2013 New Year's Resolution 8K Run & 5K Walk

back to results

Dec. 31, 2013

2013 New Year's Resolution 8K Run & 5K Walk
Flint, MI
Provided by Gault Race Mgt.


2013 NEW YEAR'S RESOLUTION RUN
FLINT, MI
12/31/2013

Scored by Gault Race Management

8K RUN RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Kenny Wall 16854 Flushing 24 27:58 5:38

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 12 Kellie Redmond 16801 Bethesda 44 33:42 6:47

MALE MASTERS WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 4 Brian Harville 16823 Goodrich 44 30:33 6:09

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 31 Malissa Pendergrass 16903 Montrose 44 37:24 7:32


MALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====


FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 286 Samantha Heron 16620 Grand Blanc 12 56:06 11:18


MALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 3 Kyle Schwieman 16724 Flushing 14 29:42 5:59
2 90 Luke Meyer 16677 Oxford 14 42:41 8:36
3 201 Jacob Zimmel 16834 Davison 14 49:22 9:56


FEMALE AGE GROUP: 13 - 15
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 26 Emma Lane 16829 Fenton 15 36:48 7:25
2 38 Madelyn Harville 16824 Goodrich 15 38:20 7:43
3 86 Eva Chmielewski 16870 Columbiaville 14 42:32 8:34
4 87 Kailyn Allmon 16521 Otter Lake 13 42:32 8:34
5 91 Marissa Richard 16869 Columbiaville 15 42:41 8:36
6 119 Trella Garcia 16605 Wheatley 15 44:14 8:54
7 202 Sidney Fry 16835 Davison 13 49:23 9:57
8 266 Sequoia West 16821 Columbiaville 14 54:20 10:56
9 272 Molly Pfeiffer 16866 Davison 15 54:47 11:02
10 298 Bailey Curtis 16841 Flushing 14 57:06 11:30


MALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 11 Brandon Seeley 16728 North Branch 17 33:25 6:44
2 93 Mark Gnewuch 16853 Birmingham 18 42:46 8:37
3 111 Joshua Opila 16697 Davison 17 44:09 8:53
4 212 Connor Kikta 16926 Columbiaville 16 50:02 10:04


FEMALE AGE GROUP: 16 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 70 Amanda Close 16560 Waterford 16 41:33 8:22
2 124 Bethany Rogers 16713 Saginaw 18 44:30 8:58
3 174 Julie Cole 16563 Davisburg 19 47:28 9:33
4 211 London Daniel 16573 Otter Lake 16 50:02 10:04
5 223 Aviana Pacse 16918 Oxford 18 50:16 10:07
6 379 Catherine Seibert 16730 Fenton 18 1:06:16 13:20
7 400 Madison Brooks 16547 Lapeer 17 1:12:22 14:34


MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 2 James Rogers 16714 Saginaw 22 28:05 5:39
2 46 Del Lee 16656 Clio 21 39:26 7:56
3 84 Fox Parton 16699 North Branch 21 42:15 8:30
4 85 Nick Dean 16575 Freeland 20 42:25 8:32


FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 92 Hillary Butler 16923 22 42:44 8:36
2 96 Alexa Mason 16922 Dryden 20 42:49 8:37
3 101 Alexis Ferman 16598 Farmington Hills 22 43:07 8:41
4 112 Jessica Opila 16696 Davison 20 44:10 8:53
5 158 Sarah Huffman 16880 Swartz Creek 24 47:03 9:28
6 186 Stephanie Gnewuch 16855 Birmingham 20 48:32 9:46
7 199 Jennifer McMillan 16831 Otisville 22 49:19 9:56
8 238 Brittany Bromley 16545 Waterford 24 51:27 10:21
9 343 Sarah Straus 16742 Swartz Creek 21 1:01:26 12:22
10 345 Stephanie Straus 16743 Swartz Creek 23 1:01:28 12:22
11 355 Erica Henderson 16617 Lapeer 22 1:03:14 12:44
12 374 Ally Batterbee 16784 Goodrich 20 1:05:30 13:11
13 387 Sarah Holm 16623 West Bloomfield 24 1:08:21 13:45
14 388 Laura Wheeler 16764 Grand Blanc 21 1:08:27 13:47
15 389 Elizabeth Lawer 16874 Grand Blanc 20 1:08:28 13:47


MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 9 Alex Williams 16933 29 32:22 6:31
2 75 Jeremy Jarnigin 16845 Flint 28 41:42 8:24
3 99 John Ranville 16828 Flint 29 43:03 8:40


FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 13 Angela Kasten 16928 Davison 27 33:57 6:50
2 50 Cassie Williams 16934 Caro 28 40:08 8:05
3 74 Chelsea Byrnes 16862 Oxford 28 41:39 8:23
4 88 Chelsea Acker 16518 Fenton 27 42:37 8:35
5 139 Rebecca Gillette 16830 Flint 28 45:30 9:10
6 190 Nicole Williams 16768 Saginaw 27 48:56 9:51
7 222 Megan Carnaghi 16554 East Lansing 26 50:16 10:07
8 249 Amanda Lloyd 16660 Davison 27 52:32 10:34
9 360 Kimberly Hutchinson 16627 Freeland 28 1:03:41 12:49
10 377 Isabelle Sapikowski 16719 Saginaw 29 1:06:01 13:17
11 402 Corinne Pinkos 16705 Clarkston 25 1:13:15 14:45


MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 14 Marcus Marek 16665 Grand Blanc 33 34:07 6:52
2 17 Matt Springer 16906 Grand Blanc 33 34:20 6:55
3 28 Christopher Douglas 16584 Grand Blanc 34 37:00 7:27
4 110 Marc Howe 16626 Rochester Hills 33 44:03 8:52
5 362 Ken Smith III 16737 Flint 34 1:04:11 12:55


FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 32 Amy McNabb 16675 Emmett 33 37:25 7:32
2 56 Angela Wittrock 16771 East Lansing 33 40:27 8:09
3 65 Laura Burkhardt 16552 Auburn Hills 30 41:11 8:18
4 66 Erica Martin 16667 Columbiaville 30 41:12 8:18
5 102 Jaime Davidson 16902 Linden 31 43:07 8:41
6 141 Andrea Lamothe 16652 Goodrich 31 45:46 9:13
7 153 Eva Bush 16910 Flushing 31 46:34 9:22
8 171 Beth Curran 16571 Grand Ledge 34 47:22 9:32
9 196 Mindi Hannon 16614 Saginaw 32 49:12 9:54
10 228 Heather McKinney 16674 White Lake 31 50:45 10:13
11 245 Melissa Bard 16786 Swartz Creek 34 51:55 10:27
12 259 Kelli White 16765 Grand Blanc 32 53:29 10:46
13 261 Jackie Eickhoff 16837 Grand Blanc 34 53:35 10:47
14 273 Amy Baxter 16867 Davison 30 54:49 11:02
15 274 Brooke Wingeier 16770 Lapeer 33 54:53 11:03
16 291 Jennifer Bluhm 16536 Linden 34 56:27 11:22
17 295 Meagan Brown 16551 Burton 32 56:55 11:27
18 333 Caitlin Dodge 16583 Oxford 32 1:00:08 12:06
19 352 Gennie Kelley 16635 Grand Blanc 33 1:02:31 12:35
20 353 Jennifer Bailey 16914 Burton 34 1:02:42 12:37
21 359 Hope Block 16535 Davison 32 1:03:37 12:48


MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 5 Shane Logan 16825 Clarkston 35 30:33 6:09
2 16 William Briggs 16925 Ada 37 34:11 6:53
3 18 Mickey Murphy 16689 Davison 36 34:27 6:56
4 29 Christopher Schuster 16723 Sandusky 37 37:03 7:27
5 80 Chad Westendorf 16861 Essexville 37 41:58 8:27
6 95 Joshua Nelson 16888 Waterford 39 42:49 8:37
7 120 Bruce Williams Jr 16900 Oxford 39 44:18 8:55
8 150 Larry Bush 16911 Flushing 36 46:32 9:22
9 243 Ricky Esckelson 16593 Vassar 39 51:51 10:26
10 277 Adam Mikolajczak 16679 Grand Blanc 35 55:18 11:08
11 320 William Hartman 16816 Davison 37 58:55 11:51
12 325 Jeremy Montpas 16787 Flint 37 59:31 11:59


FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 27 Nvlia Khouri 16932 Flint 35 36:56 7:26
2 52 Jessica Marek 16664 Grand Blanc 36 40:10 8:05
3 53 Charity Tomcala 16805 Grand Blanc 39 40:11 8:06
4 113 Ericka Lambert 16651 Washington 38 44:10 8:54
5 121 Kelly Craine 16567 Davison 38 44:25 8:56
6 155 Amy Esckelson 16592 Vassar 38 46:42 9:24
7 178 Dashika McCarthy 16670 Haslett 36 47:38 9:35
8 188 Erin Roy 16860 Grand Blanc 35 48:51 9:50
9 189 Kristy Crosby 16859 Grand Blanc 36 48:52 9:50
10 198 Staci Richards 16712 Ventura 35 49:19 9:56
11 210 Annette Matthews 16838 Flushing 35 49:53 10:02
12 216 Jennifer Brody 16827 Grand Blanc 39 50:07 10:05
13 218 Amber Esterdahl 16595 Flushing 37 50:12 10:06
14 220 Stephanie Randolph 16710 Grand Blanc 35 50:15 10:07
15 221 Josanna Sutka 16744 Lansing 37 50:16 10:07
16 229 Serenity Brain 16543 Walled Lake 37 50:45 10:13
17 257 Amy Maier 16661 Brant 37 53:12 10:43
18 268 Michelle Bohanon 16537 Swartz Creek 36 54:29 10:58
19 290 Christy Ingham 16629 Flushing 37 56:26 11:22
20 322 Shirley Armstrong 16846 Saginaw 39 59:06 11:54
21 351 Rachelle Sies 16734 Otisville 37 1:02:09 12:30
22 370 Jessica Hartman 16817 Davison 36 1:05:04 13:06


MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 8 Dave Manges 16894 Flushing 42 32:11 6:29
2 48 Rich Marr 16877 Flint 43 39:58 8:03
3 67 Timothy Kwiatkowski 16876 Clio 41 41:20 8:19
4 77 Lance Kennedy 16638 Oxford 41 41:45 8:24
5 126 Kevin Mojek 16682 Oxford 44 44:36 8:59
6 136 Erich Thiel 16749 Davison 41 45:22 9:08
7 140 Pablo Hillier 16884 Saginaw 44 45:43 9:12
8 177 Michael Skaggs 16785 Grand Blanc 42 47:35 9:35
9 215 Douglas Brody 16826 Grand Blanc 43 50:06 10:05
10 237 Stanley Yolkiewicz 16778 Berkley 44 51:20 10:20
11 270 Bill Anderson 16944 Fenton 44 54:45 11:01


FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 47 Cindy Fink 16600 Freeland 42 39:55 8:02
2 71 Rebecca Stephenson 16907 41 41:37 8:23
3 117 Jennifer Marciniak 16663 Brighton 41 44:12 8:54
4 131 Nikki Seeley 16729 North Branch 40 44:55 9:03
5 135 Melissa Kwiatkowski 16875 Clio 41 45:22 9:08
6 145 Melissa Ferrigan 16599 Perry 42 46:11 9:18
7 151 Jeannie Zuck 16908 Flushing 41 46:32 9:22
8 159 Jennifer Billings 16532 Waterford 43 47:08 9:29
9 161 Rebecca Colbert 16562 Holly 43 47:11 9:30
10 166 Juliette Thiel 16750 Davison 41 47:18 9:31
11 167 Dawn Crump 16570 Auburn Hills 43 47:19 9:32
12 172 Mechelle Kuchar 16649 Chesaning 40 47:24 9:33
13 173 Carrie Wenta 16761 Fostoria 41 47:25 9:33
14 184 Christina Eischer 16590 Burt 42 48:22 9:44
15 191 Brooke Unger 16822 Davison 40 48:58 9:51
16 194 Katherine Caron 16555 Lapeer 41 49:08 9:53
17 200 Angela Vannostrand 16755 Bay City 40 49:20 9:56
18 208 Emily Busch 16553 Oxford 41 49:45 10:01
19 230 Angela Willis 16812 Ortonville 41 50:49 10:14
20 231 Michelle Monroe 16927 Dexter 40 50:54 10:15
21 233 Lisa Ayers 16939 Grand Blanc 41 51:13 10:18
22 234 Audrey Paupert 16896 Dryden 44 51:13 10:19
23 241 Jennifer Boyer 16541 Davison 40 51:48 10:26
24 252 Anna Shih 16732 Royal Oak 43 53:00 10:40
25 255 Laura Meyer 16676 Oxford 43 53:04 10:41
26 260 Lisa Ardanowski 16522 Grand Blanc 44 53:29 10:46
27 271 Melissa Dolliver 16943 Fenton 42 54:45 11:01
28 278 Dawn Prueter 16709 Reese 43 55:19 11:08
29 283 Lisa Mausolf 16669 Oxford 43 56:03 11:17
30 296 Christine Heron 16618 Swartz Creek 44 56:58 11:28
31 297 Rebecca Rosales-Guevar 16715 Saginaw 42 57:00 11:28
32 301 Tish Garrett 16607 Davison 41 57:29 11:34
33 304 Denise Dashner 16574 Temperance 43 57:31 11:35
34 307 Shelly McArthur 16840 Grand Blanc 42 57:45 11:38
35 308 Heidi Olmsted 16695 Grand Blanc 41 57:46 11:38
36 323 Michelle Woycik 16775 Lapeer 43 59:17 11:56
37 340 Jill Fife 16798 White Lake 43 1:01:07 12:18
38 358 Kristina Sanchez 16718 Flint 42 1:03:15 12:44
39 363 Lori Spodney 16738 Davison 40 1:04:17 12:56
40 364 Dawn Charbeneau 16558 North Branch 43 1:04:20 12:57


MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 6 Carl Gnewuch 16856 Birmingham 49 31:49 6:24
2 10 Russ Faulker 16849 Grand Blanc 47 33:19 6:42
3 15 Michael Stolnicki 16740 Auburn Hills 49 34:09 6:53
4 19 Bob Hillier 16886 Saginaw 46 34:45 7:00
5 23 Charles Cova 16848 Hartland 47 36:26 7:20
6 33 Clarence Johnson 16929 45 37:25 7:32
7 36 John Krist Ii 16889 Flint 47 37:52 7:37
8 37 Michael Biolchini 16534 Oxford 48 38:00 7:39
9 45 Wayne Haney 16613 Lapeer 48 39:23 7:56
10 62 Patrick Wooley 16774 Grand Blanc 47 41:01 8:16
11 68 Michael Van Camp 16813 Swartz Creek 47 41:25 8:20
12 76 Olaf Schmidt 16722 Fenton 45 41:44 8:24
13 78 Tom Close 16561 Waterford 46 41:49 8:25
14 98 Steve Petrik 16704 Lapeer 47 43:00 8:39
15 114 Terry Redmond 16800 Bethesda 48 44:11 8:54
16 116 Richard Koenig 16645 Oakland 46 44:12 8:54
17 122 Kevin Wood 16773 Mt. Morris 47 44:28 8:57
18 138 Raymond Bonomo 16540 Brighton 49 45:26 9:09
19 168 Bryan Crump 16569 Auburn Hills 49 47:19 9:32
20 185 Everett Centerwall III 16793 Flint 46 48:27 9:45
21 207 Darren Klein 16642 Holly 46 49:39 10:00
22 209 Carmi Edwards 16588 Walled Lake 46 49:47 10:01
23 224 Christopher Eyerett 16917 Oxford 47 50:17 10:07
24 235 Dwayne Firestine 16602 Royal Oak 48 51:18 10:20
25 314 John Siragusa 16916 46 58:21 11:45
26 317 James Micklas 16678 Rochester Hills 46 58:43 11:49


FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 35 Gretchen Thomas 16752 Milford 48 37:44 7:36
2 39 Colleen Cady 16792 Grand Blanc 47 38:24 7:44
3 40 Julie Cauvin 16557 Brighton 48 38:37 7:47
4 57 Brenda Clark 16794 Midland 46 40:46 8:12
5 61 Meg Gleason 16609 Rochester Hills 48 40:56 8:15
6 64 Patty Thiele 16871 Milford 45 41:05 8:16
7 72 Amy Willing 16769 Lansing 49 41:37 8:23
8 79 Amy Vandusen 16754 Grand Blanc 49 41:58 8:27
9 106 Lori Lynn Short 16733 Grand Blanc 47 43:32 8:46
10 108 Dolores Kellett 16633 Saginaw 49 43:37 8:47
11 132 Cindy Weisenberger 16760 Chesaning 46 45:10 9:06
12 148 Jennifer Kobylarz 16643 Shelby Twp 46 46:23 9:20
13 180 Kathy Edwards 16589 Walled Lake 45 47:48 9:37
14 182 Brenda Bonomo 16539 Brighton 48 47:55 9:39
15 203 Kimberly Turner 16803 Grand Blanc 48 49:29 9:58
16 205 Liz Horton 16625 Fenton 47 49:30 9:58
17 213 Mary Heron 16619 Grand Blanc 47 50:05 10:05
18 214 Tammy Stadler 16931 Flushing 46 50:06 10:05
19 236 Brenda Firestine 16601 Royal Oak 48 51:19 10:20
20 240 Julie Larose 16653 Freeland 47 51:42 10:24
21 242 Lisa Beyer 16881 Northville 48 51:48 10:26
22 250 Anna Downing 16585 Fort Gratiot 49 52:39 10:36
23 251 Lisa Byrne 16811 Goodrich 45 52:45 10:37
24 253 Cynthia Simpson 16883 Milford 45 53:00 10:40
25 256 Ann Hobbs 16622 Grand Blanc 49 53:06 10:41
26 265 Tamitha Taylor 16779 Flint 46 54:16 10:55
27 267 Suzanne Schimanski-Gro 16873 Northville 46 54:28 10:58
28 279 Susana Escamilla 16591 Lapeer 45 56:00 11:16
29 281 Sharon Koenig 16646 Oakland 47 56:03 11:17
30 282 Susan Siragusa 16735 Rochester Hills 46 56:03 11:17
31 284 Paula McClellan 16673 Lake Orion 49 56:04 11:17
32 285 Michele Morse 16913 Flint 46 56:06 11:17
33 292 Tina Swickard 16912 Flint 47 56:29 11:22
34 294 Jody Bilbee 16531 Vassar 47 56:48 11:26
35 299 Kate Bailey 16842 Flushing 46 57:13 11:31
36 305 Marci Colyer 16565 Flint 45 57:37 11:36
37 313 Audra Parmer 16698 Flushing 47 58:19 11:44
38 319 Kim Kelly 16637 Lake Orion 49 58:50 11:51
39 321 Tammie Wolf 16772 Flushing 45 58:55 11:52
40 328 Nola Mark 16666 Chesaning 46 59:40 12:01


MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 7 Dave Wolbert 16909 Flint 54 31:50 6:25
2 21 Daniel Brcic 16544 Lennon 53 35:13 7:05
3 22 Dave Hollis 16863 Clio 53 36:22 7:19
4 24 Tim Quaintance 16924 Waterford 53 36:42 7:23
5 25 Dan Skinner 16893 Linden 54 36:43 7:24
6 34 Brian Francis 16919 Fenton 52 37:26 7:32
7 42 Brian Kelly 16636 Lake Orion 50 39:02 7:52
8 60 Dave Faller 16596 Saginaw 54 40:53 8:14
9 63 Augusto Diemecke 16815 52 41:05 8:16
10 105 Steven Schneider 16858 Saint Johns 50 43:30 8:46
11 107 James Swain 16746 Davison 51 43:33 8:46
12 115 Kevin McClellan 16672 Lake Orion 52 44:12 8:54
13 128 Robert Vogt 16890 Grand Blanc 50 44:44 9:00
14 146 Jim Zittel 16905 Waterford 50 46:11 9:18
15 156 Stu Allen 16520 Davison 54 46:47 9:25
16 157 Robert Roy 16716 Oakland 52 46:57 9:27
17 160 Eric Dobrusin 16582 Bloomfield Hills 50 47:10 9:30
18 162 George Baker 16525 Flushing 52 47:12 9:30
19 170 Jeff Downing 16586 Fort Gratiot 52 47:22 9:32
20 204 Timothy Nyman 16693 Grand Blanc 51 49:30 9:58
21 206 Bill Khan 16639 Fenton 51 49:30 9:58
22 217 Douglas Bateson 16528 Novi 53 50:09 10:06
23 239 Matt Koch 16644 Vassar 53 51:30 10:22
24 248 James Oldenburg 16694 Hemlock 53 52:28 10:34
25 280 Mark Suyama 16868 Attica 50 56:01 11:17
26 309 Mark Lesinski 16657 Bay City 53 57:53 11:39
27 332 Kermit Pitts 16780 Flint 51 1:00:07 12:06


FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 83 Shelia Allen 16519 Davison 51 42:04 8:28
2 164 Lisa Pawlik 16701 Clarkston 51 47:14 9:30
3 169 Pamela Kellett 16634 Saginaw 52 47:20 9:32
4 175 Sharon Cole 16564 Davisburg 51 47:31 9:34
5 187 Garnet Lewis 16658 Freeland 52 48:47 9:49
6 225 Pamela Dandachi 16789 Grand Blanc 50 50:18 10:08
7 226 Dawn Swain 16745 Davison 50 50:20 10:08
8 244 Veronica Jackson 16630 Lansing 54 51:54 10:27
9 247 Debra Mason 16895 Dryden 51 52:00 10:28
10 287 Diane Storrs 16741 Oxford 50 56:10 11:18
11 306 Michelle Gardner 16606 Lapeer 51 57:42 11:37
12 315 Bridget Edwards 16587 Flint 52 58:23 11:45
13 376 Nickie Bateson 16529 Novi 50 1:05:38 13:13
14 381 Ann Baca 16523 South Lyon 53 1:07:22 13:33
15 382 Julie Gallagher 16604 Grand Blanc 50 1:07:22 13:33
16 383 Patti Chmielewski 16865 Columbiaville 54 1:07:23 13:34
17 385 Cyndi McDaniel 16832 Burton 51 1:08:12 13:44


MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 20 Lennie Brousser 16936 Byron 56 35:04 7:04
2 43 Dj Jurnelin 16892 Linden 56 39:03 7:52
3 51 Clint Cross 16897 Flint 57 40:08 8:05
4 82 Mario L Genovesi 16608 Swartz Creek 55 42:04 8:28
5 94 David Johnson 16631 Freeland 56 42:46 8:37
6 100 Charles Pendergrass 16904 Flint 55 43:05 8:40
7 104 William Slumka 16864 Saginaw 56 43:23 8:44
8 130 Dave Cauvin 16556 Brighton 55 44:49 9:01
9 152 Jeff Miller 16680 Flushing 58 46:33 9:22
10 163 Brian Barrie 16526 Flint 57 47:12 9:30
11 193 Andrew Griffin 16612 Flint 55 49:07 9:53
12 254 Daniel Wheeler 16763 Grand Blanc 55 53:03 10:41
13 310 Brian Wall 16851 Flushing 57 58:00 11:40
14 324 Teddy Houghtaling 16782 Lapeer 58 59:17 11:56
15 354 John Wenzel 16762 Lapeer 59 1:02:57 12:40
16 365 Joe Wright 16935 Otisville 58 1:04:39 13:01


FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 103 Sue Imig 16628 Lapeer 55 43:19 8:43
2 129 Linda Koleda 16647 Metamora 56 44:47 9:01
3 143 Trudy Tabor 16747 Flint 55 45:54 9:14
4 147 Jill Moore 16684 Flint 56 46:20 9:20
5 181 Evann Graton 16611 Clio 56 47:51 9:38
6 227 Martha Hosmer-Arion 16921 58 50:30 10:10
7 246 Vicki Dolliver 16814 Linden 57 51:55 10:27
8 263 Marian Lawson 16655 Clarkston 59 54:11 10:54
9 269 Evie Thomas 16751 Lapeer 57 54:39 11:00
10 275 Ellen Stewart-Miller 16739 Flushing 57 55:01 11:04
11 288 Susie Lixey 16659 Oxford 55 56:10 11:18
12 311 Theresa Wall 16852 Flushing 56 58:00 11:40
13 316 Eve Flynn 16603 Birch Run 59 58:25 11:45
14 327 Susan Scharrer 16898 Clio 58 59:38 12:00
15 342 Debbra Khust 16920 Brighton 56 1:01:22 12:21
16 348 Brenda Murphy 16687 Taylor 58 1:01:40 12:25
17 349 Pam Diment-Flores 16581 Flint 58 1:01:46 12:26
18 368 Cindy Huff 16887 North Branch 55 1:04:46 13:02
19 390 Karen Taylor 16796 Grand Blanc 56 1:08:53 13:52
20 391 Carol Prinzo 16795 Midland 58 1:08:55 13:52
21 397 Tina Verlinden 16756 Clarkston 56 1:12:02 14:30
22 403 Nancy Proffer 16707 Flint 56 1:13:46 14:51


MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 49 Robert Gazella 16891 Lansing 62 39:59 8:03
2 59 Tony Chevalier 16559 Riley 61 40:47 8:13
3 69 Robin Pearce 16850 New Hudson 60 41:31 8:21
4 89 Mike Murphy 16690 Burton 63 42:38 8:35
5 97 Michael Curtis 16572 Swartz Creek 64 42:57 8:39
6 118 Marshall Baeckeroot 16524 Lapeer 61 44:13 8:54
7 134 Larry McCaskey 16671 Holt 64 45:21 9:08
8 149 Darrell Mitzel 16788 Swartz Creek 61 46:32 9:22
9 258 Bob Jones 16632 Mio 60 53:29 10:46
10 262 Ron Readman 16901 Howell 64 53:45 10:49
11 329 Larry Derossett 16579 Otisville 63 59:45 12:02
12 384 Tommy McDoniel 16833 Burton 60 1:08:11 13:43
13 392 Neal Petermann 16703 Lapeer 61 1:09:21 13:58


FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 195 Dona Derossett 16578 Otisville 61 49:12 9:54
2 197 Pam Provost 16708 Sandusky 64 49:13 9:54
3 289 Marie Thompson 16899 Clio 63 56:16 11:20
4 300 Colleen Richard 16711 Ortonville 62 57:18 11:32
5 318 Linda Yolkiewicz 16777 Troy 64 58:46 11:50
6 336 Claudia Tuori 16753 Howell 61 1:00:27 12:10
7 356 Jo Royer 16717 Flint 62 1:03:15 12:44
8 395 Janis Denkins 16809 Flushing 62 1:11:41 14:26
9 396 Denise Black 16810 Swartz Creek 60 1:11:41 14:26


MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 142 James Lawson 16654 Clarkston 68 45:50 9:14
2 144 John Hebert 16616 Milford 67 45:59 9:15
3 219 Jerry Mittman 16681 Northville 69 50:14 10:07
4 264 Tim Giles 16797 Flushing 69 54:14 10:55
5 334 Tom Brooks 16783 Flint 65 1:00:17 12:08
6 335 John Hayes 16615 Williamston 69 1:00:25 12:10


FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 326 Joan Washa 16879 Burton 69 59:37 12:00
2 350 Jane Matthews 16668 Grand Blanc 68 1:02:08 12:30
3 404 Dorothy Morse 16685 Lapeer 66 1:13:47 14:51


MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 81 Richard Wallen 16758 Flushing 74 42:01 8:28
2 109 Tom Wascha 16878 Burton 70 43:51 8:50
3 302 Dennis Scott 16725 Toledo 70 57:30 11:34
4 366 John Hart 16804 Grand Blanc 70 1:04:39 13:01


FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 293 Jan Wallen 16757 Flushing 73 56:33 11:23
2 347 Shirley Larsen 16843 Grand Blanc 70 1:01:31 12:23


MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 367 Stanley Maksymiuk 16662 Brown City 78 1:04:44 13:02
2 405 Marvin Stevenson 16847 Rochester 79 1:13:49 14:51


FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====


MALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 346 Glen Larsen 16844 Grand Blanc 81 1:01:30 12:23


FEMALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

HEAVYWEIGHT 185-199 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 30 Steve Marciniak 16496 Brighton 46 37:10 33:33 6:45
2 54 Joe Terranova 16499 Lake Orion 55 40:24 33:55 6:50
3 58 Maurice Kavanagh 16495 Ann Arbor 49 40:46 35:57 7:14
4 127 Doug Pontious 16497 Wolverine Lake 54 44:36 37:45 7:36
5 73 Justin Demo 16491 Durand 26 41:39 41:39 8:23
6 183 Marcello Johnson 16493 Fuquay Varina 32 48:16 47:54 9:38
7 338 Richard Rogacki 16498 Lansing 53 1:01:03 52:07 10:29

HEAVYWEIGHT 200-219 POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 41 Randy Rogers 16507 Saginaw 52 38:49 33:25 6:44
2 44 Colin Consiglio 16501 Goodrich 42 39:07 36:25 7:20
3 133 Ronald Maksymowski 16505 Flint 59 45:21 36:48 7:24
4 123 Dave Figurski 16502 Sterling Heights 53 44:28 37:57 7:39
5 55 Chris Rudolph 16508 Sterling Heights 39 40:27 38:30 7:45
6 192 David Ulrich 16781 Grand Blanc 51 49:01 42:32 8:34
7 176 Dan Lair 16930 Grand Blanc 39 47:34 45:17 9:07
8 303 Domingo Valadez 16509 Temperance 54 57:30 48:41 9:48
9 312 Thomas Pawlyn 16506 Troy 50 58:18 50:59 10:16
10 401 David Brooks 16500 Lapeer 45 1:12:22 1:05:51 13:15

