Team USA Announced for Bupa Great Edinburgh Cross Country; USATF.tv to air LIVE

Team USA Announced for Bupa Great Edinburgh Cross Country; USATF.tv to air LIVE

EDINBURGH, Scotland -- Thirty athletes were named to Team USA for the 25th Bupa Great Edinburgh Cross Country race on Saturday, Jan. 11.



Team USA veterans Bobby Mack and Chris Derrick highlight the senior men’s selections alongside 2013 National Club Cross Country individual champion Joe Gray.



Mack (Raleigh, N.C.) looks to continue his impressive performances at Bupa Great Edinburgh XCountry, capturing the title in 2013 and finishing runner-up in 2012. Mack won a thriller for Team USA last year in the annual match against a Great Britain & Northern Ireland Team and Team Europe over a tough 8 km course in the Scottish capital's scenic Holyrood Park.



Mack and Derrick (Naperville, Ill.) were members of Team USA at the World Cross Country Championships, aiding Team USA in clinching the silver medal behind Ethiopia and ahead of Kenya, the world’s most dominant distance running nation.


 


Gray (Lakewood, Wash.) is coming off being named USATF Athlete of the Week after his stellar performance at Club Cross Country Nationals, crossing in 31:05.



LIVE streaming coverage of the event begins at 8:15am ET on USATF.tv.


 


2014 will be the 25th staging of the Great International XCountry event, which has featured some of the world’s best athletes since its inception in 1988. Taking place in the picturesque surroundings of Holyrood Park, the Bupa Great Edinburgh XCountry  also features a Men’s International 4K and a mass participation 5k, the Bupa Great Winter Run, which will see around 2,500 amateur runners tackle a multi-terrain course ahead of the elite races.  


































































































































































































TEAM



FIRST NAME



LAST NAME



HOMETOWN



JUNIOR MEN



Johnathan



Dressel



Colbert, Wash.



JUNIOR MEN



Noah



Gade



Stillwater, Okla.



JUNIOR MEN



Taylor



Wilmot



Spokane, Wash.



JUNIOR MEN



Tanner



Anderson



Spokane, Wash.



JUNIOR MEN



Estevan



De La Rosa



Arcadia, Calif.



JUNIOR MEN



Matthew



Maton



Bend, Ore.



JUNIOR WOMEN



Lauren



Wood



Lebanon, Ohio



JUNIOR WOMEN



Megan



Curham



Warren, N.J.



JUNIOR WOMEN



Taylor



Manett



Rockford, Mich.



JUNIOR WOMEN



Anna



Maxwell



Felton, Calif.



JUNIOR WOMEN



Alexandra



Buchalski



Johns Creek, Ga.



JUNIOR WOMEN



Sarah



Disanza



Sussex, N.J.



SENIOR MEN



Ryan Jan



Bak



Bend, Ore.



SENIOR MEN



Joseph



Gray



Lakewood, Wash.



SENIOR MEN



Brendan



Gregg



Rochester Hills, Mich.



SENIOR MEN



Richard



Medina



Boulder, Colo.



SENIOR MEN



Maverick



Darling



Madison, Wisc.



SENIOR MEN



Robert Earl



Mack III



Raleigh, N.C.



SENIOR MEN



Samuel



Alexander



Waterford, Conn.



SENIOR MEN



Christopher Murphy



Derrick



Naperville, Ill.



SENIOR MEN



Gregory



Montgomery



Boise, Idaho



SENIOR WOMEN



Addie



Bracy



Longmont, Colo.



SENIOR WOMEN



Corey Ann



Conner



Rochester Hills, Mich.



SENIOR WOMEN



Karen Strickland



Dimoff



Portland, Ore.



SENIOR WOMEN



Amy Lynne



Van Alstine



Flagstaff, Ariz.



SENIOR WOMEN



Kellyn



Johnson



Flagstaff, Ariz.



SENIOR WOMEN



Renee Metivier



Baillie



Bend, Ore.



SENIOR WOMEN



Katie



Kellner



Rochester Hills, Mich.



SENIOR WOMEN



Stephanie Arianna



Marcy



Palo Alto, Calif.



SENIOR WOMEN



Rochelle



Kanuho



Colorado Springs, Colo.





Amanda Brooks

Comments