.2 10:30/M

Female 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Amber Headley 31 24 24:52.6 8:01/M
2 Dana Mannor 39 36 25:45.7 8:18/M
3 Susan Ogilvie 36 66 29:11.9 9:25/M
4 Sara Huard 35 75 31:14.1 10:05/M
5 Sharmini Sarvananda 34 83 31:50.4 10:16/M
6 Jennifer Wilke 31 91 32:26.1 10:28/M
7 Tenye Kraft 39 100 34:00.0 10:58/M
8 Jennifer Kramer 39 111 35:41.1 11:31/M
9 Carrie Price 36 112 35:52.2 11:34/M
10 Abbie McCaty 30 116 37:18.0 12:02/M
11 Donita Tripp 39 118 39:47.8 12:50/M
12 Jennifer Montalvo 38 119 40:13.9 12:58/M
13 Cara Sandula 38 132 45:04.9 14:32/M
14 Brooke Stidham 31 133 45:05.3 14:33/M

Male 30 to 39

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Michael Rankin 38 17 23:57.2 7:44/M
2 Thomas Samataro 34 34 25:31.1 8:14/M
3 Robert Headley 38 51 26:56.3 8:41/M
4 Dan Huhman 35 60 27:54.4 9:00/M
5 Kyle Johnson 34 71 29:51.0 9:38/M
6 Matthew Ajluni 38 77 31:16.2 10:05/M
7 Alex Ibrahim 33 98 33:05.5 10:40/M
8 Kai Siu 39 102 34:16.0 11:03/M
9 Patrick Stackpoole 33 120 40:47.9 13:09/M
10 Sam Sobolevski 36 121 41:08.7 13:16/M
11 Randy Price 31 129 44:11.4 14:15/M
12 Guenther Wilke 37 137 46:25.0 14:58/M

Female 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Woods 49 8 22:40.8 7:19/M
2 Angie McCalla 43 30 25:09.5 8:07/M
3 Sherry Spinelli 40 52 27:15.9 8:47/M
4 Denise Dashner 43 55 27:34.8 8:54/M
5 Jan Hewett 49 61 28:06.2 9:04/M
6 Kristi Wozniak 42 67 29:12.3 9:25/M
7 Kathleen Reiber 49 68 29:20.7 9:28/M
8 Kimberly Kolter 42 80 31:49.4 10:16/M
9 Karen Muir 49 85 31:59.1 10:19/M
10 Maggie Narayan 46 87 31:59.4 10:19/M
11 Sashi Sarvananda 42 101 34:00.8 10:58/M
12 Lisa Shmina 48 105 34:43.6 11:12/M
13 Sandy Duperron 43 125 42:23.8 13:40/M
14 Beth Brow 48 126 42:24.9 13:41/M
15 Kelly Hayner 46 140 55:25.4 17:53/M
16 Suzanne Franklin 40 142 55:36.2 17:56/M

Male 40 to 49

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Matt Stuk 45 3 21:13.7 6:51/M
2 Rod Morgan 47 11 23:23.0 7:33/M
3 Paul Menosky 43 18 24:06.1 7:46/M
4 Roy Ostrowski 47 31 25:23.9 8:11/M
5 Andy Shmina 49 32 25:29.2 8:13/M
6 Greg Eppler 41 38 25:53.8 8:21/M
7 Rich Benson 44 43 26:29.4 8:33/M
8 Jim Cleer 47 45 26:36.5 8:35/M
9 Tim Corrigan 49 48 26:48.9 8:39/M
10 Doug Fowler 43 54 27:21.4 8:49/M
11 Dennis Brewer 43 62 28:07.2 9:04/M
12 Pete Spinelli 41 70 29:45.6 9:36/M
13 Kevin Allen 44 82 31:50.4 10:16/M
14 Pat Sharon 48 86 31:59.2 10:19/M
15 Les Sharon 48 88 32:01.3 10:20/M
16 Jeffery Lane 48 95 32:38.8 10:32/M

Female 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Mary Pope 55 63 28:09.9 9:05/M
2 Ellen Casari 54 93 32:34.9 10:30/M
3 Theresa Han-Markey 51 94 32:36.8 10:31/M
4 Sara Figueron 54 97 33:02.9 10:39/M
5 Joanne Roberts 56 117 37:21.8 12:03/M
6 Kathy Moorehouse 52 124 41:45.4 13:28/M
7 Kelly Comfort 52 130 44:17.7 14:17/M
8 Carla Key 54 138 54:12.0 17:29/M

Male 50 to 59

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 James Wicker 50 2 20:42.1 6:41/M
2 Mike Rosati 50 14 23:44.2 7:39/M
3 Steve Boston 54 19 24:06.8 7:46/M
4 Randy Ruff 58 22 24:41.5 7:58/M
5 Domingo Valadez 54 25 24:54.5 8:02/M
6 John Muir 51 35 25:34.9 8:15/M
7 Dwayne McCartt 50 40 26:02.8 8:24/M
8 Jim Markey 52 42 26:09.5 8:26/M
9 George Reynolds 57 44 26:36.5 8:35/M
10 David Barry 51 47 26:47.8 8:38/M
11 Barry White 52 50 26:51.5 8:40/M
12 Tim Carroll 56 57 27:39.9 8:55/M
13 Curtis Andrews 52 69 29:22.5 9:28/M
14 Jim Houg 56 76 31:14.9 10:05/M
15 Buddy Moorehouse 53 113 36:09.4 11:40/M
16 James McAllister 53 114 36:12.4 11:41/M
17 Alan Comfort 59 131 44:18.0 14:17/M

Female 60 to 64

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Donna Olson 64 21 24:11.7 7:48/M
2 Maggy Zidar 64 78 31:17.0 10:05/M

Female 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Carol Stevens 67 106 34:54.7 11:15/M

Male 65 to 69

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Kenneth Rowe 67 33 25:30.5 8:14/M
2 Ed King 65 53 27:16.1 8:48/M
3 William Stone 69 128 43:41.7 14:05/M

Female 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Remedios Young 73 107 35:21.2 11:24/M
2 Eunice Schmidt 70 136 46:11.2 14:54/M

Male 70 to 74

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 George White 71 108 35:24.9 11:25/M

Male 80 and up

Place Name Age Overall Total Time Pace
1 Harrison Hensley 81 127 42:36.4 13:45/M