HEAVYWEIGHT 220 & Over POUNDS
Place Oall Name No. Town Ag Time Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= ======= =====
1 179 Dave Canute 16510 Durand 65 47:42 36:41 7:23
2 154 Bill Hattaway 16511 Auburndale 52 46:39 40:09 8:05
3 125 Mike O'Connor 16885 Waterford 43 44:34 41:11 8:17
4 137 Kevin Jones 16512 Shelby Township 37 45:25 43:53 8:50
5 165 Scott Eickholt 16819 Flushing 36 47:17 46:00 9:16
6 276 Scott Edmonds 16818 Grand Blanc 40 55:16 52:14 10:31
7 331 Gregory Ahejew 16882 Birch Run 42 59:52 55:44 11:13
8 378 Jeffrey Seibert 16516 Fenton 54 1:06:15 56:05 11:17
9 337 James Sparks 16517 Flint 43 1:00:48 56:11 11:19
10 341 Timothy Nester 16515 Lansing 40 1:01:17 57:56 11:40
11 357 Kirk Morton 16514 Flint 42 1:03:15 58:53 11:51
12 380 Mark Hawks 16857 Canton 44 1:07:18 1:01:42 12:25
13 398 Robert Lixey 16513 Oxford 50 1:12:17 1:03:14 12:44




2013 NEW YEAR'S RESOLUTION RUN
FLINT, MI
12/31/2013

Scored by Gault Race Management

5K WALK RESULTS

MALE OVERALL WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 1 Rick Huber 3713 Montrose 57 29:02 9:21

FEMALE OVERALL WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 2 Becky Benjamin 3803 Swartz Creek 48 32:38 10:31

MALE MASTERS WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 6 Sean Blasios 3782 North Branch 42 38:41 12:28

FEMALE MASTERS WINNER
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 3 Shelly Huber 3714 Montrose 54 35:28 11:26

MALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 29 Christopher Schuster 3744 Sandusky 8 43:50 14:07
2 69 Matthew Walker 3771 Grand Blanc 18 50:30 16:16
3 75 Brandon Sack 3798 Linden 16 53:01 17:04

FEMALE AGE GROUP: 1 - 19
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 28 Abigail Anderson 3676 Sandusky 18 43:50 14:07
2 30 Hannah Schuster 3745 Sandusky 9 44:00 14:10
3 42 Taylor Ball 3681 Carsonville 16 45:20 14:36
4 48 Kaylee Anderson 3677 Sandusky 17 45:46 14:44
5 82 Eve Lupa 3801 Dexter 7 53:34 17:15
6 100 Lola Spohn 3752 Flint 8 1:00:24 19:27
7 101 Sarah Larose 3718 Burton 16 1:02:15 20:03

MALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 84 Amanda Hinderliter 3709 Waterford 27 53:58 17:23
2 88 Schellen Kidd 3775 Flint 29 56:14 18:07
3 89 Nicole Lewis 3720 Davison 26 56:31 18:12

MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 31 Tim Hannon 3705 Saginaw 33 44:00 14:10

FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 5 Becky Poe 3731 Clio 32 38:07 12:17
2 19 Terresa Plowman 3730 Owosso 34 42:11 13:35
3 22 Jacqueline Pavkovich 3794 Flushing 30 43:08 13:54
4 26 Nickole Smelis 3747 Fenton 33 43:40 14:04
5 47 Jennifer Howe 3712 Rochester Hills 33 45:40 14:43
6 59 Megan Sweers 3793 Montrose 34 48:34 15:38
7 72 Julie Huggler 3806 Port Sanilac 34 50:37 16:18

MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 27 Star Kennedy 3716 Oxford 39 43:45 14:05
2 44 Joleen Diehl 3781 Swartz Creek 37 45:36 14:41
3 49 Jennifer Browne 3685 Bay City 39 45:54 14:47
4 52 Kara Cate 3772 Clio 38 47:02 15:09
5 60 Nichole Birchmeier 3792 Chesaning 38 48:34 15:38
6 71 Janelle Daniel 3808 Otter Lake 36 50:34 16:17
7 74 Cynthia Young 3799 Linden 37 53:00 17:04
8 90 Melissa Daunt 3693 Flint 39 56:33 18:13
9 98 Jennifer Cronkright 3711 36 59:29 19:09
10 99 Lisa Spohn 3751 Flint 37 1:00:21 19:26

MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 64 W Gebhart 3701 Newton Falls 42 49:55 16:04
2 83 Johathan Lupa 3802 Dexter 40 53:37 17:16

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 17 Sarah Genovesi 3702 Swartz Creek 40 41:59 13:31
2 39 Tracy Schmidt 3737 Fenton 43 45:13 14:34
3 41 Larissa Garrison 3700 Newton Falls 42 45:19 14:36
4 68 Cindy Kruskejordan 3717 Saginaw 44 50:28 16:15
5 73 Sarah Milroy 3791 Northville 43 50:38 16:18
6 95 Jennifer Wilcox 3788 Davison 43 56:53 18:19

MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 16 Sheila Clifford 3795 Durand 45 41:58 13:31
2 36 Lucretia Stewart 3787 Grand Ledge 46 44:26 14:19
3 62 Angela Vondaggenhausen 3761 Swartz Creek 46 49:05 15:49
4 65 Candy Van Sickle 3760 Linden 48 50:08 16:09
5 70 Cheryl Walker 3770 Grand Blanc 49 50:30 16:16
6 85 Anne Thompson 3779 Otter Lake 49 54:28 17:32
7 86 Linda Coleman 3780 Davison 49 54:28 17:33
8 102 Lisa Dunton 3695 Burton 46 1:02:18 20:04
9 104 Susan Roilanen 16872 Milford 48 1:02:48 20:14

MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 21 Scott Clink 3689 Burton 52 42:47 13:47

FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 4 Kim Monroe 3800 Davison 52 37:09 11:58
2 10 Mary Delgado 16576 Davison 50 40:24 13:01
3 11 Robin Hoeffel 3710 Goodrich 50 40:25 13:01
4 12 Claudia Atwell 3679 Durand 50 40:25 13:01
5 13 Jennifer Lee 3719 Clio 51 40:56 13:11
6 20 Tammy Harper 3706 Holly 51 42:40 13:45
7 45 Christina Jarrell 3715 Howell 52 45:36 14:41
8 46 Nanette Hall 3704 Canton 51 45:37 14:41
9 67 Sherry Straus 3757 Swartz Creek 53 50:13 16:10
10 92 Karen Eickhoff 3697 Grand Blanc 50 56:51 18:19
11 93 Barb Crane 3783 Montrose 52 56:52 18:19

MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 50 Dan Tabor 16941 Flint 55 46:04 14:50
2 63 Michael Nunham 3726 Howell 58 49:19 15:53
3 66 Paul Straus 3756 Swartz Creek 55 50:12 16:10
4 87 Gary Graton 3703 Oxnard 56 55:12 17:47
5 103 Tennyson Dunton 3696 Burton 57 1:02:19 20:04

FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 14 Beverly Keely 3797 Flint 57 41:14 13:17
2 23 Christine Peek 3728 Flushing 57 43:19 13:57
3 24 Cheryl Bolf 3683 Oakley 56 43:21 13:58
4 25 Connie Nunham 3725 Howell 56 43:33 14:02
5 34 Rebecca Stuber 3758 Holly 58 44:23 14:18
6 35 Nancy Boyer 3789 Flint 55 44:26 14:19
7 43 Nancy Durance 3776 Davison 59 45:35 14:41
8 81 Deb Montpas 3769 Flint 59 53:29 17:13
9 105 Judy Chizmadia 16937 Otisville 57 1:03:39 20:30

MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 37 Mark Mora 3724 Grand Blanc 61 44:48 14:26
2 55 Gregory Chynoweth 3687 Highland 64 47:46 15:23
3 56 Mark Guith 3786 Grand Blanc 61 47:48 15:24
4 79 Michael Kennedy 3767 Mt Morris 64 53:27 17:13
5 80 Johnny Olsey 3804 Clio 60 53:28 17:13

FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 32 Kathy Lopez 3721 Bay City 61 44:01 14:11
2 38 Bonnie Guith 3785 Grand Blanc 60 45:00 14:30
3 51 Sharilyn Crow 3690 Flint 64 46:16 14:54
4 53 Linda West 3762 Clarkston 63 47:14 15:13
5 57 Mary Pat Chynoweth 3688 Highland 63 47:48 15:24
6 77 Linda Rodgers 3774 Clio 61 53:05 17:06
7 78 Linda Kennedy 3768 Mt Morris 60 53:27 17:13
8 96 Kristine Church 3686 Flint 60 56:56 18:20
9 97 Pat Mims 3723 Swartz Creek 63 56:57 18:21

MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 9 Gary Chisholm 3796 Otisville 67 39:44 12:48
2 18 Dave Thurston 3759 Fowler 65 42:00 13:32
3 40 Harry Garrison 3699 Flushing 68 45:18 14:35
4 94 Donald Skunda 3746 Durand 67 56:53 18:19

FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 7 Wanda Merrell 3722 Flushing 69 38:58 12:33
2 33 Rachel Argue 3678 Flint 68 44:20 14:17
3 54 Barbara White 3763 Holly 65 47:15 15:13
4 58 Margo Hebert 3707 Milford 65 48:18 15:33

MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 8 Wesley Shumpert 3784 Flint 73 39:19 12:40

FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 15 Sue Grace 3790 Owosso 72 41:52 13:29

MALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====
1 61 Vicki Paton 3727 Swartz Creek 75 49:05 15:49
2 76 Glenadine Culver 3692 Clio 78 53:04 17:06
3 91 Patricia Csapo 3691 Otisville 78 56:51 18:19

MALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

FEMALE AGE GROUP: 80 - 89
Place Oall Name No. Town Ag Time Pace
===== ==== ====================== ===== ================= == ======= =====

Flint, MI
Provided by Gault Race Mgt.